#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2012 07:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κροάτης μοναχός πούλησε τα κτήματα της εκκλησίας και τόσκασε με γυναίκα



Φραγκισκανός καλόγερος εγκατέλειψε την ασκητική ζωή του και το έσκασε με γυναίκα, αφού προηγουμένως πούλησε τα κτήματα της εκκλησίας στο Μπάσκα Βόντα της δυτικής Κροατίας.

Η Καθολική Εκκλησία επιβεβαίωσε σήμερα τις φήμες που κυκλοφορούσαν εδώ και μερικές ημέρες και ανέφεραν ότι ο μοναχός πέταξε τα ράσα και έφυγε παίρνοντας μαζί του 9,8 εκατομμύρια κούνα (περίπου 1,7 εκ. δολάρια).

“Θέλουμε να σταματήσουμε τις εικασίες των μέσων ενημέρωσης για το θέμα αυτό (...) και να προστατεύσουμε την αξιοπρέπεια της φραγκισκανικής μονής του Πρεσβέτο”, αναφέρει η επισκοπή του Σπλιτ και της Μακάρσκα σε ανακοίνωση που ανήρτησε στην ιστοσελίδα της.

Σύμφωνα με την επισκοπή ο μοναχός Σίμε Νίματς πούλησε 43 στρέμματα γης που ανήκαν στην εκκλησία και απέσυρε χρήματα από το λογαριασμό της, χωρίς να έχει πάρει έγκριση προηγουμένως. Ήδη έχει ξεκινήσει η διαδικασία για την ακύρωση της αγοραπωλησίας.

Τα κροατικά μέσα ενημέρωσης ανέφεραν ότι ο 34χρονος Νίματς το έσκασε πριν από δύο εβδομάδες με ένα πολυτελές αυτοκίνητο, έχοντας στο πλευρό του μια γυναίκα. Τον αναζητούν τόσο η αστυνομία όσο και η εκκλησία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TARAMAS avatar
    TARAMAS 17/10/2012 11:04:44

    Είδε το φως το αληθινό...

  2. Costan the Barbarian avatar
    Costan the Barbarian 17/10/2012 11:12:06

    Μαγκιά του.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/10/2012 11:45:47

    Άν μοίραζε τα κτήματα στους φτωχούς θα έλεγα "Σίμε, είμαι μαζί σου"
    Ήταν και Φραγκισκανός, είχε έναν παραπάνω λόγο να το κάνει.
    Αλλά έτσι, και μάλιστα με πολυτελές αυτοκίνητο; Μπαγαποντάκος, κάτι κοντινό μου θύμίζει, αλλά τι ...
    Μήπως είχε και λιμνοθάλασσα η Μονή του Πρεσβέτο;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 17/10/2012 12:32:32

      Και ο Φραγκίσκος της Ασσίζης, ένας άγιος των αγίων, είχε την αγαπημένη του Κλάρα, γνωστή ως Φτωχή Κλάρα, μετέπειτα Φραγκισκανή ηγουμένη και Αγία.
      Αλλά τα χάρισε στους φτωχούς τα υπάρχοντα του πλούσιου εμπόρου πατέρα του, και τριγύριζαν με την Κλάρα ακτήμονες, πένητες, μοναχοί χωρίς μοναστήρι...

  4. tarzan avatar
    tarzan 17/10/2012 12:19:52

    μπραβο του

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/10/2012 13:57:21

    Πολλοί θέλουν την άνοιξη
    κι άλλοι το καλοκαίρι,
    και το χειμώνα το βαρύ
    μονάχα οι καλογέροι.

    Έλα βοριά, καλέ βοριά
    χιόνι και καταιγίδα
    να πέσουνε τα μάνταλα
    να σφραγιστούν οι θύρες
    να μην περνούν οι όμορφες
    και πέσω σε παγίδες.

    Γιατί είμαι αδύναμο σκαρί
    και χάνω τη σειρά μου
    όταν γυναίκα δαίμονας
    περάσει από κοντά μου.

    Η πίστη θέλει στήριγμα
    θεό που να λατρεύει
    και μοναστήρι πέτρινο
    κελί σαν μαύρη απόχη
    στρώμα από άγριο μαλλί
    τα όνειρα να διώχνει.

    (Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Πρώτη εκτέλεση: Σωκράτης Μάλαμας)

  6. arion avatar
    arion 17/10/2012 21:04:20

    Τώρα ο συγγραφέας Robin Sharma του best seller O MONAΧΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΗ ΦΕΡΑΡΡΙ ΤΟΥ, θα γράψει το σικουελ O MONAΧΟΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΗ ΦΕΡΑΡΡΙ ΤΟΥ...

  7. Η Αγία Κλάρα στο κλαρί avatar
    Η Αγία Κλάρα στο κλαρί 17/10/2012 22:42:49

    Πάλι καλά να λέμε! Υπάρχουν τελικά στρέιτ μοχαχοί. Είναι κι αυτό μια παρηγοριά κι ένα καταφύγιο για τις απελπισμένες αυτού του gay κόσμου!