#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2011 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού



Σε νέο βιβλίο του ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ' προσωπικώς απαλλάσσει τους Εβραίους από τους ισχυρισμούς, ότι ευθύνονται για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού, αποσείοντας συγχρόνως την έννοια "συλλογικής ενοχής των Εβραίων", η οποία στοιχειώνει αιώνες τις σχέσεις των Χριστιανών μαζί τους.

    Αυτή η νέα, βιβλική και θεολογική συνάμα, εκτίμηση διατυπώνεται από τον Πάπα σε κεφάλαιο στο δεύτερο τόμο του βιβλίου του "ο Ιησούς της Ναζαρέτ"--κυκλοφορεί μέσα στην προσεχή βδομάδα.

Η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία επίσημα απέσεισε, πάντως, τη "συλλογική ενοχή των Εβραίων" για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού, με σημαντική απόφασή της κατά τη Δεύτερη Σύνοδό της εν Βατικανώ στη διάρκεια του 1965.

    Κρίνεται ήδη ότι, για πρώτη φορά, ένας Πάπας τόσο λεπτομερειακά και εξαντλητικά συγκρίνει και τεκμηριώνει με βάση τις υπάρχουσες αφηγήσεις στην Καινή Διαθήκη για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού, μετά την απόφαση που έλαβε σχετικά ο Ρωμαίος Πόντιος Πιλάτος.

"Πρέπει να διερωτηθούμε τώρα: ποίοι ακριβώς ήταν οι κατήγοροι του Ιησού Χριστού;", γράφει ο Πάπας, σε αντίστιξη με τους ισχυρισμούς στο κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο πως "ήταν οι Εβραίοι".

    "Το ότι ο Ιωάννης χρησιμοποιεί την έκφρασή αυτήν ουδόλως και κατά καμία έννοια σημαίνει, όπως θα μπορούσε να υποθέσει ο σύγχρονος αναγνώστης, ότι "ο λαός του Ισραήλ, γενικώς, είναι ρατσιστής στο χαρακτήρα του".

    "Τελικά, ο Ιωάννης ήταν Εβραίος, όπως κι ο Ιησούς Χριστός κι οι υποστηρικτές του. Όλη η πρώιμη χριστιανική κοινότητα αποτελείτο από Εβραίους", γράφει ο Πάπας.

    Ο Ιωάννης αντιδιαστέλλει με την "Αριστοκρατία στο Ναό", που ήθελε να θανατωθεί ο Ιησούς Χριστός επειδή δήλωνε: " είμαι ο βασιλιάς των Εβραίων", παραβιάζοντας τον θρησκευτικό τους Νόμο.

"Η Αριστοκρατία του Ναού ήταν η πραγματική ομάδα κατηγόρων του Ιησού Χριστού, όχι οι Εβραίοι της εποχής του", συμπεραίνει ο Πάπας. 

    "Μείζον βήμα εμπρός"

    Όπως σχολιάστηκε από τον Ελάν Στάινμπεργκ, τον αντιπρόεδρο της Αμερικανικής Σύναξης για το Ολοκαύτωμα και απογόνων τους, πρόκειται για "μείζον βήμα εμπρός" που, κατά τον ως άνω τρόπο επιχειρηματολογώντας, έκανε ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣΤ'.

Αποκηρύσσεται από τον Πάπα, προσωπικά, μία θεμελιώδης θεολογική ερμηνεία, που για πολλούς αιώνες στήριξε τον αντισημιτισμό". Ο Πάπας θεωρεί θεολογικό ψέμα την "πλαστή διάδοση", ότι οι Εβραίοι θανάτωσαν τον Ιησού Χριστό, κάτι καλοδεχούμενο, μετά τις παλινδρομήσεις των λίγων τελευταίων ετών".

Ο Γιόζεφ Ράτσινγκερ εξελέγη Πάπας με το όνομα Βενέδικτος ΙΣΤ' το 2005 και επί των ημερών του υπήρξαν προβλήματα στις σχέσεις Καθολικών-Εβραίων.

    Ας πούμε ότι το 2009 ο Πάπας εξήρε τις "ηρωικές αρετές" του --άκρατα σιωπηλού, δημοσίως--Πάπα της εποχής του Ολοκαυτώματος (1937-1945) Πίου του 12ου (1939-1958), τον οποίο έκρινε άξιο αγιοποίησης... πράξη στην οποία δημόσια εναντιώθηκε μία πλειοψηφία Εβραίων, "μέχρις ότου ανοίξουν στο κοινό και μελετηθούν τα τότε Αρχεία του Βατικανού"...

    Πλειοψηφία Εβραίων κατηγορεί τον Πίο τον 12ο, ότι εθελοτυφλούσε μπροστά στο Ολοκαύτωμα.

    Όμως, το Βατικανό δηλώνει ότι ο Πάπας του Β' Παγκόσμιου πολέμου δρούσε σιωπηλά στο παρασκήνιο, τονίζοντας ότι στην αντίθετη περίπτωση θα εντείνονταν οι ναζιστικές διώξεις κατά πάντων, στο ευρωπαϊκό έδαφος.

    Εξεγέρθηκαν πολλοί Εβραίοι στον ισχυρισμό του σημερινού Πάπα, πέρυσι, ότι "ο Πίος ο 12ος έσωσε τους περισσότερους Εβραίους από κάθε άλλον". Το ίδιο συνέβη όταν ο σημερινός Πάπας ήρε τον αφορισμό του επισκόπου Ρίτσαρντ, που αμφισβήτησε δημόσια μέσα σε διεθνή πάταγο την τόσο μεγάλη έκταση Ολοκαυτώματος από τους Ναζιστές, ενώ αρνήθηκε επίσης δημόσια ότι Εβραίοι θανατώνονταν στους ναζιστικούς θαλάμους αερίων.

(ΑΠΕ-ΜΠΕ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2011 15:26:25

    Δίκιο έχει ο Πάπας. Οι Ιταλοί, και όχι οι Εβραίοι, σταύρωσαν τον Χριστό. Από τον Πόντιο Πιλάτο μέχρι τους Ρωμαίους στρατιώτες που διεμερίσαντο τα ιμάτιά Του, οι Ιταλοί είναι οι πραγματικοί θεοκτόνοι.

    • Dora avatar
      Dora @ Στέργιος 03/03/2011 15:54:34

      Δεν ξερεις καλα την ιστορια της δικης.Ξαναδιαβασε την. Οι γραμματεις κι οι φαρισαιοι εχοντας φανατισει καποιους (η και πληρωσει η και υποσχεθει πραγματα) φωναζαν το αρον αρον σταυρωσον αυτον.Ο Πιλατος προσπαθησε να τους αλλαξει γνωμη,αλλα δεν τα καταφερε.Δεν ηθελε κιολας να δημιουργησει προβλημα με τους ανωτερους του,γιατι ηθελε να παρει προφανως και μεταθεση στην Ρωμη,λεν καποιοι ιστορικοι και θεολογοι.
      Το Χριστο δεν τον σταυρωσαν ουτε οι ρωμαιοι,ουτε οι εβραιοι.Τον σταυρωσε το συστημα,του οποιου το στομαχι και την τσεπη χτυπουσε.Κι αυτο, ηταν η αρχουσα ταξη και τοτε,οπως και τωρα.Διαχρονικα το μηνυμα Του δημιουργει προβλημα στις αρχουσες ταξεις(εκκλησιαστικες και πολιτικες) αλλα και σ'αυτους που θελουν να τον ακολουθησουν(οπως εγω).
      Αν ο Χριστος ερχονταν τωρα παλι,παλι οι ιδιοι που προανεφερα θα τον σταυρωναν (εγω ,ταπεινα το λεω,οχι).

      Αλλα ο Χριστος για τους πιστους,επρεπε να σταυρωθει,για την Σωτηρια της ανθρωποτητας.(για τους πιστους)
      Οταν ο Πετρος του ειπε οτι οχι τι ειναι αυτα που λες δεν πρεπει να πεθανεις(ελευθερη αποδοση δικη μου)ο Χριστος θυμωσε και τον απεκαλεσε σατανα,γιατι εδω ηρθε να κανει οχι το θελημα το δικο Του,αλλα Αυτουνου που τον εστειλε.

      Οι προφητες προειπαν την Σταυρωση Του(Ησαιας κυριως ,δινοντας και λεπτομερειες) και ηταν ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να αποκατασταθει η σχεση του Θεου με τον Ανθρωπο.

      • irida avatar
        irida @ Dora 03/03/2011 18:44:45

        Νομίζω πως αυτό το βιβλίο του πάπα θα προκαλέσει πολλά σχόλια. Προφανώς προσπαθεί να πει το αυτονόητο πως ο λαός δεν φέρει την ευθύνη της σταύρωσης. Αλλά η τότε εξουσία των γραμματέων και φαρισαίων που πολλάκις την είχε καταδικάσει και κατακρίνει. Από κει και πέρα διατηρώ τη βεβαιότητα πως πολλοί που ούτε καν πατάνε στην εκκλησία θα βρουν τρόπο να περάσουν τα δικά τους στο συγκεκριμένο θέμα. Πρόσφατα στο Αριστοτέλειο στη Θεολογική εκπονήθηκε μια ενδιαφέρουσα διπλωματική για τον πάπα!! Όποιος ενδιαφέρεται ας την ψάξει( for you Dora). Αλλά ας κοιτάξουμε και το σήμερα πόσοι υποστηρικτές του Χριστού όχι απλά τον σταυρώνουν αλλά τον κακοποιούν με κάθε τρόπο εν ονοματί του ασφαλώς!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Στέργιος 03/03/2011 16:28:53

      Οι αρχαίοι Ρωμαίοι (μέχρι και τον 9ο μ.Χ. αιώνα τουλάχιστον) και οι σημερινοί Ιταλοί (ασχέτως της καταγωγής των δε από τους μεν) αποτελούν διαφορετικά ανθρωπολογικά υποκείμενα. (Στη Δύση, φράγκεψαν.)

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ ΚΜ 03/03/2011 17:28:44

        Βρε παιδιά, η απάντησή μου ήταν χαβαλεδοαπάντηση για τα γελοία θέματα με τα οποία καταπιάνεται ο Πάπας. Αν η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία νιώθει τύψεις που κατέσφαξε τους Εβραίους βασισμένη πάνω στη λογική τής συλλογικής ευθύνης, εμάς ως Ορθοδόξους ποσώς μας ενδιαφέρει.
        ΔΕΝ υπάρχει συλλογική ευθύνη.
        Κι αν το Συνέδριο που καταδίκασε τον Ιησού ήταν Εβραίοι, Εβραίοι ήταν κι οι μαθητές Του. Κι αν ο Πόντιος Πιλάτος παρέδωσε τον Ιησού στους εκτελεστές του, η γυναίκα τού Πιλάτου ήταν κρυφή μαθήτριά Του.
        Ας αφήσουμε τις τύψεις σε όσους δικαιολογημένα τις έχουν και ας είμαστε περήφανοι που η δική μας Εκκλησία δεν ζήτησε ΠΟΤΕ από καμμία κρατική εξουσία να κυνηγήσει και να εξολοθρεύσει οποιονδήποτε, ακόμη κι αν τον είχε καταδικάσει θεολογικώ τω τρόπω στις Συνόδους. Όποια βία υπήρξε από το βυζαντινό κράτος εναντίον ετεροδόξων ήταν πρωτοβουλία τού Αυτοκράτορα και όχι του Πατριάρχη.

        • Dora avatar
          Dora @ Στέργιος 03/03/2011 18:33:52

          Ε καλα βρε παιδακι μου,κακο δεν ειναι που εδωσες εναυσμα για συζητηση.Κενο εχω σημερα,ασε να πουμε κατι που να μας οφελει κιολας(εμενα σιγουρα).
          Ως ελληνες εχουμε αναγκη την συζητηση και την ανταλλαγη αποψεων.

  2. Dora avatar
    Dora 03/03/2011 15:35:01

    Πριν δυο χρονια διαβασα αυτο το βιβλιο.Πολυ καλο.Αξιζει να το διαβασει κανεις.

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/03/2011 16:12:12

    Ο Πάπας θεωρεί ότι οι Εβραίοι χρειάζονται στο αντι-ισλαμικό μέτωπο και κάνει χατηράκια;
    Η Καθολική Εκκλησία φημίζεται για τα συγχωροχάρτια

    • Dora avatar
      Dora @ Προφήτης 03/03/2011 16:20:03

      Τους δε πεινασμενους ισλαμιστες σου που εισβαλλουν στην ευρωπη,ο παπας κι ο πατριαρχης μαζι με τους υπολοιπου χριστιανους τους ταιζουν,γνωριζοντας μαλιστα οτι αυτοι οι ιδιοι στις χωρες τους σφαζουν σαν τ'αρνια τους χριστιανους που εχουν την καταρα να γευονται αμεσα την "καλωσυνη" του "προφητη".Εσυ το κανεις?

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Dora 04/03/2011 15:57:14

        Είσαι καλά;
        Ποιους ισλαμιστές μου; Να κάνω εγώ τί;

  4. Dora avatar
    Dora 03/03/2011 16:16:41

    Για την πρωτη ερωτηση:Οι εβραιοι δεν ζηησαν την αδεια του Παπα για να πανε εκει που βρισκονται.
    Για την δευτερη:Ποσους αιωνες πριν γινοταν αυτο,ξερεις?

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2011 16:30:52

    Η ιστορία της δίκης; Ποια ιστορία, ποια δίκη, ποιος πιλάτος, πόθεν προκύπτουν αυτά; Υπήρξαν, συνέβησαν;
    Μήπως εννοείτε τα 4-5 ευαγγέλια (από περίπου 60 συνολικά) που και αυτά έχουν εκατοντάδες αντιφάσεις μεταξύ τους;

    • Dora avatar
      Dora @ Strange Attractor 03/03/2011 16:55:23

      Τα ευαγγελια εννοω,οσο για το αν εχουν αντιφασεις κλπ,αυτο ειναι αγαπητε μια πολυ βαθια Θεολογικη συζητηση οσο και μακρια,γι'αυτο ψαξε αλλου την απαντηση:Στην δικη σου,πραγματικη ερευνα,που αν βασιζεται σε ειλικρινη αναζητηση,η απαντηση θα σου δοθει.Ενα βιβλιο πολυ μικρο και καλο που θα σου προτεινα ειναι καποιου που σαν και σενα ειχε τις ιδιες αποριες και μετα απο ερευνα 20 χρονων απο ορκισμενος αθεος εγινε πιστοτατος οπαδος του Χριστου.
      Josh McDowell "more than a carpenter".

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 03/03/2011 17:29:28

        Josh McDowell " ζητω αποδειξεις".

    • A.M. avatar
      A.M. @ Strange Attractor 03/03/2011 17:12:44

      Αυτά προκύπτουν αν πρώτα γεννηθείς άνωθεν, αν προλάβεις να φύγεις στην Αίγυπτο νήπιο πριν σε σφάξει ο Ηρώδης, αν μπείς στην διαδικασία της αντιπαράθεσης με τους γραμματείς και τους φαρισαίους, αν σε κατηγορήσουν άδικα, αν σε προδώσει ο μαθητής σου, αν σε εγκαταλείψουν όλοι, αν υποστείς αδιαμαρτύρητα τις άδικες κατηγορίες, αν δεχτείς τους εμπτυσμούς, τους χλευασμούς, το μαστίγωμα, το ακάνθινο στεφάνι, αν δεχτείς να σηκώσεις τον δικό σου σταυρό, αν τον πάς μέχρι εκεί που θα γονατίσεις και θα πέσεις στην γή μη μπορώντας να τον πάς παραπέρα, αν δεν μιλήσεις ενώ σε καρφώνουν στον σταυρό, αν ενώ είσαι στον σταυρό προσεύχεσαι γι αυτούς που σε σταύρωσαν, αν πείς το «Τετέλεσται!», αν σε βάλουν στο μνήμα, αν αναστηθείς, αν αναληφθείς στους ουρανούς.... αν..... πολλά έγραψα.

      Αν όλα τα παραπάνω και κάμποσα ακόμα τότε .. προκύπτουν αυτά που ρωτάς.

      Το ερώτημα είναι:
      έχεις τα κότσια; τολμάς; δύνασαι να ξεκινήσεις; μπορεί να φτάσεις ψηλότερα απ όλους, ψηλά στον Σταυρό, να αγγίξεις ουρανό; και να βλέπεις όσους σε σταύρωσαν κάτω,, στην γή.. υποπόδιον των ποδών σου.. να σέρνονται στο χώμα.. .. μπορείς να μήν είσαι σταυρωτής αλλά σταυρωμένος;

      δικό σου, προσωπικό ζήτημα είναι αν προκύψουν ή όχι..

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Strange Attractor 08/03/2011 12:27:28

      Υπάρχουν πενιχρές ιστορικές πηγές όπως ο Ιώσηπος ο Φλάβιος και άλλοι.
      Το φαινόμενο Χριστός δεν είχε στά μετά τη σταύρωση χρόνια τη διάσταση που πήρε ο Χριστιανισμός στη συνέχεια και έτσι δεν αποτέλεσε ιστορικό γεγονός.

  6. Νατάσσα avatar
    Νατάσσα 03/03/2011 17:01:46

    O Πάπας πως είναι απόλυτα σίγουρος για το τι έγινε τότε???
    Κάτι άλλο κρύβεται νομίζω πίσω απο αυτή την δήλωση....
    Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αμφισβητήσω ούτε να απορρίψω τίποτα,,,,εκείνος πως μπορεί?? να μου πει και μένα σε τι αδιάψευστα στοιχεία το στηρίζει??

    • Dora avatar
      Dora @ Νατάσσα 03/03/2011 17:10:54

      Αν διαβασεις το βιβλιο του,θα παρεις απαντηση σ'αυτα που ρωτας.
      Απανταει σε ολ'αυτα εκει.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/03/2011 17:18:08

    Απαντάς πνευματικά και καλά κάνεις. Εγώ όμως έθεσα πρακτική ερώτηση. Από που προκύπτουν αυτά τα πολύ σωστά που αναφέρεις; Υπάρχουν κάποια αποδεκτά ιστορικά στοιχεία;
    Αλλιώς, μπορώ κι εγώ να γράψω ή να πω μια ηθικοπλαστική ιστορία, που σαν νόημα ίσως να σε κάνει να αναληφθείς πνευματικά και ηθικά. Θα την λάβεις όμως υπόψη, ή θα πεις "παραμύθια του στρέιντζ είναι".

    • Dora avatar
      Dora @ Strange Attractor 03/03/2011 17:26:42

      Το βιβλιαρακι αυτο σε παρακαλω πολυ,να το παραγγειλεις.
      Και που ξερεις?Αν με πραγματικη ειλικρινεια ζητησεις απ' την καρδια σου την απαντηση,μπορει να τον δεις,Τον Ιδιο,μπροστα σου. Συμβαινει καθε μερα και σε πολλους.
      Ξερεις με ποιαν μιλας τωρα? Στο μεγαλυτερο μερος της ζωης μου τον αρνιομουν,αλλα και τον εδιωχνα μετα μανιας.

      Το προβλημα αρχιζει οταν τον ανακαλυψεις.Τοτε αρχιζουν τα δυσκολα,γιατι σου λεει."Οποιος θελει να ερθει πισω απο μενα,ας σηκωσει τον σταυρο του κι ας με ακολουθησει".
      Ο σταυρος λοιπον ειναι το προβλημα γιατι εκει πρεπει(αν επιλεξεις) να σταυρωσεις το εγω σου.
      Εδω να δεις εγω τι σταυρο εχω!!!!

      • irida avatar
        irida @ Dora 03/03/2011 18:48:18

        +10000
        Dora, έχεις πάει ποτέ στο έσσεξ στην Αγγλία;

        • Dora avatar
          Dora @ irida 03/03/2011 22:18:52

          irida,θα παω το καλοκαιρι,πρωτα ο Θεος.
          Γιατι?Πες μου.

          • irida avatar
            irida @ Dora 03/03/2011 23:10:29

            Προσπαθώ Dora να σου στείλω το μειλ μου να σου πω αλλα δεν ξέρω γιατι δεν δημοσιευεται..ζητα το από τον διαχειριστη και γραψε μου να σου πω..

    • A.M. avatar
      A.M. @ Strange Attractor 03/03/2011 17:36:44

      «Ἀνάστασιν Χριστοῦ οἱ πλείονες μέν τῶν ἀνθρώπων πιστεύουσιν, ὀλίγοι δέ λίαν εἰσίν οἱ καί ταύτην βλέποντες καθαρῶς, οἱ δέ γε μή θεασάμενοι οὐδέ προσκυνεῖν δύνανται, ὡς ἅγιον καί Κύριον, τόν Χριστόν Ἰησοῦν· “Οὐδείς γάρ, φησί, δύναται εἰπεῖν Κύριον Ἰησοῦν, εἰ μή ἐν Πνεύματι Ἁγίῳ”, καί ἀλλαχοῦ· “Πνεῦμα ὁ Θεός, καί τούς προσκυνοῦντας αὐτόν ἐν πνεύματι καί ἀληθείᾳ δεῖ προσκυνεῖν”. Οὐδέ γάρ λέγει τό ἱερώτατον λόγιον, ὅ καθ᾿ ἑκάστην ἐπί στόματος περιφέρομεν· Ἀνάστασιν Χριστοῦ πιστεύσαντες, ἀλλά τι; “Ἀνάστασιν Χριστοῦ θεασάμενοι, προσκυνήσωμεν ἅγιον Κύριον Ἰησοῦν, τόν μόνον ἀναμάρτητον”. Πῶς οὖν προτρέπεται νῦν ἡμᾶς τό Πνεῦμα λέγειν τό Ἅγιον - ὡς αὐτήν ἰδόντες, ἥνπερ οὐκ εἴδομεν· “Ἀνάστασιν Χριστοῦ θεασάμενοι”, ἅπαξ πρό χιλίων ἐτῶν ἀναστάντος τοῦ Χριστοῦ καί μηδέ τότε τοῦτον ἀνιστάμενον ἰδόντος τινός; Ἆρα μή ψεύδεσθαι ἡμᾶς βούλεται ἡ θεία Γραφή; Ἄπαγε, ἀλλ᾿ ἀληθεύειν μᾶλλον παρεγγυᾷ, ὡς ἐν ἑνί ἑκάστῳ ἡμῶν τῶν πιστῶν ἐγγινομένης δηλονότι τῆς Χριστοῦ ἀναστάσεως καί τοῦτο οὐχ ἁπλῶς, ἀλλά καθ᾿ ὥραν, ὡς εἰπεῖν, αὐτοῦ τοῦ Δεσπότου Χριστοῦ ἐν ἡμῖν ἐξανισταμένου, λαμπροφοροῦντος καί ἀπαστράπτοντος τάς τῆς ἀφθαρσίας καί Θεότητος ἀστραπάς. Ἡ φωτοφόρος γάρ παρουσία τοῦ Πνεύματος ὑποδεικνύει, μᾶλλον δέ αὐτόν ἐκεῖνον τόν ἀναστάντα ὁρᾷν χαρίζεται. Διό καί λέγομεν·”Θεός Κύριος καί ἐπέφανεν ἡμῖν”, καί τήν δευτέραν αὐτοῦ ὑποσημαίνοντες παρουσίαν ἐπιφέροντες οὕτω λέγομεν· “Εὐλογημένος ὁ ἐρχόμενος ἐν ὀνόματι Κυρίου”. Οἷς οὖν ἐπιφανῇ ὁ Χριστός ἐξαναστάς, πάντως πνευματικῶς αὐτοῖς τοῖς πνευματικοῖς ὄμμασι ὁρώμενος δείκνυται. Ὅταν γάρ ἐν ἡμῖν διά τοῦ Πνεύματος γένηται, ἀνιστᾷ ἡμᾶς ἐκ νεκρῶν καί ζωοποιεῖ καί αὐτόν ἐν ἡμῖν ὅλον ὁρᾷν ζῶντα δίδωσι, τόν ἀθάνατον καί ἀνώλεθρον, οὐ μόνον δέ, ἀλλά καί συνανιστῶντα καί συνδοξάζοντα ἡμᾶς ἑαυτῷ τρανῶς γινώσκειν χαρίζεται, καθώς πᾶσα θεία Γραφή μαρτυρεῖ.»

      h**p://www.ellopos.gr/mystics/symeon/2.asp?pg=2

      «ΟΤΑΝ ἀκούσῃς, ὅτι ἐν τῷ καιρῷ ἐκείνῳ ἐρρύσατο τὰς ψυχὰς ἐκ τοῦ ᾅδου καὶ τοῦ σκότους καὶ ὅτι κατῆλθεν εἰς τὸν ᾅδην ὁ Κύριος καὶ ἐποίησεν ἔνδοξον ἔργον, μὴ μακρὰν ἀπὸ τῆς ψυχῆς σου τὰ πράγματα ταῦτα εἶναι νομίσῃς. Ὁ γὰρ ἄνθρωπός ἐστι χωρητικὸς καὶ δεκτικὸς τοῦ πονηροῦ· κατέχει γὰρ ὁ θάνατος τὰς ψυχὰς τοῦ Ἀδὰμ καὶ ἐντὸς τοῦ σκότους εἰσὶν οἱ λογισμοὶ τῆς ψυχῆς ἐγκεκλεισμένοι. Καὶ ὅταν ἀκούσῃς περὶ μνημείων, μὴ τὰ φαινόμενα λογίσῃ μόνον· μνημεῖον γὰρ καὶ τάφος ἡ καρδία σοῦ ἐστιν. Ὅταν γὰρ ὁ ἄρχων τῆς κακίας καὶ οἱ ἄγγελοι αὐτοῦ ἐκεῖ ἐμφωλεύωσι καὶ ὅταν τὰς τρίβους καὶ τὰς διόδους ἐκεῖ ποιῶνται, ὅπου ἐμπεριπατοῦσιν αἱ δυνάμεις τοῦ σατανᾶ εἰς τὸν νοῦν σου καὶ εἰς τοὺς λογισμούς σου, -οὐχὶ ᾅδης καὶ τάφος καὶ μνημεῖον καὶ νεκρὸς εἶ τῷ Θεῷ; Ἐκεῖ γὰρ ὁ σατανᾶς ἀργύριον ἀδόκιμον ἐχάραξεν, ἐν τῇ ψυχῇ ταύτῃ ἔσπειρε σπέρματα πικρίας, ἐζύμωται ζύμῃ παλαιᾷ, βρύει ἐκεῖ πηγὴ βορβόρου. Ἔρχεται οὖν ὁ Κύριος εἰς τὰς ἐπιζητούσας αὐτὸν ψυχάς, εἰς τὸ βάθος τοῦ ᾅδου τῆς καρδίας, κἀκεῖ προστάσσει τῷ θανάτῳ λέγων· «ἔκβαλε τὰς ἐγκεκλεισμένας ψυχὰς τὰς ἐμὲ ἐπιζητούσας, ἃς κατέχεις βιαίως». Διαρρήσσει οὖν τοὺς βαρεῖς λίθους τοὺς ἐπικειμένους τῇ ψυχῇ, ἀνοίγει τὰ μνημεῖα, ἀνιστᾷ τὸν ἀληθινὸν νεκρόν, ἐκβάλλει ἐκ τῆς σκοτεινῆς φυλακῆς τὴν ἐγκεκλεισμένην ψυχήν.»

      h**p://www.ellopos.gr/mystics/makarios/8.asp

      Αυτά είναι για μένα πρακτική απάντηση,
      όχι ηθικοπλαστική ιστορία ούτε θεωρητική απάντηση.

      Είναι αυτό που για μένα, έναν Ορθόδοξο χριστιανό, έχει πρακτική αξία.
      Τα άλλα έχουν ίσως αξία για τους ιστορικούς, όχι όμως για μένα.

      υγ. ελπίζω να τα καταφέρνεις με τα αρχαία

      • A.M. avatar
        A.M. @ A.M. 03/03/2011 17:39:00

        «μνημεῖον γὰρ καὶ τάφος ἡ καρδία σοῦ ἐστιν»

      • Dora avatar
        Dora @ A.M. 03/03/2011 17:41:41

        Xιλια ευχαριστω, καταπληκτικο!
        Τα καταφερνω με τ'αρχαια οχι πολυ καλα,αλλα αρκετα για να κατανοησω αυτα που διαβαζω στα γραφομενα σου,εγω τουλαχιστον.
        Δωσε κι αλλες ιστιοσελιδες ορθοδοξης θεολογιας σε παρακαλω.

      • Dora avatar
        Dora @ A.M. 03/03/2011 17:43:19

        συγνωμη,τι εννοεις οταν λες "ηθικοπλαστικη ιστορια"?

        • A.M. avatar
          A.M. @ Dora 03/03/2011 17:46:02

          Απαντώ στον Strange Attractor,
          έγραψε κάτι για ηθικοπλαστική ιστορία παραπάνω.

      • Misha avatar
        Misha @ A.M. 03/03/2011 20:18:26

        ΑΜ

        Σπλέντιντ!!!
        Αυτά που λέει και ο παπα Γιάννης ο Ρωμανίδης: το ξεστράβωμα του νού είναι υπόθεση αυτής της ζωής...
        Από εδώ η κόλαση , από εδώ κι η Παράδεισο...

        • A.M. avatar
          A.M. @ Misha 03/03/2011 22:51:56

          @Misha
          Απ τα ελάχιστα που έχω διαβάσει του παπα Γιάννη Ρωμανίδη - κακώς θα μου πείς αλλά .. - καταλαβαίνω πως κινείται στο καθαρώς ορθόδοξο ασκητικό και πατερικό πνεύμα ....και ακριβώς αυτό:
          «απ εδώ η κόλαση και η Παράδεισο»
          Γιατί αν δεν βρούμε την Παράδεισο απ' εδώ.. τζάμπα ζήσαμε.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Strange Attractor 03/03/2011 20:06:19

      Strange, ψάξε στο amazon.com το βιβλίο τού Lee Strobel με τίτλο: "The Case for Christ". Ο Lee Strobel είναι αστυνομικός συντάκτης, και ήταν άθεος. Όταν η γυναίκα του τού δήλωσε ότι νιώθει πως έχει βαθύνει η χριστιανική της πίστη, ο Strobel αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τη δημοσιογραφική του μεθοδολογία για να αποδείξει αν ο Χριστός υπήρξε ή όχι, και αν ο ίδιος είπε ότι είναι Υιός του Θεού και Θεός. Στο βιβλίο αυτό ο Strobel παραθέτει συνεντεύξεις με θεολόγους, ιστορικούς, αρχαιολόγους, οι οποίοι τού παραθέτουν στοιχεία που αποδεικνύουν ότι όντως ο Ιησούς υπήρξε ως ιστορική προσωπικότητα έτσι όπως τον παρουσιάζουν τα Ευαγγέλια, και ότι όντως δίδασκε ότι ο ίδιος είναι ο Υιός τού Θεού και Θεός.

      Όσο για τα λεγόμενα "απόκρυφα" Ευαγγέλια, η Εκκλησία τα απέρριψε όχι για να κρύψει κάποιες δήθεν "συνταρακτικές" αποκαλύψεις, αλλά επειδή τα Ευαγγέλια αυτά γράφτηκαν πολλούς αιώνες μετά τη Σταύρωση και δεν αποτελούν ιστορικές μαρτυρίες, αλλά έργα φαντασίας.

      Υπ'όψιν, το πιο πρόσφατο βιβλίο τής Καινής Διαθήκης είναι η Αποκάλυψη τού Ιωάννου, η οποία γράφτηκε γύρω στο 90 μ.Χ., δηλαδή γύρω στα 60 χρόνια μετά τη Σταύρωση. Όλα όσα γράφτηκαν στα Ευαγγέλια γράφτηκαν όσο ήταν ακόμη εν ζωή οι αυτόπτες μάρτυρες των γεγονότων που εξιστορούνται. Αν έγραφαν φαντασίες, οι μαθητές τού Ιησού θα τα είχαν αποκηρύξει ήδη από τον 1ο μ.Χ. αιώνα.

      • Dora avatar
        Dora @ Στέργιος 03/03/2011 22:25:54

        Στεργιο,ενα φιλι και μια αγκαλια!
        Εσκισες σημερα.
        Θα παραγγειλω αυτο το βιβλιο αποψε κιολας.

        Οι μαθητες του Χριστου,αν ο Χριστος δεν ηταν Θεος κι αν δεν ειχε αναστηθει,ηλιθιοι θα ηταν για ν'αφησουν τις ζωες τους και να τρεχουν μεσ' τα κρυα,τις ζεστες,να φυλακιζονται,να σκοτωνονται και να σταυρωνονται για ενα ψευδος? Και μονο αυτο να σκεφθει κανεις....

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Στέργιος 03/03/2011 22:32:26

        Το να προσπαθούν ορισμένοι να αποδείξουν μέσα από τα ιερά κείμενα του Χριστιανισμού ,ότι ο Χριστός υπήρξε σαν πραγματικό πρόσωπο και το σημαντικότερο, ότι ήταν Θεάνθρωπος, έχει τόση ιστορική βάση και αξία, όσο να προσπαθούν ορισμένοι να αποδείξουν, ότι υπάρχει ο Αλλάχ και ότι ο Μωάμεθ είναι ο προφήτης του μέσα από τις σούρες του Κορανίου.

        • BTS avatar
          BTS @ Κάποιος 03/03/2011 23:09:18

          Ταδε έφη κάποιος εν έτει 2011 μετά Χριστόν!

          Τελικά η συστηματική μελέτη της
          Μεγάλης Σοβιετικής Εγκυκλοπαίδειας
          απέδωσε καρπούς!

        • Dora avatar
          Dora @ Κάποιος 04/03/2011 00:49:31

          καποιε,καμμια σχεση δεν εχεις με τιποτ'απ' ολ'αυτα.Αστο παιδι μου καλυτερα...

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Κάποιος 04/03/2011 00:57:13

          Μα ακριβώς αυτό, Κάποιε.
          Αυτά που γράψαμε αποδεικνύουν ότι ο Χριστός δεν ήταν κατασκεύασμα. Τώρα, αν ΕΣΥ ή ο οποιοσδήποτε επιλέγει να μην πιστεύει ότι ο Χριστός περπάτησε ανάμεσά μας και είναι ο Θεάνθρωπος, είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ θέμα. "Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν", είπε ο ίδιος ο Χριστός.

        • Dora avatar
          Dora @ Κάποιος 04/03/2011 00:57:13

          Καποιε,μεγαλυτερες αναληθειες και σαχλαμαρες δεν εχω ακουσει ποτε.Ποσους εσφαξε παιδι μου ο μωαμεθ τοτε και τι διατεγες για σφαγες απιστων εδωσε? και πως πεθανε ξερεις? Η Αισε η 6 χρονη που παντρευτηκε και την γλεντισε στα 9 της οταν αυτος ηταν ηδη 54,λεει οτι πεθανε την ωρα που γλενταγε απανω της.

          Ο μωαμεθ ηταν στρατηλατης εσφαξε,αρπαξε περιουσιες και γυναικες αιχμαλωτων και ζουσε απ' τα κλοπιμαιικα των απιστων απ' τις χωρες που καταπατουσε.
          Το οτι βρηκε αντισταση στην αρχη φυσικο ηταν,αφου δεν τον πιστευαν.
          Οι πρωτοι οπαδοι(και οι αληθινοι σημερα και ολες τις εποχες) του Χριστου θανατωθηκαν και ο Ιδιος επισης.

          Πως να το κανουμε δηλ. η διαφορα βγαζει ματι!!!!

          • Dora avatar
            Dora @ Dora 04/03/2011 00:57:51

            γλεντησε

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Dora 04/03/2011 02:59:56

            Dora, αναλήθεια και σαχλαμάρα(sic) είναι ότι μπορεί κάποιος να περπατάει πάνω στην θάλασσα, να μιλάει με τον Θεό, να κάνει το νερό κρασί, να ανασταίνεται και να κόβει βόλτες για μερικές μερούλες με τους ζωντανούς και μετά να διακτινίζεται στον παράδεισο.
            Οπως επίσης και το να μένει μια γυναίκα έγγυος "μυρίζοντας τον κρίνο".

            Αν θέλεις να μιλάμε σε επίπεδο φαντασιοπληξίας, μπορώ να αρχίσω να σου αραδιάζω αρχαιοελληνικούς μύθους και εσύ χριστιανικούς για να δούμε ποιος είναι ο πιο εντυπωσιακός.

            Σέβομαι το τρυπάκι του καθενός,ή πίστη αν το προτιμάς, αρκεί να μην προσπαθεί να μου το πλασάρει σαν υπέρτατη αλήθεια που μόνο οι "φωτισμένοι" αντιλαμβάνονται, οι οποίοι συμπτωματικά είναι οι ίδιοι που την γνωρίζουν.

            Αυτά φυσικά δεν ισχύουν μόνο για την χριστιανική θρησκεία αλλά και για τις υπόλοιπες.

            Το παράδειγμα με τον Μωάμεθ δεν το έφερα για να τον υπερασπιστώ.
            Αν αφήσεις λίγο στην άκρη τον θρησκευτικό σου ζήλο και το ξαναδιαβάσεις, θα καταλάβεις ίσως, σε τι αναφερόμουν.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Dora 04/03/2011 13:56:12

            Η ιστορικότητα του Ιησού αμφισβητείται καθώς δεν υπάρχουν αξιόπιστες μαρτυρίες για το πρόσωπο του από τους σύγχρονους ιστορικούς της εποχής.
            Είναι απορίας άξιον πως ένα πρόσωπο , που ανέσταινε νεκρούς, θεράπευε σωρηδόν αρρώστους, τυφλούς, αναπήρους, που έκανε δημοσίως εκπληκτικά θαύματα, που αναστήθηκε εκ του τάφου, δεν μνημονεύεται εκτενώς στα έργα ιστορικών, παρά μόνο στα ευαγγέλια των μαθητών του.
            Μια αναφορά υπάρχει μόνο στο έργο του ιστορικού Ιώσηπου "Ιουδαική Αρχαιολογία" που θεωρείται εμβόλιμη κατά την φιλολογική κριτική, απ'' τον Ευσέβιο Καισαρείας τον 3ο αι.

            Αλλά ακόμα και αν υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο (που προσωπικά δεν το θεωρώ εντελώς απίθανο) δεν υπάρχει ούτε μία αντικειμενική ιστορική μαρτυρία ή άλλη πηγά που να ββεβαιώνει ή τουλάχιστον να αποδεικνύει, την θεανθρώπινη φύση του και το έργο του.

            Και όμως πάνω σε αυτόν τον μύθο από πλευράς ιστορικής έρευνας, χτίστηκε μια ολόκληρη θρησκεία και θεολογία, που πήρε στην συνέχεια μια καθαρά εξουσιαστική κοσμική μορφή, με τον καισαροπαπισμό, παποκαισαρισμό, τις ελέω θεού μοναρχίες κτλ.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Dora 04/03/2011 14:15:02

            Οσον αφορά αυτά που αναφέρεις για τον Σωκράτη και τον Μ.Αλέξανδρο δεν ισχύουν.
            Για την φιλοσοφία και το έργο του Σωκράτη έχουμε στοιχεία από τον Πλάτωνα, τον Ξενοφώντα και τον Αριστοτέλη, αλλά και από αρχαιολογικά δεδομενα και ας έζησε 4 αιώνες πριν τον Χριστό.

            Οσον αφορά τον Μέγα Αλέξανδρο υπήρχε πλήθος ανθρώπων που τον συνόδευαν στις εκστρατείες του και κατέγραψαν τα ιστορικά γεγονότα, οπως ο Πτολεμαίος, ο Νέαρχος, Ονησίκρητος, ο Αριστόβουλος,ο Ευμένης, ο Καλλισθένης κτλ τα οποία ενσωμάτωσαν στο έργο τους διάσημοι ιστορικοί όπως ο Αρριανός,ο Πλούταρχος,ο Διόδωρος,ο Στράβων κτλ.
            Συν ποικίλα αρχαιολογικά δεδομένα.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Dora 04/03/2011 19:24:35

            Κάποιε, ιστορικά στοιχεία από μη Χριστιανούς σύγχρονους ιστορικούς τού Χριστού υπάρχουν πολλά: Τάκιτος, Πλίνιος, Σουητώνιος από τους Ρωμαίους και Φλάβιος Ιώσηπος από τους Εβραίους. Αν είσαι καλοπροαίρετος θα δεχτείς τουλάχιστον ότι ο Ιησούς υπήρξε ως ιστορική προσωπικότητα, ακόμη κι αν δεν παραδέχεσαι ότι είναι Θεός.

            Επίσης, στον Χριστό γίνεται ατιμωτική αναφορά στο Ταλμούδ. Για ποιο λόγο οι Εβραίοι να αναφέρονται ατιμωτικά στον Χριστό ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΙΩΝΑ αν ο Χριστιανισμός δεν ήταν τότε παρά μια περιθωριακή σέκτα;

            Για τον Σωκράτη δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ αναφορά από μη μαθητές του ότι υπήρξε καν, όπως και για τον Βούδα, για τον δε Μεγαλέξανδρο που ήταν και γκοτζαμάν βασιλιάς, η πρώτη του βιογραφία συντάχθηκε ΑΙΩΝΕΣ μετά τον θάνατό του.

            Εξυπακούεται πως δεν αμφισβητώ ότι ο Σωκράτης, ο Βούδας και ο Μεγαλέξανδρος είναι ιστορικές προσωπικότητες, απλώς θέλω να σου πω ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε από τις εποχές εκείνες (6ος αι. π.Χ.-1ος αι.μ.Χ) "πολεμικές ανταποκρίσεις" που μεταδίδουν τις ειδήσεις στο λεπτό, λες και υπήρχε CNN στη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία!

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Dora 04/03/2011 22:00:31

            Τις έχω διαβάσει.
            Οι περισσότερες αναφορές είναι στην έκταση μιας πρότασης και αναφέρονται αορίστως σε πρόσωπα και πράγματα.

            Παρόλα αυτά ξαναλέω, ότι δεν αποκλείω να έζησε εκείνον τον καιρό στην Ιουδαία ένας ραβίνος με το όνομα Ιησούς ή Χριστός.
            Αλλωστε σε κάθε μύθο υπάρχει συχνά ένας πυρήνας αλήθειας.

            Από εκείνο το σημείο, έως το να μιλάμε με βεβαιότητες για θαύματα,αναστάσεις,θεανθρώπους,άμωμη σύλληψη κτλ υπάρχει τεράστια απόσταση.

            Οσον αφορά τον Σωκράτη, νομίζω ότι οι Πλάτων,Ξενοφών και Αριστοτέλης είναι υπέρ το δεόν αξιόπιστοι μάρτυρες όσον αφορά την διδασκαλία και τον βίο του μεγάλου φιλοσόφου.
            Αλλωστε η ιστορικότητα του τεκμηριώνεται και από αρχαιολογικά ευρήματα.

            Για το δε Μ.Αλέξανδρο σου παρέθεσα συγκεκριμένα ονόματα, ιστορικών και στρατηγών του, που αναφέρονται λεπτομερώς στον βίο και το έργο του.Αλλωστε υπάρχουν και εδώ αρχαιολογικά ευρήματα που επιβεβαιώνουν τις ιστορικές μαρτυρίες.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Dora 05/03/2011 13:45:53

            Κάποιε.
            Το μόνο που σου ζήτησα είναι να παραδεχτείς ότι έζησε κάποτε στη ρωμαϊκή Παλαιστίνη ένας Ιησούς, ο επονομαζόμενος και Χριστός. Από κει και πέρα, είσαι ελεύθερος να πιστέψεις ό,τι θέλει για τον Ιησού: Θεάνθρωπος, ραββίνος, επαναστάτης, τσαρλατάνος, είσαι ελεύθερος να πιστέψεις ό,τι θέλεις, είναι δικό σου θέμα.
            Τώρα, σχετικά με τον Μεγαλέξανδρο, υπάρχουν άπειρες ιστορικές και αρχαιολογικές αποδείξεις ότι υπήρξε. Για τον Σωκράτη, όμως, τίποτα. Οι αναφορές τού Πλάτωνα θα μπορούσαν να έχουν γίνει σε κάποιον "πλατωνικό" διδάσκαλο τού αιθέρα, ενώ ο Ξενοφών θα μπορούσε να αναφέρει μια μυθική προσωπικότητα, έναν ήρωα, έναν ημίθεο... Επαναλαμβάνω πως ΕΞΥΠΑΚΟΥΕΤΑΙ πως δεν αμφισβητώ την ιστορικότητα τού Σωκράτη, αλλά τον έφερα στη συζήτηση για να σου πω πως όταν μιλάμε για έναν άνθρωπο που έζησε πριν από 2.000-2.500 χρόνια δεν αναζητούμε αναφορές στο πρόσωπό του όπως αν ο άνθρωπος αυτός να είχε γεννηθεί το 1990. Δεν θα βρούμε ούτε ταυτότητα, ούτε διαβατήριο, ούτε ληξιαρχική πράξη γέννησης, ούτε αναγγελία στην τοπική εφημερίδα με τη φωτογραφία τού μωρό και υποσημείωση: "Γεννήθηκε ο γιόκας μας, θα γίνει κι αυτός ΠΑΟΚτσής σαν τον μπαμπά του: οι χαζογονείς: Φίλιππος και Ολυμπιάδα".
            Σε χαιρετώ!

  8. Dora avatar
    Dora 03/03/2011 17:19:14

    Tο βρηκα και στα ελληνικα με τον τιτλο "ζητω αποδειξεις" Πραγματικα εξαιρετικο ενχειριδιο για οσους θελουν να βρουν αποδειξεις.

  9. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 03/03/2011 17:33:08

    Αφιερωμενο:

    15 Κατὰ δὲ ἑορτὴν εἰώθει ὁ ἡγεμὼν ἀπολύειν ἕνα τῷ ὄχλῳ δέσμιον, ὃν ἤθελον.

    16 εἶχον δὲ τότε δέσμιον ἐπίσημον λεγόμενον Βαραββᾶν.

    17 συνηγμένων οὖν αὐτῶν εἶπεν αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· τίνα θέλετε ἀπολύσω ὑμῖν; Βαραββᾶν ἢ ᾿Ιησοῦν τὸν λεγόμενον Χριστόν;

    18 ᾔδει γὰρ ὅτι διὰ φθόνον παρέδωκαν αὐτόν.

    19 Καθημένου δὲ αὐτοῦ ἐπὶ τοῦ βήματος ἀπέστειλε πρὸς αὐτὸν ἡ γυνὴ αὐτοῦ λέγουσα· μηδὲν σοὶ καὶ τῷ δικαίῳ ἐκείνῳ· πολλὰ γὰρ ἔπαθον σήμερον κατ᾿ ὄναρ δι᾿ αὐτόν.

    20 Οἱ δὲ ἀρχιερεῖς καὶ οἱ πρεσβύτεροι ἔπεισαν τοὺς ὄχλους ἵνα αἰτήσωνται τὸν Βαραββᾶν, τὸν δὲ ᾿Ιησοῦν ἀπολέσωσιν.

    21 ἀποκριθεὶς δὲ ὁ ἡγεμὼν εἶπεν αὐτοῖς· τίνα θέλετε ἀπὸ τῶν δύο ἀπολύσω ὑμῖν; οἱ δὲ εἶπον· Βαραββᾶν.

    22 λέγει αὐτοῖς ὁ Πιλᾶτος· τί οὖν ποιήσω ᾿Ιησοῦν τὸν λεγόμενον Χριστόν; λέγουσιν αὐτῷ πάντες· σταυρωθήτω.

    23 ὁ δὲ ἡγεμὼν ἔφη· τί γὰρ κακὸν ἐποίησεν; οἱ δὲ περισσῶς ἔκραζον λέγοντες· σταυρωθήτω.

    24 ἰδὼν δὲ ὁ Πιλᾶτος ὅτι οὐδὲν ὠφελεῖ, ἀλλὰ μᾶλλον θόρυβος γίνεται, λαβὼν ὕδωρ ἀπενίψατο τὰς χεῖρας ἀπέναντι τοῦ ὄχλου λέγων· ἀθῷός εἰμι ἀπὸ τοῦ αἵματος τοῦ δικαίου τούτου· ὑμεῖς ὄψεσθε.

    25 καὶ ἀποκριθεὶς πᾶς ὁ λαὸς εἶπε· τὸ αἷμα αὐτοῦ ἐφ᾿ ἡμᾶς καὶ ἐπὶ τὰ τέκνα ἡμῶν.

    26 τότε ἀπέλυσεν αὐτοῖς τὸν Βαραββᾶν, τὸν δὲ ᾿Ιησοῦν φραγελλώσας παρέδωκεν ἵνα σταυρωθῇ.

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ hellas-orthodoxy 03/03/2011 21:29:25

      αρες μαρες κουκουναρες

  10. σακης avatar
    σακης 03/03/2011 18:42:40

    H Παναγια που ηταν Εβραια ηταν ενοχη η αθωα?
    Παει το χασαμε τελειως μου φαινεται....

    • Dora avatar
      Dora @ σακης 03/03/2011 22:29:13

      Καλα, ο ελληνικος αντιεβραισμος πια ειναι αλλη υποθεση.Αστο καλυτερα.
      Αμα εχει ο ελληνας πονοδοντο φταιν οι εβραιοι,τετοιο ενα πραγμα.

      Κι η Παναγια εβραια ηταν κι οι αποστολοι εβραιοι ηταν κι οι πρωτοι χριστιανοι εβραιοι ηταν και μαρτυρησαν για την πιστη τους,αλλα ασε καλυτερα γιατι θα μας φανε...

  11. Steve avatar
    Steve 03/03/2011 18:47:57

    Πάπας: Δεν είναι ένοχοι οι Εβραίοι για τη θανάτωση του Ιησού Χριστού

    ΓΙΑΤΊ, ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΟΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΘΑΝΑΤΩΣΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ;

    • Dora avatar
      Dora @ Steve 04/03/2011 02:56:53

      steve, ηταν ενοχοι αυτοι που τους σκοτωσαν.Δεν ηξεραν ολοι οι γερμανοι τι γινονταν εκει. Ξερεις ποσοι γερμανοι εκτελεστηκαν επειδη ηταν εναντιον της διωξης των εβραιων?
      Ενας πολυ γνωστος θεολογος ο Dietrich Bonhoeffer ηταν αναμεσα τους.

  12. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 03/03/2011 19:17:36

    ειναι ή δεν είναι ένοχοι οι ψηφοφόροι των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ για την θανάτωση της ελλάδος?

  13. Misha avatar
    Misha 03/03/2011 20:08:38

    Μιαιφόνον έθνος,
    αλαζών Ισραήλ,
    τι παθών τον Βαραββάν ηλευθέρωσας;
    τον Σωτήρα δε παρέδωκας σταυρώ;

    Ως πικράς εκ κρήνης,
    της Ιούδα φυλής,
    οι απόγονοι εν λάκκω κατέθεντο,
    τον τροφέα μανναδότην Ιησούν.

    Φθονερέ, αλάστωρ,
    φόνου πλήρης λαέ,
    καν σινδόνας και αυτό το σουδάριον
    ουκ αισχύνη, αναστάντος του Χριστού!

    Αραβιανόν,
    σκολιώτατον γένος Εβραίων,
    έγνως την ανέγερσιν του ναού•
    δια τι κατέκρινας τον Χριστόν!

    Κατά τον Σολομώντα,
    βόθρος βαθύς το στόμα
    Εβραίων παρανόμων.

    Εβραίων παρανόμων
    εν σκολιαίς πορείαις
    τρίβολοι και παγίδες

    (από τα εγκώμια του Επιτάφιου Θρήνου που ψάλλεται τη Μ.Παρασκευή)

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/03/2011 20:11:57

    Είχε ρωτήσει ο γέροντας Εφραίμ της Αριζόνα κάποιους προσκυνητές ποιός σταύρωσε τον Χριστό.
    Αυτοί είπαν "οι Εβραίοι".
    Όχι, λέει ο γέροντας. Ο φθόνος σταύρωσε τον Χριστό.

    • Misha avatar
      Misha @ ΒΙΣ 03/03/2011 20:31:07

      Και ο εθνικισμός φίλε, που έψαχνε Μεσσία-εγκόσμιο βασιλέα...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 03/03/2011 21:03:47

        Ούτε καν εγκόσμιο βασιλέα δεν θα δέχονταν οι Φαρισαίοι, νομίζω. Αυτοί ήταν συνεργάτες των Ρωμαίων.

        • Dora avatar
          Dora @ ΒΙΣ 03/03/2011 22:32:39

          Γιους φιδιων τους ελεγε ο Χριστος.Πως δεν θα τον σκοτωναν.
          Γιατι αμα ερθει σημερα και τα πει για τους πολιτικους και καποιους "δικους "Του ολων των δογματων τι νομιζεις οτι θα παθει...

  15. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 03/03/2011 20:26:29

    "Τοῖς εὐσεβεῖν μὲν ἐπαγγελλομένοις τὰ τῶν Ἑλλήνων δὲ δυσσεβῆ δόγματα τῇ ὀρθοδόξῳ καὶ καθολικῇ ἐκκλησίᾳ περί τε ψυχῶν ἀνθρωπίνων, καὶ οὐρανοῦ καὶ γῆς, καὶ τῶν ἄλλων κτισμάτων ἀναιδῶς ἢ μᾶλλον ἀσεβῶς ἐπεισάγουσιν ἀνάθεμα τρίς."

    Συνοδικὸ τῆς Ἁγίας Ζ´ Οἰκουμενικῆς Συνόδου ὑπὲρ τῆς Ὀρθοδοξίας

    • Misha avatar
      Misha @ Professor Moriarty 03/03/2011 20:35:43

      Σε όσους λένε μεν πως είναι ευσεβείς, θέλουν όμως να εισάγουν στην Εκκλησία , με αναίδεια ή μάλλον με ασέβεια, τα παγανιστικά πιστεύματα για τις ψυχές , τον κόσμο και τα άλλα κτίσματα τρείς φορές «ΕΞΩ ΑΠΌ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ» (=ανάθεμα)

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Misha 03/03/2011 21:25:57

        "τα των Ελλήνων"

        λογοκριτής είσαι, όχι μεταφραστής

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Professor Moriarty 03/03/2011 22:39:32

          Καλά το αποδίδει ο Μισα. Η λέξη «Έλληνες» είχε απολέσει την εποχή εκείνη την ιδιότητα εθνωνυμικού προ πολλού και σήμαινε τον ειδωλολάτρη. Για τον ίδιο λόγο, οι... Έλληνες, που την εποχή εκείνη (787 μΧ) είχαν προ πολλού αφήσει πίσω τους την ειδωλολατρία, αποκαλούσαν εαυτούς Ρωμαίους (όπως μέχρι τις μέρες μας).

          Πολύ αργότερα (αρχές δεύτερης χιλιετίας) ξανάρχισε να χρησιμοποιείται το όνομα Έλληνας, ως δηλωτικό εθνικής καταγωγής.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Misha 03/03/2011 21:37:56

        "Τοῖς τὰ ἑλληνικὰ διεξιοῦσι μαθήματα, καὶ μὴ διὰ παίδευσιν μόνον ταῦτα παιδευομένοις, ἀλλὰ καὶ ταῖς δόξαις αὐτῶν ταῖς ματαίαις ἑπομένοις, καί, καὶ ὡς ἀληθέσι πιστεύουσι καὶ οὕτως αὐταῖς ὡς τὸ βέβαιον ἐχούσαις ἐγκειμένοις, ὥστε ἑτέρους ποτὲ μὲν λάθρα, ποτὲ δὲ φανερῶς ἐνάγειν αὐταῖς καὶ διδάσκειν ἀνενδοιάστως ἀνάθεμα τρίς."

        Συνοδικὸ τῆς Ἁγίας Ζ´ Οἰκουμενικῆς Συνόδου ὑπὲρ τῆς Ὀρθοδοξίας.

        Στις "μάταιες δόξες" περιλαμβάνονται υποθέτω, εκτός από την ελληνική θρησκεία, και η φιλοσοφία, οι ιδέες περί πολιτείας, τέχνης, ηθικής κλπ.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Professor Moriarty 03/03/2011 22:45:56

          Πρόκειται για την συνοδική καταδίκη του κληρικού Ιωάννη Ιταλού, μαθητή του Ψελλού, τον 11ο αιώνα (1082) που ενσωματώθηκε εκ των υστέρων στο Συνοδικό της Ορθοδοξίας. Δεν αφορά σε θέματα τέχνης, πολιτικής επιστήμης κλπ. Αναφέρεται κατά βάση στην αποδοχή των αρχαιοελληνικών αντιλήψεων περί ψυχής και σύμπαντος (αυθύπαρκτο, αιώνιο), στη χρήση της λογικής για την κατανόηση του θείου και στην πίστη στον πλατωνικό κόσμο των Ιδεών και στην αυθυπαρξία των τελευταίων. Έτσι και αλλιώς, όμως, αυτές οι παραδοχές είναι όντως ασύμβατες με τη χριστιανική πίστη και κοσμοθεωρία, άσχετο με το αν διαφωνεί ή συμφωνεί κάποιος μαζί της.
          Ο Ιταλός, αν και πλατωνιστής, φαίνεται ότι προσπάθησε να εισαγάγει μία μορφή "σχολαστικής" (αριστοτελικής, λογοκρατικής) προσέγγισης της χριστιανικής πίστης (ο πρώιμος αριστοτελισμός στη Δύση, ως "σχολή" θεολογική, εμφανίστηκε την ίδια εποχή, με τον Αβελάρδο).
          Παραπέμπω στο πολύ καλό βιβλίο των A. Kazhdan, A. Wharton Epstein, Αλλαγές στον βυζαντινό πολιτισμό κατά τον 11ο και τον 12ο αιώνα, εκδ. ΜΙΕΤ, σελ. 245 κ.ε. Πιο αναλυτικά γράφει για το θέμα ο Αρ. Παπαδάκης, Η χριστιανική Ανατολή και η άνοδος του παπισμού, εκδ. ΜΙΕΤ, σελ. 267 κ.ε. Αλλά γενικά υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία για τον Ιταλό και την καταδίκη του.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 03/03/2011 23:59:31

            ΒΙΣ

            Θυμάμαι τις παρεμβάσεις σου και στην ιστορία με το φιλμάκι Γαβρά.
            Καταλυτικές θα έλεγα όπως και η παρούσα.
            Θνξ!

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ ΒΙΣ 04/03/2011 11:17:28

            Αν και δεν θέλω να διαιωνίζεται αυτή η συζήτηση γιατί πιστεύω ότι έγινε σαφές αυτό που ήθελα να δείξω, μπαίνω στον πειρασμό σχολιάσω ότι η περίπτωση του Ιταλού αποτελεί μάλλον επιβαρυντικό και όχι ελαφρυντικό στοιχείο στην όλη υπόθεση. Ο Ι. Ιταλός πέρασε από κανονική "ιερά εξέταση" με αλλεπάλληλες δίκες και κατηγορήθηκε μέχρι και για αίρεση και για στάση, και όλα αυτά στο τέλος του 11ου αιώνα. Ενώ στην Δύση διδασκαλίες τύπου Ιταλού ήταν ανεκτές την ίδια περίοδο. Αυτό αποδεικνύει ότι στο Βυζάντιο κάθε έννοια "αναγέννησης" ήταν αδιανόητη.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Professor Moriarty 04/03/2011 13:59:05

            Καθηγητά μου, τι μας λέτε; Αιρετικές διδασκαλίες ήταν ανεκτές στη Δύση τού 11ου αιώνα; Ο Τορκεμάδας γυρίζει στον τάφο του με αυτά που ισχυρίζεστε! Οι δε Αλβιγενσιανοί που ακριβώς τότε κατασφάζονταν από τον στρατό τού Καθολικού Βασιλιά τής Γαλλίας σας κοιτούν από εκεί όπου βρίσκονται και απορούν μαζί σας.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Στέργιος 04/03/2011 15:41:16

            Μόνο που ο Ιταλός ψευδώς κατηγορήθηκε για αίρεση και για υποκίνηση στάσης. Πήγε να κάνει κάτι αντίστοιχο με εκείνο που έκαναν οι σχολαστικοί στην Δύση. Δεν αρνήθηκε κανένα βασικό δόγμα, απλώς θέλησε να τα τεκμηριώσει φιλοσοφικά. Οι δίκες του Ιταλού ήταν στημένες με ακροατήριο που τον απειλούσε με λιντσάρισμα κατά τα ένδοξα βυζαντινά πρότυπα. Πήγαινε διάβασε, θα σου είναι χρήσιμο αν έχεις κι εσύ την άποψη ότι στο βυζάντιο δεν υπήρχε αντίστοιχο της ιεράς εξέτασης. Έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με τις ελαφρολαϊκές καρικατούρες σου.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Στέργιος 04/03/2011 15:52:34

            Ο Αβελάρδος είχε δώσει δικό του ορισμό της αμαρτίας και είχε αρνηθεί το προπατορικό αμάρτημα, για αυτό οδηγήθηκε στην ιερά εξέταση των δυτικών.

            Ο Ακινάτης αντίθετα έγινε απόλυτα αποδεκτός. Μάλλον όμως στο Βυζάντιο κι αυτός θα θεωρούνταν αιρετικός.

            Αν καταγγέλλει κάποιος τους ρωμαιοκαθολικούς, ομοίως πρέπει να καταγγέλλει και τους ανατολικούς-βυζαντινούς. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι στην Δύση υπήρξε Αναγέννηση, στο Βυζάντιο όχι.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Στέργιος 04/03/2011 21:15:10

            Προφέσσορα Μοράιαρτυ, εσείς που είστε τόσο σοφός και διαβασμένος, παραθέσατέ μας, σας παρακαλώ, ΕΝΑ διάταγμα τού Ορθόδοξου Πατριάρχη που να ζητά την εξόντωση κάποιου αιρετικού. Σε αντίθεση με τους Πάπες Ρώμης και τις Σταυροφορίες τους, σε αντίθεση και με την Προτεστάντισσα και Ρεφορμαρισμένη Βασίλισσα Ελισάβετ (που τόσο αγαπάτε) και την όρεξή της για εφηβικό κυπριακό αίμα, δεν θα βρείτε καμμία διαταγή για εξόντωση αιρετικού από την Εκκλησία μας. Θεολογική καταδίκη, ναι, εξάλλου αυτός ήταν ο ρόλος των Συνόδων. Αλλά Ιερά Εξέταση όπως την εννοούν οι Καθολικοί; Όχι!
            Ζήτωσαν το Βυζάντιο και ο Σέρλοκ Χολμς!

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Στέργιος 04/03/2011 22:53:11

            Μη με παρεξηγείς, δεν σε πήρα ποτέ σοβαρά. Απλώς είπα να γιορτάσω την απόκρια.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Στέργιος 05/03/2011 14:08:40

            Να υπενθυμίσω στον Προφέσσορα Μοράιαρτυ ότι η αιμοσταγής Βασίλισσα Ελισσάβετ, το ομιχλώδες και βαλτώδες νησί τής οποίας τόσο θαυμάζει, δεν είναι μόνο η κοσμική ηγέτις τής Αγγλίας, αλλά και η πνευματική της ηγέτις, αφού ο/η εκάστοτε μονάρχης τυγχάνει και αρχηγός τής Αγγλικανικής Εκκλησίας, αναπαράγοντας ένα εντελώς παρηκμασμένο μοντέλο καισαροπαπισμού που η υπόλοιπη Ευρώπη έχει εγκαταλείψει από τον καιρό των Ρωμαίων, ο δε Ανατολικός Ελληνικός κόσμος δεν γνώρισε ποτέ.
            Δεν είναι τυχαίο ότι αρέσκεστε να εορτάζετε την Αποκριά, αγαπητέ. Μεγαλύτερα καρναβάλια από τους Άγγλους δεν υπάρχουν. Τι θα ντυθείτε; Πρίγκηψ τής Ουαλλίας και πάλι; Επιτέλους αγαπητέ, προωτοτυπήστε λιγουλάκι φέτος!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Professor Moriarty 03/03/2011 21:01:47

      @P.M.
      Αν πας σε καμία εξειδικευμένη βιβλιοθήκη, βρες το Etudes Balkaniques αρ. 6 (1999), όπου έχει δύο πολύ καλά άρθρα, το ένα του Σπύρου Βρυώνη στην αγγλική, το άλλο του Πάρι Γουναρίδη στην ελληνική σχετικά με τη διπλή χρήση και έννοια του όρου "Έλληνας" στους βυζαντινούς χρόνους. Ειδικά από τον 11ο-12ο αιώνα και μετά, όταν η λέξη "Έλληνας" αποκτά όλο και συχνότερα περιεχόμενο εθνωνυμικού. Δεν ήξερα μάλιστα ότι ο Θεόδωρος Στουδίτης, ήδη τον 9ο αιώνα, χρησιμοποιεί ως αυτοπροσδιοριστικό τον όρο "Γρεκός", ενώ στο "Ρωμαίος" αποδίδει πολιτική σημασία. Θα λέγαμε σήμερα ότι το πρώτο το χρησιμοποιεί με την έννοια της ιθαγένειας, το δεύτερο με την έννοια της υπηκοότητας. Τα άρθρα τα διάβασα πρόσφατα.
      Τα περιεχόμενα του συγκεκριμένου τόμου εδώ:
      http://interclassica.um.es/index.php/interclassica/investigacion/hemeroteca/e/etudes_balkaniques/numero_6_1999
      To περιοδικό, που εκδίδεται στο Παρίσι, υπάρχει στη Γαλλική Αρχαιολογική Σχολή (www.efa.gr) και στη Γεννάδειο (http://ambrosia.ascsa.edu.gr)

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ΒΙΣ 03/03/2011 22:58:09

        Ασφαλώς, και δεν έχω αντίρρηση. Όμως το ότι το όνομα Έλληνας κατέληξε να αποτελεί βαρύτατη μομφή στους πρώτους βυζαντινούς αιώνες κάτι σημαίνει, όσο και να θέλεις να το παρακάμψεις. Και αυτό έχει και σχέση με το λεγόμενο αξίωμα της “συνέχειας”. Σχολίασα πολλές φορές ότι δεν θεωρώ την “συνέχεια”, ούτε γραμμική, αλλά ούτε και αυτονόητη.

        Από την άλλη, δεν θεωρώ ιστορικά τον χριστιανισμό κάτι μονολιθικό και ενιαίο. Στο σχίσμα Ανατολής-Δύσης υπάρχει από ένα σημείο και μετά ουσιαστική διάσταση που ανάγεται σε οντολογικό επίπεδο, και δεν ερμηνεύεται απλώς από την διαμάχη για εξουσία. Εξ άλλου ο χριστιανισμός σε Ανατολή και Δύση αρχικά ήταν ένα χάος αιρέσεων. Ο Μπουνιουέλ έκανε μία εξαιρετική ταινία με λεπτό χιούμορ πάνω σε αυτό το θέμα, τον Γαλαξία. Στην Ανατολή συνέβαινε το ίδιο.

        Η ορθοδοξία, επίσης, στον ελλαδικό χώρο παίρνει βαθμιαία άλλη διάσταση. Δεν θέλω να μπω σε αυτή την συζήτηση. Θέλω όμως να σε παραπέμψω σε δύο δικές μου αναφορές, όχι ιστορικές, αλλά λογοτεχνικές. Είναι δύο διηγήματα του Παπαδιαμάντη: “Η Φαρμακολύτρια” και “Υπο την βασιλικήν δρυν”. Νομίζω ότι αυτό μπορεί να μας “συμφιλιώσει”...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Professor Moriarty 03/03/2011 23:25:25

          Δεν θέλω να το παρακάμψω, το γνωρίζω πολυ καλά και το διαπιστώνω. Αλλά και το ερμηνεύω, γι'αυτό και δεν με ενοχλεί. Από την άλλη, είναι γεγονός ότι μου αρέσει η οικουμενικότητα του χριστιανισμού, που κακώς συγχέεται με τον ασπόνδυλο διεθνισμό.
          Παρέθεσα τον συγκεκριμένο τίτλο επειδή ο Γουναρίδης δεν νομίζω ότι είναι "χριστιανός", με την έννοια που είμαι, ας πούμε, εγώ.
          Αυτή την υποτιμητική χρήση του όρου "Έλλην" στα πρώιμα βυζαντινά χρόνια διαπιστώνει και ο Γουναρίδης στο άρθρο του, αλλά είναι κάτι παγκοίνως γνωστό. Από την άλλη, διαπιστώνει και την έντονη χρήση του όρου, ειδικά μετά τον 11ο αιώνα, με την άλλη της σημασία, και μάλιστα ως όρος αυτοπροσδιορισμού, κάτι που είναι πολύ σημαντικό. Φτάνει ο αυτοκράτωρ Ρωμαίων Ιωάννης Βατάτζης, πολύ πιστός χριστιανός, να λέει ότι "είμαι Έλληνας".
          Πάντως, οφείλω να πω ότι και εγώ εντυπωσιάστηκα από την ευρεία χρήση του όρου "Έλληνας" ως εθνωνυμικό ειδικά από τον 12ο αιώνα. Ο όρος είχε τελικά μία διττή έννοια, όπου βέβαια ο συσχετισμός με την ειδωλολατρεία ήταν βαρύνων στην πρώιμη περίοδο.
          Το δεύτερο διήγημα του Παπαδιαμάντη δεν το έχω διαβάσει, αλλά ευχαριστώ για την αφορμή.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/03/2011 23:33:13

            Καλά κάνεις και θέτεις το θέμα της "συνέχειας". Στην ιστορική επιστήμη το θέμα κάνει κύκλους. Εχουμε μία περίοδο την τάση της "ασυνέχειας" να επικρατεί, έρχεται μετά η αντίθετη τάση (δες και τη διαμάχη μεταξύ Peter Brown και Bryan Ward-Perkins - τα βιβλία τους κυκλοφορούν στα ελληνικά - για το αν μεταξύ δυτικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και εισβολέων Βαρβάρων υπήρξε απλώς συνέχεια ή ρήξη). Αν με ρωτήσεις, είμαι κάπου μεταξύ των δύο. Υπάρχει η τάση να επικρατεί μία θεωρία και αυτή πλέον να γίνεται τοτέμ για μερικά χρόνια. Ποτέ μου δεν με έπεισαν τέτοιες απολυτότητες.

            Το ίδιο και μεταξύ αρχαιοελληνικού και χριστιανικού κόσμου. Υπήρξε συνέχεια, υπήρξε και ασυνέχεια, υπήρξε ομαλή μετάβαση από το ένα στο άλλο, υπήρξε και ρήξη. Εξαρτάται από το τί θέμα αφορά η ρήξη και η συνέχεια, για ποια εποχή μιλάμε και για ποια περιοχή. Η τελευταία τάση, με βάση αρχαιολογικά δεδομένα, είναι ότι στον ελλαδικό χώρο υπήρξε μάλλον μία ομαλή μετάβαση, χωρίς τις έντονες συγκρούσεις που υπήρξαν στην Αίγυπτο και τη Συρία. Γενικά, παίζουν ρόλο πολλοί τοπικοί παράγοντες που διαφοροποιούν τα δεδομένα, ο γεωγραφικος χώρος είναι άλλωστε ευρύτατος.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ ΒΙΣ 04/03/2011 00:21:16

            ΒΙΣ, νομίζω ότι μεταξύ μας υπάρχει αμοιβαία κατανόηση άσχετα αν υπάρχει διαφωνία. Θα γίνω τώρα λίγο προβοκάτορας αλλά με καλό σκοπό. Μια και αναφερθήκαμε στον Παπαδιαμάντη, έχεις υπόψη σου το βιβλίο του Λάκη Προγγίδη “La conquête du roman: De Papadiamantis à Boccace” ?
            Το θεωρώ σημαντικότατο και η προσέγγισή του υπερβαίνει τα στενά φιλολογικά όρια. Είναι μία τελείως διαφορετική άποψη για το έργο του Παπαδιαμάντη από την κατεστημένη την οποία νομίζω ότι εκφράζει ο Ράμφος. Είχε κυκλοφορήσει και στα ελληνικά.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Professor Moriarty 04/03/2011 01:12:58

            Όχι, καθόλου δεν το έχω υπόψη. Θα το κοιτάξω.
            Για ποιον Ράμφο από όλους λες;
            Το γράφω επειδή ο Ράμφος ξεκίνησε από μαρξιστής, έγινε νεορθόδοξος και τώρα, από την εποχή του Σημίτη δηλ., κατηγορεί την Ορθοδοξία ότι δεν έχει ανθρωπολογία και έγινε θαυμαστής ενός είδους δυτικού λογοκρατούμενου χριστιανισμού (το τελευταίο θα το έβαζα σε "").
            Προσωπική μου άποψη, εντελώς: Κατ΄ εμέ, τον Παπαδιαμάντη δεν μπορεί κανείς να τον "νιώσει" αν δεν έχει κάποια ανάλογα βιώματα, παιδιόθεν θα έλεγα. Η όποια είτε νεορθόδοξη είτε ψυχαναλυτική προσέγγιση δεν αρκεί.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 04/03/2011 01:19:12

            Τώρα έκανε κλίκ το μυαλό μου! Με το περιοδικό που εκδίδει ο Προγκίδης στη Γαλλία συνεργάζεται κολλητός μου φίλος γάλλος φιλόλογος και από εκείνον είχα πρωτοακούσει για τον Προγκίδη!

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ ΒΙΣ 04/03/2011 02:19:05

            Στον Στέλιο Ράμφο αναφέρομαι και στην "Παλινωδία του Παπαδιαμάντη" του 1976.

            Εννοείς το L'atelier du roman?

            Ο Προγκίδης ξεκίνησε σαν μηχανικός και μετά στράφηκε στην φιλολογία.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 04/03/2011 10:21:03

            Ναι, αυτό εννοώ. Τον ξέρει προσωπικά τον Προγκίδη ο φίλος μου.

        • ελλην της εσπεριας avatar
          ελλην της εσπεριας @ Professor Moriarty 04/03/2011 00:20:30

          Cosa professi professore?

  16. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 03/03/2011 20:34:24

    Αν είναι να συνεργαστούμε με το Ισραήλ σε θέματα ενέργειας,μιας και η Λιβύη μας τελείωσε,τότε ας αθωώσουμε και τους Εβραίους για το καλό της νέας συνεργασίας .
    Στο βωμό του χρήματος θυσιάζονται τα πάντα......

  17. τηλεοπτικός κήνσορας avatar
    τηλεοπτικός κήνσορας 03/03/2011 20:48:21

    Οι εβραίοι είναι πάντοτε αθώοι .Αφού το λέει και ο Πάπας... Με κάτι τέτοια αυξάνουν οι καταθέσεις στην Τράπεζα ΑBROSIANO

  18. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 03/03/2011 21:27:54

    Μόλις αναφερθεί η λέξη εβραίος τσουπ 500 σχόλια. και τα μισά είναι άρες μάρες κουκουνάρες άλλα λόγια να αγαπιόμαστε τσιτάτα των αγίων πατέρων και διάφορων πειραγμένων που αναμασανε με ελληνικούρες κακέκτυπα της αρχαίας γλώσσας πασαλείματα περι ηθικής και αναθέματα στο κεφάλι των απιστων. Αντε πάρτε τα χάπια σας μερικοί μερικοί. και να μη ξεχνάνε κάποιοι εβραιοφάγοι ταλιμπάν ορθόδοξοι, οτι εβραίος ήταν και ο Χριστός. εβρέικη και η θρησκεία μας.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ρομπέν το Γκαρσόν 04/03/2011 01:01:51

      Αν νομίζεις ότι ο Χριστιανισμός είναι παρακλάδι τού Ιουδαϊσμού, δεν έχεις ΙΔΕΑ από θεολογία. Πιο κοντά είναι ο Ιουδαϊσμός στον Βουδισμό, παρά στον Χριστιανισμό, κι ας έχουμε κοινά ιερά βιβλία.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Στέργιος 04/03/2011 03:21:19

        Ιουδαικό παρακλάδι ή αν προτιμάς ιουδαική αίρεση.

        Ο ίδιος ο Ιησούς φέρεται να είπε:"Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι, ἀλλὰ πληρῶσαι".

        Ο Κανόνας της Ορθοδοξης Εκκλησίας περιλαμβάνει 39 βιβλία της ιουδαϊκής Βίβλου.

        Ολοι οι απόστολοι ήταν Ιουδαίοι το ίδιο και ο Ιησούς.

        Τα δε χειρό­γρα­φα της Νεκράς Θα­λάσσης, φανερώνουν ότι η διδασκαλίες του Ιησού που περιγράφονται στα Ευαγγέλια , είχαν ήδη διαμορφωθεί προγενέστερα στις κοινότητες των Εσσαίων, που αποτελούσαν σημαντική ιουδαική θρησκευτική ομάδα.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Κάποιος 05/03/2011 16:09:46

          Κάποιε, Ο Ιουδαϊσμός, όπως κάθε εθνική θρησκεία, είναι ένας θεοποιημένος αθεϊσμός. Στην ουσία διδάσκει στους πιστούς του ότι είναι οι εκλεκτοί τού Θεού βρέξει-χιονίσει και ότι καλά θα κάνουν να τα έχουν καλά μαζί Του, αν και κάτι τέτοιο σε τελική ανάλυση δεν είναι απαραίτητο. Αποκορύφωμα τής εβραϊκής αλαζονίας είναι η υποομάδα των άθεων Σιωνιστών, οι οποίοι αν και δεν πιστεύουν στον Θεό, θεωρούν ότι παρ'όλα αυτά είναι οι εκλεκτοί Του και έχουν κάθε δικαίωμα να διώξουν τους Παλαιστίνιους από την Γη τού Ισραήλ.

          Βασική θεολογική αρχή στον Ιουδαϊσμό είναι η δικαιοσύνη (προς τον συν-Εβραίο πάντα, οι μη Εβραίοι είναι για τα μπάζα) έτσι ώστε κανείς να μην αδικήσει τον συν-Εβραίο του με συνέπεια να θυμώσει τον Θεό. Γι'αυτό γράφω παραπάνω ότι ο Ιουδαϊσμός μοιάζει με τον Βουδισμό, με την έννοια τού "ντάρμα" και του "κάρμα".

          Σε αντίθεση με τον Ιουδαϊσμό, ο Χριστιανισμός μιλάει για παγκόσμια ισότητα και αδελφοσύνη, και θεωρεί ότι κάθε άνθρωπος είναι παιδί τού Θεού, ο Οποίος τον αγαπά εξίσου.

          Βασική θεολογική αρχή τού Χριστιανισμού είναι η αγάπη, η οποία αποτελεί υπέρβαση τής δικαιοσύνης. Από το "οφθαλμός αντί οφθαλμού" φτάσαμε στο "άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι". Από την εκδίκηση, φτάσαμε στη συγχώρεση.

          Αυτές οι ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ αλλαγές στη θεολογία και στην αντίληψη περί "περιούσιου" λαού είναι που κάνουν τους Εβραίους να είναι ΑΛΛΕΡΓΙΚΟΙ στον Χριστιανισμό.

          Και όχι μόνο οι Εβραίοι, αλλά και όσοι επηρεάζονται από τους Εβραίους με άλλους τρόπους, μέσω της φιλοσοφίας ας πούμε, και αμφισβητούν το ότι ο Χριστός είναι Θεός. Δεν είδα κανένα φιλόσοφο τής αθεΐας να κόπτεται για το αν ο Βισνού των Ινδών ή η Ιεμανζά των Αφρικανών είναι θεοί. Μόνο για τον Χριστό γίνεται φασαρία. Τόση φασαρία που καταντά ύποπτη.

  19. Κάποιος avatar
    Κάποιος 03/03/2011 21:27:55

    Περιμένουμε με αγωνία το επόμενο βιβλίο που θα αποκαλύπτει, ότι η βασίλισσα με τον μαγικό καθρέφτη δεν ήταν αυτή που δηλητηρίασε την Χιονάτη,
    και ότι ο κακός λύκος δεν ήταν αυτός που έφαγε την γιαγιά της Κοκκινοσκουφίτσας.

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2011 22:33:29

    Έτσι είναι.
    Οι μαθητές τού Χριστού δεν είχαν απολύτως τίποτα να κερδίσουν κηρύττοντας τον λόγο τού Θεού αν δεν ήταν πεπεισμένοι ότι ο Χριστός ήταν ο Αναστάς Κύριος και Μεσσίας.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Στέργιος 03/03/2011 22:55:57

      Και ο Μωάμεθ με τους ακόλουθούς του γνώρισαν αρχικά μεγάλη εχθρότητα και διώξεις από τους πολυθειστές Αραβες της Μέκκας, γι'αυτό κατέφυγαν τελικά για ασφάλεια στην Μεδίνα.
      Κάποιες δε αραβικές φυλές τον κυνηγούσαν συστηματικά για να τον εξοντώσουν.
      Για πoιο λόγο να μπει σε τόσους κινδύνους και περιπέτειες ο ίδιος και οι ακόλουθοι του και να δεινοπαθούν στις ερήμους και στις σπηλιές με κίνδυνο της ζωής τους, αν δεν πίστευαν πραγματικά ότι ο αρχάγγελος Γαβριήλ υπαγόρεψε στον Mωάμεθ τον λόγο του Αλλάχ ;

  21. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2011 22:38:47

    Το λάθος που κάνεις αγαπητέ κύριε καθηγητά λέγεται ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΜΟΣ. Χρησιμοποιείς μια λέξη με τη σημερινή της σημασιολογία, για να ερμηνεύσεις κάτι που λέχθηκε πριν από 1.700 χρόνια.
    Η έννοια "Έλλην" δεν ήταν εθνική. Θα ήταν παράδοξο κάτι τέτοιο, και σχιζοφρενικό, οι δεσποτάδες τής Συνόδου να καταδικάζουν τους "Έλληνες" σε άπταιστα ελληνικά!
    Για να σου φέρω ένα πιο πρόσφατο παράδειγμα από την αγαπημένη σου Αγγλία: η φράση 'he is a gay man" σημαίνει σήμερα κάτι εντελώς διαφορετικό από ό,τι πριν από 60 χρόνια.
    Για όσους δεν ξέρουν αγγλικά, η φράση αυτή σήμερα σημαίνει "είναι ένας ομοφυλόφιλος", ενώ πριν από 60 χρόνια σήμαινε "είναι ένας χαρούμενος άντρας" χωρίς υποννοούμενα.
    Αν μια λέξη αλλάζει σημασιολογικό περιεχόμενο μέσα σε 60 χρόνια, φαντάσου τι γίνεται μέσα σε 1.700!

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Στέργιος 03/03/2011 23:32:14

      Και η λέξη queer, επίσης. Αλλά δεν είναι το ίδιο. Το να καταλήξει το όνομα ενός έθνους να λάβει έννοια βαρύτατης μομφής σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο και εσύ απλώς προσπαθείς να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλό σου. Ή να χώσεις το κεφάλι στην άμμο της προσφιλούς σου αραβικής ερήμου. Φαντάσου ένα άτομο, ο Ιουλιανός, να είχε μία συγκεκριμένη ιδιότητα, ή συνήθεια, και βαθμιαία η κατάδειξη αυτής της ιδιότητος, ή της συνήθειας, σε οποιοδήποτε άτομο να γινόταν με χρήση του ονόματος “Ιουλιανός”, δηλ. το όνομα να γινόταν το σημαίνον μιας συγκεκριμένης ιδιότητας. Και αντί π.χ, να λέγαμε “είναι gay” να λέγαμε “είναι Ιουλιανός”. Αυτό είναι διαφορετικό.

  22. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 03/03/2011 23:37:55

    Ο πάπας κάνει μπίζνες, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο (έχει και τράπεζα). Έχει επίσης και τεράστια ισχύ (power game) και επηρεάζει εκατομμύρια κόσμο, γωνιακό μαγαζί. Στην Αμερική απ' την άλλη μεριά, πολλοί ισχυρίζονται ότι έχουν δει τον Elvis αναστημένο. Γι αυτό μην πετροβολάτε κανέναν, όλοι χρειάζονται στην κοινωνία.

  23. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 04/03/2011 00:10:18

    Ο Χριστός ήταν πραγματικός επαναστάτης και αντι-εξουσιαστής.
    Όχι ΜΚΟ και βλακείες...
    Για τους εβραίους τι να πει κανείς;
    Αν είναι δυνατόν ο Ιησούς να δεχόταν αντιλήψεις μίσους για όλους τους εβραίους,.
    Αυτοί που θίχτηκαν από τη δράση Του, ήταν υπηρέτες του μαμωνά, αυτοί Τον σταύρωσαν...
    Τώρα αν ήταν εβραίοι ή όχι, who knows?
    Πάντως το χρήμα , όπως είναι γνωστό, δεν έχει πατρίδα...

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 04/03/2011 03:03:24

      Το χρημα δεν εχει πατριδα! Σοφον! για να δουμε και λιγο τα δικα μας που ταχουμε και προσφατα!

  24. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/03/2011 00:55:36

    Please allow me to introduce myself
    I'm a man of wealth and taste
    I've been around for a long, long year
    Stole many a man's soul and fate

    • ελλην της εσπεριας avatar
      ελλην της εσπεριας @ Professor Moriarty 04/03/2011 01:39:23

      So you think you are Devil!Μαλλον "αδιαβαστος" εισαι!Η ημιμαθεια ειναι επικινδυνο πραγμα.Οδηγει σε λανθασμενες ερμηνειες και συμπερασματα.Ευτυχως οι αλλοι δεν βαριουνται και γραφουν ολοκληρα συγγραμματα για να σου εξηγησουν!!!!

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ελλην της εσπεριας 04/03/2011 02:20:07

        Θα πάω στον παπά να με "διαβάσει", χα-χαα!

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ελλην της εσπεριας 04/03/2011 02:31:07

        Και δε μου λες το "έλλην" στο ψευδώνυμό σου είναι δηλωτικό της ελληνικής καταγωγής σου, ή βυζαντινό ανάθεμα (τρις);

  25. Hercules! avatar
    Hercules! 04/03/2011 01:30:36

    Εμενα Bussiness μεταξυ Βατικανου και Εβραιων μου μυριζει. Τοσα συγχωροχαρτια εδωσαν οι Παπες τωρα θα κωλωναν; Τακτοποιουμε ανουσιες εκκρεμοτητες χωρις καμια σημασια πια και βουρ στη μαρμιτα! Σαμπως θα τους τιμωρουσαν τους Εβραιους αν ηταν ακομα ενοχοι;

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Hercules! 04/03/2011 01:41:30

      Μπορεί, ποιος ξέρει;
      άστα μύλος είναι...
      Εγώ ζαλίστηκα, δεν ξέρω τι να πιστέψω.
      Ο Χριστός με νοιάζει πάντως, η δράση και το έργο Του, εκεί πιστεύω με τη καρδιά μου ειλικρινά.
      Για τους πάπες συμφωνώ

  26. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 04/03/2011 09:46:53

    Γιατί πρέπει να κρυβόμαστε και να λέμε δήθεν ερμηνείες. Τότε στα αρχικά στάδια του Βυζαντίου έγινε μια χωρίς όριο καταστολή της αρχαίας ελληνικής παιδείας εκτός από την γλώσσα. Ο φιλελευθερισμός δεν διστάζει να έρθει σε σύγκρουση με την εκκλησία σε τέτοια θέματα, χωρίς να αρνείται ούτε την θρησκεία, ούτε την εκκλησία. Οι ρόλοι πια είναι διαφορετικοί. Αυτό που κάνουν μερικοί εδώ είναι θρησκοληψία και δογματισμός και μοιάζει με το αντίθετο άκρο όπου βρίσκονται οι κομμουνιστές.

  27. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/03/2011 11:55:55

    Κάποιε.
    Ας μη μπερδευόμαστε.

    Οι ιστορικοί δεν μπορούν να αποφανθούν για το αν ο Χριστός είναι ο Θεάνθρωπος ή για το αν ο Μωάμεθ είναι ο Προφήτης τού Θεού. Μπορούν, όμως, να πιστοποιήσουν ότι ο Χριστός και ο Μωάμεθ ήταν ιστορικές προσωπικότητες, και ότι υποστήριζαν ο μεν ότι είναι Υιός τού Θεού και Θεός, και ο δε ότι είναι ο ύστατος και μέγιστος Προφήτης τού Θεού.

    Από κει και πέρα, αν θέλεις να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ αυτό που κήρυξαν ή όχι, είναι δικό σου θέμα.

    Αν θέλεις να ξέρεις, πάντως, υπάρχουν πολύ περισσότερα στοιχεία για τον Χριστό που να αποδεικνύουν ότι ήταν ιστορική προσωπικότητα, παρά για τον Βούδα ή τον Σωκράτη.

    Η πρώτη βιογραφία τού Μεγαλέξανδρου γράφτηκε 400 χρόνια μετά τον θάνατό του, ενώ για τον Χριστό έχουμε ΤΕΣΣΕΡΙΣ βιογραφίες που γράφτηκαν μέχρι 50-60 χρόνια μετά τη Σταύρωσή Του.

    Η διαφορά αυτή σημαίνει ότι οι βιογραφίες τού Χριστού γράφτηκαν όσο οι αυτόπτες μάρτυρες των όσων αναφέρονται σε αυτές ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΕΝ ΖΩΗ και ότι αν τα αναγραφόμενα ήταν μπούρδες, τα Ευαγγέλια θα είχαν καταλήξει σε κάποια παλαιστινιακή χωματερή τού 1ου μ.Χ. αιώνα, και όχι στη βιβλιοθήκη δύο δισεκατομμυρίων Χριστιανών ανά τη Γη.

  28. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 07/03/2011 18:16:20

    Δημόσιες σχέσεις.

  29. Μωυσὴς Καραμαλίκης avatar
    Μωυσὴς Καραμαλίκης 29/04/2012 12:16:04

    Πολύς καυγάς για το τίποτα.
    Απαντήστε στα εξης απλά ερωτήματα:
    1) πόσοι ευαγγελιστές έχουν γράψει για την γεννηση του Χριστού;
    2) συμφωνούν οι γεννεολογίες αυτές μεταξύ τους;
    3) ποιό ήταν το όνομα του παππού του Χριστού;
    4) πως και ο Μωυσής, που μεγάλωσε ως διάδοχος των Φαραώ και μέγας αρχιερεύς, δεν ξέχασε την εβραϊκή καταγωγή του, όταν οι Τούρκοι μετέτρεπαν σε γενιτσάρους παιδόπουλα έως και 12 ετών;
    5) σε ποιά ημέρα της δημιουργίας έφτιαξε ο Θεός τον Αδάμ;
    6) πώς ονόμασε ο Αδάμ την γυναίκα που έφτιαξε ο Θεός στον Παράδεισο;
    7) Πόσοι θεοί αναφέρονται στην εβραϊκή βίβλο;
    8) κλπ., κλπ., κλπ.

  30. Petros avatar
    Petros 10/01/2014 16:26:43

    Ρε παιδια ΟΠΛΟΙ ΜΑΣ ειμαστε συνενοχοι .Ολοι τον σταυρωσαμε και τον ξανασταυρωνουμε καθημερινα.
    Αν δηλαδη εμφανιζοταν σημερα τι νομιζετε οτι θα τον αναγνωριζαμε ?
    Αντε και να τον βαζαμε σε κανενα ψυχιατρειο...