#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2011 15:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καζαμίας 2011



Ιανουάριος: Ο προϋπολογισμός είναι ανεφάρμοστος, η Κυβέρνηση λαμβάνει νέα μέτρα για να αντιμετωπίσει την υστέρηση εσόδων και τις αυξημένες δαπάνες. Καθιερώνεται συσσίτιο για τους δημοσίους υπαλλήλους, στέγη στη δουλειά για τους ιδιωτικούς, εβδομαδιαία περαίωση για τους επαγγελματίες. Οι αγρότες κατεβαίνουν στις εθνικές οδούς αλλά γρήγορα αποσύρονται. Η μορφή πάλης είναι ξεπερασμένη, γιατί το εμπόριο φυτοζωεί. Ο Πατέρας ξαναγίνεται Πρόεδρος στον ΠΑΟ, ο Παπακωνσταντίνου ευρωβουλευτής, ο Καρατζαφέρης αντιπολίτευση. Οι  τελευταίες υπογραφές του Mr Mnimonio ανεβάζουν τον ΦΠΑ στο 31%, εισάγεται φόρος απόκτησης κατοικίδιων, ενώ η διατήρηση 2ου WC, φορητής εργαλειοθήκης  και παράλληλου δεσμού θεωρούνται τεκμήρια.

Φεβρουάριος: Τα πάντα κινούνται γύρω από την τέταρτη δόση του δανείου. Έχουμε γίνει πρεζόνια. Λίγο μετά τη «δόση» σκεπτόμαστε την επόμενη. Ο Όλι Ρεν παίρνει μεταγραφή στη Ρεάλ Μαδρίτης και μοιραία την πορεία των διαρθρωτικών αλλαγών επιβλέπει η ίδια η Μέρκελ με βετεράνους του Άφρικα Κορπς.



Μάρτιος: Όλοι περιμένουν προκήρυξη εκλογών αλλά ο ΓΑΠ έχει άλλα σχέδια.  Πάει γενικώς στον ΟΗΕ και φεύγοντας δίνει το δαχτυλίδι στον Βενιζέλο. Σχηματίζεται Κυβέρνηση με την Ντόρα υπουργό Εξωτερικών. Ο Λοβέρδος γίνεται Υπουργός Οικονομικών, η Μιλένα Εσωτερικών και ο Πάγκαλος Οινοποιών. Οι Παπανδρεϊκοί απειλούν να φύγουν από το κόμμα, ο Ευάγγελος εκβιάζει με εκλογές και οι τίγρεις ξαναγίνονται γατάκια.

Απρίλιος: Η ύφεση υποχώρησε βλέποντας τον Βαγγέλη, το μέτρο του συσσιτίου αποσύρεται, γιατί ήταν δαπανηρότερο από τους μισθούς. Οι Τούρκοι ανησυχούν γιατί θεωρούν τον Μπένι γεράκι. Τους καθησυχάζουμε, λέγοντας τους ότι η Άγκυρα δεν είναι μέσα στις βλέψεις μας.  Η έρευνα για πετρέλαιο που μπορεί να εξορυχθεί είναι πλήρως αποτυχημένη, βρέθηκαν όμως χιλιάδες ναυάγια με αμύθητους θησαυρούς, τους οποίους μοιράζουμε με τους γείτονες, ανάλογα με την κυριαρχία στο Αιγαίο την περίοδο του κάθε ναυαγίου.



Μάιος: Η Αλέκα Παπαρήγα διαλέγει την Πρωτομαγιά για να αποχωρήσει από τη θέση της. Νέα γενική γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ εκλέγεται η Λιάνα Κανέλλη. Ο Ολυμπιακός παίρνει όλα τα πρωταθλήματα εκτός από το υποθαλάσσιο τάβλι. Ο Πατέρας παραιτείται, ο Θέμος αγοράζει το Βήμα και ο Μαρινάκης τον Ροναλντίνιο. Το ΠΑΣΟΚ καταθέτει πρόταση εξεταστικής Επιτροπής για τα πρωταθλήματα από το 1997 και μετά. Κλιμάκιο της εξεταστικής πάει στη Βραζιλία και ανακρίνει 15 μέρες τον Τζιοβάνι (για πάντα στο λιμάνι).

Ιούνιος: Οι καθηγητές απεργούν και οι πανελλήνιες εξετάσεις κινδυνεύουν. Μετά από 10ήμερο διάλογο με την υπουργό Άννα Καϊάφα, επιστρέφουν στα καθήκοντα τους , αλλά οι εξετάσεις αναβάλλονται γιατί οι μαθητές έχουν φύγει μετανάστες. Η ελληνική οικονομία επιστρέφει σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης, οι Τράπεζες ευημερούν, οι πολυεθνικές επίσης, άρα όλοι είμαστε ικανοποιημένοι. Η Ντόρα γίνεται και επίσημα μέλος του ΠΑΣΟΚ. Παραλαμβάνουμε άλλα τρία υποβρύχια τελευταίας τεχνολογίας από τους Γερμανούς. Αυτά όχι μόνο γέρνουν, αλλά τον παίρνουν κιόλας.



Ιούλιος: Οι Έλληνες ξεκινούν διακοπές: Σκηνές, υπνόσακοι και σύνεργα ψαρέματος. Μόνο το  πόσιμο νερό θα πληρώνουν. Από Σεπτέμβρη βλέπουν για δουλειά. Ο Προβόπουλος πάντως είναι αισιόδοξος (για τη δική του δουλειά). Η θερμοκρασία στην Αθήνα φτάνει τους 50 βαθμούς Κελσίου. Είναι τα πρώτα δείγματα της θητείας Καμίνη. Η επικαιρότητα στρέφεται στις αλλαγές στα ρόστερ των ομάδων της Σούπερ Λίγκας. Ο Ψωμιάδης αγοράζει Σισσέ, Μιραλάς, Σκόκο, Βιεϊρίνια, βάζει τον Ντούσκο προπονητή και η Καβάλα πάει για πρωτάθλημα με άμεσο ανταγωνιστή τον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς ο Μπέος ανακοινώνει μετά τον Καστίγιο, Ριβάλντο, Καρεμπέ, Ζέτεμπεργκ. Ο Πατέρας αναλαμβάνει για 65η φορά την προεδρία στον ΠΑΟ.

Αύγουστος: Ο ΟΗΕ εγκαθιστά τον ΓΑΠ μόνιμο επίτροπο στην Ελλάδα, με αντικείμενο την παύση των εχθροπραξιών μεταξύ Άνθιμου-Μπουτάρη, Αργοστολίου-Ληξουρίου, Λαζόπουλου- Μιμής  Ντενίση, Νταλάρα-Πανούση και Θέμου-Ντόρας. Ο Giorgos δηλώνει ενθουσιασμένος που επιστρέφει στη χώρα που δοξάστηκε ως μαραθωνοδρόμος, κωπηλάτης και ποδηλάτης. Ο Καμίνης συνεχίζει το έργο του: η πλατεία Βικτωρίας μετονομάζεται σε πλατεία Αγγέλας Μέρκελ. Οι οδοί Κοδριγκτώνος και Χέυδεν μετατρέπονται σε Τρισέ και Στρος Καν και η Αχαρνών σε Αφγανών, προς τιμή του λαού που ακόμη αντιστέκεται στους εισβολείς δυτικούς.



Σεπτέμβριος: Τα σχολεία ανοίγουν, τα έξοδα είναι αβάσταχτα για το 90% του πληθυσμού, αλλά οι καλές μας τράπεζες μας περιμένουν με νέα καινοτόμα δανειακά προϊόντα. Άλλωστε οι διεθνείς οίκοι αξιολόγησης τις έχουν αναβαθμίσει στην κατηγορία glyf (από το τόκογλυφ). Ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο του Champions League διασύρει τη Μπάγερν Μονάχου με 4-0 και η Μέρκελ κόβει την πίστωση. Φήμες ότι η Ντόρα  υποσκάπτει το έργο του πρωθυπουργού Βενιζέλου διαψεύδονται.

Οκτώβριος: Το σκοπιανό επιλύεται, από τη στιγμή που μπαίνει σε μη εθνικιστική βάση: Τελεσίδικο όνομα, Πρώην Βυζαντινή Επαρχία της Μακεδονίας και καθαρίσαμε.  Ξεσπά κυβερνητική κρίση, λόγω της αδυναμίας να πληρωθούν οι δανειακές υποχρεώσεις. Η Ντόρα που έλυσε το πρόβλημα, επικεφαλής 15 βουλευτών ζητεί σκληρότερα μέτρα, ο Μπένι διστάζει και προσφεύγει σε εκλογές. Αυτές ορίζονται για την Τρίτη 29/11, για να μην μπορούν πολλοί να προσέλθουν στις κάλπες. Υπηρεσιακός πρωθυπουργός ορίζεται ο Πάγκαλος για να του φύγει ο καημός. Ο Μπουτάρης άδει από το αριστερό ψαλτήρι, στη δοξολογία του Αγίου Δημητρίου.



Νοέμβριος: Ξεσπούν ταραχές κατά τον εορτασμό του Πολυτεχνείου, τις οποίες εκμεταλλεύεται ο Πάγκαλος για να εγκαταστήσει τη δικτατορία του. Το κίνημα αποτρέπεται την τελευταία στιγμή από αποφασισμένους Κούρδους αυτονομιστές. Στις εκλογές ο Σαμαράς λαμβάνει 400.000 ψήφους παραπάνω από το ΚΚΕ της Λιάνας που γίνεται αξιωματική αντιπολίτευση.  Το ΠΑΣΟΚ με 3,1 μπαίνει οριακά στη Βουλή. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει λάβει 10% και ο Καρατζαφέρης 1,3 %. Χιλιάδες πολίτες, χαλκοπράσινοι από την πείνα και τις κακουχίες κατεβαίνουν με κεριά στο Ζάππειο για να υποδεχτούν  τον Πρωθυπουργό.

Δεκέμβριος: Τα σπρεντ υποχωρούν, οι φόροι και οι εισφορές μειώνονται, επαναπατρίζονται άνθρωποι και κεφάλαια, μπουλντόζες μαζεύουν τα σκουπίδια από τη Αθήνα. Η χώρα αλλά και οι πολίτες της ξαναβγαίνουν στις αγορές. Στη Σύνοδο Κορυφής, ο Σαμαράς πηγαίνει ως αρχηγός ανεξάρτητου κράτους και όχι προτεκτοράτου. Αν δεν έλθει η καταστροφή του κόσμου μέχρι τότε.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 27/12/2010 18:39:29

    Ότι πιο ωραίο έχω διαβάσει. Και μόνο για αυτά τα άρθρα χαίρεται κανείς που είναι Έλληνας. Συγχαρητήρια!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Panagiotis anagnostopoulos 27/12/2010 20:41:58

      Σας ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σας. Υπερβολικό όπως άλλωστε και το άρθρο

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 27/12/2010 19:37:46

    Τον ξεπέρασες το Νοστράδαμο Οδυσσεύ! Θαυμάσιο! Εύγε!!!΄
    Με κρυστάλλινη σφαίρα δουλεύεις ή με ταρώ?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 27/12/2010 21:02:32

      Με ότι βρω. Οι προβλέψεις αυτές είναι από πλάτη μεταλλαγμένης γαλοπούλας.
      Ευχαριστώ Φαιλτόριους

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 27/12/2010 19:51:21

    Τσκ τσκ τσκ αγαπητέ μου, εισαγόμενα πράγματα, προτιμάμε αρχαιοελληνικές παραδόσεις, ωσάν την Πυθία, αναθυμιάσεις καιόμενων φύλλων..

  4. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 27/12/2010 21:28:48

    δέκα πράγματα που θα συμβούν τη νέα χρονιά:

    1. κήρυξη του πασόκ εκτός νόμου.
    2. συλλογή των πασοκσήδων σε στρατόπεδα συγκέντρωσης και επιβολή υποχρεωτικής παρακολούθησης όλων των δελτίων του μέγκα με χρήση του ειδικού μηχανισμού που κρατάει τα βλέφαρα ανοιχτά στο κουρδιστό πορτοκάλι.
    3. εκκένωση και καθαγιασμός όλων των χώρων που υπήρξαν τοπικές οργανώσεις του πασόκ.
    4. ανθρωποκυνηγητό των βουλευτών που ψήφισαν υπέρ του μνημονίου.
    5. κατάσχεση μέχρι την τελευταία δεκάρα των περιουσιών όσων υπήρξαν γραμμένοι σε κλαδικές οργανώσεις του πασόκ.
    6. εκταφή των οστών του ανδρέα παπανδρέου και ενταφιασμός τους στον προαύλιο χώρο των φυλακών κορυδαλλού.
    7. συγγραφή της μαύρης βίβλου του αυριανοτομπρισμού και υποχρεωτική διδασκαλία της στα σχολεία από το δημοτικό.
    8. κατάσχεση του σπιτιού του άκη τσοχατζόπουλου στη διονυσίου αρεοπαγίτου και δημιουργία εκεί του μαύρου μουσείου της αλλαγής (κατά το μαύρο θέατρο της πράγας).
    9. εκτοπισμός στη γυάρο των ασφαλιτών, αντιεξουσιαστών και δημοσιογράφων του μέγκα που δούλεψαν νυχθημερόν το δεκέμβριο του 2008 για την ανατροπή του μεταπολιτευτικού σκηνικού και την επιβολή της τάξης του νέου κόσμου.
    10. αυτό που έγινε το 1981 είναι σαν να παίρνουν την εξουσία σήμερα οι πακιστανοί.

  5. BellaDonna avatar
    BellaDonna 27/12/2010 22:14:24

    Άπιαστο!!! :)))
    Απο τα best of !!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ BellaDonna 27/12/2010 23:45:49

      Thanks BellaDona. Χαίρομαι που το απολαύσατε

  6. victoria avatar
    victoria 28/12/2010 13:14:17

    Γεια σου Μικρέ!
    Καλή χρονιά να έχουμε και να είσαι καλά να μας κάνεις να γελάμε!

  7. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 28/12/2010 14:43:02

    Ξέχασες να μας πεις σε ποιόν μήνα θα στηθούν τα αποσπάσματα στο Γουδί για απονομή δικαιοσύνης...

  8. Mikros Exerevnitis avatar
    Mikros Exerevnitis 01/01/2011 15:37:33

    Ο Καζαμίας ανέβηκε για πρώτη φορά απο το antinews στις 27/12/2010
    Δυο τουλάχιστον sites το αναδημοσίευσαν χωρίς λινκ, την στιγμή που κόπτονται για δεοντολογίες:
    http://news-gr.com/2010/12/31/%CE%AF-201/

    http://olympia.gr/2010/12/31/%CE%AF-2011/

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 02/01/2011 01:45:44

    Απολαυστικός όπως πάντα! Συγχαρητήρια και καλή χρονιά με νέες εμπνεύσεις!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 02/01/2011 13:29:00

      Καλή χρονιά Αφροδίτη, ότι επιθυμείς

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Μικρός Οδυσσέας 02/01/2011 14:31:26

        Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και πάντως να ξέρεις πως δεν επιθυμώ να δω την κόρη την ψηλή με 15 βουλευτές, που με τόση απλοχεριά της δίνει ο Καζαμίας σου!
        Εκτός εάν η μεταλλαγμένη γαλοπούλα σου, την πλάτη της οποίας "διάβασες", έχει εκτραφεί στην ευρύτερη περιοχή των Χανίων προς Χαλέπα μεριά!

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 02/01/2011 17:15:38

          Οι 15 βουλευτές είναι του ΠΑΣΟΚ. Η Ντόρα είναι ΥΠΕΞ στην κυβερνηση Βενιζέλου και έχει προσχωρήσει στο ΠΑΣΟΚ, κατά το καζαμιακό σενάριο

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/01/2011 02:04:07

    Και του χρόνου.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 02/01/2011 13:29:46

      Να είμαστε καλά Αττράκτορα. Καλή δύναμη

  11. kiki avatar
    kiki 02/01/2011 08:51:38

    Πολυ καλο Οδυσσεα μου, αλλα αυτος ο φορος για τα κατοικιδια με ταραξε, χρονιρες μερες.
    Το εχουν ξανασκεφτει, κανα δυο υπουργοι Οικονομικων, μου φαινεται και ο Αλογοσκουφης, ειναι ο ενας.
    Εχω τρια μαντροσκυλα, και τεσσερεις γατες, αρκετα δεν με φορολογουν αυτα με οσα τρωνε, ειναι και καλομαθημενα τα ατιμα.παρ ολο που τους εξηγω οτι εχουμε οικονομικη κριση, αυτα επιμενουν να τρωνε τον αγλεορα, ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΛΕ.
    Μολις δουν τη δημοσιευση, αυτος ο μιζερος Σαχινιδης, θα τους ερθουν ιδεες.Βεβαια θα πρεπει να πληρωσουν και αυτοι με αυτο το μετρο, καταλαβαινεις τωρα τι εννοω.
    Καλη Χρονια.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 02/01/2011 13:31:20

      Με 7 κατοικίδια θα ελεγχθείς Κική μου για πόθεν έσχες. Καλή χρονιά σου εύχομαι

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ kiki 03/01/2011 22:35:21

      Τυχερή... ξέρεις εσύ τι κάνεις... προβλέπεις την πείνα που θα πέσει και... προβλέπεις για να έχεις... δυστυχως εγώ έχω μόνο ένα κι' ένα και είναι και μικρά... με το ζόρι βγάζουν δυο γκιουβέτσια...

      1) Σας παραπέμπω στου "Κυριάκου το γαϊδούρι"
      2) Ευτυχώς τα ζώα δεν έχουν φόβο γιατί θα αρχίσουμε να τρώμε ο ένας τον άλλον

      Χαρίλαος

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/01/2011 11:38:13

    Οδυσσέα, άνάμεσα στους αθλητικογράφους υπάρχουν πάρα πολλές καλές πένες, κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερες αυτών της ντιντίδικης αρθρογραφίας.
    Ίσως μια φυσιολογική ανδρική φυγή, μια ανάσα στην αποπνικτική πολιτική ορθότητα που λυμαίνεται τον πολιτικό τύπο;

    Όλα τα κείμενά σου στο Αντινιους είναι μικρά διαμαντάκια :)

    Καλή χρονιά!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ αλλενάκι 02/01/2011 13:35:46

      η ωραιότερη ατάκα που έχω διαβάσει για τα κείμενα μου
      σε ευχαριστώ πολύ
      καλή και δημιουργική χρονιά αλλενάκι

      • factorx avatar
        factorx @ Μικρός Οδυσσέας 02/01/2011 14:50:01

        Ευχομαι κάθε ευτυχία

  13. Γ.ΜΟΥΡ. avatar
    Γ.ΜΟΥΡ. 02/01/2011 19:06:41

    Ό,τι πιο φρέσκο διάβασα τις τελευταίες ημέρες από την εξαιρετική πέννα του Μικρού Οδυσσέα...

    Νάσαι πάντα καλά,

    Καλή χρονιά σε όλους

    Γ.ΜΟΥΡ.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γ.ΜΟΥΡ. 02/01/2011 21:31:40

      Καλή και δημιουργική χρονιά και σε σας κύριε Γ. Μουρ.
      Θα χρειαστείτε δύναμη και γερό στομάχι.