#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2012 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μετάλλιο» για το χειρότερο tweet στην Παπαχρήστου από το Time



 

Μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου μπορεί να μην πήρε –αφού τελικά ούτε καν πήγε- αλλά τη δεύτερη θέση κατάφερε να την πάρει. Έστω και αν ήταν αρνητική. Η Βούλα Παπαχρήστου έκανε για μια ακόμα φορά τους χρυσαυγίτες υπερήφανους: το ρατσιστικό tweet που είχε γράψει της έδωσε τη δεύτερη θέση στη λίστα με τα χειρότερα tweets του 2012, του περιοδικού Time. «Με τόσους Αφρικανούς στην Ελλάδα... Τουλάχιστον τα κουνούπια του Δυτικού Νείλου θα τρώνε σπιτικό φαγητό!!!» είχε γράψει, κάτι το οποίο, τελικά, της στοίχισε τη συμμετοχή στους Αγώνες.

Υπάρχουν (;) και χειρότερα πάντως: την πρώτη θέση κατέκτησε το βρετανικό κατάστημα CelebBoutique που ντύνει διασημότητες. Όταν οι υπεύθυνοι του είδαν ότι πρώτη στα trending topics ήταν η λέξη Aurora, δεν φρόντισαν να μάθουν το λόγο, τη μαζική δολοφονία δηλαδή στην πρεμιέρα του Μπάτμαν στην Aurora του Κολοράντο. Έτσι τουίταραν περιχαρείς: #Aurora is trending, clearly about our Kim K inspired #Aurora dress), για μια δημιουργία τους που έτυχε να έχει το ίδιο όνομα…

http://newsfeed.time.com/2012/12/04/top-10-news-lists/slide/racism-at-the-olympics/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ριζα avatar
    ριζα 09/12/2012 21:43:58

    Συγχαρητήρια για την επίδοσή της. Ο Κασιδιάρης θα της κάνει δώρο ένα δείπνο πολυτελείας.

  2. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 09/12/2012 23:30:14

    Ο Τσατσόπουλος;
    Ο Αδωνις;

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 10/12/2012 05:26:18

    Ελάτε τώρα ποιος μας δεν έχει αναπαραγάγει ανέκδοτο είτε με μαύρους είτε με Αλβανούς τελοσπαντων ένα ρατσιστικό ανέκδοτο μια φορά στην ζωή του; Μας κάνει όλους ρατσιστές αυτό; Απλά η συγκεκριμένη το πλήρωσε πολύ ακριβά το ανέκδοτο...

  4. Lichnee avatar
    Lichnee 10/12/2012 10:29:17

    Αν πεις "ήταν μια φορά ένας Άγγλος,ένας Γερμανός και ένας Έλληνας..." είναι αστείο αλλά αν πεις "ένας μαύρος...." θα σε φάει η πολιτική ορθότητα.
    Πάντως όταν ήμουν μικρός είχα αγοράσει 1-2 βιβλία με "Ποντιακά ανέκδοτα".Τώρα αυτά είναι αστεία ή μνημεία ρατσισμού;
    Υποκριτές....Φτου!
    Και ποιοι μιλάνε....οι αμερικανοί που μέχρι το 1970κάτι τα παιδιά των μαύρων πήγαιναν σε χωριστά σχολεία και μέχρι το 1980κάτι οι ασιάτες απαγορευόταν να παντρευτούν λευκό/ή...

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 10/12/2012 11:55:09

    Είτε σας αρέσει είτε όχι κουμάντο σε αυτό τον πλανήτη κάνουν ακόμα οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί και αυτά τα ανέκδοτα (όντως υπερβολικά και υποκριτικά) θεωρούνται από αυτούς που κάνουν κουμάντο ρατσιστικά γιατί έτσι γουστάρουν. Εμείς ως πιο αδύναμοι δεν μπορούμε να τους πάμε κόντρα.

    • Μάνος avatar
      Μάνος @ Νικόλας 10/12/2012 13:10:18

      Με τη λογικη σου, το 1821 οι ελληνες δεν θα επρεπε να πανε κοντρα στους οθωμανους και τους αιγυπτιους γιατι εκεινοι ηταν οι ισχυροι και εκαν ο,τι γουσταρουν.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Νικόλας 10/12/2012 13:27:32

      Άλλοι κάνουν κουμάντο σ'αυτόν τον πλανήτη...

  6. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 10/12/2012 15:49:09

    Στην Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια το κουμάντο το έκανε η νοοτροπία της αριστεράς με τις αηδίες που τάϊσε γενιές και γενιές. Όταν μιλάμε για πατρίδα είμαστε εθνικιστές, όταν μιλάμε για λάθρο είμαστε ρατσιστές, όταν πληρώνουμε στα νοσοκομεία ενώ οι μετανάστες έχουν free entry είμαστε ανάλγητοι και όταν τα τουρκομόγγολα φτάνουν με την κορβέτα μέχρι την Κύθνο την κάνουμε γαργάρα. Μια χαρά τα είπε ο Χρύσανθος στον Κοττάκη χθες. Τέλος στο απυρόβλητο των απανταχού διεθνιστών, αναρχοαριστεριστών και πάσης φύσεως σταλινοεξαπτέρυγων.

  7. Tassos avatar
    Tassos 10/12/2012 16:42:30

    Οι ΧΑ είναι τόσο ...οξύνοες που η βαμμένη ξανθιά μπορεί να νομίσει ότι την βραβεύουν :-)

  8. df21 avatar
    df21 11/12/2012 04:09:59

    Όπα ρε... μεγάλε διανοητή εσύ.. Όταν οι ΧΑυγίτες πήγαιναν εσείς γυρίζατε... Σας κάνουν ότι θέλουν τον τελευταίο καιρό. Πατάτε όλες τις μπανανόφλουδες που σας πετάνε, γυρίζουν προς όφελός τους όποια επικοινωνιακή σας επίθεση και μέσα σε λίγους μήνες διπλασίασαν τα ποσοστά τους, πριν καν εφαρμοστούν τα μέτρα... Τι λες τώρα, ποιος είναι ο πιο ξύπνιος;