#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2012 21:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και ο ...Καιάδας στην Βουλή



Αυτός είναι εκλεγμένος βουλευτής της Χρυσής Αυγής στη Β' Αθήνας. Ονομάζεται Γεώργιος Γερμένης, πήρε 5.500 σταυρούς, έχει το ψευδώνυμο Καιάδας και είναι μέλος Group metal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/05/2012 21:34:57

    Πήξαμε στους βουλευτές σελέμπριτυ. Αμάν πια.

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 07/05/2012 21:39:26

      Κόψε μοντελάκι!!!
      :)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ juliet 07/05/2012 21:44:58

        Να τον δεις το βράδυ στον ύπνο σου, να ψάχνεις τον Δαναό για να σου δώσει βαλεριάνα....

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Strange Attractor 07/05/2012 23:00:57

          Να υποθέσω ότι ο Δαναός δεν έχει μούσκουλα σαν τον τύπο στη φωτό...

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ ΕΥΑ 07/05/2012 23:59:52

            Μούσκουλα πολλά δεν έχει, αλλά αν τον δεις χωρίς το περουκίνι του, σαν χρυσαυγίτης μοιάζει.
            Λίγο σιτεμένος όμως.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/05/2012 21:39:41

    Και η... Βουλή στον Καιάδα...

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 07/05/2012 21:54:43

      Πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης................κάτι τέτοια βράδυα μετά από πανσέληνο ,ευχόσουνα να συναντήσεις τον Αλέξη όχι το μέλος του group metal Γιώργο.

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ juliet 07/05/2012 22:11:01

        Αυτό φταίει Juliet ... η πανσέληνος!
        Είναι και ..........ο δικός μας όμορφος.... τον είδες?
        Ποιός το περίμενε...........

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 07/05/2012 22:21:45

          Φελίζα ,
          καλησπέρα......να σου βάλω ένα κουιζ;
          :)

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 07/05/2012 22:25:44

            ....κουίκ είπες?

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 07/05/2012 22:33:53

            Tι πάθατε τελευταία ,όλοι πίνετε νες-κουικ,κόβετε τα νύχια σύριζα ,νέα μόδα.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 07/05/2012 22:41:36

            ...είμαστε για τον καιάδα...

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ juliet 07/05/2012 22:55:23

            Μας έπιασε κρίση άγχους από τον συνωστισμό...

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ TopGunZ 07/05/2012 23:06:53

            Top ...συνωστισμός ..μηδέν! Για την Εύβοια λέει η Juliet ...κάναμε θαύματα εδώ ..δεν τα μάθατε βόρεια?
            Από ένα βουλευτή ο καθένας ακόμα και η χα ...εκτός βεβαίως της ΝΔ...
            Τρελά Νερά... ξέρεις?

          • juliet avatar
            juliet @ TopGunZ 07/05/2012 23:22:37

            Πήγε στη ψαροταβέρνα στη Πλατάνα να μιλήσει ο βολευτής και του την πέσανε 19 πασόκοι και φωνάζανε ...εμείς δεν έχουμε να φάμε και εσύ τρως αστακούς .Και ο βολευτής όπου φύγει.
            Ευβοια Ν.Δ βολευτή:ΚΑΝΕΝΑΝ

          • juliet avatar
            juliet @ TopGunZ 07/05/2012 23:23:43

            10 ...

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ TopGunZ 07/05/2012 23:43:39

            Είχαν αστακούς στην Πλατάνα?

          • juliet avatar
            juliet @ TopGunZ 08/05/2012 00:00:09

            Ετσι λένε...η Σκύρος απέναντι είναι ,στο Αρχιπέλαγος αν δεν κάνω λάθος.

          • juliet avatar
            juliet @ TopGunZ 08/05/2012 00:06:21

            Παιδιά ,καληνύχτα!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/05/2012 21:44:06

    Ο Καιάδας μαζί με τον γίγαντα της δημοκρατίας Χάρη Τσιόκα του Πασόκ στη Βουλή! Χα χα χα...

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 07/05/2012 21:45:51

      Και ο Δαναός εκτός ....άδικο!
      :)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ juliet 07/05/2012 21:52:29

        Αμ η Τζούλια; Ο Πετσάλνικος; Η Μιλένα; Ο Αποστολάκης;
        Απώλειες για τον τόπο.

        • juliet avatar
          juliet @ Strange Attractor 07/05/2012 21:59:02

          Αυτά είναι τα δράματα ....θρήνος ,σπαραγμός .Αυτή δεν είναι σοβαρή χώρα ,δεν είναι βασικά καλαίσθητη.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ juliet 07/05/2012 22:02:47

            Τελικά δεν βγήκε ο Δαναός; Τι με λες τώρα.....

          • juliet avatar
            juliet @ Strange Attractor 07/05/2012 22:09:05

            Μέχρι εδώ κάτω ,ακουγόντουσαν οι λυγμοί από τα ΚΑΠΗ ,τους είχε υποσχεθεί κότερο.

  4. Angie avatar
    Angie 07/05/2012 21:54:07

    προς SA
    ξέχασες το Ευάκι!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Angie 07/05/2012 21:58:11

      Το Ευάκι, βουλευτίνα ή μη, ζει μέσα στις καρδιές μας για πάντα!

      • blue nile avatar
        blue nile @ Strange Attractor 08/05/2012 04:06:04

        Αργά το βράδυ πριν τις εκλογές καταβρόχθιζα κάτι σουβλάκια στον Εικοσιδυό και έσκασε η Καιλίτσα μετά συνοδού...καλά φαινότανε γιατί δεν μπορεί κάτι θα είχε ψυλλιαστεί για την κυριακάτικη κηδεία...

  5. airman avatar
    airman 07/05/2012 21:55:00

    Κι όμως αυτόν τον ''άγνωστο'' άνθρωπο τον ψήφισε τόσος κόσμος! Μήπως πρέπει να σκεφτούμε λίγο πιο σοβαρά που έχει καταλήξει πλέον η ''αξία'' της ψήφου μας;
    Προσωπικά επαναλαμβάνω πως λυπάμαι για το ότι επέλεξα τέσσερα καινούργια πρόσωπα από τα οποία μάλλον εκλέγεται το ένα, με αποτέλεσμα να βάλω εμμέσως ”δεινόσαυρους” στη Βουλή.
    Το γεγονός ότι υπάρχουν και χειρότερα δε με ανακουφίζει. Με προβληματίζει όμως σοβαρά ο τρόπος με τον οποίο διαχειριζόμαστε την ψήφο μας. Από το ''καλό βόλι'' μέχρι το ''τυφλό'' ''πυρ ομαδόν'' υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση!
    Υ.Γ. Δε θυμάμαι και σε πόσους είπα ''καλό βόλι'' χθες όλη τη μέρα! Ρε μπας και ψήφισε κάποιος και τούτο το παιδί;

    • juliet avatar
      juliet @ airman 07/05/2012 22:07:18

      airman,
      αγνωστος σε μας ,οι 5500 τον ήξεραν.Καλό παιδί μου φαίνεται ,λίγο πονεμένο ....

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ juliet 07/05/2012 22:29:09

        Να σου χτυπήσει την πόρτα βράδυ ... για ψήφο. :)

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 07/05/2012 22:37:31

          Εχω σκυλιά δεν είναι εύκολη η πρόσβαση.
          :)

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ juliet 07/05/2012 22:39:48

            Θα τα φάει ωμά!

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ juliet 07/05/2012 22:41:08

            Τα σκυλιά ως γνωστόν, φοβούντε τους λυκάνθρωπους και ειδικά αυτούς με μαχαίρι και φισεκλίκια.
            Ντιν ντον :)

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 07/05/2012 22:51:25

            Εντάξει ,με φοβήσατε ...αν είναι να έλθει να του πω να τηλέφωνήσει να μαζέψω τον Αρούλη,τη Λίζα και την Ντόλυ.
            Είδατε ,Αρη ,λέω το αρσενικό της παρέας ....:)

          • Διηνεκης avatar
            Διηνεκης @ juliet 07/05/2012 22:59:24

            μην φοβασαι κοριτσι μου θα ερθω εγω οσο πιω φουσκωτοι τοσο πιω πολλη σχονη σηκωνουν οταν πεφτουν

          • juliet avatar
            juliet @ Διηνεκης 07/05/2012 23:09:58

            Διηνέκη
            πλακώσανε οι εφεδρείες ...χαχαχα,καλώς τα παιδιά τα δικά μας.
            :)

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ juliet 07/05/2012 23:03:06

            Ευτυχώς που θα τον σταματήσουν ο Άρης, η Λίζα και η Ντόλυ. Φονικά ονόματα. Θα του κοπούν τα πόδια. :) :) :) :)

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 07/05/2012 23:11:13

            Ο Αρης είναι ο φοβερός!!
            :)

  6. A avatar
    A 07/05/2012 21:55:32

    μω το θεό σ! (εις την ποντιακήν)

  7. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 07/05/2012 21:57:15

    Στο έδρανο που καθότανε ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και ο Ευάγγελος Αβέρωφ, τώρα θα καθήσει ο ... Καιάδας.
    Τα συγχαρητήριά μου στους ... τιμωρούς.
    Λαμπρές επιλογές για να τιμωρήσετε το κατεστημένο. :(

    • juliet avatar
      juliet @ dikefalosaitos 07/05/2012 22:02:22

      Δικέφαλε ,αν σε παρηγορεί και ο ΓΑΠ έκατσε στα ίδια έδρανα και ο.... και ο ....άστο, φίλε μου.
      :(

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ juliet 07/05/2012 22:18:02

        Βρε Ιουλία, που φτάσαμε, τι κατηφόρα αξιών είναι αυτή.
        Από τα ιερά τέρατα της πολιτικής, στους κατεστραμμένους εγκεφάλους και τους ανεπαρκείς.
        Μετά πως περιμένεις να σε πάρουν σοβαρά στην Ευρώπη;
        Όμως έτσι είναι και η κοινωνία μας. Κάνουμε πρόεδρό μας τον Καμμένο, για να νιώσουμε καλύτερα, ότι και ανεπαρκείς σαν εμάς κάτι μπορούν να γίνουν, αρκεί να μεταχειρισθούν όλα τα μέσα (συνταγή ΠΑΣΟΚ).
        Αντί να γίνουμε καλύτεροι, προσπαθούμε να υποβιβάσουμε τον άλλο στο επίπεδό μας.

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 07/05/2012 22:26:36

          Eνα σου λέω ,χθες ήτανε η καλύτερη νύχτα για το κλαρί ...είχε και φεγγάρι.
          :)

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ dikefalosaitos 07/05/2012 22:40:40

          Αφού αυτό είμαστε δικέφαλε αητέ, μικροί και λίγοι. Οχι μονο κατάντια , αλλά και αρρώστια. Ερχεται η ώρα που θ'αναγκαστούμε να κυττάξουμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη. Και αυτός είναι αμείλικτος.

  8. Στέφανος avatar
    Στέφανος 07/05/2012 22:11:08

    Yπάρχουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι που ψήφισαν αυτόν τον άνθρωπο!! Έλεος..

  9. harry avatar
    harry 07/05/2012 22:12:43

    Τόσα χρόνια οι κίναιδοι (φανεροί & κρυφοί) δεν σας πείραξαν?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ harry 07/05/2012 22:16:23

      Πως την είδατε ρε παιδιά? Δε σας πείραξε ο ένας δε σας πείραξε ο άλλος, δε σας πείραξε κείνος... Δηλαδή τόσα χρόνια μας βιάζανε, πρέπει να κάτσουμε να τις φάμε κι όλας...

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ harry 07/05/2012 22:35:43

      Όχι δεν μας πείραξαν γιατί ως γνωστόν είμαστε gay friendly.
      Όλο για τον Βαλιανάτο γράφουμε, α και για τον φίλο που θέλει να κάνει σεξ με την πεθαμένη από πενταετίας σύζυγό του.

      • juliet avatar
        juliet @ dikefalosaitos 07/05/2012 22:40:48

        Χαχαχαχαα,η ώρα του ''εκλεκτού οίνου''.

  10. m.s avatar
    m.s 07/05/2012 22:16:11

    για το κανάλι της Βουλής "απαραίτητη η γονική συναίνεση"

  11. Angie avatar
    Angie 07/05/2012 22:19:54

    Θέλουμε Καιάδα Υπουργό Παιδείας τώρα!!!
    ή τουλάχιστον Θρησκευμάτων!

    • juliet avatar
      juliet @ Angie 07/05/2012 22:24:45

      Εγώ πάλι δικαιοσύνης ...ακόμη απεργία κάνει το Βικάκι; Θα τον στείλουμε να φάει όλο το φαί της....Χαιρέκακα πλάσματα.
      :(

  12. Κρης avatar
    Κρης 07/05/2012 22:37:29

    μπααα την θεση την εχει καπαρωσει ο....Μπαρμπαρουσης
    βουλευτης πια από την Αιτωλοακαρνανία
    άνεργος διαιτολόγος που ασχολείται με κτηνοτροφικές εργασίες!
    h*tp://bit.ly/Iz9OKJ
    :mrgreen:

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κρης 07/05/2012 22:40:55

      Γυφτοπρόξενος!

  13. nikos17 avatar
    nikos17 07/05/2012 22:41:03

    απολυμένοι, άφραγκοι, χρεωκοπημένοι, εξευτελισμένοι, άνεργοι, άστεγοι, κηνυγημένοι από τραπεζες, κρυωμένοι, πιθανώς και νηστικοί, απογοητευμένοι, κλπ κλπ διαφόρων ειδων πλεον πολίτες, θα ψηφίσουν όχι μόνο τον Καιάδα, αλλά και τον Ραταπλάν, τον Δουρειο Ιππο, τον πιο μάγκα της γειτονιάς, ακόμη και τον πιο εκκεντρικό τύπο με 20 σκουλαρίκια στο καθε φρύδι ή ίδι......
    όσο για το υπουργειο θρησκεθματων, ευτυχώς μεχρι τωρα το είχαν ηθικότατοι χριστιανοί υπουργοί.
    Τωρα στα εδρανα που εκατσαν και καποιοι ζωηροί.....ποποί και μαλιστα της ΝΔ, ας κατσει κι ο ποππός του Καιάδα.
    Συνεχίστε τη διαφήμιση, συνεχίστε να κατηγορείτε, μηπως και πείσετε κι αλλους να τους ψηφισουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεν καταλαβατε ότι ο κοσμος ψηφιζει απο αντίδραση??? ότι εχει σχεση με το μνημόνιο θα παιρνει μαύρο.
    Δεν ασχολείστε λιγο με την αριστερά, που ψήφισαν Τσιπρα νεοδημοκρατες δεξιοί πάππου προς πάππου......Πηγα στο χωριό μου που δεν υπαρχει ούτε αλβανός εργατης κι ο κόσμος της παραταξης ψήφισε: Τσιπρα και Χρυσή Αυγή.

    • juliet avatar
      juliet @ nikos17 07/05/2012 22:47:33

      Kαι εμείς πάππου προς πάππου αυτό που είπες ψηφίζουμε και δεν είμαστε και νεοδημοκράτες, απλοί δημοκράτες ,να μη σου πω τρομοκράτες .....

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ nikos17 07/05/2012 22:51:45

      Φίλε μου, αντίδραση, τιμωρία.
      Κρατάνε την ανάσα τους μέχρι να πεθάνουν. Ωραία τιμωρία.
      Τιμωρία και αντίδραση ξέρεις τι είναι; Να ψάξω να βρω ποιο κόμμα με εκφράζει καλύτερα με το πρόγραμμά του ακόμα και του 0,10% και ποιος υποψήφιος και όχι να ψηφίζω τον Καιάδα. Γιατί έλα που στραβώνει και καμιά φορά και αυτούς που ψηφίσατε για αντίδραση, τώρα πρέπει να κυβερνήσουν και να σας πληρώσουν τους μισθούς και τις συντάξεις σας.

      • nikos17 avatar
        nikos17 @ dikefalosaitos 07/05/2012 23:12:02

        ψήφισα ΝΔ.
        δεν εχουν όλοι την ψυχραιμία σου, πιθανως δεν εχουν και το επίπεδό σου αλλά ούτε χρόνο και όρεξη να διαβασουν και να αναλύσουν προγραμματα. Θα εχεις υψηλής νοημοσύνης και μόρφωσης κύκλο και σου διαφεύγει ότι η πλειοψηφία του λαού μας στεναζει κάτω από τις πενιές του Χριστοδουλόπουλου και τις ξεβρακωτες των διαγωνισμων της tv για τοπ μόντελς.

  14. axis avatar
    axis 07/05/2012 22:43:19

    Να αναρωτηθεί η ΝΔ γιατί πολλές χιλιάδες δεξιοί προτίμησαν να ψηφίσουν παιδιά σαν τον Καιάδα και όχι τους δικούς της υποψηφίους.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ axis 07/05/2012 22:46:55

      Φταίει ο Καιάδας και ο ψηφοφόρος, όχι η ΝΔ...

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Γιώργος1 07/05/2012 22:53:53

        Φταίει ότι αντί να ανοίξετε τα μάτια σας να ψάξετε μόνοι σας ποιός είναι καλύτερος να ψηφίσετε, περιμένετε τι θα σας πει το Ράδιο Αρβύλα.

        • Γιώργος1 avatar
          Γιώργος1 @ dikefalosaitos 08/05/2012 00:19:13

          Ποιον να πρωτοδιαλέξω στην Β' Αθηνών από τη ΝΔ...; Μητσοτάκη; Αρούλη; Ποιον; Τον Κρανιδιώτη θα ψήφιζα, αλλά ήταν στον Πειραιά (απορώ γιατί δεν βγήκε...). Τέλος πάντων, έναν σταυρό έβαλα, αλλά χρειάζεται μια αλλαγή, τι να πω. Και επιτέλους ας ασχοληθούν λίγο σοβαρά και με άλλα θέματα πλην των οικονομικών.

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/05/2012 22:45:43

    Ενδιαφέροντες (και επικίνδυνοι) οι καιροί που ζούμε.

    Όποια και αν είναι η άποψη του καθένα μας σε σχέση με τις πολιτικές εξελίξεις, ότι και αν ψηφίσαμε χθες, ένα είναι το σίγουρο: Όλοι μουδιάσαμε με το τελικό χθεσινοβραδινό εκλογικό αποτέλεσμα. Όλοι, εκτός από αυτούς που ποντάρουν στο μπάχαλο.
    Ένα αποτέλεσμα, που εξέφρασε την αγανάκτηση του απλού λαού, που μπούχτισε από υποσχέσεις, από λιτότητα, και από την διαφθορά.
    Έτσι, το σουρεαλιστικό, κατά κάποιο τρόπο, αποτέλεσμα, ισχυροποιεί από την μια τον ΣΥΡΙΖΑ, τον υπερασπιστή του κάθε προβληματικού, και φέρνει από την άλλη θριαμβεύτρια στη Βουλή, την ακροδεξιά Χρυσή Αυγή, με τα ξυρισμένα παλικάρια της.
    Στην μέση, μια αμήχανη ΝΔ, και ένα Πασόκ, που έκλεισε τον κύκλο του, καταλήγοντας στα ποσοστά που είχε πετύχει το 1975, όταν πρωτοεμφανίστηκε στα πολιτικά πράγματα της χώρας.
    Το όλο σκηνικό που διαμορφώνεται μου θυμίζει έντονα την προπολεμική Γερμανία της δημοκρατίας της Βαϊμάρης.
    Τότε που συγκρούονταν στους δρόμους οι μπράβοι του Χίτλερ, με τους κομμουνιστές, ενώ ο απλός κόσμος κρύβονταν για να σωθεί, ώσπου στο τέλος δεν άντεξε την ακυβερνησία, και έφερε στην εξουσία τον Αδόλφο, με όλα όσα ακολούθησαν για την ανθρωπότητα.
    Καταλαβαίνω απόλυτα την οργή των συμπατριωτών μας. Όμως, το βιντεάκι με την συνέντευξη τύπου του κου Μιχαλολιάκου, θα πρέπει να αφυπνίσει πολλούς. Προσωπικά μου θύμισε την πρώτη μέρα που παρουσιάστηκα στο κέντρο εκπαίδευσης του πεζικού, στα Σέρβια της Κοζάνης!
    Αυτή την αντιμετώπιση θέλουμε; Ακόμη και μέσα στη Βουλή; Ίσως για αυτό ο Βενιζέλος να θέλει κοντά του τον Πύρρο Δήμα. Για να προλάβει τυχόν επιθέσεις των ξυρισμένων της Χ. Αυγής στα βουλευτικά έδρανα!
    Ότι και να γίνει λοιπόν, αυτό που προέχει είναι να μην αφήσουμε την ιστορία να επαναληφθεί. Ούτε καν ως φάρσα.
    Το αυγό του φιδιού δεν αστειεύεται. Και αν ξεπηδήσει το θηρίο, ζήτω που καήκαμε.
    Τι πρέπει να γίνει λοιπόν; Να μπει λίγο νερό στο κρασί, και να υπάρξει συνεργασία κομμάτων που θέλουν το ευρώ, θέλουν την Ευρώπη, αλλά θέλουν και ένα πιο ανθρώπινο και φιλοαναπτυξιακό μνημόνιο.
    Αν μέσα στις επόμενες εβδομάδες δεν επιτευχθεί κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να πάμε σε νέες εκλογές, ελπίζοντας πως στο μεσοδιάστημα ο κόσμος θα βάλει μυαλό, και πως η οργή θα μετατραπεί σε σωφροσύνη. Και πως θα δώσει την απαραίτητη αυτοδυναμία στην ΝΔ.
    Μια ΝΔ όμως, που θα πρέπει να κοιταχτεί στον καθρέφτη, και να αποφασίσει τελικά με ποιους θα πάει και ποιους θα αφήσει. Οι εποχές των «ήξεις αφίξεις» τελείωσαν οριστικά. Ο κόσμος θέλει ξεκάθαρες προτάσεις, και καθαρά πρόσωπα. Όχι φαντάσματα του παρελθόντος, ούτε κουστουμάτους λιμοκοντόρους.
    Δυο τρία περιστατικά από την Χ. Αυγή, λίγο λαθρολάγνο Σύριζα, και λίγα ακόμη φληναφήματα και ασυναρτησίες από τον Καμένο, πιστεύω πως θα είναι αρκετά για να ταρακουνηθούμε όλοι, και να κάνουμε το δημοκρατικό μας καθήκον όπλο που θα πολεμήσει τον εχθρό, και όχι όπλο με το οποίο θα αυτοκτονήσουμε ομαδικά.
    Αλλιώς το μέλλον είναι αβέβαιο.
    Για όλους μας ανεξαιρέτως. Οργισμένους και μη.

    Strange Attractor

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Strange Attractor 07/05/2012 23:07:47

      Έχω στείλει στον φάκτορα ένα άρθρο για την προπολεμική Γερμανία, αν και εφόσον το αναρτήσει, θα δείτε πόσες ομοιότητες υπάρχουν με εμάς.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ dikefalosaitos 07/05/2012 23:11:11

        Συμφωνώ απόλυτα.

        • juliet avatar
          juliet @ Strange Attractor 07/05/2012 23:14:56

          Συμφωνώ.
          Δεν θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί να συμβεί.

  16. Νίκος Γκ. avatar
    Νίκος Γκ. 07/05/2012 22:48:18

    πάρτε και μια αυτιά τις μουσικές του group

    http://www.youtube.com/watch?v=on-x5gE4hfM

    • Το παιδί της πλατείας avatar
      Το παιδί της πλατείας @ Νίκος Γκ. 07/05/2012 23:18:11

      http://www.youtube.com/watch?v=MHW2CF4GF-8
      Αυτο ειναι πραγματικό heavy metal και όχι οι naer του καιάδα
      Θα ήθελα τον Σάκη Τόλη στην ΝΔ γιατί πραγματικός ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Το παιδί της πλατείας 07/05/2012 23:41:45

        Οι Rotting Christ είναι οι ναυαρχίδες του ελληνικού Black Metal όπως οι Septic Flesh και παλαιότερα οι Nightfall διέπρεψαν στο Death Metal παιδί της πλατείας.Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.Οι Naer δεν φτάνουν σε καμμία περιπτωση αυτές τις μπάντες όχι λόγω πολιτικών πεποιθήσεων αλλά γιατί το ταλέντο του Σάκη και των άλλων παιδιών είναι απύθμενο.
        Είναι σαν να συγκρίνεις Mayhem με τα καινούρια σχήματα που ξεπηδάνε σαν μανιτάρια και νομίζουν ότι γράφοντας 1-2 στίχους για τον Lucifer γίνανε Mayhem ή (οι πιο συγκρατημένοι) Burzum!

        • Barbarian avatar
          Barbarian @ Lichnee 08/05/2012 00:48:54

          Τί έγινε ρε παιδιά; Όλα τα μέταλλα εδώ μαζευτήκαμε;

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ Barbarian 09/05/2012 01:41:53

            Brothers of metal! :-D

      • Νίκος Γκ. avatar
        Νίκος Γκ. @ Το παιδί της πλατείας 07/05/2012 23:41:54

        Εννοείται οτι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης και απορώ γιατί μπήκες στον κόπο...

      • Barbarian avatar
        Barbarian @ Το παιδί της πλατείας 07/05/2012 23:56:19

        Συμφωνώ και επαυξάνω! m/

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ Το παιδί της πλατείας 08/05/2012 12:12:35

        Τι βαρβαρες αηδιες ειναι αυτες?... αυτα ειναι μουσικες ή μαλλον "μουσικες" για οστρογτθους-βησιγοτθους... καμια αρμονια, ακαταλαβιστικη αρθρωση, ακατασχετη βαρβαροτητα... απορω πως υπαρχουν στην Ελλαδα με τοση πλουσια και βαθεια μουσικη ιστορια και παραγωγη, στην Ελλαδα του Χατζιδακι, του Ξαρχακου, του Μικη, των μεγαλων ρεμπετων, του Τσιτσανη, της Καραινδρου, του Κουγιουμτζη,και των μεγαλων ποιητων του Γκατσου, του Ελυτη και του Σικελιανου, του Ριτσου, του Λειβαδιτη, του Κατσαρου, του Αναγνωστακη, του Καβαφη και της βαθειας δημοτικης και βυζαντινης παραδοσης να υπαρχουν ανθρωποι που ακουνε αυτα τα μουσικα αποβρασματα, αυτην την κακοποιηση της αισθητικης και βιασμου της αρμονιας και του εμμετρου λογου... προσωπικα μονο εμετο μου φερνουν... η πραγματικη επανασταση βρισκεται στην μορφωση και την καλλιεργεια και οχι στους βησιγοτθικους αλαλαγμους... λυπαμαι και τους "δημιουργους" αλλα και αυτους που τους αρεσουν αυτες οι αηδιες...

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Σικελιανος 09/05/2012 01:08:38

          !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          Συγγνώμη κ.Σικελιανέ.
          Να "εγερθούμε" μήπως κιόλας;
          Ή να πάμε στη γωνία και να πούμε "θα είμαι καλό παιδί και δε θα ξανακούσω Metal";

          .....Έλα να συνερχόμαστε....Είμαι 37 ετών και ακούω metal από τα 14 μου.ΔΕΝ θα απολογηθώ.Μου αρέσει,γουστάρω και ΔΕΝ ξέρω να απαριθμήσω 3 τραγούδια από όλους μαζί που αναφέρατε γιατί ποτέ δεν με "τράβηξε" η τέχνη τους.ΔΕΝ αισθάνομαι λιγότερο Έλληνας από εσάς (είμαι βέβαιος) και αν σας φέρνουν εμετό......μετοκλοπραμίδη (Ως Primperan ζητήστε το).
          Συγγνώμη για το επιθετικό ύφος αλλά περί γούστων δεν σηκώνω κουβέντα!

          • Σικελιανος avatar
            Σικελιανος @ Lichnee 09/05/2012 10:10:40

            Ελληνας μπορει να αισθανεσθαι οπως και εγω μπορει να αισθανομαι σκαντζοχοιρος..
            Ειναι ιεροσυλια να βαζουμε την μεταλ σκηνη στην κατηγορια Τεχνη... θα μου πεις εδω οι Σκοπιανοι αυτοαποκαλουνται Μακεδονες...
            Οι καλλιτεχνες που ανεφερα ειναι η σταθερη πολιτιστικη συνεχεια των Ελληνων.. τα βησιγοτθικα ακουσματα των μεταλλο-αλαλαγμων ειναι η "πολιτιστικη" συνεχεια μογγολικων και οστρογοτθοβησιγοτθικων βαρβαρικων φυλων... δυστυχως ειμαστε και οτι ακουμε.. και οτι μας ψυχαγωγει.. αν καποιος φτιαχνεται με ψυχασθενεις σατανιστες δικαιωμα του αλλα μαλλον δειχνει οτι εχει αναγκη απο αλοπεριδολη.. να στο ριξω και εγω στα φαρμακευτικα σκευασματα αν θελεις...

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ Σικελιανος 09/05/2012 16:03:21

            Αν και δεν είναι το μέρος για τέτοια συζήτηση,θα απαντήσω.
            (Για τελευταία φορά καθώς ένα τέτοιο θέμα δεν συζητείται σε ένα πολιτικό forum με απάντηση πάνω στην απάντηση σαν να είναι το τελευταίο επεισόδιο του Prison Break).
            Σκαντζόχοιρος μπορείτε να αισθάνεστε αγαπητέ καθώς με τόσα αγκάθια στην ψυχή μοιάζετε με τον πρωταγωνιστή του Hellraiser.
            Οι Σκοπιανοί δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα και μην πετάτε τη μπάλα στην κερκίδα.
            Το metal είναι τέχνη ότι και να λέτε όπως είναι τέχνη όλοι οι συνθέτες που αραδιάσατε πριν.
            Όπως είναι τέχνη ο Van Gogh (αλήθεια μανιοκαταθλιπτικός δεν ήταν και αυτός;Όσοι θαυμάζουν τα έργα του και "φτιάχνονται" με αυτά χρήζουν αλοπεριδόλης;),ο Καρυωτάκης (και αυτού άραγε οι θαυμαστές είναι ψυχωτικοί;) και ο Jim Morisson (καλά εδώ όλοι είναι πρεζόνια...) έτσι και το ιδίωμα που ξεκίνησε στα τέλη της δεκαετίας του '60 με τους Black Sabbath είναι τέχνη (αλλά ξέχασα,και ο Ozzy με τον Iomi είναι μαστούρια σατανιστές).
            Ο άνθρωπος που ξεχωρίζει την τέχνη σε "ανώτερη" και "κατώτερη" και τους οπαδούς ενός ιδιώματός της τους αποκαλεί όλους,χωρίς εξαίρεση,ψυχωτικούς που χρήζουν αγωγής είναι το ίδιο φασίστας με τους υμνητές του Hitler,αν και σε άλλο επίπεδο.
            Καλή σας ημέρα.

            ΥΓ.Για την ιστορία,η μετοκλοπραμίδη είναι το πιο ήπιο αντιεμετικό.Διαβάζοντας το γεμάτο μισαλοδοξία post σας το χρειάστηκα τελικά εγώ.Αν και δεν έπιασε.

          • Glitter avatar
            Glitter @ Σικελιανος 02/10/2013 16:59:45

            τι λέει ο άνθρωπος, ΤΙ λέει!!!!!! καλά πώς εκφέρετε γνώμη αφού μάλλον δεν γνωρίζετε και πολύ το αντικείμενο! έχετε ακούσει πολλά μέταλ συγκροτήματα γι'αυτό καταλήξατε στο συμπέρασμα?ή μήπως θεωρήσατε ότι μέταλ είναι μόνο η μπλακ του Καιάδα? επειδή κάτι είναι Heavy αμέσως να το πούμε "βάρβαρο". ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΡΩΤΑ. Κύριε Σικελιανέ....Σωστά απάντησε ο άνθρωπος για τον Van Gogh κλπ. μην περιχαρακώνεστε, έλεος με τις απολυτότητες."δεν είν η μέταλ μουσική". μου θυμίζετε τη γιαγιά μου"Μέεεεεεετααααααλλλλλ?????? απαπαππαππαπαππαπαπα τι ν αυτα τα πραγματα...."(η οποία btw δε ψήφισε ούτε Καιάδαν ούτε Σαμαρά ούτε Αλέξιον(όχι Κομνηνόν).
            Κύριε Ελέησον δηλαδή με το πόσο εύκολα αποκτούμε άποψη σ'αυτή τη χώρα. Γεια χαρά νταν.

  17. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 07/05/2012 22:52:39

    Κάρτα αλλαγής,reset,restart, rewind,επανεκκίνηση,επανάληψη,επαναρύθμιση, διόρθωση,Ctrl Z, delete, blanco, σβήστρα, έξοδος κινδύνου, πολεμικό καταφύγιο, κάντε μια στάση να κατέβω τώρα!

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/05/2012 22:55:10

    Τον δικό μου αρσενικό τον φωνάζω Ντολόρες, και τη θηλυκιά Μήτσο.

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Strange Attractor 07/05/2012 23:12:03

      SA Τάμτα ποιον λες? το γάτο σου?

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 07/05/2012 23:29:57

      Φελίζα ,
      έχω ένα γάτο που τον λέω Ρόκο ...
      Ξέρεις γιατί ο Παράξενος τ'ονόμασε έτσι ;σου λέει αν ...αν ,να τ'έχουμε έτοιμα τ'ονόματα.Τόσα και τόσα συμβαίνουν .

  19. nikos17 avatar
    nikos17 07/05/2012 22:55:16

    όχι, όχι καμια σχέση. εμένα οι παππουδες μου νίκησαν το ΄49.

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/05/2012 22:59:04

    Από τη Ρεπούση είναι καλύτερος.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Στέργιος 08/05/2012 00:04:13

      Είσαι ανόητος. Είναι ο μπασίστας των Naer Mataron, εντελώς μα ΕΝΤΕΛΩΣ σατανιστικού συγκροτήματος. Επίσης είναι ο "Homo εγερθητους", ο κρετιναράς της "δήλωσης" Μιχαλολιάκου...
      Μιλάμε για ΤΟΝ βόρβορο, και το αφεντικό και τα σκυλάκια της ΧΑ...

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ (A)θανάσης 09/05/2012 01:14:43

        Θα σου θυμίσω μια δήλωση των Dimmu Borgir:"Πουλάμε σατανά γιατί αγοράζει ο κόσμος.Αν πουλούσε ο Χριστός,θα γράφαμε Christian metal!"
        Κοινώς....πέρα από τους Mayhem και γενικά τη Νορβηγική σχολή Black metal,ΔΕΝ υπάρχουν σατανιστές!Απλά είναι ποζεράδες γιατί "αυτό πουλάει"!!!

  21. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 07/05/2012 23:06:08

    Αλήθεια υπάρχει κάποιος που ξεχωρίζει, αν ο τύπος αυτός ανήκει στη Χρυσή Αυγή, η στο ΣΥΡΙΖΑ? Εγώ δεν μπορώ!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Igor Rasputin 08/05/2012 00:02:05

      Αυτοί έχουν βούλες. Οι άλλοι του Σύριζα έχουν ρίγες.

  22. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 07/05/2012 23:21:45

    Θυσίες του λαού μας στην Αντίσταση



    Κατακτώντας την Ελλάδα οι φασίστες οι Ναζί, δεν κάθισαν πάνω σε δάφνες, αλλά σε δηλητηριασμένα αγκάθια. Κάθε ημέρα που περνούσε είχαν και πολλές λαχτάρες, στα βουνά, από τον ΕΛΑΣ και τον ΕΔΕΣ, στις πολιτείες, στα χωριά, κάθε ημέρα άφηναν πλήθος νεκρούς και τραυματίες. Είχαν αρχίσει να χάνουν την ψυχραιμία τους μ' αυτόν τον ατίθασο λαό και ξεθύμαιναν όπου έφταναν. "Γκρέκο Παρτιζάνι" ξεφώνιζαν με λύσσα, για κάθε Έλληνα αντιστασιακό.

    Μετά από κάθε λαχτάρα, μη μπορώντας να ξεθυμάνουν αλλού έμπαιναν στα ελληνικά χωριά, γκρέμιζαν, έβαζαν φωτιά και σκότωναν, όσους κατοίκους μπορούσαν να πιάσουν εκεί ή και περαστικούς στους δρόμους.

    Στην Κρήτη στις 2 Ιουνίου 1941 ο στρατηγός Στουρμ έκαψε τα χωριά Πηγή, Αδέλη, Λουτρό, Παλαιοχώρι και σκότωσε όσους μπόρεσε (αριθμός κατηγορητηρίου Εγκλ. Πολέμου 58/1945) και την ίδια ημέρα ο στρατηγός Στουντέντ ισοπέδωσε το χωριό Κάνδανος και σκότωσε όσους κατοίκους έπιασε. Ακολούθησε την 1η Αυγούστου 1941 η καταστροφή των χωριών Αλικανό, Βατόλικος, Σκηνές,Μουρνιές, Μεσαρά, Πρασσέ, Νέα Ρούματα, Ορθώνι, Κάραντο, Σκαφιδάκια με πολλές δεκάδες εκτελέσεις χωρικών (αριθ. κατηγορ. 49/1947).



    Στις 3 Μάη του 1943 κατέστρεψαν τα χωριά Σαχτούρια, Μαγαρικάρι κλπ. και σκότωσαν πολλούς αμάχους. Στις 14 Σεπτεμβρίου του 1943 ο στρατηγός Μπρόγκιερ κατέστρεψε τα χωριά Βουρμιές, Μουρτιά, Ριζά κλπ. και σκότωσε δεκάδες χωρικούς (κατηγορητήριον 1/1946) κι ακολούθησαν οι καταστροφές των χωριών Συκολογος, Κάλαμη, Πεύκο, Σύμη, Κεφαλόβρυσα, Κρεββατά και Βιάνου με πολλές δεκάδες θύματα απ' τον άμαχο πληθυσμό (κατηγορητήριον 16/1946). Στις 15 Σεπτέμβρη 1943 κατέστρεψαν τα χωριά Άγιος Βασίλης, Μουρνιές, Μύρτα, Κάτω Σίμη, Ρίζες και τουφέκισαν 62 ομήρους. Στην πόλη του Ηρακλείου, στις 30 Σεπτέμβρη του 1943 βομβάρδισαν από αέρος και κατέστρεψαν τα χωριά Σούγια, Λειβαδά, Μονις, Κωστογέρακο, Γδόχτα με διαταγή του στρατηγού Αντρέ.



    Τον Αύγουστο του 1944 εξόντωσαν την ομάδα του Μπαντουβά, έκαψαν τα χωριά Ανώγεια,Βρύνες,Σαχτουρία, Άγιοι Δέκα, Γκογκόλες, Βελή, Βασιλική, Βαρίζια, Αγ. Αντώνης και άλλα 30 γύρω χωριά και (κατηγορητήριον 16/1946), στις 7 Ιουνίου, κλείδωσαν κι αμπάρωσαν 250 έξω απ' τη Σαντορίνη και λίγους μήνες πριν φύγουν απ' την Ελλάδα κατέστρεψαν αμέτρητα χωριά.Αμυδρή εικόνα της αντίστασης της Κρήτης είναι η πάραπάνω περιγραφή.Η Κρήτη είταν πολύ σκληρό καρύδι για τους Ναζί.Κι αυτό αποδεικνύεται από την επιτύμβια πλάκα που εντοίχισαν στο λιμάνι του Ηρακλείου για να θυμούνται ότι «εδώ σκοτώθηκαν 18.000 αλεξιπτωτιστές". Αλλά και οι ηρωικοί Κρητικοί είχαν αρκετές απώλειες (αριθμός κατηγορητηρίου 16/1946). Τους Γερμανούς πολέμησαν εκεί και διάφορα άλλα αντάρτικα,μαζί με τον ΕΛΑΣ Κρήτης.

    Αγαπητέ νεώτερε αναγνώστη. Είμαι βέβαιος πως νιώθεις σωστά το νόημα του πρώτου στίχου του "Ύμνου εις την Ελευθερίαν", όπως τον έγραψε ο Σολωμός.


    Κατά τη γνώμη του γράφοντος, μετά την Αθήνα η Κρήτη έρχεται δεύτερη σε αγώνες και θυσίες, αλλά και όλα τα λοιπά διαμερίσματα της χώρας όμως δεν υστέρησαν στην προσφορά τους στον αντιστασιακό αγώνα. Δεν είναι δυνατόν βέβαια να έχουμε εδώ πλήρη εικόνα των γεγονότων. Απλώς θα σημειώσουμε μερικά χαρακτηριστικά στοιχεία, ενδεικτικώς, όσα είδαμε με τα μάτια μας προ παντός κι όσα ακούσαμε τότε.



    Από τους τελευταίους μήνες του 1942 τα βουνά, οι πόλεις και τα χωριά όλης της Ελλάδος είχανε τελείως ξεσηκωθεί σ' έναν παλλαϊκό αντιστασιακό οργασμό που όσο πήγαινε δυνάμωνε διαρκώς. Οι πολλές ενέδρες πέτυχαν όχι μόνον να έχει μια σημαντική αιμορραγία απωλειών, αλλά και να αισθάνεται ότι δεν είναι ο κυρίαρχος στον τόπο που κατέκτησε. Όλα αυτά πολλαπλασίασαν το μίσος των κατακτητών κατά του λαού μας και για κάθε ζημιά που πάθαινε στις μάχες, ξεσπούσε σε αντίποινα. Και κατ' αρχήν είχαν διακηρύξει πως για κάθε Γερμανό που θα σκοτωνότανε στην Ελλάδα, από Έλληνες της αντίστασης θα εκτελούσαν 10 Έλληνες. Αργότερα το ποσοστό τροποποιήθηκε. Για κάθε Γερμανό που θα σκοτωνόταν στην Ελλάδα, από Έλληνες της αντίστασης θα εκτελούσαν 50 ομήρους και για κάθε άνδρα των ταγμάτων ασφαλείας 10 ομήρους.



    Έτσι για κάθε συφορά που πάθαιναν λυσσούσαν και τελικά ξέσπαζαν στα χωριά, στους ομήρους, στους διαβάτες των δρόμων και στα γυναικόπαιδα. Σκότωναν, εβίαζαν, λεηλατούσαν, γκρέμιζαν και έκαιγαν σπίτια, κατέστρεφαν ολόκληρα χωριά. Για πολλές ατομικές περιπτώσεις υπάρχουν κατατεθειμένα στο Γραφείο Εγκληματιών Πολέμου κατηγορητήρια και βουλεύματα για πράξεις πρωτοφανούς κτηνωδίας.



    Στις 26.11.43 υπό τας διαταγάς του στρατηγού Λε Σουίρ, του συνταγματάρχη Ντάουνερ, του λοχαγού Τάννερ και άλλων χιτλερικών αξιωματικών (αριθμός κατηγορητηρίου 5/1947) κρέμασαν στο Μονοδέντρι της Λακωνίας 110 ομήρους Σπαρτιάτες, σ' αντίποινα για τις μεγάλες απώλειες που είχαν στη μάχη που έγινε εκεί με τους αντάρτες. Το Νοέμβριο του 1943 σκότωσαν 50 στο Άργος (αριθ. κατηγ. 253/1946). Στη Μεσσηνία εκτέλεσαν το 1943-1944 πάνω από 500 ομήρους για τρομοκράτηση του πληθυσμού (αριθ. κατηγ. 56/1947). Στις 13 Δεκέμβρη 1943 έκαψαν τα Καλάβρυτα και σκότωσαν σε 3 ώρες 689 άνδρες που δεν πρόλαβαν να φύγουν (αριθ. κατηγ. 35/1946) και συνέχισαν το όργιο αίματος στην Κερκίνη και στους Ρόγους που έβαλαν πολυβόλα και σκότωσαν τους εκκλησιαζόμενους όπως έβγαιναν απ' το σκόλασμα της εκκλησίας του χωριού, και τερμάτισαν την επιδρομή μεταφέροντας τα λάφυρα, σε 80 κατάφορτα ζώα, τα πιο πολλά κειμήλια της Μονής του Μεγάλου Σπηλαίου.



    Στις 5 Δεκέμβρη 1943 κρέμασαν στην Ανδρίτσα του Ναυπλίου 50 ομήρους και σκότωσαν άλλους τόσους διαβάτες που συναντούσαν στο δρόμο. Τον Ιανουάριο του 1944 μόνο, σκότωσαν 456 ομήρους από τις φυλακές της Τρίπολης, 15 στο Αίγιο, 60 στην Κόρινθο, 10 στο Ναύπλιο και ανάλογους σ' όλες τις πόλεις της Πελοποννήσου. Στις 24.2.1944 σκότωσαν 200 ομήρους στο Παλαιοχώρι της Μεγαλούπολης και συνέχισαν το όργιό τους μέχρι τέλους της κατοχής σ' όλο το Μωρηά, σκοτώνοντας, κρεμώντας, λεηλατώντας, καίγοντας σπίτια και χωριά.



    Στη Στερεά Ελλάδα και στην Εύβοια τα ίδια. Στις 10.1.1944 (αριθ. κατηγ. 116 και 166γ/1945) οι Γερμανοί υπό τον ταγματάρχη Ρίκερτ και το λοχαγό Φαμπ, για να παγιδεύσουν τους αντάρτες έντυσαν σαν δραπέτες τάχα των φυλακών Λειβαδιάς 20 Γερμανούς φαντάρους. Πίσω ερχότανε γερμανικός στρατός. Οι αντάρτες σκότωσαν 18 απ' τους μασκαρεμένους αυτούς και απομακρύνθηκαν. Σ' αντίποινα οι Γερμανοί έκαψαν το Δίστομο και σκότωσαν 218 πολίτες, αφού διέπραξαν λεηλασίες και άλλες φοβερές ωμότητες. Στις 10-15 Νοέμβρη του 1942 ο Ιταλός συνταγματάρχης Κονσόλμι (αριθ. κατηγ. 252/1945) έκαμε φρικτά βασανιστήρια στη Βόνιτσα και πολλούς φόνους αργότερα στη Λευκάδα.



    Τον Ιούλιο του 1943 οι Γερμανοί βομβάρδισαν το Γαλαξίδι με πολλές δεκάδες νεκρούς και τουφέκισαν στα χωριά Σούρτζα και Βραϊλα τουλάχιστον 50 κατοίκους. Στις 5 Μάη του 1943 ο Ιταλός συνταγματάρχης Ουγκολίνι κι ο στρατηγός Μπονέλε (κατηγορητήριον 228/1946) κατέστρεψαν το Δαδί και σκότωσαν πολλούς κατοίκους, τον Οκτώβρη του 1943 οι Γερμανοί κατέστρεψαν το Καρπενήσι και τα χωριά Κάψη, Φραγκίστα, Μικρό και Μεγάλο Χωριό, Μακρακώμη, Αγ. Βλάσση κλπ.



    Στις 9 Σεπτέμβρη 1943 σε προσπάθεια των ανταρτών να αφοπλίσουν παραδοθέντα τμήματα των Ιταλών, ύστερα από μικρή μάχη, κατέφθασαν Γερμανικές δυνάμεις υπό τον Διευθυντή των Ες-Ες Ρούγκελ (αριθ. κατηγορητηρίου 18/1946) και λεηλάτησαν, γκρέμισαν και έκαψαν σπίτια και σκότωσαν πολλούς πολίτες στη Λειβαδιά. Στις 27.2.44 στο χωριό Στενή της Λειβαδιάς σκότωσαν πολλούς κατοίκους και στις 4 Απριλίου 1944 σε μια μάχη με τους αντάρτες πλησίον εκεί στη θέση "Καρακόλιθο", που υπεχώρησαν οι αντάρτες με αρκετές απώλειες, ο συνταγματάρχης Χάιτελ και ο λοχαγός Βέρνερ, έφεραν επιτόπου και εξετέλεσαν 110 κρατουμένους απ' τις φυλακές Λειβαδιάς (κατηγορητήριον 287 και 368/1945).

    Βέβαια δεν είναι δυνατόν να περιγράψουμε εδώ όλες τις θυσίες και τους αγώνες του λαού μας στην κατοχή. Ενδεικτικώς αναφέρουμε ελάχιστα περιστατικά, από τα κυριότερα που διαλέξαμε.



    Κατά τη διάρκεια που ιστορούμε στη Στερεά Ελλάδα έγιναν εκτελέσεις πολιτών, 250 στο Μεσολόγγι, 130 στο Αγρίνι, 180 στη Λειβαδιά και ανάλογες σ' όλες τις πόλεις και στα χωριά της Στερεάς και της Ευβοίας.



    Στη Θεσσαλία τα ίδια.





    Στις 11 Φεβρουαρίου 1943 μια Ιταλική μονάδα έπεσε σ' ενέδρα των ανταρτών. Μετά τη μάχη ο στρατηγός Μπονέλλι και ο συνταγματάρχης Βάλι έκαψαν το χωριό και σκότωσαν επί τόπου πολλούς κατοίκους (κατηγορητήριον 8/1946). Στις 28 Φεβρουαρίου 1943 έκαψαν το χωριό Τσιότσι και σκότωσαν πολλούς κατοίκους γιατί έξω απ' το χωριό είχαν υποστεί επίθεση ανταρτών. Στις 7 Μαρτίου 1943 επειδή σε μάχη με τους αντάρτες είχαν 70 Ιταλούς νεκρούς και 100 αιχμαλώτους ξέσπασαν στο κοντινό χωριό Οξυνιά Καλαμπάκας που το κατέστρεψαν με 9 κοντινά χωριά. Στην Τσαρίτσανη κάνοντας εκκαθαριστικές επιχειρήσεις οι Ιταλοί στις 12 Μαρτίου 1943 έκαψαν το χωριό και σκότωσαν 40 κατοίκους (κατηγορητήριον 79 και 198/1946).



    Στα Φάρσαλα όπου σε μάχη οι αντάρτες εξόντωσαν τη φρουρά στις 29 Μαρτίου 1943, μια ισχυρή μηχανοκίνητη ιταλική φάλαγγα κατέστρεψε την πόλη και σκότωσε 50 πολίτες. Στο Δομοκό 12-28 Απρίλη 1943 σε εκκαθαριστικές επιχειρήσεις κατέστρεψαν 27 χωριά. Στις 8 Απριλίου 1943 μετά από μάχη με αντάρτες οι Ιταλοί κατέστρεψαν τα χωριά Βουνοχώρα και Αγία Ευφημία, στο τέλος Μαϊου 1943 για το σαμποτάζ στη γαλαρία του Κούρνοβου, σκότωσαν 50 ομήρους.



    Στις 17 Αυγούστου 1943 ο στρατηγός Ινφάντε (αριθ. κατηγ. 184/1946) χρησιμοποίησε στρατήγημα κατά των ανταρτών. Μια μονάδα κάλεσε τον ΕΛΑΣ για να του παραδοθεί και ενώ ένα τμήμα ανταρτών πήγαινε με προφύλαξη να τους παραλάβει, έπεσε σε ιταλική ενέδρα. Έγινε τότε εκεί γερή μάχη και σκοτώθηκαν πολλοί κι απ' τα δυο μέρη. Μετά τη μάχη ο Ινφάντε διέταξε να καταστραφεί η πόλη του Αλμυρού και σκότωσαν 33 ομήρους.



    Στις 31 Μαρτίου 1944 οι Γερμανοί σκότωσαν στην Κρανώνα για σαμποτάζ 65 ομήρους. Στις 21 Σεπτεμβρίου 1943 οι συνταγματάρχες Σιούμερς και ο υποστράτηγος Μπέκερτ, σε αντίποινα εναντίον των ανταρτών σκότωσε και τους 44 άρρενες κατοίκους του χωριού Ελευθέριον. Στις αρχές Οκτωβρίου 1943 έγιναν πολλές συλλήψεις στο Βόλο και στις 24 Φεβρουαρίου 1944 σκότωσαν 100 σ' αντίποινα για πολύνεκρο σαμποτάζ. Έξω από τ' άλλα στη Θεσσαλία κατεστράφησαν τα χωριά Χαλίκι, Μαλακάσι, Δολιανά, Κρανιά, Περλιάγκο, Άνω και Κάτω Μουτσιάρα, Γαρδίκι, Βετερνίκο, Βιτζίστα, Τουρνά, Δραμίζι, Πύρα, Ξηροχώρι, Τυφλοσέλι, Τζούρτζια, Μισδάνι, Καλιφωνι κλπ.



    Η Ήπειρος πότισε κι αυτή με πολύ αίμα, το δέντρο της Ελευθερίας.



    Τον Ιούλιο του 1943 γερμανικά τμήματα με το πρόσχημα εκκαθαριστικών επιχειρήσεων των στρατηγών Λαντς και Φον Στέντερ (αριθ. κατηγορητηρίου 61/1946) κατέστρεψαν τη Μπισοτίτσα και εκτέλεσαν 165 κατοίκους. Οι ίδιοι, κι ο ταγματάρχης Φούλνερ, μπήκαν στις 5 το πρωί της 16 Αυγούστου του 1943 στο χωριό Κομένο, που ήταν γεμάτο κόσμο από το πανηγύρι της Παναγίας, χύθηκαν στο χωριό σκότωσαν 318 άτομα, λεηλάτησαν, έβαλαν φωτιά κι έφυγαν, στις 4 Σεπτέμβρη 1943 πολιόρκησαν το χωριό Λιγγάδες, έβαλαν φωτιά και έκαψαν ζωντανούς 84 κατοίκους απ' τους οποίους οι 40 ήσαν παιδιά κάτω των 10 ετών. Στις 5.7.44 ο συνταγματάρχης Ντιόνερ (αριθ. κατηγ. 200/1945), λεηλάτησε κι έκαψε τα Γρεβενά και σκότωσε πολλούς κατοίκους. Σ' όλη τη διάρκεια της κατοχής ο στρατηγός Λαντς, ο Ιταλός αντιβασιλεύς της Αλβανίας Φραντζέσκο Ζακομπίνι και οι αδελφοί Ντίνο, Τσάμηδες αρχηγοί της φασιστικής "Μιλίτσια" των Αλβανών, μόνο στην Περιφέρεια Παραμυθιάς διέταξαν και εκτελέστηκαν 201 Έλληνες, στο Μαργαρίτι 114 και στην Περιφέρεια Πάργας 600 (αριθ. κατηγ. 2/1948).



    Στη Δυτική και Κεντρική Μακεδονία έδρασαν ο στρατηγός Κρένσκυ και ο συνταγματάρχης Ρίττερ φον Έμπερλαϊν (αριθ. κατηγορητηρίων 486/1945). Κατά διαταγή τους, στις 17 Οκτωβρίου 1941 σκότωσαν 212 κατοίκους των Άνω και Κάτω Κορδιλίων, στις 20 Οκτωβρίου 1941, 135 κατοίκους στο Μεσόβανο, στις 25 Οκτωβρίου 1941 όλους όσους κατοίκους βρήκαν στο χωριό Αμπελόφυτο και αργότερα εκατοντάδες ομήρους στα στρατόπεδα της Θεσσαλονίκης. Οι ίδιοι αξιωματικοί ευθύνονται για τις καταστροφές και το λουτρό αίματος που εξαπελύετο περιοδικώς στις Περιφέρειες Καστοριάς, Άργους Ορεστικού και Εδέσσης, όπου στα έτη 1942 και 1943 οργίασαν και οι Ιταλοί συνταγματάρχες Ντελ Ζούντιτσε και Βενιέρι (αριθ. κατηγορητηρίου 206/1944 και 206/1946) με εκατοντάδες εκτελεσθέντες εκεί.



    Αλλά και οι Βούλγαροι κατακτητές, σύμμαχοι των Γερμανών οι άνθρωποι του φασιστικού καθεστώτος του Βασιλέα Βόρι δεν πήγαν πίσω. Οι Βούλγαροι φασίστες νόμισαν πως ήρθε η ευκαιρία να εκβουλγαρίσουν δια της βίας τον ελληνικό πληθυσμό. Στην προσπάθειά τους αυτή έκαναν εγκλήματα που ξεπέρασαν τη θηριωδία των χιτλερικών. Μέσα σε δύο ημέρες, από 28-30 Σεπτέμβρη του 1941 έκαναν μια εξωφρενικά εγκληματική εξόρμηση. Μέσα σε συνθήκες φρίκης βασάνισαν και σκότωσαν χιλιάδες Έλληνες που δεν ήθελαν να παραδεχτούν ότι είναι Βούλγαροι.



    Ο συνταγματάρχης Μιχαήλωφ εκτέλεσε τις 2 ημέρες αυτές πολλές εκατοντάδες Ελλήνων στη Δράμα, ο αντισυνταγματάρχης Μπεκιόρωφ έκαψε το Δοξάτο και σκότωσε 400, ο αντισυνταγματάρχης Χρίστεφ, με τον ταγματάρχη Κεραμιχαήλωφ κλπ. έκαψαν τα Κουδούνια και το Νικηφόρο όπου σκότωσαν 77 Έλληνες και κατερήμαξαν τα χωριά Κοργών, Αδριανης, Χωριστής, Προσωτσάνης, Μικρόπολι, Τουρβοβο, Αγιοχώρι, Καληβρύση, Κάτω Νευροκόπι, Κοκινόγεια, Χρυσοκέφαλο, Φιλίππων, Αλιστράτη, Μεγαλόκαμπο και στην Καβάλα Πλατάνια, Τρινόλοφο, Πλατανόβρυση, Τερψιθέα, Λικνίσκη, Χαμοκερασιά, Σαχίνη, Δρυόμοτπο, Παληάμπελα κλπ. όπου έσφαξαν, τουφέκισαν και κρέμασαν συνολικά πολλές εκατοντάδες Έλληνες που αρνήθηκαν να εκβουλγαριστούν.



    Οι βασανισμοί, οι λεηλασίες, οι βιασμοί, οι εκτοπίσεις στη Βουλγαρία και η τρομοκρατία κατά του πληθυσμού στη Μακεδονία και Θράκη κατά το δεκαήμερο αυτό, αλλά και σε όλη την κατοχή, δεν περιγράφονται. Στις αρχές του Απρίλη 1944 σημειώθηκε μια νέα εξόρμηση στα μέρη αυτά, από μικτές γερμανοβουλγαροϊταλικές μονάδες στρατού. Νέες λεηλασίες, νέα απάνθρωπα τρομοκρατικά μέτρα και σκοτωμοί. Μόνο στην Κλεισούρα εκτελέστηκαν στις 5 Απρίλη 233 γυναικόπαιδα, και έδρασαν τότε ο στρατηγός Μαρίνωφ (αριθ. κατηγορητηρίου 25/1946), ο συνταγματάρχης Κάλτσεφ, ο στρατηγός Ζούντιτσε και ο συνταγματάρχης Βενιέρι (αριθμός κατηγορητηρίου 206/1946). Τα ίδια βάσανα και θυσίες υπέστη ο λαός μας τότε και στα Νησιά του Ιονίου και του Αιγαίου, αλλά και παντού έδειξαν οι Έλληνες την ίδια αντιστασιακή επιμονή και δεν έπαυσαν να σκοτώνουν κατακτητές.



    Αυτά που αναφέραμε είναι πάρα πολύ λίγα και σε χονδρές γραμμές από το απερίγραπτο μαρτύριο του λαού μας, που υπέστη, τάχα σε αντίποινα για την αντιστασιακή του δράση στις πόλεις και τα χωριά.



    Αντίποινα και οι Τούρκοι στα 1821 έκαναν ίσως μόνο τις σφαγές της Χίου και εφρικίασε και εξανέστη τότε όλη η Ευρώπη. Οι κατακτητές μας στην εποχή που ιστορούμε, άλλα ήλπιζαν να επιτύχουν στη χώρα μας και άλλα βρήκαν. Οι Γερμανοί ήθελαν προπαντός να στείλουν Έλληνες στρατιώτες, να πολεμήσουν στο Ρωσικό μέτωπο, πράγμα που το κατόρθωσαν σε όλες σχεδόν τις κατεχόμενες χώρες, ενώ από την Ελλάδα όχι μόνο δεν πήγε, ούτε ένας φαντάρος αλλά τους απασχολήσαμε και 300.000 στρατό. Οι Ιταλοί αφετέρου ήθελαν να κάνουν αποικία τους τους "λαούς της Ελλάδος", όπως έλεγαν, και οι Βούλγαροι να εκβουλγαρίσουν τη Μακεδονία και Θράκη και να τις ενσωματώσουν στο κράτος του Βόρι. Όχι μόνο δεν πέτυχαν τους σκοπούς τους αλλά και 50.000 τουλάχιστον απ' αυτούς την περίοδο αυτή έφαγε το σκοτάδι.



    Απ' όλες αυτές τις χιλιάδες εγκλημάτων πολέμου που αναφέρονται στα κατηγορητήρια του Ελληνικού Δικαστηρίου Εγκληματιών Πολέμου (πολλαστημόριο της πραγματικότητος), μόλις 11 Γερμανοί, ένας Βούλγαρος κι ένας Ιταλός βρέθηκαν και δικάστηκαν, και στο κατηγορητήριο των στρατηγών Λιστ, Κούντζε, Φέλμυ, Λαντς, Σπάϋντελ, Ντένερ, Φον Λάιζερ και Ρεμπλιτς στη δίκη της Νυρεμβέργης, προσετέθησαν στα εγκλήματα που είχαν κάνει και σε άλλες χώρες και οι ελληνικές κατηγορίες, και τιμωρήθηκαν οι δύο πρώτοι σε ισόβια και οι υπόλοιποι σε φυλάκιση από 20-7 ετών. Ο Φέρτς και ο Γκέτνερ μάλιστα αθωώθηκαν! Αν τους ζητήθηκε και συγνώμη για την ταλαιπωρία δεν έγινε γνωστό. Στο ελληνικό κατηγορητήριο τότε αναφέρεται πολύ σωστά επί λέξει "ότι τα θύματά των, εξετελούντο εις αντίποινα, δια πολεμικάς ενεργείας νομίμως συγκροτημένων στρατιωτικών σωμάτων εις τας κατεχομένας χώρας".



    Αγαπητέ αναγνώστη. Υπάρχουν αρκετοί ίσως που εκφράζουν τη γνώμη ότι σκαλίζοντας τις φρικτές συνθήκες των αντιθέσεων του παρελθόντος, κάνουμε κακό, διότι δηλητηριάζουμε τις καλές σχέσεις που έχουν ήδη αποκατασταθεί μεταξύ των εθνών. Την θεωρία αυτή πρόβαλλαν προ ολίγων ετών και οι Τούρκοι, όταν μας παρεκάλεσαν να ξεκρεμάσουμε από το Εθνικό Περίπτερο της Έκθεσης Θεσσαλονίκης, τις προσωπογραφίες του Κολοκοτρώνη, του Μπότσαρη, του Καραϊσκάκη και του Μιαούλη, ώστε να ξεχαστεί κάθε σκιά που θίγει τάχα τη "φιλία" των 2 εθνών μας, διότι αλλιώς δε θα μπορέσουν να συμμετάσχουν στην Έκθεση. Αλίμονο όμως στο έθνος που δεν προβάλλει με υπερηφάνεια τις τιμητικότερες εθνικές περγαμηνές του, τις θυσίες του δηλαδή και τους ιερούς νεκρούς που πρόσφερε στους αγώνες για την Ελευθερία του. Άσχετο μ' αυτό το χρέος, είναι η διατήρηση της φιλίας ανάμεσα στους λαούς. Οι λαοί δεν τρέφουν έχθρα ένας για τον άλλο, ούτε μίσος. Οι εγκληματικές ηγεσίες των λαών, όταν παίρνουν την εξουσία, δημιουργούν τους πολέμους για ατομικό τους όφελος και εκεί ο άνθρωπος αποθηριώνεται.



    Οι λαοί φταίνε μόνο όταν με την αδιαφορία τους αφήνουν ν'αναρριχώνται στην εξουσία εγκληματικοί χαρακτήρες και αντιλαϊκά καθεστώτα. Εξαπολύονται τότε οι πόλεμοι και οι καταστροφές απλώνονται και στα δύο μέρη. Ας πάρουμε παράδειγμα τους αγώνες του λαού μας κατά τον αντιστασιακό αγώνα που ιστορούμε. Θυσίασε ο λαός μας 70.000 περίπου ήρωες και θύματα που εκτέλεσαν οι επιδρομείς, και ακόμα 30.000 νεκρούς ήρωες στρατιώτες στην Αλβανία, στο αντάρτικο και στις μαχητικές μονάδες στις πόλεις. Αλλά μήπως τουλάχιστον 50.000 νεκρούς δεν άφησαν στη χώρα μας οι κατακτητές, στα αλβανικά βουνά, στην αντίσταση της Κρήτης, στις μάχες με τους αντάρτες στα βουνά και στις πόλεις;

    • nikos17 avatar
      nikos17 @ Ελληνική Φιλοσοφία 07/05/2012 23:33:07

      συγκινητικό το σχολιό σας. Κι άλλα χωριά κάηκαν αλλά θελουμε σελιδες και σελιδες για να χωρεσουν. Όμως επιτρεψτε μου να πω ότι οι ΝΑΖΙ ήταν ΓΕΡΜΑΝΟΙ (να μην το ξεχνούμε γιατί ασχολούμαστε με τη μάσκα και ξεχάσαμε το πρόσωπο) και ότι δεν πολεμησαν οι Ελληνες στα Αλβανικά βουνά αλλά στα ελληνοκατοικημένα βουνά της Βορείας Ηπείρου. Αυτά ντρεπόμασταν να πουμε φωναχτα τοσα χρονια και να το 19 %.

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ nikos17 07/05/2012 23:48:51

        "οι ΝΑΖΙ ήταν ΓΕΡΜΑΝΟΙ "
        Το 7% της ΧΑ είναι ναζί;

        • nikos17 avatar
          nikos17 @ dikefalosaitos 08/05/2012 16:05:45

          δεν εχω πληρη αποψη για τα στελέχη της ΧΑ και την ιδεολογία τους, Ότι διαβαζω στο διαδίκτυο και ότι λενε στην τηλεοραση. Αλλά εχω αποψη για φιλους μου και συγγενεις που ψηφισαν ΧΑ: Νεοδημοκρατες, Δεξιοί, παλιοί βασιλικοί, απόγονοι των νικητων του 40 αλλά και του 49, οικογενειάρχες. Δεν τολμω να φανταστώ ότι 450.000 Έλληνες είναι ναζί. Κάτι τους έλειψε και πήγαν εκει. Παντως πρεπει να γυρισουν πίσω. Μην κολλατε στη Αθήνα που ειναι...σκίνχεντ η φάση. Στα χωριά και στις μικρες πόλεις???????????????

        • Ύβρις και Νέμεσις avatar
          Ύβρις και Νέμεσις @ dikefalosaitos 08/05/2012 18:05:47

          Ο όρος ναζί προέκυψε από τα αρχικά του εθνικοσοσιαλιστικού
          κόμματος της γερμανίας και ο όρος φασίστας από το όνομα
          του κόμματος του μουσολίνι. Οι χρυσαυγίτες είναι έλληνες
          εθνικιστές που πιστεύουν στην ιδεολογια του εθνικισμού. Δεν έφεραν αυτοί εδώ γερμανούς να σκοτώσουν κανέναν. Καταδικάζουν τα
          εγκλήματα των Γερμανών.
          Οι πασόκοι που έφεραν τον ραιχενμπαχ και όσοι υπέγραψαν
          παραχώρηση εθνικής κυριαρχίας τί είναι;

      • juliet avatar
        juliet @ nikos17 07/05/2012 23:57:10

        Δεν ντρεπόμαστε να το πούμε ,κατηγορηθήκαμε ότι μπάσαμε τους Αλβανούς ..παραποιήθηκε η αλήθεια .Δεν ειπώθηκε ότι θέλαμε να γνωρίσουμε τους Ελληνες της Αλβανίας ,να νοιώσουν ότι ήταν Ελληνες .Ητανε ιερό καθήκον απέναντι σ'όλους που πολέμησαν για την ιδέα της Ελευθερίας ξυπόλητοι ,περήφανοι ,με λιονταρίσια ψυχή και αυταπάρνηση όπως άρμοζει στον Ελληνα.
        Τους συνέφερε να μη μαθευτεί η αλήθεια ,αλλά φταίμε εμείς .Η λέξη ΠΑΤΡΙΔΑ ήτανε ντροπή .Αυτά πληρώνουμε .

        • Σικελιανος avatar
          Σικελιανος @ juliet 08/05/2012 12:31:03

          ακριβως ακριβη μου Ιουλιεττα... στην εποχη του αριστεριστικου δοσιλογισμου ποινικοποιηθηκε η εννοια της πατριδας και του εθνους.... η σημαια μας χλευαστηκε, ο εθνικος υμνος γελοιοποιηθηκε και καθε ανθρωπος που εξεφραζε την αδολη αγαπη του για την πατριδα και το μελλον του ελληνικου εθνους στον παροντα παγκοσμιοποιημενο χωροχρονο χαρακτηριστηκε με διαφορους -ισμους, περιθωριοποιηθηκε απο την αριστεριστικη ακαδημαικη μαστροπια που στο βαθος των πραγματων εξυπηρετουσε υπερεθνικα συμφεροντα....
          Ντρεπομαι για τις αποφασεις του ελληνικου λαου.. επελεξε ως ηγετικη φυσιογνωμια τον καταληψια των σχολειων, εβαλε στην βουλη στην Ρεπουση και τους Τατσοπουλους που εχτισαν πολιτικες καριερες βυσοδομωντας στο κορμι της πατριδας μας, εβαλαν τους αμορφωτους ναζιστες στην χωρα που δεινοπαθησε απο την γερμανικη μποτα οσο καμια αλλη, και γεμισε για αλλη μια φορα τη βουλη με παλαιοκαθεστωτικους τυπου Μειμαρακη, Παυλοπουλου, Σκανδαλιδηδες, Αβραμοπουλους,Τραγακηδες, αλλα και νεοκαθεστωτικους τυπου Ψυχαρη.... δηλαδη ακομα και οι ψηφοφοροι της ΝΔ γυρισαν την πλατη στην αναγκη ανανεωσης ιδεολογικης αλλα και απο πλευρας προσωπων που ειχε αναγκη η ΝΔ....
          το μονο θετικο οτι εμεινε εξω η Αννουλα του χιονια και ο Παπουτσης..αλλα καπου θα τους βολεψει και το καθεστωτικο ΠΑΣΟΚ ακομα και με το 13%... ετσι και αλλιως δεν ξερουν να κανουν κατι αλλο...

          • juliet avatar
            juliet @ Σικελιανος 08/05/2012 14:21:13

            Σικελιανο,
            είσαι καλά; ακόμη δεν τελείωσε η παράσταση και νομίζω ότι η δράση τώρα αρχίζει ,μέχρι τώρα ήτανε οι πρόβες.
            Φιλάκια πολλά.

    • juliet avatar
      juliet @ Ελληνική Φιλοσοφία 07/05/2012 23:44:08

      ''Την Ιστορία μελέτα παιδί μου,γιατί έτσι μόνο τον εαυτό σου και τη ζωή σου θα κάμεις ένδοξη και χρήσιμη στην ανθρώπινη κοινωνία ,αλλά και το μυαλό σου οξυδερκέστερο και διαυγέστερο.''
      Ιπποκράτης

  23. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 07/05/2012 23:26:48

    Νίκο, συμφωνώ για την εγκεφαλική καταστροφή του κόσμου από την tv. Όμως δεν μπορεί να είναι πάντα άμοιρη ευθυνών. Δεν μπορεί να φταίνε πάντα οι άλλοι.
    Τρέξτε να πάρετε δάνεια φώναζαν τα κοράκια, στην ουρά να αγοροράσουν όλοι βίλες, εξοχικά, αυτοκίνητα.
    Δικαίωμα να αποκτήσουμε ένα κεραμύδι έλεγαν. Βεβαίως αλλά πρώτα κάνε τον προυπολογισμό σου και άσε και αέρα για τις δύσκολες ώρες.
    Μετά φώναζαν ότι τους κορόιδεψαν για να τους πάρουν τα σπίτια, ποιά σπίτια αυτά που δεν πλήρωσαν ποτέ.
    Ξέρω πολλούς αμόρφωτους που δεν έπεσαν στην παγίδα, γιατί έβαλαν το μυαλό τους να δουλέψει.
    Το να δεις τι πρεσβεύει ένα κόμμα βρε Νίκο δεν είναι και πυρηνική φυσική.
    Αλλά δεν είχαν χρόνο, μην χάσουν το τούρκικο.

  24. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 07/05/2012 23:30:46

    "Οι λαοί φταίνε μόνο όταν με την αδιαφορία τους αφήνουν ν’αναρριχώνται στην εξουσία εγκληματικοί χαρακτήρες και αντιλαϊκά καθεστώτα."
    Δεν είναι έτσι, οι άλλοι μας φταίνε.

  25. Εν ενεργεία avatar
    Εν ενεργεία 07/05/2012 23:34:11

    Εν ενεργεία είπε:

    07/05/2012 στις 11:25 pm


    Επιλεκτική ανάγνωση ή προσπάθεια απέκδυσης ευθυνών? Παρά τα περί ανασφάλειας στις λαίκές γειτονιές της Αθήνας, η ΧΑ δεν καταγράφει εκεί ούτε ένα από τα πέντε υψηλότερα ποσοστά της, αντιθέτως πρώτο κόμμα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Το ίδιο και στην έτερη πληγείσα από τη λαθρομετανάστευση Αχαία.Πού, αντιθέτως, καταγράφει τα μεγαλύτερα ποσοστά της η ΧΑ? Σε περιοχές με παραδοσιακά ισχυρή λαϊκή Δεξιά (Λακωνία, Πειραιάς) ή φιλοχουντική ψήφο (Κορινθία). Αν ψάχνετε, λοιπόν, τους ψηφοφόρους του Καιάδα, αναζητήστε στους μέχρι χθες συναγωνιστές σας. Ξέρετε, εκείνους τους περίεργους που μέχρι πρόσφατα έλεγαν “ένας Παπαδόπουλος μας χρειάζεται” και τώρα λένε “ε, και τι, στην ΕΠΕΝ ήταν ο Μιχαλολιάκος”

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Εν ενεργεία 08/05/2012 12:09:17

      Στις γειτονιές της Αθήνας που έχουν πληγεί από τη λαθρομετανάστευση ψηφίζουν πολλοί Βριλλησιώτες, Μελισσιώτες, Πεντελιώτες, Κηφισιώτες, Χολαργιώτες κλπ, πρώην κάτοικοι των περιοχών αυτών, αλλά αριστεροί στην ιδεολογία...
      Να τα διαβάζεις όπως έχουν και όχι όπως θες να έχουν.
      Στο κάτω-κάτω, όταν η Αριστερά στην Ελλάδα έχει πάααρα πολλά στην πλάτη της (ακόμα και πρόσφατα, τη δολοφονία στην Μαρφίν), έχει θράσος να κατηγορεί τη Δεξιά για εκφασισμό, επειδή, είτε από αγανάκτηση, είτε από χαβαλέ, έβαλε στη Βουλή τα φρίκουλα της ΧΑ. Και σε πληροφορώ ότι, ούτε η Κορινθία είναι δεξιά περιφέρεια, ούτε όλοι οι ψηφοφόροι της ΧΑ είναι από την Δεξιά.

      • Εν ενεργεία avatar
        Εν ενεργεία @ ΒΙΣ 08/05/2012 13:08:37

        Εγώ μίλησα με στιοιχεία, εσύ με πιθανότητες. Και όλως συμπτωματικώς μου ανέφερες περιοχές της Β΄Αθηνών τύπου Κηφισιάς, όχι Αιγάλεω, Περιστέρι λπ κλπ. Κατά τα λοιπά, στην όχι πλούσια περιοχή του Ζωγράφου, που μένω, η ΧΑ δεν τόλμησε ούτε καν να εμφανιστεί. Όσο για τη ΜΑΡΦΙΝ, αν ακόμη δεν έχεις πειστεί ότι ήταν παρακρατική ενέργεια, τι να πω. Την Κορινθία την ανέφερα γιατί από όσο θυμάμαι υπήρχε μια σταθερή βάση της ΕΠΕΝ εκεί. Ο νοών νοείτω.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Εν ενεργεία 09/05/2012 00:45:58

          Οι ΜΑΡΦΙΝ παρακρατική ενέργεια και ο κόσμος απ' έξω που φώναζε κάφτε τους παρακρατικός και αυτός ε;
          Αφού δεν τους πάτε τους τραπεζίτες. Μερικοί από τα μπουμπούκια χαρήκαν με αυτά που έγιναν. Δε χρειαζόμαστε παρακρατικούς στην Ελλάδα, υπάρχουν αρκετοί ορκισμένοι εχθροί του "κεφαλαίου" και έτοιμοι για αντάρτικο πόλεων μόλις δωθεί η ευκαιρία. Μην απενοχοποιείς την άκρα αριστερά. Ψάξε καλύτερα. Είναι συνήθεις οι πρακτικές της. Αλλιώς θα μας πεις στο τέλος ότι όλο το indymedia είναι προβοκατόρικο.

          Α και Ζωγράφου δεν είναι σαν ομόνοια με τους αλλοδαπούς.

      • juliet avatar
        juliet @ ΒΙΣ 08/05/2012 13:50:16

        Ρώτα και μένα που μένω στα βόρεια ,πόσες φορές έπαιξα μάτς με υπερασπιστές των ''καημένων'' των αλλοδαπών.Τους είπα γιατί κουβαληθήκατε εδω,εκεί κοντά θα τους δίνατε και ένα πιάτο φαί.

        • Εν ενεργεία avatar
          Εν ενεργεία @ juliet 08/05/2012 16:04:11

          Εκεί στα βόρεια που έμενες, καλύτερο θα ήταν να έδινες μάχη με τις Ντόρες και τους Μάνους που, όπως άκουσα, βγήκαν πρώτο κόμμα. Για τα υπόλοιπα, κοίτα πόσο πήραν τα αυγά στην Καισαριανή, όλως περιέργως, όμως, μ΄'ονο στο εκλογικό τμήμα που ψηφίζουν τα ΜΑΤ

          • juliet avatar
            juliet @ Εν ενεργεία 08/05/2012 17:29:19

            Μ'εχουν διαγράψει από εδώ ....μη σκαλίζεις.Καλύτερα στο Μενίδι ...παρά εδώ.Εμείς,οι δικοί μου ,είμαστε από το 50 .Δεν τους αφήσαμε ν'ακυρώσουν τις εκλογές την 29η Νοέμβρη και βέβαια μπήκα στη μαύρη λίστα ,αλλά το φχαριστήθηκα.....
            :)

  26. o deksios avatar
    o deksios 07/05/2012 23:45:13

    ας τον λουστουνε τωρα οι χαζοι οι δεξιοι..
    αφου δεν μαθαινουμε απ' τα λαθη μας..
    οπως το 2004 που βαλανε τον καρατζαφερη στη βουλη για να επιτιθεται και αυτος στο πασοκ, και ο καρατζαφερης πολεμουσε με λυσσα τη νδ..
    ετσι και τωρα παραμονες εκλογες, ελεγαν, "τι ωραια.. ο σαμαρας θα παρει αυτοδυναμια και στη βουλη οι χρυσαυγιτες θα πολεμουνε το συριζα"..
    ας τα λουστουνε τωρα.. ο συριζα ειναι με διαφορα δευτερο κομμα, ο σαμαρας δεν πηρε αυτοδυναμια, και οι χρυσαυγιτες απο χθες επιτιθενται αποκλειστικα στο Σαμαρα..
    Περαστικα μας τωρα...

  27. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 07/05/2012 23:58:51

    Ενώ αν ήταν ομορφάντρας σαν τον αβραμό και τον ρουλη θα έσωζε την χώρα. Ξέχασα τον μίλτο με το βαμμένο μαλλί

  28. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/05/2012 00:04:14

    Θα μου επιτρέψετε να πιστεύω ότι εκεί στη ΧΑ δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο θα θέλαμε να είναι. Αν είναι να έχουμε ξανά εκλογές σε ένα μήνα, νομίζει κανείς ότι δεν θα μπορούν να συγκρατηθούν και να τα κάνουν μπάχαλο... αμέσως μετά, ώστε να έχουν εδραιωθεί στο μεταξύ;

    • marios avatar
      marios @ Αυριανιστής 08/05/2012 15:01:24

      Εχεις δικαιο. Δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο φαίνονται.

  29. cobalt avatar
    cobalt 08/05/2012 00:14:32

    Αν πάντως εμφανιστεί έτσι στη βουλή εγώ θα του βγάλω το καπέλο
    Και να βάλουμε το παλικάρι να καθίσει απέναντι απο τον Άρη, τον Μπάρμπι και τον Ψυχάρη. Απλά να τους κοιτάει. Συνέχεια.

    Πόσο χαμηλότερα έχει πιά ε;

    Θέ μου...

  30. Τρικαλα-7 avatar
    Τρικαλα-7 08/05/2012 00:40:15

    Αυτό είναι black metal NSB (κοινώς εθνικοσιοσοσαλιστικό) και προφανώς δεν έχει καμία σχέση με την metal μουσική . ; Ας μη ξεσνάμε ότι το κίνημα της αμφισβήτησης κατά των μεγάλων οργανισμών που εμφανίστηκε στο Seattle(ΔΝΤ, ΠΟΕ, κλπ- Το 1999 έγινε εκεί η σύνοδος του Παγκόσμιου Οργανισμού Εμπορίου που συνοδεύτηκε από μαζικές διαδηλώσεις εναντίον της παγκοσμιοποίησης και επεισόδια στους δρόμους της πόλης) γεννήθηκε μέσα από τα τραγόυδια του Dio των Black Sabbath κλπ.

  31. partyman avatar
    partyman 08/05/2012 00:42:23

    5,5 χιλιάδες ψήφους ο Καιάδας??? wow

    με τέτοιο look πάντως δεν αναρωτιέμαι καθόλου γιατί φεύγουν τρέχοντας οι μετανάστες απο την πλατεία..!!

    Θεός φυλάξει!

    Υ.Γ. μου έλεγε σήμερα ένας Γερμανός συζητώντας για τα αποτελέσματα και την είσοδο της Χ.Α... "μπααα τι Ναζιστές, σιγά να μην είναι Ναζιστές αυτοί... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ιδέα τι θα πεί ναζιστής, είσαι πολύ νέος..."

    Αύριο θα του δείξω την φωτό!!!

  32. Ελληνική Φιλοσοφία avatar
    Ελληνική Φιλοσοφία 08/05/2012 00:45:23

    Εμπνευσμένος από την ελληνική αντίσταση ενάντια σε Ιταλούς και Γερμανούς ο Τσώρτσιλ είπε «Εφεξής δεν θα λέμε ότι οι Έλληνες πολέμησαν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες»

    Σε μία ομιλία του στο Ράιχσταγκ το 1941 ο Χίτλερ εξέφρασε τον θαυμασμό του για την ελληνική αντίστασηη[›], λέγοντας για την εκστρατεία «η ιστορική δικαιοσύνη με υποχρεώνει να δηλώσω ότι από τους εχθρούς οι οποίοι μας αντιτάχθηκαν, ο Έλληνας στρατιώτης πολέμησε με το μεγαλύτερο κουράγιο.


    Σε απάντηση ενός γράμματος από τον βασιλιά Γεώργιο Β’ με ημερομηνία 3 Δεκεμβρίου 1940 ο Αμερικανός πρόεδρος Φραγκλίνος Ρούζβελτ δήλωσε ότι «όλοι οι ελεύθεροι άνθρωποι είναι βαθύτατα εντυπωσιασμένοι από το κουράγιο και την σταθερότητα του Ελληνικού έθνους»[169]ι[›].

  33. stamoschios avatar
    stamoschios 08/05/2012 00:46:39

    Αύριο το πρωί παίρνει εντολή το ... καλόπαιδο ο Τσίπρας και εμείς ασχολούμαστε με τη Χρυσή Αυγή. Έλεος οι κομμουνισταί ante portas και εμείς περί άλλα τυρβάζουμε. Συναγερμός όλων των εθνικοφρόνων να σωθεί το έθνος

    • Ελληνική Φιλοσοφία avatar
      Ελληνική Φιλοσοφία @ stamoschios 08/05/2012 02:01:39

      Σιγα μην σχηματισουν κυβερνησοι αυτοι οι τρελοι ολοι για να χρεωκοπησουμε. καταρχας δεν εχουν ουτε τις απαραιτητες εδρες.

    • Flat avatar
      Flat @ stamoschios 08/05/2012 12:14:45

      Στομάχιε εσυ τον Εφρέμ να προσέχεις μην πάθει τίποτις.

  34. alex23 avatar
    alex23 08/05/2012 01:01:44

    "Στα Καλάβρυτα σε σύνολο 9.859 έγκυρων ψηφοδελτίων οι νεοναζί της Χρυσής Αυγής συγκέντρωσαν 653 ψήφους, ποσοστό 6,44%.

    Στην ίδια πόλη όπου στις 13 Δεκεμβρίου τα μυδράλια των κατακτητών εκτέλεσαν 848 κατοίκους, μαζί με άλλους 200 από τα γειτονικά χωριά, η περιοχή παραδόθηκε στις φλόγες και καταστράφηκε σχεδόν ολοκληρωτικά.

    Στο Δίστομο της Βοιωτίας, στις 10 Ιουνίου 1944 οι ναζί επιδόθηκαν σε μια ακόμη άγρια σφαγή άοπλων πολιτών.

    Οι κατακτητές εκτέλεσαν 218 πολίτες, ανάμεσα στους οποίους ανήμπορους υπερήλικες, έγκυες γυναίκες και μωρά.

    Στις εκλογές η Χρυσή Αυγή έλαβε 335 ψήφους, ήτοι 5,96% του συνόλου των ψήφων.

    Τέλος, στα Ανώγεια της Κρήτης, το χωριό σύμβολο της αντίστασης, το οποίο οι Ναζί ανατίναξαν συθέμελα, η "Χρυσή Αυγή" έλαβε 14 ψήφους."

    αυτοι που τους ψηφισαν εκει ετσι, πως πρεπει να τους χαρακτηρισουμε ?

  35. skopelos news avatar
    skopelos news 08/05/2012 01:18:18

    "EIΣTΕ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ..."
    http://skopelos-news.blogspot.com/2012/05/eit.html

  36. Δημήτρης Κ. avatar
    Δημήτρης Κ. 08/05/2012 02:25:02

    Οι ακροαριστεροί εδώ τους έχουν φτιάξει ολόκληρο...φάκελο:

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1187881

    Αναρωτιέμαι, αν έστω και κάποια από αυτά είναι αλήθεια, τι κάνει ο εισαγγελέας; Και πώς έδωσε άδεια συμμετοχής στις εκλογές ο Άρειος Πάγος;

  37. Έλληνας Πολίτης avatar
    Έλληνας Πολίτης 08/05/2012 08:15:47

    Τον Καιάδα στη Βουλή πρέπει να τον βάλουνε να καθίσει μεταξύ του ΓΑΠ και του Κωστάκη του Καραμανλή για να τους θυμίσουν πώς κατάντησαν την Ελλάδα.
    Μπροστά του να βάλουμε την Ρεπούση για να της ρίχνει καμιά ροχάλα.

  38. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/05/2012 08:39:52

    Επιμένω: από τη Ρεπούση είναι χίλιες φορές καλύτερος.

    • χi avatar
      χi @ Στέργιος 09/05/2012 00:41:20

      οταν τους κοιταζω και κυριως τους "ακουω" , τα ιδια βλεπω! με πιο επικινδυνη την κυρια!
      Αυτος τουλαχιστον φαινεται τι ειναι!
      Η αλλη ειναι Απο εξω μπελλα- μπελλα κι απο μεσα κατσιβελλα!

  39. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 08/05/2012 08:41:47

    λυπαμαι που δεξιοι χρησιμοποιουν ακροαριστερη προπαγανδα

  40. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/05/2012 08:41:47

    Είναι ηλίθια όντα που ψήφισαν ένα γερμανόκαυλο νεοναζιστικό κόμμα.

  41. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/05/2012 08:43:07

    Δωσίλογους και λαδέμπορες δεν είχε στα Καλάβρυτα; Είχε.
    Ορίστε οι απόγονοί τους.

  42. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 08/05/2012 09:45:02

    Δέν χρειάζονται άρθρα,παρά νά ανατρέξης στό βιβλίο ##ό Αγών μου## (Γενικές πολιτικές πεποιθήσεις από τήν εποχή πού έζησα στήν Βιέννη,Οί Αιτίες τής κατάρρευσης,Τό Κράτος)!!!!

  43. tiri avatar
    tiri 08/05/2012 10:45:32

    to sygkekrimmeno nhma ksekinhse apo "dikous tous prwin" ...

    an mpeis sto kopo na diabaseis meros tou ena kai tou dyo 8a frikseis
    alla 8a ma8eis kai polla metaksy tous roufianilikia ...

    fantasou to 2008 pou diabaza dokimasa na to "ektypwsw se pdf" kai de 8ymamai
    kai gw poses selides mou tobgaze

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=149283
    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=919247
    https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1187881

  44. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 08/05/2012 11:48:52

    Nα τον στείλουμε όπως είναι κατά Βερολίνο και Βρυξέλλες μεριά;

  45. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 08/05/2012 13:04:50

    Κακός μουσικός θα είναι

  46. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 08/05/2012 13:15:36

    Ασχολείσθε με την εμφάνιση (και την αισθητική που είναι υποκειμενική), με τα ρούχα και το είδος μουσικής του καθενός, αντί να ασχολείσθε με τις ιδέες που πρεσβεύει.

    Ωραία πολιτική συζήτηση! Συγχέετε την πολιτική με την αισθητική. Είναι κι αυτό άποψη παραπλήσια με το "στον Καιάδα οι σωματικώς μειονεκτούντες", αλλά από την ανάποδη.

    Αν αντ' αυτού είχε εκλεγεί καλλίπυγος νεανίς που είχε φωτογραφηθεί στο παρελθόν ημίγυμνη με διάφανα τούλια σε σόου μοντέλων της τηλεόρασης θα ήτανε περισσότερο ανεκτό; Το ότι οι γονείς δέχονται οι κόρες τους να "εκπορνεύονται", επιδεικνύοντας και χρησιμοποιώντας το σώμα τους (και τις "γνωριμίες" που αυτό εγγυάται), για να κάνουνε καριέρα, ως "ταλέντα" τραγουδιού ή ηθοποιίας ή ως ημίγυμνες αθλήτριες πετοσφαίρισης στην άμμο (ναι, beach volley που είναι και ολυμπιακό άθλημα νομίζω), χωρίς να μπορούν να μιλήσουν σωστά τη γλώσσα τους ή να γνωρίζουν την ιστορία τους και την καταγωγή τους δεν σας ενοχλεί πια;

    Δεν βλέπω τίποτε κακό στη μουσική, στο μακιγιάζ και στα ρούχα (ή στην έλλειψη αυτών) οιουδήποτε (και δη καλλιτέχνη). Θα είχαμε πρόβλημα αν ο εν λόγω κύριος εδούλευε σε τσίρκο και υπήρχαν φωτογραφίες του με την αμφίεση και το μακιγιάζ της δουλειάς; Αν διαφωνείς μαζί του, μπορείς να το κάνεις με πολιτικά επιχειρήματα και λογική, αντί για αλλαλαγμούς και αναφορές στην αισθητική του;

    Φαίνεται πως η πολλή τηλοψία έχει βλάψει τα εγκεφαλικά κύτταρα μερικών. Μη βλέπετε την εικόνα, ακούστε, διαβάστε και κρίνετε απόψεις!

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Αντίθεσις 08/05/2012 14:07:50

      Η αισθητικη ειναι απο μονη της πολιτικη...... η αισθητικη, το αισθημα του μετρου, η αρμονια, η ποιηση και ο Λογος ειναι πιο πολιτικη απο τις αναρθρες κραυγες βησιγοτθων μεταλλαδων.... δεν ομιλουμε για καλλιπυγες γυναικες.. αυτη αλλωστε ειναι η παγκοσμιοποιημενη ποπ αισθητικη που προσωπικα επισης πολεμαω... η απαντηση στην μεταλ βαρβαροτητα δεν ειναι το ποπ μοντελο.. αλλα η βαθεια καλλιεργεια, το βαθος της ελληνικης μουσικης και του ελληνα λογου που ωσμωνει την Δυση με την Ανατολη.. το αντιπαλον δεος στην μεταλ βαρβαροτητα δεν ειναι η ποπ υποκουλτουρα..αλλα ο Χατζιδακις.. ο Γκατσος.. και ο Ελυτης... η απαντηση στους αλαλαγμους δεν ειναι τα οπισθια εκδιδομενων της σοου-μπιζ αλλα ο λογος του Παπαδιαμαντη, το μετρο και το βαθος της βυζαντινης μας μουσικης, η ποιηση των σπουδαιων μας ποιητων ολου του 20ου αιωνα απο τον Καβαφη μεχρι την Κικη Δημουλα...
      Η αισθητικη της ελληνικης παιδειας που τοσο αγνοησαμε σφυρηλατει την σκεψη και επομενως ειναι πραξη πολιτικη... πιο πολιτικη απο το να χτισεις 2 δρομους ή να ασχολεισαι με τα πολιτικα ξεκατινιασματα των ιδιωτικων μεσων μαζικης διαστρεβλωσης...
      Το μοντελο που εκφραζουν αυτοι οι δηθεν βησιγοτθομεταλλαδες καλλιτεχνες δεν ειναι παρα το επιστεγασμα ολοκληρωτικων φασιστικων ιδεολογηματων που ουδεμια σχεση εχουν με τον ελληνικο πολιτισμο και τον ελληνικο λαο... λες να κοιταμε τα λογια τους πισω απο την εικονα τους..μα τα λογια τους ειναι εξισου τερατωδη με τις αηδιαστικες εμφανισεις τους... ο συγκεκριμενος μεταλλας ηταν το ιδιο αμορφωτο χοντροσβερκογουρουνο που ελεγε "εγερθητι"... τι σκεψη και λογο περιμενεις απο τετοια αποβρασματα...
      Και τελος για να τελειωνουμε... μαλλον εσυ μπερδευεις την αισθητικη με τα οπισθια... η Αισθητικη ειναι τροπος σκεψης και πολιτικης πραξης.. ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με το καθημερινο κοινωνικο και πολιτικο γιγνεσθαι... και αν φτασαμε εδω που φτασαμε ειναι ακριβως διοτι ελειπε η αισθητικη απο τις πολιτκες και επιχειρηματικες και δημοσιογραφικες ελιτ που μας κυβερνουν μετα την μεταπολιτευση....
      Ακομα και ο δικτατωρ Μεταξας λατρευε τις εικαστικες τεχνες και ειχε πριμοδοτησει την σχολη Καλων Τεχνων και φτασαμε στο σημερα που η πολιτικοι μας εκπροσωποι αποθεωσαν τα λουλουδαδικα και την φθηνη παγκοσμιοποιημενη υποκουλτουρα.. για αυτο ειχα ξεχωρισει και τον Σαμαρα διοτι εφερνε παλι την αισθητικη στο προσκηνιο μαζι με τον μεστο πατριωτικο λογο...

  47. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 08/05/2012 13:40:18

    Και για να συμπληρώσω το προηγούμενο σχόλιο μου: Υπάρχουν ηθοποιοί, όπως π.χ. η Ashley Judd ή η Mira Sorvino, οι οποίες στη δουλειά τους έχουν φωτογραφηθεί, για τις ανάγκες του ρόλου τους, γυμνές. Αυτό δεν τις εμποδίζει να είναι καθωσπρέπει ενεργοί πολίτες και να έχουν αναλάβει το ρόλο της πρέσβειρας καλής θέλησης του ΟΗΕ.

    Μήπως κανείς από αυτούς/ές που νωρίτερα άφησαν ειρωνικά σχόλια ("να τον στείλουμε έτσι στη Βουλή" ή "στη Μέρκελ"), πιστεύουν ότι και οι παραπάνω ηθοποιοί θα πρέπει να εμφανίζονται στις συνεδριάσεις των οργάνων του ΟΗΕ "με τα ρούχα της δουλειάς"; Ή οι παραπάνω εξαιρούνται της λοιδορίας, επειδή καλύπτουν και με το παραπάνω τα κυρίαρχα πρότυπα γυναικείας ομορφιάς;

    Μήπως, διερωτώμαι, κάποιοι υποκριτές και ερωτικά καταπιεσμένοι γράφουν ό,τι τους κατέβει, χωρίς να χρησιμοποιούν τη λογική τους; Κρίμα...

    • marios avatar
      marios @ Αντίθεσις 08/05/2012 14:59:50

      Εσύ δεν είσαι αυτός που φαγώθηκες πριν από κάποιες μέρες να νομιμοποιηθεί η νεκροφιλία; Στέκεις καλά ρε;

  48. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/05/2012 13:47:26

    Ο Μπαρμπαρούσης που εξελέγη με τη ΧΑ στην Αιτωλοακαρνανία είναι κτηνοτρόφος. Μια χαρά, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ανθρωπος που εργάζεται στον πρωτογενή τομέα. Μπορεί να προβάλλει και κανένα αίτημα των κτηνοτρόφων στη Βουλή (το γαλατάκι μας το πίνουμε, αλλά ξέρετε, δεν μας το φέρνει η αγελάδα σπίτι μας....).
    Ο Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, που εξελέγη στη Β Αθηνών, τι δουλειά είπαμε ότι κάνει ή ότι έχει κάνει; Για θυμείστε μου παρακαλώ....

    • juliet avatar
      juliet @ ΒΙΣ 08/05/2012 14:23:58

      Πασαρέλα......

  49. Γιάννης Σύρρος. avatar
    Γιάννης Σύρρος. 08/05/2012 15:06:06

    Καιάδας χρειάζεται στα λαμόγια...Κατά τ΄΄αλλα, ο λαός έχει χιούμορ και μην αμφιβάλλετε ότι χιούμορ έχει κι Μιχαλολιάκος...Προβοκάρει κανονικά τη σοβαρότητα του κυνοβουλίου κι εσείς μιλάτε για ...ναζί! Χα, χα, χα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Σύρρος. 08/05/2012 15:18:40

      Δεν νομίζω να μιλάει κανένας για ναζί.
      Για βλάκες γίνεται η συζήτηση.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Strange Attractor 08/05/2012 18:47:46

        Το καλό είναι ότι κάθε βλάκας δεν γίνεται αναγκαστικά και ναζί.
        Το κακό είναι ότι κάθε ναζί, εκτός των άλλων εφοδίων του, κουβαλά αναγκαστικά μαζί του και τη βλακεία του.

  50. βορειος avatar
    βορειος 08/05/2012 15:33:24

    Εγω ξερω οτι στον Καιαδα δεν μας εριξε ο κυριος της φωτο αλλα κατι τυποι με κουστουμια και κοκκινα κασκωλ.

  51. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/05/2012 18:44:09

    "Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο. Η αισθητική είναι ηθική".
    Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι.

  52. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 08/05/2012 19:40:14

    Πήγαινε στον Καιάδα και ζήτα του να επαναλάβει "ο Χίτλερ ήταν ο φονιάς των λαών". Και μετά περαστικά σου.

  53. ΤΝΤ avatar
    ΤΝΤ 09/05/2012 00:39:14

    Το "ΕΓΕΡΘΗΤΙ" είναι ναζιστικό;
    Η Χρυσή Αυγή είναι ναζί , εγώ νεφελίμ και ο Βενιζέλος με τον ΓΑΠ έντιμοι πατριώτες