#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2011 12:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλουν να τη σκοτώσουν επειδή γδύθηκε για το Playboy!



Οι απειλές κατά της ζωής της 25χρονης Τουρκάλας ηθοποιού Sila Sahin είναι πραγματικές και λαμβάνονται πολύ σοβαρά υπόψη. Η κοπέλα εμφανίστηκε γυμνή σε 13 ολόκληρες σελίδες στο τεύχος Μαΐου της γερμανικής έκδοσης του ανδρικού περιοδικού.

Η γυμνή Sila προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση της μουσουλμανικής κοινότητας σε όλο τον κόσμο. Στα ισλαμικά φόρουμ έχει ανοίξει έντονη συζήτηση σχετικά με τον τρόπο που πρέπει να τιμωρηθεί η «γερμανική τουρκάλα, η οποία ντροπιάζει τη τιμή της μουσουλμάνας». Μεταξύ πολλών άλλων σκληρών εκφράσεων την αποκαλούν «πατσαβούρα», «πληρωμένη πόρνη» και «δυτική σκύλα».

Είναι άγνωστο που βρίσκεται τώρα η Sila, ο μάνατζερ της όμως λέει ότι πριν από την κυκλοφορία της νέας έκδοσης του «Playboy» η πολύ γνωστή στη Γερμανία ηθοποιός, είχε προγραμματίσει φωτογράφηση στη Σρι Λάνκα. Οι γερμανικές ειδικές υπηρεσίες προειδοποιούν τη Sila ότι, οπουδήποτε και αν βρίσκεται πρέπει να λάβει ισχυρά μέτρα για την προστασία της ζωής της. Σύμφωνα με την ομοσπονδιακή υπηρεσία πληροφοριών BND και τους συντάκτες της ιστοσελίδας «Jihad Watch» υπάρχει πραγματική απειλή για τη ζωή της νεαρής γυναίκας που τόλμησε να γδυθεί για το  «Playboy».

Πρώτο Θέμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Misha avatar
    Misha 29/04/2011 12:55:06

    Παλιά , στη δεκαετία του 1960 το μανιάτικο σόι της Αλίκης Βουγιουκλάκη είχε κάνει μια «γεροντική» κι αποφασίστηκε να την σκοτώσουν επειδή έγινε θεατρίνα...
    Ο εντολοδόχος βέβαια , δεν πραγματοποίησε την εντολή που του δόθηκε κι έτσι το Αλικάκι γλύτωσε...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Misha 29/04/2011 17:46:46

      Και κέρδισε η .... ηθοποιία!!!!
      Για την Ντενίση καμιά φετβά δεν βγήκε ακόμη;

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Misha 29/04/2011 18:19:18

      Ωραια εποχη τοτε με τους Μανιάτες!
      Αν τόλμαγε τότε να εμφανιστεί κανένας τύπου ΓΑΠ μαύρο φίδι που τον έτρωγε!
      Ε?

  2. Κάποιος avatar
    Κάποιος 29/04/2011 13:06:24

    Από την μία μεριά η "δυτική" εμπορευματοποίηση του γυναικείου σώματος και της γυναικείας σεξουαλικότητας και από την άλλη η "φονταμενταλιστική" δαιμονοποίηση τους.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ Κάποιος 29/04/2011 14:21:40

      Σωστότατα. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο φονταμενταλισμός σκοτώνει κυριολεκτικά. Και ίσως ότι στο δυτικό στυλ κάποιες το κάνουν οικειοθελώς νομίζοντας ότι κάτι πετυχαίνουν.

      • ern avatar
        ern @ MatrixRevolutionEra 29/04/2011 15:55:46

        Αν λάβουμε υπόψιν πόσες κάηκαν απο το σταρ σύστεμ και πως κατέληξαν, δεν μπορώ να πω πως και το άλλο άκρο δεν σκοτώνει όπως και οι φονταμενταλιστές. Απλά το κάνει με άλλο τρόπο. Πιο ύπουλα και πιο "χρυσωμένα".

        Το ένα άκρο και το άλλο άκρο. Δεν μου αρέσει κανένα απο τα δύο.

        • anonymos avatar
          anonymos @ ern 02/05/2011 16:45:09

          Καλα ρε, ειμαστε σοβαροι; Εξισωνουμε το να φωτογραφιζεται μια γυναικα γυμνη -πραγμα που δεν της το επιβαλλει κανενας, το κανει επειδη το θελει η ιδια- με την αποφαση καποιων να τη σκοτωσουν για αυτο το πραγμα; Δεν παμε καλα.

      • lampros avatar
        lampros @ MatrixRevolutionEra 29/04/2011 17:02:19

        Γιατί, η σωματεμπορία, πορνεία, παιδική πορνογραφία, σεξοτουρισμός, και άλλα τέτοια κυκλώματα στην Δύση δεν σκοτώνουνε;

        Αλλά βάλε και το «σκότωμα» του μυαλού, με τα παιδιά που γίνονται ανεγκέφαλοι ακολουθητές αυτών των προτύπων, ακόμα και τη βουλιμία, κατάθλιψη κλπ σε όσες δεν είναι σαν το πρότυπο της μοντέλας, κλπ κλπ.

        • ern avatar
          ern @ lampros 29/04/2011 17:44:30

          Ακριβώς.

          Την φωτογράφιση του Γαλλικού Vogue με τα κοριτσάκια την είδατε;

          Μιλάμε για μεγάλη ανατριχίλα.

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 29/04/2011 13:09:47

    ΒΡΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ,ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΣΑΡΙΑ???.ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΓΙΑΡΙΔΕΣ ΤΙ ΚΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΕΤΣΙ ΤΗΜΩΡΟΥΝΕ ΟΙ ΙΣΛΑΜΙΣΤΕΣ ΑΣΧΕΤΑ ΣΕ ΠΙΑ ΧΩΡΑ ΖΟΥΝΕ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ,ΕΙΤΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΙΣ ΔΥΣΗΣ,ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ¨ΚΑΤ¨ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΝΗ. ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ, ΜΑΝΤΡΟΜΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 29/04/2011 14:33:03

      το αυτό...
      δεν έχουν καταλάβει μερικοί με τί φρούτο έχουμε μπλέξει.

    • Παναγιώτης avatar
      Παναγιώτης @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 29/04/2011 16:18:53

      O φανατισμός και ειδικά ο θρησκευτικός είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος.. το ίδιο επικίνδυνοι είναι και μουσουλμάνοι και χριστιανοί... ελπίζω να θυμάσαι την ιερά εξέταση...

      • lampros avatar
        lampros @ Παναγιώτης 29/04/2011 17:03:07

        Δύσκολο να την θυμάται, γιατί έλαβε χώρα στην Ισπανία και την Ιταλία πριν 2-3 αιώνες, όχι στην Ελλάδα.

        • Kolios avatar
          Kolios @ lampros 29/04/2011 21:34:59

          Λαμπρο μαγκακο, την Γιούλη Μπάρκα εσυ την θυμάσαι;

        • Μακις avatar
          Μακις @ lampros 02/05/2011 11:03:23

          Στην ελλαδα καταγραφησαν επισης τετοια φαινομενα εξαλλου η ορθοδοξη εκκλησια οπως και η καθολικη εξυπηρετουν τους ιδιους σκοπους...ακολουθα το χρημα και θα καταλαβεις...
          Απο την αλλη μερια οι μουσουλμανοι δεν εχουν κολλημα με το χρημα αλλα αντιθετος με την εξουσια...εξισου ανωμαλο και ανοητο...

  4. Μιχαηλ Στρογκωφ avatar
    Μιχαηλ Στρογκωφ 29/04/2011 13:21:46

    Εχει πλακα το ποσο πολυ μισογυνηδες -στην ουσια φοβομ.... νηδες- ειναι ολοι αυτοι οι μονοθεϊστες ! Μουλαδες, παπαδες και ραβινοι παθαινουν πλακα μολις δουν γυμνη γυναικα. Γιατι το μυαλο τους λειτουργει σαν το μυαλο του Μπομπου, σ' εκεινο το ανεκδοτο : "Ο,τι και να μου δειξεις εμενα κυρια, εγω μ.... βλεπω".

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Μιχαηλ Στρογκωφ 29/04/2011 13:29:13

      Και οι πολυθειστές τα ίδια κάνουν.
      Ο φόβος απέναντι στο γυναικείο σώμα και σεξουαλικότητα είναι φαινόμενο που απαντάται σε πολλές θρησκείες και κοινωνίες.
      Το ιερατείο φυσικά έχει αναγάγει αυτόν τον φόβο και προκατάληψη σε "επιστήμη".

      • siakkas avatar
        siakkas @ Κάποιος 29/04/2011 18:01:09

        πρέπει να είσαι επιστημών αδερφέ!
        στην παραφιλολογία.. ποια πολυθεϊστική ιδεοληψία και όχι θρησκεία κατ εσε δαιμονοποίησε τη γυναίκα;
        Η Αφροδίτη για δε τη εκαμε!
        Η Ελένη! ποίημα την έγραψε ο Ομηρος
        Η Κλεοπάτρα θεά την κάμαν
        Ακόμη και αυτή, που γέννησε τον θεάνθρωπο (όσο σκληρό καν ακούγετε, άλλωστε δε με νοιάζει απο πού είναι αλλά τι είπε και τι έκαμε στη ζωή του) μ άλλον έκανε το γιό κ όχι με τον ανδρα της.
        Να πάμε και στην Εβίτα Περόν;
        Ολο πνεύμα αντιλογίας είσαι! Για στη συνέλευση να πάρει μπρός ο νους σου.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ siakkas 29/04/2011 20:52:43

          Καλά δες ποια ήταν η θέση της γυναίκας στις κοινωνίες της αρχαίας Ελλάδας(με εξαίρεση την Σπάρτη) και μετά πούλα δωδεκαθειστικό πνεύμα.
          Στην θεωρία όλοι καλοί είναι...

          • siakkas avatar
            siakkas @ Κάποιος 29/04/2011 21:19:05

            Σου αρέσει να ταμπελοποιείς ή να προσδιορίζεις κουτουρού τον άλλον για να μην απαντάς.
            Γυναίκα δεν ήταν η Ελένη;
            Γυναίκα δεν ήταν η Κλεοπάτρα;
            Γυναίκα δεν προσδιόρισαν την Αφροδίτη;
            Και μη ξεχνάς μιλάμε για χιλιάδες χρόνια πίσω.
            Μη μου πεις για ψήφο και ίσα δικαιώματα. Είδαμε και τώρα που ψηφίζουμε ΌΛΟΙ ποια μειοψηφία απόψεων κυβερνά.
            Οι κοινωνίες είχαν μητριαρχική δομή.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ siakkas 29/04/2011 21:39:53

            Είχε το δικαίωμα η γυναίκα στις αρχαίες κοινωνίες να κατέχει δική της περιουσία και να την διαχειρίζεται η ίδια ;
            Eίχε πολιτικά δικαιώματα ;
            Μπορούσε να μετέχει ελεύθερα σε όλες τις κοινωνικές δραστηριότητες και να κυκλοφορεί ασυνόδευτη ;
            Mπορούσε να επιλέγει ελεύθερα τον σύζυγο της ;
            Ειχε επαγγελματικά δικαιώματα ή αναλάμβανε απλώς το ρόλο που της ανέθεταν ;

            Στις περισσότερες περιπτώσεις σαφώς η απάντηση είναι όχι με ελάχιστες εξαιρέσεις.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Μιχαηλ Στρογκωφ 29/04/2011 13:53:18

      Δεν έχει σχέση με μονοθεϊσμούς, πολυθεϊσμούς, σεξουαλικότητες και τα τοιαύτα. Έχει σχέση με την επιβίωση του ανθρ. γένους.
      Σήμερα θεραπεύεται η πλειονότητα των σεξουαλικών νοσημάτων. Παλιότερα μια μόλυνση των γεν. οργάνων σήμαινε σε κάθε περίπτωση αχρήστευση της αναπαραγωγικής ικανότητας, αναγκαίας στο μέγιστο βαθμό για να ισοφαρίζεται η θνησιμότητα, και σε μεγάλη έκταση ίσως και θάνατο. Για να αποφευχθεί η μόλυνση των γεν. οργάνων υπήρχαν μόνο προληπτικά μέτρα, δηλ. παρθενία σε άντρες και γυναίκες και αυστηρή μονογαμία. Όλο αυτό το σκηνικό το πήραν οι θρησκείες και το έντυσαν με τα διάφορα δόγματα δεισιδαιμονίες και ηθικισμούς για να εξασφαλίσουν και μέσω μεταφυσικής τη λειτουργία του συστήματος.

      Στη σύγχρονη κοινωνία δεν είναι αναγκαία η λειτουργία του ανωτέρω μοντέλου διότι λόγω της ιατρικής θεραπεύεται η πλειονότητα των ΣΜΝ (πλην έιτζ και κονδυλωμάτων). Μόνο σε κοινωνίες υπανάπτυκτες όπως αρκετές μουσουλμανικές που η ιατρική δεν έχει καλύψει το σύνολο του πληθυσμού, ισχύει ακόμη το παραδοσιακό μοντέλο.

      Όσο όμως επεκτείνεται ως προς την κάλυψη του πληθυσμού η ιατρική τόσο υποχωρούν οι παραδοσιακές αξίες. Επισημαίνεται όμως ότι ακόμη και στην πιο προηγμένη κοινωνία η ελευθεριότητα ξεκινάει από την εφεύρεση των αντιβιοτικών κι έχει μια ιστορία λιγότερο από 100 χρόνια. Είναι δηλ. φυσικό να επιβιώνουν ακόμη αντιδράσεις παραδοσιακής μορφής, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τις εγκρίνω.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ anonymous 29/04/2011 14:39:06

        και αν είναι εντελώς έτσι όπως τα γράφεις φίλε μου (αρκετά λογικά μου φαίνονται) τότε στην αρχαιότητα πώς υπήρχε η πορνεία ανεπτυγμένη και με δικη της θεότητα να την προστατεύει;
        Μιλάω πάντα για τον τόπο μας.
        Αυτό συνεπάγεται λοιπόν και καλύτερη ιατρική επιστήμη των αρχαίων ελλήνων σε σχέση με τους λαούς που τηρούσαν άλλη στάση;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Ευθύμης 29/04/2011 15:20:25

          Άλλο η πορνεία ως μια παράλληλη μικρή και σημαντικά απαραίτητη κοινωνική υπηρεσία σε μια λειτουργούσα κοινωνία, και άλλο ο εκχυδαϊσμός και η γενικότερη εκπόρνευση που έχουν καθιερωθεί σήμερα ως το απόλυτο μοντέλο για τα νεαρά και έφηβα κορίτσια.

          • ern avatar
            ern @ Strange Attractor 29/04/2011 15:58:09

            Είμαι με τον Strange σε αυτό. Δεν γίνεται για την ακρότητα των μουσουλμάνων να δικαιολογείτε ουσιαστικά με βαρύγδουπες φράσεις και δήθεν δεδομένα, το οτι σήμερα έχουμε φτάσει στον απόλυτο εκχυδαϊσμό, σωματικό και ηθικό.

            Διαχωρίστε τα πράγματα.

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ anonymous 29/04/2011 14:54:15

        Κάτι δεν πάει καλά, αγαπητέ…

        Νομίζω ότι δίνετε μια λογικοφανή και ανδροκρατική ερμηνεία στο μισογυνισμό. Και αγνοείτε το ότι η σεξουαλική καταπίεση της γυναίκας είναι συνυφασμένη με το ιδιοκτησιακό καθεστώς και τελικά με την εξαφάνιση της Μητριαρχίας.

        Ξεχνάτε δηλαδή ότι, μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι για τη μητέρα μας, αλλά ποτέ για τον πατέρα μας.

        Και απλή απόρροια αυτού του γεγονότος είναι ότι τα σόγια ήταν μητρωνυμικά (η γυναίκα παρείχε το επώνυμο) και κληρονομούσε η κόρη, κατά κύριο λόγο. Ο άνδρας που την παντρευόταν συν-διαχειριζόταν την περιουσία και, σε περίπτωση βασιλικών οικογενειών, συν-κυβερνούσε.

        Και προφανώς υπήρχε σεξουαλική ελευθερία χωρίς σημερινά ταμπού, πλην ίσων των αδελφικών σχέσεων. Χωρίς φόβο ασθενειών, φυσικά.

        Αλλιώς, πως αναπαραχθήκαμε μέχρι σήμερα;

        • ern avatar
          ern @ Ανώνυμος 29/04/2011 18:22:36

          Ανώνυμε ρωτάς πως αναπαραχθήκαμε μέχρι σήμερα.

          Μέχρι και λίγο μετά τον Β ΠΠ ήμασταν περίπου 3 δις.

          Σήμερα είμαστε 7 δις. Μέσα σε μισό αιώνα! :-O Και όλοι ξέρουμε τι άρχισε να αλλάζει μέσα σε μισό αιώνα.

      • Ανω θρώσκων. avatar
        Ανω θρώσκων. @ anonymous 05/05/2011 17:01:51

        Τον θεσμό της οικογένειας, αγαπητέ, που τον βάζετε; Δηλαδή οτι φάμε οτι πιούμε κι οτι χαρα βρουμε;
        Και τα παιδιά που θα γεννηθουν απο αυτά τα πάρτυ, τι θα γίνουνε; Ειναι στο ανθρώπινο DNA ο ανθρωπος να απαιτεί 13 ετη για να ωριμάσει σεξουαλικά και 20 για να ωριμάσει τόσο σωματικά όσο και πνευματικά. Χωρίς το πλαίσιο της οικογένειας, Τι γίνονται τα παιδιά;

        Σωστά εν μέρει κάποια απο αυτά που λέτε. Το αστείο ειναι οτι η εφαρμογή της δαρβινικής θεωρίας εδειξε οτι οι οικογενειακές σχέσεις δικαιώνονται δαρβινικά, τόσο οπουδήποτε στον κόσμο οσο και στην συγχρονη ελλάδα στην οποια το 40% των νέων κάτω απο τα 32 μένει ακόμα στο πατρικό του σπίτι θρεφόμενος, λόγω ανεργίας αλλά οχι μόνο, απο τους γονείς του.

        Οπότε, δεν ειναι ο μόνος λόγος οι ασθένειες για την μονογαμικότητα του ανθρωπου.

        Και κάτι ακόμα. Σε αγελικές προσεγγίσεις άλλων πρωτεύοντων, μόνο το κυριαρχο αρσενικό "καλοπερνά". Οι υπόλοιποι φέρνουν μόνο το φαί, συμμετέχοντας στο κυνήγι και ακόμα και εκεί, αφου πρώτα φάνε τα κυρίαρχα. Ειστε σίγουρος οτι θα ανήκετε στα κυρίαρχα, σε μια τέτοια κοινωνική "εκτροπή", σαν και αυτή που ονειρέυεστε;

  5. Basilio E avatar
    Basilio E 29/04/2011 15:33:33

    Ενταξει, το αποφάσισα...! Προσφέρω άσυλο στο δυστυχο κοριτσι, στο σπιτι μου στν Πάρο.

    • Dora avatar
      Dora @ Basilio E 29/04/2011 15:45:39

      Ναι,Βασιλη,κυττα μη χασεις.Εσενα περιμενε αυτη, για να την σωσεις...

    • lampros avatar
      lampros @ Basilio E 29/04/2011 17:04:28

      Με τον Οτσαλάν δεν τα καταφέραμε, τώρα αν γίνει κάτι όμως θα είναι και ο Πάγκαλος μαζί μας!

  6. Dora avatar
    Dora 29/04/2011 15:44:06

    Ο Χριστος ειπε: "Ο αναμαρτητος ας ριξει πρωτος ττην πετρα". Κι αρχισε να γραφει κατι στην αμμο. Βλεποντας οι δημιοι της,ενας ενας ,υποχωρησαν.Τι εγραφε ο Χριστος αραγε στην αμμο?Πολλοι θεολογοι λενε,οτι εγραφε τα ονοματα των μοιχων που ηθελαν να την πετροβολησουν....

    Ο Μωαμεθ,μοιχος και βιαστης (και μικρου κοριτσιου)ο ιδιος,εδωσε διαταγη να σκοτωνονται δια λιθοβολισμου οι μοιχαλιδες!!!!!!!!!!!!!!

    Κι εδω μεσα τολμανε καποιοι να βαζουν στον ιδιο παρονομαστη ισλαμ και χριστιανισμο!
    Σαν δε ντρεπεστε ρε, αγραμματοι και θολωμενοι ψευδοκουλτουριαρηδες!
    Που θα ελεγε κι ο κ. Νεοκλης Σαρρης!

    • ern avatar
      ern @ Dora 29/04/2011 16:05:35

      Συμφωνώ. Ο Χριστιανισμός δεν μίσησε το σεξ. Ο Χριστιανισμός ουσιαστικά εξασκούσε την ίδια θεωρία με τους Έλληνες φιλόσοφους στο να καταπολεμούμε τα πάθη για να φτάσουμε στην αρετή και την απεξάρτηση απο κάθε τι σωματικά δεσμευτικό. Και ο βουδισμός τα ίδια λέει αλλά δεν βλέπω εδώ να σκούζει κανένας. Βλέπεις τα άλλα έχουν γίνει τρέντυ, και η Ορθοδοξία "μπαναλ". Τώρα που έχουμε γίνει ένα ομαδικό μπουρδ'λο και τα πιτσιρίκια κάνουν πάρτι με ούζα στις πενταήμερες, ο θεσμός του γάμου πάει κατα διαόλου και οι περισσότεροι έχουν ξεφύγει, μάλλον τους αρέσει και τους βολεύει τελικά.

      Το να εκτίθεται κανείς σε υπερβολικό βαθμό και χωρίς το παραμικρό συναίσθημα στο σεξ, δεν έχει καμία διαφορά απο το να πέφτει με τα μούτρα στην πρέζα, στο φαί, στα ξύδια. Όλα καταλήγουν στην υπερβολή. Ο Χριστιανισμός αυτό που λέει είναι να μην κάνουν τα πιτσιρίκια σεξ σαν τα σκυλιά. Να προσέχουν οι γυναίκες το σώμα τους γιατί σε αυτές πέφτει το βάρος μιας εγκυμοσύνης. Να υπάρχει σεβασμός και αγάπη στα ζευγάρια, ωστε να γνωρίζουν ο ένας τον άλλο και αν υπάρχει αγάπη και χημεία που να οδηγήσει τον γάμο να παντρεύονται, αλλιώς να αποστασιοποιούνται χωρίς να έχουνα αντιμετωπίσουν τις συνέπειες της συναισθηματικής δέσμευσης που παρέχει το σεξ, και σαφώς προκαλεί και περισσότερο πόνο όταν υπάρχει και σωματική εμπλοκη σε δύο ανθρώπους.

      Αν το δούμε στην θεωρία έχει τρελές προστατευτικές βάσεις απο κάτω όλο αυτό, αλλά πλέον έχουμε χάσει την μπάλα, φτύσαμε στη μάπα και κάθε ιδανικό και φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός απο εμάς.

      Αυτό φυσικά στην πράξη έπαψε εδώ και καιρό να γίνεται όχι μόνο τώρα που εκχυδαιστήκαμε, αλλά και στο παρελθόν που ουσιαστικά η σεξουαλική αναστολή γινόταν όχι για πνευματικούς λόγους αλλά και ψευτοηθικολογίες και θανατηφόρους πουριτανισμούς που λογικό ήταν να στείλουν τις νεότερες γενικές δικαίως στο άλλο άκρο.

      Γι αυτό έγραφα και εχθές στο θέμα της Διαμαντοπούλου πως είμαστε μια χώρα που πάει πάντα απο το ένα άκρο στο άλλο.

      • ern avatar
        ern @ ern 29/04/2011 16:08:21

        *"τις νεότερες γενιές δικαίως στο άλλο άκρο"

      • Dora avatar
        Dora @ ern 29/04/2011 16:11:53

        ern,
        Τελεια τοποθετηση!Καλυτερα δεν θα μπορουσε κανεις να εκφραστει!

        • ern avatar
          ern @ Dora 29/04/2011 16:17:40

          Ουαι στους "μεγαλύτερους" που έχουν φτάσει στο σημείο να συμβουλεύουν εμάς τους "μικρότερους" πως για να "ζήσουμε την ζωή" και να "πάρουμε εμπειρίες" πρέπει με κάθε τρόπο να χοροπηδιόμαστε με όσο πιο πολλούς και πιο πολλές μπορούμε, γιατί κατα την άποψη τους έτσι "ωριμάζει" κανείς.

          Η ίδια γενιά που 30 χρόνια τώρα έγλυφε εκεί που τώρα φτύνει βγάζοντας την ουρά της απ' έξω για το κομματικό καθεστώς που συντηρούσε, και πήδηξε την δική μου γενιά χωρίς σάλιο.

          Συνεχίζει βλέπω το καταστροφικό της έργο και σε άλλα θέματα.

          Αλλά έννοια της γενιάς αυτής, γιατί η δική μου γενιά τώρα, όσοι έχουμε απομείνει όρθιοι απο τις "διδασκαλίες" τους, αλλά και η νεότερη, όσοι δεν έχουν αποβλακωθεί απο το Ipod, θα ξεχρεώσουν καλά τα πάντα.

          Αυτό το λέω, και το υπογράφω.

          Και τα γραπτά μένουν.

          Θα ενοχλήσω τώρα βέβαια με αυτά που έγραψα, αλλά δεν πειράζει. Όποιος έχει αυτιά θα ακούσει.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ern 29/04/2011 16:29:02

            Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, και για όσα γράφεις για τη σχέση χριστιανισμού και σεξουαλικότητας και για όσα γράφεις για την γενιά που τώρα είναι στα πράγματα. Δυστυχώς, δεν υπάρχει κανένα μέτρο στον τόπο αυτό και αντιγράφουμε ό,τι μοντέλο μας γυαλίσει με καθυστέρηση 10ετίας τουλάχιστον. Σαν τους βλάχους στην Ομόνοια δηλαδή...
            Θυμάμαι τους πρώτους Αλβανούς που είχαν έρθει, όταν είχε περάσει λίγος καιρός, είχαν αφήσει το μαλλί χαίτη, που ήταν απαγορευμένο επί Χότζα. Αλλά όμως ήταν ήδη δεκαετία '90 και το μαλλί χαίτη ήταν πια ντεμοντέ, γι' αυτούς όμως ήταν η νέα μόδα...
            Μια από τα ίδια και εμείς.

          • ern avatar
            ern @ ΒΙΣ 29/04/2011 16:57:38

            Κάτι τέτοιο.

            Μόνο που για την δική μας ιδιαίτερη ψυχοσύνθεση σαν λαός, αυτά τα πειράματα έχουν ολέθριε συνέπειες. Σε ανθρώπους, σε γενιές, σε ψυχές.

            Γι αυτό και τώρα ψυχορραγούμε σαν έθνος. Ότι δεν μπόρεσαν να μας κάνουν άλλοι τα κάνουμε τώρα οικειοθελώς μόνοι μας και επικροτούμε κιόλας, και το χειρότερο αυτές οι προοδευτικές εξυπνάδες του κάθε "περπατημένου" και έτσι να' ούμε, περνάνε και σε νέες ψυχές.

            Ήμαρτον γαμώτο.

          • ern avatar
            ern @ ΒΙΣ 29/04/2011 17:01:53

            Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, αλλά να μην το παίζουν και δεξιοί. Γιατί αν μέσα στην δεξιά υπάρχουν και τέτοιες απόψεις, καήκαμε.

            Κάτι σαν την "λανθασμένη" λεζάντα που γράφτηκε με το "υποτίθεται" κάτω απο την φωτογραφία του Πατριάρχη Ιεροσολύμων στο θέμα για το Πάσχα στον Κόσμο.

            Η τυχαία πετιούνται τέτοιες εξυπνάδες άρα ου γαρ οίδασι τι ποιούσι και τι γράφουσι και τι λέγουσι και να ευελπιστώ πως κάποτε θα καταλάβουν τις βλακείες που λένε και ακόμα χειρότερα ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ στα νέα παιδιά, δηλαδή εμάς, ή έχουμε λύκους με δορά προβάτων μέσα στο μαντρι.

            Αυτά και τέλος, αν είναι δυνατόν να έρχεται ένας νέος άνθρωπος και να λέει στους μεγαλύτερους αυτά που έπρεπε εσείς να λέτε σε εμάς.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ ern 29/04/2011 16:58:46

        Απίστευτο. Νομίζω ότι πρόκειται για την πιο σοβαρή, νηφάλια και λογική άποψη που έχω διαβάσει πάνω στο θέμα!

        • ern avatar
          ern @ TopGunZ 29/04/2011 17:03:21

          Τι να κανω αδερφέ, τον πόνο μου λέω. Δεν μου αρέσει η κοινωνία που ζω.

          Καθόλου.

          Και δεν μου αρέσει το πως έχουμε γίνει.

          Καθόλου.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ ern 29/04/2011 19:23:23

            Και μάλλον είμαστε και κοντά ηλικιακά, χαίρομαι όταν βλέπω έναν ακόμη να έχει ξεφύγει από την πολιτιστική μέγγενη της γενιάς των γονιών μας.

          • ern avatar
            ern @ TopGunZ 29/04/2011 19:51:13

            To παλεύω. Ζόρι. :)

          • Dora avatar
            Dora @ ern 29/04/2011 19:50:15

            Υποκλινομαι σε ολα οσα λες!
            Ετσι ακριβως αισθανομαι κι εγω. Απο τοτε που αρχισα να μελεταω το Ευαγγελιο αλλαξε η ζωη μου κι οτι βλεπω γυρω μου,μου προξενει μεγαλο πονο...

          • ern avatar
            ern @ Dora 29/04/2011 19:53:52

            Συμφωνώ όσο και αν ακουστεί "θεούσικο". Βρήκα αλήθειες ζωής και θεολογίας που με κάλυψαν, και απο τότε άρχισα να βλέπω και άλλους ανθρώπους που νιώθουν έτσι.

            Το είχα ξαναγράψει παλαιότερα σε σένα, πως υπογείως κάτω απο την νεοελληνική κοινωνία κάτι αρχίζει και αλλάζει πολύ πολύ δειλά. Ο κόσμος μπουχτισμένος απο τα άκρα αρχίζει και ψάχνει βαθύτερα. Λίγοι ακόμα, όχι πολλοί. Αλλά το βλέπω δειλά δειλά. Θα δούμε...

          • Dora avatar
            Dora @ ern 29/04/2011 20:31:05

            ern,Απο το στομα σου και στου Θεου τ'αυτι.
            Εδω ξερω ανθρωπους,που νηστευουν και προσευχονται για να γινει η Ελλαδα μια χωρα χριστιανικη,οπως κι ολη η Ευρωπη.Ανεξαρτητως δογματων,πια.
            Δεν θα σωθουμε επειδη εχουμε το σωστο δογμα,αλλα εαν και ποσο ακολουθησαμε τον Χριστο!

          • ern avatar
            ern @ ern 29/04/2011 20:43:32

            Έχεις απόλυτο δίκιο. Εργαζόμουν κάποτε πριν χάσω την δουλειά μου στον τομέα της υγεία. Την αγαπούσα την δουλειά μου γιατί μου αρέσει να ανακουφίζω και να διακονώ τον άνθρωπο. Ειδικά όσους πονούσαν ψυχικά και σωματικά.

            Είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση να ξαναγιατρευτεί η κοινωνία μας. Μεγάλο πράγμα να γιατρεύονται οι πληγές. Να ξαναγίνουμε άνθρωποι. Γιατί και εγώ πονάω και στεναχωριέμαι. Για μένα και για όλους. Μακάρι, απο το στόμα μας και στου Θεού το αφτί. Τα πράγματα έτσι και αλλιώς βλέπουμε πως έχουν μπει σε τροχιά και τα γρανάζια σε κίνηση. Ας ευχηθούμε το καλύτερο....

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Dora 29/04/2011 16:17:25

      Τελικά η χριστιανοσύνη βοήθησε διαμέσου της κατανόησης και συγχωρητικότητας τους αμαρτωλούς, χωρίς να τους παροτρύνει να συνεχίσουν, αλλά αντίθετα μπήκε στο στόχαστρο των ηθικιστών και των φαρισαίων αναμάρτητων καθωσπρεπιστών...
      Ποιος είναι κατά της αμαρτίας άραγε;;;
      Φαίνεται επειδή είμαι ξανθός και εγώ, έχει ποτίσει ο εγκέφαλος και πιστεύω πως η Χριστιανοσύνη είναι όντως κατά της αμαρτίας, ενώ οι ...διώκτες της, την περιθάλπουν ουσιαστικά, χωρίς να το καταλαβαίνουν !!!
      Όσο υπάρχει η εκδικητικότητα και το μίσος, τόσο η αμαρτία θα πολλαπλασιάζεται, είναι σαν τη λερναία ύδρα...

      Υ.Γ Πάντως συμφωνώ με τον basilio E, μιλάει σωστά ο μπίλαρος!

    • siakkas avatar
      siakkas @ Dora 29/04/2011 18:10:50

      +100
      Τι βρήκα τη λύση!!
      Θα πάρω το κορίτσι, μιας και μιλώ τουρκικά για να καταλαβαίνει!
      Α το κάνω και μια βόλτα στο χαμαμ εδώ δίπλα να χαλαρώσει .. μπερεκετ.

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 29/04/2011 17:08:43

    Μερικά δείγματα για το πώς βλέπει ο χριστιανισμός την γυναίκα…

    Προς Κορινθίους Α' 11
    εἰ δὲ αἰσχρὸν γυναικὶ τὸ κείρασθαι ἢ ξυρᾶσθαι, κατακαλυπτέσθω. 7 ἀνὴρ μὲν γὰρ οὐκ ὀφείλει κατακαλύπτεσθαι τὴν κεφαλήν, εἰκὼν καὶ δόξα Θεοῦ ὑπάρχων• ἡ γυνὴ δὲ δόξα ἀνδρός ἐστιν. 8 οὐ γάρ ἐστιν ἀνὴρ ἐκ γυναικός, ἀλλὰ γυνὴ ἐξ ἀνδρός• 9 καὶ γὰρ οὐκ ἐκτίσθη ἀνὴρ διὰ τὴν γυναῖκα, ἀλλὰ γυνὴ διὰ τὸν ἄνδρα. 10 διὰ τοῦτο ὀφείλει ἡ γυνὴ ἐξουσίαν ἔχειν ἐπὶ τῆς κεφαλῆς διὰ τοὺς ἀγγέλους.

    Προς Κορινθίους Α' 14
    34 Ὡς ἐν πάσαις ταῖς ἐκκλησίαις τῶν ἁγίων, αἱ γυναῖκες ὑμῶν ἐν ταῖς ἐκκλησίαις σιγάτωσαν• οὐ γὰρ ἐπιτέτραπται αὐταῖς λαλεῖν, ἀλλ' ὑποτάσεσθαι, καθὼς καὶ ὁ νόμος λέγει. 35 εἰ δέ τι μαθεῖν θέλουσιν, ἐν οἴκῳ τοὺς ἰδίους ἄνδρας ἐπερωτάτωσαν• αἰσχρὸν γάρ ἐστι γυναιξὶν ἐν ἐκκλησίᾳ λαλεῖν.

    Προς Εφεσίους 5
    22 Αἱ γυναῖκες τοῖς ἰδίοις ἀνδράσιν ὑποτάσσεσθε ὡς τῷ Κυρίῳ, 23 ὅτι ὁ ἀνήρ ἐστι κεφαλὴ τῆς γυναικὸς, ὡς καὶ ὁ Χριστὸς κεφαλὴ τῆς ἐκκλησίας, καὶ αὐτός ἐστι σωτὴρ τοῦ σώματος. 24 ἀλλ' ὥσπερ ἡ ἐκκλησία ὑποτάσσεται τῷ Χριστῷ, οὕτω καὶ αἱ γυναῖκες τοῖς ἰδίοις ἀνδράσιν ἐν παντί

    Προς Τιμόθεον Α' 2
    11 Γυνὴ ἐν ἡσυχίᾳ μανθανέτω ἐν πάσῃ ὑποταγῇ• 12 γυναικὶ δὲ διδάσκειν οὐκ ἐπιτρέπω, οὐδὲ αὐθεντεῖν ἀνδρός, ἀλλ' εἶναι ἐν ἡσυχίᾳ. 13 Ἀδὰμ γὰρ πρῶτος ἐπλάσθη, εἶτα Εὔα• 14 καὶ Ἀδὰμ οὐκ ἠπατήθη, ἡ δὲ γυνὴ ἀπατηθεῖσα ἐν παραβάσει γέγονε• 15 σωθήσεται δὲ διὰ τῆς τεκνογονίας, ἐὰν μείνωσιν ἐν πίστει καὶ ἀγάπῃ καὶ ἁγιασμῷ μετὰ σωφροσύνης.

    Ιωάννης ο Χρυσόστομος «Ομιλία προς έχοντας παρθένους συνεισάκτους»

    «Γενικά όμως είναι ένα σκουλήκι που σέρνεται, η κόρη του ψεύδους, ο εχθρός της ειρήνης. Ο κατάλογος των αμαρτημάτων και των αδυναμιών της είναι ατελείωτος. Είναι ελαφρόμυαλη, φλύαρη και ακόλαστη. Πάνω απ' όλα είναι παθιασμένη με την πολυτέλεια και τις δαπάνες. Φορτώνεται με κοσμήματα, πουδράρει το πρόσωπό της, βάφει τα μάγουλά της με κοκκινάδια, βάζει μυρωδικά στα ρούχα της, και έτσι γίνεται θανάσιμη παγίδα για τον εκμαυλισμό των νέων μέσω όλων των αισθήσεων. Όσος και αν είναι ο πλούτος, δεν επαρκεί για να ικανοποιήσει την γυναικεία επιθυμία. Μέρα και νύχτα η γυναίκα δεν σκέφτεται τίποτε άλλο παρά το χρυσάφι και τα πολύτιμα πετράδια, τα υφάσματα και τα κεντήματα, τις κρέμες και τα αρώματα.
    Αν δεν υπήρχε η σεξουαλική επιθυμία, κανένας άντρας με τα σωστά του δεν θα ήθελε να μοιράζεται το σπίτι του με μια γυναίκα και να υφίσταται τις επακόλουθες ζημιές, παρά τις οικιακές εργασίες που εκτελεί. Γι' αυτό το λόγο ο Θεός, γνωρίζοντας την ελεεινή της φύση, την προίκισε με το όπλο της σεξουαλικότητας.»
    Όλο το "θεόπνευστο" κείμενο εδώ:
    h++p://www.markoseugenikos.gr/index.php?name=o.athanasiomaxos.sofronios

    • ern avatar
      ern @ Κάποιος 29/04/2011 17:22:20

      Άδικο έχει; Δεν είναι αλήθεια πως την γυναίκα αν την αφήσεις ξεφεύγει; Όχι οτι εμείς πάμε πίσω βέβαια, αλλά ποιος είπε πως τα όρια δεν πρέπει να είναι ξεκάθαρα στους ανθρώπου; Όποια θρησκεία και αν μελετήσεις διαχρονικά, μέσες άκρες λέει τα ίδια. Όχι απο μίσος αλλά ακριβώς επειδή η γυναίκα μέσω της μητρότητας σαν θεμελιώδης λίθος της ηθικής πρέπει να είναι στέρεη. Διαχωρισμό των ρόλων κάνει, όχι υποταγή. Την υποταγή την έκαναν οι άνθρωποι που τα ερμήνευσαν βολικότατα όπως ήθελαν, δεν είναι τυχαίο που την μεγαλύτερη αγάπη στο πρότυπο της γυναίκας την έδωσαν στην Παναγία περισσότερο και απο τον Χριστό. Ο Απόστολος Παύλος έλεγε "αγαπάτε τις γυναίκες σας". Οι Πατέρες έλεγαν αγαπάτε τις γυναίκες σας γιατί εσείς λειτουργείτε με την λογική και την ηδονή αλλά εκείνες με την καρδιά.

      Κακά τα ψέμματα, σε εκείνην έπεφτε βολικά πάντα όλο το βάρος.

      Σας αρέσει πιο πολύ έτσι όπως έχουμε γίνει σήμερα οι άνθρωποι; Το γουστάρετε; Το απολαμβάνετε;

      Ή ήταν καλύτερα όπως παλιά που ανέφερα και πριν, που ενώ η γυναίκα έπρεπε να είναι παρθένα και στο σπίτι, ο αντρας γύριζε ανενόχλητος.

      Στην Αρχαία Ελλάδα εκτός της Σπάρτης σε τι μοίρα τις είχαν θυμάσαι, ή ξεχνάς βολικά; Που ακόμα και εκεί οι φιλόσοφοι που τους κυνήγησαν αλύπητα επειδή αντί για το δωδεκάθεο με τις μπουνιές που έπαιζε μεταξύ του, μίλησε για το Θείον, το Εν, το Ον;

      Κοιτάτε μάγκες, άποψη σας και ότι θέλετε να πιστεύετε.

      Αλλά μην τα ρίχνετε στον Χριστιανισμό σαν σάκο του μποξ για να καλύπτετε τα δικά σας. Ωφέλημα και μη παντου θα βρείτε.

      Αυτό το πράγμα δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση τις αλήθειες που έγραψα παραπάνω για την σημερινή κατάντια μας, και πως η γενιά σας τα έκανε σκ@τά και τώρα πάει όχι μόνο να βγάλει την ουρά της απ' έξω αλλά να τραβήξει στην δυστυχία της και την δική μας γενιά.

      Έγιναν ΠΟΛΥ κατανοητά αυτά που έγραψα, έξυπνοι άνθρωποι είστε. Βάλτε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ern 29/04/2011 17:32:10

        Εγραψα και πιο πάνω ότι: "Και οι πολυθειστές τα ίδια κάνουν.
        Ο φόβος απέναντι στο γυναικείο σώμα και σεξουαλικότητα είναι φαινόμενο που απαντάται σε πολλές θρησκείες και κοινωνίες.
        Το ιερατείο φυσικά έχει αναγάγει αυτόν τον φόβο και προκατάληψη σε επιστήμη”.

        Και ναι, έχει άδικο όποιος θέτει αυτόκλητα και αυθαίρετα όρια και ηθικούς κανόνες στους άλλους τοποθετώντας τον εαυτό του στον ρόλο του ανώτερου κριτή.

        Επίσης δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ενοχλείσαι από την ελεύθερη έκφραση της σεξουαλικότητας.
        Αν εσύ επιθυμείς να είσαι μονογαμικός και να έχεις σταθερή σχέση, επέλεξε έναν ή μία σύντροφο που να σκέφτεται και να επιθυμεί το ίδιο και φτιάξε το σπιτικό σου.
        Γιατί θα πρέπει όλοι και όλες να σκέφτονται και να πράττουν όπως εσύ στις διαπροσωπικές και σεξουαλικές τους σχέσεις ;

        • ern avatar
          ern @ Κάποιος 29/04/2011 17:37:46

          Ποτέ δεν είπα πως θέλω όλοι να κάνουν όπως εγώ. Αυτό είναι δική σου προσωπική ερμηνεία που αποπροσανατολίζει.

          Για τα υπόλοιπα υπήρξα σαφέστατος. Και τα αποτελέσματα τα βλέπουμε όλοι γύρω μας.

          Εσεις που εκπροσωπείτε την πρόοδο είστε που υιοθετήσατε τα άκρα και θέλετε όλοι να πράττουν αναλόγως γιατί αν δεν το κάνουν πάτε να τους βγάλετε καθυστερημένους.

          Αν θέλετε να απαυτώνεστε σαν τα κουνέλια εγώ θα σας σταματήσω ρε αδερφέ; Όχι βέβαια. Δικό σας το σώμα ότι θέλετε κάντε το. Αν θέλεις να έρχεται η κόρη σου γκαστρωμένη και με αφροδίσια, ή να την περνάνε 40 στην πενταήμερη, ή ο γιός σου να τις αλλάζει σαν τα πουκάμισα, και πάλι εντάξει.

          Δεν λέω προς Θεού πως είναι ΟΛΑ τα παιδιά έτσι, αλλά υπάρχει μια επιδείνωση, πως να το κάνουμε;

          Με ενοχλεί η υποκριτική επιβολή όχι ντε και καλά απο εσένα, αλλά απο το κάθε φερέφωνο της σημερινής κατάντιας, οτι όποιος δεν την έχει δει "ελεύθερα" έχει κάλο στον εγκέφαλο.

          Και για να είμαστε εντάξει, ΕΙΣΤΕ δεξιοί ή δεν είστε;

          Ξέρετε τι πρεσβεύει η δεξιά; Γιατι αν ξέρετε οι απόψεις σας ε, δεν είναι και πολύ συμβατές..

          Νομίζω έχετε καταλάβει πολύ καλά τι θέλω να πω.

        • ern avatar
          ern @ Κάποιος 29/04/2011 17:39:52

          Αλήθεια, ποια τα ποσοστά των εκτρώσεων στην Ελλάδα είπαμε;

          Α ναι. Πρώτοι στην Ευρώποι, τρίτοι στον κόσμο.

          Εμείς. Μια χούφτα χώρα. Και μη μου πείτε πως είναι μόνο θέμα διαπαιδαγώγησης γιατί αλλιώς θα λυθούν όλα. Το πρόβλημα είναι πως ξε φυ γα με. Απλά και ωραία.

          Ελάτε ρε παιδιά....

          • ern avatar
            ern @ ern 29/04/2011 17:40:19

            *Ευρώπη

      • Dora avatar
        Dora @ ern 29/04/2011 19:57:50

        ern,
        Εισαι αποκτημα εδω μεσα!Να μας ζησεις.Προλαβες και του τα ειπες του "καποιου"!Ολοι οι φιλο(?)ισλαμιστες εδω,παιρνουν καποια αποσπασματα απ'τις γραφες,τα βγαζουν απ το ολο κοντεξτ τους και τον χρονο στον οποιο ειπωθηκαν και να σου λεει, εδω ειστε κι εσεις οι χριστιανοι!

    • Γιώργος Μεσσηνίας avatar
      Γιώργος Μεσσηνίας @ Κάποιος 29/04/2011 17:25:13

      Διαπράττεις σοβαρό πραγματολογικό λάθος, με την μέθοδο της αποσπασματικής αναπαραγωγής ενός ογκώδους κειμένου!
      Εκτός των άλλων η συντριπιτική πλειονότητα του χριστιανικού λόγου προσλαμβάνει αλληγορική χροιά...
      Ο χριστιανικός λόγος μόνο για μισογυνισμό δε διακρίνεται να είσαι σίγουρος!

      Ο Κοσμάς ο Αιτωλός στα προεπαναστατικά χρόνια δίδασκε την αγάπη και τον σεβασμό προς τη γυναίκα, όπως και την ισότητα στη συνείδηση των δύο φύλων, μην τ0 ξεχνάμε ποτέ αυτό.
      Μακριά από τη χριστιανική αντίληψη, πεποιθήσεις φονταμενταλιστικού περιεχομένου, είναι εντελώς ανεδαφικές αδέρφι!

      • ern avatar
        ern @ Γιώργος Μεσσηνίας 29/04/2011 17:32:54

        Μπορώ άνετα να του αντικρούσω με τόσα και άλλα τόσα αυτά που παει να πασάρει σαν υποτίμηση και μάλιστα μπορώ να τα παραθέσω γεμίζοντας όλη την βάση δεδομένων του Άντι, αλλά δεν θα κάνω θεολογικό ρινγκ την κουβέντα, είναι η γνωστή τακτική τους και το συγκεκριμένο κείμενο το κάνουν copy paste παντου. Η χλαμύδα πάντως δεν είναι της μόδας, άντε μόνο για τους τουρίστες της Ακρόπολης.

        Κατα δεύτερον, το νεοελληνικό κείμενο του Χρυσόστομου περι ελεεινής φύσης, το αντιγράφουν παντού, είναι σε απόδωση νεοελληνική απο έναν συγγραφέα που το ερμήνευσε εννοιολογικά και μου διαφεύγει το όνομα του, και να πω απλά πως εκείνη την εποχή αλλά και σήμερα, δεν χρησιμοποιούνταν ποτέ ο όρος "σεξουαλικότητα".

        Εντάξει είπαμε, το μαντρί έχει και λύκους.

        • Γιώργος Μεσσηνίας avatar
          Γιώργος Μεσσηνίας @ ern 29/04/2011 17:44:20

          Μα είναι απλά τα πράγματα!
          Όταν ακούς πχ τη φράση: "Χριστόδουλος" εξεγείρεσαι, σαν νουνεχής άνθρωπος!
          Λες, τι εννοεί;
          Πως είμαστε δούλοι, είλωτες, σκλαβοπάζαρο;
          Άντε να εξηγήσεις την αλληγορική σημασία του όρου.
          Άντε να επισημάνεις το αυτονόητο, πως ο Χριστός -ως ενσαρκωμένος λόγος Του Θεού- κατέβηκε στη γη σαν γιος μαραγκού, που σταυρώθηκε, αφού χλευάστηκε και μαστιγώθηκε αγρίως..
          Ενώ σαν Υιός Του Θεού, έπλεινε τα πόδια των μαθητών Του...
          Άρα η σημασία της ταπείνωσης είναι αυτή που νικάει την κοσμική λογική και υπερηφάνεια.
          Ωστόσο, αν κάποιος ακούσει: Χριστόδουλος, αμέσως θα κάνει -φυσιολογικά- λόγο για μεσαιωνισμούς, υπαναπτυγμένους ανθρώπους κοκ...
          Ωστόσο μη λέμε για τον κάποιο, γιατί είναι τουλάχιστον αναγνώστης της Γραφής, ενώ πολλοί που το παίζουμε χριστιανοί δε γνωρίζουμε καν πως είναι εξωτερικά (που λέει ο λόγος)

          • ern avatar
            ern @ Γιώργος Μεσσηνίας 29/04/2011 17:51:19

            Ακριβώς, γιατί δούλος τότε σήμαινε συνεργάτης.

            Έχει ανάγκη μωρέ ο Χριστός και ο Θεός απο δούλους; Τι να μας κάνει; Μα όταν τους ακούω και εξεγείρονται ρε συ Γιώργο, πάω να βάλω τα γέλια. Ναι, εμάς θα έχει δούλους ο Θεός, εδώ δεν ξέρουμε που πάνε τα τέσσερα.

            Θα το πω απλά και ίσως να μην το είχαμε σκεφτεί ποτέ αυτο.

            Ο Χριστός δεν θα μπορούσε να έρθει χαλαρά στην γή, να κάνει καμία 300αριά θαύματα, και μετά να πεθάνει στα 80 του, ή να τραβήξει μια ανάληψη στους ουρανούς μπροστά σε όλους, και να τους αφήσει με το στόμα ανοιχτό;

            Αντί γι αυτό, ήρθε, βρίστηκε, κυνηγήθηκε, τον έφτυσαν, τον έδειραν, τον μαστίγωσαν και τον σταύρωσαν. Για εμάς. Απο έναν Θεό - Πατέρα που έστειλε τον Υιό του να πεθάνει για εμάς.

            Και σας ρωτάω ρε σεις, είτε πιστεύετε, είτε δεν πιστεύετε. Μπορεί όλα αυτά να τα σκέφτηκαν απο μόνοι τους οι παπάδες και τα ιερατεία; Εδώ οι Αρχαίοι Έλληνες, και εκτός απο τους φιλόσοφους που τους κυνήγησαν γιατί μιλούσαν για το Εν, σκέφτηκαν μόνο ένα Δωδεκάθεο, που όταν δεν απαυτωνόταν μεταξύ του και με την κάθε θνητή, τσακώνονταν και μεταμόρφωναν και κανα θνητό σε ζαρκάδι αμα λάχει.

            Ποιος πατέρας απο εσάς, θα έστελνε ποτέ τον γιο του να θυσιαστεί για τον κάθε άχρηστο;

            Γιατί να μην γουστάρω λοιπόν μια τέτοια ιδέα; Γιατί να είναι κακό να σέβεσαι το σώμα σου; Να μην πέφτεις με τα μούτρα παντού; Που είναι το κακό;

            Λάθη έγιναν και στην Αρχαία Ελλάδα (εμφύλιοι, Σωκράτης, Πέρσες κλπ) λάθη έγιναν και στον Χριστιανισμό, και στον Βουδισμό και παντού. Γιατί; Γιατί παντού εμπλέκεται η ανθρώπινη ουσία που είναι φθαρτή και ελλιπής απο μόνη της.

            Δεν είναι ο Χριστιανισμός το πρόβλημα.

            Το πρόβλημα είναι να καταλάβουμε πως κάπου περάσαμε τα όρια. Έτσι το νιώθω, έτσι σας λέω. Ο καθένας ότι νομίζει ας πράξει.

          • Γιώργος Μεσσηνίας avatar
            Γιώργος Μεσσηνίας @ ern 29/04/2011 17:56:39

            Συμφωνώ!

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ ern 29/04/2011 17:47:28

          Το λινκ που παρέθεσα με το πρωτότυπο κείμενο του Χρυσοστόμου μπήκες στον κόπο να το ανοίξεις ;

          • ern avatar
            ern @ Κάποιος 29/04/2011 17:54:00

            Φυσικά Κάποιε και το ξέρω ήδη και το έχω μελετήσει.

            Και έχω να σου παραθεσω και εγώ τόσα και άλλα τόσα. Και να το κάνουμε copy paste ρινγκ. Και κανένας δεν θα παρακολουθήσει πλέον την κουβέντα, το ξέρεις αυτό. Έχεις την άποψη σου, έχω την δική μου, και ο καθένας εδώ την δική του άσχετα απο το τι λες εσύ, εγώ, ο καθένας.

            Σεβαστή καθ' όλα η αποψη σου αδερφέ. Εσύ για τον εαυτό σου ξέρεις καλύτερα, και ο καθένας απο εμάς.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Γιώργος Μεσσηνίας 29/04/2011 17:46:03

        Ενδεικτικά μόνο παρέθεσα τα παραπάνω αποσπάσματα γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να απλώσω ολόκληρα σεντόνια.
        Το πόσο υπέρ της γυναίκας τοποθετείται το χριστιανικό δόγμα φαίνεται από την θέση που καταλαμβάνει αυτή στην ιστορική διαδρομή των χριστιανικών κοινωνιών.
        Τουλάχιστον απέκτησε σχετικά γρήγορα ψυχή μετά την Σύνοδο του Τρέντο το 1545.

      • Dora avatar
        Dora @ Γιώργος Μεσσηνίας 29/04/2011 20:04:46

        Μα το γεγονος και μονο οτι ο χριστιανισμος τιμα την Μητερα του Χριστου ετσι,που να την προσφωνει ΠΑΝΑΓΙΑ,η τις αγιες τις οποιες καθολου δεν υπβιβαζει σε σχεση με τους αγιους,τα λεει ολα!
        Οι αντρες να αγαπουν τις γυναικες,οπως ο Χριστος αγαπησε την εκκλησια λεει ο αποστολος. Τι εκανε ο Χριστος για την εκκλησια?Θυσιαστηκε! Τι πιανεστε τωρα σε συζητηση με ασχετους ανθρωπους!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Κάποιος 29/04/2011 17:47:38

      Να γινουμε ολοι αθεϊκοι Καποιε και πολυπολυτισμενοι να μη μας ενοχλει που μας κυβερνουν χαλβαδες σαν τον αθρησκο και πολυπολυτισμικο ΓΑΠ.
      Ενταξει το πηραμε το μυνημα. Εσυ ποσα παιρνεις για να λες τα ιδια και τα ιδια ομως?

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Greece Pleading 29/04/2011 17:54:17

        Φοβερός ο συνειρμός που κάνεις.
        Οποιος είναι άθεος ή άθρησκος και υπέρ της πολυπολιτισμικότητας είναι οπαδός και ψηφοφόρος του ΓΑΠ.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κάποιος 29/04/2011 19:28:30

          Το λιγότερο, υποτακτικός της ιδεοληπτικής του φατριάς.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ TopGunZ 30/04/2011 02:16:38

            Ο Ζακύνθου Χρυσόστομος είναι Νέα Δημοκρατία?

          • ern avatar
            ern @ Φούλης 30/04/2011 14:37:22

            Όχι, νομίζω πως αυτή η νυφίτσα είναι πασόκος. Πάντως επι Τάπερμαν ήταν κ#λος και βρακί με τον κινέζο.

  8. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 29/04/2011 17:44:23

    Τωρα με τη πτωχευση ξεθαψε κι ο Αντ1 τις "ομορφες" Τουρκαλες στις σειρες του και μαθαινουμε περισσοτερα απο τα Ελληνικα blogs πως τα ομορφα κοριτσια της Τουρκιας ποζαρουν και στο Playboy.

    Αντε τωρα με τη κριση ας παμε Τουρκια μερια μπας και βρουμε και καμια γκομενα. Στο κατω κατω τοσοι ξοδευουν τον οβολον τους στην Κωνσταντινουπολη.
    Μη σας κακοφανει ομως οταν η Τουρκαλα σας περασει για Αλβανο μεταναστη γιατι καπως ετσι τωρα μας βλεπουν οι Τουρκοι.
    Ενω οι δικες μας απο την αλλη μαλλον θα προτιμησουν τους Λορδους των Λονδινων...

    Α ρε κατακαημενη Ελλαδα με τα μυαλα που κουβαλας ποιος θα σε σωσει?

  9. A.M. avatar
    A.M. 29/04/2011 17:52:10

    @Κάποιος
    Αφιερωμένο εξαιρετικά σε σένα που μας «ενημερώνεις» κατά το δοκούν και όχι όπως αμερόληπτα και όπως ο Απόστολος Παύλος ορίζει την σχέση του άντρα με την γυναίκα.

    Προς Εφεσίους Κεφ. 5

    25 οἱ ἄνδρες ἀγαπᾶτε τὰς γυναῖκας ἑαυτῶν, καθὼς καὶ ὁ Χριστὸς ἠγάπησε τὴν ἐκκλησίαν καὶ ἑαυτὸν παρέδωκεν ὑπὲρ αὐτῆς, 26 ἵνα αὐτὴν ἁγιάσῃ καθαρίσας τῷ λουτρῷ τοῦ ὕδατος ἐν ῥήματι, 27 ἵνα παραστήσῃ αὐτὴν ἑαυτῷ ἔνδοξον τὴν ἐκκλησίαν, μὴ ἔχουσαν σπίλον ἢ ῥυτίδα ἤ τι τῶν τοιούτων, ἀλλ' ἵνα ᾖ ἁγία καὶ ἄμωμος. 28

    οὕτως ὀφείλουσιν οἱ ἄνδρες ἀγαπᾶν τὰς ἑαυτῶν γυναῖκας ὡς τὰ ἑαυτῶν σώματα.

    ὁ ἀγαπῶν τὴν ἑαυτοῦ γυναῖκα ἑαυτὸν ἀγαπᾷ·

    29 οὐδεὶς γάρ ποτε τὴν ἑαυτοῦ σάρκα ἐμίσησεν, ἀλλ' ἐκτρέφει καὶ θάλπει αὐτήν, καθὼς καὶ ὁ Χριστὸς τὴν ἐκκλησίαν·

    30 ὅτι μέλη ἐσμὲν τοῦ σώματος αὐτοῦ, ἐκ τῆς σαρκὸς αὐτοῦ καὶ ἐκ τῶν ὀστέων αὐτοῦ· 31 ἀντὶ τούτου καταλείψει ἄνθρωπος τὸν πατέρα καὶ τὴν μητέρα καὶ προσκολληθήσεται πρὸς τὴν γυναῖκα αὐτοῦ, καὶ ἔσονται οἱ δύο εἰς σάρκα μίαν.

    Βλέπεις πόσο μισογύνης ήταν ο Απόστολος Παύλος;
    Και βλέπεις πόσο μισούσε τις γυναίκες;

    Να θυμίσω επίσης και ΠΌΤΕ γράφτηκαν αυτά;
    Περιττό νομίζω.
    Λίγα χρόνια μετά από τότε που ο Ιησούς Χριστός είπε το «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.»
    Θυμάσαι μήπως .. χρονολογία;
    Και ξέρεις τι σήμαινε τότε η μοιχεία;
    ΤΌΤΕ λοιπόν, και όχι σήμερα! ο Ιησούς Χριστός είπε το παραπάνω.

    Βλέπεις ότι δεν υπάρχει καμμία απολύτως σύγκριση μεταξύ μουσουλμάνων και χριστιανών.
    Καμμία απολύτως!
    Ο λόγος;
    Επειδή οι μουσουλμάνοι ζούν ακόμα και σήμερα στην ΠΡΌ Χριστού εποχή!
    Και λιθοβολούν ακόμα τις μοιχαλίδες.

    Αφιερωμένο επίσης και σε κάθε ..εξισωτή των διαφόρων θρησκειών με την Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη που διδάσκει την Αγάπη που είναι ο Ίδιος ο Χριστός, ο Ίδιος ο Θεός.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ A.M. 29/04/2011 17:58:12

      Τα αποσπάσματα που παρέθεσες δεν καταδεικνύουν ούτε κατοχυρώνουν την θέση της γυναίκας στην κοινωνία, αλλά την υποχρέωση του άνδρα να την προστατεύει και να την φροντίζει, όπως θα έκανε και μ' ένα πιστό κατοικίδιο.

      • ern avatar
        ern @ Κάποιος 29/04/2011 18:04:07

        Έλα ρε Κάποιε τώρα. Έχω και εγώ να σου βάλω άλλα τόσα που συμπληρώνουν τα ίδια.

        Η θέση της γυναίκας μεταβλήθηκε πάρα μα πάρα μα πάρα πολλές φορές στην ιστορία. Αλλά ας πούμε πως έχεις δίκιο και ο κακός Χριστιανισμός τις υποβίβαζε (ενώ αλλού τις είχαν στα πούπουλα ε;).

        Ξαναρωτάω, σου αρέσει η σημερινή κατάντια; Θεωρείς φυσιολογικό ρε παιδί μου αυτό που συμβαίνει; Πες ναι ή όχι, απλά πράγματα. Ενταξει, είπες παραπάνω πως συμφωνείς με την σεξουαλική ελευθερία (αν και δεν όρισες ακριβώς πως ερμηνεύεις αυτή την φράση) και σου απάντησα. Αλλά απο εκεί και πέρα η σημερινή κατάσταση είναι οκ για σένα; Είσαι εντάξει πχ αν έχεις κόρη η γιο σε αυτο το τρόπο ζωής;

        Και τελικά ξαναρωτάω ο καψερός και απάντηση δεν παίρνω, και απο εσένα και απο όσους πρεσβεύουν τις απόψεις σας.

        Είστε ρε παιδιά δεξιοι ή όχι; Ξέρετε τι πρεσβεύει η δεξιά;

        Γιατί αν εδω μέσα υπάρχουν δεξιοι με τέτοιες απόψεις, υπάρχει πρόβλημα, πως το λένε; Δεν είναι δεξιοι ουσιαστικά.

        • ern avatar
          ern @ ern 29/04/2011 18:04:53

          *το "ρε" φιλικά έτσι; Δεν τίθεται θέμα καμίας προσωπικής έχθρας με κανέναν και καμία άποψη, το τονίζω αυτό.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Κάποιος 29/04/2011 18:05:33

        Η κοινωνική θέση της γυναίκας τότε ήταν σαφώς προσδιορισμένη:

        Αντικείμενο θεωρούνταν, πράγμα ήταν.

        Και ο Ιησούς Χριστός ήταν που έδωσε άλλη οπτική στην γυναίκα, εννοείται μεσα στους κόλπους των χριστιανών, οι άλλοι συνέχιζαν και πολλοί συνεχίζουν ακόμα να την θεωρούν αντικείμενο.

        Και ο δήθεν πολιτισμένος κόσμος χρησιμοποιεί ως αντικείμενο πολλαπλώς και ποικιλοτρόπως την γυναίκα, πράγμα βέβαια που ο Χριστιανισμός κατακρίνει και δεν αποδέχεται.
        Γιατί πως αλλοιώς να θεωρήσει κάποιος μια γυναίκα που χρησιμοποιείται σαν αντικείμενο σεξουαλικής ικανοποίησης ή σαν αντικείμενο για να βγάζει περισσότερα λεφτά ο εκδότης ενός περιοδικού χρησιμοποιώντας το γυμνό σώμα της;
        Αντικείμενο.
        Αυτό είναι και σήμερα για πολλούς η γυναίκα.

        Σε μια χριστιανική κοινωνία αγάπης ο κάθε άνθρωπος είναι Πρόσωπο και όχι αντικείμενο, είτε άντρας είτε γυναίκα.
        Και εννοείται πως ο χριστιανός δεν εξευτελίζει το σώμα του χρησιμοποιώντας το ως αντικείμενο.

        • ern avatar
          ern @ A.M. 29/04/2011 18:16:57

          Ορθώς. Πολύ σωστή η παρατήρηση πως η σημερινή της "ελευθερία" είναι ουσιαστικά η σκλαβιά της και ο εκμηδενισμός της.

          Και φταίμε και εμείς βέβαια γιατί έτσι μας δίδαξαν να τις θέλουμε.

          Γενικά και τους άντρες και τις γυναίκες πλέον μας έχουν κάνει σκ@τά, συγνώμη κιόλας...

          • ern avatar
            ern @ ern 29/04/2011 18:20:19

            Στον Α.Μ. πήγαινε η απάντηση, πρόλαβες και απάντησες πρώτος. :-ΡΡΡΡΡ

            Μα Κάποιε, δεν είπε κανείς σήμερα πως οι σημερινοί χριστιανοί είναι όντως χριστιανοί. Αν ήταν Χριστιανοί με την πραγματική έννοια και καλύτεροι οι ποιμένες κυρίως απο πάνω (αν και ξέρω πως υπάρχουν πολλοί καλοί και άξιοι ακόμα και όχι μόνο σκάρτοι που κοιτάνε όλοι γιατί γυρεύουν αφορμή να μην πατάνε στην Εκκλησια), η κοινωνία μας θα ήταν σαφώς πολύ πολύ διαφορετική.

            Θα ήταν καλύτερη πιστεύω. Λιγότερο περίπλοκη. Γνώμη μου. Ποιος ζει Χριστιανικά σήμερα; Ελάχιστοι. Και τους κοροιδεύουν κιόλας...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ern 29/04/2011 20:56:41

            Προφανώς δεν είναι όλοι όσοι το δηλώνουν πραγματικά χριστιανοί, εκτός από σένα και όλους όσους υπερασπίζονται το χριστιανικό δόγμα στο συγκεκριμένο τόπικ.

          • ern avatar
            ern @ Κάποιος 29/04/2011 21:36:11

            Πάλι εσύ τα λες αυτά. :)

    • Dora avatar
      Dora @ A.M. 29/04/2011 20:09:04

      Α.Μ,
      Εξαιρετικο!

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 29/04/2011 18:14:13

    Είναι κουραστικό να γράψω για πολλοστή φορά πως η υποβάθμιση και δαιμονοποίηση της γυναικείας φύσης δεν αποτελεί χαρακτηριστικό μόνο μίας θρησκείας ή κοινωνίας.

    Έχω παρατηρήσει ωστόσο ότι πολλοί υπέρμαχοι του χριστιανικού δόγματος, όταν μιλούν για την χριστιανική ιδιότητα και χριστιανική κοινωνία αναφέρονται σε ένα ιδεατό και εξωραϊσμένο θεωρητικό οικοδόμημα που καμία σχέση δεν έχει με την ιστορική πραγματικότητα, όπως άλλωστε και το κήρυγμα του Ιησού που δεν έχει καμία σχέση με τον βίο και την πολιτεία όσων αποκαλούνται χριστιανοί και εκπρόσωποι του.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Κάποιος 29/04/2011 18:59:36

      Ειναι καλο λοιπον να γινουμε άθεοι λεει το υπονοουμενο. Ενταξει το εμπεδωσαμε Καποιε.

  11. juliet avatar
    juliet 29/04/2011 18:41:19

    Οσκαρ Ουαΐλντ:Οι γυναίκες απεικονίζουν τον θρίαμβο της ύλης ενάντια στο νου,με τον ίδιο τρόπο που οι ανδρες απεικονίζουν τον θρίαμβο του νου ενάντια στην ηθική''.

    • siakkas avatar
      siakkas @ juliet 29/04/2011 18:48:56

      @juliet Τα είπες όλα!!
      Γίνετε ζωή χωρίς Γυναίκα;
      ότι και να είναι...
      Πόσο μόνος ( όχι μοναχός) και κενός είναι χωρίς αυτήν ο άνδρας!

    • ern avatar
      ern @ juliet 29/04/2011 19:57:57

      Ε μα γι αυτό πρέπει να την προσέχουμε. Και γι αυτό μια ζωή την γυναίκα την είχαν στην πρώτη γραμμή του πυρός ωστε να διαστραφεί η φύση της. Γιατί ουσιαστικά αυτή είναι ο φορέας της ζωής, της τρυφερότητας, της συμπαράστασης, της αγάπης. Θάψε πνευματικά την γυναίκα, και πήγαν όλα στράφι. Παιδιά,άντρες, οικογένεια. Ότι δηλαδή θέλουν να χτυπήσουν και βαράνε. Εμείς οι άντρες είμαστε ζώα ρε σεις. Μόνο πολέμους κάνουμε, η λογική μας είναι ρηχή, ο εγωισμός μας μεγάλος, αλλά και στο άλλο άκρο τους βλέπεις σήμερα και κουβαλάνε τις τσάντες για να πάνε εκείνες για φορέματα. Απο την μία τραμπάλα στην άλλη. Ξέρει και το δουλεύει καλά το πράμα η μαφία των νεοταξιτών.

      • siakkas avatar
        siakkas @ ern 29/04/2011 20:09:34

        Είναι δυνατόν να αγαπάς τη μάνα και να μην αγαπάς τη γυναίκα;
        Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες
        Είδες που πάνε να εξαλείψουν την έννοια πατέρας και μητέρα και να τα αντικαταστήσουν με Γονέας α και Γονέας β.
        ΕΝΑ γνωρίζω !
        ο Ομαλός γράφετε με [ο] και ο ανώμαλος με [ω]
        κάτι ξέραν οι αρχαίοι.
        Κ όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.

        • ern avatar
          ern @ siakkas 29/04/2011 20:12:27

          Πολύ έξυπνο αυτό με την λέξη siakka! :D

    • Dora avatar
      Dora @ juliet 29/04/2011 20:17:39

      Juliet,Αργησες!
      This is a mans world....
      http://www.youtube.com/watch?v=4Fd8_gojNXc

      • juliet avatar
        juliet @ Dora 29/04/2011 23:13:46

        Δεν ξέρω πως μεγάλωσες εσύ ,αλλά εγώ μεγάλωσα κοντά σε ένα πατέρα κοσμοπολίτη που σεβότανε τις γυναίκες και που με μεγάλωσε σαν γυναίκα μεν αλλά με ανδρίκια καρδιά ,μονοχοπαίδι και με πολλή αγάπη.Οταν μεγαλώνεις με αγάπη ,ξέρεις να δίνεις αγάπη ,οταν μεγαλώνεις με εκτίμηση ξέρεις να εκτιμάς,ξέρεις ν' απλώνεις το χέρι σου να χαΐδεύεις ,ξέρεις να σέβεσαι .
        Οσο για τη πίστη,κάποτε στη Πάτρα έγραφα για διάφορα θέματα θρησκείας κ.λπ.
        Δεν άντεξα την υποκρισία ,γεννήθηκα ελεύθερη και δεν μου άρεσαν τα πολλά δεν πρέπει ...τα θεωρούσα ακριβώς υποκρισία.
        Οταν ο άνθρωπος μεγαλώνει με αρχές και ελευθερία σέβεται ακόμη και το μυρμήγκι και τον τζίτζικα!
        Οσο για σένα ern,όταν η ψυχή είναι καθαρή καμμία λάσπη δεν τη βρωμίζει.Τα διαμάντια είναι θαμπές πέτρες αν τις επεξεργαστείς γίνονται οι πολυτιμότεροι λίθοι,έτσι είναι και η ψυχή.
        Θα σου γράψω κάποιες σκέψεις και να ξέρεις οτι τις δύσκολες ώρες θα σκέφτεσαι την ομορφιά της πλάσης και θα δεις πως θα ομορφαίνει ο κόσμος γύρω σου,το έμαθα παιδί απο τον πατέρα μου.
        Τρέμω στα μάτια μου το φως
        ζυγίζει το φεγγάρι στη μνήμη μου
        Βγαίνει ο Χριστός.....
        νεκρό μαργαριτάρι
        να δέσει,πούπεσε η ψυχή...
        Και να πονέσει η λάσπη....
        Με ματωμένα ως το στράγαλο τα πόδια
        βοηθαέι το διαμάντι να υψωθεί
        και να λάμψη στον ήλιο..
        Να καταχτήσουμε τη ζωή
        με τη δύναμη...
        Και με την πίστη τον ουρανό
        Να σπάσουμε την πέτρα με το δάκρυ
        Καλό σας βράδυ.

        • ern avatar
          ern @ juliet 29/04/2011 23:36:21

          Ευχαριστώ θερμά. :)

        • Dora avatar
          Dora @ juliet 30/04/2011 00:41:17

          Εγω μεγαλωσα ορφανη, Juliet.H γιαγια μου με μεγαλωσε.
          Απο κει και περα μη εχοντας προτυπα, μεγαλωνα σαν αγοροκοριτσο και για το γεγονος οτι αρεσε η εμφανιση μου πολυ.
          Ανεπτυξα λοιπον αμυνες αγοροκοριτσου για να προστατεψω τον εαυτο μου.Μ'ενοχλουσε που εβλεπαν μονο την εξωτερικη μου εμφανιση.
          Κλειστηκα στον εαυτο μου, δουλευω,σπουδαζω και δεν εχω ιδεα πως να φερθω με τους αρσενικους.
          Τ'αφηνω ολα στα χερια του Θεου,ας γινει το θελημα Του.

          • juliet avatar
            juliet @ Dora 30/04/2011 09:25:59

            @Dora
            Καλημέρα,και έμενα ο πατέρας μου πέθανε στα εννιά μου,αλλά είχα πρότυπα ,φρόντισε για αυτό .Και ξέρεις είναι πιο οδυνηρό να χάνεις τον κόσμο και τον τρόπο που θες να μεγαλώσεις.Εγω δεν εκλείστηκα στον εαυτό μου ,μου έμαθε να μην δείχνω την αδυναμία ,γιατί εδώ στη Ελλάδα τα χρόνια που έζησα εγώ,είμαι μεγάλυτερή σου,για να μην είμαι ευάλωτη.Πλήρωσα αλλά δε μετάνοιωσα ,ξέρω να γελάω ,να θυμώνω ,να συμπονώ,να θέλω να εκδικηθώ αλλά πάνω απ΄όλα ξέρω τι σημαίνει να σ΄αγαπούν .Προσπάθησα να μην έχω πάθη ,στρατιώτης υπήρξα στη ζωή μου.Τι κέρδισα ,να περπατώ και ξέρω όσο ,υποκειμενικά,περνούσε απο το χέρι μου δεν αδίκησα κανέναν.
            Και μένα η γιαγιά μου-μητριά της μάνας μου-ήτανε το καλύτερο πρότυπο αγάπης και αισιοδοξίας.Είπα μητριά ,κανένα απο τα παιδιά ,μάνα μου και αδέλφια της δεν την θέωρησαν έτσι,ήτανε η ΜΑΝΑ.
            Η ζωή έχει ασκήμιες ,αλλά έχει και ομορφίες.Εχει καμουφλαρισμένη αλητία αλλά έχει και ευγένια ψυχής.Εχει φθόνο αλλά έχει και ευχαρίστηση.Ξέρεις τι πλήρωσα στη ζωή μου, την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους.Αλλά και εγώ σαν και σένα ,τα παιδιά που μεγαλώνουν μόνα τους έχουνε ανεπτυγμένο το αίσθημα της αυτοσυντήρησης.
            Υπάρχουν άνθρωποι,θέλω να το πιστεύω.Μη φοβάσαι τον άνθρωπο που σε κοιτά στα μάτια.Στη Γαλλία όταν τσουγκίζουν τα ποτήρια για να πουν το βίβα,ο ένας κοιτά τον άλλον στα μάτια.
            Σου εύχομαι απο αυτό τον αγώνα ,να βγείς χαρούμενη και ευτυχισμένη .
            Θα σου αφιερώσω ένα απόσπασμα απο τον Ρίτσο ,η ομορφιά της πλάσης είναι η γαλήνη και η καλωσύνη της ψυχής(άλλοστε και η ψυχή ,γένους θυληκού είναι,τύχαιο,όχι)
            Κυρά των Αμπελιών,οι σπόροι ανακλαδίζονται κάτου απ΄
            τα πόδια σου,
            σου κρέμονται στις πλάτες τα μαλλιά σαν πλατανόριζες-
            αντε ,κυρά ροδακινιά,βγάλε σεργιάνι τα πουλιά και στη βοσκή τα σύγνεφα
            δέσε δυό πήχες ίσκιο ολόγυρα στου κάμπου τον καψαλια-
            σμένο σβέρκο-κοίτα
            κοντανασαίνει ο ζευγολάτης βγάζοντας της λυγαριάς την
            ποκαμίσα,
            δυό πελεκάνοι κουβαλάνε απ'το καμπαναριό την αχυρένια
            τους φωλιά ναν τη φορέσεις ψάθα......................
            Οπου και να είσαι αν κλείσεις τα μάτια και φανταστείς την ομορφία γαληνεύουν τα πάντα..

          • Dora avatar
            Dora @ juliet 30/04/2011 13:29:50

            Juliet,
            Σ' ευχαριστω ολοψυχα!
            Εγω εμεινα με την γιαγια μου απ' τα τρια μου χρονια.
            Εβγαλα το δημοτικο στην Ελλαδα κι ηρθα να συναντησω τον πατερα μου και την θετη μου μητερα (καλη γυναικα στ'αληθεια),εδω στην ολλανδια.
            Επειδη δουλευαν ομως πολυ και οι δυο,με βαλανε σε ενα εσωτερικο σχολειο καθολικων μοναχων,οπου με εμαθαν να κανω τα παντα μονη μου,με γλυκυτητα μεν αλλα και την πρεπουσα αυστηροτητα.
            Δεν προσπαθησαν με κανενα τροπο να με κανουν καθολικη.
            Εμπλεξα στην εφηβεια με το κουμουνιστικο κομμα εδω,το οποιο συν τοις αλλοις,ειναι απαγορευμενο(ισως γι'αυτο).Πιστευα οτι θα μπορουσαμε να πετυχουμε μονο ετσι την κοινωνικη δικαιοσυνη. Το τι ειδαν τα ματια μου και το τι ακουσαν τ'αυτια μου, απο λογιων λογιων ανεγκεφαλους εκει μεσα, δεν λεγεται.
            Ερωτησεις αναπαντητες,μα και απαγορευμενες,ελλειψη αυτονομης σκεψης κλπ,δεν ηταν στην φυση μου ν'αποδεχθω.
            Δουλεψα μετα το λυκειο σε εργοστασιο,γιατι δεν ειχα αποφασισει τι θελω να σπουδασω.Εδω ειχα να κανω δυστυχως με τουρκους(οι περισσοτεροι),εκ των οποιων οι μεν αρσενικοι με φλερταραν αγρια,οι δε θηλυκες με μισουσαν θανασιμα.
            Ηταν αδυνατο να εισαι ελληνιδα και να δουλευεις με τουρκους ησυχα.
            Γραφτηκα στην σχολη κοινωνικων λειτουργων στο HBO της Χαγης.Βρηκα δουλεια,ηδη απο τον δευτερο χρονο των σπουδων σε ενα σπιτι για κακοποιημενες γυναικες(μουσουλμανες οι περισσοτερες).
            Με τον Χριστο ηρθα σε επαφη,μετα απο μια περιοδο δυνατης καταθλιψης την οποια νομιζα οτι θα ξεπερνουσα με πολυ γυμναστικη και πολεμικες τεχνες.
            Ενα βραδυ,με καλεσε.Νομιζα πως μουστριψε και πηγα για πρωτη φορα σε ψυχολογο.Ετυχε να ειναι χριστιανος(βαπτιστης). Μου ειπε οτι ο Χριστος ολους τους καλει,αλλα τον καθε ενα με διαφορετικο τροπο.Εσυ διαλεγεις ομως αν θα πεις ναι η οχι.
            Μου εδειξε τον πολυ γνωστο πινακα,οπου ο Χριστος χτυπαει μια πορτα και με ρωτησε τι βλεπω.Δεν εβλεπα...Μου ειπε οτι η πορτα στον πινακα,δεν εχει πομολο.Το πομολο ειναι απο μεσα.Απο σενα εξαρταται αν θα ανοιξεις.Μου ειπε ακομα οτι παρα πολλοι τον εχουν δει και τον βλεπουν καθημερινα ακομα και σημερα,αλλα φοβουνται να το πουν για να μην εκτεθουν και καλα κανουν.

            Οταν αρχισα να διαβαζω το ευαγγελιο,ενιωθα οτι απευθυνονταν σε μενα προσωπικα.Εκει δε που ταραχθηκα,ηταν η επιστολη του Ιακωβου.Λες κι ο αποστολος,με γνωριζε προσωπικα και εγραφε σε μενα!

            Δεν ηθελα να γραφτω στην θεολογια αλλα στην ψυχολογια.Εκεινον τον καιρο ομως οπου πηγαινα κι οτι αντικρυζα η σαν ονειρο εβλεπα ηταν το "διδαξω ανομους τας οδους Σου και ασεβεις επι σε επιστρεψουσι"!!!!!Αφου κανεναν αλλον τοσο ασεβη οσο εμενα γνωριζα,το δεχθηκα σαν μηνυμα που απευθυνονταν ΜΟΝΟ σε μενα.
            Οταν περασα απο την προσωπικη συνεντευξη για την εισαγωγη μου στην ψυχολογια,ακουσα με εκπληξη να μου λενε οτι πρεπει να σπουδασω θεολογια κι αυτο 100%!!!!
            Ειμαι στον δευτερο χρονο τωρα.Μαθαινω πολυ γρηγορα ευτυχως,γιατι δεν εχω παραπολυ χρονο για διαβασμα.Ακολουθω αυστηρο προγραμμα που μου επιτρεπει ομως να διαβαζω κι αυτην την ιστιοσελιδα,και να μαθαινω απ' ολους σας τοσα πολλα!!!

          • juliet avatar
            juliet @ Dora 30/04/2011 15:36:18

            @Dora
            εγω ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τον αθλητισμό απο τότε που κατάλαβα τον εαυτό μου μέχρι και σήμερα ,έπαιζα και ποδόσφαιρο ,ρίχνω με το αριστερό ,πλεονέκτημα.
            Η σχέση μου με τον κουμουνισμό κάκιστη,ο πατέρας μου πολιτικός προσφυγας απο Ρουμανία,-49,εγώ γεννήθηκα πολύ αργότερα στη Πάτρα.Οταν μαζευόντουσαν όλοι άνδρες και τραουδούσανε τα τσιγγάνικα τραγούδια της Ρουμανίας και κλαίγανε και εξιστορούσανε τις βιαιότητες του κουμουνισμού,παιδί μπολιαζόμουνα ,δεν θα μπορούσα ποτέ να πιστέψω στα παραμύθια τους.Μιλάμε για βιαιότητες ,θεωρία μόνο.
            Οσο για τους Τούρκους,ο πατέρας μου μιλούσε 6 γλώσσες,και όταν ρωτούσα γιατί Τούρκικα μου απάντουσε οτι πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα του εχθρού σου!ξέρεις τι μου έλεγε τους Τούρκους πάντα πισώπλατα θα τους κτυπάς.
            Η μάνα μου είναι κατα το ήμισυ Μαλτέζα και έχω καλές σχέσεις με καθολικούς.
            Να ξέρεις ότι υπάρχουν ανθρωποι ,αλλά όταν η ζωή παίζει παιγνίδια γίνεσαι διαφορετικός απο τους άλλους ,το λέω και για μένα.
            Ευχομαι να έχεις γαλήνη στη ψυχή σου,μερικές φορές ακόμη και ο θυμός φέρνει τη εκτόνωση.
            Με αγάπη.

  12. juliet avatar
    juliet 29/04/2011 19:41:33

    @siakkas
    ''Ο άνδρας αγαπάει λίγο και συχνά ,ενω η γυναίκα πολύ και σπάνια''
    Εχω κλάψει......για πολλές γυναίκες,χαχαχα
    Συγνώμη.....φταίει...η καταγωγή μου!

    • siakkas avatar
      siakkas @ juliet 29/04/2011 19:51:11

      @juliet Να είσαι καλά! :)
      Πραγματικά αισθάνομαι πλούσιος με όσα διαβάζω και διαλέγομαι εδώ
      Γεροί να ήμαστε κι όλος ο κόσμος, να τα λέμε!

  13. ern avatar
    ern 29/04/2011 20:04:09

    Είπαμε φίλη μου. Κάτι αρχίζει και αλλάζει. Σε εκκλησία της Αθήνας προς νότια, γέροντας ιερέας έχει κοντά 2000 πνευματικά παιδιά.

    Τα μισά σώθηκαν απο πρέζα.

    ΔΕΝ μπορείτε να φανταστείτε πόσα άτομα είδα και γνώρισα, άλλα καμμένα απο ψυχίατρους λόγω φαρμάκων και που τους έστελναν στην κατάσταση τους να πηδιούνται απο δω και απο εκεί για να "ξαναζήσουν" την ζωή, άλλοι πρώην αλκοολικοί και απο πρέζα, ζευγάρια που ζήτησαν παρηγοριά στην Εκκλησία μετά απο έκτρωση. Χίλια δυο.

    Δεν το πίστευα ρε σεις. Σας το ορκίζομαι ΔΕΝ κάνω προπαγάνδα, δεν βαράω κανέναν ρόλο. Άνεργος πιτσιρικάς είμαι. Βρέθηκα σε μια χοντρά ζόρικη στιγμή στην ζωή μου, και ένα σκελετωμένο και καμπούρικο γεροντάκι με ράσο μου έσωσε την ζωή και τα μέσα μου.

    Ξέρετε πόσα παιδιά είναι έτσι;

    Υπάρχουν και σκάρτοι παπάδες, πάσο. Και σκάρτοι δεσποτάδες, και σκάρτοι πιστοί, και σκάρτοι γιατροί, και σκάρτοι παντού. Υπάρχουν και καλοί όμως, και άγιοι άνθρωποι ανάμεσα μας. Και καλόκαρδοι άνθρωποι που νιώθουν όντως Χριστιανοί.

    Μην τα πηδάτε όλα ρε σεις. Δεν έχουν χαθεί όλα. Ψάξτε να βρείτε τις αλήθειες σας,μην κάνετε την χάρη στο Σύστημα. Όσα άσχημα και να βλέπετε. Μην τα παρατάτε. Γνώμη μου ταπεινή.

    Γι αυτό λέω, οτι ίσως απο όλο αυτό το ολικό κάψιμο, ΙΣΩΣ γαμώτη κάτι βγει! Κάτι σωθεί!

    • Dora avatar
      Dora @ ern 29/04/2011 20:38:58

      ern,
      Πεταω απο χαρα μ'αυτα που λες!Αρα οι προσευχες των εδω χριστιανων (στο πανεπιστημιο)για την Ελλαδα εισακουονται!

      Να μου ζησεις!Μου εφτιαξες το βραδυ.Θα στειλω μεηλς στους συμφοιτητες μου για να τους πω τα νεα.
      Αδογματικοι ειναι αυτοι(εχουμε απο ορθοδοξους ρωσους,ρωμαιοκαθολικους μεχρι και ευαγγελικους)και προσευχονται οχιγια ν'αλλαξει δογμα και τετοιες ανοησιες η Ελλαδα,αλλα για να γεμισουν ολες οι εκκλησιες της με σωστους ορθοδοξους χριστιανους!

      Δεν εχεις ιδεα ποσο με χαροποιεις!

      • ern avatar
        ern @ Dora 29/04/2011 20:45:08

        Συμβαίνει Ντόρα. Σιγά σιγά αλλά συμβαίνει. Και όσο χοντραίνουν τα πράγματα πιο πολύ θα συμβαίνει πιστεύω. Θα ξαναψάξει ο κόσμος να βρει απαντήσεις. Μακάρι.

      • ern avatar
        ern @ Dora 29/04/2011 20:49:59

        Παρεπιπτόντως το Άγιο Όρος έχει ΓΕΜΙΣΕΙ απο όλο τον πλανήτη αλλοδαπούς που έγιναν Ελληνορθόδοξοι. Πολλοί απο αυτούς ξέχασαν ακόμα και την γλώσσα τους απο την δίψα και την αφοσίωση να μάθουν την ρίζα της Ανατολικής Εκκλησίας που είναι η Ελληνική παράδοση. Είναι μεγάλο πράγμα αυτό. Μόνοι τους. Πιστεύω είδες το αφιέρωμα του CBS, μην νομίζετε πως τα βγάζω απο το μυαλό μου.

        Το ίδιο συμβαίνει και στο Σινά. Χωρίς προσηλυτισμούς και λοιπά που κάνουν οι Καθολικοί. Στην Αφρική σε μέρη σαν την Σιέρα Λεόνε γεροντάκια με ράσο, πάνε εκεί που δεν πάει κανένας.

        Τι να πω ρε σεις, και εγώ που τα λέω δεν τα πιστεύω. Δεν είχα ιδέα... :-S

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ ern 29/04/2011 22:02:07

          Για το Άγιο Όρος σε επιβεβαιώνω κι εγώ καθώς το έζησα. Πολλοί αλλοδαποί λέμε οι οποίοι βρήκαν το δρόμο προς το Όρος μόνοι τους.

        • ern avatar
          ern @ ern 30/04/2011 15:03:55

          Και χωρίς GPS; Μπράβο τους. ;)

    • Dora avatar
      Dora @ ern 29/04/2011 20:43:55

      Μια αγκαλια κι ενα φιλι απο μενα ern,δακριζω μ'αυτα που γραφεις.Μεγαλη επανασταση ο Χριστος.
      Η αγια Κατερινα της Σιεννας,σε ενα απ' τα οραματα που ειχε με τον Κυριο,τον ακουσε να λεει:"Aν εσεις οι χριστιανοι εισασταν αυτο που πρεπει να ειστε,θα ειχε παρει ολος ο κοσμος φωτια αγαπης"!

      • ern avatar
        ern @ Dora 29/04/2011 20:46:52

        «Ἐπειδὴ ὅπου πλήθυνε ἡ ἁμαρτία, περίσσεψε ἡ χάρη»

        Άντε να δούμε. Στην Επανάσταση του 21 έλεγαν υπερ πίστεως και πατρίδος. Μπορεί λίγο πριν τον γκρεμό να ξυπνήσουμε. Αλλιώς μας βλέπω για φούντο.

  14. Anonimi avatar
    Anonimi 30/04/2011 01:00:33

    Πάντως ό,τι και να λένε τουλάχιστον η κοπέλα τηρεί την μουσουλμανική παράδοση και το αφήνει αξύριστο.

  15. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 30/04/2011 01:29:20

    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

    Ο όρος δόγμα σημαίνει «γνώμη, φρόνημα», ενώ στην αρχαιότητα σήμαινε επίσης «απόφαση, κρίση», «έννοια» και «εντολή, διαταγή». Είναι δυνατόν να αφορά μια θεμελιώδη αρχή ενός φιλοσοφικού ή θρησκευτικού συστήματος ή να περιγράφει το σύνολο των δοξασιών μιας θρησκευτικής πίστης, το οποίο οι οπαδοί της αποδέχονται ως αληθινό και αναμφισβήτητο.
    Ισλαμικο,χριστιανικο,μνημονιακο δογμα ειναι δογμα τελος το τρως και δεν μιλας.
    Στον πλανήτη των τυφλών κυριαρχούν οι μονόφθαλμοι

    • Γιώργος Μεσσηνίας avatar
      Γιώργος Μεσσηνίας @ ΦωΚ 30/04/2011 01:45:56

      Όταν διαβάζω τέτοια πράγματα τρελαίνομαι αδερφέ!
      Ανεξιθρησκεία υπάρχει, όποιος γουστάρει πιστεύει όπου θέλει -τουλάχιστον σε χριστιανικές χώρες- και σκέφτεται όπως τον εκφράζει καλύτερα.
      Τι μνημόνιο και κουραφέξαλα;
      Ο Χριστός κατέβηκε στη γη ως ενσαρκωμένος λόγος Του Θεού, τι σχέση έχει με μνημόνια και σφραγίδες και θρησκείες;;;
      Είπε ξεκάθαρα: "όστις θέλει οπίσω μου ελθείν..."
      Προσωπικά κανέναν μονοφθαλμο δεν θα υποστήριζα!
      Αν θες πίστεψε με αφοσίωση για πάρτη σου και για κανέναν κερ@τ@...
      Αν πάλι δε πιστεύεις, είναι δικαίωμά σου αναφαίρετο και δεν τολμάει κανείς να σου πει κουβέντα, φίλε ΦωΚ.
      Αλλά μην παρουσιάζουμε πια και την κατάσταση τόσο ζοφερά, εδώ φοβόμαστε να κάνουμε το σταυρό μας πλέον, γιατί δεν είναι "must" ...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 02:09:02

        "Αν πάλι δε πιστεύεις, είναι δικαίωμά σου αναφαίρετο και δεν τολμάει κανείς να σου πει κουβέντα, φίλε".

        Αυτό το δικαίωμα κατακτήθηκε και δεν παραχωρήθηκε από καμιά θρησκευτική ηγεσία.
        Το “όστις θέλει οπίσω μου ελθείν…” δεν εφαρμόστηκε ποτέ ιστορικά από τους εκπροσώπους του χριστιανικού δόγματος.

  16. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 30/04/2011 02:46:51

    Να κανεις αυτο που πιστευεις και τον σταυρο και οτι αλλο θελεις και καταλαβαινω γιατι το λες αυτο περι μαστ κλπ και συμφωνο, ομως για τα παραπανω που εγραψα δεν εχω να αλλαξω κατι.

  17. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 30/04/2011 03:03:18

    και επειδη το μπλοκ ειναι πολιτικου περιεχομενου θα σας δωσω και μια απο τις αιτιες τις γενικοτερης διαφθορας που υπαρχει στην χωρα μας.
    «Και εγώ (ο Ιησούς) σας λέω (σας συμβουλεύω): Κάμετε εις εαυτούς φίλους εκ του μαμωνά της αδικίας, για να σας δεχθούν…» Λουκάς 16.1-9

    αντε και ενα ακομα καπιταλιστικο
    «Αποκριθείς δε ο Ιησούς είπεν• Αληθώς σας λέγω, δεν είναι ουδείς όστις, αφήσας οικίαν ή αδελφούς ή αδελφάς ή πατέρα ή μητέρα ή γυναίκα ή τέκνα ή αγρούς ένεκεν εμού και του ευαγγελίου, και δεν θέλει λάβει εκατονταπλασίονα τώρα εν τω καιρώ τούτω, οικίας και αδελφούς και αδελφάς και μητέρας και τέκνα και αγρούς… και εν τω ερχομένω αιώνι ζωήν αιώνιον. Λουκάς 10.29-30

    Αντε γεια γιατι θα με καψουν αν με πετυχουν

    • Γιώργος Μεσσηνίας avatar
      Γιώργος Μεσσηνίας @ ΦωΚ 30/04/2011 11:44:21

      "Αντε γεια γιατι θα με καψουν αν με πετυχουν"
      Αυτό μόνο ως χιούμορ θα το πάρω φιλαράκι!
      Τώρα στα υπόλοιπα, σεβαστή η άποψή σου/σας, έχω άλλη άποψη,
      σχολίασα τα περί αποσπασματικών παραγράφων ή γραμμών και την αλληγορική σημασία πολλών από αυτά και μέχρι εκεί- αυτό είναι όλο....
      Και επίσης, εύχομαι η αιτία της διαφθοράς μας να είναι ο Χριστός, αλλά πραγματικά απορώ, γιατί οι έλληνες που δεν έχουμε ιδέα από Γραφές, εντοπίσαμε αυτό το αποσπασματάκι όπως το παραθέτεις και όχι άλλα, όπως: "αγαπάτε αλλήλους, αγάπα τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου, συγχώρεσε τους εχθρούς σου και προσευχήσου γι' αυτούς, πουλήστε όλα τα υπαρχοντά σας και ακολουθήστε με, ο αναμάρτητος πρώτος ας πετροβολήσει κλπ..."
      Αν θέλω μπορώ να πάρω αποσπάσματα από τη 18η Μπρυμαίρ του Λουδοβίκου Βοναπάρτη, και να αποδείξω πως ο Μαρξ, λάτρευε τον καπιταλισμό (άλλωστε ήταν γνωστή η αγάπη του για την τεχνολογική πρόοδο που καλλιεργούσε η καπιταλιστική ανάπτυξη)!

      Υ.Γ.
      @Κάποιο
      Βγες τώρα δημόσια στους δρόμους της Αθήνας και πες ότι η διδασκαλία του Χριστού είναι απάτη...
      Δεν θα πάθεις τίποτα!
      Κάνε το ίδιο σε μουσουλμανική χώρα ή -εδώ που φτάσαμε- στην Ομόνοια, αμφισβητώντας τον μωάμεθ....
      Νομίζω καταλαβαίνεις!

      • juliet avatar
        juliet @ Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 13:03:44

        @Γιώργος Μεσσηνία
        το Υ.Γ σου όλη η αλήθεια.
        Ελευθέρια και πολιτισμός είναι να σέβεσαι τα ιερά και τα όσια του άλλου ,αλλά κατάφεραν να μας κάνουν κτήνη,ακόμη και να θέλεις να υπερασπιστείς την θρησκεία σου οι πρώτοι που θα σου επιτεθούν ξέρεις ποιοί θα είναι;Οι βλάχοι της Αθήνας που το παίζουν κουλτουριάρηδες ......και θεωρούν κατωτερότητα να υπερασπιστούν τη θρησκεία των γονιών τους,εκεί να τους κτυπάς αν θες να τους κάνεις να πονέσουν...Καλό μεσημέρι.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ juliet 30/04/2011 13:27:45

          Έχεις απόλυτο δίκιο!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 13:24:16

        Ξαναγράφω για πολλοστή φορά ότι η ανεξιθρησκεία και η ελευθερία λόγου κατακτήθηκε από αγώνες ανθρώπων που καμία σχέση δεν είχαν με θρησκευτικά δόγματα και ιερατεία.
        Δεν θα σε πάω πολύ μακρυά στα χρόνια του Βυζαντίου, όπου αν τολμούσες να αμφισβητήσεις το ορθόδοξο δόγμα κινδύνευες να αφοριστείς, να φυλακιστείς, να βασανιστείς ή και ακόμα να θανατωθείς.
        Θα σε πάω λίγες δεκαετίες πίσω επί μεταξικού καθεστώτος, επί μεταπολεμικών κυβερνήσεων και επί χούντας του "πατρίς,θρησκεία,οικογένεια", με τους υποχρεωτικούς εκκλησιασμούς, τα καρφώματα ειδικά στην επαρχία όσων δεν ήταν πολύ ενεργοί ενορίτες ως αθέων άρα και κομμουνιστών, τον ανοιχτό προσηλυτισμό στα σχολεία και στα κατηχητικά κτλ.
        Αν ήταν στο χέρι της Εκκλησίας τα πράγματα έτσι θα είχαν παραμείνει ακόμα.

        Το θέμα μας δεν είναι ο Χριστός αλλά οι αυτόκλητοι εκπρόσωποι του.
        Το αν υπάρχει ή όχι Θεός, Χριστός, Παναγία,Αλλάχ, Βούδας, Κρίσνα κτλ είναι ένα θεωρητικό θέμα για το οποίο ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει.
        Η εξουσία όμως των ιερατείων είναι υπαρκτή και όπου έχει αυτή υποχωρήσει οφείλεται σε ανθρώπους που αγωνίστηκαν εναντίον της.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Κάποιος 30/04/2011 14:00:28

          Έχω διαβάσει αρκετά σχόλιά σου, και σε θεωρώ ευφυή και πολυμαθή άνθρωπο.
          Και αν μη τι άλλο, "ψαγμένο", άρα όχι ρηχό και συνηθισμένο ανθρωπάκι...
          Σε ρωτάω λοιπόν ειλικρινά:
          Πιστεύεις πως αυτοί οι κοινωνικοί αγώνες και τα πολιτικά κινήματα θα ευδοκιμούσαν σε μη χριστιανικά κράτη;
          Ο μισογυνισμός που έχει -θεσμικά- αναπτυχθεί μέσα από τις κοινωνικές ζυμώσεις σε κυρίως ανατολικά κράτη, οφίλεται στο ότι εκεί δεν δραστηριοποιήθηκαν αντίστοιχα κινήματα;;;
          Η κάθε ιερά εξέταση, η κάθε χούντα, απέτυχαν ακριβώς επειδή υπονόμευαν την ουσία της χριστιανικής διδασκαλίας!
          Αυτό σίγουρα το αντιλαμβάνεσαι...
          Τι άλλο να προσθέσω;

          • juliet avatar
            juliet @ Γιώργος Μεσσηνία 30/04/2011 14:42:27

            @Γιώργος Μεσσηνία
            Θα σου παραθέσω λόγια διαφορετικών ανθρώπων ,θρησκειών και θα δείς χωρίς πίστη σε κάτι που θεωρείται ανώτερο,ηθικό ,δικαίο ειναι δύσκολο να γίνει αφύπνιση.
            Οι Μωαμεθανοί πιστευω οτι φτιάξανε τη θρησκεία τους στα δεδομένα της τότε εποχή προκειμένου να γλυτώσουν τις αλλιώσεις τους.
            Θρησκεία και ελευθερία είναι προνόμιο ανθρώπων που ξέρουν ,θρησκεία=ελευθερία.
            Ξενοφών:''Ο θεός είναι τόσο μεγάλος και ισχυρός που βλέπει τα πάντα,ακούει τα πάντα και είναι πανταχού παρών.Και την ίδια ώρα φροντίζει για τα πάντα''.
            Αναστάσιος Αλβανίας:''Η επαφή μας με το Θέο είναι μια πολύ ιερή και προσωπική στιγμή,άρα χρειάζεται ιδιωτικό χώρο έκφρασης. Ο,τι γίνεται με πολύ θεατρικό τρόπο,δεν νομίζω πως είναι πάντα το πιο αυθεντικό.Η πεποίθησή μου για το φαινόμενο της θρησκείας είναι ότι ανοίγει τον ορίζοντα σε μια υπερβατική πραγματικότητα.Οι θρησκείες είναι γέννηματα του πόθου του ανθρώπου για το άγιο.Κρατούν ανοιχτή τη θύρα της ανθρώπινης εμπειρίας προς το άπειρο''.
            Αραβική σοφία:''Ο Μωησής είπε στο Θεό:''Που μπορώ να Σε βρω;Ο Θεός είπε:Αν ψάχνεις για μένα ,μ΄έχεις ήδη βρει.''

          • Dora avatar
            Dora @ juliet 30/04/2011 23:22:08

            Juliet,
            Προσωπικα πιστευω οτι η θρησκεια ειναι ενα συστημα μεσα στο οποιο ζουν και κινουνται οι ανθρωποι προσπαθωντας να βρουν τον Θεο.
            Ο Χριστος δεν ειναι θρησκεια,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ του Θεου προς τον ανθρωπο.

          • Dora avatar
            Dora @ juliet 30/04/2011 23:38:21

            Οσο για το οτι γινεται ανοικτα και με πολυ θεατρικο τροπο,ο Ιησους το ειπε ξεκαθαρα:
            "Eσυ απεναντιας.οταν θελεις να προσευχηθεις,μπες στο δωματιο σου και αφου κλεισεις την πορτα σου,προσευχησου κρυφα στον Πατερα σου,που βλεπει τι κανεις στα κρυφα,θα σε ανταμειψει φανερα"
            Ματθαιος 6:6
            Kαι πιο πανω λεει:" Κι οταν προσευχεσαι, μην εισαι σαν τους υποκριτες,που τους αρεσει στις γωνιες των πλατειων και στις συναγωγες να στεκονται και να
            προσευχονται για να επιδειχθουν στους ανθρωπους..."

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Γιώργος Μεσσηνία 30/04/2011 15:07:55

            Τα ασιατικά κράτη έχουν μια μακραίωνη ιστορική παράδοση δυναστικών καθεστώτων.
            Ισως γι'αυτό να ευθύνονται τα γεωμορφολογικά και πληθυσμιακά δεδομένα της ασιατικής ηπείρου με τις απέραντες εκτάσεις και τους μεγάλους πληθυσμούς που καθιστούσαν αναγκαία ή ευνοούσαν συγκεντρωτικού και απολυταρχικού τύπου εξουσίες.
            Πέρα από αυτά όμως στην σύγχρονη εποχή μεγάλη ευθύνη για την πολιτική,κοινωνική και πολιτιστική οπισθοδρόμηση αρκετών ασιατικών κρατών φέρουν τα δυτικά αποικιοκρατικά καθεστώτα και οι δυτικές "σταυροφορίες".
            Ο φονταμενταλιστικός ισλαμισμός αναπτύχτηκε στον αντίποδα της δυτικής επεκτατικότητας.
            Κλασσικό παράδειγμα αποτελεί η ιρανική επανάσταση εναντίον του δυτικόφιλου Σάχη που τελικά καπελώθηκε ολοκληρωτικά από τους φανατικούς ισλαμιστές.
            Αν κάποιους δυτικούς τους πιάνει αντιισλαμική υστερία δικαιολογημένα ή μη, πως θα πρέπει να νιώθουν οι κάτοικοι της Μέσης Ανατολής που σκοτώνονται,βασανίζονται,εξαθλιώνονται κατά εκατοντάδες χιλιάδες από τα δυτικά "χριστιανικά" κατοχικά στρατεύματα, των ΗΠΑ, της Βρετανίας και των συμμάχων τους ;

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ Κάποιος 30/04/2011 15:24:54

            Που διαφωνείς μαζί μου;;;;;;
            Δες την αποικιοκρατική λογική σαν προέκταση της ιεράς εξέτασης και του περίφημου "ελλάς, ελλήνων, χριστιανών" ή αν θες ακόμα καλύτερα, δες το σαν προέκταση του ιερατικού φαρισαϊσμού.
            Δεν πρόκειται άλλωστε για τον αντίποδα, αλλά για τον αντικατοπτρισμό της φονταμενταλιστικής Δύσης.
            Λόγου χάρη, ο Μπους υπήρξε "ισλαμικά" χριστιανευάμενος!
            Στο όνομα του Χριστού έκαναν τέρατα, εξυπηρετώντας κατά βάση αυτό που καλείται μαμμωνάς.
            Και εξακολουθώ να πιστεύω πως ακριβώς ο πυρήνας της χριστιανικής αντίληψης με τον οποίο γαλουχήθηκαν οι κοινωνίες, ανεξαρτήτως τυπικών/δοξασιών/σημαιοστολισμών, διαμόρφωσε το κατάλληλο περιβάλλον για να αναπτυχθούν ελεύθερες συνειδήσεις...

            Υ.Γ. Juliet ό, τι και να πω περισσεύει, τα λες καλύτερα από εμένα και απλά διαβάζω με ενθουσιασμό τα σχόλια που αναρτάς

      • ΦωΚ avatar
        ΦωΚ @ Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 16:26:16

        δεν διαφωνω στον λογο του του Χριστου οπως και λες αγαπατε αλληλους κτλ. ομως υπαρχουν και αλλα γραφομενα που παρουσιαζουν μια διαφορετικη εικονα για τον λογο του ,και πολλα αλλα και αλλα γεματη ειναι η αγια γραφη απο ττετοιες περιπτωσεις, το παραπανω ειναι χιουμορ χαιρομαι που το καταλαβες ,η εικονα που δινεις ειναι ενος πιστου που την αγια γραφη την πιστευει ως εχει και θελει να πιστευει οτι αυτο που γραφει ειναι αυτο που θελει,οκ δικαιωμα σου κανενα προβλημα,
        Υ.Γ αν σου εδωσα εικονα αριστερου κατι τετοιο δεν ισχυει.

      • ΦωΚ avatar
        ΦωΚ @ Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 16:37:12

        πως το θετεις δηλαδη? επειδη ο χριστιανισμος ειναι πιο ελευθερος απο το ισλαμ και αρκετα περισσοτερο σιγουρα στηριζει αυτο το αλαθητο και το δογματισμο?

      • ΦωΚ avatar
        ΦωΚ @ Γιώργος Μεσσηνίας 30/04/2011 16:39:16

        απαντηση στον Γιώργος Μεσσηνίας

    • juliet avatar
      juliet @ ΦωΚ 30/04/2011 13:20:02

      @ Φωκ
      Τι θέλει να πει ο ευαγγελιστής; πες να μάθουμε.....

  18. Aggelos avatar
    Aggelos 30/04/2011 12:25:31

    "Καποιε" ολα αυτα ,οι επιστολες κλπ αγιοι.. ειναι προσθετοι,,γραμμενους τους εχουμε..

    το Ευαγγελιο δεν λεει τιποτα απο αυτα... ουτε γυναικες ιερεις καν δεν απαγορευει..

    η αλλοιωση της χριστιανοσυνης απο τους διαφορους μετα ειναι τεραστια..

    πρεπει να ξαναγυρισουμε..
    στη βαση μας..στον πραγματικο χριστιανισμο,,της αγαπης και ταπεινοτητας..
    αν θελουμε να σωσουμε τη θρησκεια μας..

    • ern avatar
      ern @ Aggelos 30/04/2011 14:55:20

      Εννοείται. Κανένας εδω μέσα δεν υποστήριξε πως η Εκκλησία είναι σε όλα αλάθητη και όπως και σε όλους τους χώρους έτσι και σε αυτή, πως δεν υπάρχουν και αδαείς ή και λύκοι με δορά προβάτου. Αντιθέτως ο ίδιος ο Πατροκοσμάς είπε πως οι κληρικοί θα γίνουν οι χειρότεροι και οι ασεβέστεροι των όλων, και ο γέροντας Παίσιος πως ο Ιωάννης ο Πρόδρομος τροχάει την μαχαίρα και θα ξεκινήσει πρώτα απο αρχιεπίσκοπους, παπάδες, αρχιερείς, δεσποτάδες και πάει λέγοντας.

      Κανείς δεν είπε να υπακούμε τυφλά. Και ο σωστός πνευματικός θα σε νουθετήσει, θα σε ακούσει και θα σε συμβουλέψει. Δεν θα σε εξαναγκάσει ούτε θα σε τρομάξει και θα σου επιβληθεί. Αν το κάνει αυτό είναι επικίνδυνος και πρέπει να την σκαπουλάρεις. Μυαλό έχουμε να κρίνουμε και εμείς, σιγά μην πας σαν τον τυφλό.

      Επειδή όμως την έχουν μυριστεί την δουλειά και έχουν φάει ΠΟΛΥ κράξιμο απο τον κόσμο και αρχίζουν και καταλαβαίνουν πόσο σκατά τα έχουν κάνει, τώρα πλέον εκπαιδεύουν πολύ τους υποψήφιους ιερείς στο να είναι όχι ελαστικοί με αποτέλεσμα να καταργούν το δόγμα, αλλά πολύ προσεκτικοί και μετρημένοι στις αγωνίες και τις ανάγκες του κάθε ενός ξεχωριστά. Αυτοί κάποτε ήταν ιεροεξεταστές ρε, ξέρω περίπτωση ιερέα που κόντεψε να αφορίσει γυναίκα που του είπε πως θέλει να κάνει εξωσωματική! Ή περίπτωση θεολόγων και κλειστών σκληροπυρηνικών ομάδων που μάλλον θυμίζουν ιεροεξεταστές με ράσα και λένε στον κόσμο να μην κάνει πχ ομοιοπαθητική (δεν θα ανοίξω θέμα τι πιστεύει ο καθένας, απλά δίνω ένα παράδειγμα) αλλά να πηγαίνουν στους ψυχίατρους, γιατί το να παίρνεις τοξικά και πανάκριβα και γεμάτα παρενέργειες φάρμακα για μια μέτρια κατάθλιψη είναι χριστιανικό ενώ η ομοιοπαθητική είναι λεει του σατανά (WTF?) και τα χάπια λέει τα φέρνουν απο την Ινδία και τα διαβάζουν! (Εντελώς μπούρδα!)

      Μιλάμε για τρελές καταστάσεις. Χώρια φυσικά που κάποιοι αποτάσσονται μετα βδελυγμίας την αρχαία Ελληνική παράδοση. Εντάξει, κακώς κείμενα σαφώς υπάρχουν, κανείς δεν τα αρνείται αυτά. Εγώ δεν λέω οτι είστε τρελοί όσοι είστε επιφυλακτικοί.

      Αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, καλούς και κακούς θα βρεις παντού και στα πάντα και υπάρχουν και ιερείς εξαίρετοι που έχουν σώσει και έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο. Τίποτα δεν είναι τέλειο γιατί παντού εμπλεκεται ο ανθρώπινος παράγοντας ο οποίος απο την φύση του είναι ατελής και κάνει λάθη. Είναι στο χέρι μας να ξεχωρίζουμε, να κρατάμε το τι μας ωφελεί, και κάπου να αδειάζουμε λίγο απο την προοδευτικίλα επιτέλους. Δεν γίνεται πράγματα που έχουν βάσει και αξίζει να τα κρατάμε και να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι, να τα φτύνουμε γιατί κάποιοι θέλετε και γουστάρετε αυτή την μπουρδελοποίηση που παίζει σήμερα. Τουλάχιστον ας έχετε το θάρρος να το παραδεχτείτε ευθέως αλλά δεν είδα κανέναν να το κάνει, οπότε τα πράγματα είναι μάλλον ξεκάθαρα.

      • ern avatar
        ern @ ern 30/04/2011 14:57:15

        *βάση

        • ern avatar
          ern @ ern 30/04/2011 14:59:35

          Aggelos η απάντηση μου δεν πήγαινε συγκεκριμένα σε σένα, με σένα συμφωνώ. Απαντώ με αφορμή τα λεγόμενα σου στους "προοδευτικούς" φίλους που εμμέσως πλην σαφώς μας λένε πως ο Χριστιανισμός τα φταίει όλα και το σημερινό χάλι δεν τους χαλάει αντιθέτως το θεωρούν εντελώς νορμάλ.

          Αλλά κατα τα άλλα ο Χριστός είναι το πρόβλημα μας...

          Χμ...

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ern 30/04/2011 15:14:19

            Κάνεις δεν έγραψε ότι ο Χριστός είναι το πρόβλημα.
            Στην κοσμική εξουσία που ασκούν οι εκπρόσωποι του και στην διαστρέβλωση της διδασκαλίας του αναφέρθηκα.

            Το αν υπήρξε ο Χριστός, αν ήταν θεάνθρωπος και το τι ακριβώς δίδασκε και κατά πόσο έχει καταγραφεί επακριβώς η διδασκαλία και ο βίος του από τα Ευαγγέλια είναι ένα άλλο ζήτημα που άπτεται της θεολογίας και της ιστορικής έρευνας.

          • ern avatar
            ern @ Κάποιος 30/04/2011 16:00:33

            Κανένας δεν το αρνείται αυτό. Απλά δεν τα τσουβαλιάζουμε όλα.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ ern 30/04/2011 15:05:16

        Εδώ επί Καποδίστρια, είχαν ...αφορίσει τη πατάτα ως "διαβολική" και χρειάστηκε να επεξεργαστεί ολόκληρο σχέδιο ο τότε κυβερνήτης για να καταλάβει ο άτυχος λαός πως πρόκειται απλά για τροφή θρεπτικότατη βγαλμένη από τη γη...
        Ενώ στο τέλος αποτέλεσε αφετηρία ανάπτυξης για την ελληνική γεωργία
        Φονταμενταλιστικός μαρασμός!

        • ern avatar
          ern @ Γιώργος Μεσσηνία 30/04/2011 15:10:41

          Μα ναι, σαφώς υπάρχουν θέματα, δεν τίθεται ζήτημα επ' αυτού.

          Γι αυτό και είναι στο χέρι μας να κάνουμε τρία πράγματα κατά την ταπεινή μου άποψη. Έτσι τουλάχιστον τα έχω ισορροπήσει εγώ μέσα μου:

          Να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι απέναντι στον εαυτό μας και στον πλησίον μας, και να έχουμε το μυαλό να ξεχωρίζουμε και να μην βάζουμε όλα τα αβγά στο ίδιο καλάθι είτε πρόκειται για το δόγμα είτε πρόκειται για τον άνθρωπο και τον ιερέα που του παραχωρούμε το δικαίωμα εφ' όσον το επιθυμούμε να μας νουθετεί. Όποιος έχει καλή προαίρεση μέσα του δεν πιστεύω πως θα τον αφήσει στο σκοτάδι ο Θεός. Και απο εκεί και πέρα όποιος το νιώθει και το επιθυμεί, να μελετάει τα της Εκκλησίας και να εκκλησιάζεται αν τον ωφελεί και αν πραγματικά το γουστάρει. Μιλάω πάντα για όσους απο εμάς πιστεύουμε στον Χριστιανισμό και έχουμε γενικά μέσα μας την τάση να το ψάχνουμε.

          Απο εκεί και πέρα εννοείται πως ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι επιθυμεί αρκεί να μην βλάπτει τον εαυτό του και τους άλλους και να προσπαθεί να είναι γενικά ένας σωστός άνθρωπος. Να μην βλάπτει.

          Κάπως έτσι το βλέπω.

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ ern 30/04/2011 16:09:19

            Δες αυτό φίλε ern, έτσι για να καταλάβουμε τι πραγματικά είναι χριστιανισμός:http://www.antibaro.gr/node/2984

          • Dora avatar
            Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 30/04/2011 23:44:15

            Γιωργο,ευχαριστω για το λινκ.
            Αγαπω ιδιαιτερα τον κ.Γιανναρα και θαυμαζω τις γνωσεις,το πνευμα και τα ελληνικα του.
            Αισθανομαι πολυ περηφανη που εχουμε στην Ελλαδα τετοια πνευματα!

          • ern avatar
            ern @ Γιώργος Μεσσηνία 03/05/2011 16:06:50

            Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ και εγώ για τον σύνδεσμο.

  19. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 30/04/2011 17:20:15

    Ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι αριστερης ιδεολογιας, και φυσικα δεν φταιει ο λογος του Χριστου στο κομματι που ποσταρα για την διαφθορα στο δικο της μετρο του δυτικου πολιτισμου.Ομως εχω διαφορετικες αποψεις πανω στα θεολογικα θεματα στηριζω τις αποψεις μου μονον σε ιστορικες - επιστημονικες μελετες και ερευνες αποκλειστικα .
    Αναγνωριζω οτι ειναι δυσκολο να βρω κοινη γραμμη με εναν πιστο χριστιανο ,τοσο δυσκολο οπως να μπορεσει αυτος να βρει κοινη γραμμη με εναν χριστιανο ιεχωβα η κατι αλλο.
    Υ.Γ Οσο για την Τζουλιετ που με προκαλεσε για το τι λεει ο ευαγγελιστης την απαντω οτι ειναι ενας καλος τροπος να το ψαξει η ιδια τις δινω το ερεθισμα και την προτρεπω να βρει και να μελετησει και πολλες αλλες περιπτωσεις τις αγιας γραφης,οπως και διεθνη βιβλιογραφια υπαρχουν παρα πολλα,ακομα και τις μεγαλυτερες εγκυκλοπαιδιες λαρους ,μπριτανικα κτλ.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΦωΚ 30/04/2011 18:06:12

      Τι πειράζει αν είσαι αριστερός ή δεξιός;
      Το παράδειγμα του Μαρξ ήταν τυχαίο, θα μπορούσα να υποστηρίξω πως και ο Σμιθ, ήταν υπέρ της απόλυτα κρατικοδίαιτης οικονομίας.
      Δε γνωρίζω την ιδεολογική σου αναφορά, οπότε δεν άγγιξα καν τέτοιο θέμα.
      Τώρα σε ό, τι αφορα τη μπριτάνικα, τις εγκυκλοπαίδειες κλπ..., σε διαβεβαιώ πως δεν θα λύσουν κανένα πνευματικό/ψυχικό ερώτημα για τον Θεό, εξ ου και η λέξη "πίστη".
      Δεν υπάρχουν πιστοί άνθρωποι που βασίζονται στη διάσταση της επιστημονικής τεκμηρίωσης, όπως νομίζω.
      Με βάση τη λογική, όσοι πιστεύουν στον Χριστό είναι απλά ...ανώμαλοι!
      Ή πιστεύεις -μαγκιά σου- ή δεν πιστεύεις -και πάλι μαγκιά σου-.
      Αλλά με ντοκιμαντέρ του -εξαιρετικού κατά τ' άλλα- national geographic ή με θεωρητικές σοφιστείες, χλωμό να πιστέψει κάποιος.
      Όπως έχει πάρει το αυτί μου από ανθρώπους που σχετίζονται με Θεολογικά προβλήματα, πρόκειται για μια καθαρά βιωματική σχέση και από ό, τι φαίνεται έχουν 100% δίκιο.

      • ΦωΚ avatar
        ΦωΚ @ Γιώργος Μεσσηνία 30/04/2011 20:19:58

        Το πρωτο πραγμα που μαθαινουν στις σχολες ειναι οτι η ιστορια γραφεται απο τους νικητες και νικητης ηταν ο χριστιανισμος παραπεμπω σε διεθνης εκδοτικους οργανισμους γιατι παιρνανε απο πολλα φιλτρα για την ορθοτητα των οσων γραφουν,αν σου εδινα συγκεκριμενα ονοματα ιστορικων, ερευνητικων ομαδων κτλ. μπορει
        πιθανον να μου απαντουσες οτι ανηκουν σε αναθεωρητικους,ψευτοπροοδευτικους και κουλτουριαριδες.
        Ειναι φυσιολογικο και οχι ανωμαλο να πιστευεις καπου , παντα ο ανθρωπος πιστευε σε κατι τα αιτια αυτου θα τα απαντησουν ψυχολογοι,κοινωνιολογοι και φιλοσοφοι.
        Τωρα οσον αφορα το βιωματικο κομματι που θα συμφωνησω θα σου δωσω ενα παραδειγμα βιωματικης εμπειριας ,ας υποθεσουμε οτι παμε σε μια προεκλογικη συγκεντρωση οπου υπαρχει ενα συγκεκριμενο τελετουργικο μια σειρα ολων οι μουσικες κτλ, η ζεστη ατμοσφαιρα,ενθουσιασμος, τα πυρινα λογια του προεδρου γυριζεις σπιτι πισω σιγουρος τι θα ψηφισεις ,οχι ομως κατι περισσοτερο γιατι θα εχεις τη συγκεκριμενη επιλογη.Φερνω το παραδειγμα αυτο γιατι ετσι οπως και ειμαι αντιθετος στον θρησκευτικο δογματισμο ειμαι και παντου οπως και στην πολιτικη.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ ΦωΚ 30/04/2011 20:44:32

          1.Ανώμαλη είναι η σύζευξη πίστης και λογικής...
          2. Μιλάμε για ουσιαστικά βιώματα, υπαρξιακού χαρακτήρα
          3.Ο Χριστός σταυρώθηκε...
          Επικράτησε ο χριστιανισμός ακριβώς εξαιτίας της Ανάστασης, ειδάλλως μέχρι τότε οι μαθητές ήταν κλειδαμπαρωμένοι και φοβισμένοι
          Αλλιώς δεν ήταν νικητής Ο Χριστός, αλλά ηττημένος και μάλιστα θανάσιμα!

          Καλό βράδυ

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Γιώργος Μεσσηνία 30/04/2011 23:17:33

            Με την ίδια λογική ο Ισλαμισμός επικράτησε λόγω της ανάληψης του Μωάμεθ στα Ιεροσόλυμα, ο Βουδισμός λόγω της φώτισης (νιρβάνα) του Βούδα κτλ.
            Η κάθε θρησκεία στηρίζεται σε μεταφυσικά γεγονότα και δόγματα που είναι αδύνατον να εξηγηθούν με την λογική και να αποδειχθούν αντικειμενικά.

            Επίσης τα προσωπικά βιώματα του καθενός αφορούν μόνο τον ίδιο και όχι τους άλλους.
            Αν κάποιος για παράδειγμα ισχυρίζεται ότι επικοινωνεί με τον θεό, τρία πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
            α.Να είναι σχιζοφρενής ή διαταραγμένος ψυχολογικά και να ακούει ή να βλέπει πράγματα που υπάρχουν μόνο στο μυαλό του.
            β.Να μιλάει όντως με τον θεό.
            γ.Να ψεύδεται.

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ Κάποιος 30/04/2011 23:29:54

            Το αστείο είναι πως πάω να μιλήσω για ζητήματα που ούτε έχω σπουδάσει, ούτε γνωρίζω ως ειδικό ενδιαφέρον, ούτε φυσικά αποτελώ τον ορισμό του ευσεβή χριστιανού...
            Η επιχειρηματολογία;
            Ανεξάντλητη!
            Αν θες, από ένστικτο ή από θετική αύρα, πες το όπως κρίνεις, σου μιλάω με τέτοια πίστη σε αυτά που υποστηρίζω, μόνο και μόνο επειδή η καθημερινότητα, τα βιώματα, ο κόσμος γύρω μου, φανερώνει και από μια πτυχή των όσων δίδαξε ο Χριστός και πολλές φορές μένω άφωνος!
            Τον Θεό, δεν Τον ξέρω, δεν Τον έχω ακούσει ΠΟΤΕ', κάτι ...μεταφυσικό δεν μου συνέβη, απλά είναι όντως θαυμαστή η συνέπεια της χριστιανικής διδασκαλίας, και πίστεψα Στον Χριστό -τουλάχιστον στα λόγια και μέσα μου-, όχι επειδή βαφτίστηκα, αλλά μετά τα 18 μου.
            Τώρα και εγώ ο έρμος τι να σου πω;
            Έχω κάθε ειλικρινή διάθεση, αναμάρτητος δεν είμαι, απλά παραθέτω την προσωπική μου άποψη, άλλοτε σωστά-άλλοτε εσφαλμένα.
            Καληνυχτίζω!

          • Dora avatar
            Dora @ Κάποιος 01/05/2011 00:12:25

            Τωρα καποιε,για το πως επικρατησε ο ισλαμισμος και για το αν αναληθφηκε ο Μωαμεθ στον ουρανο,ασε να μην αρχισουμε παλι.Αυτα πια ειναι παααρα πολυ γνωστα.
            Αν συγκρινουμε την ζωη του Ιησου και του Μωαμεθ,εχουμε απαντησεις και το ξερεις πολυ καλα γιατι χαζος δεν φαινεσαι καθολου,το αντιθετο μαλιστα.
            Τωρα...τι συμφερον εχεις να υποστηριζεις το ισλαμ τοσο πολυ και να επιτιθεσαι στον χριστιανισμο αλλο τοσο,το ξερεις εσυ.Εγω η ερμη μονο υποψιες εχω ,αλλα οι υποψιες δεν ειναι αποδειξεις....

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Dora 01/05/2011 00:35:03

            Κανένα Ισλάμ δεν υποστηρίζω.
            Οι θρησκείες μου είναι παντελώς αδιάφορες σε θέματα προσωπικών αναζητήσεων αλλά ενδιαφέρουσες στο πως κατορθώνουν ιστορικά να διαμορφώνουν συνειδήσεις, κοινωνίες,κράτη και αυτοκρατορίες και στο πως καταφέρνουν να καθοδηγούν και ελέγχουν τις μάζες.

            Οσον αφορά τις αναλήψεις, τις αναστάσεις, τις παρθενογεννέσεις κτλ αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν κάποιοι να τις δέχονται μόνο όταν αυτές αφορούν το δόγμα στο οποίο πιστεύουν και να τις απορρίπτουν σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.

            Σχετικά με την ζωή του Ιησού γνωρίζουμε μόνο από τα Ευαγγέλια από τα οποία μόνο 2 έχουν γραφτεί από μαθητές που έζησαν κοντά του, τα οποία έχουν πολλά κενά για το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του και στα οποία πολλά σημαντικά γεγονότα δεν αναφέρονται απ'ολους τους Ευαγγελιστές.
            Δεν ειναι περίεργο για παράδειγμα που το κορυφαίο ίσως θαύμα του Ιησού, η ανάσταση του Λαζάρου, αναφέρεται μόνο από τον Ιωάννη, ενώ αποσιωπάται από τους υπολοίπους, ακόμα και απ' τον Ματθαίο που υποτίθεται ότι ήταν παρών ;

          • BTS avatar
            BTS @ Dora 01/05/2011 03:25:38

            Για αυτό λοιπόν δεν πιστεύεις στην ανάσταση του Λαζάρου!
            Επειδή δεν το ανέφερε ο Ματθαίος ο οποίος ήταν παρών!
            Άν το έγραφε όμως η Αυγή, δεν θα είχες καμιά αμφιβολία!

      • Dora avatar
        Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 01/05/2011 00:05:03

        Μονο το Αγιο Πνευμα μπορει να αποκαλυψει το νοημα στην μελετη της Αγιας Γραφης κι αυτο στο μετρο που πιστευει ο καθενας,σ'αυτο το μετρο του αποκαλυπτεται.Αλλιως εξηγει και διαβαζει ενας που σκοπος του ειναι να την διακωμωδισει κι αλλιως ενας ο οποιος πραγματικα ΨΑΧΝΕΙ!
        Σ'αυτον που ζηταει σοβαρα τον Θεο,ο Θεος θα του αποκαλυφθει.
        Ο καθενας που ζηταει,βρισκει και σ'οποιον χτυπαει θα του ανοιχθει.
        Στο βαθμο(ενδιαφεροντος η πιστης,καταλαβαινω εδω εγω) που εχετε, θα σας προστεθει.Αυτα ολα ειναι λογια που βρισκονται στην Αγ.Γραφη.
        Οσο επιτρεπεις τον Χριστο να ζει μεσα σου τοσο πιο βαθεια σου αποκαλυπτεται ο Ιδιος μεσα στον Λογο Του.

        Δεν αποκαλυπτεται απαραιτητα στου σοφους και πολυδιαβασμενους,πενταρα δεν φαινεται να δινει γι'αυτο.
        Αυτοι (οι περισσοτεροι) ειναι τοσο φουσκωμενοι απο περηφανεια,που δεν χωραει καμμια Αποκαλυψη Θεια πια,δεν υπαρχει χωρος.
        "μακαριοι αυτοι που συνειδητοποιουν την φτωχεια του πνευματος τους,γιατι σ'αυτους ανηκει η βασιλεια των ουρανων"
        "Μακαριοι οι καθαροι στην καρδια γιατι αυτοι θα δουν τον Θεο".

        Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι οι διαννοουμενοι ολοι ειναι φουσκωμενοι απ' το εγω και τις γνωσεις τους,οχι,οχι.
        Αλλα σ'αυτους ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος,σιγουρα.

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 01/05/2011 00:14:55

          Για τα ορθογραφικα οσο και για τα φραστικα λαθη,ζητω συγνωμη.Δεν την ξερω καλα την γλωσσα.Μονο το δημοτικο εκανα στην Ελλαδα.

          • ΦωΚ avatar
            ΦωΚ @ Dora 01/05/2011 01:00:48

            Συμφωνω απολυτα με τον Καποιον υπαρχουν παρα πολλες ασαφειες και ελλειψεις στα ευαγγελια ακομα πιο περιεργα σουρεαλιστικα και αποτροπαια αρκετες φορες ειναι στην Παλαια διαθηκη.Ο Καζαντζακης εδωσε με τον δικο του τροπο αυτην την διασταση, αυτον τον πραγματικα ερμο η εκκλησια και η ιεραρχια τον συκοφαντισε,θυμαμαι παπαδες εξω απο τους σινεμα να προπαγανδιζουν αρνητικα τον τελευταιο πειρασμο.

          • ΦωΚ avatar
            ΦωΚ @ ΦωΚ 01/05/2011 01:08:02

            Να συμπληρωσω στο σχολιο του Καποιος οτι η ιστορια ακομα του Ιησου περασε εντελως στα ψιλα απο τους ρωμαιους ιστορικους τις εποχης ,μονον ο Ιωσηπος κανει μια αναφορα στο κινημα του σε σχεση με αλλες περιπτωσεις Μεσσιων της περιοδου που γνωριζουμε πολλα περισσοτερα.

          • juliet avatar
            juliet @ Dora 01/05/2011 14:20:40

            μια χαρά τα γράφεις ,έχουμε αγράμματους εδώ ....και έχουνε τελειώσει και το Πανεπιστήμιο και έχουνε πάρει και παπλώματα.....χαχαχα
            Καλό μήνα!

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 01/05/2011 01:15:34

          Aγαπητε Kαποιε,Θα απαντησω μονο στην δευτερη παραγραφο σου γιατι στις αλλες εχω ηδη, κατα καιρους,παρει θεση,συγκεκριμενα στο γιατι οι χριστιανοι απορριπτουν στις αλλες θρησκειες τις παρθενογεννεσεις,τις αναληψεις κλπ.

          Απ' αυτο και μονο το ερωτημα σου,βγαζω το συμπερασμα οτι δεν εχεις ποτε πραγματικα μελετησει το Ευαγγελιο η την Αγ.Γραφη γενικοτερα κι οτι χωρια εδω σ'αυτην την σελιδα χρησιμοποιεις τα εχεις παρει απο καποιους συγγραφεις, οι οποιοι τα χρησιμοποιουν σαν επιχειρημα εναντιον του χριστιανισμου απο καθαρη εμπαθεια. Και το λεω αυτο,γιατι ακριβως τα ιδια επιχειρηματα -χωρια χρησιμοποιουν κι εδω καποιοι ολλανδοι-οχι διαννοουμενοι παντως-σε καποιες ιστιοσελιδες,οπως επισης και ιταλοι η αγγλοι(αλλες γλωσσες δεν γνωριζω).
          Γιατι αν ΠΡΑΓΜΑΤΙ γνωριζες τις γραφες,δεν θα εκανες ποτε αυτην την ερωτηση,αφου θα ηξερες οτι ο Χριστος ειπε οτι αυτος ειναι η Αληθεια.Εφ' οσον λοιπον οι χριστιανοι πιστευουμε οτι αυτος ειναι η Αληθεια,και η Αληθεια ειναι ΜΟΝΟ μια,τοτε οι αλλοι δεν ειναι.Αν ο Μωαμεθ ελεγε αληθεια,τοτε ο Χριστος ελεγε ψεμματα κι αν ο Χριστος ελεγε αληθεια τοτε ο Μωαμεθ ελεγε ψεμματα.ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ.
          Οι χριστιανοι δεν ειναι ρελατιβιστες,τελεια και παυλα.Capito?
          Punto e basta. Και δεν μας νοιαζει και καθολου εαν μας χαρακτηρισουν μικρονοους,βλακες,εγωιστες,φονταμενταλιστες,τρελλους κι οτι αλλο θες προσθετεις.
          Οσοι αμφιβαλλουν για την αληθεια αυτη(δικαιωμα τους αναφαιρετο),δεν ειναι χριστιανοι,απλο. Ο χριστιανος ειναι ΦΟΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΤΗΣ.Η ολα η τιποτα.Κι οποιος θελει παιρνει κι οποιος θελει αφηνει.
          Αυτο το συμπερασμα βγαινει εαν μελετησεις το ευαγγελιο.
          Ο Ιδιος ο Χριστος δεν μασαει καθολου. "Κανεις δεν ερχεται στον Πατερα παρα μονο μεσω εμου". "Εγω ειμαι ο Δρομος και η Αληθεια και ηΖωη.Κανενας δεν ερχεται στον Πατερα παρα μοναχα περνωντας απο μενα".Βλεπεις εσυ σε ολο το ευαγγελιο να διαπραγματευεται ο Ιησους τον εαυτο Του?

          Δεν τον βλεπω να λεει πουθενα "χμ,ξερετε ε,κι εγω ειμαι ενας απ' τους δρομους,οποιον θελετε διαλεξτε το ιδιο ειναι".

          Οσο για τυπους σαν εμενα που πιστευουν ακραδαντα σ' Αυτον κι απορριπτουν ολους τους αλλους(τον Μωαμεθ θα τον απερριπτα ακομα κι αν δεν δεχομουνα τον Χριστο,μετα που διαβασα την ζωη του και το κορανι ,χωρις δευτερη σκεψη),ειδοποιησε ηδη ο Χριστος οτι θα μας κοροιδεψουν,θα μας βασανισουν,θα μας χλευασουν και θα ρθει μαλιστα ο καιρος,που οταν μας σκοτωνουν,θα νομισουν οτι προσφερουν θυσια στον Θεο(βλεπε τζιχαντ και 72 παρθενες στον παραδεισο του Μωαμεθ,σαν δωρο για την σφαγη απιστων).

          Λοιπον οτι και να μου πεις,δεν ιδρωνει το αυτι μου κι εξακολουθω να σ'αγαπω.(παρ' ολο που καμμια φορα κοντευω να παθω εγκεφαλικο μ'αυτα που γραφεις).

  20. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/05/2011 01:22:14

    Η αναφορά του Ιώσηπου στον Ιησού θεωρείται αρκετούς μελετητές ως πλαστή και εμβόλιμη από τον Ευσέβιο Καισαρείας.
    Αυτό εμμέσως καταδεικνύεται κι από την παντελή έλλειψη αναφοράς σε αυτήν από τους χριστιανούς απολογητές του 2ου αι μΧ.

    Δεν θέλω παρόλα αυτά να μπω σε μια διαλεκτική αντιπαράθεσης σχετικά με την ιστορικότητα του Ιησού γιατί θεωρώ δεν αφορά άμεσα το συγκεκριμένο θέμα.

  21. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/05/2011 01:42:39

    Σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να αλλάξω τα θρησκευτικά σου "πιστεύω".
    Ούτε σε χλευάζω και σε κοροιδεύω γι'αυτά, όσο τουλάχιστον σέβεσαι και εσύ τις δικές μου επιλογές και δεν προσπαθείς να μου επιβάλλεις αυτό που θεωρείς ως μοναδική Αλήθεια.

    Πάντως για την ιστορία θα σου πω ότι προσωπικά καμιά απάντηση δεν πήρα από την μελέτη και ανάγνωση των Ευαγγελίων, όσον αφορά τις προσωπικές μου ανησυχίες και αναζητήσεις.
    Απαντήσεις άρχισα να παίρνω όταν ξεκίνησα να επικοινωνώ πραγματικά και ουσιαστικά με τους ανθρώπους που με περιβάλλουν αλλά πρώτα απ'όλα με τον ίδιο μου τον εαυτό.
    Δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα αυτό, απεναντίας είναι επίπονο και ψυχοφθόρο αλλά κατά την γνώμη μου αξίζει τελικά τον κόπο.

    • Dora avatar
      Dora @ Κάποιος 01/05/2011 02:00:26

      Την επικοινωνια με τους αλλους και με τον εαυτο μου αρχισα να εμβαθυνω σιγα σιγα, μετα απο καποιο ατυχημα που ειχα πολυ σοβαρο και συνεπεσε με την συναντηση(?) μου με τον Κυριο.Δεν ειναι ευκολο,ομολογω,αλλα αξιζει τον κοπο.

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 01/05/2011 02:01:46

        Ειναι αργα στην Ελλαδα,γιατι δεν κοιμασαι?

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 01/05/2011 02:03:24

        Ξεχασε το αδερφε,ηλιθια ερωτηση.
        Εμαθα να φερομαι μητρικα σε ολους,λογω δουλειας...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Dora 01/05/2011 02:13:50

        Είμαι νυχτερινός τύπος.
        Σπάνια με πιάνει ο ύπνος πριν τις 2 το βράδυ, ακόμα κι αν πρέπει να σηκωθώ στις 7 ή 8 το πρωί.

    • Dora avatar
      Dora @ Κάποιος 01/05/2011 02:08:08

      Οχι δεν με βριζεις ουτε με προσβαλεις.
      Το ειπα ετσι, ο λογος το φερνει,δεν κυριολεκτω.

  22. ΦωΚ avatar
    ΦωΚ 01/05/2011 04:02:19

    Λοιπον οτι και να μου πεις,δεν ιδρωνει το αυτι μου κι εξακολουθω να σ’αγαπω.(παρ’ ολο που καμμια φορα κοντευω να παθω εγκεφαλικο μ’αυτα που γραφεις).
    Αν εχει ανοιξει μια κουβεντα αυτο δεν εγινε για να ιδρωσουν τα αυτια κανενος
    ο καθενας εχει τις αποψεις και τα πιστευω του,και φυσικα πρεπει να μας αγαπας γιατι ειναι ο λογος του Ιησου και μην παθεις εγκεφαλικο ετσι ειναι ο αντιλογος.

    Τωρα για τα αποσπασματικα χωρια δεν ξερουν ποιοι τα γραφουν στο εξωτερικο αλλα προκαταβαλεις οτι ειναι εμπαθεις μπορει και να εχεις και δικιο, γι αυτο οπως και προειπα να ενημερωθεις απο διεθνης εκδοτικους, οργανισμους , ερευνες πανεπιστημιων,ερευνετικες επιστημονικες ομαδες, φορουμ επιστημονων μπορεις να βρει και στο διαδικτυο.

    • Dora avatar
      Dora @ ΦωΚ 01/05/2011 21:55:17

      Φωκ, κατι εχω κανει απ' αυτα που λες,αλλα πιστεψε με,δεν ταχω και αναγκη.
      Πως το λενε...πενταρα δεν δινω επειδη το λεει ο ταδε η ο δεινα "ερευνητης" και "ιστορικος" και δεν ξερω και γω ποιος αλλος.
      Εδω δεν μπορουνε τα τα βγαλουν περα οι ιστορικοι με το '21 στον τοπο μας γιατι αυτο επιβαλλει η Νεα Ταξη,σιγα μην βγαλουν ακρη με τον Χριστο,που βαζει μπουρλοτο στον ανθρωπινο εγωισμο και τα παθη του,δεν το συζηταμε για την κοινη λογικη τους!

      Ο Χριστος ειναι κατι που βιωνεις η δεν ξερω πως να το εκφρασω,δεν υπαρχουν λογια σε μενα που να αποδωσουν αυτο που θελω να πω.

      Η Τον δεχεσαι η δεν Τον δεχεσαι.

    • Dora avatar
      Dora @ ΦωΚ 01/05/2011 21:57:43

      Φωκ, καλα καλε μου ανθρωπε,το εγγεφαλικο,ειναι τροπος του λεγειν,αμαν πια.

  23. leonidas avatar
    leonidas 04/05/2011 18:00:29

    ΑΥΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ Η ΝΤΟΡΙΤΣΑ Ο ΓΑΠ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ Η ΝΔ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ?ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΦΟΥ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΙΣΛΑΜΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.ΕΛΑ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΕΞΑΛΗΨΕ ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

  24. O Άνθρωπος της μιας Γης avatar
    O Άνθρωπος της μιας Γης 06/05/2011 21:54:29

    Oι Ελληνίδες είναι πιο ωραίες για να ποζάρουν στο περιοδικό πλέι μπόυ και δεν έχουν και το φόβο της απειλής από τους χριστιανούς,που κινούνται μέσα στα πλαίσια της αγάπης και του σεξ,αν σκεφτεί κανείς πως το αρχαιότερο επάγγελμα από την αρχαία Ελλάδα ξεκίνησε,καθώς ήταν πρότυπα ομορφιάς αυτές οι αρχαίες εταίρες.Οι νεότερες όμως Ελληνίδες μάλλον θα πάθαιναν εγκεφαλικό από τη ντροπή τους,αν φωτογραφίζονταν ολόγυμνες εν γνώσει τους και όχι με κάποια κρυφή κάμερα ή φωτογραφική μηχανή με τηλεφακό.