#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2013 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο ντοκιμαντέρ για τον Χίτλερ: Έπαιρνε ναρκωτικά για να γίνει «Ναζί Σούπερμαν»



Ο Χίτλερ έπαιρνε κοκτέιλ 80 χαπιών καθημερινά, έπασχε από μανιοκατάθλιψη και είχε παραμορφωμένα γεννητικά όργανα. Αυτά αποκαλύπτει, μεταξύ άλλων, ένα νέο ντοκιμαντέρ του National Geographic που βασίζεται σε στοιχεία και επιστολές που ήρθαν πρόσφατα στο φως, του προσωπικού παθολόγου του Theodor Morell. Η ταινία με τίτλο «Nazi underworld» υποστηρίζει πως ο Ναζί δικτάτορας που επέφερε την παγκόσμια καταστροφή έπασχε από μανιοκατάθλιψη, είχε παραμορφωμένα γεννητικά όργανα, ενώ υπέφερε και από Πάρκινσον. Προκειμένου να καταπολεμήσει όλα αυτά τα προβλήματα, έπαιρνε καθημερινά περισσότερα από 80 φάρμακα, τα οποία του τα χορηγούσε ο παθολόγος του με τον οποίον και είχε μια αρρωστημένη εξάρτηση.

Το ντοκιμαντέρ αναφέρει ότι η ανάλυση του «κοκτέιλ» που έδινε ο Morell στον Χίτλερ αποδεικνύει πως ο παρανοϊκός Ναζί ηγέτης έπασχε και από ηπατίτιδα. Παράλληλα οι εκθέσεις αναφέρουν πως ο Χίτλερ έκανε συχνή χρήση κοκαΐνης, ενώ χρησιμοποιούσε ακόμα και οφθαλμικές σταγόνες με το ναρκωτικό. Οι εκθέσεις που επικαλείται το National Geographic, και βασίζονται στην έρευνα που διέταξε ο αμερικανικός στρατός μετά το τέλος του πολέμου από τις αναφορές των έξι γιατρών του Χίτλερ, υποστηρίζουν πως ο Morell έκανε ενέσεις τεστοστερόνης στον Χίτλερ ειδικά πριν τα ραντεβού του με την Εύα Μπράουν καθώς δεν είχε λίμπιντο. Από τα ίδια έγγραφα, προκύπτει πως ο Χίτλερ έπασχε από αρρωστοφοβία, ενώ είχε γίνει και χορτοφάγος λόγω των στομαχικών του προβλημάτων. Όπως σχολιάζει στο ντοκιμαντέρ ο καθηγητής ψυχιατρικής Nassir Ghaemi, η κατάχρηση που έκανε ο Χίτλερ στα φάρμακα επιδείνωνε την διπολική διαταραχή που είχε, κάνοντας τον εγωμανή και σαδιστή.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2401242/Hitler-drug-addict-Fuhrer-used-cocktail-drugs-make-Nazi-superman.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 25/08/2013 16:15:55

    Απορώ πώς παραβλέπουν τις ιστορικές πληροφορίες πως είχε μάγους και μέντιουμ στο περιβάλλον του. Ο άνθρωπος -λέμε τώρα- ήταν δαιμονισμένος (διπολική διαταραχή το λένε οι ψυχίατροι που δεν πιστεύουν στην ψυχή). Τα σωματικά συμπτώματα και τα πολλά φάρμακα είναι φυσική εξέλιξη για κάποιον που έχει χάσει το μυαλό και την ψυχή του και ακούει φωνές από τον δαίμονα που τον στέλνει να σκοτώσει εκατομμύρια...

  2. Q 1 avatar
    Q 1 25/08/2013 16:42:10

    Δεν χρειαζόμασταν αποδείξεις για τη βαριά ψυχασθένεια του συγκεκριμένου. Μιλάνε οι πράξεις του.

  3. Nik avatar
    Nik 25/08/2013 18:00:42

    Μερικά από τα χάποια τα έπαιρνε για να καταπολεμήσει τα αέρια που προκαλούσε η χορτοφαγική δίαιτα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

  4. ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας avatar
    ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας 25/08/2013 18:07:11

    Πόσοι και πόσοι πανηγυρίζανε όμως ακολουθώντας τον άρρωστο! Αυτό είναι το δράμα. Γιατί ένας άρρωστος από μόνος του δε γίνεται να προκαλέσει τόσο μεγάλη καταστροφή. Χρειάζεται φανατισμένος όχλος.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας 25/08/2013 18:28:43

      Και για να φανατιστεί χρειάζεται πίεση και λαϊκισμό εκατέρωθεν. Μας θυμίζει κάτι;

  5. ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας avatar
    ΒγάλτΕΡΤα πέρα μόνοι σας 25/08/2013 19:26:50

    Μόνο τους χιτλερικούς ακροδεξιούς φασισταράδες της Χρυσής Αυγής μου θυμίζει εμένα. Πλήρης η ταύτιση.

  6. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 25/08/2013 21:31:22

    Ετσι και αλλιως μονοι μας προσπαθουμε τοσο καιρο.Εσεις απλως γυρνατε απο πανω περιμενοντας το μοιραιο για να φατε με ορεξη οτι μεινει

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/08/2013 21:50:07

    Ναί καί τοῦ στράβωσε τό κοντόκανο μπροστά ἀπό τήν ὑπερθέρμανση..

    • cresswell avatar
      cresswell @ Κυθήριος 04/09/2013 23:37:25

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/08/2013 21:53:18

    Οι νικητές γράφουν την Ιστορία

    • Ορέστης Α. avatar
      Ορέστης Α. @ Προφήτης 25/08/2013 22:11:45

      Όόσον αφορά την ψυχασθένεια του Αδόλφου, χωρά αμφισβήτηση;

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Ορέστης Α. 25/08/2013 22:15:57

        Το να αποφαίνεται κάποιος εμφατικά για ιστορικά γεγονότα στα οποία ήταν απών συνιστά μια μορφή ψυχασθένειας

        • αντιρεαλιστής avatar
          αντιρεαλιστής @ Προφήτης 30/08/2013 10:16:16

          όντως είναι πολύ της μοδός στη μεγάλη μαμά Γερμανία η αναθεώρηση προς το θετικότερο η ιστορία του Χίτλερ και του πολέμου γενικά και μη φανταστείτε από τίποτα νεο-ναζί κτλ...όχι από τους απλούς νοικοκυραίους...πως είναι οι νεοδημοκράτες ένα πράμα...

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Προφήτης 30/08/2013 11:08:00

          Δηλ. δεν αποφαίνεται κάποιος "εμφατικά" για ιστορικά γεγονότα στα οποία ήταν απών; Μόνο για όσα ήταν παρών;

    • Κβάντα avatar
      Κβάντα @ Προφήτης 26/08/2013 07:02:49

      Αυτή είναι η μεγάλη αλήθεια. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους και φαλακρά παπάκια.

    • DexMax avatar
      DexMax @ Προφήτης 26/08/2013 18:36:59

      Εκτός από την Ελλάδα...εδώ την γράφουν οι ηττημένοι...

  9. stamoschios avatar
    stamoschios 25/08/2013 22:30:23

    Ήταν ψυχασθενής για αυτό έδωσε εντολή να ριχθούν οι ατομικές βόμβες σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι, να βομβαρδισθεί η Δρέσδη, να βιασθούν χιλιάδες Γερμανίδες από τους βαρβάρους της στέπας και άλλα. Επίσης όσον αφορά τη χώρα μας είναι υπεύθυνος για τις σφαγές του Μελιγαλά, της Ούλεν του Κούκου, το παιδομάζωμα, τις σφαγές της ΟΠΛΑ, τα κονσερβοκούτια, τις δολοφονίες στην Κύπρο του Καραολή και του Δημητρίου, του Γρηγόρη Αυξεντίου και τόσα άλλα. Ακόμα και για τα γκουλάνγκ και τη σφαγή των Πολωνών αξιωματικών αυτός έφταιγε , ακθώς και για το φαινόμενο του θερμοκηπίου. οὐαὶ τοῖς ἡττημένοις= Vae victis.

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ stamoschios 27/08/2013 07:26:32

      Δε νομίζω πως υπάρχει ανθρωπος νοήμων και να μη γνωρίζει ενδόμυχα ότι οποιος θέλει ουσιαστικά να κυβερνήσει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥή ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ του και τις ιδέες του ενα λαό, πόλη , χωριό ΔΕΝ πατάει καλα. δεν είναι δυνατόν ανθρωπος που γνωρίζςει τα όριά του , τον εαυτό του, τη θνητότητά του και την αξία των συνανθρώπων του και δεν είναι τουλάχιστον νάρκισσος, να θέλει να καθορίζει την τύχη των άλλων μόνος του... πόσο μάλλον σε περίπτωση πολέμου... Γι αυτό η Δημοκρατία έτσι οπως τη συνέλλαβαν ( αλλά δεν μπορεσαν νατην εφαρμόσουν αρκετά καλά) οι Αρχαίοι Έλληνες είναι αξεπέραστο μνημείο σκέψης και αντίληψης... Γιατί βάζει τα πράγματα στη θέση και τις διαστάσεις που πρέπει να έχουν.

  10. πΔπ avatar
    πΔπ 25/08/2013 22:54:20

    Θυμήθηκαν οι σύμμαχοι, 68 χρόνια και 5 μήνες μετά την κατάληψη του Βερολίνου να παρουσιάσουν "ντοκουμέντα" :(
    Άκου να δεις! Τσ, τσ, τσ!
    Ο Αγών μου έχει γραφεί από έναν μανιοκαταθλιπτικό μικροστραβοτσούτσουνο χαπάκια;
    Έλεος!

    Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν, μετά τους νικάς.
    Μαχάτμα Γκάντι

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ πΔπ 26/08/2013 09:21:47

      Με στιλό το έγραψε, όχι με το στραβοχυμένο πουλί του!

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ fitsoulas 26/08/2013 10:44:10

        Αδυνατώ να σε αντικρούσω.
        Προφανώς έχεις ιδία πείρα!

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 25/08/2013 23:09:42

    Με 80 χάπια καθημερινά και χορτοφαγία, πώς δεν έπαθε διάτρηση στομάχου;

  12. Νίκη avatar
    Νίκη 26/08/2013 08:29:51

    Βρείτε την καταγωγή του προσωπικού του γιατρού ...θα εκπλαγείτε!

    • Vee avatar
      Vee @ Νίκη 19/09/2013 21:05:04

      Μήπως τον μπερδεύεις με τον Eduard Bloch? Η καταγωγή του Morell ήταν από τη Friesland (Ολλανδία).