#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2011 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο διάσημος σκύλος ακτιβιστής






Ο Λουκάνικος μισεί τα μέτρα λιτότητας που έχουν επιβληθεί στην Ελλάδα. Μισεί τους διεφθαρμένους πολιτικούς, και μισεί τα βάσανα που υφίσταται ο μέσος Έλληνας.

Και ως αφοσιωμένος διαδηλωτής, είναι πρόθυμος να αντιπαρατεθεί με τα ΜΑΤ και να δεχθεί δακρυγόνα, για χάρη των πιστεύω του.

Είτε λοιπόν ισχύουν τα παραπάνω, είτε απλά ο Λουκάνικος χαίρεται την αγάπη που δέχεται από τους διαδηλωτές, η αλήθεια είναι ότι δεν λείπει από καμιά συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην Αθήνα.

Όποιος και να είναι ο λόγος, ο αδέσποτος αυτός σκύλος, που τρελαίνεται για φασαρίες, συμμετέχει γαυγίζοντας σε κάθε σχεδόν διαδήλωση από τον Δεκέμβριο του 2008.

Οι αναφορές των ΜΜΕ εδώ και τρία χρόνια δείχνουν τον Λουκάνικο εν μέσω των διαδηλώσεων, να απολαμβάνει τη περιποίηση και τη προσοχή που του απονέμουν οι εκάστοτε διαδηλωτές.

Η λατρεία για τον σκύλο έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο, που ήδη ο Λουκάνικος έχει δικά του Twitter feed, Tumblr site, YouTube channel, Facebook page, και blog.

Πέρα από τη κυριαρχία του στα κοινωνικά δίκτυα, ο Λουκάνικος εμφανίζεται σταθερά και στα συμβατικά ΜΜΕ. Κάθε νέα διαδήλωση συνοδεύεται από φωτογραφίες και βίντεο της συμμετοχής του σκυλάκου σε αυτήν.

Μερικές από τις πιο σημαδιακές εμφανίσεις του εδώ:here.

CNN

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 26/06/2011 12:40:14

    Λατρεμενα ζωακια, με αισθηματα , με αγαπη , με κριση, τα ηρωικα αδεσποτα της Αθηνας.
    Ο Λουκανικος , θεωρω εαυτον ευτυχη που εκανα την γνωριμια μαζι μου.
    Οι ιθυνοντες ουτε κατα το ημισυ δεν εχουν τον πλουσιο ψυχικο κοσμο του Λουκανικου.
    Τα δε ΜΑΤ, πρεπει ομολογουμενως ναναι αφιονισμενοι ανθρωποι, τους δινουν κατι?

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 26/06/2011 12:49:57

    Λουκάνικος!
    Επαναστάτης το '08.
    Επαναστάτης το '11.
    Επαναστάτης(;) χωρίς αιτία!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Σταύρος 26/06/2011 13:07:46

      διορθώνω...

      Λουκάνικος
      Πορτοκαλίεπαναστάτης το 2008.
      Αγανακτισμένος επαναστάτης το 2011.
      Επαναστάτης(;) παντός καιρού και χωρίς αιτία!!!

  3. zap-zap avatar
    zap-zap 26/06/2011 13:19:44

    πρωταγωνιστεί και σε διαφήμιση της NIKON, παρακαλώ τα δικαιώματά του στους ηρωικούς αγανακτισμένους της πλατείας.

    • Κρης avatar
      Κρης @ zap-zap 26/06/2011 13:45:05

      h**p://www.keeptalkinggreece.com/wp-content/uploads/2011/06/Loukanikos-Ad.jpg
      !!!!!

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/06/2011 13:41:04

    ΕΜ, ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ...ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ

  5. vaggelis avatar
    vaggelis 26/06/2011 16:36:34

    ειναι η συνεχεια του κανελλου

  6. Dora avatar
    Dora 27/06/2011 15:08:50

    Ειναι ζεστη στην Ελλαδα.
    Βαλτε νερο σε δοχεια στον δρομο για τα αδεσποτα ζωα κι οσοι απο σας μπορουν και τροφη.Νερο ομως μπορουν ολοι.
    Το ιδιο κανουμε κι εμεις εδω,γιατι κι εδω δυστυχως υπαρχουν τελευταια,κυριως γατες.
    Μην ξεχνατε και τους αστεγους προπαντων,οποιοι κι αν ειναι αυτοι.Δωστε νερο και ψωμακι κι ο Θεος δεν θ'αφησει να λειψει το νερο και το ψωμι απο κανεναν σας,ουτε κι απ' τους μακρυνους απογονους σας.Ειναι η δικη Του υποσχεση.

  7. Dora avatar
    Dora 27/06/2011 15:12:47

    Πανεξυπνα και γεματα αγαπη ειναι τα αδεσποτα σκυλια.Οτι κι αν παρουν απο το χερι σας ,θα ειναι γεματα ευγνωμοσυνη.Οι ανθρωποι ως επι το πλειστον,οχι.Δεν πειραζει ομως,δωστε τους κι αυτους,οπως λεει κι η μητερα Τερεζα της Καλκουτας.

  8. Γάτος λεοντιδεύς avatar
    Γάτος λεοντιδεύς 01/07/2011 14:49:41

    Καποιος του δήμου πρέπει κάποτε να καθαρίσει την Αθήνα. Ε, δεν μπορείς να κάθεσαι σε υπαίθρια καφενεία, και να γυρνάνε ανάμεσα στα τραπέζια βρώμικα σκυλιά.

    Είδα τρίχρονο μωρό να παίζει με αδέσποτο σκύλο, και μάλιστα στη παρουσία των γονέων του που κάθονταν αδιάφοροι!!!

    Εχω δει αδέσποτα σκυλιά να περιφέρονται ακόμα και σε καφενείο με θέα την Ακρόπολη. Ε, μα πια!!

    Τόσοι πολλοί αγαπάνε τόσο πολύ το αδέσποτο σκυλί, που κανένας δεν το παίρνει μαζί του. Πιο επιπόλαιους από τους ζωόφιλους, σπάνια βρίσκεις.
    -.