#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/01/2011 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κανόνες συμπεριφοράς εν μέσω οικονομικής κρίσης



Επειδή σε διάφορα έντυπα της καλοαναθρεμένης αστικής τάξης διαβάζω τελευταία για τους νέους κώδικες συμπεριφοράς σκέφθηκα κι εγώ να παρουσιάσω ένα αντιμνημονιακό Savoir Vivre:

Μέχρι πόσα τσιγάρα μπορώ να κάνω τράκα; Αν θες παραπάνω από τρία μέσα στη βραδιά, διπλάρωσε τη χήρα περιπτερού ή κόφτο το ρημάδι. Ο κανόνας αυτός δε ισχύει ασφαλώς για τις κυρίες.

Να σιδερώνω τα εσώρουχα; Μη σιδερώνετε ούτε ρούχο, ούτε εσώρουχο τίποτα.  Γλιτώνετε χρόνο, χρήμα από το ρεύμα και έχετε ισχυρή πιθανότητα να φέρετε στη μόδα τα τσαλακωμένα.

Τι να προσέχω όταν τρώω; Να μη φας το χέρι του διπλανού, να μη μιλάς με το φαγητό στο στόμα, να σκουπίζεσαι από τις σάλτσες και να δείχνεις μια αυτοσυγκράτηση στις «βουτιές» με ψωμί στη σαλάτα.

Ποιον να σερβίρω πρώτα όταν βάζω κρασί; Τον Πάγκαλο. Γνωρίζει το αντικείμενο, μπορεί να σας συμβουλεύσει για τη σωστή επιλογή οίνου, αναλόγως του φαγητού και ταυτόχρονα διασφαλίζετε ότι μαζί τα ήπιατε.

Γιατί να μην τσακίζω τις σελίδες βιβλίων που  δανείζομαι; Γιατί θα τσακίσεις τα νεύρα του ιδιοκτήτη. Καλές οι υπογραμμίσεις και οι σημειώσεις όταν θα σε εξετάσουν στο βιβλίο. Διαφορετικά μετά είναι για πέταμα.



Πώς να φέρομαι στο σινεμά και στο θέατρο ; Να κλείνεις το κινητό, να μην λύνεις τα οικογενειακά σου σε δημόσιους χώρους. Μπορείς να κοιμηθείς, αρκεί να μη ροχαλίζεις. Αντί για τσιπς πάρε κωκ που είναι και αθόρυβο στο μασούλημα. Για τους παραδοσιακούς υπάρχει και το σάμαλι.

Μην καλλιεργείς τη φάρμα σου στο FB την ώρα της δουλειάς . Αν θέλεις να κάνεις ένα διάλειμμα από τη δουλειά στο γραφείο ή αν δεν έχεις καμιά όρεξη να ανοίξεις κουβέντα με τον διπλανό σου, η φάρμα δεν είναι λύση. Η καλλιέργεια ζαρζαβατικών στον διαδικτυακό σου κήπο μπορεί, σύμφωνα με τους ειδικούς, να λειτουργεί αγχολυτικά, αλλά μιας και στη χώρα είναι εγκατεστημένο το ΔΝΤ, μπορεί να σε στείλουν πίσω στο χωριό σου να βρεις τις πραγματικές τσάπες. Οι οποίες κάνουν και κάλους στα χέρια.

Μη διαβάζεις τα σημειώματα στα γραφεία των συναδέλφων Από τότε που βγήκαν τα post it χάθηκε η έμπνευση, ότι  …ακακία έχει στο μυαλό του ο άλλος τη γράφει. Πρέπει να είναι η πιο άχρηστη εφεύρεση μετά την ανακάλυψη των σπίρτων. Κάποτε ήταν μόνο κίτρινα, τώρα κυκλοφορούν σε όλα τα χρώματα, για να συνδυάζονται με όλα τα ταγέρ των κυριών-στελεχών επιχειρήσεων.

Σταματάω την ανάλυση του σύγχρονου σαβουάρ-βιβρ εδώ για να μη μείνει και άνεργος ο Ζαμπούνης…

Μικρός Οδυσσέας

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι άσχετες με το θέμα, αλλά μου αρέσουν πολύ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 23/01/2011 14:59:46

    "Τι να προσέχω όταν τρώω; Να μη φας το χέρι του διπλανού, να μη μιλάς με το φαγητό στο στόμα, να σκουπίζεσαι από τις σάλτσες και να δείχνεις μια αυτοσυγκράτηση στις «βουτιές» με ψωμί στη σαλάτα."

    Ε, αυτό δεν ισχύει για κάποιους...

    • factorx avatar
      factorx @ Wolf 23/01/2011 15:17:13

      τσίμπα κανένα αχλάδι

      • Wolf avatar
        Wolf @ factorx 23/01/2011 17:31:00

        Ντροπή! Πιπέρι θα σου βαλω στη γλώσσα.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/01/2011 15:02:15

    Κάνεις οικονομία στο πετρέλαιο αν βρεις ζουμπουρλού με πάπλωμα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 23/01/2011 15:59:37

      Ξεχειμωνιάστρα;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 23/01/2011 19:33:42

        μέχρι την 25η Μαρτίου που επιτρέπεται το ψάρι :-)

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 23/01/2011 16:07:01

    Θα έλεγα, ότι και οι δύο φωτογραφίες είναι κατά κάποιο τρόπο σχετικές με το
    Θέμα:

    Στη μεν πρώτη, η εκπάγλου καλλονής Megan αναπαύεται καναπεδάτη,
    «after a 9 to 5 hard way to make living». A High Class Executive Etiquette!

    Στη δε δεύτερη, δύο φερέλπιδες sexytaries, δίνουν.. συνέντευξη στον H.R Director, ο οποίος καταγράφει στο laptop προϋπηρεσία, εμπειρία,
    «results orientation» etc, με το.. εκ των ων ουκ άνευ (sine qua non).. Face Control.

    Και στις δύο περιπτώσεις, πρόκειται γιά «comme il faut» κανόνες συμπεριφοράς εν μέσω οικονομικής κρίσης. Πενία τέχνας κατεργάζεται, after all..

  4. danaos avatar
    danaos 23/01/2011 16:31:13

    "Αντί για τσιπς πάρε κωκ που είναι και αθόρυβο στο μασούλημα." Άντε παίξε μπάλα ρε Μικρέ, έβγαλα απ' τη μύτη τον καφέ!Γιατί κοντά στο αθόρυβο κωκ ήρθε στο μυαλό μου και κάτι άλλο αθόρυβο!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ danaos 23/01/2011 19:35:49

      Να διαβάζεις χωρίς καφέ. Θα κάνεις χάλια το πληκτρολόγιο

      • danaos avatar
        danaos @ Μικρός Οδυσσέας 23/01/2011 19:50:56

        Ο αρχαίος θέλει ζουμπουρλού με πάπλωμα και χωρίς κωκ!

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ danaos 23/01/2011 20:03:50

          Πρότυπο δεκαετίας 1950. Ζουμπουρλού.
          Αμ ο δικός σου, με την ξεχειμωνιάστρα...
          Ευτυχώς που ο γούλφ με τον φάκτορα κρατάνε ένα επίπεδο...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Μικρός Οδυσσέας 23/01/2011 23:09:39

            Οι ζουμπουρλούδες είναι διαχρονικές, χάρη στον Καζαντζάκη, παρακαλώ.

  5. danaos avatar
    danaos 23/01/2011 20:30:23

    Ναι για αχλάδια μίλησαν όχι για κούνημα της αχλαδιάς!Δίκιο έχεις!

  6. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 23/01/2011 23:29:21

    Αν κάνετε τον κόπο κύριε Αρχαίε μας να δώσετε τον ορισμό, μπορεί και να συμφωνήσουμε. Διαφορετικά συνειρμικά μου έρχεται η αξεπέραστη Σπεράντζα...

    • archaeopteryx avatar