#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2012 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέοι μπλόγκερς πολιτικολογούν με...αδολεσχία

ΟΙ ΕΚΔΟΣΕΙΣ του περιοδικού MANIFESTO – ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ σας προσκαλούν στην ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ του ΒΙΒΛΙΟΥ του Σωτήρη Μητραλέξη


ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΔΟΛΕΣΧΙΑ ΙΙ - μνημόνιο ασυναρτησίας


ΣΑΒΒΑΤΟ 8/9, 8 μ.μ. στο πατάρι του BLACK DUCK


(Χρ. Λαδά 9α Αθήνα, κάθετη της Σταδίου στα Goody’s)


Το βιβλίο θα παρουσιάσουν εκπρόσωποι των διαδικτυακών κοινοτήτων:


ΝΙΚΟΣ ΡΑΠΤΗΣ από την Προοδευτική Πολιτική – ppol.gr


ΦΑΗΛΟΣ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗΣ από το Antinews.gr


ΡΑΦΑΗΛ ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ από το Αντίβαρο – antibaro.gr


ΕΛΙΝΑ ΜΑΚΡΗ από το CafeBabel.gr


«Ναί, ὑπάρχει ἤδη στὸν κοινόν, τοῦ «Κοινοῦ τῶν Ἑλλήνων» λόγιον θησαυρό μας ὁ περίπυστος «ὑπὲρ ἀδυνάτου» λόγος. Ὁ ἐδῶ νεωστὶ ἐκκολαπτόμενος ῥήτωρ Σωτήρης Μητραλέξης τὸν ἀνακαινίζει, μὲ τὴν ἀνὰ χεῖρας εὐειδῆ «περὶ παντὸς πολιτικοῦ» εἰσφορά του. Στὴν σημερινή του «Πολιτικὴ Ἀδολεσχία ΙΙ» μᾶς προτείνει σειρὰ γραπτῶν, τὰ ὁποῖα, κατὰ τὴν ἐμὴν δόξαν, ἀποτελοῦν πανέξυπνη συμβολὴ στὴν πολιτικὴ «θεωρία». Τὰ ἐδῶ κείμενα μᾶς ἐπιτρέπουν, μὲ τὴν στίλβουσα διαύγειά τους, νὰ «θεωρήσουμε» κι ἐμεῖς ἢ καὶ νὰ ἀνα-θεωρήσουμε, νὰ ξανακοιτάξουμε τὸν πολιτικό μας αὐτοματισμὸ ἢ καὶ τὸν ὑπόρρητόν μας κομματισμό.»


Κώστας Ζουράρις


(από τον πρόλογο του βιβλίου)


Το Black Duck είναι πολύ κοντά στους σταθμούς του Μετρό ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ και ΣΥΝΤΑΓΜΑ


Χάρτης: http://goo.gl/maps/YP0ox



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/08/2012 14:08:04

    Άντε και εις ανώτερα! Καλή αρχή και καλή επιτυχία.

    • Σωτήρης Μητραλέξης avatar
      Σωτήρης Μητραλέξης @ Γιάννης Φαίλτωρ 31/08/2012 14:43:18

      Εὐχαριστῶ Γιάννη!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/08/2012 14:22:35

    Καλή επιτυχία, πολύ ενδιαφέρον το πάνελ ως "φάσμα" και ως πολύχρωμη ανθοφορία στο πολιτικό λειβάδι.

    • Σωτήρης Μητραλέξης avatar
      Σωτήρης Μητραλέξης @ Ο Θείος 31/08/2012 14:45:37

      Εὐχαριστῶ - ὄντως, πλάκα δὲν ἔχει; Δύο «προοδευτικὲς» ἱστοσελίδες καὶ δύο «συντηρητικές». Ἀπὸ κάθε «πλευρὰ» τοῦ φάσματος, ἕνας νεώτερος καὶ ἕνας πρεσβύτερος ὁμιλητής.

  3. Δαναός avatar
    Δαναός 31/08/2012 15:07:18

    Η πολιτική αδολεσχία I, βρίσκεται στα χέρια μου εδώ και αρκετόν καιρό και η οποία ξεφυλλίζεται τακτικότατα. Εξ άλλου τι αδολεσχία θα ήταν.Περιμένω και τη II, εις διπλούν πάλι, ενυπόγραφη εννοείται, καθώς και το dvd της παρουσίασης!
    Με το καλό!

    • Σωτήρης Μητραλέξης avatar
      Σωτήρης Μητραλέξης @ Δαναός 31/08/2012 20:28:07

      Ὄχι δύο, τέσσερα θὰ σοῦ στείλω!

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 31/08/2012 15:20:19

    Έξοχο! Εύχομαι τα καλύτερα και στην παρουσίαση.

    Ωραιότατη και η πρόσκληση. Από την Πλάκα στο Βερολίνο, από τον Ράπτη στον Κρανιδιώτη και τανάπαλιν, μέχρι που να βρούμε, να συνθέσουμε μάλλον, μια κάποια λύση στην πολιτική παράνοια που βιώνουμε. Υπέροχη, έντεχνη ίντριγκα ή ζεύξεις ιστορικής ευθύνης; Πάντως τόσες πολλές γόνιμες (εκ)ρήξεις σε ένα βιβλίο δεν μπορεί παρά να μας υπόσχονται πολιτικές αδολεσχίες ων ουκ έστι αριθμός.

  5. Σωτήρης Μητραλέξης avatar
    Σωτήρης Μητραλέξης 31/08/2012 17:50:53

    ...Σὲ ἀναμένουμε αὐτοπροσώπως καὶ προσωποπαγῶς. Πρέπει ὁ κόσμος ἐπιτέλους νὰ μάθει ποιός εἶναι ὁ Τιγράνης!

  6. Μ.Ο. avatar
    Μ.Ο. 31/08/2012 20:40:46

    Καλή επιτυχία!

    • Σωτήρης Μητραλέξης avatar
      Σωτήρης Μητραλέξης @ Μ.Ο. 31/08/2012 20:52:43

      ...σὲ περιμένουμε! Εὐχαριστῶ!

  7. xp avatar
    xp 31/08/2012 21:48:11

    καλή επιτυχία!!

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 31/08/2012 21:50:45

    Καιρος ηταν !Καλη επιτυχια !

  9. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 01/09/2012 03:09:56

    Καλή επιτυχία κι από εμένα. Δυστυχώς κάποιες οικογενειακές υποχρεώσεις δεν μου επιτρέπουν να παραβρεθώ. Ωστόσο -αν και άνεργος εδώ και 4 μήνες- ίσως εξοικονομήσω κάποια χρήματα να το αγοράσω!

  10. Orfeas avatar
    Orfeas 05/09/2012 17:33:45

    Συγχαρητήρια και καλή ανταπόκριση!Εύχομαι η τρέχουσα έκδοση να είναι αντάξια και καλύτερη της πρώτης.Δύσκολο μεν,όχι ακατόρθωτο δε λόγω της οξύτατης πολιτικής και κοινωνικής αίσθησης του συγγραφέα.Χωρίς να σας έχω γνωρίσει προσωπικά,σας εκτιμώ βαθιά μέσα από τον γραπτό σας λόγο.Και εισιτήρια ανώτερα...

  11. Σωτήρης Μητραλέξης avatar
    Σωτήρης Μητραλέξης 07/09/2012 16:12:41

    Θερμώτατα σᾶς εὐχαριστῶ!