#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ακόμη ένδειξη των Μάγια, για το 2012!



Όλοι πλέον σχεδόν έχουμε ακούσει για τη προφητεία του ημερολογίου των Μάγια, που θέλει το τέλος του κόσμου (ή κάτι παρόμοιο) να έρχεται τον Δεκέμβριο του 2012.

Νεότερες αρχαιολογικές έρευνες αποκαλύπτουν τώρα ότι οι Μάγια έκαναν, όχι μια, αλλά δυο συγκεκριμένες αναφορές, στην ημερομηνία αυτή. Αναφορές που μιλάνε για μια αποκάλυψη που έρχεται.

Οι ειδικοί Μεξικανοί αρχαιολόγοι, που μελετούν το ζήτημα είναι καθησυχαστικοί.

Όπως λένε, μια δεύτερη αναφορά περί της επερχόμενης καταστροφής βρέθηκε στα ερείπια του Comalcalco, γραμμένη σε πέτρινη επιγραφή η οποία ήταν καταχωνιασμένη εδώ και χρόνια σε μια αποθήκη.

Η προηγούμενη αναφορά στο 2012 είχε βρεθεί σε επιγραφή στο κοντινό Tortuguero της πολιτείας Tabasco. Η πρώτη αυτή αναφορά περιγράφει κάποιο είδος δραματικού γεγονότος που υποτίθεται ότι θα συμβεί τον Δεκέμβριο του 2012, και που θα έχει σχέση με τον Θεό των Μάγια Bolon Yokte, που είναι υπεύθυνος για τον πόλεμο, αλλά και τη δημιουργία.

Υπάρχουν όμως κάποιοι ειδικοί που θεωρούν ότι η μετάφραση της ημερομηνίας της καταστροφής είναι ανακριβής.

Μάλιστα, οι αξιωματούχοι του μεξικανικού Ινστιτούτου Ανθρωπολογίας, εκφράζουν εδώ και καιρό την άποψη ότι η Δύση έχει παρερμηνεύσει το όλο θέμα του τέλους του ημερολογίου των Μάγια.

«Η μεσσιανική σκέψη της Δύσης έχει παραμορφώσει την θεώρηση του κόσμου που είχαν αρχαίοι πολιτισμοί, όπως αυτός των Μάγια…», λένε.

Πάντως, οι ανησυχίες παραμένουν. Την επόμενη εβδομάδα πρόκειται να διεξαχθεί συνάντηση 60 ειδικών επί των Μάγια, με σκοπό να συζητηθεί το όλο θέμα.

Αναμένουμε…

S.A. –Associated Press

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σίχαμα avatar
    Σίχαμα 26/11/2011 09:42:24

    Για αυτο μου αρέσει το antinews.
    Έχει από όλα στην ενημέρωση. Εύγε στους διαχειριστές.

  2. manos avatar
    manos 26/11/2011 10:04:38

    Οι Μάγια δεν προέβλεψαν τον πιό σημαντικό παράγοντα εξελίξεων: τον ΓΑΠ.
    Ηταν καταχωνιασμένος σε μια αποθήκη, και τον ανακάλυψαν στην Ελλάδα την δεκαετία του 1990.
    Ανέλαβε τα ηνία της 3ης Ελληνικής αυτοκρατορίας το σωτήριον έτος 2009. Το μη σωτήριον έτος 2011, παραιτήθηκε γιατί δεν τον καταλάβαινε κανείς.
    Ετσι άρχισε ο καυγάς...

  3. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 26/11/2011 10:07:36

    Στη συνάντηση δέν θα λείψουν οπωσδήποτε κι οι Έλληνες ! Οι καλύτεροι πελάτες αυτών των σεναρίων : Θα γίνει το τέλος του κόσμου, θα καταρεύσει ο Καπιταλισμός, θα εξαφανιστεί το Ευρώ, θα σβηστούν τα χρέη που μάζεψε η κομματοκρατία για να περνάει καλά και να ανεβοκατεβαίνει στις λιμουζίνες.

    Και δώστου ξανά δανεικά, και δώσ'του "έτσι κι αλλοιώς μας τα χρωστάνε", και "άν δέν τα δώσουμε τάχα τί θα μας κάνουν ;" και "άν πέσει η Ελλάδα θα πέσει όλος ο κόσμος" και "σίγουρα θα υπάρχουν λίρες θαμένες στο μπαχτσέ (όμως ούτε κάν κάνει τον κόπο να τον σκάψει !) και η ζωή συνεχίζεται με τον μπαταχτσή να ψάχνει κάθε τρόπο να μήν πληρώσει τα δανεικά του. Και να δανείζεται απ'τα παιδιά του !

    • nikos avatar
      nikos @ τσώφλι πασατέμπου 29/11/2011 09:51:13

      Τους Εβραίους ξέχασες. By the way, οι περισσότεροι εδώ μπερδεύουν τους Εβραίους (θρησκεία) με τους Ισραηλινούς (κράτος) και τους Σιωνιστές.

  4. odysseus avatar
    odysseus 26/11/2011 10:23:03

    τσωφλι πασατεμπου,
    Eχεις δίκιο για τον μπαταχτσή που ψάχνει κάθε τρόπο να μήν πληρώσει τα δανεικά του. Και να δανείζεται απ’τα παιδιά του ! Αυτός ξέρει οτι είναι μπαταχτσής, έβαλε το δάχτυλο στό μέλι και καλά να πάθει.
    Ο ελληνας (περίπου το 80%) όμως, που έκανε δυο και τρείς δουλειές για να μη δανειστεί απ' τα παιδιά του και βρέθηκε νάναι μπαταχτσής χωρίς τουλάχιστο να'χει απολαύσει τη γλύκα του, δεν έχει δίκιο που σε λίγο θα τα κάνει όλα μπαρούτι και κουρνιαχτό, μαζί με τους ομοιοπαθείς Νοτιοευρωπαίους?

    • Πητ avatar
      Πητ @ odysseus 26/11/2011 11:03:48

      Ναι, ο Ελληναράς που δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του (κάτι σαν τις ψευτομαγκιές και τις απειλές του Καραμανλή). Πήγαν τον μισθό του Ι.Υ. στα 400 ευρώ, αύξησαν την φορολογία, μείωσαν τις παροχές, εξακολουθούν να ακριβοπληρώνουν τους δικούς τους κι ακόμα "θα τα κάνει".
      Και τα περί αλληλεγγύης των Νοτιοευρωπαίων είναι ευσεβείς πόθοι και τίποτα παραπάνω. Όπως σε μια επιχείρηση δεν αντιδρούν για τις απολύσεις φοβούμενοι μην πάρουν κι αυτοί σειρά έτσι κι εδώ κανείς δεν θα πάει να σχηματίσει κανένα απολύτως μέτωπο με τους υπόλοιπους χρεοκοπημένους. Ο καθένας θα κοιτάξει το τομάρι του κι ας καούν τα πάντα γύρω του.

  5. juliet avatar
    juliet 26/11/2011 11:09:40

    Καλημέρα,
    Να σας πω και τη καινούργια μέθοδο; σε προσλαμβάνουν ταμία ,το επίδομα νομίζω 40-45 Ε,σου χρεώνουν έλλειμα και πληρώνει και απο το μισθό σου,άρα και νόμιμοι και φτηνά χέρια στη πλάτη ανθρώπων που φτύνουν αίμα να βρούν δουλειά.Είναι η αλληλεγγύη !!!!.......βρε ,παιδιά.

  6. Σαος avatar
    Σαος 26/11/2011 11:26:56

    Ήταν τόσο καλοί στις προβλέψεις οι Μάγια που παρέλειψαν να προβλέψουν την δικιά τους καταστροφή.

  7. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 26/11/2011 11:36:49

    Ποιοι Μαγια και 7 σφραγιδες της Αποκαλυψης και Νοστραδαμοι,ενας ειναι ο Αρχιερεας του" τελικου δρομου"ο ΓΑΠ μαζι με τα Νεφελιμ και τα Ελωχιμ που τον συνοδευουν,πιαστε τον και ρωτηστε τον κι αν βγαλετε ακρη τρυπηστε μου την μυτη.

  8. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 27/11/2011 21:05:36

    Ο ΓΑΠ ΧΑΛΑΣΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΩΝ ΜΑΓΙΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ 2011 ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.!!!!

    • nikos avatar
      nikos @ ΧΑΡΗΣ 29/11/2011 09:52:28

      Πράγματι Χάρη, ήταν τόσο όμορφα τα πράγματα στην χώρα μας, πριν από τον ΓΑΠ.

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 28/11/2011 01:33:00

    Τι Μάγιας, εδώ είχαμε σε κανάλι τον αστρολόγο Λεφάκη να μιλάει "σοβαρά" για την οικονομική κρίση και τις προοπτικές της.
    Αφού και οι αστρολόγοι ξέρουν, τότε δικαιολογείται ένας συνταγματολόγος στο τιμόνι της οικονομίας μας.
    Και ένα σενάριο:
    Δεκ. 2012: Ο ΓΑΠ γίνεται ΓΓ ΟΗΕ. Στην εναρκτήρια ομιλία του, αποσβολώνει τους πάντες, λέγοντας ότι ανέλαβε έναν διεφθαρμένο Κόσμο! Την επομένη λέει ότι είναι αδύνατον να αποπληρωθούν τα παγκόσμια χρέη. Τα CDS όλου του Κόσμου εκτινάσσονται και όλες οι Οικονομίες καταστρέφονται. Η δικαίωση των Μάγιας έχει αρχίσει!

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/11/2011 02:03:12

    Οι διεθνείς τραπεζίτες, σχεδίαζαν να παρουσιάσουν δημόσια τον παγκόσμιο κυβερνήτη και «σωτήρα» της γης, μέσα στο 2012.
    Επειδή αυτά τα σχέδια δεν επαληθεύονται μέχρι το 2012, η προβολή του παγκόσμιου κυβερνήτη και «σωτήρα» αναβάλλεται για καταλληλότερη μελλοντική στιγμή.