#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2012 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάρτην και στον γάμο σου….



Η Gina Rinehart είναι μια Αυστραλή δισεκατομμυριούχος. Παράλληλα είναι και η πιο πλούσια γυναίκα στον κόσμο. Η περιουσία της αποτελείται κυρίως από ορυχεία.

Τελευταία όμως, μάλλον τα έχει χάσει. Ή έχει βάλει πλώρη για να αναλάβει το ΔΝΤ. Αλλιώς δεν εξηγείται.

Πριν από μερικές ημέρες, συμβούλευσε τους φτωχούς του κόσμου να σταματήσουν την γκρίνια και το ποτό και να στρωθούν στην δουλειά.

Χθες αποφάσισε να ξανακτυπήσει, τονίζοντας ότι η Αυστραλία θα πρέπει να στραφεί προς την Αφρική για έμπνευση.

Πιο συγκεκριμένα, είπε πως οι Αυστραλοί θα πρέπει να μιμηθούν τους Αφρικανούς, οι οποίοι όχι μόνο είναι εργατικοί αλλά  είναι και  διατεθειμένοι να εργάζονται για μόλις $2 την ημέρα.

Σε βίντεο που γυρίστηκε για λογαριασμό της Λέσχης Ορυχείων του Sydney, η (παχουλή) Rinehart εμφανίζεται ανήσυχη για το οικονομικό μέλλον της χώρας της, αφού, όπως λέει,  οι κάτοικοί της δεν θέλουν να δουλεύουν όπως οι Αφρικανοί.

Στην έκκληση της δισεκατομμυριούχου για ημερομίσθια των $2, απάντησε η πρωθυπουργός της Αυστραλίας Julia Gillard, που όπως είπε «το να πετάς σε κάποιον $2 για να εργαστεί, δεν είναι ο τρόπος που λειτουργούμε εδώ στην Αυστραλία».

Και για να μην ξεχνιόμαστε, σύμφωνα με το BBC, η Gina Rinehart κερδίζει περίπου $611 το κάθε δευτερόλεπτο!

Μήπως θα πρέπει να την φέρουμε κατά δω, για να ολοκληρωθεί επιτέλους ο θίασος των τελευταίων χρόνων, που μας έχει καταντήσει πένητες;

Strange Attractor

Πηγή: bbc.co.uk

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 06/09/2012 09:30:57

    λογικό είναι να τα λέει αυτά, δε βλέπετε ομορφιά, πόσο καιρο έχει να την πλησιάσει άντρας?

    • A.M. avatar
      A.M. @ Βούλα Ελευθεριάδου 06/09/2012 10:08:51

      Με τόσα λεφτά;
      Μην σου πω ότι αγοράζει καμμιά δεκαριά την μέρα
      και ζήτημα αν της φτάνουν δλδ..
      Υπάρχουν και ανάλογες αντρικές «ομορφιές» ... κλπ κλπ

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/09/2012 10:05:46

    Το πολύ χρήμα σε κάνει δούλο του, δηλαδή ψυχασθενή. Υπήρξαν και ελάχιστες εξαιρέσεις στο πέρασμα των αιώνων αλλά ο πιο ασφαλής τρόπος να χάσει τον εαυτό του ο άνθρωπος είναι και για τα δύο φύλα το πολύ χρήμα και για τους άντρες οι γυναίκες.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Γεώργιος Τ. 07/09/2012 00:06:51

      Ακριβως ετσι ...
      Εχουμε αλλωστε και στην Ελλαδα αντιστοιχα τρανταχτα ονοματα.
      Χρυσες δουλειες κανουν οι ψυχιατροι !

  3. lord tanamo avatar
    lord tanamo 06/09/2012 10:19:09

    Δεν υπάρχει χειρότερο πράμα από την χοντρή ΚΑΙ άσχημη γυναίκα.Όλα τα κόμπλεξ του κόσμου μαζεμένα επάνω της.

  4. Tzimanis avatar
    Tzimanis 06/09/2012 10:34:27

    Έτσι!!!!!

  5. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 06/09/2012 10:46:20

    Από την εμφάνισή της πιθανον να τιμά και η ίδια αρκούντως τον Διόνυσο εξ ου και το σχόλιο της για τους "φτωχούς του κόσμου να σταματήσουν την γκρίνια και το ποτό"....

  6. Σταύρος avatar
    Σταύρος 06/09/2012 10:46:28

    Καμία σχέση με την Madame Centaine de Thiry-Courtney.
    Ίσως μόνο στον χαρακτήρα!

  7. Γεωργία avatar
    Γεωργία 06/09/2012 11:28:00

    Όσοι έχουν ζήσει στο εξωτερικό, και ειδικά στις ΗΠΑ ή στην Αυστραλία, γνωρίζουν πολύ καλά ότι τέτοιες σκέψεις είναι πλέον η πλειοψηφία στην λεγόμενη συντηρητική πλευρά. Στην Ευρώπη, αυτοί είναι οι λεγόμενοι Ευρωσκεπτικιστές.
    Δυστυχώς, αρχίζει και γίνεται το ίδιο και εδώ.
    Δηλαδή η αναβίωση του οικονομικού φιλελευθερισμού του 19ου αιώνα, ο οποίος κάνει τον νεοφιλελευθερισμό του Φρήντμαν....άγγελο.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 06/09/2012 11:34:56

    Aπό την ελληνική ταινία “Η Ωραία των Αθηνών”
    - Γεωργία Βασιλειάδου: “και θα μ’ αφήσεις μόνη μου με τον ταξιτζή;”
    - Mίμης Φωτόπουλος: “ε, ναί. Ο ταξιτζής, δεν σε φοβάται πιά. Σ’ έχει συνηθίσει.”