#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2011 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι άγγελοι είναι αληθινοί;



Το ήξερα πως η κρίση που μαστίζει τον κόσμο επηρεάζει τον εγκέφαλο, αλλά τώρα επιβεβαιώθηκα.

Βρήκα λοιπόν μια δημοσκόπηση, η οποία καταλήγει στο ότι μια σημαντική πλειοψηφία των Αμερικανών πιστεύει ότι οι άγγελοι είναι πραγματικοί!

Κάποτε είχα διαβάσει πως το 38% πιστεύει ότι ο Ποπάι είναι αληθινό πρόσωπο.

Κάπου αλλού, είχα μάθει ότι σχεδόν το 40% δεν γνωρίζει ποιος είναι ο Ομπάμα…

Αμερικάνοι είναι, δικαιολογούνται.

Αλλά να είναι αληθινοί και οι άγγελοι;

Η δημοσκόπηση της  AP-GfK poll καταλήγει στο ότι το 77% των ενήλικων Αμερικάνων πιστεύει στους αγγέλους.

Το ποσοστό αυτό βέβαια είναι μικρότερο από αυτό το οποίο σύμφωνα με μια πρόσφατη δημοσκόπηση πιστεύει στον Θεό (92%), αλλά υψηλότερο από το 34% που πιστεύει στα φαντάσματα και στους ιπτάμενους δίσκους.

Από το 77% όσων πιστεύουν στην ύπαρξη των αγγέλων, το 88% είναι Χριστιανοί, και το 94% εκκλησιάζεται συχνά.

Υπάρχουν όμως και αρκετοί μη Χριστιανοί, καθώς και πολλοί που δεν εκκλησιάζονται τακτικά, οι οποίοι παρόλα αυτά πιστεύουν στους αγγέλους.

Και τέλος, οι περισσότεροι είναι άνω των τριάντα ετών.

Βοήθειά μας.

S.A. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kainourgios avatar
    kainourgios 24/12/2011 23:14:14

    Δεν καταλαβαίνω που είναι το παράξενο? Η εκκλησία (και η θρησκεία δηλαδή) δεν μιλουν για την ύπαρξη αγγέλων?Αν κάποιος δηλώνει πιστός λογικό δεν είναι να δηλώνει ότι πιστεύει πως υπάρχουν άγγελοι. Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συγκεκριμένης ανάρτησης ειδικά μια τέτοια μέρα. Εκτός αν ο σκοπός είναι να γελοιοποιήσουμε οτιδήποτε έχει σχέση με τη θρησκεία μέρες που είναι!

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ kainourgios 24/12/2011 23:18:52

      Εσύ έχεις δει πολλούς αγγέλους; Όσο για την θρησκεία μας, αυτήν φροντίζουν να την γελοιοποιούν κάτι Ευφραίμηδες.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Ρομπέν το Γκαρσόν 24/12/2011 23:31:41

        Έχεις δει πρωτόνιο? Νετρόνιο? Έχεις πιάσει τον αέρα? Έχεις χρονομετρήσει το φως? Υπάρχουν άπειρα πράγματα εκεί έξω στα οποία πιστεύουμε καθαρά και μόνο δια της επίπτωσης που έχουν στον κόσμο.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ TopGunZ 25/12/2011 00:17:16

          Τοπ,θα σου πω κάτι μου έχει συμβεί,πριν απο 3 εβδομάδες περίπου,κι έχει σχέση με τον αέρα (αεράκι το ονομάζω εγώ).
          Λοιπόν πριν από 3 εβδομάδες,τσακώθηκα με τα αφεντικά,και αποφάσισα να λύσω την εργασιακή σχέση που με ένωνε μαζί τους.
          Την επόμενη μέρα το πρωί..είχε λίγο αέρα.Έριξα κάτι κάρτες που είχα στο ταχυδρομείο,και κατευθύνθηκα προς το εστιατόριο που εργάζομαι,δεν είναι μακριά από το ταχυδρομείο.
          Κατευθυνόμενος λοιπόν προς το εστιατόριο....με χτύπησε το αεράκι στο πρόσωπο.
          Φίλε,το αεράκι άρχισε να χαιδεύει το πρόσωπό μου,
          κοντοστάθηκα,δεν έκανα ούτε καμία απολύτως κίνηση..έκλεισα τα μάτια μου κι άφησα να το αεράκι να μου χαρίζει τη δροσιά του.
          Ξέρεις ποιο ήταν το αμέσως επόμενο συναίσθημα μετά από το σοκ;
          Το συναίσθημα της απόλυτης ελευθερίας.
          Φίλε,απερίγραπτο συναίσθημα,προσπάθησα όταν συνήλθα να το εξηγήσω, έστω, κάπως.
          Αδύνατον.Μία απόλυτη ευεξία με τύλιξε,μου χάραξε την καρδιά,μ'έκανε να αισθάνομαι μετέωρος
          ανίκανος να αντιδράσω με κάποια από τις αισθήσεις μου.
          Ακινητοποιήθηκα.Αυτό το συναίσθημα μόνο με αυτό της γέννησης της πρώτης μου κόρης (ήμουν δίπλα στη γυναίκα μου)μπορώ να το συγκρίνω.
          Πίστεψέ με δεν υπερβάλλω.
          Το αεράκι δεν κατάφερα να το πιάσω..το άφησα όμως να μου μεταφέρει τα μηνύματα που είχα ανάγκη...και τα πήρα τα μηνύματα.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 25/12/2011 00:21:22

            Τελικά σε διώξανε τα αφεντικά; Δεν μας είπες;

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 25/12/2011 00:52:19

            Από 1/01/2012 είμαι επίσημα άεργος
            φίλε.
            13-22 Ιανουαρίου,θα κατέβω ν'αγκαλιάσω την πατρίδα,να πάρω δύναμη,και από το Φεβρουάριο έχει ο Θεός.

      • Στρυμών avatar
        Στρυμών @ Ρομπέν το Γκαρσόν 25/12/2011 09:49:52

        Τον Θεό τον πιστεύεις!
        Όταν προσπαθήσεις να το ερμήνευσης , να τον εξηγήσεις , να το χωρέσεις μέσα στο μυαλό σου τότε παύεις να πιστεύει σε Θεό , σε κάτι πέρα και πάνω από 'σένα. Τότε μπορείς και να τον κατασκευάσεις.
        Αυτή είναι μια πολύ αλαζονική άποψη από την πλευρά των ανθρώπων.

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Ρομπέν το Γκαρσόν 27/12/2011 18:50:24

        Όλοι έχουμε συναντήσει με κάποιον τρόπο ένα άγγελο.
        Κάποιον που όποτέ τον/την φέρεις στο μυαλό σου θα χαμογελάσεις γλυκά και θα νοιώθεις καλύτερα…

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ kainourgios 25/12/2011 07:33:44

      χρονια πολλα Strange!!
      μαζι σου συμφωνει και η Κατερινα Κουκα!!
      εξαιρετικα αφιερωμενο
      h--p://www.youtube.com/watch?v=6jryuxu-CWY

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 24/12/2011 23:27:43

    SA αν έχεις τέτοιες αγγελολογικές ανησυχίες διάβασε το απόκρυφο Βιβλίο του Ενώχ να το ευχαριστηθείς. Εγγύηση...

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 24/12/2011 23:28:39

    Strange, είσαι από τα πιο ευφυή άτομα που γνωρίζω, μην υποβιβάζεις τον εαυτό σου στο επίπεδο των creationists.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TopGunZ 24/12/2011 23:52:48

      ;;;;;;;;;
      Όσο για πρωτόνια, ταχύτητα του φωτός κλπ. η ύπαρξη τους αποδεικνύεται πειραματικά. Άσχετα αν δεν τα βλέπεις εσύ κι εγώ.
      Οι άγγελοι;
      Μόνο με την βοήθεια ουσιών φαίνονται...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Strange Attractor 25/12/2011 09:56:22

        Επειδή συνεχίζεις να εκφράζεις την εμπάθειά σου δημοσίως έναντι των όσων πιστεύουν στο Θεό ορθά (εννοείται πως αυτοί πιστεύουν και στους αγγέλους και τους δαίμονες) θα σου πω το απλό: αν θες αποδείξεις, πάρε νερό από όπου θες (καθαρή πηγή π.χ.) και αγιασμό από γνωστό σου που πιστεύει. Άφησε τα 2-3 μήνες σε κλειστά γυάλινα μπουκαλάκια και πήγαινέ τα για ανάλυση ύπαρξης μικροοργανισμών. Έλα και ανάρτησε σε μια παρόμοια δημοσίευση τα αποτελέσματα. Πρόσεξε μόνο μην μπερδέψεις τα μπουκαλάκια. Στα λόγια είσαι εύκολος, στις πράξεις; Έχεις τα κότσια; Ή φοβάσαι που θα πρέπει να αλλάξεις την κοσμοθεωρία σου και να αρνηθείς τα πιστεύω και τις εμπάθειες τόσων χρόνων; Και να ξέρεις ένα τέτοιο χειρουργείο πονάει αλλά σε σώζει από βέβαιο θάνατο. Τα έχουν περάσει κι άλλοι και ξέρουν...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Γεώργιος Τ. 25/12/2011 09:58:07

          Εννοείται ο αγιασμός να έχει ληφθεί από ορθόδοξη εκκλησία... Οι παπικοί ρίχνουν αλάτι για να συντηρήσουν το νερό αφού αγιασμό δε μπορούν να έχουν πλέον από το 1054 και μετά.

  4. vardarskian avatar
    vardarskian 24/12/2011 23:29:02

    Όχι μόνο οι Άγγελοι, αλλά και οι Καλλικάτζαροι!
    Οι τελευταίοι μάλιστα αφηνιάζουν εκεί κοντά
    στην παραμονή των Χριστουγέννων!

    Αλλά τα Φώτα είναι κοντά...

  5. Stefanos avatar
    Stefanos 24/12/2011 23:30:31

    Υπάρχουν άγγελοι. Το ότι έμεις δεν τους βλέπουμε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Ούτε τα μικρόβια τα βλεπουμε χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ανύπαρκτα.

  6. ioannis33 avatar
    ioannis33 24/12/2011 23:41:05

    Δεν έχει να κάνει μόνο με την πίστη.Εχει σχέση και με τη φιλοσοφία για τη ζωή,για το απόκρυφο,το ανώτερο,το γαλήνιο.Κάποιοι άνθρωποι πιστεύουν μόνο αυτό που υπάρχει.Για κάποιους άλλους υπάρχει οτι πιστεύουν,και δεν χρειάζονται αποδείξεις.Αρκούνται στο μαγικό και στο όμορφο που έχει καλλιεργήσει ο κινηματογράφος.Κάτι θα υπάρχει,δεν μπορεί...Δώστε το εσείς οτι όνομα και ότι μορφή θέλετε.Εμένα μου αρέσει περισσότερο ο στίχος ''ο φύλακας,ο άγγελος μου''

  7. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 24/12/2011 23:41:46

    Υπάρχουν οι Άγελοι του Φωτός αλλά και οι Άγγελοι του σκότους.Οι δεύτεροι θέλουν να μας πείσουν πως δεν υπάρχουν και είναι ανησυχητικό πως έχουν πειστεί τόσο πολλοί στην Αμερικοί πως δεν υπάρχουν!!Τώρα βέβαια ο αρθογράφος μπορεί και να επηρρεάστηκε από την Ελευθερία Αρβανιτάκη και το τραγούδι : " Δεν υπάρχουν άγγελοι σου λέω, νόμιζα πως είχα αγκαλιά τον τελευταίο"!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Υψηλάντης 24/12/2011 23:48:08

      Επηρρεάστηκα από τους Γιουρίθμικ:
      h__p://www.youtube.com/watch?v=RCdneDxFRYQ

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Strange Attractor 24/12/2011 23:50:02

        Χμμ,αληθεια,τι φυλο ειναι οι Αγγελοι?

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Δικερως 24/12/2011 23:50:47

          Χωράνε από το μάτι μιας βελόνας;

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Strange Attractor 25/12/2011 00:15:59

            Αρχίζω να πιστεύω ότι πρόκειται για κλασική περίπτωση «κατάθλιψης Χριστουγέννων» ενδεδυμένης με μανδύα μεταπρατικού αντικληρικαλισμού.

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Τιγράνης 25/12/2011 00:19:03

            Από το στόμα μου το πήρες !

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Τιγράνης 25/12/2011 00:19:41

            Εσύ πολλά ξέρεις.
            Πρέπει να πεθάνεις....

  8. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 24/12/2011 23:54:43

    ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ: Όταν ο Απόστολος Παύλος μίλησε για πρώτη φορά στην Αθήνα οι Έλληνες γέλασαν μαζί του. Και πως να μην γελάσουν; Ο Απόστολος Παύλος τους έλεγε πως ο Χριστός (που είναι ένας πεπερασμένος άνθρωπος) ήταν ένα από τα τρία πρόσωπα του Θεού (ο οποίος όμως είναι άπειρος). Πολλοί πιστεύουν πως πολλά από αυτά που λέει η Εκκλησία μας είναι συμβολικά. Όμως δεν είναι έτσι. Ο Χριστιανισμός δεν είναι ένα σύνολο συμβολικών πίστεων ούτε είναι ένα ηθικολογικό σύστημα αξιών και ούτε είναι ένα φιλοσοφικό σύστημα αρχών. Είναι η πίστη (=εμπιστοσύνη) στα πρόσωπα του Θεού του Χριστού και του Αγίου Πνεύματος. Οι Άγγελοι υπάρχουν και είναι μέσα σε κάθε Εκκλησία. Όποιος πηγαίνει στην Εκκλησία κάθε Κυριακή ας αρχίσει να σκέφτεται ότι γύρω του ΥΠΑΡΧΟΥΝ Άγγελοι και σιγά σιγά θα αρχίσει να προσεύχεται ακόμα πιο καθαρά.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Χρήστος Δημάρης 25/12/2011 01:17:34

      Χρήστο χρόνια σου πολλά.
      Μπορεί κάποιος να δεχθεί κάποια μηνύματα από ένα απαλό αεράκι,και κάποιος άλλος να εμπιστευτεί μία φωνή..και κάποιος άλλος πάλι να εναποθέσει τις ελπίδες του στη μάνα φύση,και κάποιος άλλος να παίρνει δύναμη από τη γη κι από τα χρώματα της πατρίδας.
      Θεωρώ ότι σε όλες αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει κάτι ανώτερο που καθορίζει τις μοίρες μας.

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 25/12/2011 17:02:54

        Χρόνια πολλά Μακεδόνα! Να συμπληρώσω πως ο Θεός για τους Χριστιανούς ΔΕΝ είναι μια ανώτερη δύναμη. Ακόμα κι αν παραδεχθούμε πως ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία η πίστη μας πως ο Υιός του Θεού μπήκε στον χρόνο και στο χώρο μας και επιπλέον ότι έγινε και άνθρωπος είναι η πιό ΘΕΜΕΛΙΑΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ από όλες τις άλλες θρησκείες.

  9. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 25/12/2011 00:05:06

    Η πίστη δεν καλουπώνεται.Οι άνθρωποι ευτυχώς ακόμα πιστεύουν και αγωνίζονται για όσα πιστεύουν.Αν δεν πίστευαν όλα θα ήταν μάταια.Δεν είναι όμως.Επομένως πίστευε κι εσύ ότι θες αλλά άσε και τους άλλους να πιστεύουν αυτά που εσύ δεν πιστεύεις.Κι οι Αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στους δώδεκα Θεούς και τον Ερμή τον Αγγελιπφόρο τους!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Υψηλάντης 25/12/2011 10:08:06

      Δεν είχαν όμως όλοι τη λεβεντιά να ανεχθούν τον γίγαντα Σωκράτη (ο μόνος φιλόσοφος που όσα είπε ήταν σωστά και δεν έχουν κατακριθεί από την ορθοδοξία στο παραμικρό - ο Πλάτωνας μετά ξέφυγε σε κάποια πράγματα) που μίλησε για ηθική μέσω της συνείδησης που βρίσκεται εντός μας και μας ελέγχει (όσους θέλουν τον έλεγχο, τους άλλους τους παρατάει μετά από καιρό...) και αποδοκίμασε την ειδωλολατρία. Επίσης είχε δηλώσει το απίστευτο: στην κατάσταση που βρίσκεται η ανθρωπότητα η μόνη της ελπίδα είναι να κατέβει ο ίδιος ο Θεός στη γη να μας σώσει. Σήμερα λοιπόν εορτάζουμε την ανάμνηση της επιβεβαίωσης της προφητείας αυτού του τεράστιου πνεύματος που οι νάνοι της εποχής του θανάτωσαν από φθόνο (σας θυμίζει Κάποιον άλλο 300 χρόνια αργότερα;). Η αλήθεια πονάει και διώκεται. Νικιέται προσωρινά αλλά ανασταίνεται πάντα και συνεχίζει γιατί είναι ενωμένη με τον Αιώνιο και αθάνατη. Καλά Χριστούγεννα σε όσους πιστεύουν.

  10. RT avatar
    RT 25/12/2011 00:12:56

    Για κάτι σχόλια σαν του Ρομπέν, κάποτε η ιερά εξέταση ανάγκασε τον Γαλιλαίο να κάνει (δημόσια) κολωτούμπα...

    Και όμως γυρίζει..

    Εκτός αν εσύ βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι πήγαμε στο φεγγάρι, επειδή σου πασάραν ένα βίντεο που και καλά το δείχνει. Βέβαια μπορεί να πιστέψεις και τον Βενιζέλο ότι θα μας σώσει, επειδή απλά στο λέει.

    Ό,τι δεν αποδεικνύεται δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Ούτε ότι δεν θα αποδειχτεί. Πόσο στενόμυαλοι είμαστε τελικά.. Περάσαν τόσοι αιώνες από τον Μεσαίωνα, αλλά οι αντιλήψεις είναι οι ίδιες.

    Εσείς αποδείξτε ότι δεν υπάρχει (απόδειξη, όχι ένδειξη). Τότε θα το δεχτώ. Ως τότε, μπορεί να υπάρχουν, μπορεί και όχι.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ RT 25/12/2011 01:02:37

      Προς το παρόν λοιπόν μένουμε με το πώς το βιώνει ο καθένας μας...για μένα υπάρχουν..κι αυτό με κάνει να αισθάνομαι υπέροχα..για άλλους όχι..κι αυτοί όμως πορεύονται με τα δικά τους συναισθήματα...

  11. danaos avatar
    danaos 25/12/2011 00:23:25

    Το επιβεβαιώνω ως θεράπων ιατρός του!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 25/12/2011 00:26:35

      Έχω παιδικά τραύματα από τον Μητσάρα τον καντηλανάφτη, που μετά από χρόνια έγινε Ντολόρες και τώρα κάνει πιάτσα στο Ζαγκλιβέρι.
      Δανάε, μόλις είπα να πάω για ύπνο (ελέω Βαλεριάνας) τσουπ... χώθηκες σαν π....α.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 25/12/2011 01:00:15

        Και τα δύο θηλυκού γένους είναι...Δαναέ διάλεξε.Α,ρε φίλους που έχεις...σου αφήνουν να επιλέξεις τι απ'τα δύο είσαι!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ danaos 25/12/2011 00:57:54

      Ναι,ναι. Αν ακολουθούσα τις δικές του θεραπευτικές αγωγές,ή αλκοολικός θα γινόμουν,ή ζιγκολό!
      Ναρκομανή μ'εχει κάνει ήδη.Γι'αυτό και ξενιτεύτηκα!

  12. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 25/12/2011 00:59:00

    Πού είναι το περίεγο ότι πιστεύουν στην ύπαρξη των αγγέλων;

    Και οι αρχαίοι Έλληνες, αν τους ρωτούσες, θα σου έλεγαν ότι ο Απόλλων ήταν πραγματικός, μαζί με τους υπόλοιπους θεούς. Και ο Μαρξ κάπου λέει ότι, όντως, για τους αρχαίους Έλληνες, ο Απόλλων ήταν κάτι πιο πραγματικό από την πραγματικότητα.

    Δηλαδή αν ρωτούσες τους νεο-Ελληνες, ή τους Ρώσους την ίδια ερώτηση για τους αγγέλους, τι νομίζεις ότι θα απαντούσαν;

    Πάντως έχω δει ακόμη και βίντεο στο youtube που υποτίθεται ότι εμφανίζεται ένας άγγελος στον προθάλαμο ενός νοσοκομείου.

    Το ότι οι Αμερικανοί θεωρούν τον Ποπάυ υπαρκτό πρόσωπο και τον Ομπάμα ανύπαρκτο, είναι ένδειξη πνευματικής υγείας, χα-χαα!

  13. unfair avatar
    unfair 25/12/2011 02:57:48

    Αν υπάρχουν, θέλω όπως στην ταινία Angel-A για μένα!
    Χρόνια πολλά! Καλά Χριστούγεννα!

  14. koukos avatar
    koukos 25/12/2011 09:04:14

    Ποσοι ειναι οι "αγγελοι"?? Υπαρχει καμμια -κατα προσεγγιση εστω- εκτιμηση??

    Μικρος ακουγα για στρατιες αγγελων ,και σεραφειμ και χειρουβειμ και τετοια.
    Αλλα μεγαλωσα και δεν ειδα ακομα κανενα.

    Ξερει κανεις τιποτα? Αυτες οι στρατιες αγγελων που υπηρετουν το θελημα του Θεου πως γινονται? Οπως οι κοινοι θνητοι ας πουμε?
    Η με αλλον τροπο? (διασπαση,διχοτομηση,περιστερι.. και λοιπα?)

  15. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 25/12/2011 09:20:44

    Τι βλέπω! Ποπάϋ και Άγγελοι μαζί! Το έλεγαν οι Αρχαίοι: έξ όνυχος τον λέοντα.
    Ξέρεις τι σημαίνει; Όσο για τους Αγγέλους, μάθε ότι κάθε βράδυ οι μοναχοί στο Απόδειπνο λένε: " Τείχισον ήμάς Άγίοις Σου Άγγέλοις, ίνα τη παρεμβολή αυτών φρουρούμενοι και οδηγούμενοι καταντήσουμε εις την ενότητα της Πίστεως".
    Περίεργες κουβέντες Χριστουγεννιάτικα. ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ, ( αν φυσικά πιστεύετε αλλιώς αγνοήστε το).

  16. logios avatar
    logios 25/12/2011 09:37:55

    Ο "κόσμος" όπως τον αντιλαμβανόμαστε είναι μία ψευδαίσθηση.
    Ένα κατασκεύασμα του μυάλου μέσω των αισθήσεων.
    Είχα διαβάσει ότι είμαστε υπερσυμπύκνωση ύλης σε ένα σημείο του χώρου. Ο χρόνος δεν υπάρχει.
    Και εσύ μου κάνεις θέμα που κάποιοι πιστεύουν στους Αγγέλους;
    Εγώ πιστεύω, και όσοι πιστεύουν, σε μια ανώτερη δύναμη και θα την "δουν" και θα τους βοηθήσει. Η πίστη "λέει" σώζει.
    Όσοι φυσικά είναι "άπιστοι" είναι σχεδόν αδύνατον να "βιώσουν" μια τέτοια εμπειρία.

  17. m.s avatar
    m.s 25/12/2011 10:17:00

    Οι άγγελοι αναφέρονται συχνά και στην Παλαιά και στη Καινή Διαθήκη , Ευαγγελισμός, γέννηση του Χριστού , σύλληψη στον κήπο της Γεσθημανή, αλλά φαντάζομαι ότι τα ξέρεις καλύτερα από μένα .
    αναφέρονται και στο Πιστεύω... εκεί που λέει ορατών τε και αοράτων...
    Είναι θέμα πίστης αδερφέ.

  18. Dyer avatar
    Dyer 25/12/2011 10:24:54

    Εγώ πάντως γνωρίζω και ένα Άγγελο και μια Αγγέλα!
    Όμως μέχρις εκεί.
    Ο καθένας επιλέγει το μύθο που θέλει να πιστέψει, σεβαστό, αλλά δεν αποτελεί και αντικειμενική πραγματικότητα.

  19. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 25/12/2011 10:48:08

    Ανάλογα τον άνθρωπο, είναι και η αίσθηση. Και δεν μιλάμε για πίστη σε κάτι...
    Μιλάω για πίστη στο Χριστό.

  20. A.M. avatar
    A.M. 25/12/2011 11:34:46

    Χωρίς Χριστό γεννημένον στην καρδιά ούτε Θεός ούτε άγγελοι υπάρχουν.
    Και χωρίς τον Ευ-Αγγελισμό της Θεο-τόκου δεν υπάρχει Σύλληψις του Χριστού εν τη καρδία άρα ούτε και Γέννησις του Χριστού.

    Εκλιπούσης της Γεννήσεως του Χριστού τίποτε δεν υπάρχει, όχι μόνον Θεός και άγγελοι αλλά ούτε κάν ζωή.
    Μόνον θάνατος.
    Και ας νομίζει ο άνθρωπος ότι ζεί, αναπνέει, μιλάει, σκέφτεται, περπατάει κ.ο.κ.
    Νομίζει απλώς.

    Χωρίς Χριστό τίποτε δεν υπάρχει.
    Μόνον θάνατος.

    Εν Χριστώ σαφώς και υπάρχουν και Άγγελοι και Αρχάγγελοι, και Χερουβείμ και Σεραφείμ και όλες οι Ουράνιες Δυνάμεις.

    Μην λοιπόν προσπαθείτε να πείσετε τους νεκρούς για όσα ζούν οι εν Χριστώ ζώντες.
    Μεταξύ ημών και υμών χάσμα μέγα.
    Δεν υπάρχει τρόπος να δεί το φώς αυτός που αρέσκεται στο σκοτάδι.
    Μπορείτε όμως άνετα να προσευχηθείτε στον Χριστό να ανοίξει τα μάτια του τυφλού και να δεί το φώς του.


    Και επί τη ευκαιρία καλό είναι να θυμόμαστε και τι δίδαξαν οι Άγιοι Πατέρες, μέρα που είναι σήμερα.

    Αγίου Γρηγορίου του Σιναΐτου
    Περί μεθηλικιώσεων (Φιλοκαλία τόμος δ' σελ. 63)

    Τας μεθηλικιώσεις πάσας τας εν Χριστώ φθάσαι
    πάς τις οφείλει ο βαπτισθείς εν Χριστώ.
    Προείληφε γάρ την τούτων δύναμιν και διά τών εντολών
    ταύτας ευρείν και μαθείν δύναται.
    Και
    η μέν σύλληψις εστίν ο αρραβών του πνεύματος,·
    η δέ γέννησις, η ενέργεια της αγαλλιάσεως·
    η δέ βάπτισις, η καθαρτική του πυρός του πνεύματος δύναμις·
    η δέ μεταμόρφωσις, η του θείου φωτός θεωρία·
    η δέ σταύρωσις, η εκ πάντων νέκρωσις·
    η δέ ταφή, η του θείου έρωτος εν καρδία κατοχή·
    η δέ ανάστασις, η της ψυχής ζωοποιός έγερσις·
    η δέ ανάληψις, η πρός τον Θεόν έκστασις και η αρπαγή του νοός.

    Ο δέ ταύτας μή ευρών, μηδέ αισθανόμενος,
    νήπιός εστιν έτι και τω σώματι και τω πνεύματι,
    κάν πολιός και πρακτικός παρά πάντων λογίζηται.

    Καλά Χριστού-γεννα!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ A.M. 25/12/2011 12:45:39

      !!!!!

  21. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/12/2011 18:22:54

    http://www.youtube.com/watch?v=GlGxbPZwfk8
    Χρήματα για μπουζούκια δεν υπάρχουν..επιμένουμε και χαλαρώνουμε ελληνικά...

  22. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 25/12/2011 22:25:08

    Ο καθείς έχει κληρονομήσει δυνάμεις μέσα του που μπορεί να τις αντλήσει από τα βάθη του υποσυνειδήτου του για να δράσει στη ζωή. Κάποιοι πιστεύουν τόσο πολύ στην εκδήλωση αυτής της εσωτερικής δύναμης που θαρρούν ότι την βλέπουν ζωντανή στα μάτια τους.
    Πιστεύω πως αν υπάρχουν Άγγελοι και Θεοί-ός, η αντίληψή μας για αυτούς θα είναι σε ένα διαφορετικό επίπεδο σκέψης από τον τρόπο που εξιστορούντουσαν τα γεγονότα σε αγράμματους ανθρώπους στην παλαιά διαθήκη.

  23. Orestios avatar
    Orestios 26/12/2011 01:31:33

    Καλά το κατάλαβα ότι ο δαναός είχε να κάνει με αυτό.

  24. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 26/12/2011 01:54:21

    Αρχισατε κι εσεις τις μασονιές και καταθετετε τα διαπιστευτηρια σας δημοσίως; Χριστουγεννιατικα;

    Η επιστροφη του κωλοτουμπα Νο 2.
    Απ' εξω Καρατζαφερης από μεσα Μπακογιαννη...

  25. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 26/12/2011 02:11:43

    Η πίστη είναι κινητήριος μοχλός, κάτι σαν -υπόθεση εργασίας- πάνω στην οποία εκκινείς μια προσπάθεια.
    Πίστη με βέβαιο τέλος δεν υφίσται, αυτό είναι σαφές.
    Όταν στην εποχή του τροχού κάποιοι μηχανεύονταν την αυτοκίνηση, είχαν πίστη μέσα τους για ένα εγχείρημα μη γνώριμο ως προς την έκβασή του.
    Σίγουρα όμως θεωρούνταν παλαβοί και ήταν στιγματισμένοι για τα δεδομένα εκείνης της εποχής.
    Πίστη και λογική αναπτύσσουν σχιζοειδώς σχέσεις ασύμβατες αλλά και συμβατές μεταξύ τους.
    Ξεκινάνε πάντα με έλλειψη λογικού αποτελέσματος, ως όραμα, ως ελπίδα, και καταλήγουν άλλοτε μαζί ως απόλυτα ταυτισμένες έννοιες, άλλοτε χώρια.
    Χωρίς πίστη, δεν θα προσπαθούσαμε, δεν θα εξελισσόμασταν, θα ήμασταν μια fast food ετοιματζίδικη κοινωνία.
    Συνεπώς κατανοώ πλήρως το να μην πιστεύει κάποιος στους αγγέλους, θλίβομαι όμως για το ειρωνικό υπονοούμενο προς όσους πιστεύουν.
    Είναι εκδήλωση αμηχανίας, να επιρρίπτουμε μύδρους σε όσους θεωρούν υπαρκτό ό, τι δεν αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας.
    Απλά το αγνοούμε και δεν τρέχει τίποτα.
    Προς τι το "κράξιμο" στους πιστεύοντες;

  26. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 26/12/2011 09:55:53

    A C Grayling-Philosopher:
    I do not believe that there are any such things as gods and goddesses, for exactly the same reasons as I do not believe there are fairies, goblins, angels or sprites, and these reasons should be obvious to anyone over the age of ten.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/12/2011 13:03:00

    Δείτε κι αυτό το πολύ ενδιαφέρον σχετικό θέμα:
    h--p://www.dailymail.co.uk/news/article-2078293/Visions-angels-Bible-lucid-dreams-claims-new-sleep-study-15-studied-angels.html

  28. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 26/12/2011 22:30:06

    Αγαπητοί φίλοι .Ο Χριστός είπε Εγώ είμαι η Άμπελος....Η ύπαρξη ή μη ύπαρξη είναι προσωπικό φαινόμενο με ανάλογες εμπειρίες που ο καθείς ερμηνεύει .Προσωπικά έχω άποψη για το θέμα .Το ζητούμενο δεν είναι τί πιστεύεις και τί όχι ,αλλά το ...Πίστευε και μή ερεύνα .Όταν υπάρχουν μαρτυρίες ας μην γινόμαστε άπιστοι Θωμάδες .Όλα δοκιμάζονται και έχουν κατά το δοκούν τις ανάλογες προσωπικές ερμηνείες .Πάντως να σας θυμίσω ότι μεγάλοι επιστήμονες διαχρονικά ανεφώνισαν Τελικά υπάρχει Θεός .

  29. Ignoramus avatar
    Ignoramus 27/12/2011 10:34:52

    τους αμρικανους τους ψεκαζουν πιο πολυ και απο εμας ετσι μονον εξιγηται το πραμα

  30. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/12/2011 14:23:40

    Παραμονή Χριστουγέννων και δημοσίευμα στο "δεξιό" Antinews που ειρωνεύεται εμμέσως πλην σαφώς τους χριστιανούς (διότι χριστιανός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη αγγέλων δεν είναι χριστιανός, αρκεί να θυμηθούμε τις πολλές αναφορές σε αγγέλους στην Αγία Γραφή και στην παράδοση της Εκκλησίας ή τα μεγάλα μας προσκυνήματα αφιερωμένα στους Αρχαγγέλους).
    Τι να πω....
    Φοβούμαι ότι η Ελλάδα ζει μέρες της Ρωσίας τα χρόνια πριν το 1917. Και από πνευματικής πλευράς.

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ ΒΙΣ 27/12/2011 14:49:51

      Έρχονται οι μπολσεβίκοι, και είναι αγριεμένοι και αξύριστοι.
      Τρέχα κρύψου στο κοτέτσι.
      Πάρε και τις λίρες σου μαζί.

    • factorx avatar
      factorx @ ΒΙΣ 27/12/2011 19:03:51

      Ζήτω ο Μεσαίωνας.

      ΥΓ. Εγώ πάντως πιστεύω και στους αγγέλους και στους διαβόλους

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΒΙΣ 27/12/2011 22:06:09

      ΒΙΣ, εντόπισες σωστά μια σοβαρή κρίση ταυτότητας. Κάποιοι, είναι καιρός ΄ν'αποφασίσουν: με ποιούς θα παν, και ποιούς θ'αφήσουν ...

      • Strange Attractor avatar