#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/09/2011 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Καλά που δε μας έφυγι ιντιλώς!!!»



Με φόρτωσαν ευθύνη τα σχόλια της  Juliet  και του Star Power None που έλεγαν: «Το γέλιο είναι υγεία, θεραπεύει πολλά κακά και ο Δαναός είναι θεραπευτής».

Γι αυτό κι εγώ αποφάσισα να αρχίσω τη θεραπεία σας με μια παλιά ιστορία, που όμως έχει  σχέση με τη σημερινή πραγματικότητα. Στην ντόπια διάλεκτο φυσικά.

Πριν πολλά χρόνια πολλοί συμπατριώτες μας- όπως και σήμερα  οι νέοι μας- έφευγαν για τα ξένα για ένα μεροκάματο.

Εκείνη λοιπόν την εποχή ένας χωριάτης αγαθός που θέλει να πάει στα ξένα τον τυραννάει  η σκέψη μήπως η γυναίκα του τον απατήσει, όταν θα λείπει μακριά. Τι κάνει λοιπόν; Σκέφτεται ένα σχέδιο κρυφό που θα το ξέρει αυτός και η γυναίκα του!

Εκεί που κάθισαν να φάνε λέει στη γυναίκα του: «Άκουσι να σι πω Μυγδάλου. Όπους είπαμι θα πάου στα ξένα. Θα λείψου κάμπουσουν κιρό να βγάλου καμιά δραχμή να καζαντίσουμι».

Στο άκουσμα η έξυπνη Μυγδάλω , αφού σκέφτηκε λιγάκι είπε: «Να πας άντρα μ’ μα νοιάζουμι να μη στεναχουρηθείς εικί στα ξένα».

«Δε θα στιναχουρηθώ Μυγδάλου μ’ αλλά λέου να φκιάσουμι απόψι μια δ’λειά ,για να μι φύγ’ κι μένα η έγνοια. Να  ζουγραφίσουμι έναν λαγό στου μπούτι σ’ ,του διξί να πούμι, κι όταν γυρίσου πίσου να είνι η λαγός ικεί. Να ξέρου πως θα βρω του σπίτι μ’ όπους του άφησα.Τι λες κι συ;».

«Τι να πω άντρα μ’ τα μπούτια θ’κα μας είνι κάμι όπους σ’αρέζ’».

Ξαπλώνει λοιπόν η Μυγδάλω ,σηκώνει τα φουστάνια και ό έρμος αρχίζει τη ζωγραφιά. Μόλις  τελείωσε η ζωγραφική του λαγού βγάζει ένα δευτεράκι και γράφει: «Λαγός δεξί μπούτι.».

Σαν έφυγε ο ταξιδιώτης ήσυχος για τη μοίρα του, η Μυγδάλω δεν άργησε. Νέα και ωραία όπως ήταν βρήκε ένα παλικάρι και καλοπερνούσε. Ύστερα βρήκε άλλο κι άλλο…

Ώσπου μια μέρα παίρνει γράμμα που έλεγε: «Έρχουμι ντ’ Κυριακή του βράδ’ κι να μι πιριμέν’ς του δίχους άλλου.». Πήρε το γράμμα η Μυγδάλω και τρελάθηκε. Το γράμμα ήρθε Σάββατο και ο λαγός είχε εξαφανιστεί από την πρώτη εβδομάδα. Φωνάζει λοιπόν τον πρώτο φιλαράκο και του λέει: «Πάρι μουλίβ’ κι έλα να ζουγραφίσουμι  ικείνουν του λαγό που είχα στου μπούτ’ γιατί έσβησι.»

Πήγε λοιπόν το βράδυ το παλικάρι και τη ρώτησε: «Σι ποιο μπούτ’ ήταν η λαγός;»

«Δε θμούμι καλά μα νουμίζου στου αριστιρό».

Τον ζωγράφισε ο φίλος το λαγό και την άλλη μέρα η Μυγδάλω στολίστηκε και περίμενε τον ξενιτεμένο. Χαρές και γέλια μόλις γύρισε μα τον τρώει η αγωνία και αμέσως μπαίνει στο ψητό: «Για να δούμι ρε Μυγδάλου κι του λαγό.Είνι  ικεί που τουν άφ’σα;»

«Είνι άντρα μ’ νάτους η λαγός.»

Χαίρεται ο σύζυγος, αλλά αναρωτιέται. Βγάζει λοιπόν το δευτεράκι και διαβάζει: «Λαγός δεξί μπούτι». Οπότε λέει: «Μαρή Μυγδάλου η λαγός ήταν στου διξί του μπούτ’ πώς πάει στ’ αριστιρό;»

«Αχ καημένι άντρα μ’ τ’ς τουφικιές που έφαγι αυτά τα χρόνια καλά που κάθιτι κι αυτού και δεν μας έφυγι ιντιλώς!»

«Καλά μι λες» λέει κι ο αγαθιάρης. «Καλά που δε μας έφυγι ιντιλώς!!!»

danaos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/09/2011 17:03:45

    Και δε μου λες Δαναέ, '' η άντρας τ΄ς Μυγδάλους'' δεν το κρέμωνε το γαλακτομπούρεκο στην ξενιτιά;;;
    ΥΓ: Πάντως σημαδιακό..ακόμη και ζωγραφιστός ο ''λαγός'' πηδάει δεξιά κι αριστερά....

    • irida avatar
      irida @ ΕΥΑ 25/09/2011 17:09:40

      Kαλό!!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ irida 25/09/2011 17:15:22

        Άντρες, τι να πεις!...

        • irida avatar
          irida @ ΕΥΑ 25/09/2011 17:20:10

          Ας μη σχολιάσω καλύτερα!! ;-)

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 25/09/2011 17:20:22

      Εύα μου,
      Ο ''λαγός'' ζουμερά καρότα μαζεύει...κλέβει και κρύβεται στις πρασινάδες και τα πηδήματα η ειδικότης του.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ juliet 25/09/2011 17:32:34

        Τα στραμπουλήγματα να προσέχει juliet μου...

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/09/2011 17:31:50

    δεν ξέρω, αλλά και να προσπαθείς το χέρι να το στρίψεις όπως είναι στη φωτογραφία δεν γίνεται

    κάτι γίνεται με τη φωτο αυτή

    αυτό είναι αρθριτικό χέρι

    • factorx avatar
      factorx @ αλλενάκι 25/09/2011 17:59:16

      δεν είναι "αρθριτικό". Είναι άλλου χέρι

  3. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 25/09/2011 17:58:52

    Δαναέ μου,
    Θεραπεύτηκα.
    Ο Δίας να σε προστατεύει, η Αθηνά να σε φωτίζει, η Δήμητρα να σε ταϊζει κι η Αφροδίτη να 'ναι δίπλα σου κάθε φορά που την χρειάζεσαι.
    Και με τόσες θεές γύρω σου, ας σε ζηλεύουν οι κοινές θνητές.

    • juliet avatar
      juliet @ StarPowerNone 25/09/2011 20:01:53

      Να κάνω την πρόταση;
      Αναλαμβάνεις την reception,εγω το promotion και ο Δαναός το μπλα-μπλα
      και ας πάρουμε και τον S.A για το ταμείο και σου εγγυώμαι ''ευρά υπάρχουν'' .Aν η εταιρεία είναι για κοινωφελείς σκοπούς ,π.χ για την σωτηρία του λαβωμένου λαγού ,δηλ.ΜΚΟ ,γέλια που θα κάνουμε........το κέρδος φέρνει ευδαιμονία .

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ StarPowerNone 25/09/2011 20:39:19

      Έχω κάνει πάρα πολλές δουλειές. Reception ποτέ. Οπότε μέσα για την περιπέτεια και την εμπειρία. Αρκεί να το πάρει απόφαση ο Δαναός.
      (Αλήθεια τι είναι η reception, σ' αυτή την περίπτωση; Κάτι σαν τσατσά;)
      Ο Strange μάλλον δεν προσφέρεται για ταμίας. Να ζωγραφίζει θέλει.

      • juliet avatar
        juliet @ StarPowerNone 25/09/2011 20:58:05

        Τσατσά νόμιμη .... εκεί να δεις εμπειρία και περιπέτεια .
        Θα ζωγραφίζει τις καλές πελάτισσες .....θα μας την πει .

      • StarPowerNone avatar
        StarPowerNone @ StarPowerNone 25/09/2011 22:06:50

        Πας να με μπλέξεις. Και λογαριάζεις... χωρίς τον Δαναό.
        Άσε να επιστρέψει. Να σε βρεί ζωγραφισμένη. Και μετά θα μας πει τι σκέφτεται.

        • juliet avatar
          juliet @ StarPowerNone 25/09/2011 22:16:01

          Θα αργήσει κυνηγάει αποκλειστικότητα ,εθεάθει ο Μπένυ με κανό στη Χαλκιδική και τρέχει να σώσει το κανό.....κατάλαβες τώρα.

  4. Ariadne avatar
    Ariadne 25/09/2011 17:59:38

    Κυρίες και Κύριοι, αυτή στην φωτογραφία, είναι η "Μαγδάλου;" Γιατί αν είναι.......

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ariadne 25/09/2011 18:22:30

      Με πρόλαβες Αριάδνη!

  5. KAPELAS avatar
    KAPELAS 25/09/2011 18:10:19

    ουτε για μακακία δεν αξίζει μωρέ.Αντε κατι πιο έξυπνο να γελάσουμε.
    Ο Αντρας της Μυγδάλως

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/09/2011 19:37:05

    Δαναέ, αν σου πως ότι δεν το έπιασα... θα με μαλώσεις;

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 25/09/2011 19:50:14

      Εννοείς το πόδι;

  7. m.s avatar
    m.s 25/09/2011 20:32:15

    να πω και εγώ ένα;;;;;;;;

    • juliet avatar
      juliet @ m.s 25/09/2011 20:59:54

      Πες το .....δεν μαλώνουνε εδώ ,είμαστε δημοκρατική ομάδα .

  8. m.s avatar
    m.s 25/09/2011 21:19:37

    Νεαρός παπάς πρόσφατα τοποθετημένος στη Μύκονο αφού αντιλαμβάνεται το μέγεθος της ακολασίας που επικρατεί στο νησί , αποφασίζει να πάρει δραστικά μέτρα και με τον αγιασμό στο χέρι και το θυμιατό αρχίζει τις εφόδους στα ύποπτα μπαράκια του νησιού.
    Εισβάλει λοιπόν σε ένα ,που ήταν στέκι τραβεστί.
    Αρχίζει τους ψαλμούς ραντίζοντας τους θαμώνες και ανεβοκατεβάζοντας το θυμιατό , οπότε ακούγεται μια φωνή : καλέ , εσύ η αξύριστη με το μαύρο το ριχτό και το μαϊντανό στο χέρι… πήρε φωτιά το τσαντάκι σου!!!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ m.s 25/09/2011 21:30:25

      !!!!!!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ m.s 25/09/2011 22:19:52

      καλό ......μα ευλογημένε και ο παπάς με μούσι πήγε.

  9. Ariadne avatar
    Ariadne 25/09/2011 23:12:58

    Μπράβο m.s, να είσαι καλά! Η ώρα πήγε 23.15΄ και ακόμα γελάω!!!!!!

  10. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 26/09/2011 11:45:24

    Καλημέρα φιλαράκι,μια ερώτηση να κάνω,ο λαγός είναι ο γνωστός λαγός της Καλλιθέας, ο άπορος με τα 50 σπίτια?

    • juliet avatar
      juliet @ Dee Jay Stelios 26/09/2011 13:06:54

      Dee Jay Stelios
      Καλά ,βρε Στέλιο, μπούτι είδες και ο νους σου στον απορο λαγό πήγε;τι βίτσιο και τούτο!!!!!!!!!χαχαχαχα καλημέρα!

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ juliet 26/09/2011 14:04:27

        Τον είδα με τη σακούλα στη Βουλή και τον λυπήθηκε η ψυχή μου ρε φιλενάδα τι να κάνω?Το σεξ σε εποχές μνημονίου είναι πολυτέλεια.Ξέρεις τι διάβασα σε ένα τοίχο?I don't need sex,the goverment f...ks me everyday!!!!Την καλημέρα μου και καλή μας λευτεριά,σύντομα ελπίζω.....

  11. danaos avatar
    danaos 26/09/2011 19:54:07

    Σας χαιρετώ από τα ξένα.Μπήκα σ' ένα ίντερνετ καφέ γιατί χωρίς αντινιούζ δεν περνά η ώρα.
    1ο. Φάκτορα άριστη φωτό...
    2ο.Για τους υπόλοιπους το πρότζεκτ το έχω έτοιμο και με αρμοδιότητες.
    3ο.Ο Strange χρειάζεται φροντιστήριο στην ντοπιολαλιά και στο αξάν...
    Bye bye....

    • juliet avatar
      juliet @ danaos 26/09/2011 20:13:51

      Καλά να περνάς ,ξενητεμένε αδελφέ...........

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ juliet 26/09/2011 20:26:00

        Ο μοτζίλας μου κάνει νούμερα τελευταία.
        Σόρρυ...

        • juliet avatar
          juliet @ Strange Attractor 26/09/2011 20:45:39

          Αυτά παθαίνει όποιος λέει κακές κουβέντες.....χαχαχαχα

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/09/2011 20:22:39

    Αληθεύει ότι μετανάστευσε στη Ν. Ζηλανδία;
    Αληθεύει ότι έπιασε δουλειά κουρεύοντας κριάρια;
    Βρε τι πάθαμε...
    Χάσαμε τον Δαναό!

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 26/09/2011 20:44:33

      Και γιατί να τρέχει στη Ν.Ζηλανδία ,ξέρεις πόσα τραγιά έχουμε εδώ; τώρα για κριάρια τι να σου πω......γιατί άμα φοράνε ''καπέλο'' μπορεί να μη φαίνονται τα ''κέρατα''.
      Καλησπέρα!!!!!!!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 26/09/2011 21:13:06

      Στο Βερολίνο βρίσκεται ο Δαναός,οργανώνει τους" πειρατές"για τις εθνικές εκλογές.