#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2011 07:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια πρωτοφανής κλοπή!



Πριν από δυο περίπου χρόνια, όλοι είχαμε πάθει πλάκα με κάποιους «κακοποιούς» που εισέβαλλαν μέρα μεσημέρι σε πατσατζίδικο της Θεσσαλονίκης, και έκλεψαν … το καζάνι με τον πατσά!

Άλλες φορές, διασκεδάζουμε με διάφορους,   μάλλον «αστικούς μύθους», όπου κάποιοι επιτήδειοι καταφέρνουν και πουλάνε σε κάποιους άλλους αγαθιάρηδες, τον πύργο του Άιφελ, τον Παρθενώνα, κλπ.

Επίσης, στη χώρα μας είναι γνωστό φαινόμενο, τσιγγάνοι να κλέβουν καλώδια της ΔΕΗ, ή ράγες του ΟΣΕ, κλπ. για να τα πουλήσουν.

Αυτό όμως που έγινε στην Pennsylvania της Αμερικής είναι πραγματικά ανήκουστο, όσο και εντυπωσιακό, και έχει αφήσει τους αστυνομικούς άφωνους!

Κάποιοι έκλεψαν μια γέφυρα μήκους 15, και πλάτους 5 μέτρων! Την πήραν και έφυγαν. Κανονικά.

Το να κλέψεις μια γέφυρα δεν είναι εύκολο. Ούτε αφορά σε μαγικά κόλπα. Κάποιοι δούλεψαν σκληρά επί μήνες, για να το καταφέρουν.

Προφανώς χρησιμοποίησαν οξυγονοκόλληση για να αποσπάσουν τα ατσαλένια κομμάτια της, τα οποία μάλλον θα πουλήσουν ως σκραπ.

Μιλάμε για σκληρή εργασία, αφού το κάθε μέτρο υπολογίζεται ότι ζυγίζει εκατοντάδες κιλά.

Και ποιο θα είναι το όφελος; Όπως λένε οι ειδικοί, το συγκεκριμένο σκραπ μπορεί να τους αποφέρει μέχρι και $100.000.

Πάντως, η όλη περίπτωση αποπνέει  μυστήριο. Πως; Το έκαναν και πότε;

Η αστυνομία υποθέτει πως η γέφυρα κλάπηκε μεταξύ 27/9 και 5/10. Και κανένας δεν το πήρε χαμπάρι.

Ας ελπίσουμε πως η κλοπή γεφυρών  δεν θα γίνει μόδα.

 

Gizmodo

http://gizmodo.com/5847651/how-does-an-entire-bridge-go-missing

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. juliet avatar
    juliet 09/10/2011 07:58:10

    Καλημέρα,
    λέτε να χάσουμε την γέφυρα του Ριου-Αντιρρίου ,δεν πιστεύω, ο Λαλίωτης την στερέωσε καλά......πλήρωνε λαέ ,και κάποιοι πήρανε τον πατσά και τώρα τον τρώνε με την ησυχία τους.Ούτε το καζάνι δεν αφήσανε!!!!!!

  2. Scarface avatar
    Scarface 09/10/2011 10:12:54

    Εμείς έχουμε να τους προτείνουμε κάτι για να κλέψει όποιος θέλει!!!
    Τους 154+1 ηλίθιους μαλάκες που μας έχουν καταστρέψει.
    Το ερώτημα βέβαια είναι ποιος να τους κλέψει και για ποιο λόγο? Ούτως ή άλλως δεν αξίζουν ...μια!!!
    Είναι απλώς για τα μπάζα!!!

    • juliet avatar
      juliet @ Scarface 09/10/2011 10:25:31

      Τα μπάζα πληρώνεις για να τα πετάξεις!

  3. Κρης avatar
    Κρης 09/10/2011 10:36:30

    Κλέβουν κομμάτια της ιστορικής γέφυρας του Ταυρωνίτη στα Χανιά
    h**p://heraklion1.blogspot.com/2011/06/blog-post_851.html
    και εδω ξεκινησαν αλλά τους πήραν χαμπάρι

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κρης 09/10/2011 10:37:39

      Και σ αυτό πρωτοπόροι οι Έλληνες;

      • Κρης avatar
        Κρης @ Strange Attractor 09/10/2011 10:51:43

        Βούλγαροι τσιγγάνοι ήταν , όπως γράφει το ρεπορταζ
        -ετσι το ειχαν πει και σε τοπικο καναλι-

  4. danaos avatar
    danaos 09/10/2011 11:18:35

    Εδώ έχουν κλέψει από όλα τα χωράφια τις ορειχάλκινες βάνες ποτίσματος!Άντε να τους βρεις! Πριν λίγες μέρες κάποιος μάζεψε τις ελιές του σε κλούβες και μέχρι να πάει το ένα δρομολόγιο στον έμπορο, στο γυρισμό είχαν εξαφανιστεί οι υπόλοιπες κλούβες με τις ελιές!!!

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/10/2011 13:09:05

    Εμείς, στην περιοχή μας έχουμε μείνει πίσω..εκκλησίες, σπίτια, πορτοφόλια, τα κλασικά δηλαδή...

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/10/2011 13:24:26

    Δάσκαλε για σένα:
    h__p://www.youtube.com/watch?v=ac02hVqLV1Y

  7. δημης avatar
    δημης 09/10/2011 19:46:25

    ΔΗΛ. ΝΑ..ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ;;;;;;

    • juliet avatar
      juliet @ δημης 09/10/2011 20:31:01

      Γέφυρα και ότι νάναι........

  8. πάρις κασιδόγιωργας avatar
    πάρις κασιδόγιωργας 09/10/2011 19:58:05

    έχουν γύφτους εκεί να ρίξουν το φταίξιμο άραγε;

  9. palegio avatar
    palegio 10/10/2011 15:08:51

    ΕΔΩ ΜΑΣ ΚΛΕΨΑΝΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.