25/04/2012 14:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μουτούση ή Μουτσάτσου;

Θεωρούμε ως δείγμα μεγάλης προόδου τελικά ότι συζητάμε εδώ μέσα - και σε άλλα sites και bloggs - όχι πώς θα καταστραφούμε και πως καλύτερα θα υποταχθούμε, αλλά πως θα απαντήσουμε στις δυνάμεις που θέλουν την καταστροφή εναντίον της Ελλάδας μας.

Σε απάντηση λοιπόν του βίντεο της Κατερίνας Μουτσάτσου “Είμαι Ελληνίδα” λάβαμε το εξής βίντεο και το δημοσιεύουμε ευχαρίστως.



Δεν αντέχω.

Δεν αντέχω άλλο να παρακολουθώ τον ευτελισμό των μεγαλύτερων μας ερωτημάτων και προβληματισμών (τι και ποιά είναι τελικά η ελληνικότητα;), να επιτελείται με φθηνές τελετές brandαρίσματος και υστερικές φωνές με άψογη αμερικάνικη προφορά. Λες και όσο καλύτερη είναι η εκφορά της αγγλικής, τόσο ισχυρότερη είναι η συγκρότηση της ελληνικότητας ως ταυτότητα.

Ευτυχώς.

Ευτυχώς θυμήθηκα την Αμαλία Μουτούση στη Χώρα Προέλευσης του Τζουμέρκα (τι τυχερό παιδί κι αυτό να έχει το όνομα βουνού, βράχος του Ερωτήματος μπροστά στην πλυμμηρίδα των φθηνών απαντήσεων που εκτοξεύουν οι Μουτσάτσες). Η Μουτούση λοιπόν, με την εκπληκτική της ερμηνεία, αναδύει τα ερωτήματα, ένα ένα, βασανιστικά, χρησιμοποιώντας ως αναφορά τον Ύμνο στην Ελευθερία του Σολωμού, τον ύμνο της ελληνικότητας όπως το αστικό κράτος τον καθιέρωσε. Κι εκεί, μέσα στη μαγική ερμηνεία της, σε συνδυασμό με το καταιγιστικό μοντάζ του Τζουμέρκα, συνέρχονται οι ερώτησεις, χωρίς εύκολες απαντήσεις, ως αντιδιαφήμιση πια και ως πολιτική, ως αφήγηση που δεν έχει το climax του σποτ, ως περιεχόμενο ανοιχτό στις ερμηνείες και τις συζητήσεις μας. Όπως επιτάσσει η πολιτική υπόσταση μιας υπο διαπραγμάτευση ελληνικότητας και όχι η φθηνή υστερία ενός κατατρεγμένου brand.

Μουτούση λοιπόν στην κάθε Μουτσάτσου

(ανάρτηση στο maotv.posterous.com)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ktisias avatar
    ktisias 25/04/2012 14:20:38

    <> δεν είναι …. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΕΙ ….

    • ktisias avatar
      ktisias @ ktisias 25/04/2012 14:25:02

      Διορθωση..... Τζουμερκα δεν ειναι Ελληνικη Λεξη

  2. wx avatar
    wx 25/04/2012 14:22:14

    μαγική Μουτούση, πολύ καλή ταινία.
    (η άλλη κοπελίτσα είναι της πλάκας)

  3. fotis avatar
    fotis 25/04/2012 15:53:24

    Αυτός ο τόπος υποφέρει πάντα από τη θολοκουλτούρα του περιθωρίου των ψευτοαριστερών , το βιντεο της ΜΟΥΤΣΑΤΣΟΥ ήταν συγκλονιστικό και μπράβο της .

  4. fotis avatar
    fotis 25/04/2012 15:55:58

    Κουλτούρα να φύγουμε της αριστερής θολοκουλτούρας Μουτούση , συγκλονιστικό της Μουτσάτσου , μπράβο της .

  5. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 25/04/2012 16:28:29

    Mao TV.... ?
    Κανα βιντεάκι με τον Μεγάλο τιμονιέρη υπάρχει να ρίξετε ; .... !!!!
    BTW , Η Ελληνική ονομασία για τα Τζουμέρκα είναι Αθαναμικά όρη !

    (Εχει χαθεί η μπάλλα μου φαίνεται....ευτυχώς το δυσάρεστο ξύπνημα της 6 Μαίου πλησιάζει ,και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του )

    • Enjoy Capitalism avatar
      Enjoy Capitalism @ Enjoy Capitalism 25/04/2012 16:29:35

      (εντιτ) : Αθαμανικά όρη από το αρχαιοελληνικό φύλο των Αθαμανών που ήταν εγκατεστημένο στην περιοχή αυτή.

  6. wx avatar
    wx 25/04/2012 16:34:12

    αφού σας αρέσει η Μουτσάτσου υποθέτω θα βλέπατε και τα τούρκικα που έπαιζε

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ wx 25/04/2012 16:41:57

      Αφού τόσα χρόνια ψήφιζες ΠΑΣΟΚ, τώρα θα κάνεις επανάσταση ως Καμμένος.

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ dikefalosaitos 25/04/2012 16:48:19

        ...υποθέτω...

    • juliet avatar
      juliet @ wx 25/04/2012 16:57:38

      Ανεξάρτητε Ελληνα!!εμείς είμαστε της εξάρτησης .....

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ juliet 25/04/2012 17:00:28

        Ενώ ο Πάνος φοράει εξάρτιση, λόγω επιστράτευσης

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 25/04/2012 17:13:46

          Αντιφάσκουμε μάλλον τον μπερδέψαμε .....εεεεεεεεεεε.

  7. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 25/04/2012 17:18:49

    Είχαμε ... τρακ!!!

  8. Tabachaniotika avatar
    Tabachaniotika 25/04/2012 17:43:20

    χίλια πράβο στην κα Μουτσάτσου και άλλα τόσα στην κα Μουτούση!
    Μπορείτε εσείς που κρίνετε πικρόχολα και με κάποια δόση ...ζήλειας να κάνετε κάτι ; έστω και στην πόλη σας μόνο και όχι με δυνατότητα θέασης και ακρόασης από όλη την Υφήλιο;; Δεν μπορείτε! είμαι σίγουρος ,λογω της μετριότητάς σας !
    Ευχαριστούμε ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥΤΣΑΤΣΟΥ!!! Κάνε και άλλο!

  9. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 25/04/2012 19:20:43

    Μπράβο tabachaniotika .Δεν είναι μόνον η μετριότητά τους αλλά και η ζηλοφθονία τους προς καθε Ελληνα που εξέχει και εγώ φωνάζω απο τα βάθη της ψυχής μου ξανά ευχαριστούμε Κατερίνα Μουτσάτσου!!!!!!αλλά και Μουτούση.

  10. anna avatar
    anna 26/04/2012 00:03:10

    Απαράδεκτη η ταινία του Τζουμέρκα :
    Α)θα τον είχε ξεράσει η τάξη τον δάσκαλο/α που θα μίλαγε με αυτον τον σαλεμένο τρόπο όπως η δασκάλα-Μουτούση στα παιδιά.
    Β) Τί ήθελε να πει ο ποιητής- Τζουμέρκας, όταν μετά από κάθε στροφή του Ύμνου στην Ελευθερία, έδειχνε τα φασιστοειδή με την αναρχικο-προοδευτική προβιά να πυρπολούν την Αθήνα, να σπάνε τα μάρμαρα της Πλατείας, να καταστρέφουν τυφλοί από μίσος και θάνατο?
    Ελεος πιά !!!

  11. nikos17 avatar
    nikos17 26/04/2012 01:14:57

    το παραμύθι με την μεγιστοποίηση των θεατρίνων και των βιολιτζίδων με κουράζει. Τους προτιμώ στο σανίδι, στην οθόνη και στο πάλκο. Ας μας ψυχαγωγήσουν και λίγο με κάτι χαρούμενο. Αρκετούς ΣΩΤΗΡΕΣ και ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΕΣ εχουμε στη χώρα. Ζήλεια δεν υπάρχει νομίζω. Δίνω αγωνα στην οικογενεια για να μην τα βλέπουν τα παιδιά όπως και δίνω πολύτιμο χρόνο να τους μάθω Ελληνική Γεωγραφία και Πατριδογνωσία για να γνωρίζουν τα βουνά μας με τα παναρχαια ελληνικά ονόματα. Οι αριστεροί κουλτουροδιεθνιστές μπορουν να τα λένε όπως θέλουν. Ο παππούς μου δεν σκοτώθηκε στην Αλβανία το 40, σκοτώθηκε στη Βόρεια Ήπειρο στη μάχη της Κλεισούρας. Αυτα αφορούν τα σχόλια παραπάνω για τη λέξη τζουμέρκα.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΑΛΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΑΛΟΣ @ nikos17 26/04/2012 08:55:47

      Σου λέει τίποτα το όνομα Σοφία Βέμπο; του σανιδιού ήταν κι αυτή, όμως η συμβολή της στο νικηφόρο έπος του 40, ήταν καθοριστική. Η Πατρίδα αυτήν την στιγμή έχει ανάγκη οποιονδήποτε ζει και αισθάνεται ελληνικά. Ας πάψουμε να βάζουμε ταμπέλες και οδοφράγματα σε όποιον βοηθά την Ελλάδα. Επιτέλους....

      • nikos17 avatar
        nikos17 @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΑΛΟΣ 26/04/2012 18:14:02

        η συμβολή της ήταν σπουδαία αλλά όχι καθοριστική, γιατί μιλάμε για πόλεμο με σφαίρες, πυροβολικό, αεροπλάνα, πείνα, κρύο κλπ. Όλοι εβαλαν το λιθαράκι τους κι εκείνη εβαλε εναν ογκόλιθο. Ταμπέλες δεν βάζω, λέω την αποψή μου. Ταμπέλες βαζεις εσύ που γενικευεις και καθορίζεις τη βοήθεια στην Ελλάδα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει σήμερα - -αποψή μου-γίνεται μόνο μεσα από την οικογενεια, τα σχολεία και την εργασία (για όσους εχουν). Πως είναι να ζει και να αισθάνεται καποιος ελληνικά, όταν ακούει ζειμπεκιές ή βλεπει τις γκομεναρες καλλιτεχνιδες σήμερα να λικνίζονται? Από εκει δεν αρχισε η κάθοδος? Τα φεστιβαλ, οι τσρλατανογιορτες στα σχολεία, τα υψηλής αισθητικής κινηματογραφικά εργα που ξεζούμιζαν το υπουργειο πολιτισμου, τα πρωιναδικα, το μργαλο γλεντι στην παραλιακή που τους δωσαμε αναστεναζοντας στις πίστες τις οικονομίες μας και σήμερα οι δηλώσεις, γιατί ειναι μόδα να είσαι πατριώτης. Εγω είμαι 45 χρονια πατριωτης και φοράω τη σημαια κοντα 30 χρόνια. Πιστευω ότι συμφωνουμε στην κεντρική κατευθυνση ότι αγαπάμε και θελουμε να σωσουμε την πατριδα, διαφωνουμε σε καποιους τροπους. Συζήτηση κανουμε, η διαφωνία των ελλήνων είναι η δημοκρατία μας. Μπορουμε να διαφωνουμε και είμαστε δημοκρατες.

  12. απογοητευμενος avatar
    απογοητευμενος 26/04/2012 03:46:28

    για να χαλαρωσουμε λιγο, απαραδεκτη και η μουτσατσου και η μουτουση και η ταινια του τζουμερκα, κι ειναι αντικειμενικο δεν υπαρχει καμια ζηλοφθονια, ουτε οι σχολιαστες που ασκουν κριτικη ειναι υποχρεωμενοι ν'αποδειξουν κατι με μια δικη τους δουλεια...ουτως η αλλως εχει βρωμισει ο τοπος απο ''καλλιτεχνες'' κι εχουμε μπουχτισει απο υπερπαραγωγη ''λογου'', ''πρωτοπορειας'' στην τεχνη, καινοτομιων, νεων συνθεσεων, διαδραστικης τεχνης κτλ κτλ...σ'αυτη τη χωρα η πλειοψηφια των πολιτων ειναι εν δυναμει καλλιτεχνες, διανοουμενοι, προφητες, πολιτικοι, οικονομολογοι κτλ...θελουν να μιλησουν για ολα και για ολους και δεν αστειευονται καθολου...χυδαιοτητα της εποχης μας.

  13. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΑΛΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΑΛΟΣ 26/04/2012 08:19:01

    Ρε τι σκατάδες είμαστε! τι λαός νούμερων!!! Τι λύσσα είναι αυτή εναντίον ενός κοριτσιού που τόλμησε να πει κάτι καλό για την Ελλάδα και ακούστηκε παντού! Η Μουτσάτσου λοιπόν μας φταίει τώρα.... Μακάρι να ήταν έστω και ένας Έλληνας πολιτικός, ακόμα κι αυτός που λιβανίζετε εδώ μέσα, να μίλαγε με τέτοια λόγια για την πατρίδα κι ας ήταν από αντιγραφή. Ρε τι κομλεξάρες είμαστε!!! Έχει φρίξει η ανθρωπότητα με τον γραικυλισμό μας....

  14. jkr avatar