#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2012 08:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να κοιμόμαστε μπρούμυτα….



Όσοι κοιμούνται μπρούμυτα έχουν περισσότερες πιθανότητες να βλέπουν σέξι όνειρα! Αυτό είναι το συμπέρασμα μιας νέας επιστημονικής εργασίας.

Ερευνητές στο Χόνγκ Κόνγκ εξέτασαν 670 φοιτητές, συγκεντρώνοντας στοιχεία για την στάση τους κατά τη διάρκεια του ύπνου, για το περιεχόμενο των ονείρων τους, και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι όσοι κοιμούνται μπρούμυτα, βλέπουν περισσότερα ερωτικά όνειρα από τους υπόλοιπους.

Παράλληλα, υπάρχει και μια αρνητική παράπλευρη συνέπεια, αφού οι «ερωτύλοι» υπναράδες περιγράφουν πως νιώθουν έντονα συναισθήματα καταδίωξης, δεσίματος και σωματικού περιορισμού.

Ποιος είναι ο λόγος για όλα αυτά; Όπως πιστεύουν οι επιστήμονες, έχει να κάνει με την λιγότερη οξυγόνωση του εγκεφάλου, κάτι που προκαλεί συναισθήματα «φυλάκισης».

Όπως λέει ο επικεφαλής της έρευνας, «όταν κοιμόμαστε δεν χάνουμε την επαφή μας με το εξωτερικό περιβάλλον, τα ερεθίσματα του οποίου ενσωματώνονται στα όνειρά μας πολύ περισσότερο από όσο  αντιλαμβανόμαστε».

dailymail.co.uk

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εύα avatar
    Εύα 12/08/2012 10:31:58

    Ανάσκελα και πάλι ανάσκελα! ( κι ελαφρά προς τα δεξιά, έτσι λένε κάποιοι γιατροί )

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Εύα 12/08/2012 10:37:01

      Έλα ντε! Με τα όνειρα θα ζούμε; Κλασικά πράγματα! Καλημέρα!

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Εύα 12/08/2012 13:31:49

      Και πλάτη στο εσωτερικό του κρεβατιού

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/08/2012 10:39:14

    Πολλοί συμπατριώτες μας πάντως, κοιμούνται όρθιοι.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 12/08/2012 10:40:52

      Αυτό Strange,είναι σίγουρο συμπέρασμα επιστημονικής εργασίας!

      • Εύα avatar
        Εύα @ Δαναός 12/08/2012 10:46:22

        Η έρευνα θα ολοκληρωνόταν αν μας περιέγραφαν και τα όνειρα στα όρθια Δαναέ, αντικαλημέρα

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Εύα 12/08/2012 10:55:40

          Δε χρειάζεται περιγραφή, τα βλέπεις γύρω σου καθημερινά.

  3. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 12/08/2012 11:11:30

    :-)) '' ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ, ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ......'' (Είτε ονειρεύονται ξύπνιοι είτε κοιμώμενοι ανάσκελα, μπρούμυτα, ελαφρά δεξιά, ελαφρά αριστερά)....

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/08/2012 13:20:11

    Ἐπιτέλους,ἡ τέλεια ἐκδίκηση τοῦ ἀνδρικοῦ πληθυσμοῦ!
    Μέχρι τῶρα τίς κυρίες τίς ἔπαιρνε ὁ ὕπνος ἀνάσκελα...
    Τῶρα οἱ ἄνδρες θά τίς πληρώνουν μέ τό ἴδιο νόμισμα...,μπρούμυτα...

  5. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 12/08/2012 13:31:07

    Μπρούμυτα εντάξει αλλά θα υπάρχει κορμί απο κάτω;

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/08/2012 14:07:31

    Καί τά ὄνειρα ποιός θά τά βλέπει;

  7. Εύα avatar
    Εύα 12/08/2012 14:36:34

    Το χάνεις το κορμί πατριώτη, μην το σκέφτεσαι καθόλου..από φθινόπωρο τα σπουδαία!

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 12/08/2012 20:58:39

    Για τους ερευνητές του Χονγκ-Κονγκ και όλους τους άλλους οι οποίοι μονίμως ψάχνονται και τον έρωτα (μάταια) πασχίζουν να επιστημονικοποιήσουν:
    O έρωτας είναι το ωραιότερο δώρο του Θεού στον άνθρωπο. Ο έρωτας είναι μέρος της φύσης και οι άνθρωποι είμαστε πλασμένοι να συμφωνούμε με τη φύση. Όσοι με τη φύση διαφωνούν, με τα μπρούμυτα και τ’ ανακούρκουδα μονίμως θ’ ασχολούνται. Κι επειδή οι νύχτες δεν είναι μόνο για ύπνο: Tango για πάντα! Παρουσίαση, Leslie Caron. Μουσική δραματική, πέρα από κάθε περιγραφή. Ερμηνεία αισθαντική, Marcela Durán και Carlos Gavito. Αφιερωμένο, στον μεγάλο ερωτικό ποιητή της Αργεντινής, Εvaristo Carriego (1883-1912) http://bit.ly/tN2DWW

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ η Dimi 12/08/2012 21:25:35

      ...Πολύ ωραίο, αλλά έχω και μιάν άλλη εκδοχή for Tango!!!!

      Monica Bellucci - Heart Tango
      http://www.youtube.com/watch?v=aN_fcsa42mI

      • Εύα avatar
        Εύα @ BLACKQUEEN 12/08/2012 21:39:01

        Πάθος χωρίς καμία συγκάλυψη!!!

    • Εύα avatar
      Εύα @ η Dimi 12/08/2012 21:38:12

      Καταπληκτικός χορός, απίστευτες εκφράσεις προσώπου..

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ η Dimi 12/08/2012 21:52:48

      ...Πολύ καλά το πάει ο ...θείος, αλλά είναι δραματικό που ενώ πετάει στα βήματα, ΤΟΝ ΒΑΡΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ που θα ήταν καλύτερα να μην τα είχε ζήσει ....ακόμα :-))

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 13/08/2012 13:35:39

    “Θέλω να σου κάνω αυτό που κάνει η άνοιξη με τις κερασιές.”
    “I want to do to you what spring does with the cherry trees.”
    ~Pablo Neruda, ετών 69.

    “O μεγαλύτερος ποιητής του 20ου αιώνα σε όλες τις γλώσσες”. Ανεκτίμητα, βαθιά αισθήματα έκρυβε μέσα του ο ερωτικός αυτός άνδρας ο οποίος, με αυτά τα εξαίσια λόγια, μπορούσε να εκφράζει την επιθυμία του “ν’ ανθήσει”, όπως η άνοιξη τις κερασιές, την εκλεκτή γυναίκα της καρδιάς του. Και μόνο γι’ αυτόν τον υπέροχο στίχο, πανάξια το 1971 κέρδισε το Nobel Λογοτεχνίας "Ο Ελύτης της Χιλής".


    “Η γυναίκα που δεν είναι όμορφη στα 20, ούτε πετυχημένη στα 30, ούτε πλούσια στα 40, ούτε σοφή στα 50, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει όμορφη, πετυχημένη, πλούσια και σοφή.” ~George Herbert Walker, Αμερικανός τραπεζίτης, επιχειρηματίας και ενθουσιώδες ενεργό μέλος του United States Golf Association (USGA), ετών 78.