#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2012 19:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναρκωτικό κάνει τους χρήστες ...κανίβαλους!!!



Πριν από έναν περίπου μήνα, ένα βίαιο περιστατικό που σημειώθηκε στο Μαϊάμι των ΗΠΑ προκάλεσε ατέλειωτες συζητήσεις, ακόμη και σε μια χώρα που έχει δει κάθε είδος εγκληματικότητας.

Πρόκειται για την περίπτωση ενός γυμνού 30χρονου, που μέρα μεσημέρι «έτρωγε» το πρόσωπο ενός άτυχου 60χρονου άστεγου, στο πεζοδρόμιο, δίπλα μάλιστα από το κτίριο της εφημερίδας Miami Herald.

Οι αστυνομικοί που κλήθηκαν επιτόπου, αναγκάστηκαν να πυροβολήσουν και να σκοτώσουν τον δράστη, αφού δεν μπορούσαν με κανέναν τρόπο να αποσπάσουν το θύμα από την μανιώδη όρεξή του, παρά τις πολλές προσπάθειές τους.

Μάλιστα, σύμφωνα με την αναφορά τους, ο δράστης τους γρύλιζε σαν άγριο ζώο, την ώρα που συνέχιζε να τρώει το πρόσωπο του άτυχου θύματος…

Το περιστατικό αυτό θύμισε μια παρόμοια περίπτωση που έζησαν οι αστυνομικοί του Μαϊάμι, όταν χρειάστηκε να τα βάλουν με έναν άλλο γυμνό άνδρα, ο οποίος διέθετε «υπερφυσική» δύναμη, και τελικά χρειάστηκε να τον ορμίσουν 12 αστυφύλακες, χρησιμοποιώντας επανειλημμένα τα ειδικά όπλα ηλεκτρικής εκκένωσης, για να τον ακινητοποιήσουν. Ακόμη όμως και μετά την ακινητοποίησή του, κατάφερε να πάρει το κλομπ ενός αστυφύλακα και να του επιτεθεί.

Ένα ανάλογο περιστατικό συνέβη και στην Βαλτιμόρη, όπου ένας 21χρονος φοιτητής, όντας εκτός ελέγχου, σκότωσε τον συγκάτοικό του, και στη συνέχεια έφαγε την καρδιά και το μυαλό του!



Και σαν να μην έφταναν αυτά, μια ημίγυμνη μάνα κυνηγούσε μέσα στο δρόμο το 3χρονο αγοράκι  της προκειμένου να το σκοτώσει με μαχαίρι, αφού προηγουμένως το είχε ξυλοκοπήσει άγρια. Κάποιοι περαστικοί κατάφεραν ευτυχώς να την συγκρατήσουν.

Τι συμβαίνει όμως; Σύμφωνα με τις αμερικανικές αρχές, η αιτία όλων αυτών των περίεργων και πρωτοφανών εγκλημάτων, που δεν είναι τα μόνα, αφού μόνο τον τελευταίο χρόνο έχουν καταγραφεί στις ΗΠΑ πάνω από χίλια τέτοια περιστατικά, είναι ένα νέο ναρκωτικό, που αποτελεί μίξη κοκαΐνης, εφεδρίνης, μεσκαλίνης και αμφεταμινών, και ονομάζεται bath salts (άλατα λουτρού).

Άλλοι το αποκαλούν Zombie Drug, αφού όσοι το παίρνουν αρχίζουν να συμπεριφέρονται ως … ζόμπι.

Το συγκεκριμένο ναρκωτικό είναι εντελώς καινούργιο, και ανήκει στην κατηγορία των λεγόμενων designer drugs που κατακλύζουν την Αμερική, αλλά και την Ευρώπη.

Σε πολλές περιπτώσεις, αυτοί που το παίρνουν αυτοκτονούν.

Άτομα που σε καμιά περίπτωση δεν θα επιδείκνυαν αυτοκαταστροφικές τάσεις, έχουν αυτοκτονήσει, ή έχουν αυτοακρωτηριασθεί, μετά από την κατανάλωση του εν λόγω σκευάσματος, το οποίο είναι νόμιμο, αφού προς το παρόν δεν ελέγχεται από κανέναν οργανισμό φαρμάκων!

Πολλοί, που έχουν επιζήσει, παραμένουν ψυχολογικά και σωματικά σημαδεμένοι, ανθρώπινα δηλαδή κουρέλια.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, τα συστατικά των bath salts, θέτουν τον ανθρώπινο εγκέφαλο σε πλήρη εγρήγορση, και σε κατάσταση «επιβίωσης»(survival mode), απομακρύνοντας κάθε είδους αυτοσυγκράτηση, προκαλώντας παράλληλα και αισθήματα ακραίου θυμού, σε συνδυασμό με προσωρινή απόκτηση υπεράνθρωπης δύναμης!

Υπάρχουν και άλλα ναρκωτικά που προκαλούν παρόμοια αποτελέσματα, όπως είναι το PCP, το LSD, και η κοκαΐνη, η ιδιαιτερότητα όμως του νέου αυτού σκευάσματος είναι ότι οι παρενέργειές του αυτές κρατάνε ώρες, ή και ακόμη και ημέρες.

Πέραν των περίεργων παρενεργειών του, το ναρκωτικό αυτό επίσης προκαλεί και άλλες, όπως είναι οι ψευδαισθήσεις, η  βλάβη στα νεφρά, το έμφραγμα, ακόμη και εγκεφαλικά επεισόδια.

Είναι εύκολο να παραχθεί, και τόσο φτηνό, που πάρα πολλοί νέοι το προτιμούν προκειμένου να «φτιαχτούν».

Όσοι το παίρνουν, δηλώνουν πως τους δημιουργεί ένα αίσθημα θυμού, μαζί με το άλλο και σαφώς πιο επικίνδυνο αίσθημα ότι είναι άτρωτοι, και υπερφυσικά δυνατοί.

Τέλος, όπως όλα δείχνουν, το ναρκωτικό αυτό έχει αρχίσει να κάνει την εμφάνισή του και στην Ευρώπη, και πιο ειδικά στην Γερμανία, και είναι θέμα χρόνου να εξαπλωθεί παντού, φτάνοντας και στην χώρα μας, την επονομαζόμενη Ντίσνεϊλαντ της ανομίας.

Έτσι, σαν να μην μας έφταναν οι Αφγανοί με τα γιαταγάνια, οι ή Γεωργιανοί με τα καλάσνικοφ, τώρα θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε και διάφορα μαστουρωμένα ζόμπι, που αφού φτιαχτούν, θα μπαίνουν στα σπίτια μας, όχι για να μας ληστέψουν, αλλά  για να μας φάνε ζωντανούς… κυριολεκτικά!

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/07/2012 20:12:08

    Στρεϊντζ, καλησπέρα.
    Only in America, χα, χα, χα!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νίκος Αργεάδης 03/07/2012 22:36:46

      Μόνο στο Αμέρικα; Μπορεί και στα Ψακούδια!
      Προχθές ο Δαναός με έβλεπε και έτρεχαν τα σάλια του (με το μάτι γιαλισμένο!!!!)
      Ακόμη τρέχω.

  2. Tasos avatar
    Tasos 03/07/2012 20:45:36

    Δε νομίζω να στέκει η εκδοχή του ναρκωτικού για να εξηγήσει το φαινόμενο αφενός γιατί αν ήταν ναρκωτικό - με τη διάδοση που θα χει ήδη ως νέο ναρκωτικό - θα είχαν σημειωθεί αμέτρητα περιστατικά και εκτός ΗΠΑ, αφετέρου γιατί μόνο ηλίθιοι έμποροι θα έβγαζαν προϊόν τόσο επιθετικό που τελικά σκοτώνει τον "πελάτη" τόσο γρήγορα (είτε από αστυνομικούς, είτε από αυτοκτονία κλπ) άρα περιορίζει το κέρδος τους.
    Αν πάλι πρόκειται για ένα μικρό ποσοστό ανεπιθύμητης παρενέργειας, αυτό δεν προκύπτει από το άρθρο. Κι αν είναι έτσι και πάλι μπορεί να μη φταίει μόνο του το ναρκωτικό αλλά πχ ο συνδυασμός με κάτι άλλο (πχ αλκοόλ?) ή κάποιο χαρακτηριστικό του οργανισμού του θύματος (πχ υψηλή πίεση? αγωγή με άλλα φάρμακα?).
    Πάντως σε αμερικάνικα μμε κάπου είδα ότι η τοξικολογική σε μία από τις περιπτώσεις έδειξε μόνο μαριχουάνα και όχι αυτα τα "άλατα μπάνιου".
    Υπάρχουν και άλλες θεωρίες, πιο ακραίες (εως συνωμοσιολογικές) όπως στρατιωτικό πείραμα, επιρροή από αυξημένη ηλιακή ακτινοβολία κλπ.

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 03/07/2012 20:46:06

    Δὲν μᾶς ἔφτανε ὁ πολιτικὸς κανιβαλισμός, σὲ λίγο θὰ ἔχουμε καὶ τὸν... κανονικό!

  4. Lichnee avatar
    Lichnee 03/07/2012 21:05:47

    Επίσης,τα συγκεκριμένα σκευάσματα (Τα Bath Salts,είναι μεγάλη κατηγορία και δεν είναι μίξη ουσιών αλλά ανήκουν στην κατηγορία των συνθετικών cathiones,έχουν παρόμοια δράση με τα αναφερθέντα στο άρθρο ναρκωτικά και ουσίες) δεν ανιχνεύονται από σκύλους ή από κανένα συμβατικό μέσο ανίχνευσης ναρκωτικών.

  5. Lichnee avatar
    Lichnee 03/07/2012 21:08:49

    Επίσης,σαν προειδοποίηση κυκλοφορούν νόμιμα στο εμπόριο με διάφορα ονόματα όπως:Aura, Black Rob, Bliss, Blizzard, Bloom, Blue Silk, Cloud 9, Drone, Hurricane Charlie, Ivory Wave, Lovey Dovey, Lunar Wave, Maddie, MCAT, Meow Meow, Monkey Dust, MTV, Ocean Snow, Peeve, Purple Wave, PV, Red Dove, Scarface, Snow Leopard, Stardust, Super Coke, Vanilla Sky, White Lightning και Zoom σύμφωνα με τη βιβλιοθήκη του Epocrates.

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ Lichnee 04/07/2012 09:45:41

      σωστή η παρατήρηση - και το πιο ακραίο ξέρεις ποιο είναι ; ότι τέτοια σκευάσματα (κλεισμένα σε σακουλάκι που γράφει cloud 9 ή κάτι παρόμοιο και συνήθως φέρει και νεκροκεφαλή ως logo) πωλούνται μέχρι και σε κάποια ψιλικατζίδικα !

  6. je te connais par la folie terrible du peuple avatar
    je te connais par la folie terrible du peuple 03/07/2012 21:40:58

    με την επίδραση του ναρκωτικού οι χρήστες έρχονται στην κατάσταση της ελληνίασης, ελληνιάζονται και τρώνε ο ένας τον άλλο.

  7. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 03/07/2012 21:44:01

    Dawn of the Dead, κανονικότατα. Οι Αμερικανοί πάντως πληρώνουν την έξαλλα σουρεαλιστική εγκληματικότητα με το ίδιο νόμισμα: Ήδη επιστράτευσαν κινηματογραφικά τον Αβραάμ Λίνκολν, τόσο ως Vampire Hunter όσο και vs. Zombies.

    Στην Ευρώπη από την άλλη, την κοιτίδα του πνεύματος, των τεχνών και της καλαισθησίας, το πράγμα παραμένει ακόμα σε επίπεδα ωμού συμβολισμού και στυγνής αλληγορίας: αναφέρομαι ασφαλώς στον (εν ψυχρώ και χωρίς περιττά διανοητικά βοηθήματα) οικονομικό κανιβαλισμό χρεωμένων εταίρων.

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 03/07/2012 23:08:40

    Και πού είσαι ακόμα!Εφιάλτες θα βλέπεις!

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Δαναός 04/07/2012 09:15:40

      Χα, χα, χα! Μήπως ο Δαναός είναι ο Χάνιμπαλ Λέκτωρ; Να φυλάγεσαι. Πάντως, αυτή η κακοήθης τάση των Αμερικανών να "βελτιώσουν" τις εμπειρίες τους με χάπια είναι χαρακτηριστικό της κουλτούρας τους. Αν ήταν δυνατόν θα εφεύρισκαν από ένα χάπι δια πάσαν νόσον και πάσαν μα^%#^%ίαν.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/07/2012 23:09:51

    Η Ευρώπη είναι στο μετα-κανιβαλικό στάδιο.

    Φέρνει για διαλέξεις ηγεσίας και επιβίωσης στο Κολέγιο τον αρχικανίβαλο των Άνδεων που έφαγαν τους νεκρούς του αεροπορικού δυστυχήματος (ανάμεσα στους σκοτωμένους και η αδελφή του). Μιλάμε για ποιότητα ανδρός...

    Το μήνυμα της επιτυχίας και της επιβίωσης είναι: καλύτερα κανίβαλος παρά νεκρός...

    Bέβαια όποιος είδε στο ρεπορτάζ το άδειο νεκρό βλέμμα του όντος αυτού, που κοιταζε οπουδήποτε αλλού παρά σε μάτια άλλων ανθρώπων, κατάλαβε πολλά.

    Άνθρωπο δεν θα τον χαρακτηρίσω βέβαια.

    • lord tanamo avatar
      lord tanamo @ αλλενάκι 04/07/2012 09:47:37

      αυτά τα γράφεις σοβαρά ;;;!!!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ lord tanamo 04/07/2012 11:57:07

        είναι γεγονότα,

        συνέβησαν

        τι εννοείς σοβαρά;

        ο αρχικανίβαλος εκλήθη από το ντόπιο Κολλέγιο για μια διάλεξη σε θέματα επιτυχημένης ηγεσίας

        μετά την ανθρωποφαγία του είδε το γεγονός ως ευκαιρία (για να ξορκίσει τους προσωπικούς του δαίμονες) και το έκανε παντιέρα γράφοντας βιβλία

        σήμερα οι "αγορές" τον θεωρούν τον πλέον επιτυχημένο ηγέτη της σύγχρονης εποχής "που ηγήθηκε ομάδας σε πολύ δύσκολες συνθήκες και επιβίωσαν"

        στη διάλεξή του που έγινε τον περασμένο μήνα στην Αθήνα παρατηρήθηκε κοσμοσυρροή στελεχών επιχειρήσεων μελών της αθηναϊκής κοινωνίας και διαφόρων περιέργων

        το βίντεο με το νεκρό άδειο βλέμμα του που κοιτάζει πάντα ΧΑΜΗΛΑ και ποτέ αυτόν που είναι απέναντί του υπάρχει στον αντέννα (μιλάει στο κενό, όπως ένα ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ)

        ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ 1 ΤΜ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΗ ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΚΑΙ ΕΚΠΝΕΕΙ ΜΟΛΥΝΟΝΤΑΣ

        αν πληκτρολογήσεις "θαύμα,άνδεων,Παρράντο,διάλεξη,κολλέγιο,Αθηνών" θα το βρεις

        • lord tanamo avatar
          lord tanamo @ αλλενάκι 04/07/2012 22:15:41

          Βασικά δεν θα ήθελα να βρεθώ ποτέ στη θέση αυτού του τύπου και όλων των υπολοίπων και επίσης δεν μπορώ να σχολιάσω σχετικά με τον χαρακτήρα του.Την ξέρω την περίπτωση και έχω δει και την ανάλογη ταινία.Αν θυμάμαι καλά δεν έφαγαν σάρκες αλλά κομμάτια από το δέρμα που τα έσχιζαν σε πολύ λεπτές φέτες.Επίσης κάποιοι είχαν αρνηθεί να το κάνουν.Τέλος πάντων,δεν θέλω να γράψω άλλα διότι και μόνο που το σκέφτομαι δεν νιώθω άνετα !

  10. babayaro avatar
    babayaro 04/07/2012 01:15:36

    Ο καννιβαλισμος υπο την επιδραση ουσιων,εφαρμοζεται ηδη στα δολωματα κατσαριδων στις απεντομωσεις,αν αυτο μπορει να πει κατι...
    Εμεις στην ευρωπη,ετσι και αλλιως,εξαρτωμαστε απο το εργοστασιο του κοσσοβου.Οτι αποφασισει η "διοικηση",αυτο θα σερβιρουν...

  11. Φλου avatar
    Φλου 04/07/2012 01:49:45

    Το άρθρο λέει ανακρίβειες:

    @"ναρκωτικό, που αποτελεί μίξη κοκαΐνης, εφεδρίνης, μεσκαλίνης και αμφεταμινών" & "το οποίο είναι νόμιμο"

    Για την εφεδρίνη δεν ξέρω, αλλά ΟΛΑ τα άλλα είναι παράνομα, οπότε αποκλείεται να είναι νόμιμο.

    @"Σύμφωνα με τους ειδικούς, τα συστατικά των bath salts, θέτουν τον ανθρώπινο εγκέφαλο σε πλήρη εγρήγορση, και σε κατάσταση «επιβίωσης»(survival mode), απομακρύνοντας κάθε είδους αυτοσυγκράτηση, προκαλώντας παράλληλα και αισθήματα ακραίου θυμού, σε συνδυασμό με προσωρινή απόκτηση υπεράνθρωπης δύναμης!

    Υπάρχουν και άλλα ναρκωτικά που προκαλούν παρόμοια αποτελέσματα, όπως είναι το PCP, το LSD, και η κοκαΐνη"

    Το PCP (αγγελόσκονη), ναι. Το LSD, και η κοκαΐνη ΟΧΙ.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Φλου 04/07/2012 02:11:35

      Thumbs up

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Φλου 04/07/2012 02:13:58

      Δες πιο επάνω που απαντώ γιατί είναι νόμιμο.Δεν περιέχει καμία από αυτές τις ουσίες.Είναι άλλη κατηγορία.

      • Φλου avatar
        Φλου @ Lichnee 04/07/2012 02:25:40

        Ναι, Lichnee, το πρόσεξα.

  12. cobalt avatar
    cobalt 04/07/2012 11:45:18

    Left4Dead : The reality