05/03/2011 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο GAP και η RAP


Ανάμεσα στα άλλα έκανε και μνεία σε έναν Τυνήσιο Ραπερ ο κ. πρωθυπουργός στην ομιλία του , στην 11η Σύνοδο του Εθνικού Συμβουλίου του Κινήματος.
Σας παρουσιάζουμε το σχετικό απόσπασμα των δηλώσεων, σε video, στο τέλος του άρθρου.
Προσέξτε στο τέλος του video, τι λέει προφητικά στο τραγούδι "ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ-ΚΟΜΜΕΝΗ Η ΠΛΑΚΑ" ένας Έλληνας Ράπερ...
"Εδώ ο κόσμος υποφέρει και προβάλλουν στολίδια, έχει γίνει προπαγάνδα κι η ραπ δεν το πιστεύω.." !!!Ας δούμε τι δήλωσε ο κ πρωθυπουργός:
"Όπως λέει χαρακτηριστικά ένας ράπερ τραγουδιστής της Τυνησίας, που έγινε σύμβολο της επανάστασης αυτές τις ημέρες, εκφράζοντας τη νέα γενιά: «Χωρίς λεφτά στην τσέπη, με πολλά πτυχία στο ντουλάπι, ψάχνω για δουλειά. Αλλά τρώω χαστούκια, γιατί δεν έχω μέσον». Στην Τυνησία, το λέει αυτό. Μήπως μας θυμίζει κάτι; Μήπως δεν απείχαμε και τόσο μακριά, μέχρι πρότινος;
Εμείς έχουμε φύγει πλέον από αυτό το λιμάνι και αφήνουμε πίσω μας αυτές τις δουλείες κι αυτές τις πρακτικές"

exomatiakaivlepo

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τάσος avatar
    τάσος 05/03/2011 17:09:52

    http://www.youtube.com/watch?v=ujgEpzgvCYo&feature=related

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/03/2011 17:25:38

    Δεν είναι Τυνήσιος ... είναι αυτός που πήρε τηλέφωνο την μητέρα του στο Μαγκρέμπ και είπε: μάνα μπήκα στη Νομική...

    Δεν καταλαβαίνω πλέον ποιος έχει μεγαλύτερο πρόβλημα ο ομιλητής ή οι ακροατές - χειροκροτητές

  3. anonymous avatar
    anonymous 05/03/2011 17:55:05

    ΣΧετικά με τις φιλίες του με τον Καντάφι έχει να πεί τίποτα ο Πρωθυπουργός?

    • απλώστρα avatar
      απλώστρα @ anonymous 06/03/2011 00:13:49

      h++p://www.adbusters.org/content/gap-head

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 05/03/2011 18:10:06

    Πω πω, παιδιά, ακόμη και τα πασοκόσκυλα τού ακροατηρίου είναι έτοιμα να κόψουν τις φλέβες του με τον αρχηγό τους... Δείτε φάτσες στο βίντεο... σχεδόν τους λυπήθηκα!

  5. anonymous avatar
    anonymous 05/03/2011 18:51:14

    Αρτέμης-Ευθύμης: "Το ένα και το άλλο"

    Άλλο είναι ο Γραικός, και άλλο ο ΓΡΑΙΚΥΛΟΣ!

    Αυτό το κομμάτι έχει σκοπό να παίξει με τις λέξεις.
    Για να μην παίζουν αυτές μαζί μας.
    Δεν έχει σκοπό να δημιουργήσει κάποιον ιδιαίτερο προβληματισμό
    ...αλλά πολλούς μαζί.
    Όποιος απ' αυτούς τύχει να σε προβληματίσει
    καλό θα είναι.
    Και πάει έτσι:

    Είναι: άλλο το να ποθείς κι άλλο να 'χεις αγάπη.
    Άλλο να ζητάς κι άλλο να μάχεσαι για κάτι.
    Άλλο είναι να σκέφτεσαι πως θες κάτι ν' αλλάξει
    κι άλλο αυτήν την σκέψη σου να την κάνεις πράξη.
    Άλλο να χαρίζεσαι κι άλλο να χαρίζεις.
    Άλλο να κερδίζεις κάτι κι άλλο να τ' αξίζεις.
    Άλλο να πορεύεσαι κι άλλο ν' ακολουθείς.
    Άλλο να 'σαι ηγέτης, άλλο να θες να ηγηθείς.
    Άλλο να 'σαι ξεπλυμένος κι άλλο καθαρός.
    Άλλο να 'σαι θαμπωμένος
    κι άλλο να 'χεις δει το φως.
    Άλλο να 'σαι στάσιμος και άλλο σταθερός.
    Άλλο αν το 'βαζες στα πόδια,
    άλλο να 'σαι επί ποδός.
    Άλλο να ξέρεις κι άλλο να λες την αλήθεια.
    Άλλο είναι ο μύθος κι άλλο τα παραμύθια.
    Άλλο είναι το ήθος και άλλο ή συνήθεια.
    Καθένα είναι ένα και όλα δεν είναι ίδια

    Επιμελώδημα:
    Άλλο το 'να, άλλο τ' άλλο
    Πρέπει στο μυαλό σου να το βάλω
    Άλλο το 'να, άλλο τ' άλλο
    Άλλο να έχεις κάλλος κι άλλο να έχεις κάλο

    (Αρτέμης)
    Άλλο προσκυνητής και άλλο προσκυνημένος.
    Άλλο το να πουλάς, άλλο να 'σαι πουλημένος.
    Άλλο ή μοναξιά, άλλο ή μοναχικότης.
    Άλλο το να κανείς πνεύμα κι άλλο να το 'χεις.
    Άλλο να 'χεις Λόγο, άλλο να 'σαι λόγια
    Άλλο τα κομποσχοίνια και άλλο τα κομπολόγια.
    Άλλο νά 'χεις θέρμη, άλλο να 'χεις κάψα,
    Άλλο το να κλαις, άλλο να 'σαι στην κλάψα.
    Άλλο ή ευλογιά και άλλο ή ευλογία,
    Άλλο να εφησυχάζεις, άλλο να 'σαι σ* ησυχία.
    Άλλο ο γελέων και άλλο ο γελοίος,
    όπως άλλο είναι ο Γραικός, και άλλο ο γραικύλος!

  6. antonis avatar
    antonis 05/03/2011 19:28:09

    Τι άλλο θα δούμε και θα ακούσουμε από τον GAP...
    O Θεός να μας φυλάει.
    ΥΓ
    Ούτε δυο άτομα δεν τον χειροκρότησαν στο σχετικό απόσπασμα

  7. kiki avatar
    kiki 06/03/2011 13:26:40

    Τι παριστανει αυτος ο τυπος , ο ΓΑΠ, το τζοβενο, τι ακριβως.

  8. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 24/03/2011 18:50:35

    Οι αναφορές και τα παραδείγματά του όπως πάντα εξεζητημένα και μικρονοϊκά. Απλώς για να κάνει φιγούρα ότι τάχα είναι μέσα στη κοινωνία, ότι ξέρει, ότι είναι σύγχρονος, ότι αφουγκράζεται. Μόνο ελληνικά δεν θα μάθει ποτέ το βλήμα διότι έκανε δεκαπέντε χρόνια (απο τα πενήντα τόσα του) ως "πολιτικός" μετανάστης και...αντιστασιακός εξωτερικού (της σιγουράντζας δηλαδή).