#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2011 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλο πρόβλημα στις ΗΠΑ η εφηβική πορνεία



Η πορνεία ανήλικων κοριτσιών στην Αμερική μοιάζει πολύ με την αντίστοιχη της Καμπότζης. Αυτό αναφέρει σε άρθρο της η εφημερίδα New York Times.

«Η εφηβική πορνεία αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην Αμερική», λέει. Οι κοπέλες αυτές είναι θύματα, και όχι εγκληματίες, αλλά το αμερικανικό ποινικό σύστημα δεν το καταλαβαίνει.

«Η αστυνομία και οι εισαγγελικές αρχές πρέπει να κυνηγάνε τους προαγωγούς και όχι τα 12χρονα κορίτσια… και ίσως θα πρέπει να αρχίσουν να κυνηγάνε και τους πελάτες».

Το άρθρο της εφημερίδας έχει ως αφορμή ένα νέο βιβλίο που κυκλοφόρησε με τίτλο Girls Like Us, που το έγραψε η Rachel Lloyd, μια πρώην ανήλικη πόρνη και στρίπερ, η  οποία γλίτωσε από τον μαστροπό της, όταν αυτός την έδειρε σχεδόν μέχρι θανάτου.

Τα απομνημονεύματα της είναι σαν ένα παράθυρο στο εμπόριο λευκής σαρκός της Αμερικής. «Οι περισσότεροι  Αμερικάνοι   νομίζουν πως το trafficking αφορά κυρίως στο Μεξικό, ή στην Ασία, ή και στη Ρωσία, τα κορίτσια των οποίων καταλήγουν σε αμερικανικούς οίκους ανοχής… τις περισσότερες όμως φορές, πρόκειται για Αμερικανίδες κοπέλες, που έχουν φύγει απ το σπίτι τους… μπορεί να φαίνεται ότι προσφέρουν τις ερωτικές τους υπηρεσίες εθελοντικά, αλλά συνήθως ελέγχονται από βίαια κυκλώματα που τις εκμεταλλεύονται οικονομικά».

S.A.-New York Times

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Misha avatar
    Misha 25/04/2011 13:03:42

    Θυμάστε ένα ρηάλιτυ που έδειχνε ο Σκάι με τα δρώμενα ενός αμερικάνικου μπουρδέλου, όπου ο ιδιοκτήτης δεν ήξερε ποια κοπελίτσα να πρωτοδιαλέξει από τις εκατοντάδες που υπέβαλαν αίτηση να «δουλέψουν» εκεί;

    Λοιπόν σαν τον πατροκτόνο που κλαίει την ορφάνια του είναι οι γιάνκηδες...
    Αφού βίασαν επί δεκαετίες τα μυαλά των παιδιών με τα χολλυγουντιανά τους εκτρώματα και τα πρεζόνια των μουσικών σκηνών τους τώρα κλαψουρίζουν με κροκοδείλια δάκρυα για τις φυσικές συνέπειες της προστυχης προπαγάνδας τους...

    Καιρός είναι να αρχίσουν τους ψευτοθρήνους και για τους εξανδραποδισμένους ιθαγενείς ή τους μαύρους σκλάβους ....

    • fwteinh avatar
      fwteinh @ Misha 25/04/2011 14:26:06

      το θυμάμαι Misha το ρηάλιτυ και τους είχα στείλει και μέηλ στον σκάϊ αλλά τι να περιμένεις από τα κανάλια-τσόντες που έχουμε (ρηάλιτυ και μέηλ = κακοποίηση της γλώσσας μας by the way..). Πρόβαλλαν αυτήν την "εκπομπή" ταυτόχρονα με τους Μεγάλους Έλληνες νομίζω, καλό ε? Σκεφτόμουν πως μπορεί να βλέπουν και παιδιά τηλεόραση και να πέσουν πάνω σε αυτό το έκτρωμα. Θυμάμαι επίσης ότι μία αμερικανίδα δασκάλα είχε διαμαρτυρηθεί για την προαγωγή της πορνείας μέσω των τραγουδιών και των βιντεοκλίπ των ράπερ. Αν πεις και τίποτα είσαι πουριτανός, οπισθοδρομικός, γραφικός κλπ. Ασχολούμενοι με τα κατώτερα ένστικτά μας δεν μένει χρόνος να ασχοληθούμε με τίποτα άλλο, αυτός είναι ο τελικός σκοπός

    • Αστος avatar
      Αστος @ Misha 25/04/2011 20:47:12

      Ε, βεβαια δεν ειναι σαν και εμας οι "γιανκηδες".

      Εμεις οι ασπιλοι , οι αμολυντοι, οι αγνοι.......
      Που πριν πατησουν το ποδι εδω οι ξενοι εμεις δεν ειχαμε, ουτε ξεραμε τι παει να πει πορνη , προαγωγος , δουλος. Εδω δεν γινονταν τετοια πραγματα....ποτε.

      Και οι ντοπιες ταινιες το ιδιο ασπιλες , αγνες, αμολυντες και πανω απ'ολα "ρεαλιστικες" και "πρωτοτυπες" οχι ανηθικες και κλεμενες διαφθειρουσες τας ψυχας τας νεολεας των οπως εκεινων εξ αμερικας.

      • Misha avatar
        Misha @ Αστος 25/04/2011 22:25:12

        Οι γιάνκηδες είναι ΓΕΝΟΚΤΟΝΟΙ από γεννησιμιού του «έθνους» τους, απόγονοι στην πλειοψηφία τους , της αποικιοκρατικής, ρατσιστικής Ινγκλετέρας ...
        Τι σχέση έχουν με την Ελλάδα μας ;

        • Αστος avatar
          Αστος @ Misha 26/04/2011 01:52:01

          Εχεις δικιο ως λαoι ειμαστε τελειως διαφορετικοι:

          ουτε εμφυλιο πολεμο καναν οπως εμεις , ουτε εμαθαν απο τα λαθη του παρελθοντος για να μην τα επαναλαβουν οπως καναμε εμεις , θυμουνται αποσπασματικα την ιστορια τους κρατοντας οτι τους συμφερει πραγμα που εμεις ως Ελληνες ποτε μα ΠΟΤΕ δεν το κανουμε (π.χ. Σπιναλονγκα να ενα ονομα που δεν βλεπεις συχνα σε ελληνικο βιβλιο ιστοριας) , πεφτουν ευκολα θυματα ιδεολογιων και προπαγανδας τριτων πραγμα που στην Ελλαδα δεν γινονταν ουτε γινεται , κατηγορουν παντα πρωτα καποιον αλλο λαο για οποια προβληματα τους (the French did it !!) αντι να ριξουν μια ματια στο εσωτερικο της χωρας τους οπως κανουμε στην Ελλαδα για να βρουν ποιος φταιει και επισης οι δικοι τους πολιτικοι ξεπουλαν ευχαριστως τους συμπατριωτες τους γιανκηδες προς τερψη των συμφεροντων μιας αρχουσας ελιτ πραγμα που δεν γινεται στην Ελλαδα με τοσους πατριωτες πολιτικους που εχουμε....

          Κανενα , μα κανενα απολυτως κοινο.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Αστος 26/04/2011 03:31:47

            Για τον υλισμό (κοινό σε κεφαλαιοκράτες και μαρξιστές αλλά ξένο προς την δικιά μας κοσμαντίληψη) έχεις να πεις τίποτα ή απαλλάσσεται αυτός, μην τυχόν θιγούνε τα όσια του μαρξισμού;

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ ΚΜ 26/04/2011 04:03:23

            Ειδικά οι Ωνάσηδες, Μποδοσάκηδες κλπ ήταν τίγκα στην πνευματικότητα.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Φούλης 26/04/2011 05:11:55

            Το άν υπάρχουν Έλληνες που υιοθέτησαν τον υλισμό, δεν τον καθιστά συμβατό με την παραδοσιακή κοσμοαντίληψη την δικιά μας, εξυπνάκια. Και στην τελική, γιατί διαλέγεις τον Ωνάση ή τον Μποδοσάκη (που κάναν και καλό) και όχι τον Τσίπρα ή τον Αλαβάνο (που δεν δώσαν ποτέ ούτε του Αγίου νερό); Λιγότερο υλιστές είναι οι μέν από τους δε;

            Φαρισαίοι προοδευτικοί τίγκα στην υποκρισία. Αλλά για πες μας την γνώμη σου για τον υλισμό (εκτός άν δεν προσφέρεται το θέμα για φτηνές ατάκες).

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Φούλης 26/04/2011 09:40:59

            @ KM

            To "αν υπάρχουν Έλληνες που υιοθέτησαν τον υλισμό" φίλε δεν αποτελεί ερώτημα πλέον αλλά δεδομένο.
            Θεωρητικά ναι, υπάρχει ένα διαφορετικό κοσμο-φιλοσοφικό επίπεδο στον Έλληνα από ότι στον Αμερικάνο (με πολλές επιμέρους παραμέτρους να επηρεάζουν την εξίσωση) αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα.
            Τι να το κάνεις το "επίπεδο" αν είσαι ανακόλουθος στην πράξη;;
            Τι να την κάνεις την οικονομία και την ολιγάρκεια αν είσαι ταγμένος στο βωμό του χρήματος και της ύλης;;
            Πως να σε βοηθήσει η Φιλοξενία και η Συνεργατικότητα όταν δεν δίνεις ένα πιάτο φαί στον γείτονα και περιμένεις να "κονομήσεις" από τις απολύσεις των υπαλλήλων σου;;

            Το πρόβλημα των Αμερικανών ( και ως νεότερο έθνος) είναι ότι μεγάλωσαν με λάθος "κώδικα".
            Το πρόβλημα το δικό μας είναι ότι είχαμε το καλύτερο κοινωνικό μοντέλο στην ιστορία και το χ*σαμε για να αντιγράψουμε τακτικές των αγγλοσαξώνων.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 12:02:54

            KαλαΜ...(ΚΜ),

            η άποψη μου για τον υλισμό είναι η εξής. Αν εσύ γεμίζεις το στομάχι σου με ποιήματα να μου κάνεις το τραπέζι με λίγο σούσι απο Βαλαωρίτη. Επίσης θέλω να μου δείξεις τις συνεισφορές σου στο παγκάρι της Ελληνορθοδόξου φιλανθρώπου εκκλησίας α επίσης και την απόδοση στο Έθνος της επιστροφής φόρου που συνοδεύει την αγαθοεργία. Α ξέχασα προτεσταντικές αντιλήψεις.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Φούλης 26/04/2011 13:58:41

            Μόνος του τα λέει, μόνος του απαντάει, νομίζει κιόλας ότι είναι πνευματώδης, ξέρει και τί έριξα στο παγκάρι - όλα τα ξέρει, πήγε άλλωστε και στο Αμέρικα, μόνος αυτός! Δεν μπορεί όμως να αρθρώσει λόγο χωρίς το κακιασμένο στυλάκι του, που θα ταίριαζε ίσως σε άρρενα (κατά 70%) παρουσιαστή μεσημερανάδικου, αλλά εδώ μέσα δεν περνάει...

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 14:07:21

            Εξακολουθείτε να μην απαντάτε. Ειδικά δια τον Ωνάσην η πνευματικότης του έφτασε στο σημείο πουρόγερος ων να τα φτιάξει με την κορασίδα Τίνα Λιβανού, μετά για σπάσιμο να ζμπρώξει την Τζάκυ και να έχει στο περίμενε την Μαρία Κάλας. Αυτή η πνευματικότης των Ελ-λήνων σπάει κόκκαλα. Δια τους μισθούς πείνης, τους απεργοσπάστας και μαυραγορίτας των πνευματωδών αυλιστών Ελ-λήνων περιμένω ανταπόκρισην σας.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Φούλης 26/04/2011 14:35:14

            Δεν ασχολούμαι με τα κοσμικά αλλά ό,τι κι άν έκανε ο συγχωρεμένος, πότε τον πρόβαλα εγώ ως πρότυπο της παραδοσιακής μας ελληνικής και (βγάλε καντήλες!) ορθόδοξης κοσμοαντίληψης;

            Είναι σαν να λέμε ότι επειδή ξέρω'γω εσύ ο Φούλης τυγχάνεις Έλληνας (στα χαρτιά, έστω), ό,τι κάνεις εσύ αντικατοπτρίζει την ελληνική παραδοσιακή κοσμοαντίληψη! Ε, καμία σχέση προφανώς!

            Παιδαριώδεις εξυπνακισμοί, που τους μασκαρεύεις με απόπειρες ειρωνείας (δεν το έχεις, όσο κι αν ζορίζεσαι!) για να κρύψεις την γύμνια σου.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 15:02:58

            Μην φτιάγνεστε αν με βλέπετε γυμνόν, εγώ δεν φιλώ στον σβέρκο. Η ορθόδοξη κοσμαντίληψις δοκιμάστηκε εις την εποχήν της Πατρικής Διδασκαλίας κύριε. Κοινώς να σας φιλήσει στο σβέρκο ο Τούρκος.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Φούλης 26/04/2011 15:10:33

            Ο Τούρκος πέρασε, κι εμείς οι ξερκέφαλοι παραμείναμε Έλληνες ενώ όσοι είχαν μυαλά σαν τα δικά σου, τούρκεψαν με το αζημίωτο.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 15:16:51

            Σαν τον Καρά Αμάν Αλή ένα πράγμα?

    • diaftharmenos avatar
      diaftharmenos @ Misha 26/04/2011 19:48:53

      έτσι ακριβώς!

  2. Βασίλειος avatar
    Βασίλειος 25/04/2011 15:44:25

    ... καλό και το κατώτερο ένστικτο fwteinh, το χρειαζόμαστε για την ολοκλήρωση μας, αλλά για την ολοκλήρωση και αφού έχουμε ικανοποιήσει τα πρωτεύοντα !! Για τα υπόλοιπα Misha, ιθαγενείς και μαύροι-όλοι τους "σκλάβοι", θα ασχοληθούν στο μέλλον, μάλλον θα επιφυλάσσονται ...

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 25/04/2011 15:47:40

    Home of the brave and the land of fee!

    • Loretta avatar
      Loretta @ εναςάσχετος 26/04/2011 02:25:30

      home of the butchers and their land is not for sale!

  4. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 25/04/2011 16:30:48

    Κατάντημα ενός "πολιτισμού" που έχει θεοποιήσει κυριολεκτικά το χρήμα( αρκει να ακούσουμε τα ΜΜΕ απανταχου και κυρίως στις ΗΠΑ, μετά από κάποια καταστροφή,φυσική ή μετα απο ανθρώπινη επέμβαση, για να το καταλάβουμε, πρώτα αναφέρονται οι οικονομικές επιπτώσεις και μετά τα ανθρώπινα θύματα) , έχει απαρνηθεί τις ιστορικές αξίες κυρίως του ελληνικού και ρωμαικού πολιτισμού, και έχει καταφύγει αποκλειστικά στην φιλοσοφία του αχαλίνωτου κέρδους. Μην ψάχνουμε αλλού, τα έχουν περιγράψει με ακρίβεια αρκετοί σοφοί του 19ου και 20ου αιώνα. Η αλλοτροίωση που προκαλεί το σύστημα είναι αναπόφευκτη σε αυτή ακριβώς την κατεύθυνση. Μην πέφτουμε λοιπόν από τα σύννεφα...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ΝΑΥΤΗΣ 25/04/2011 17:33:11

      Η φιλοσοφία τους δεν είναι το κέρδος (αυτό είναι φυσικό επακόλουθο του τρόπου που λειτουργούν) αλλά το "best man wins".
      Το american dream είναι το αιώνιο κυνήγι του πρωταθλητισμού.Είναι μια πυραμιδική απάτη, μια απαραίτητη δικαιολογία για να μπορέσει η Αμερική τον 20ο αιώνα να γίνει η υπερδύναμη που έγινε.
      Βοήθησε το αμερικάνικο σύστημα να δημιουργήσει αντανακλαστικά που ενσωματώθηκαν στον ψυχισμό των αμερικανών και είναι εξαιρετικά δύσκολο να ξεπεραστούν.
      Για όσα "τραβηγμένα" κάνεις (είτε ρουφιανεύεις, είτε εκδίδεσαι, είτε βομβαρδίζεις χώρες, είτε πατάς επί πτωμάτων) φταίει πάντα κάτι "άλλο" που σε προκαλεί να επιδείξεις την ανωτερότητά σου.
      Για αυτά στα οποία αποτυγχάνεις στη ζωή σου φταίς ΕΣΥ και κανένας άλλος (και σίγουρα όχι ο κώδικας αυτός που έμαθες να χρησιμοποιείς στη ζωή σου) καθώς είτε ήσουν "pussy", αδερφή, ανίκανος ή απλά ένας ά-σκοπος άνθρωπος που δεν "κατάλαβες" ότι η ζωή είναι ένα αιώνιο κυνήγι.
      Ο "πρώτος είναι πρώτος και ο δεύτερος τίποτα" λένε...ένα από τα πιο πρόστυχα και αντικοινωνικά σλόγκαν που έχει ακούσει ο σύγχρονος άνθρωπος.
      Εδώ κατάφεραν να τους πείσουν ότι δεν πρέπει να θέλουν κοινωνικό κράτος σοσιαληστικό το λένε αυτοί) γιατί -λέει- είναι ντροπή και ξεφτίλα να θέλεις να σου "δίνει" το κράτος σου αντί να ξεσκίζεσαι (και να ξεσκίζεις) να κυνηγάς το "όνειρο".

      Πολιτισμική κρίση περνάνε κι αυτοί όπως κι εμείς.Κρίση ηθών και συνειδήσεων ανθρώπων που βομβαρδίστηκαν κυριολεκτικά με κοινωνικούς αυτοματισμούς και μηχανικές σκέψης και συντήρησης της άρχουσας ιδεολογίας.
      Τώρα που τους παίρνουν τα σπίτια οι τράπεζες που τους πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες και πεθαίνουν στο δρόμο κατά εκατοντάδες θα αρχίσουν κι αυτοί δια της βίας να απο-διαβαθμίζουν την αυτοματοποιημένη σκέψη τους.

      Χρόνια πολλά σε όλους.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 26/04/2011 10:22:26

        "Το άρθρο της εφημερίδας έχει ως αφορμή ένα νέο βιβλίο που κυκλοφόρησε με τίτλο Girls Like Us, που το έγραψε η Rachel Lloyd, μια πρώην ανήλικη πόρνη και στρίπερ, η οποία γλίτωσε από τον μαστροπό της, όταν αυτός την έδειρε σχεδόν μέχρι θανάτου.

        Τα απομνημονεύματα της είναι σαν ένα παράθυρο στο εμπόριο λευκής σαρκός της Αμερικής. "

        Εκεί ακριβώς είναι και η επιβεβαίωση του "να τα καταφέρεις με κάθε κόστος".
        Κλασσική περίπτωση Αμερικανού "τυρρανισμένου" που βγάζει ένα βιβλίο και μια ταινία και τα κονομάει χοντρά ουσιαστικά πουλώντας ένα κομμάτι της ψυχής του.
        Η Πράξη (ανάλυση-σύνθεση-πράξη) έχει απογυμνωθεί από κάθε αναστολή και κριτήριο και ακολουθεί τον κανόνα του "best man wins"...δεν έχει σημασία δλδ αν ήσουν αποτυχημένος ή κατεστραμένος ή βασανισμένος ΑΡΚΕΙ να συνεχίσεις να υπηρετείς την βιομηχανία του αιώνιου ανταγωνισμού που τροφοδοτεί αυτόν τον κώδικα επικοινωνίας.
        Εκεί που οι "ιθύνοντες" σε σπρώχνουν να προβάλεις τα πάθη σου, τις λάθος επιλογές σου, την καταστροφή σου, να μην αισθάνεσαι ντροπή για τίποτα και προπαντώς να μην κλειστείς στο καβούκι σου απολογούμενος γιατί έτσι δεν θα μπορούν να βγάλουν λεφτά από σένα (και κατά συνέπεια να κονομήσεις κι εσύ).

        Αν κρίνω από τις επιλογές των δικών μας 20somethings σήμερα προβλέπω "καταιγίδα" απομνημονευμάτων σε καμμιά δεκαριά χρόνια.

    • Φούλης avatar
      Φούλης @ ΝΑΥΤΗΣ 25/04/2011 19:02:02

      Γιατί εγώ που έχω ζήσει στις ΗΠΑ δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αυτά που λες?

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Φούλης 26/04/2011 05:13:46

        Ξέρεις, είσαι ο μόνος που πήγε στις ΗΠΑ, κι από τα δικά σου χείλη κρεμόμαστε, άν θα επιβεβαιώσεις ή μη...

        • Φούλης avatar
          Φούλης @ ΚΜ 26/04/2011 12:03:53

          Σνιφ έχω την εντύπωση οτί δεν με αγαπάτε.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ΚΜ 26/04/2011 14:01:19

          Τρολάρεις άρα υπάρχεις.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ ΚΜ 26/04/2011 14:03:27

            Εξακολουθείτε να μην απαντάτε.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Φούλης 26/04/2011 14:36:07

            Τράβα πιο πάνω ευλογημένε.

  5. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 25/04/2011 18:02:21

    Πορνεία πολλών λογιών υπάρχει και οι πιο "ευτυχισμένες" πόρνες είναι οι απανταχού γιάπηδες. Όταν λοιπόν έχουν θριαμβεύσει όλες οι συγκαλυμμένες μορφές εκπόρνευσης, μας σοκάρει η επιστροφή στις απροκάλυπτες;

  6. δημης avatar
    δημης 25/04/2011 20:19:27

    ΒΕΒΑΙΑ Η... ΕΦΗΒΙΚΗ ,ΠΟΡΝΕΙΑ ΣΤΙΣ ΗΠΑ...
    -ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ ΤΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ....ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕ...(ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ ΜΕ..ΝΟΜΟ ΟΙ..ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ..)
    -ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ ΙΔΕΩΝ ,ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΩΝ,ΙΔΕΩΔΩΝ;;;
    -ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΜΜΕ, ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ,FED, ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ, ΕΚΠ/ΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.......;;;;;;
    -ΓΙΑ ΤΟ...ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ... ;;;;
    ΚΡΕΙΤΤΟΝ ΣΙΓΑΝ....

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 25/04/2011 21:58:03

    Παράξενο που συμβαίνουν αυτά σε μια χώρα που διέλυσε το θεσμό της οικογένειας στο όνομα της 'ελευθερίας'.

  8. tsilivithras avatar
    tsilivithras 26/04/2011 09:55:00

    Η εφηβική πορνεία (με εξαίρεση τις περιπτώσεις trafficking) είναι παράγωγο του lifestyle που προωθήθηκε μέσω των media το οποίο αφαιρεί οποιαδήποτε ηθική αναστολή και συνειδησιακό αντανακλαστικό από την ανθρώπινη Πράξη.
    Οτιδήποτε είναι προτιμότερο από την ανέχεια και την "μιζέρια".
    Η πλήρης εκχυδαισμός της γυναικείας φύσης επί σειρά ετών έκανε τα νέα κορίτσια να μην έχουν σχεδόν καμμιά αναστολή προκειμένου να αποκτήσουν όλα αυτά τα "πλαστικά" αγαθά της περιβόητης "ανεξαρτησίας" τους.
    Δόθηκε ένας στόχος στις γυναίκες που αφορούσε την δήθεν ανεξαρτησία τους από τα αντρικά "δεσμά" και ευθύς αμέσως ξεκίνησε το promotion αυτού του lifestyle που κάνει τις γυναίκες να θέλουν να είναι αυτόνομες (;;;;) πάση θυσία ανεξαρτήτως των συνθηκών και μη αναλογιζόμενες τις συνέπειες των πράξεών τους που μελλοντικά θα κληθούν να αντιμετωπίσουν.
    Συνδυασμένο αυτό με την σύγχρονη τάση απομονωτισμού του ανθρώπου έχεις το σημερινό αποτέλεσμα.
    Οι γυναίκες άλλωστε σε αντίθεση με τους άντρες μπορούν να χρησιμοποιούν το σώμα τους και το σεξ σαν όπλο προκειμένου να απολαμβάνουν συναισθηματικά και υλικά αγαθά...δεν θέλει και πολύ για να καταλάβεις.

    Γυρίστε δίπλα σας και δείτε...γέμισε ο τόπος με πανέμορφα κορίτσια που κυκλοφορούνε γυμνά (στην κυριολεξία) στα κανάλια, στα περιοδικά, στο ίντερνετ ακόμα και στην γειτονιά σας.Το σεξ είναι παντού.Απογυμνώθηκε από κάθε φυσική έννοια "αναστολής" και χρησιμοποιείται ψυχρά σαν όπλο προς απόκτηση ευημερίας και κοινωνικής ανέλιξης.
    Σου λέει..."αφού π*διόμαστε που π*διόμαστε γιατί να μην βγάλουμε και κανένα φράγκο;;".

    • Φούλης avatar
      Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 12:05:47

      Μα τι λέτε οι μισές μοντέλες στα σημερινά πάνελ των μεσημεριανών θα ήταν τιμώμενα πρόσωπα στην Αρχαία Αθήνα. Άριστες συνοδοί για τα συμπόσια των αρχαίων Ελ-ληνων.

      • Φούλης avatar
        Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 12:30:15

        Και κάτι ακόμα αγαπητέ τω πνεύματι Ελ-ληνάρα. Οι αμερικανοί δεν θα έλεγαν "προώθηση" αντί του promotion ή "τρόπος ζωής" αντί του lifestyle. Αν με εννοείτε.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Φούλης 26/04/2011 12:49:46

          Έχετε δίκιο αγαπητέ Φούλη (...)

          O Αμερικανός δεν θα έλεγε αυτά...τουναντίον θα έλεγε (εις άψογην Αγγλικήν) mathematics, physics, democracy, theatre, astronomy, baptism, evangelical, anthropology, photography, chemistry, bio-mechanical, cinematography, cardiology, psyche κτλ κτλ κτλ...όλα εις άψογην αγγλικήν παρακαλώ.

          Εάν με εννοείτε αγαπητέ Φούλη ...

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 13:22:00

            Είστε δηλαδή υπέρ του λατινικού αλφαβήτου στην Ελληνική?

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Φούλης 26/04/2011 13:29:09

            Oxi idiaitera....ουπς σορρυ...όχι ιδιαίτερα, δεν θα το λεγα...η greeklish ηλεκτρονική μορφή επικοινωνίας μου προκαλεί ιδιαίτερη δυσφορία...ομοίως και τα επαναλαμβανόμενα ειρωνικά σχόλια ανθρώπων που αρέσκονται να βρίσκουν το "λάθος" σε κάθε τι οικείο και το "ορθόν" σε κάθε τι ξενόφερτο.

            Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και χωρίς παρατήρηση και ανάλυση μένουμε μόνο με φτηνή ειρωνία και σύνδρομα ανω/κατω-τερότητας.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 13:43:56

            Εμ σας ψέγω γιατί ορίσατε εσείς υψηλά τον πήχυ για τους αμερικανούς. Λάθος κώδικα αποκαλέσατε το τρόπο ζωής τους σε αντίθεση με τον σεπτόν ημών (ιδανικό) κώδικα. Οπότε υποχρέωσις μου ήτο να σας επαναφέρω εις την αρμόζουσα υψηλή τάξη που εσείς θέσατε.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 26/04/2011 14:24:10

            Φούλη (...) κανένα πήχυ δεν έβαλα ψηλά και όρισα τον αμερικάνικο "κώδικα" πράξης ακριβώς ως έχει (εάν αναφέρεσαι στο "best man wins").
            Η Ελληνική αντίληψη περί κοινωνίας και πραγματικότητας ( ότι κι αν σημαίνει αυτό) είναι διαφορετικό πράγμα.
            Επίσης διαφορετικό είναι το ΑΝ και κατά ΠΟΣΟ οι σημερινοί Έλληνες "κληρονόμοι" συμπεριφέρονται σύμφωνα με αυτό το πρότυπο.
            Επίσης διαφορετικό είναι το αν και κατά πόσο ο μέσος Αμερικανός σήμερα αντιλαμβάνεται το μέγεθος του λάθους στην κοινωνική μηχανική που του κληροδότησαν και -ακόμα σημαντικότερο- το πόσο μεγάλη ήταν η απήχηση και η αρνητική επιρροή αυτού του "κώδικα" στον υπόλοιπο πλανήτη.

            Αντί να προσπαθήσεις να "επαναφέρεις" στην τάξη (sic) τον οποιονδήποτε καλύτερα βάλε το μυαλό σου να δουλέψει λίγο παραπάνω για να καταλάβεις τις διαφορές.

            Εκτός φυσικά αν είσαι Περιορισμένης Ευθύνης κι εσύ...ή απλά τρολάρεις για να περνάει η ώρα.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 14:35:10

            Ελάτε τώρα. Το αμερικανικό σύστημα δεν είναι ανώτερο η κατώτερο. Είναι αυτό που είναι. Εφόσον ως λαός και ψηφοφόροι επιλέξαμε να παίζουμε με τα μεγάλα παιδιά αποδεχθήκαμε να παίζουμε με τους όρους που θέτει ο πρώτος διδάξας το παίγνιον. Μου απαντάτε με αοριστίες και κυρίως αναρρωτηθείτε ο ίδιος με τον εαυτόν σας εάν επιθυμείτε να επιστρέψετε στην βουκολό-αγροτική Ελλάδα με όλα τα συμπαραμαρτούντα ήτοι την θνησιμότητα στα 50 έτη. Διότι αγαπητέ το σιχαμερόν αμερικανικόν πρότυπον έκαμνε την δαντέλα λαικό καταναλωτικό προιόν όταν ο Αμερικανός Καρούδερς έβγαλε το ανταγωνιστικό Νάυλον. Όπως επίσης ο Φορντ έκαμνε το αυτοκίνητο προιόν λαικής κατανάλωσης, ο Μπόινγκ το αεροπλάνο κλπ. Όσον αφορά δια την Ελληνικήν πνευματικότηταν ακόμα και εις παρθένους καιρούς άνευ αμερικανισμού οι Κωλλέτηδαι, οι Μαυροκορδάτοι και παλαιότερα οι Μάρκοι οι Ευγενικοί επωλούσαν και επαράδιδαν τον αγώνα και την Πόλην. Αν κρίνουμε τον χαρακτήρα και την ποιότητα των αμερικανών πατριωτών Ουάσινγκτον, Τζέφερσον, Μάντισον κλπ με τους Κωλλέτας, Μαυροκορδάτους κλπ η ημέρα με την νύχτα. Και όχι υπέρ ημών η σύγκρισις.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tsilivithras 26/04/2011 14:51:03

            Φούλη, είσαι παπατζής! Κανένας Μάρκος Ευγενικός δεν «επωλούσε και επαράδιδε τον αγώνα και την Πόλην», ψεύδεσαι. Εκπτώσεις στην Πίστη μας δεν κάνουμε, κάνε εσύ στην δικιά σου (ως υλιστής). Όλα τα άλλα έρχονται μετά.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 14:53:21

            Έχετε δίκιο μόνο που το 666 είναι στον υπολογιστή από τον οποίο γράφετε. Σας εκθέτω σε κίνδυνο αιώνιας καταδίκης.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tsilivithras 26/04/2011 14:53:36

            Επίσης, καλά σε λέει ο Τσιλιβίθρας πιο πάνω «περιορισμένης ευθύνης». Διάβασε αυτό που σου έγραψε πιο πάνω (μεταφέρω απόσπασμα):

            «Η Ελληνική αντίληψη περί κοινωνίας και πραγματικότητας ( ότι κι αν σημαίνει αυτό) είναι διαφορετικό πράγμα.
            Επίσης διαφορετικό είναι το ΑΝ και κατά ΠΟΣΟ οι σημερινοί Έλληνες “κληρονόμοι” συμπεριφέρονται σύμφωνα με αυτό το πρότυπο.»

            Και τώρα διάβασε το ξανά και ξανά και ξανά, μέχρι να το καταλάβεις, πρωτού ξαναπιάσεις την φλυαρία.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tsilivithras 26/04/2011 14:54:47

            Χα χα, τώρα κατέφυγε και στο 666. Γκέημ όβερ τρολ, έχασες!

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 14:55:35

            Σαφέστατα και δεν κάνετε εκπτώσεις στην πίστη σας. Το 1453 είχατε πιο σοβαρά προβλήματα να λύσετε, το φύλο των αγγέλων επι παραδείγματι.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 14:59:45

            Και σας επαναλμβάνω ΚΜ ακόμα και πριν την τρισκατάρατον Αμερικήν, οι Κωλλέτηδαι, οι Μαυροκορδάτοι, αι παρθενοραφαί, η παρά φύσις συνούσια δια να μην χρειαστεί να σφαγεί ο πετεινός ήσαν το ανώτερον πνευματικόν φορτίον στο οποίον έπρεπε να τον βουλώνει λαικιστί ο Τζέημς Μάντισον? Η πίστις υμών διατί ήθελε τας χρυσοποίκιλτας μήτρας και τας λήμνας εις τας μονάς?

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tsilivithras 26/04/2011 14:59:53

            Μύθος.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tsilivithras 26/04/2011 15:01:14

            Ρε κακομοίρη, ποιός είπε ότι ο Μαυροκορδάτος αποτελεί πρότυπο της δικιάς μας κοσμοαντίληψης; Θα μας τρελάνεις;

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 26/04/2011 15:03:55

            "Ελάτε τώρα. Το αμερικανικό σύστημα δεν είναι ανώτερο η κατώτερο. Είναι αυτό που είναι. Εφόσον ως λαός και ψηφοφόροι επιλέξαμε να παίζουμε με τα μεγάλα παιδιά αποδεχθήκαμε να παίζουμε με τους όρους που θέτει ο πρώτος διδάξας το παίγνιον."

            Αοριστία είναι όλο αυτό Φούλη και όχι αυτά που σου λέω εγώ.Ήμουν αρκετά σαφής.Ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα εξαρχής προκειμένου να τονίσουμε μια διαφορά στον κοινωνικό "ψυχισμό" Ελλήνων και Αμερικανών και εσύ το τραβάς ακόμα παραπέρα.
            Εγώ τουλάχιστον δεν υποτίμησα πουθενά τον Αμερικανό ως μέσο άνθρωπο ούτε θεώρησα τον Έλληνα a priori ως πρότυπο σύγχρονης Ενάρετης συμπεριφοράς.
            Είναι αντικείμενο μελέτης το ΑΠΟ ΠΟΥ ξεκινάνε τα κοινωνικά μοντέλα και ΠΟΥ καταλήγουν...με όλες τις παραμέτρους φυσικά που ορίζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά.
            Εκείνο όμως που είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ είναι η διαφορά ανάμεσα στο πρότυπο του "αιωνίως ανταγωνιζόμενου" και σε αυτό του συνεργατισμού και της αποδοχής.
            Το γιατί οι Αμερικανοί "μεγάλωσαν" με ανταγωνιστικό πρότυπο είναι θέμα μελέτης.
            Το γιατί οι Έλληνες αδυνατούν σήμερα να ακολουθήσουν τα σωστά διδάγματα μια τρις-χιλιόχρονης παράδοσης είναι επίσης αντικείμενο μελέτης.
            Όλα τα ενδιάμεσα έχουν να κάνουν με την διάθεση και την Πρόθεση κάποιου να βρει και να καταλάβει τις αιτίες και την αλήθεια.

            Όλα τα υπόλοιπα που λες είναι αστειότητες.
            Η αγρο-βουκολική -όπως λες- εκδοχή της χώρας μας δεν είναι δα και τόσο απόμακρη και με ποσοστά μακροβιότητας πολύ μεγαλύτερα από όσα αναφέρεις.Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να επιστρέψει η χώρα σε εκείνα τα δεδομένα αποκέντρωσης (άσε που το βλέπω κιόλας να γίνεται).Μια μικρή μη-βιομηχανική χώρα-οικονομία πάντα θα έχει τον εισοδηματικό πυρήνα της στην γη και την θάλασσα και όχι φυσικά την "αντιπροσωπεία" και τον μεταπραττισμό της αρπαχτής και του "αέρα".

            Πριν τη βιομηχανική επανάσταση, πριν φτιαχτούν αεροπλάνα και αυτοκίνητα και τρένα, αιώνες πριν κάποιοι ρακένδυτοι φιλόσοφοι είχαν αποδείξει θεωρίες και επιστήμες στο χαρτί και στην πράξη.Ήταν θέμα χρόνου ο άνθρωπος να ανακαλύψει την τεχνολογία που θα έκανε τα παράγωγά τους πραγματικότητα.
            Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι κάποιοι (Έλληνες, φτου κακά) είχαν ένα μεγάλο μερίδιο αυτών των ανακαλύψεων.Είναι δεδομένο ότι η ανθρωπότητα τους χρωστάει πολλά και περισσότερα από όλους τους χρωστάμε εμείς οι απόγονοί τους.
            Το ΓΙΑΤΙ και το ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ δεν ακολουθούμε το Ενάρετο παράδειγμά τους δεν είναι δεδομένο...είναι και αυτό αντικείμενο μελέτης και περισυλλογής.

            Κριτήριο...Πρόθεση...Συνείδηση...Σκοπός...και τελευταίο από όλα στην ιεράρχηση αξιών είναι το Αποτέλεσμα.
            Αυτό είναι το μοντέλο.
            Αυτό μελέτα αν θες να καταλάβεις τις διαφορές.
            Όταν ανατραπεί η σειρά και μπει πρώτο το Αποτέλεσμα τότε ξεκινάμε να μετράμε ανάποδα σαν ανθρωπότητα.
            Αυτό ακριβώς έκανε η βιομηχανική Αμερική στον αιώνα της πληροφορίας αγαπητέ Φούλη.
            Και αυτό μας τραβάει προς τα κάτω με ρυθμούς καταιγιστικούς.
            Αν δεν το σταματήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη ΟΛΩΝ ΜΑΣ τότε δεν έχουμε πολύ ακόμα καιρό εδώ πάνω.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 15:04:23

            Και ποια είναι η δική σας κοσμοαντίληψη. Η Ζωή, ο Σωτήρας, ο Πειραιώς?

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tsilivithras 26/04/2011 15:09:00

            Μπα. Τράβα στην γιαγιά σου να σου πει μερικά πράγματα, με ισχύ διαχρονική.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 15:11:02

            Η γιαγιά μου μου έλεγε για τον Βελουχιώτη που άρπαξε τα αδέρφια της, είχε πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθεί. Η δική σας γιαγιά τι σας ειπε?

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ tsilivithras 26/04/2011 15:13:33

            Και τον Βελουχιώτη και τα εγκλήματά του, ο υλισμός (με την μορφή του Μαρξισμού) και η ανθρώπινη ύβρις τα έφτιαξε.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 15:15:53

            Ε πείτε μου τώρα πως το Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών είναι αποτέλεσμα του Φώυερμπαχ και του Μαρξ. Με ερεθίζετε να σας πω για το 666 μετά.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 15:45:19

            Κύριε Τσιλιβήθρα,

            θεωρητικολογείτε ασύστολα. Αν κάτι αγόρασε με μανία η Αμερική αυτό ήταν ο Θουκυδίδης ο οποίος στον διάλογο των Μηλίων με δυο φράσεις θεμελιώνει το δόγμα Μπούς, το δόγμα Μονρόε, το δόγμα Μακίνλευ κλπ. Δηλαδή τον επεκτατισμό. Επίσης η Αμερική αγόρασε μετά μανίας το μοντέλο της Αχαικής Συμπολιτείας στην εσωτερική της οργάνωση όπως επίσης αγόρασε άγρια το μοντέλο της ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Εις την αρχαίαν Αθήνα κύριε Τσιλιβίθρα κοινωνικόν κράτος δεν υπήρχε, αυτό είναι μια υστεροβυζαντινή ανακάλυψη. Κρατική σύνταξη έπαιρναν μόνο τα παιδιά τεθνεόντων εις την μάχη. Επίσης η Αμερικη αγόρασε τον θεσμό των θεωρικών ήτοι της ιδιωτικής φιλανθρωπίας. Ας μην συνεχίσω με την παράθεση γεγονότων. Αυτό που δεν αγόρασε ήταν η άμεση δημοκρατία διότι φοβήθηκε η Αμερική οτί κάποτε θα έπρεπε να θανατώσει τον Σωκράτη της και να εξοστρακίσει τον Αριστείδη τον Δίκαιον της. Εκεί ήταν πιο πολύ Ρώμη με κάποιες πινελιές Σπάρτης. Μπορεί να έχετε χάψει το παραμύθι του αθλήματος αληθείας του Γιανναρά που χαρακτηρίζει την ελληνική (ψευδό) μοναδικότητα, αλλά αυτό δεν στέκεται από τα γεγονότα.

            Η αλήθεια είναι πως μια ηττημένη κοινωνία από την εποχή της μαχής στις Κυνός Κεφαλές μέχρι την μάχη της Πελαγονίας (τότε που θα μπορούσε ο Ελληνισμός να διώξει το Βυζάντιο πάνω από το κεφάλι του) και την Άλωση απαιτεί μια ψυχολογική βοήθεια. Μια αίσθηση μοναδικότητας για να επιβιώσει. Έτσι αυτές οι θεωρίες σας είναι ένα καλό χαπάκι για να να ντοπάρουμε λίγο την ψυχολογία μας. Όμως έχοντας διανύσει 180 έτη ανεξαρτησίας καλό θα ήταν να δούμε την μούρη μας στον καθρέφτη.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 26/04/2011 17:26:16

            Φούλη όση ιστορία κι αν έχεις διαβάσει δεν έχεις καταλάβει ντιπ τίποτα.
            Όλα τα παραπάνω δεν τα «αγόρασε» η Αμερική…ούτε καν τα «δανείστηκε»…τα έκλεψε και τα μετάλλαξε για να μας τα πουλήσει πίσω όπως έκαναν και οι Άγγλοι παππούδες τους πριν από αυτούς. Δυστυχώς δεν είχαμε καλά μπακ από τον Κολοκοτρώνη και μετά για να αντέξουμε την πίεση και δυστυχώς ηττηθήκαμεν…(βλέπεις ο Ευκαιριακός δεν έχει πατρίδα, τα αρπάζει από παντού).
            Ήταν λογικό να γίνει αυτό όταν γεννιέται ένα νέο γένος-έθνος μέσα σε μια τεράστια αχανή γεωγραφική θέση. Χρειάζεται «αρχές» για μπούσουλα και αργότερα έναν «αυτοματισμό» για να προχωρήσει.

            Αυτό που αυτοί ατύχησαν να αντιληφθούν (ή απλά παραμέρισαν με ολέθριες συνέπειες σήμερα) και εσύ δεν καταλαβαίνεις (ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις) και αποκαλείς θεωρητικολογία είναι η απλή στωική αρχή του Κινήτρου και της Πρόθεσης που «δένει» άριστα με την Χριστιανική ηθική και κώδικα συμπεριφοράς (ξέρω,ξέρω βγάζεις μπιμπίκια τώρα αλλά τι να κάνω…εσύ φταις).
            Δλδ αυτό που κάνεις ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ το κάνεις, ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΣΚΟΠΟ και φυσικά ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ. Το αποτέλεσμα είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει (φυσικά και μελετάται για να εξαχθούν συμπεράσματα αλλά και πάλι ο σκοπός είναι να επιβεβαιωθεί η ορθότητα ή όχι του μοντέλου).
            Όλο αυτό φυσικά είναι αντίθετο του “best man wins…by any means possible” ή αλλιώς της λατρείας των «κατακτητών». Might is right και τα σχετικά κωμικοτραγικά που έκαναν ένα μπεκρή Τεξανό να αποκτήσει και δικό του δόγμα (τρομάρα του).

            Ο χώρος που ζούμε έκανε επεκτατισμό για τελευταία φορά όταν πρωθυπουργός ήταν ο Μεγαλέξανδρος (όχι ο Κούδας, ο άλλος). Τα Αμερικανά δεν το πολυκατάλαβαν αυτό…προτιμούσαν ανέκαθεν το raw strength της αρχαίας Ρώμης. Είχε βλέπεις καλύτερες γκόμενες εκείνο και φυσικά είχε και αρένα. Εδώ δεν κατάλαβαν το «Μολών Λαβέ» και την Φάλαγγα και φτιάχνουν ταινίες όπου στρατοί υπεράριθμων σφάζουν φουκαράδες ρακένδυτους μέσα στο σπίτι τους κι αυτοί τους παρουσιάζουν ως μνημεία ανθρωπιάς. Δεν κατάλαβαν καν τον Αριστοτέλη και ακόμα τον μελετάνε υποστηρίζοντας ότι έγραφε κωδικοποιημένα (άντε να καταλάβει ο redneck καμποης περί Αρετής και Φρόνησης). Από τη στιγμή που ο Έλληνας δεν βρήκε σθένος να αντιταχθεί στην λαίλαπα του Ευκαιριακού τον γέμισαν κι αυτοί με χρήμα (αν ήταν άρχοντας) ή γκόμενες και χαϊλίκια (αν ήταν πόπολο) και δεν πολυασχολούνται με τον σύγχρονο Έλληνα.
            Γι αυτό είπα ξεκάθαρα παραπάνω (άσχετα αν εσύ ξεκαρφώνεσαι άσχημα παραβλέποντας) ότι άλλο πράγμα η Ελληνική αντίληψη ως πραγματικότητα και άλλο πράγμα η εφαρμογή αυτής από τους σημερινούς Έλληνες…δεν είσαι Ενάρετος απλά και μόνο επειδή "κληρονόμησες" έναν Ενάρετο, πρέπει να το κερδίσεις κιόλας.
            Αλλά αν ήθελες να συζητήσεις πραγματικά δεν θα μπαινες εδώ μέσα με αυτό το κλασσικό ιντερνετικό υφάκι του είρωνα που έχει βρει όλες τις απαντήσεις σε οτιδήποτε μη Ελληνικό και στα μάτια του όλοι οι υπόλοιποι Λιακοπουλίζουμε θεωρητικολογώντας.
            Όσο για την «ψυχολογική βοήθεια» που λες φυσικά και είναι απαραίτητη ειδικά σε περιόδους κρίσης. Ο άνθρωπος δεν είναι μόνο ύλη, είναι και πνεύμα και έχει ανάγκη από κοινωνία ανθρώπων να τον παρηγορεί και να τον στηρίζει. Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Με ένα τσιμεντόλιθο για τραπέζι, ένα τσίπουρο και μια κονσέρβα αντζούγιες αυτό-ψυχολογούμεθα μια χαρά και βρίσκουμε και απαντήσεις.
            Άλλοι πληρώνουν χιλιάδες δολάρια σε ψυχολόγους (και πρεζέμπορες) για να τους πουν τα αυτονόητα που δεν λένε να καταλάβουν σαν κοινωνία και να αλλάξουν.

            Over and out….για ένα σχόλιο πήγα και με έσυρες εις τον βούρκον της αμαρτωλής κενολογίας μιαρέ Βρυλ.
            Και να φανταστείς ότι οι Αμερικανοί είναι και οι αγαπημένοι μου «ξένοι» ρε παιδί μου αλλά με εσάς τα ανθελληνικά troll πρέπει να εξηγούμε και τα αυτονόητα.

            Υ.Γ.
            Στο μέλλον θα σχολιάζω αποκλειστικά αναρτήσεις για λαχανί ΜΑΝΤΑ με τετράγωνα ζάρια στον καθρέφτη και τσίτα Βολάνη στο blaupunkt...απαιτούν minimal intelligence και καταστρέφουν λιγότερα εγκεφαλικά κύτταρα.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ tsilivithras 26/04/2011 18:16:07

            Τσιλιβίθρα η οίηση σου είναι αντίστροφα ανάλογη της ουσίας των λεγομένων σου. Εμείς οι κακοί νεοταξίτες και τα ανθελληνικά τρόλ διατελούντα υπό τας διαταγας της εβραιομασωνίας σας αφήνουμε στο οίστρο του Πειραιώς. Αυτοικανοποιηθείτε με την μοναδικότητα σας οι Έλ-ληνες και ημείς οι διατελώντες εβραιομασώνοι θα σας τα παίρνομε από τα σπρεντ.

  9. A.M. avatar
    A.M. 26/04/2011 10:49:48

    Αλήθεια κανένας απ τους αναγνώστες του antinews δεν έχει ακούσει για τις σεξουαλικές διακοπές ελληναράδων - αλλά ΚΑΊ ελληνίδων παρακαλώ!!! - της μεσαίας και ανώτερης κοινωνικο-οικονομικής τάξης στις Φιλιππίνες;
    Και δεν έχει συμβεί να διαβάσετε στον τύπο ότι εκεί πάνε για την παιδική πορνεία και όχι μόνο για 14χρονα (αγόρια και κορίτσια) αλλά και για 7χρονά ακόμα;;;;

    Για ποια ηθική μιλάτε;
    Για ποιά κουλτούρα;

    Σαφώς και υπάρχουν Έλληνες που ξερνοβολάνε και στην σκέψη μόνο αυτών των καταστάσεων αλλά υπάρχουν και Έλληνες που πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά για να ικανοποιήσουν τα αρρωστημένα βίτσια τους.

    Μήπως επίσης ξεχνάτε το εμπόριο σεξουαλικής ικανοποίησης που διακινούν ακόμα και αστυνομικοί - μην γράψω κυρίως οι αστυνομικοί! - απ τις χώρες των πρώην σοσαλιστικών χωρών της ανατολικής ευρώπης;;
    Έχει γεμίσει ο τόπος από πόρνες κάθε φυλής και χρώματος.

    Και ξέρετε, χωρίς ζήτηση προσφορά ΔΈΝ υπάρχει!
    Και η ζήτηση υπάρχει κατά κανόνα εκ μέρους «ηθικών» και πέραν κάθε υποψίας Ελλήνων.

    Η ηθικότητα ενός λαού κρίνεται ΚΑΊ απ την ΠΟΣΌΤΗΤΑ της έναντι αμοιβής παρεχόμενης σεξουαλικής ικανοποίησης.
    Με βάση το παραπάνω οι σημερινοί Έλληνες είναι ένας ανήθικος λαός.

    Ως τα μπούνια χωμένος μέσα στην πορνεία!

    Εξ άλλου μην παραγνωρίζετε και την νόμιμη πορνεία.
    Όταν μία ή ένας παντρεύεται και με εκκλησιαστικό γάμο κάποιον ή κάποια για τα λεφτά του αυτό είναι πορνεία.
    Το ίδιο πορνεία είναι όταν ο γάμος γίνεται για δόξα, για επαγγελματική ανέλιξη, για κοινωνική θέση κ.ο.κ.
    Πορνεία είναι, απλώς η κυρία ή ο κύριος κάνει κατά πολύ καλύτερη αγοραπωλησία, εμπορεύεται το σώμα του κατά πολύ ακριβότερα δηλαδή. απ την πόρνη του πεζοδρομίου την νόμιμη ή την παράνομη.
    Είναι άλλο να εισπράτεις κάτι ψωροευρώπουλα και να εκδίδεσαι και άλλο να εξασφαλίζεις στέγη, τροφή, αραλήκι, ανώτερη κοινωνική θέση, αυτοκίνητο, υπηρέτρια πιθανόν και πολλές άλλες παροχές και μάλιστα για μια ολόκληρη ζωή! εκδιδόμενη ή εκδιδόμενος με το ίδιο πρόσωπο πάντα (?) και να γλυτώνεις και τον κοινωνικό στιγματισμό! καθότι «κυρία» ή «κύριος» και όχι πόρνος ή πόρνη στα μάτια της κοινωνίας.
    Και με τις ευλογίες της Εκκλησίας πάντα!
    Ω της υποκρισίας!

    Πορνεία επίσης είναι το να παντρεύεται κάποιος ή κάποια θρησκευόμενος / θρησκευόμενη για να «νομιμοποιήσει» το πήδημα!
    Μιάς και οι εκτός γάμου σεξουαλικές σχέσεις είναι πορνεία κατά την Εκκλησία το να παντρεύεται κάποιος εξ ΑΝΑΓΚΗΣ σεξουαλικής και αυτό πορνεία είναι.

    Με λίγα λόγια η πορνεία δεν είναι θέμα λαών κατά την δική μου άποψη.
    Είναι θέμα ανθρώπων.
    Υπάρχουν πόρνοι και πόρνες σε όλους τους λαούς.
    Και υπάρχουν και άνθρωποι σε όλους τους λαούς.

    Και η πορνεία ως φαινόμενο δεν έχει να κάνει με λαούς
    αλλά με το κατά πόσον εμπαθής ή απαθής είναι ο άνθρωπος.

    Ας δεί κάποιος μέσα του με ειλικρίνεια και τότε θα καταλάβει που βρίσκεται η αιτία της πορνείας.
    Και τότε θα αφήσει τις πορνείες των άλλων λαών και των άλλων ανθρώπων και θα ασχοληθεί με τις δικές του πορνείες.
    Επειδή αντικρύζοντας τον δικό του βόρβορο, το δικό του ειδεχθές προσωπείον ο άνθρωπος θα καταλάβει ότι δεν έχει πολύ χρόνο σε αυτήν την ζωή για να μπορέσει να καθαρίσει τον δικό του εαυτό απ τα δικά του πάθη και άρα δεν έχει και την πολυτέλεια να ασχολείται με τα πάθη και τις πορνείες των άλλων λαών και των άλλων ανθρώπων.
    Και αν ασχολείται με τα πάθη και τις πορνείες των άλλων λαών και των άλλων ανθρώπων αυτό δείχνει ένα μόνο πράγμα:

    ότι ΠΟΤΈ δεν αντίκρυσε με ειλικρίνεια τον δικό του εαυτό!

    και δεν τον αντίκρυσε επειδή το θέαμα του είναι τόσο αποκρουστικό που δεν το αντέχει.
    και μιάς και δεν αντέχει τον δικό του βόρβορο ασχολείται με τις πορνείες των άλλων για να νοιώσει καλύτερα.
    Υποκρίνεται τον ηθικό επειδή δεν αντέχει την ανηθικότητά του.
    Και αυτή η υποκρισία τον οδηγεί σε μια μόνιμη και αθεράπευτη εμπαθή και ανήθικη κατάσταση.
    Γιατί η θεραπεία προϋποθέτει την διάγνωση.
    Και σωστή διάγνωση χωρίς να δείς με ειλικρίνεια τον εαυτό σου δεν υπάρχει.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ A.M. 26/04/2011 11:02:02

      Α.Μ.

      "Μιάς και οι εκτός γάμου σεξουαλικές σχέσεις είναι πορνεία κατά την Εκκλησία το να παντρεύεται κάποιος εξ ΑΝΑΓΚΗΣ σεξουαλικής και αυτό πορνεία είναι."

      Άσχετα του αν συμφωνώ ή όχι μαζί σου, το θέμα δεν είναι αν το δέχεται (ή ΤΙ δέχεται) η Εκκλησία ή το αν ζούμε εν Χριστώ σαν κοινωνία (εδώ ο άνθρωπος δεν μπορεί ούτε σαν κοινωνική οντότητα να βάλει μέτρο στον εαυτό του και θα ζήσει με μέτρο τον Χριστό;;;).
      Η Αρετή σαν κοινωνική πρακτική υπάρχει μέσα στον άνθρωπο και πριν τον Χριστό. Γι αυτό η φύση μας προίκισε με νου και κριτήριο και συνείδηση...για να μετράμε και να συγκρίνουμε και να κρίνουμε τι είναι καλό κι ωφέλιμο και τι είναι ζημιογόνο για τον άνθρωπο και την κοινωνία.
      Σαν μέτρο σύγκρισης χρησιμοποιούμε τα δεδομένα και όχι σαν τρόπο να ηρεμήσουμε την συνείδησή μας επειδή "κάπου αλλού" τα πράγματα ίσως είναι χειρότερα.

    • Φούλης avatar
      Φούλης @ A.M. 26/04/2011 12:18:41

      ΑΜ

      μην λέτε κακές λέξουλες. Οι Ελληναράδες της Αρετής θα σας καταγγείλουν ως Εβραιομασώνον και Εχθρόν της Πατρίδος. Αφολυ βέβαια εις τα αμερικάς η οικογένεια διελύθη (αγνοώντας το γεγονός οτί ο γάμος στην Αμερική είναι πανεύκολη υπόθση χωρίς να απαιτείται η χαρτούρα, της χαρτούρας, ω χαρτούρα), εις την σεπτή ημών και υμών Ελ-λάδα έχομε το θλιβερόν προνόμιον να σερβίρουμε 10χρονα με βαρύ αλκοόλ σε μπαρ και κεφτέριες. Όπως επίσης δίνουμε στα περίπτερα χωρίς κανένα ενδοιασμό τσιγάρα σε κάθε παιδάκι. Θυμούμαι εγώ να με στέλνει η διαπρεπής μαμά να της αγοράσω σιγαρέττα χωρίς ο αείμνηστος υπέρβαρος και αποθανών εκ του βάρους κύριος Διονύσης να αναρρωτηθεί αν στο ενδιάμεσο το πακέτο θα κατέλληγε στα πνευμόνια μου. Μια κοινωνία επίσης φαίνεται στο πως προστατεύει τα αδύναμα μέλη της, εν προκειμένω τα παιδιά. Μάλλον η Ελ-λάδα που πωλεί ελεύθερα αλκοόλ, καπνό και μεσημεριανές τσούλες στα παιδιά της είναι μια χώρα για τα μπάζα. Τολμήστε στο Σέρινταν του Γουαιόμινγκ (κάτι σαν τα Γκράβαρα) να μπείτε σε μπαρ με 15χρονο. Θα σας δείξουν ευγενικά την έξοδο.

  10. SAS avatar
    SAS 26/04/2011 18:55:41

    «Η αστυνομία και οι εισαγγελικές αρχές πρέπει να κυνηγάνε τους προαγωγούς και όχι τα 12χρονα κορίτσια… και ίσως θα πρέπει να αρχίσουν να κυνηγάνε και τους πελάτες».

    Ίσως ρε παιδιά ... ΊΣΩΣ ;