#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2013 14:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και οι Βρετανοί είπαν «ναι» στους γάμους ομοφυλόφιλων



Πιο κοντά στο δικαίωμα για θρησκευτικό γάμο βρίσκονται τα ζεύγη ομοφυλοφίλων στη Βρετανία, έπειτα από την υπερψήφιση νομοσχεδίου που επεκτείνει το ισχύον σύμφωνο συμβίωσης, από τη Βουλή των Κοινοτήτων. Το νομοσχέδιο προβλέπει πως η τέλεση ή μη θρησκευτικού γάμου για ομοφυλόφιλους θα επαφίεται στις επιλογές της εκάστοτε εκκλησίας, δίνοντας στις θρησκευτικές Αρχές τη δυνατότητα άρνησης στην τέλεση γάμου. Η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία έχει ήδη δηλώσει πως θα αντισταθεί σθεναρά.

Το νομοσχέδιο υπερψηφίστηκε με πλειοψηφία 225 εδρών (400 ψήφοι υπέρ έναντι 175 κατά), με τη μεγαλύτερη αντίσταση να προβάλλεται από τους βουλευτές των κυβερνώντων Συντηρητικών, καθώς 136 από αυτούς, σχεδόν το ήμισυ της κοινοβουλευτικής ομάδας του κόμματος δηλαδή, καταψήφισε το επίμαχο νομοσχέδιο, δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο την εκσυγχρονιστική ατζέντα του Κάμερον. Η ψήφος έγινε κατά συνείδηση, χωρίς να έχει δοθεί κάποια γραμμή από την πλευρά των επικεφαλής των κοινοβουλευτικών ομάδων.
Το νέο νομοθετικό πλαίσιο θα κατατεθεί πλέον στη Βουλή των Λόρδων, και αναμένεται να τεθεί σε ισχύ το 2015. Ωστόσο, πολλοί Συντηρητικοί κάνουν λόγο για μία δύσκολη μάχη στην Άνω Βουλή.

guardian

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 06/02/2013 14:25:01

    Ε ,καιρός ήταν πιά ,τώρα οι περισότεροι Αγγλοι βουλευτές θα μπορέσουν επιτέλους να αποκατασταθούν και να ανοίξουν σπιτικό!

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/02/2013 14:32:53

    Άντε, και καλούς απογόνους και σε σας!

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/02/2013 16:21:33

    Ε, να μην κρύβονται πια. Καταπιέζονταν τόσα χρόνια...

  4. Frodo avatar
    Frodo 06/02/2013 16:36:30

    Ιιιιιιιιιιιιιιιιιι! Τα έσχατα του κόσμου! Πώς τόλμησαν;;;;;;;;;; Κάτσε να τους στείλουμε κανέναν Άνθιμο να δεις για πότε θα πάρουν πίσω το νόμο! Ου να μου χαθούν οι αμαρτωλοί!!!!!!!!!!

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 06/02/2013 16:40:49

    Eἰδικά αὐτοί καί πολύ ἄργησαν...

  6. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 06/02/2013 18:06:48

    Κάποτε θα γίνει κι αυτό κοινοτική ντιρεκτίβα, με υποχρέωση θέσπισης από όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ. Να το θυμάστε!

  7. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 06/02/2013 21:04:21

    Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει με νομο να υποχρεωθει μια θρησκεια να παντρευει ζευγαρια ιδιου φυλου (ή ειδους - συντομως και αυτο) αν αυτο δεν το θεωρει σωστο. Οι θρησκειες ειναι αυτες που ειναι, αν δεν μας αρεσουν, δεν τις ακολουθουμε και προφανως δεν ζηταμε να μας παντρεψουν. Χαθηκε ο πολιτικος γαμος που ασφαλως και πρεπει να ειναι ανοικτος σε αυτα τα ζευγαρια; Παντως, θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οτι η Αγγλια το αργει πολυ. Απορω, απο καθαρη απορια, γιατι εχουν τετοια ταση στην ομοφυλοφιλια οι Βρετανοι... Η ομοφυλοφιλια ειναι μια προσωπικη επιλογη που συνδεεται με την ψυχολογια και την προσωπικοτητα (αλλα και εξαιρετικα σπανια με τη γενετικη). Τι ειναι αυτο που επηρεαζει την ψυχολογια των Βρετανων προς αυτη την επιλογη;...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Φοιτητης 06/02/2013 21:31:54

      Δύσκολο να φταίει ο καιρός ή τα γονίδια. Πώς να ξέρεις με σιγουριά;
      Ίσως, να βλέπαμε πολύ αυξημένες ομοφυλοφιλικές τάσεις και στη χώρα μας,
      αν οι Έλληνες, είχαν βιώσει τον τρόπο,
      που άσκησαν/ασκούν εξουσία οι γυναίκες στην Βρετανία, τις πολλές, τελευταίες δεκαετίες, διαμορφώνοντας αντιερωτικά έως αποκρουστικά γυναικεία σύμβολα.

    • Κώστας Ν. avatar
      Κώστας Ν. @ Φοιτητης 07/02/2013 09:11:31

      Η παρακμή φίλε φοιτητή, που φέρνει τον μιμιτισμό.
      Η Αγγλία ήταν η τελευταία Αυτοκρατορία. Και στη Ρώμη όταν κατέρρεε παρόμοια φαινόμενα αναπτύχθηκαν..

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Φοιτητης 07/02/2013 10:36:21

      "Μα στην Αγγλία βρήκε βρε παιδί μου ο πατέρας σου να σε στείλει για να γίνεις άντρας?"

      Αθάνατο παλιό Ελληνικό σινεμά ,τα είχαν πεί ΟΛΑ!

  8. GREG avatar
    GREG 07/02/2013 11:30:59

    γιατι απορειτε?εχετε δει τις Αγγλιδες?