#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο (τέως) δημοκρατικός "βρώμικος Χάρι", ψηφίζει Ρόμνεϊ



Αίγλη Χόλιγουντ, στην αίθουσα του συνεδρίου του Ρεπουμπλικανικού κόμματος στην Τάμπα της Φλόριντα, όταν έκανε εμφάνιση έκπληξη ο «Βρώμικος Χάρι» ο βραβευμένος με Όσκαρ, ηθοποιός και σκηνοθέτης, Κλίντ Ιστγουντ .

Σύμφωνα με τα όσα μετέδωσαν τα αμερικανικά τηλεοπτικά δίκτυα CNN και FOX news, ο μεγάλος αστέρας του Χόλιγουντ αναμένεται να μιλήσει στο συνέδριο. Οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης του συνεδρίου παραδέχτηκαν ότι θα υπάρξει ένας «ομιλητής μυστήριο» πριν την ομιλία του Μιτ Ρόμνεϊ, αλλά αρνήθηκαν να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν ότι το «μυστήριο» είναι ο Κλιντ Ιστγουντ.

Ο Ιστγουντ, υπήρξε υποστηρικτής του Δημοκρατικού κόμματος επί σειρά ετών, αλλά στην εκλογική αναμέτρηση του 2008 είχε υποστηρίξει τον ρεπουμπλικάνο, Τζον Μακέιν, ενώ πρόσφατα τάχθηκε ανοιχτά υπέρ του Ρόμνεϊ

«Περισσότερο παρά ποτέ έχουμε ανάγκη τον Ρόμνεϊ. Θα πάω να τον ψηφίσω» δήλωσε ο βραβευμένος ηθοποιός.

Ο Κλίντ Ίστγουνε δεν είναι ξένος προς την πολιτική, καθώς υπηρέτησε ως δήμαρχος της πόλης Κάρμελ στην Καλιφόρνια τη διετία 1986-88.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Heaven avatar
    Heaven 31/08/2012 08:03:29

    Λοιπον ο Dirty Harry μιλησε στο συνεδριο, σε μια απογοητευτικοτατη ομιλια μπροστα απο μια αδεια καρεκλα που υποτιθεται οτι εκπροσωπουσε τον Προεδρο Ομπαμα, αρνηθηκε στις κελευσεις το πληθους να εκφωνησει το γνωστο "Make my day", και γενικα ηταν "disastrous"!!!
    Ουτε και αυτο τους καθησε τους καημενους τους ρεπουμπλικανους!!!!!!!!!!!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Heaven 31/08/2012 09:10:57

      Διαβολικό το σχέδιο των Δημοκρατικών. Eastwood made their day! Χα, χα, χα!

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ Heaven 31/08/2012 11:26:19

      Επειδή μόλις είδα την ομιλία του και έχω τελείως διαφορετική εντύπωση από που ακριβώς προκύπτει ότι ήταν "disastrous" ???
      Μήπως επειδή έθεσε στην αρχή τα αυτονόητα περί της μαρξιστολενινιστικής προπαγάνδας (μέσω καλλιτεχνών και δημοσιογράφων) που επί χρόνια έχει καθήσει στους σβέρκους (και) της Αμερικής επιβάλλοντας αυτή την ιδιότυπη και καταστρεπτική "πολιτική ορθότητα" που αποκλύει ως μιάσματα όσους έχουν διαφορετική άποψη, ενώ ταυτόχρονα "καλύπτουν" τα "αρπακτικά" της κλεπτοκρατικής ΠαγκοσμιοΤραπεζοκρατίας που εξαφανίζουν ολόκληρες οικονομίες χωρών;
      Σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό ζούμε το ίδιο φαινόμενο φυσικά στη χώρα μας όπου αν είσαι καλλιτέχνης και έχεις μετάσχει σε συναυλίες του ΠΑΜΕ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ (και μέχρι πριν 2 χρόνια ΠΑΣΟΚ) μπορείς να έχεις άποψη για τα πάντα. Ο λόγος σου είναι Ευαγγέλιο... Μπορείς να μιλάς για την οικονομία και να υποκλίνονται σοβαροί Οικονομολόγοι ή Υπουργοί, να μιλάς για Εξωτερική Πολιτική (και μέσα από δήθεν "αντιρατσιστικές" εκδηλώσεις) και να το βουλώνουν έμπειροι Διπλωμάτες... Για παραδείγματα άνοιξε τη ΤιΒι σου κάθε βράδυ είτε στις ειδήσεις ή απλά σκέψου τους 10 πιο προβεβλημένους καλλιτέχνες της Ελλάδας. Αν δε τολμήσει καλλιτέχνης ή δημοσιογράφος να πει ότι είναι δεξιός... θα πρέπει να είναι έτοιμος για συνταξιοδότηση (αφού φυσικά διαπομπευτεί πρώτα ως φασίστας ή γραφικός ή περιθωριακός ή φτηνιάρης ή εμπορικός).

      • GLAD avatar
        GLAD @ Tonia G. 31/08/2012 15:07:59

        Συμφωνώ απολύτως.
        Πρόκειται για στρατιά ασήμαντων , οι οποίοι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θεωρούνται ή αυτοπροσδιορίζονται ως άνθρωποι με ευαισθησίες ή πνευματικοί άνθρωποι (τέλος πάντων).
        Οι περισσότεροι εξ αυτών δεν μπορούν ούτε στοιχειωδώς να διατυπώσουν σοβαρά δομημένο λόγο και έχουν μικρή ή μηδενική συνεισφορά στην κοινωνική πρόοδο.
        Πολλοί ζουν παρασιτικά και ίσως αυτός είναι και ο λόγος της πολιτικής και κομματικής τους προτίμησης.
        Λένε ότι λένε με το αζημίωτο φυσικά , αρκεί που τους δίνουν μεγάλη δημοσιότητα τα πολλά αγράμματα δημοσιογραφάκια. Ένα κύκλωμα είναι όλοι.
        Γιά παράδειγμα κάθε καλοκαίρι (ή μόλις τελειώνουν τα λεφτά) είναι ευκαιρία για μια καλή "αρπαχτή" με μια συναυλία με στόχο το " πως δεν θα περάσει ο φασισμός" για να μη ξεχνιόμαστε .
        Επίσης πολύ μεγάλο ενδιαφέρον θα είχε να μάθει κανείς για το απίθανο κύκλωμα που λέγεται ότι υπήρχε (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη ) γύρω από μεγάλο "ναό" της τέχνης - και ποιός πλήρωνε και πληρώνει εκεί.

  2. dimx avatar
    dimx 31/08/2012 09:38:18

    Τεως Δημοκρατικος ο λατρεμενος μου Clind ; σιγα να μην ηταν και Συρριζα !
    οπως αναφερεται και στο βιογραφικο του στη wiki υποστηριξε τον Eisenhower μετα τον Nixon στη συνεχεια τον Reagan προσφατα τον McCain και τωρα Romney
    Αρα ειναι συνεπεστατος Ρεπουμπλικανος και οχι Κομανετσης.

    • Heaven avatar
      Heaven @ dimx 31/08/2012 10:26:37

      καλο θα ηταν να διαβαζατε και λιγο παραπερα απο Βικι!!!
      Ο Dirty Harry ειναι pro-gay marriage, pro-choice, pro-environment, pro-etc...
      Αρα οχι και τοσο συνεπης Ρεπουμπλικανος!!!!

      • Ελευθερία avatar
        Ελευθερία @ Heaven 31/08/2012 10:46:05

        "How would you characterize yourself politically?" Eastwood replied: "Libertarian... Everyone leaves everyone else alone."

        Επίσης είναι υπέρ της οπλοκατοχής και της όσο μικρότερης κυβέρνησης γίνεται.
        Πώς είναι οι Δημοκρατικοί; Καμμία σχέση.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Heaven 31/08/2012 10:50:05

        ¨Οπως επισήμανα θεωρεί την στάση του “ελευθεριακή”.
        Υπάρχουν βέβαια από την άλλη πλευρά, και επιφανείς Δημοκρατικοί που δεν είναι καθόλου pro-gay marriage ή είναι σφόδρα against abortion,
        Κατά τη γνώμη μου η στάση σε τέτοια θέματα δεν είναι κριτήριο πολιτικου προσανατολισμού.
        Θυμίζω τον Αμερικανό κοινωνιολόγο και ιστορικό Christopher Lash, o οποίος συνδύαζε τις αριστερές του πεποιθησεις (πολύ πέραν των Δημοκρατικών), με "συντηρητισμό ως προς τις αξίες" και σφοδρή κριτική στάση εναντίον αυτού που αποκαλούμε συνήθως "πρόοδο", είτε αφορά τεχνο-οικονομικό ουτοπισμό και καταστροφή του περιβάλλοντος, είτε αφορά την καταστροφή της οικογένειας από τον καπιταλισμό και την εμπορευματοποίηση της σχέσης των δύο φύλων.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ dimx 31/08/2012 16:46:58

      You're right--he was never for the democratic party!!

  3. Χρηστος avatar
    Χρηστος 31/08/2012 09:40:16

    σε μια απογοητευτικοτατη ομιλια?
    In defense of Clint Eastwood: He was weird, but fantastic
    http://news.yahoo.com/blogs/ticket/defense-clint-eastwood-weird-fantastic-025825753--election.html

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/08/2012 10:41:09

    Γιατί το έκανες αυτό Κλίντ (την ομιλία σε άδεια καρέκλα);
    Ο Κλίντ Ίστγουντ και ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ είναι οι ζώσες "κορυφές" του Αμερικανικού κινηματογράφου, τα ινδάλματά μου. "Πολιτικά ζώα" Αριστοτελικού τύπου και οι δύο. Διαφορετικά, αλλά εξίσου ευφυή και ηθικά.
    Είναι Ρεπουμπλικανικών πεποιθήσεων από την εποχή Αιζενχάουερ (1952).
    Ωστόσο ήταν από τους σκληρούς επικριτές του Νίξον για το Γουώτεργκέητ, ενώ αποικαλούσε τον πόλεμο των ΗΠΑ στο Βιετνάμ "ανήθικο". Επέκρινε επίσης σταθερά τους πολέμους στην Κορέα, Ιράκ και Αφγανιστάν, με το επιχείρημα ότι οι ΗΠΑ δεν πρέπει να ασκούν μιλιταριστική πολιτική ή να παίζει το ρόλο του διεθνούς χωροφύλακα.
    Θεωρεί ότι έχει πολύ προσωπική στάση για να κατατάσσεται στους "δεξιούς" ή τους "αριστερούς". Περιέγραψε τον εαυτό του ως "μετριοπαθή", "ελευθεριακό" αλλά και "πολιτικά τίποτε". Τους Δημοκρατικούς υποστήριξε σε πολιτειακές εκλογές της Καλιφόρνια.
    Εξελέγη το 1986 δήμαρχος στην πόλη του Carmel-by-the-Sea, όπου υποστήριξε τις τοπικές μικρές επιχειρήσεις και ενίχυσε την προστασία του περιβάλλοντος.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/08/2012 10:57:08

    Μόλις είδα την ομιλία του Μιτ! Κλασσική ομιλία με αναφορές στο ένδοξο παρελθόν της Αμερικής, στα παιδιά που πέθαναν κάτω από τη σημαία, στο μεγαλείο του Τρούμαν και του Ρήγκαν, στα ιδανικά που έκαναν τις ΗΠΑ μεγάλες κλπ. Υπεσχέθη μείωση των φόρων για τις επιχειρήσεις, κατακρημνισμό του Obama Care, προστασία της μεσαίας τάξης που εργάζεται σκληρά, πανίσχυρες ένοπλες δυνάμεις, θα σταματήσει τις κουβεντούλες με το Ιράν, θα στηρίξει τους φίλους στο Ισραήλ και ότι θα βάλει τον Πούτιν στη θέση του. Σχεδόν κάθε φράση της ομιλίας του είχε κάτι αρνητικό για τον Obama.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 31/08/2012 11:27:45

      Αυτο που μου φαίνεται το πιό τρελό είναι η εμμονή με την "φιλοισραηλινή" ρητορεία. Επαναλαμβάνεται κάθε φορά ως εκλογική τελετουργία, άν και οι Αμερικανοί Εβραικού θρησκεύματος είναι κατά 80 - 85 % σταθεροί ψηφοφόροι του Δημοκρατικού κόμματος από το 1930 !
      Ίσως όμως απευθύνονται απλώς στο πολύ μικρό εύπορο μέρος των Αμερικανών Εβραικού θρησκεύματος, που λόγω πλούτου συμπεριλαμβάνεται στους χρηματοδότες των κομμάτων.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 31/08/2012 12:00:12

        Προφανώς έχεις δίκιο. Εχτές το BBC Parliament είχε συνεχή ζωντανή κάλυψη του συνεδρίου παρουσιάζοντας όλους τους ομιλητές. Εκεί που δεν άντεξα και το έκλεισα ήταν όταν βγήκε ο Κοντολίζα να μιλήσει. Καθηγήτρια πολιτικών επιστημών στο Στάνφορντ η κυρία πια, η υπουργός εξωτερικών της πιο αποτυχημένης ρεπουμπλικανικής διακυβέρνησης ever. Τα κομματικά ακροατήρια παντού τα ίδια είναι. Ανέξοδος πατριωτισμός, "αγάπη και προδέρμ" για τη μεσαία τάξη, υποσχέσεις και ζήτω.

  6. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 31/08/2012 11:59:26

    Να και ένα σχετικό ενδιαφέρον, που βρήκα πουρνό - πουρνό στο e-mail μου μόλις το άνοιξα:
    http://i45.tinypic.com/awavlw.jpg
    Είχα δει και την προγενέστερη ομιλία του όπου έλουζε την Ελλάδα δεόντως, οπότε γίνεται αντιληπτή η διάθεση που μου δημιουργήθηκε.
    Εκείνο για τον οποίο αμφιβάλλω είναι αν με την αμορφωσιά που δέρνει την νεώτερη αμερικανική πολιτική τάξη γνωρίζει έστω που πέφτουμε πάνω στον χάρτη αυτός ο άνθρωπος που θέλει να γίνει πλανητάρχης, τρομάρα του.
    Υποψιάζομαι ότι το μόνο που γνωρίζει από Μεσόγειο είναι η θέση του Τελ Αβίβ' κι αυτό στο περίπου...

  7. Μανος avatar
    Μανος 31/08/2012 12:53:33

    O καθένας κοιτάει τα συμφέροντά του και ο Ρόμνει της Αμερικής. Εσείς εδώ λέγατε στα σοβαρά ότι θα μας υιοθετήσουν οι ΗΠΑ και θα μας δώσουν κανα τρις να ξεχρεώσουμε. Λοιπόν, προσέξτε αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Το μέλλον στην Αμερική είναι ελευθεριακό είτε βγεί ο Ρόμνι τώρα είτε όχι. Ο πρώην μαρξιστής Ομπάμα, μαζί με τον χομπίστα-νομπελίστα Κρουγκμαν έχουν χρεώσει την Αμερική κάτι τρις παραπάνω εδώ και 4 χρόνια. Σαν τον ΓΑΠ ένα πράγμα. Οπότε αγαπήτοι "δεξιοί" Χουσεινίστας, είτε τώρα είτε ακόμα καλύτερα σε 4 χρόνια η Αμερική θα έχει έναν libertarian στην εξουσία.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μανος 31/08/2012 14:27:40

      Αλλά Μορμόνος και libertarian γίνεται;
      Πατριαρχία - πολυγαμία-ελευθεριακότητα, όπως λέμε μπάρμαν-ταβερνιάρης-υγιεινοδιατροφολόγος πακέτο σε ενιαία συσκευασία...

      • Μανος avatar
        Μανος @ Ο Θείος 31/08/2012 22:13:48

        Δεν μιλώ για τον Ρομνει απαραιτητα.αυτος ισως αποδειχθει ενας λιγο καλυτερος Μπους. επισης στην ζωη του ο καθενας οτι θελει είναι, το θεμα είναι να αφήνει τους αλλους να επιλέξουν ότι θέλουν. Αυτοί ειναι η ουσια των libertarian ιδεων. Καλά στα οικονομικά, οι Έλληνες φρίττουν με τέτοιες ιδέες. Ελευθερη οικονομία, χωρίς κρατικη παρέμβαση και τα λοιπά. Το μέλλον είναι libertarian ειτε θα λεγεται Ραντ Πολ είτε κάπως αλλιώς. Εδώ οι νεοι μας γινονται κομμουνιστές ή νεοναζί, στο μεγάλο αμερικανικο εθνος libertarian. Διαφορά χρεωκοπημένου, απο "αυτους που τρωγαν βαλανιδια" .

    • Heaven avatar
      Heaven @ Μανος 31/08/2012 15:12:34

      Δεν θα ειναι παντως ο Μιτ Ρομνευ!
      Ισως ο Πωλ Ραιαν η ο Κρις Κριστυ απο το Νιου Τζερσευ.
      Ισως ενδεχομενως και καποιος αλλος "αστερας" που θα εμφανιστει!

  8. chris avatar
    chris 01/09/2012 18:00:13

    πόλεμος χωρίς ρεπουμπλικάνο πρόεδρο δεν γίνεται,οπότε
    ή ο Ρόμνεϊ θα βγει ή δεν θα γίνει πόλεμος.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ chris 02/09/2012 05:48:28

      Τους δύο πολέμους στη Γιουγκοσλαβία ξέχασες.

      • chris avatar
        chris @ ΚΜ 02/09/2012 17:35:50

        ..ήξερα ότι θα το λεγες,
        όμως αυτοί οι πόλεμοι ήταν νατοικοί και όχι Αμερικάνικοι

  9. dim avatar
    dim 02/09/2012 03:01:01

    Κοιτάξτε, εμάς ως Έλληνες δεν μας συμφέρει να βγεί ο Ρόμνεϊ, αλλά αν ήμουνα εγώ Αμερικανος πολίτης, θα ψήφιζα δαγκωτό Ρεπουμπλικάνους, είμαι πολύ πιο κοντά και στα οικονομικά (φιλελεύθερη οικονομία άλλα όχι και στο βαθμό του άκρατου φιλελευθερισμού στύλ Ρήγκαν), και στα κοινωνικο-εθνικά θέματα (συντηριτικός και πατριώτης). Μια χαρά τα είπε ο Κλίντ, η χώρα ανήκει στους πολίτες της, ο πρόεδρος είναι υπάλληλος των πολιτών, λογοδοτεί σε αυτούς, καθε τέσσερα χρόνια κρίνεται, και αν δεν κάνει για την δουλειά, τον αλλάζουνε.