#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2012 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ιησούς, Κομφούκιος και Νεύτων είναι οι προσωπικότητες με την μεγαλύτερη επιρροή



Δύο χρόνια αφότου περπάτησε στη Γη, ο Ιησούς Χριστός είναι η προσωπικότητα με τη μεγαλύτερη επιρροή, σύμφωνα με έρευνα του ΜΙΤ. Το αμερικανικό πανεπιστήμιο συγκέντρωσε στοιχεία από την διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια Wikipedia και κατέταξε τις ιστορικές προσωπικότητες, υπολογίζοντας δεδομένα από όλες τις εκδόσεις της.

Τέσσερις αρχαίοι έλληνες οι οποίοι έχουν επηρεάσει σημαντικά η δυτική φιλοσοφική και επιστημονική σκέψη, ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας, ο Αρχιμήδης και ο Σωκράτης, βρέθηκαν ανάμεσα στις 1000 προσωπικότητες  με τη μεγαλύτερη επιρροή στην ιστορία. Στην έκτη θέση της λίστας κατετάγη ο Αριστοτέλης (384-322 π.Χ.), στην ένατη θέση ο δάσκαλός του Πλάτωνας (428-347 π.Χ.), ενώ στην πρώτη δεκάδα συναντάμε τον Αρχιμήδη από τις Συρακούσες, έναν από τους μεγαλύτερους φυσικούς, μαθηματικούς και μηχανικούς της αρχαιότητας και τον Σωκράτη, δάσκαλο του Πλάτωνα.

Οι ερευνητές της ομάδας Micro Connections, που εργάζονται στο Media Lab του αμερικανικού Πανεπιστημίου ΜΙΤ, τόνισαν ότι το ενδιαφέρον της έρευνάς τους, που εξέτασε προσωπικότητες που γεννήθηκαν πριν από το 1950, επικεντρώνεται στο πώς γίνεται αντιληπτή η εθνική κουλτούρα μέσω των εκπροσώπων της. Στη δεύτερη θέση μετά τον Ιησού συναντάμε τον Κομφούκιο, ενώ την πρώτη εικοσάδα συμπληρώνουν προσωπικότητες όπως ο Γκάντι, ο Αϊνστάιν, ο Ντα Βίντσι, ο Μάο Τσε Τουνγκ, ο Γουίλιαμ Σαίξπηρ και ο Βούδας. Στην εικοστή θέση βρίσκεται ο Ιωσήφ Στάλιν –να λοιπόν μια λογική εξήγηση για τη σημερινή κατάσταση ανά την υφήλιο…

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2239625/Jesus-Confucius-Sir-Isaac-Newton-Wikipedia-list-historys-influential-people.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/11/2012 17:20:39

    Τρείς φιλόσοφοι και ένας μαθηματικός - 4 Έλληνες της κλασικής περιόδου του Ελληνικού πολιτισμού στις 20 πρώτες θέσεις!
    Μόνον οι Ιταλοί έχουν αντίστοιχο "σκόρ", 4 στους 20 πρώτους (Leonardo da Vinci, Michaelangelo, Galileo Galilei, Julius Caesar). Χάρις στην Αναγέννηση και τη Λατινική αρχαιότητα.
    Πολύ μεγαλύτεροι λαοί έπονται: Κίνα (Κομφούκιος, Μάο), Βρετανία (Νεύτων Σαίκσπηρ) και Γερμανία (Αινστάιν, Μάρξ) με μόνον 2 η κάθε μία.
    Αυτό τα λέει όλα για την ζωντανή παγκόσμια επιρροή του Ελληνικού κλασικού και του Ρωμαικού - Λατινικού κλασικού και Αναγεννησιακού πολιτισμού.

  2. απων avatar
    απων 30/11/2012 17:22:59

    Και οι τρείς πέθαναν στην ψάθα, όπως όλοι οι Μεγάλοι τελικά.
    Διογένης, Σωκράτης, Πλάτων, Αρχιμήδης, Αριστοτέλης,Βαν Γκογκ, Ντα Βίντσι Μιχαήλ Αγγελος, Γκάουντι,Γκάντι, Αινστάιν, Κιουρί,Ιησούς, Μωάμεθ, Κομφούκιος, Βούδας, Μ. Αλέξανδρος, Μ. Κωνσταντίνος,Μ.Ναπολέων και τόσοι άλλοι, όκλοι άφραγκοι...
    Μήπως πρέπει επι τέλους να αναθεωρήσουμε την άποψή μας για το Life Style?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ απων 02/12/2012 15:17:51

      ¨Ολοι οι άλλοι άφραγκοι, σωστό! Αλλά πέθαναν Μ. Αλέξανδρος και Μ. Κωνσταντίνος άφραγκοι, ...Αυτοκράτορες εν υπηρεσία ;
      Μάλλον παρασύρει ο τρίτος Μεγάλος της παρέας, ο Ναπολέων, που πέθανε όντως εκθρονισμένος και άφραγκος στο ερημονήσι της Αγ. Ελένης.

  3. ΚΜ avatar
    ΚΜ 30/11/2012 18:26:26

    Τον Μωάμεθ ξέχασαν - και δεν το λέω για καλό...

  4. Φανη avatar
    Φανη 30/11/2012 18:30:21

    Υπαρχει συγκριση ως προς τον Χριστο; Βλακειες δυτικου τυπου.....

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Φανη 01/12/2012 18:48:35

      αφού βάλανε υπερήρωες στη λίστα έπρεπε να υπάρχει και ο Τόνυ Στάρκ ... αλλιώς όντως τι σύκριση να γίνει

  5. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 30/11/2012 20:04:37

    Αμερικανιές, έστω κι αν προέρχονται από αγγλική εφημερίδα.

  6. Γιώργος Π. avatar
    Γιώργος Π. 30/11/2012 20:22:51

    Ενδιαφέρον το άρθρο.
    Με τη μόνη διαφορά ότι ο Ιησούς δεν είναι απλά μια προσωπικότητα, αλλά ο ενσαρκωμένος λόγος του Θεού στη γη.

  7. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 30/11/2012 21:31:05

    Ἐκεῖνο πού καταλαβαίνω,βάσει τοῦ ἄρθρου,εἶναι ὅτι ὁ Χριστός περπατάει ἀκόμη κάπου ἀνάμεσά μας...

  8. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 01/12/2012 00:18:27

    Κατά την ταπεινή μου άποψη απουσιάζει μια πολύ μεγάλη μορφή , ο Πυθαγόρας !
    Στο διάλειμμα κάποιου φόρουμ κουβεντιάζοντας με έναν Εβραίο , μου είπε σοβαρότατα . <> !!!

  9. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 01/12/2012 00:19:10

    Κατά την ταπεινή μου άποψη απουσιάζει μια πολύ μεγάλη μορφή , ο Πυθαγόρας !
    Στο διάλειμμα κάποιου φόρουμ κουβεντιάζοντας με έναν Εβραίο , μου είπε σοβαρότατα . " Εάν ο Πυθαγόρας δεν ήταν "χαμηλών τόνων" , θα μπορούσε όπως ο Μωυσής να ιδρύσει κι' αυτός δική του Θρησκεία" !!!

  10. Sofaditis avatar
    Sofaditis 01/12/2012 06:16:30

    Ο Αβραάμ δεν είναι στην δεκάδα; Πω, πω κλάμα στο τείχος των δακρύων!

  11. Κώστας Κοντοθανάσης avatar
    Κώστας Κοντοθανάσης 01/12/2012 21:36:39

    Δύο χρόνια; Μάλλον, δύο χιλιάδες χρόνια.