#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2012 12:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Ρώσοι κατεβαίνουν στην Ελλάδα



Εντυπωσιακή είναι η κίνηση της Μόσχας να ανοίξει διαδικτυακό τόπο στα Ελληνικά. Πρόκειται για το "Ρωσία Τώρα" (http://rbth.gr/), το οποίο είναι ο ελληνικός ιστότοπος της παγκόσμιας ρωσικής εκδοτικής πρωτοβουλίας, "Russia Now". Την πρωτοβουλία αυτή έχει αναλάβει η ιδιαιτέρως μεγάλη κρατική εφημερίδα της χώρας, "Ρωσίσκαγια Γκαζέτα", η οποία εκδίδει τη ρωσική εφημερίδα στις ΗΠΑ, τη Βρετανία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ιταλία, την Ισδπανία, κ.ο.κ., στις κατά τόπους γλώσσες των χωρών. Το γεγονός ότι η Μόσχα εγκαινίσε ιστότοπο στα Ελληνικά, καθώς και ότι σχεδιάζει σειρά άλλων παρόμοιων βημάτων, δείχνει το ενδιαφέρον του Κρεμλίνου για τη χώρα μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/04/2012 12:23:07

    Εξαιρετικό!

  2. S.P. avatar
    S.P. 05/04/2012 12:36:10

    Ωχ, τώρα σωθήκαμε!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ S.P. 05/04/2012 12:54:03

      S.P.
      καλημέρα
      ''Η κυβέρνηση της Ελλάδος πρέπει να επιδιώκη την φιλίαν και την σύμπραξιν ξένων κρατών ,διότι άνευ της φιλίας τιμών εκ των μεγάλων κρατών ουδενός δύναται να επιτύχη.Οφείλει όμως απέναντι αυτών να τηρή αλώβητα πάντα τα δικαιώματα της ανεξαρτησίας αυτής''.
      Χαρίλαος Τρικούπης''.

      • S.P. avatar
        S.P. @ juliet 05/04/2012 14:50:54

        Καλημέρα Juliet,
        βέβαια έχει δίκιο ο Τρικούπης, αν και επιθυμούσε (ίσως κατα ένα χιμαιρικό τρόπο) να φτιάξει ένα ευνοούμενο κράτος κατά τα βρετανικά πρότυπα.
        Δενπρόκειται όμως για αυτό. Δεν δικαιολογώ την ρωσοφιλία τύπου Λιακόπουλου και επειδή έχω διαβάσει πολύ ιστορία (από χόμπυ) προσάπτω πολλά στην Ρωσία.
        Το τελευταίο δεν μπορώ να της συγχωρήσω ότι ανεγνώρισε τα Σκόπια με το τάχα συνταγματικό τους όνομα τον πρώτο μήνα της ανακήρυξης του.
        Κι φυσικά είναι μη δημοκρατική χώρα, όπου η ανθρώπινη ζωή αξίζει λίγο παραπάνω από ότι στην Κίνα, δύο κόπιτσες.

        • juliet avatar
          juliet @ S.P. 05/04/2012 15:14:51

          ΚΑ
          Πρέπει να κατάλαβες άλλο βοήθεια και συνεργασία και άλλο υποτέλεια γιατί δεν έχουμε να πληρώσουμε τις συντάξεις και να παρέχουμε ιατρικές εξετάσεις δωρεάν στους Ελληνες πολίτες που μια ζωή ακριβοπληρώνουν με εισφορές.
          Οσο για την Ρωσία ,ο πρώτος ξάδελφος του πατέρα μου πέθανε στην εξορία στη Σιβηρία .Κίνα ,η ανθρώπινη ζωή ένας μικρός κρίκος στην μεγάλη αλυσίδα του ανθρώπινου Τίποτε.
          Το λάθος μας είναι που είμαστε η Ρωσόφιλοι ή Αμερικανόφιλοι .....Ελληνόφιλοι πότε θα γίνουμε;

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 05/04/2012 15:18:30

            η απάντηση σε S.P ,συγγνώμη είναι η δεύτερη φορά που κάνω λάθος.

          • S.P. avatar
            S.P. @ juliet 05/04/2012 15:20:22

            Ε να,ι και εγώ αυτό λέω. Πρωτίστως Ελληνόφιλοι. Αφού συνέπλεαν τα συμφέροντα μας με Βρετανούς και Αμερικανούς, τι να γίνει. Και στην καθημερινή ζωή υπάρχει το αμοιβαίο όφελος, πόσο μάλλον στις σχέσεις μεταξύ κρατών.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ S.P. 05/04/2012 15:25:01

          Τα Σκόπια τα αναγνώρισε με το κλεμμένο όνομα ο φιλαράκος σας ο Γέλτσιν, αυτός που του βαράγατε παλαμάκια όλοι εσείς οι έχοντες δημοκρατικές ευαισθησίες (και καλά...).

          Η Ρωσία του Πούτιν όμως (ο οποίος δεν πάει πουθενά, όσες πορτοκαλί επαναστάσεις και να στήσουν οι ... μεγάλοι δημοκράτες), δεν έχει καμία σχέση με τη Ρωσία του Γέλτσιν.

          • S.P. avatar
            S.P. @ ΚΜ 05/04/2012 15:33:02

            Δεν είναι κακό να ξέρουμε και τι λέμε!!!

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 05/04/2012 12:43:37

    Κ´ εμείς στην ουσία απαγορευουμε τον πρόεδρο Πουτιν να επισκεφτή το Αγιον Ορος το Πασχα έχει να πει τίποτα για αυτο ο ΥΠ.ΕΞ Δημας γιαυτο λεγαμαι χτες Εδώ μέσα στην ΝΔ υπάρχει ο πρόεδρος Σαμαρας και απο πίσω το χάος,εντάξει το καταλαβαίνω Πασοκ-ΣΥΡΙΖΑ κ´ Σια σοσια-ληστές κ´ εθνομηδενηστες αλλα κ´ εμείς ελκουμε όλους τους ανίκανους,Προεδρε Πάρε σκούπα κ´ λουρα βρεγμενη

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ Διηνεκης 05/04/2012 13:51:35

      Κυκλοφορεί ευρέως στο διαδίκτυο όσα φίλτρα κ´ να έχεις την πατάς κάπου κάπου ξέρεις τι λέω;

      • factorx avatar
        factorx @ Διηνεκης 05/04/2012 14:12:13

        Ναι αλλά δεν χρειάζονται ιδιαίτερες ικανότητες για να καταλάβει κανείς οτι δεν είναι δυνατόν το επίσημο κράτος να αρνηθεί επίσκεψη σε αρχηγό άλλου κράτους σε ειρηνική περίοδο

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Διηνεκης 05/04/2012 14:05:45

      Πάντως εἶναι εἴδηση ποὺ διακινεῖ ὁ ρωσικὸς παράγων, ἂν κρίνω ἀπ'τὸ ὅτι δημοσιεύθηκε στὴν χρηματοδοτούμενη ἀπὸ τὸ πατριαρχεῖο Μόσχας "Ρομφαία".

  4. Δήμος avatar
    Δήμος 05/04/2012 13:15:25

    Καλή κίνηση. Και το Russia Today είναι καλό, για ειδήσεις που περνάνε κάτω από το ραντάρ των άλλων αγγλόφωνων μέσων.

  5. Animal avatar
    Animal 05/04/2012 13:20:29

    @ S.P.

    ............. nevermind, forget it, you wouldn't understand anyway!!

  6. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 05/04/2012 14:44:02

    Σαβ/κο η Χαλκιδική είχε πλήθος επισκεπτών-αγοραστών ακινήτων.Πληρώναν αδρά για οδηγούς και μεταφραστές.Φυσικά δικηγόροι και συμβολαιογράφοι χαμογελούσαν ως τα αυτιά.

  7. Mara avatar
    Mara 05/04/2012 15:52:41

    Όντως εξαιρετική κίνηση!
    Έτσι... για να σκυλιάζουνε... μερικοί-μερικοί...

  8. Καλλίξενος avatar
    Καλλίξενος 05/04/2012 20:37:06

    Τα μιλημένα της Γιάλτας τιμημένα. Αν δεν το πιστεύεται ρωτήστε τον Κώστα Καραμανλή, την Αλέκα Παπαρήγα και τον GAP. Αντί για τον Μόσκοβο ήρθε το μνημόνιο. «Εἶδα τότε (1810) ὃτι, ὃ,τι κάμωμε, θα το κάμωμε μονάχοι και δεν ἔχωμε ελπίδα καμμία από τους ξένους» (Απομνημονεύματα Θ. Κολοκοτρώνη σελ. 47)