#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/11/2010 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ο Θεός δεν θέλει τους γκέι» λέει ο Βενέδικτος

«Η ομοφυλοφιλία είναι άδικη,αντίθετη στο θέλημα του Θεού και ασύμβατη με το λειτούργημα του ιερωμένου» λέει ο πάπας Βενέδικτος ΙΣτ΄ στο νέο βιβλίο του «Φως του Κόσμου: ο Πάπας, η Εκκλησία και το Σημείο των Καιρών». Χθες η συντηρητική αυτή αποστροφή προβλήθηκε έντονα από το Βατικανό, σε μια προφανή προσπάθεια να διασκεδαστούν οι εντυπώσεις από την ιστορική στροφή του Ποντίφικα υπέρ της χρήσης των προφυλακτικών, «υπό προϋποθέσεις», για να μη διαδίδεται ο ιός του ΑΙDS.




«Ως ανθρώπινα όντα (σ.σ. οι ομοφυλόφιλοι) αξίζουν σεβασμό... δεν πρέπει να τους απορρίπτουμε εξαιτίας αυτού. Ο σεβασμός προς το ανθρώπινο ον είναι εντελώς θεμελιώδης. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η ομοφυλοφιλία είναι δίκαιη. Παραμένει κάτι αντίθετο στην ίδια την ουσία αυτού που ήθελε ο Θεός εξαρχής» λέει ο Βενέδικτος ΙΣτ΄ στο βιβλίο, που είναι μια μακρά συνέντευξη προς τον γερμανό καθολικό δημοσιογράφο Πέτερ Ζέεβαλντ.

Οργανώσεις και ακτιβιστές για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων αντέδρασαν με οργή. «Τα λόγια του Πάπα ταπεινώνουν εκατομμύρια ανθρώπους που πρέπει να υποφέρουν κάθε ημέρα διακρίσεις... Ο Πάπας οπλίζει το χέρι της ομοφοβίας προσφέροντας μια δικαιολογία σε όλους όσοι κάνουν διακρίσεις και υποδαυλίζουν το μίσος» ανακοίνωσε η Αrcigay, η μεγαλύτερη οργάνωση υπέρ των δικαιωμάτων των γκέι στην Ιταλία.


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=369477&dt=25/11/2010#ixzz16ISKLGv3

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GOD avatar
    GOD 25/11/2010 14:36:09

    Pios ine autos pou milai ek merous mou?

  2. Κάποιος avatar
    Κάποιος 25/11/2010 14:40:38

    Και που ξέρει ο Πάπας τι θέλει ή τι δεν εγκρίνει ο Θεός ;
    Μιλάει μαζί του στο τηλέφωνο ή ανταλλάσουν e-mail ;

    Oλοι οι εξουσιαστές τα ίδια παραμύθια πουλάνε.
    Οι μεν πολιτικοί ηγέτες ότι πράττουν με γνώμονα την λαική θέληση, οι δε θρησκευτικοί ηγέτες ότι πράττουν με γνώμονα την θεία βούληση.

    Και τα ανθρώπινα κοπάδια από κάτω μασουλάνε το κουτόχορτο που τα ταίζουν.

  3. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 25/11/2010 14:41:43

    Αλήθεια;Γι ΄αυτό σκανδαλίζεται με την παρουσία τόσων ομοφυλόφιλων ιερέων στους κόλπους της Καθολικής Εκκλησίας;

  4. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 25/11/2010 14:42:09

    Δίκιο έχει ο Μπένυ!
    Αν μας ήθελε gay, δεν θα υπήρχαν γυναίκες!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/11/2010 14:42:43

    Ο Βέστερβέλλε συμφωνεί; Ή και ο Βαυαρός Πάπας "πρασίνισε";

  6. eleos re papa avatar
    eleos re papa 25/11/2010 14:45:44

    Gia tin pedophilia ti lei o theos? ine dikeo? me agapi i misos katastrephoun pedikes psixes?

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 25/11/2010 15:28:24

    Μ' αυτό το καπέλο έκανε τη δήλωση;

  8. 11888 avatar
    11888 25/11/2010 15:42:17

    Ο Θεος ελαλησε.Δεν μας φτανουν οι δικοι μας θρησκευτικοι τ-ρ-αγοι εχουμε και τις παρλαπιπες του παπα.

  9. anonymos avatar
    anonymos 25/11/2010 15:57:18

    Έ, αφού το είπε ο κατά δήλωση ανέραστος, άρα σωματικά και ψυχικά ανώμαλος, Βενέδικτος έτσι θα είναι ... και μη χειρότερα με δαύτους.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/11/2010 16:06:08

    Ο Μπένυ έχει δίκιο επί της ουσίας. Σωστός (Α)θανάση. Τα περί Θεού τα αφήνουμε, αν και αυτός που μιλάει και αυτοί στους οποίους απευθύνεται συμφωνούν στην συγκεκριμένη ερμηνεία.

    Τα κινήματα "μειονοτήτων" και "δικαιωμάτων" της New Left του 60 έγιναν δούρειος ίππος για την κατάλυση των εθνικών κοινωνιών.
    Η κρεβατοκάμαρα καθενός δική του υπόθεση. Αλλά με τους ομοφυλόφιλους συμβαίνει να θέλουν λυσσαλέα να επιβάλουν ως φυσιολογική την παρέκκλιση και κυρίως να αλλάξουν τις κοινωνικές νόρμες , π.χ. με υιοθεσίες παιδιών που προορίζονται για δυστυχία, χωρίς αμφί πρότυπα.
    Θέματα συμβίωσης και κοινής περιουσίας ατόμων ιδίου φύλου οφείλουν να λυθούν άμεσα νομοθετικά. ΟΧΙ γάμος. Κανένας δεν μπορεί να αρνηθεί σε δύο ομόφυλα πλάσματα τα αισθήματα που θέλουν να νοιώθουν. Αλλά αυτό ΔΕΝ είναι γάμος και δεν μπορεί να υπόκειται στο οικογενειακό δίκαιο.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Προφήτης 25/11/2010 17:09:12

      Μπράβο! Επιγραμματικά και ευστοχα!

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/11/2010 18:00:03

    Ο Θεός δημιούργησε ξεχωριστά φύλα (στους ανθρώπους, ζώα, φυτά) για να αναπαράγεται, δηλαδή για να ανανεώνεται η Φύση. Για να είναι αιώνια.
    Και όλα έχουν τη θέση τους και την αξία τους: Η θηλυκή συκιά παράγει γλυκό φρούτο, η αρσενική (αγριοσυκιά) παράγει στυφό φρούτο, που τον κάνουμε όμως ωραίο συκαλάκι γλυκό (εδώ δεν κάνω πλάκα, ακριβολογώ).
    Από την άποψη αυτή ο Βενέδικτος έχει δίκιο. Αλλά ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο και την ελευθερία της βούλησης: Μόνος του να παιδεύεται να βρεί τί είναι σωστό και τί λάθος. Έτσι και η απόφαση καθενός είναι δική του. Δική του και η ευθύνη.
    Οι προτιμήσεις είναι υποκειμενικές. Το σωστό και το λάθος όχι. Υπάρχει αντικειμενικά σωστό, το ορθολογικό της φύσης, δηλαδή του Δημιουργού της.
    Ο άνθρωπος, επειδή πότε-πότε του αρέσει να φαντασιώνεται ότι είναι υπεράνω της φύσης (ίσως και Θεός ο ίδιος), είναι το πιό παράδοξο όν. Το μόνο όν που είναι τραγικό, ένας διαχρονικός Οιδίποδας . Είναι τραγικό επειδή του έχει δοθεί η ελευθερία της βούλησης, η ευθύνη. Μόνο σ' αυτόν απ' όλα τα όντα.
    Ο Πάπας έχει τελικά δίκιο. Αλλά έξω και μέσα στο κάστρο (την Εκκλησία δηλαδή, με τους τόσους "παιδόφιλους"), αυτό που θέλουν οι άνθρωποι δεν είναι πάντα το ορθολογικό και το φυσικό, δηλκαδή του Θεού. Άν και θεωρεί τον εαυτό του εκπρόσωπο του Θεού, είναι και ο ίδιος ένα τραγικό όν, και το ξέρει.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Ο Θείος 25/11/2010 19:14:08

      O Θεός δεν έχει εκπροσώπους.Ούτε αντιπροσώπούς.
      Εναν και μοναδικό απεσταλμένο έστειλε άπαξ. Δεν διόρισε κανέναν άλλον αντίκλητο Του επί γης.
      Ολοι οι υπόλοιποι είμαστε (όσοι και αν θέλουμε) απλοί μαθητές και υπηρέτες τού Λόγου Του.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ παγωτατζής 25/11/2010 19:16:03

        Σωστός!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ παγωτατζής 25/11/2010 19:35:59

        Ολοι οι Θεοί από έναν έστειλαν.Ενας έστειλε τον Ιησού, άλλος τον Μωάμεθ, άλλος τον Βούδα, άλλος τον Ζωροάστρη κτλ.
        Ολοι περικοπές στις διπλωματικές αντιπροσωπείες κάνουν.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Κάποιος 25/11/2010 20:38:55

          Ενας πάντως ήρθε..

          Αν είσαι Χριστιανός τό ξέρεις.
          Αν είσαι Εβραίος ενας είναι, αλλά δεν ήρθε ακόμη.
          Αν είσαι Μουσουλμάνος ,ήρθε με καθυστέρηση αλλά όχι Χριστός, Μωάμεθ τόν λένε.
          Αν είσαι Βουδιστής, Ινδουιστής,Κομφουκιστής,κ.ά δεν υπάρχει Θεός,υπήρχαν ανθρωποι παραδείγματα με φιλοσοφική θεώρηση τής υπαρξης.
          Ολοι οι υπόλοιποι πού πιστεύουν στην έννοια τού Θεού, κάποιον (πάλι έναν) αναμένουν.

          Οι αντιπρόσωποι προσχηματικά αυτοχρίζονται παντού.

      • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
        ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ παγωτατζής 25/11/2010 20:31:16

        Αυτά λένε οι μάρτυρες του Ιεχωβά και οι προτεστάντες στην Αμερική..
        Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε και με συνθήματα δεν βγάζουμε άκρη.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 25/11/2010 20:55:32

          Ιωάννη οι προτεστάντες αν δεν κάνω λάθος,εχουν εκπροσώπους επί γης,ή μηπως όχι
          Για δε τους Ιεχωβάδες΄..τι να πώ,τούς τελειώσανε τα χρόνια!!!

          • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
            ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ παγωτατζής 25/11/2010 21:47:22

            Δεν υπάρχουν προτεστάντες ιερείς.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 25/11/2010 20:57:12

          Αν κατάλαβες ή Βυζαντινολαγνεία δεν μού αρέσει...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Ο Θείος 25/11/2010 19:28:48

      Που το ξέρεις ότι όλα αυτά τα έκανε ο Θεός ;
      Πως μπορείς να μιλάς με βεβαιότητα για "αντικειμενικά" σωστό και λάθος ;
      Την προσωπική σου γνώμη απλά εκφράζεις εκτός και αν πρεσβεύεις ,όπως ο κάθε πάπας,πατριάρχης ,μουλάς ,ραββίνος κτλ, ότι έχεις απευθείας link με τον Θεό και σου ψιθυρίζει στο αυτί τις απαντήσεις.

      Επίσης όσον αφορά την ορθή σκέψη θα υπενθυμίσω ότι η επιστήμη προσπαθεί εδώ και αιώνες να ερμηνεύσει ορθολογικά την φύση και συνεχώς ψάχνει,ανακαλύπτει,αναθεωρεί και προχωρεί.
      Κανείς δεν μπορεί να μιλά με απόλυτη βεβαιότητα για τίποτε, παρά μόνο για όσα αυτός βλέπει και σκέπτεται.Θεωρίες και αξιώματα καταρρίπτονται και στην θέση τους έρχονται άλλα καινούργια που πιθανόν να καταρριφθούν και να αντικατασταθούν από άλλα.

      • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
        ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Κάποιος 25/11/2010 20:32:17

        Γιατί το λές αυτό; Εμένα μου μιλάει ο Θεός.....

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 25/11/2010 22:09:41

          Ωραία, αν σε ακούει κιόλας, πες του να αφήσει για λίγο το playstation και τα σουβλάκια και να ασχοληθεί λίγο προσωπικά με τον πλανήτη Γη γιατί πάμε κατά διαόλου.

          • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
            ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Κάποιος 25/11/2010 23:13:43

            Το έκανε και τί κατάλαβε; Δε βλέπεις τα χάλια μας;

  12. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 26/11/2010 01:30:38

    Ου ου καλέ τα παιδιά θυμώνουν και θα κάνουν ντα τον Πάπα...
    Άντε ρε υποκριτές προοδευτικοί του κώλου, μάθε τε ρε να τιμάτε τις επιλογές σας και μην κλαψουρίζετε σαν ψυχιάρικα. Αν είστε καλά με τα μέσα σας τι σας πειράζει η άλλη άποψη. Εσεις δεν ξεχέζετε τα παπαδαριά και κλάνετε ό,τι λένε;
    Κότες!!!!!!!!!!!!

  13. ΘΕΟΣ avatar
    ΘΕΟΣ 22/12/2010 17:29:28

    Είπα εγώ ποτέ κάτι τέτοιο???? ότι δεν θέλω τους γκέι???????
    φφφφφφφφφφφφφφφφφφφ
    πάλι μαλ..ιες λεει αυτος ο Πάπας !!!!!!!!!!!!!!

    Πρέπει να τον μεταμορφώσω σε αγελάδα συντομος, γιατι μας επρηξε !!!!!!!!!!!!!!!