#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/11/2013 12:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιδάκι πουλάει χαρτομάντιλα και διαβάζει τα μαθήματά του



H φωτογραφία ενέβηκε στο Twitter από τον χρήστη @giopso

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 06/11/2013 12:39:49

    ...μαχητής της ζωής, ο μικρός...άξιος!..
    σκηνές απο τα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια...ιταλικός και ελληνικός
    νεορεαλισμός...Βιτόριο ντε Σίκα,Γιώργος Τζαβέλας,Μαρία Πλυτά...,
    άν δεν το ζήσεις,δεν το πιστεύεις!

  2. Modus Vivendi avatar
    Modus Vivendi 06/11/2013 12:46:04

    Δεν υπάρχουν λόγια ικανά να εκφράσουν τη ντροπή μας....

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 06/11/2013 13:05:16

    Σέ αὐτό τό παιδάκι νά δῶσω μέ τήν καρδιά μου,ἀλλά ποιός μοῦ λέει ὅτι κι αὐτό δέν εἶναι ἄλλο ἕνα ἀπό τά κόλπα τῶν προστατῶν του γιά νά τά λυπηθεῖ ὁ κόσμος καί νά δίνει;...

    • GN avatar
      GN @ Κυθήριος 06/11/2013 14:13:42

      Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχεις δίκιο...

    • Απαγωγή σε άτοπο avatar
      Απαγωγή σε άτοπο @ Κυθήριος 06/11/2013 14:41:37

      Κι έτσι να είναι και να υπάρχει κάποιος που εκμεταλλεύεται αισχρά αυτό το παιδί, το αληθινά τρομακτικό, το αδιανόητο, είναι οτι δεν υπάρχει κανείς, που να μπορεί να εμποδίσει το αίσχος. Μιά Πολιτεία όμως που αδυνατεί να προφυλάξει παιδιά, υπερήλικες και ζώα, δικαιούται να λέγεται πολιτισμένη;

    • helios avatar
      helios @ Κυθήριος 06/11/2013 18:47:42

      Μεγάλη πιθανότητα να πρόκειται για βαλκανοτσιγγάνο που του έχουν δώσει βιβλία και κάνει ότι διαβάζει/γράφει προκειμένου να το λυπηθούν περισσότερο.
      Έχει γεμίσει όλη η Ελλάδα με βαλκανοτσιγγάνους που βάζουν τα παιδιά τους να ζητιανεύουν και να επαιτούν κυρίως σε κεντρικά και τουριστικά μέρη.Στη Ρόδο αλβανοί τσιγγάνοι έβαζαν τα παιδιά τους να ζητιανεύουν με υπνωτισμένα κουταβάκια.Η Θεσσαλονίκη πλέον έχει γεμίσει και με τσιγγάνους από τα Σκόπια.
      Αντί να τους μαζέψει όλους αυτούς και να τους πετάξει εκτός συνόρων ,κάθεται και αποδέχεται όλες αυτες τις καταστάσεις.
      Το κράτος απουσιάζει τελείως.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος 07/11/2013 05:25:59

      Πραγματι, παιζει να ειναι μουφα η φωτο. Κριμα που φτασαμε εδω, με ολους αυτους τους εισαγωμενους επαιτες. Εχουμε γινει πια (δικαιως)καχυποπτοι για να δωσουμε εστω μια μικρη βοηθεια. Κριμα....

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/11/2013 13:28:30

    Αν δεν είναι στημένο, (που πολύ το φοβάμαι), το παιδί δικαιούται κάθε είδους βοήθεια!!!

  5. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 06/11/2013 14:55:44

    Και ποιος μας λέει ότι η φωτογραφία δεν είναι στημένη? Κάποιοι νομίζουν ότι απευθύνονται σε αμερικανάκια.

  6. Στρυμών avatar
    Στρυμών 06/11/2013 15:49:36

    Μάλλον μούφα είναι η φωτογραφία...

  7. fantomas avatar
    fantomas 06/11/2013 16:16:07

    έχω 24 ώρες ,,,, που γύρισα μετά απο απουσία ενος μήνα απο την πατριδα.
    δυστυχώς ειμαι τοσο λυπημένος,,,, απο την κοινωνική μιζέρια που βλέπω γύρω μου,,,, που ειμαι έτοιμος να παρω το αεροπλανο ακι να ξαναφύγω!!!

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/11/2013 17:18:02

    Οτι είναι το διδακτορικό στην αναζήτηση δουλειάς είναι ενα παιδί για την ζητιανιά...απαραίτητο συστατικό επιτυχίας.
    Μακάρι να βρει τρόπο να ξεφύγει απο τέτοιους γονείς

  9. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/11/2013 17:21:18

    Οι άνθρωποι είναι υπεύθυνοι και όχι η Πολιτεία.
    ''Είναι πολύ ακριβή η μάσκαρα μου για να κλάψω'' λένε οι κυρίες που κάνουν τα ψωνια τους στο Σόχο

  10. αύρα avatar
    αύρα 06/11/2013 23:52:24

    Γι΄αυτό τόσα διδακτορικά είναι άνεργα ...ως overqualified ?

  11. Eva avatar
    Eva 07/11/2013 07:33:18

    Η επαιτεία είναι επάγγελμα.
    Κανένας επαίτης δεν έχει κάνει αίτηση στο δήμο
    για το κοινωνικό παντοπωλείο, υπνωτήριο κλπ

  12. Παλια τους τεχνη κοσκινο! avatar
    Παλια τους τεχνη κοσκινο! 08/11/2013 08:40:26

    η ...πρωτοτυπη ιδεα, ηταν μια βραβευμενη φωτογραφια με το κοριτσι που διαβαζει στην δαμασκο, 5-6 χρονια πριν
    http://2.bp.blogspot.com/_ilbUcpZXz5w/R_nieuuY9sI/AAAAAAAAACI/GTJhqCaUaaM/s1600-h/foto+pitsirikas+stin+Damasko.gif
    Εκτος των αλλων, οι "γνωστοι Σκηνο-Θέτες" εχουν ΗΔΗ... wi-fi!
    Μια σοκολατα στο παιδι κι ενα γιουχα στον ...σπονσορα!

  13. George avatar
    George 08/11/2013 16:37:30

    Nαι και τα λεφτά που μαζεύει τα δίνει στο χαμόγελο του παιδιού...και μετά ξυπνήσαμε και σκεφτήκαμε ότι η εκμετάλευση αυτών των παιδιών υπάρχει γιατί κάποιοι το παίζουν φιλάνθρωποι χωρίς να σκεφτούν ότι έτσι την συντηρούν.