#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/10/2011 13:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρίση = κατάθλιψη, αυτοκτονίες, πορνεία, ναρκωτικά



Τα σκληρά οικονομικά μέτρα λιτότητας και η κατακόρυφη αύξηση της ανεργίας προκαλούν κατάθλιψη σε ολοένα και περισσότερους πολίτες και ωθούν στην εξάρτηση από ουσίες, ενώ η συρρίκνωση των ιατροφαρμακευτικών δαπανών του δημοσίου περιορίζει τις δυνατότητες των ανθρώπων να έχουν ιατρική βοήθεια.

"Η εικόνα της υγείας στην Ελλάδα είναι ανησυχητική," τονίζει ο Ντέιβιντ Στάκλερ, κοινωνιολόγος στο πανεπιστήμιο Κέιμπριτζ της Βρετανίας, ο οποίος δημοσίευσε τα αποτελέσματα της έρευνάς του στην ιατρική επιθεώρηση Lancet. "Διαπιστώνουμε... ανησυχητικές τάσεις--διπλασιασμό των αυτοκτονιών, αύξηση των ανθρωποκτονιών, αύξηση κατά 50% των κρουσμάτων μόλυνσης με HIV και οι πολίτες αναφέρουν ότι η υγεία τους επιδεινώνεται, αλλά δεν επισκέπτονται γιατρό παρότι νιώθουν ότι θα έπρεπε," υπογραμμίζει.

Συγκεκριμένα, διαπιστώθηκε 17% αύξηση των αυτοκτονιών από το 2007 ως το 2009, ενώ από επίσημα στοιχεία που προβλήθηκαν στο ελληνικό κοινοβούλιο προβλέπεται ακόμη μεγαλύτερη αύξηση, από 25% ως 40%.

Σημειώνεται πως το πόρισμα της μελέτης προτείνεται, από τον Μάρτιν Μακί της Σχολής Υγιεινής και Τροπικής Ιατρικής του Λονδίνου και συνεργάτη του Στάκλερ, να ληφθεί σοβαρά υπόψη από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες που αντιμετωπίζουν κρίση χρέους. "Η περίπτωση της Ελλάδας είναι μία προειδοποίηση του τι μπορεί να συμβεί αν πραγματοποιηθούν σημαντικές περικοπές στον τομέα της υγείας εξαιτίας της ύφεσης," τόνισε σε τηλεφωνική του συνέντευξη.

Προηγούμενη έρευνα του Μακί, του Στόκερ και άλλων επιστημόνων, που πραγματοποιήθηκε τον Ιούλιο, διαπίστωσε ότι τα ποσοστά αυτοκτονίας στην Ευρώπη αυξήθηκαν σημαντικά τη διετία 2008-2009 εξαιτίας της οικονομικής κρίσης, της μείωσης των εισοδημάτων και της αύξησης της ανεργίας. Ελλάδα και Ιρλανδία ήταν αυτές που επλήγησαν περισσότερο.

Στην τελευταία έρευνα διαπιστώνεται επίσης μία σημαντική αύξηση στα κρούσματα μόλυνσης με HIV στην Ελλάδα κατά τα τέλη του 2010 και εκτιμάται πως τα κρούσματα του ιού του AIDS θα αυξηθούν κατά 52% φέτος.

Επίσης, αυξήθηκαν κατά 20% τα ποσοστά χρηστών ηρωίνης το 2009 ενώ συγχρόνως οι περικοπές στον προϋπολογισμό το 2009 και το 2010 οδήγησαν στην κατά 30% μείωση των κρατικών προγραμμάτων βοήθειας των τοξικομανών και παροχής υπηρεσιών πρόληψης κατά του HIV. Μάλιστα, υπάρχουν πληροφορίες ότι ορισμένοι τοξικομανείς μολύνονται σκοπίμως με τον HIV, προκειμένου να λάβουν το μηνιαίο επίδομα των 700 ευρώ και συντομότερη ένταξη στα προγράμματα υποκατάστασης για τους χρήστες.

Τέλος, λόγω της κρίσης, εντάθηκαν οι σχέσεις της Ελλάδας με τις φαρμακευτικές εταιρίες καθώς επιβλήθηκαν μεγάλες μειώσεις στις τιμές των φαρμάκων συγκριτικά με οποιαδήποτε άλλη χώρα στην Ευρώπη και με απλήρωτους λογαριασμούς να επιβαρύνουν περαιτέρω τις φαρμακευτικές εταιρίες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα πχ η ελβετική εταιρία Roche να διακόψει την προμήθεια φαρμάκων για τον καρκίνο σε ορισμένα κρατικά νοσοκομεία της Ελλάδας καθώς δεν τα έχουν πληρώσει και οι ασθενείς να κληθούν να τα προμηθευτούν από φαρμακεία.

Αρκετές φαρμακευτικές εταιρίες υποχρεώνονται να δεχτούν, αντί μετρητών χρημάτων, ελληνικά κρατικά ομόλογα για την αποπληρωμή ορισμένων υπέρογκων χρεών. Την ίδια στιγμή όπως αναφέρει η μελέτη οι περικοπές της τάξης του 40% στον προϋπολογισμό των νοσοκομείων, με άμεσο αποτέλεσμα την έλλειψη προσωπικού και φαρμάκων και το "λάδωμα" του υπάρχοντος προσωπικού προκειμένου να γλιτώσουν από τις μεγάλες  ουρές και την αναμονή στα υπερφορτωμένα νοσοκομεία.

Νοσοκομεία στα οποία την ίδια στιγμή οι ασθενείς αυξάνονται κατά 24% καθώς η κρίση τους στρέφει από τα ιδιωτικά νοσοκομεία στα δημόσια. Ταυτόχρονα ένα 15% των ασθενών αποφεύγουν να πάνε στον γιατρό ή τον οδοντίατρο λόγω των συνθηκών στα δημόσια νοσοκομεία.

Αυτό όμως που είναι ανησυχητικό είναι ότι αυτή είναι η κορυφή του παγόβουνου. Όπως δήλωσε ο δόκτωρ Αλέξανδρος Κεντικελένις του πανεπιστημίου του Κέμπριτζ στο ΒΒC "πολλές από τις επιπλοκές θα αργήσουν  να εκδηλωθούν. Στην μεγάλη ύφεση (του 1928) χρειάστηκαν πέντε χρόνια προκειμένου να δούμε τα συμπτώματα της κρίσης στην υγεία των Αμερικανών”.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. NIKOLAOY avatar
    NIKOLAOY 10/10/2011 14:15:30

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΣΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ Μ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΛΕΟΣ Η ΕΛΛΔΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΑΤΟΧΗ ΚΛΠ ΑΝΤΕΞΕ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΜΕ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ NIKOLAOY 10/10/2011 14:26:51

      Την αλήθεια λένε. Με αυταπάτες δεν γίνεται τίποτα...

  2. Βασιλης avatar
    Βασιλης 10/10/2011 14:44:22

    Ποιοι Ελληνες περασαμε χειροτερα; Η γενια των McDonalds ; Εμεις ειμαστε οι επαναστατες του καναπε... και επαναπαυομαστε στις δαφνες των προγονων μας. Που ειναι η αντιδραση μας; Που ειναι τα εκατομυρια των αδικημενων ; Γιατι δεν βγαινουμε να παραπονεθουμε ΟΕΟ;

  3. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 10/10/2011 15:49:49

    Η εγκληματικοτης αυξανεται απο την κακοποιο δραση των ξενων. Αλβανοι με καλασνικωφ, Ρουμανοι διαρρηκται, Βουλγαρες πορτοφολουδες, Αραβες και Αφγανοι λησται των δρομων κλπ. Η εγκληματικοτης των ξενων θα βαινη αυ ξανομενη οσον δεν θα λαμβανωνται αποτελεσματικα και σκληρα μετρα. Η αυξησις των κρουσματων HIV προερχεται απο νεγρους, που συνεχως εγκαθιστανται στην Χωρα. Αν εξετασθουν 10.000 με προελευση την Νοτιο και Νοτιανατολικη Αφρικη οι φορεις HIV μπορει να ανελθουν στο 50%. Λοιμωδεις ασθενειες οπως ελονοσια, φυματιωσις, λεπρα κλπ. επανερχονται λογω εισροης λαθρεποικων απο τριτοκοσμικες περιοχες. Δεν ειναι τυχαιον οτι στο Λονδινο ασχοληθηκε η Σχολη Τροπικης Ιατρικης! Απο την εν λογω ερευνα πληροφορουμεθα οτι οι φορεις HIV λαμβανουν επιδομα 700 ευρω!!! Αν ληφθη υπ' οψιν οτι το 90% των φορεων ειναι κιναιδοι, σημαινει οτι το Δημοσιον επιδοτει την σεξουαλικη διαστροφη.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Kραντωρ 10/10/2011 21:27:21

      Πότε κάνατε κύριε Κραντωρ τελευταία φορά εξέταση για HIV?
      Ή δεν έχετε κάνει ποτέ;
      Δωρεάν είναι, ενημερωτικά.
      h**p://www.hivaids.gr/syggrou/frame22/testing.html

      Όσο για την ρατσιστικής χροιάς παράθεσή σας...

      Μου θυμίζετε παρακαλώ τι εθνικότητας είναι αυτοί που επέτρεψαν σε όλους αυτούς τους εγκληματίες και φορείς των πάσης φύσεως ασθενειών που περιγράφετε να εισέλθουν στην χώρα;
      Γιατί εάν δεν κάνω λάθος ΈΛΛΗΝΕΣ είναι αυτοί που επέτρεψαν να γίνει η χώρα ότι είναι σήμερα!
      Και αυτούς τους ΈΛΛΗΝΕΣ τους ψηφίζουν και τους βάζουν σε θέσεις εξουσίας πάλι ΈΛΛΗΝΕΣ ψηφοφόροι!

      Αν και στα μαθηματικά ήμουν μπήτ στουρνάρ' θυμάμαι την μεταβατική ιδιότητα (Αν α = β και β = γ => α = γ).
      Αν την εφαρμόσουμε στα παραπάνω τότε για όλο αυτό το χάλι της χώρας φταίει ένας και μόνο ένας άνθρωπος:

      «ΕΣΕΊΣ!»

      ... και πάψτε να κατηγορείτε τους άλλους που απλώς «βρήκαν ανοιχτή την πόρτα και μπήκαν» (κατά το επιεικέστερον, για να μην γράψω κάτι πιο χυδαίο).

      Είναι πανεύκολο να ρίχνουμε τις ευθύνες στους άλλους.
      Το δύσκολο είναι να αναλαμβάνουμε τις δικές μας.

      Και εγώ βλέπετε έχω την ατυχία να ζώ στην χώρα που ονομάζεται «Φταίνε πάντα οι άλλοι!»

      • Kραντωρ avatar
        Kραντωρ @ A.M. 10/10/2011 22:58:35

        A.M. Δεν ανηκω στις ομαδες υψηλου κινδυνου δλδ κιναιδοι και γυναια, που συνουσιαζονται με νεγρους. Εσεις μαλλον σε αυτες τις κατηγοριες περιλαμβανεσθε και γνωριζετε σχετικα. Διακατεχεσθε απο μια «ρατσιστικη» διαθεση εναντι των Ελληνων. Η χωρα στην οποια «εχετε την ατυχια να ζητε» ειναι η προσφιλης Πατριδα μας. Αν δεν σας αρεσει μπορειτε να μασ απαλλαξετε απο την παρουσια σας. Εξω ταχεως απο την Ελλαδα εσεις μαζι με τους αγαπημενους σας αραπηδες και κιτρινομουρηδες. Η ηλιοθιοτης δεον να φορολογηται με υψηλο συντελεστη.

        • A.M. avatar
          A.M. @ Kραντωρ 10/10/2011 23:29:45

          Το που ανήκω μπορείτε να το διαβάσετε εδώ στο antinews σε πολλές παραθέσεις μου.
          Το εάν διάκειμαι ρατσιστικά έναντι των Ελλήνων .. μία απ τα ίδια. Αν διαβάσετε θα το διαπιστώσετε.

          Όσο για το ότι δεν ανήκετε στις ομάδες υψηλού κινδύνου αυτό δεν σας εξασφαλίζει με τίποτε ότι δεν είστε φορέας.
          Ψάξτε το λίγο.

          Όσο για την περιουσία μου..
          Εγώ την κάνω δώρο όλη στην Πατρίδα μου!
          Και όταν λέω όλη εννοώ όλη!
          Εσείς;

          Τώρα βέβαια σε όσα σας έγραψα δεν απαντήσατε.

          Αν εσείς μου ανοίξετε τις πόρτες και τα παράθυρα του σπιτιού σας διάπλατα και εγώ ταλαίπωρος και πεινασμένος μπώ στο σαλόνι σας, με βάλετε να κάνω τις δουλειές που εσείς βαριέστε ή χαλιέστε να τις κάνετε λόγω .. ανωτερότητας ή δεν ξέρω και γώ γιατί, και μετά με κατηγορείτε ως κίναιδο, εγκληματία, φορέα μεταδοτικών ασθενειών και τα παρόμοια .. εμείς στο χωριό μου ξέρετε πως το λέμε αυτό;

          Κακοήθεια!

          Και εάν σας έχω κλέψει, σας έχω βιάσει την κόρη, σας έχω δείτει κι από πάνω τότε δεν το λέμε μόνο κακοήθεια αλλά και ΗΛΙΘΙΌΤΗΤΑ!
          Γιατί κανένας δεν σας υποχρέωσε να με βάλετε σπίτι σας.
          Σωστά;

          Και πραγματικά η ηλιθιότης πρέπει να φορολογείτε.
          Και επειδή φαίνεται πως είστε πολύ πλούσιος από ηλιθιότητα χρειάζεστε άγρια φορολόγηση για νάρθετε στα ίσια σας!

          Εγώ παρεπιμπτόντως είμαι πτωχός ως προς την συγκεκριμένη .. «αρετή» και φορολογούμαι με μηδενικό φορολογικό συντελεστή.

          Και μιάς και μου το παίζεται και πολύ πατριώτης...
          Η λέξη «φιλοξενία» μήπως ξέρετε σε ποιά γλώσσα ανήκει;
          Και ποιοί την έκαναν πράξη πρώτοι στον κόσμο;

          Ο ξένος για τον Έλληνα, τον πραγματικό Έλληνα! και όχι τον φασίζοντα ναζιστή με προσωπείο «Έλληνα» - ήταν ΙΕΡΌ ΠΡΌΣΩΠΟ!
          Και όχι μόνο στην αρχαία εποχή αλλά και μέχρι πριν λίγες δεκαετίες αν πήγαινε ξένος σε ελληνικό χωριό, οι ίδιοι μπορεί να μην είχαν να φάνε για τον ξένο όμως θα έβρισκαν πάντα να τον ταϊσουν, να τον κοιμήσουν, να τον περιποιηθούν.
          Μέχρι και λιποτάκτες Ιταλούς φιλοξενούσαν και προστατεύαν απ τους Γερμανούς με κίνδυνο της ζωής τους για πολλούς μήνες ίσως και χρόνια ..

          Ποιοί είπαμε τα έκαναν αυτά;
          Για ποιούς ήταν ΙΕΡΌ ΠΡΌΣΩΠΟ ο ξένος;

          Για τους ΈΛΛΗΝΕΣ!
          ..και όχι για τα απάνθρωπα φαστιστόμουτρα ρατσιστικά γουρούνια με προσωπείο ελληνικό.

          Να το επαναλάβω ή τόμαθες το μάθημα Κράντωρ;

          Για όσο θα θεωρείς τον ξένο απόβλητο ΈΛΛΗΝΑΣ πραγματικός ΔΕΝ θα είσαι!
          Και όσο θα ρατσίζεις ενάντια σε κάθε τι μή ρατσιστικό / φασιστικό / ναζιστικό ΌΣΟ και να το θέλεις και να το ισχυρίζεσαι .. ΟΥΔΕΜΊΑ ΣΧΈΣΗ θα έχεις με αυτό που ονομάζεται ΕΛΛΗΝΙΚΉ ΨΥΧΉ!
          Ουδεμία!

          • A.M. avatar
            A.M. @ A.M. 10/10/2011 23:43:43

            Και για να μην σου μένουν και απορίες..

            Άλλο πράγμα η μεταναστευτική πολιτική μιάς χώρας - που εν προκειμένω είναι ανύπαρκτη στην Ελλάδα - και που σαφώς είμαι ΥΠΈΡ του να ληφθούν τα όποια μέτρα κρίνονται απαραίτητα για να τελειώνει αυτό το αισχρό φαινόμενο της λαθρομετανάστευσης που είναι πρόβλημα για όλη την ελληνική κοινωνία και ΕΝΤΕΛΏΣ ΆΛΛΟ ΠΡΆΓΜΑ οι ρατσιστικές και φασιστικές επιθέσεις και οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί των ξένων επειδή δεν έτυχε να είναι Έλληνες.

            Το ένα θέμα είναι θέμα πολιτικής που κάθε σοβαρό κράτος οφείλει να έχει χαράξει και να εφαρμόζει ενώ το άλλο είναι θέμα ρατσισμού και αρρωστημένης ναζιστικής και φασιστικής συμπεριφοράς και αντίληψης για κάθε τι που δεν ταιριάζει φυλετικά ή χρωματικά ή πολιτισμικά ή θρησκευτικά κ.ο.κ. με τις δικές μου αξίες.

  4. kainourgios avatar
    kainourgios 10/10/2011 15:50:11

    Μια χαρά τα λέει, ας μην εθελοτυφλούμε, και πόσα περιστατικά δε ξέρουμε και δε τα μαθαίνουμε ποτέ! Είναι τραγικό το σημείο που έχει φέρει αυτή η κυβερνηση τους πολίτες και κυρίως τους νεους!

  5. The Saint avatar
    The Saint 10/10/2011 18:58:33

    Θα είναι πραγματικά κρίμα και μεγάλο ΑΔΙΚΟ, να τη γλυτώσουν οι κυβερνώντες, μόνο με πολιτική απαξίωση και μαρασμό που είναι δεδομένα έτσι και αλλιώς....
    Λαικο δικαστήριο, και αγχόνη τους πρέπει...

  6. Nikolas avatar
    Nikolas 11/10/2011 08:22:29

    ΚΥΡΙΟΙ, ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΟΣΧΕΘΩ, ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ TA ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΕΠΑΡΚΩΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ -ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ - ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ, ΠΩΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ''ΞΕΦΡΑΓΟ ΑΜΠΕΛΙ'' ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΠΩΣ ΒΡΗΚΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ-ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ- ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ! ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΟΛΩΝ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΩΣ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΔΥΑΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΛΠ! ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΤΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΞΕΝΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤΣ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΝΑΚΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΝΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΕΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΣΑΣ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΝ ΒΟΗΘΑΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΟΡΕΥΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΜΠΡΟΣ! ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ''ΨΙΛΑ'' ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΤΖΑΜΙ, ΑΥΤΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ, ΜΠΡΑΒΟ, ΗΡΩΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΑ ΝΟΜΙΜΗ ΠΡΑΞΗ ΑΝΤΑΞΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΑΣ! ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟΥΣ ΦΕΡΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΒΙΩΝΟΥΜΕ! ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ!