#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2012 13:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παγκόσμιος ενθουσιασμός για το σωματίδιο του Θεού



Η ανακοίνωση της ανακάλυψης του μποζονίου Higgs, του αποκαλούμενου και σωματιδίου του Θεού, κόστισε $100 στον Stephen Hawking.

Ο παγκοσμίως διάσημος φυσικός είχε βάλει στοίχημα με τον Gordon Kane του πανεπιστημίου του Michigan, ότι το σωματίδιο αυτό αποκλείεται να ανακαλυφθεί.

Όπως λέει τώρα στο BBC, «δυστυχώς έχασα εκατό δολάρια». Προσθέτει όμως πως πρόκειται για μια συνταρακτική ανακάλυψη, και πως ο Peter Higgs θα πρέπει να πάρει το βραβείο Νόμπελ.

Μάλιστα λυπάται εν μέρει, αφού όπως λέει «όλα τα μεγάλα βήματα στη φυσική έχουν επέλθει από πειράματα που έφεραν απρόσμενα αποτελέσματα, τα οποία κανείς μας δεν περίμενε…».

Η ανακοίνωση της ανακάλυψης του σωματιδίου έχει ξεσηκώσει την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, και όλοι ανεξαιρέτως αποδίδουν τα εύσημα στον φυσικό Peter Higgs, που πρώτος προέβλεψε την ύπαρξή του το 1964.

Μάλιστα, ο 84χρονος σήμερα επιστήμονας ταξίδεψε στην Ελβετία προκειμένου να παρευρεθεί στην επίσημη ανακοίνωση των ερευνητών του CERN.

Όπως είπε: «Θέλω να συγχαρώ όλους όσους εμπλέκονται στην ανακάλυψη… χαίρομαι ιδιαίτερα που πρόλαβα να το ζήσω».

Ο μετριόφρων Άγγλος επιστήμονας επέμενε πως τα συγχαρητήρια και η δόξα ανήκουν αποκλειστικά σε αυτούς που τόσο καιρό προσπαθούσαν να επιβεβαιώσουν πειραματικά την δική του θεωρία.

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Bim avatar
    Jim Bim 05/07/2012 13:25:41

    όλα τα σωματίδια είναι του ΘΕΟΥ .... ΟΛΑ !!!!

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Jim Bim 05/07/2012 15:13:01

      Για να λέμε την αλήθεια, υπάρχουν και κάποια (αι)θέρια που κολάζουν και δεσπότη...

    • Iωάννης33 avatar
      Iωάννης33 @ Jim Bim 05/07/2012 16:06:00

      Το λένε έτσι επειδή είναι το 16ο σωματίδιο,αυτο που "δίνει" την μάζα στα υπόλοιπα.Θα μπορούσανε δηλαδή να το πούνε το πλευρό του Αδάμ!

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 05/07/2012 13:38:21

    Φθηνά μας στοίχισε. 6δις€ για την κατασκευή, 20εκ€ για ενέργεια το χρόνο, 80.000 υπολογιστές για να επεξεργαστούν τα 15 petabytes δεδομένων που παράγονται ετησίως.

    • abc avatar
      abc @ Jimakos 05/07/2012 19:37:21

      Πράγματι πολύ φθηνά, αν σκεφτείς οτι στο ίδιο χρονικό διάστημα η οικογένεια Rothchild αποθήκευσε σε τράπεζες φορολογικών Παραδείσων περίπου 6 τετράκις εκατομμύρια δολλάρια (=6.000.000 δις!!!!!) που κέρδισε στον τραπεζικό τζόγο χωρίς να παράγει τίποτα απολύτως, διότι δεν μπορεί να τα φάει ούτε σε 1.000.000 γενεές.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ abc 06/07/2012 01:36:01

        Καλά ρε abc θα μας κουφάνεις, μια με το... αρχαιοελληνικό DNA, μια με τα ... 6 τετράκις των Ρότσιλντ, που στο καλό τα διαβάζεις αυτά, στο Λιακόπουλο; :)

        • abc avatar
          abc @ TARAMAS 06/07/2012 09:00:29

          Εντάξει φίλε ΤΑΡΑΜΑ δεν έχουν 6 τετράκις οι Ροτσιλντ. Ας πούμε οτι έχουν 100 τρις. Ητοι εκατονταπλάσια από όλα τα σημαντικά επιστημονικά πειράματα του πλανήτη, Τα θεωρείς λίγα?
          Ξέρεις οτι ένας ποδοσφαιριστής της Ρεάλ Μαδρίτης παίρνει περισσότερα απο oλόκληρο το CERN?
          Πιστεύεις οτι είναι σημαντικώτερος για το μέλλον του ανθρώπινου είδους? Τον Λιακόπουλο που αναφέρεις δεν τον γνωρίζω. Για το αρχαιοελληνικό DNA, έχω κάνει το τεστ και ξέρω οτι είμαι Δωριεύς το γένος απο μητέρα και πατέρα.
          Κάντο και σύ στο :http://shop.nationalgeographic.com/ngs/product/genographic-kits/genographic-project-international-public-participation-kit?code=SR90000

  3. lotofagos avatar
    lotofagos 05/07/2012 14:25:28

    Καμμια σχεση με το θεο δεν εχει το @#$%νο [χαμενο] σωματιδιο...

    http://news.nationalpost.com/2011/12/14/the-higgs-boson-why-scientists-hate-that-you-call-it-the-god-particle/

    ο editor εκοψε το paper to Lederman απο 'The goddamn particle' στο ποιο ευπρεπες The God particle....

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 05/07/2012 14:30:27

    Ἐξαιρετικὴ ἐξέλιξη.

  5. Εὶς τήν πυράν avatar
    Εὶς τήν πυράν 05/07/2012 14:47:31

    Μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός, γνῶτε ἔθνη καὶ ἡττᾶσθε.

    • Flat avatar
      Flat @ Εὶς τήν πυράν 05/07/2012 15:25:26

      και καινε και τσιμούχες

      • Iωάννης33 avatar
        Iωάννης33 @ Flat 05/07/2012 16:07:48

        Φλατ είσαι απίστευτος,θα κλείσω θέση στο ίδιο καζάνι μαζί σου!!

        • Flat avatar
          Flat @ Iωάννης33 05/07/2012 16:54:03

          θα χωρέσουμε άραγε με τόσο παπαδαριό να βράζει ηδη εκεί μεσα;

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Εὶς τήν πυράν 05/07/2012 16:36:57

      Ο Σεβασμιώτατος θα έπρεπε να καταλάβει ότι "ουκ ανδρός σοβαρού το λαλείν επί παντός επιστητού".

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Ανώνυμος 05/07/2012 17:24:44

        Αυτό που σχολιάζει ο Μητροπολίτης δεν είναι η ύπαρξη ή μη του σωματιδίου ή οι φυσικές του ιδιότητες αλλά η αλαζονεία/μωρία ορισμένων να το ονομάζουν «σωματίδιο-Θεό» (και όχι «σωματίδιο του Θεού», όπως συνήθως μεταφράζεται) και να του αποδίδουν ανάλογες ιδιότητες.

        Σωματίδια, δεν θα σταματήσουν ποτέ να ανακαλύπτονται.

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΚΜ 05/07/2012 18:57:20

          Σωστά έφη ο Μητροπολίτης.
          Το όνομα "σωματίδιο του Θεού" αποδεικνύει την έπαρση και την μεγαλοστομία των επιστημόνων, προκειμένου να κάνουν γνωστή την ανάκάλυψή τους. Αφού ήδη το έχουν ονομάσει "μποζώνιο του Χιγκς, γιατί του δώσαν και αυτή την επηρμένη ονομασία; Για να έχουν μ΄ενα σμπάρο δυό τρυγόνια. Δηλ. και να το κάνουν γνωστό -που θα γινόταν έτσι κι αλλιώς- και να χτυπήσουν παράλληλα και το θρησκευτικό αίσθημα των ευσεβών. Νεοεποχίτικες αντιλήψεις, όπως σωστά λέει ο παραπάνω σχολιαστής.

        • Ανώνυμος avatar
          Ανώνυμος @ ΚΜ 06/07/2012 10:30:27

          κανείς δεν του έδωσε ανάλογες ιδιότητες, πού το είδε(ς) αυτό; Όταν, όμως, εγώ διαβάζω εν έτει 2012 τα ακόλουθα, ειλικρινά απορώ και θλίβομαι:

          Δυστυχῶς ὅμως δέν εἶναι τόσο ἁπλά τά πράγματα γιατί πίσω ἀπό αὐτές τίς τρομακτικές καί αἴσχιστες γιά τήν ἀνθρώπινη προσωπικότητα, τήν ἀνθρώπινη ἱστορία καί τήν ἀνθρώπινη φιλοσοφία ἀπόψεις κρύβεται τό ἀποκρουστικό πρόσωπο τοῦ διαμονισμοῦ, γιατί μόνο δαιμόνια καί κατεχόμενοι ἀπό αὐτά μποροῦν νά μωρολογοῦν μέ τέτοιες ἀνοησίες.

          Θα αργήσουν να ανάψουν πάλι οι πυρές της Ιεράς Εξετάσεως; Και αυτά στην Ορθόδοξη Εκκλησία;

  6. Flat avatar
    Flat 05/07/2012 14:52:01

    καποιοι χανουν λαδια

  7. Iωάννης33 avatar
    Iωάννης33 05/07/2012 17:15:59

    Ιστορική ανακάλυψη αποτελεί σύμφωνα με τους επιστήμονες η ύπαρξη του «σωματιδίου του Θεού», ανακάλυψη την οποία έκαναν οι ερευνητές του CERN. Στο πείραμα συμμετέχει...
    και η Ελλάδα, με την εισφορά της να ανέρχεται στα 15 εκατ. Ευρώ ετησίως.
    Όπως βλέπετε στο έγγραφο που δημοσιεύεται στη "Διάυγεια" και υπογράφει ο Γενικός Γραμματέας Έρευνας και Τεχνολογίας, εγκρίνεται η δαπάνη 8.409.729,97 ευρώ για την συμμετοχή της χώρας στο CERN. Το ποσό αντιστοιχεί στην πληρωμή ισόποσης δαπάνης για εξόφληση της ετήσιας εισφοράς της Ελλάδας για το 2011.Δηλαδή ετησίως το ποσό είναι διπλάσιο, περίπου 15. εκ. ευρώ.....thestival.gr

    • abc avatar
      abc @ Iωάννης33 05/07/2012 20:01:18

      Ο Ακης έφαγε 2 δίς μόνο απο τα υποβρύχια...
      Αν έτρωγε μόνο 1 δις, η Ελλάδα θα ήταν μεταξύ των ιδρυτικών μελών του CERN στο οποίο υποθέτω γνωρίζετε όλοι οτι οφείλουμε την ύπαρξη του Internet και αυτού εδώ του σάιτ για να επικοινωνούμε κι ας είμαστε σε διαφορετικές ηπείρους...
      Εξ άλλου τώρα που ο Σαμαράς είναι Πρωθυπουργός, εγώ πιστεύω οτι απο την κατάσχεση της ιδιοκτησίας του Ακη θα καλυφθούν όλες οι δαπάνες του Ελληνικού κράτους για την έρευνα για τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστο...
      Ουτε μία δεκάρα που πάει στην επιστήμη δεν είναι σπατάλη, αλλά όπως συμφωνούν πλέον και οι πολιτικοί, είναι η πλέον προσοδοφόρα επένδυση.
      Επιστήμη=Πληροφορία=Ενέργεια=Πλούτος

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ abc 06/07/2012 00:27:42

        Φίλε abc,
        οι προσωπικές σου απόψεις και οι εκτιμήσεις σου περί πολιτικής είναι δικαίωμά σου,
        ο καθένας μας δικαιούται ένα μικρό ή μεγάλο βαθμό υποκειμενικότητας σε αυτά.

        Αλλά οι αναφορές σου στην επιστημονική ιστορία σε ότι αφορά τον Ιντερνετ και το CERN, είναι χοντροκομμένες και αναληθής.

        Το CERN δεν είχε ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με την δημιουργία/εφεύρεση του ιντερνετ !!!

        Το ιντερνετ ήταν το αποτέλεσμα ενός πειράματος που διεξήγαγαν οι ΗΠΑ (Department of Defense's Advanced Research Project Agency) το 1960 με σκοπό να συνδέσουν μέσω δικτύου υπολογιστών σημεία χωρικά διεσπαρμένα σε μεγάλες αποστάσεις. Έτσι, προέκυψε το ARPANET, το οποίο τελικά επεκτάθηκε στις ΗΠΑ διασυνδέοντας εργαστήρια και ακαδημαϊκά ιδρύματα.

        Σε ένα κατοπινό στάδιο και χρονική περίοδο, εξαπλώθηκε στην Ευρώπη, όπου το CERN αποτέλεσε
        απλώς έναν από τους κόμβους διασύνδεσης.

        Εκεί που το CERN είχε συνδρομή, ήταν στην ανάπτυξη του Παγκόσμιου Ιστού (Ιστοσελίδες σε απλή γλώσσα), που είναι απλώς μια εφαρμογή πάνω στο Ιντερνετ, πολύ-πολύ μεγάλη εφαρμογή, αλλά όμως εφαρμογή.
        Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ Internet και world-wide-web (παγκόσμιος ιστός).
        Το Ιντερνετ έδωσε τη δυνατότητα ανάπτυξης του Παγκόσμιου Ιστού, όχι το ανάποδο. Ο Tim Bernerns-Lee μαζί με άλλους στο CERN, εφεύρε τον Παγκόσμιο Ιστό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν εφευρέθηκε το Ιντερνετ στο CERN.

        • abc avatar
          abc @ roadrunner 06/07/2012 09:20:37

          Αγαπητέ roadrunner,
          Εδειξα την παρατήρησή σου σε φίλο μου ερευνητή στο CERN και μου είπε οτι αν και είναι λεπτομερέστερη απο την δική μου, δεν παύει και αυτή να είναι χοντροκομμένη και αναληθής.
          Yπήρχε εξ αρχής στενή αλληλεπίδραση μεταξύ ερευνητών του (Department of Defense’s Advanced Research Project Agency) και του CERN.
          Αλλωστε θα συμφωνήσεις οτι εδώ στο ΑΝΤΙΝΕWS, φιλική συζήτηση κάνουμε, σαν ένα είδος σοβαρού καφενείου. Και να θέλαμε να κάνουμε επιστημονική συζήτηση ακριβείας δεν θα ήταν δυνατό, ακόμα κι αν μετατρέπαμε το σάιτ σε επιστημονικό συνέδριο. Παρά την επιθετική σου κριτική όμως στό τέλος παραδέχτηκες αυτό που ήταν Η ΟΥΣΙΑ της δικής μου ανάρτησης.
          Παραδέχτηκες την ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ CERN και στα ωφέλη της ανθρωπότητας απο το Internet που προκύπτους αφειδώς απο την εξάπλωση του world-wide-web (παγκόσμιος ιστός), χάρη και στην συνδρομή του CERN. Γενικά θα παραδεχτείς φαντάζομαι οτι η προσφορά του CERN στην ανθρωπότητα είναι πολλάπλάσια της προσφοράς της Ρεάλ Μαδρίτης πχ., αν και η χρηματοδ΄΄οτησή του είναι μόλις ένα κλάσμα απο εκείνην της ποδοσφαιρικής ομάδας. Φαντάζομαι οτι τώρα έγινε σαφέστερη η άποψή μου επι του θέματος...

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ abc 06/07/2012 10:40:37

            Μπορείς να συστήσεις στο φίλο σου στο CERN να ρίξει μια ματιά στην "Βίβλο" των Δικτύων του Tanenbaum (http://www.de9.ime.eb.br/~mpribeiro/redes/Prentice%20Hall%20-%20Computer%20Networks%20Tanenbaum%204ed.pdf).

            Αν προτιμά κάτι ελληνικό, ας διαβάσει μια απλούσταση ιστορική αναδρομή στην ιστορία του Ιντερνετ στο http://www2.uth.gr/main/help/help-desk/internet/internet3.html.

            Ειδικά το τελευταίο λινκ, είναι αρκετά απλό και κατανοητό , και για τους αρχάριους αναγνώστες που δεν έχουν σχέση με την τεχνολογία.

            Στη διάθεση σου, να σου στείλω όσα λινκς ακόμη θέλεις, που βεβαιώνουν όλα ότι το Ιντερνετ δημιουργήθηκε από το στρατό των ΗΠΑ (όχι από το CERN).
            To CERN έχτισε μια πολύ μεγάλη εφαρμογή επάνω στο ιντερνετ.
            Αν θεωρήσουμε τον Παγκόσμιο ιστό συνεισφορά στην ανθρωπότητα, τότε η ανθρωπότητα χρωστά ακόμη μεγαλύτερη ευγνωμοσύνη και στον Mark Zuckerberg , που έχτισε το ακόμη δημοφηλέστερο facebook. (και μάλιστα χωρίς κρατική επιχορήγηση).

          • abc avatar
            abc @ roadrunner 06/07/2012 10:59:43

            Αγαπητέ roadrunner δεν με έπεισες καθόλου.
            Εγώ επμένω οτι το CERN έχει απείρως μεγαλύτερη αξία για την ανθρωπότητα απο την Ρεάλ Μαδρίτης αν και παίρνει λιγώτερα χρήματα...
            Και φυσικά η ανθρωπότητα χρωστά πολλά και στον Mark Zuckerberg καθ'ως και σε όλα τα φωτεινά επιστημονικά μυαλά.

  8. abc avatar
    abc 05/07/2012 19:50:18

    Ο Μητροπολίτης ως συνήθως έχει άγνοια.
    Ο κ. Χίγκς όταν διαπίστωσε οτι δεν θα μπορούσε ίσως όσο ζεί να "δεί" αυτό το σωματίδιο χρησιμοποίησε, στη γλώσσα του βέβαια, την συνηθέστατη έκφραση "God Damned σωματίδιο", που σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει Απ' το Θεό καταραμένο σωματίδιο (που δεν σε βρίσκω). Οπως έδειξε και το δάκρυ του, σαν σοφός Άνθρωπος ο κ. Χίγκς, κάθε άλλο παρά επηρμένος και μεγαλόστομος είναι ενώ έχει κάθε δικαίωμα σε σχέση με όλους εμάς σήμερα.
    Η ανακάλυψή του είναι σίγουρα πιό σημαντική απο εκείνη του Γαλιλαίου οτι η γη είναι σφαιρική και κινείται...

    • lotofagos avatar
      lotofagos @ abc 05/07/2012 22:12:13

      O Lederman το ειπε αυτο το 1980, περιγράφοντας μια εικοσαετία άκαρπες προσπάθειες να το βρουν. Ο Higgs μόνο υπέθεσε το 1960 την ύπαρξη του σωματιδιου της μάζας.
      Bλέπε παρατήρηση λίγο πιο πανω

      • abc avatar
        abc @ lotofagos 06/07/2012 09:48:02

        Ευχαρστώ αγαπητέ Lotofagos για την τυπογραφική διόρθωση. Δεν το είπε ο ίδιος ο Χιγκς αλλά ο συνάδελφός του lederman.

  9. Παύλος avatar
    Παύλος 05/07/2012 21:14:12

    Η Επιστήμη εξελίσσεται -και θα εξελίσσεται - ωσημέραι .
    Μέτρο, όμως, της μεγαλοσύνης του Επιστήμονα ανθρώπου είναι η μετριοπάθεια και η ταπεινότητα με την οποία υποδέχεται κάθε σπουδαία ανακάλυψη !
    Αλίμονο, αν θεωρήσει τον εαυτό του παντοδύναμο και παντογνώστη.
    " ...τα μωρά του κόσμου εξελέξατο ο Θεός, ίνα τους σοφούς καταισχύνει " !
    Αν δεν απατώμαι, οι πρώτοι αστροναύτες που πάτησαν τη σελήνη, έστησαν πινακίδα που έγραφε :
    " ως εμεγαλύνθη τα έργα σου Κύριε,
    πάντα εν σοφία εποίησας" !
    Τώρα, ο καθένας τοποθετείται αναλόγως .
    Ας έχουμε όμως, έστω και σαν περιφρονημένη υποσημείωση στο μυαλό μας τούτο:
    "Πού σοφός ; πού συζητητής του αιώνος τούτου ;;
    Ουχί εμώρανεν ο Θεός την σοφίαν του κόσμου τούτου;;;

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/07/2012 22:26:33

    Ειλικρινά, αδυνατώ να καταλάβω το πώς μία μεγάλη ή μικρή επιστημονική ανακάλυψη (η συγκεκριμένη φαίνεται να είναι πολύ σημαντική) μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη ή την ανυπαρξία του Θεού. Έχουμε δεχτεί πλήθος επιρροών από τη σχολαστική δυτική θεολογιά και από την προτεσταντική "Βιβλολατρεία" (δεν είναι άσχετα το μεν με το δε, ο ρωμαιοκαθολικισμός υπήρξε η πρώτη "Διαμαρτύρηση", κατά Χομιακόφ) και μπλεκόμαστε στο μυαλό μας χωρίς λόγο. Τι σχέση έχει το "ποιος" με το "πώς"; Η επιστήμη μας λέει το "πώς", ή μάλλον προσπαθεί να καταλάβει το "πώς". Το "ποιος" θα της είναι κρυμμένο. Για αυτό βλέπουμε λαμπρούς επιστήμονες να είναι πιστοί και εξίσου λαμπρούς επιστήμονες να είναι αγνωστικιστές και εξίσου λαμπρούς να είναι άθεοι. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής η πίστη ή η απιστία, δεν είναι θέμα πιστότητας ή μη στην επιστήμη.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/07/2012 22:33:03

    Και να προσθέσω στα παραπάνω ότι δύο πράγματα είναι αψηλάφητα από την επιστήμη και απλά ζήτημα πίστης το να τα αποδεχθείς ή να τα απορρίψεις:
    Η Ενσάρκωση του Θεού Λόγου και η Ανάσταση.
    Δεν άκουσα κανένα σοβαρό άπιστο ή αγνωστικιστή επιστήμονα να μου πει "δεν πιστεύω επειδή είναι αντιεπιστημονικό το να πιστεύεις σε ανάσταση πραγματικού νεκρού ανθρώπου ύστερα από τρεις μέρες στον τάφο ή σε παρθένο γυναίκα που έμεινε έγγυος μετά από επίσκεψη αγγέλου". Αλλά μου λένε "δεν πιστεύω επειδή δεν πιστεύω, επειδή δεν έμαθα να πιστεύω ή επειδή έχει κλονιστεί η πίστη που είχα σαν παιδί". Διότι υπάρχουν και πάρα πολλοί σοβαροί και έντιμοι νοήμονες άνθρωποι που είναι άπιστοι, όπως και πάρα πολλοί σοβαροί και έντιμοι νοήμονες άνθρωποι που είναι πιστοί. Εγώ πιστεύω όχι επειδή είναι επιστημονικό ή μη, αλλά επειδή έχω μία εσωτερική βεβαιότητα για αυτό, που δεν ήρθε όμως αβασάνιστα. Είναι απλά τα πράγματα, γιατί να τα κάνουμε δύσκολα;

  12. cobalt avatar
    cobalt 06/07/2012 00:07:38

    Αυτά, εμείς εδώ, στην Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία τα έχουμε λύσει απο τον 4ο μ.χ αιώνα και επισφραγίστηκαν τον 12ο αιώνα με την Παλαμική θεολογία.
    Οι Ρωμαιοκαθολικοί από την άλλη, τρέμουν μπροστά σε κάτι τέτοια, διότι αντίθετα απο την εμάς, έχουν την κακοδοξία να θεωρούν πως οι ενέργειες του Θεού είναι κτιστές, οπότε αν είναι κτιστές, το Big Bang είναι ευθεία ενέργεια του Θεού και όχι ενέργημα -αποτέλεσμα της Θείας Ενέργειας- άρα δεν έπρεπε να υπάρχει άλλο αίτιο παρά ο ίδιος ο Θεός, άρα το σωματίδιο του Higgs διαψεύδει την βλασφημία τους, γι' αυτό τρέχουν δεξιά-ζερβά φωνάζοντας.
    Αυτό διότι, αν οι ενέργειες του Θεού είναι άκτιστες, άρα όντως τα πάντα γίνονται εκ του Πατρός, διά του Υιού εν Αγίω Πνεύματι, άρα τα Άγιο Πνεύμα δεν είναι κατά τι κατώτερο από τον Χριστό (και εκ του Υιού) οπότε η στιγμή της Πεντηκοστής είναι μείζονος σημασίας,και εξίσου σημαντική με (αυτό που θεωρούν) την ανώτερη διάκριση του Αγ. Πέτρου από τον Χριστό, άρα όλοι οι Απόστολοι είναι ίσοι, άρα ο Πάπας δεν είναι σημαντικότερος από τους άλλους, άρα έχει άδικο εδώ και 1000 χρόνια.

    Ο Άγιος Πειραιώς, ασχολείται πολύ σωστά με την παρεξήγηση. Όχι πως επειδή οι άλλοι χαίρονται που μπήκαν στο μάτι του Πάπα, να τα κάνουμε κι όλα ένα: God-particle; Για εμάς ο όρος δεν βγάζει καν νόημα, παρά μόνον ώς κενοδοξία.

    Ή πιστεύετε πως η επιστήμη έφτασε στο τέλος της;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ cobalt 06/07/2012 00:58:14

      Μία μικρή διόρθωση: Η παλαμική (ορθότερα: ησυχαστική) θεολογία είναι του 14ου αιώνα (όχι του 12ου, αν και συστηματοποιεί σε μεγάλο βαθμό τη θεολογία του Συμεών του Νέου Θεολόγου, που έζησε τον 11ο αιώνα). Η θεολογία του αγίου Γρηγορίου του Παλαμά επικυρώθηκε από μείζονες συνόδους, άρα επέχει θέση δόγματος στην Ορθόδοξη Εκκλησία.

      • cobalt avatar
        cobalt @ ΒΙΣ 06/07/2012 01:36:55

        Σωστός μαν. Είναι του 14ου.

  13. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 06/07/2012 01:09:53

    Ας αφησουμε και κατι ανεξηγητο για να ξερουμε οτι πανω απο τον ανθρωπο υπαρχει καποια δυναμη που την ονομαζουμε "Θεο". Οσο για τη θρησκεια μας, αυτη δεν κλωνιζεται. Υπαρχουν παμπολα αποδεικτικα στοιχεια. Οταν ο ανθρωπος προσπαθει να αποδειξει με την τεχνολογια τη δημιουργια της παρουσας ζωης, ισως χανεται η ελπιδα για τη μετα-θανατο...

    • cobalt avatar
      cobalt @ ΝΕΚΚ 06/07/2012 01:42:37

      Δεν χρειάζονται ανεξήγητα στην δημιουργία. Ουδέν κρυπτόν.
      Όλα κάποτε θ' αποκαλυφθούν κι όπως θα 'λεγε και κάποιος Θεοφόρος γέροντας: Αν κάνεις αρκετή ησυχία, θ' ακούσεις και το μποζόνιο να δοξολογεί τον Θεό.

      • abc avatar
        abc @ cobalt 06/07/2012 10:16:08

        Οπως και τον Θεό να δοξολογεί το μποζόνιο...
        Τώρα αν σε μερικά δισεκατομμύρια χρόνια ακόμα αποκαλυφθούν ΟΛΑ ή αν αυτό δεν γίνει ποτέ , είναι ενα ερώτημα που μάλλον δεν θα ζούμε για να μάθουμε την κατάληξή του...

        • cobalt avatar
          cobalt @ abc 06/07/2012 11:45:22

          Ο Δημιουργός να δοξολογεί το δημιούργημα;
          Does not compute.

          Προσπαθείς να διαιρέσεις με το μηδέν;
          Αφού το λέει:
          πᾶσα δὲ ἡ κτίσις ἀνευφημοῦσά σε, ὕμνον σοι καθ' ἑκάστην προσφέρει

          • abc avatar
            abc @ cobalt 06/07/2012 12:16:38

            Γιατί, νομίζεις οτι ο Θεός υποτμά τα δημιουργήματα?
            Δεν θα μπορούσε να δοξολογήσει πχ. ένα όμορφο πουλί?
            Μάλλον λάθος κάνεις ακόμα και η Αγία γραφή νομίζω οτι κάπου (δεν θυμάμαι πια που ακριβώς) λέει οτι ο Θεός είδε το δημιούργημά του και ευχαριστήθηκε και περίπου το εξύμνησε προς τα άλλα δύο μέλη της Αγίας τριάδας...

  14. GPDS avatar
    GPDS 06/07/2012 11:48:08

    Σειρά έχουν τα ΜΠΑΖΟΝΙΑ και ΜΙΖΟΝΙΑ του Άκη

  15. Jimakos avatar
    Jimakos 06/07/2012 13:04:20

    Και ποιο είναι το DNA των Δωριέων;

    • abc avatar
      abc @ Jimakos 11/07/2012 21:37:14

      Eίναι το ίδιο με όλων των ανθρώπων που πρωτοεμφανίστηκαν ως μία φυλή πριν απο 400000 χρόνια περίπου στο Κέρας της Αφρικής στη σημερινή Αιθιοπία

  16. DebbyTant avatar
    DebbyTant 11/07/2012 03:57:02

    Παυλε, ακριβεστατος σχολιασμος.
    Σε καθοδικη πορεια η ανθρωποτητα με τους "καταλληλους" στο πηδαλιο.
    Μονο μωροι θα οδηγουσαν στον ολεθρο την ανθρωποτητα. Γιαυτο ισχυει το "μωραινει κυριος ον βουλεται απωλεσαι.

  17. DebbyTant avatar
    DebbyTant 11/07/2012 10:04:42

    Ισως να φταιει η υπερφιλοδοξη διαθεση των επιστημονων κ ηγετων που αποπειρωνται επιθετικη κατακτηση γνωσης (πληροφορικη, cern, γενετικη, διαστημα) σαν ναμαστε μονοι στο συμπαν και ...αφεντικα. Οι αρχαιοι το ελεγαν Υβρη.