Η νέα εποχή για το antinews άρχισε
02/02/2014 18:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η νέα εποχή για το antinews άρχισε

Το νέο antinews είναι εδώ

Το ορκίζομαι ότι πρόκειται για σύμπτωση και όχι για συγκεκριμένο σχεδιασμό, αλλά το antinews της νέας εποχής που ανατέλλει με τις προσεχείς εκλογικές αναμετρήσεις είναι εδώ.

Βασικό χαρακτηριστικό του νέου σχήματος (lay-out) είναι η εγκατάλειψη της πλατφόρμας του wordpress και των προβλημάτων της (κυρίως στον σχολιασμό) και η χρησιμοποίηση δικής μας πλατφόρμας με απεριόριστες δυνατότητες εξέλιξης. Γι αυτό και η καθυστέρηση στη λειτουργία του νέου site. Τα παλαιά κείμενα πρέπει να μετατραπούν στη νέα πλατφόρμα για να διαβάζονται και όχι να γίνει απλώς ένα copy paste από το παλιό

Σημείωση: Μέχρι στιγμής έχουμε ανεβάσει τα κείμενα του 2013-14. Σε λίγες ημέρες θα έχουν ανέβει όλα

Παρουσίαση του site

Επάνω αριστερά οι ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ: Εδώ δημοσιεύονται τα άρθρα γνώμης

Κεντρικό θέμα και τρία θέματα από κάτω: Εδώ επισημαίνονται οι επιλογές της ημέρας, οι οποίες δεν ανήκουν πλέον σε ξεχωριστή κατηγορία όπως πριν, αλλά εκεί όπου ανήκουν (Πολιτική, Κόσμος κλπ)

Πηγαίνοντας προς τα κάτω υπάρχουν δυο βασικές ομάδες θεμάτων:

Α. ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ - ΚΟΙΝΩΝΙΑ - ΚΟΣΜΟΣ

Β. ANTIMAGAZINE - ANTISPORTS - ANTIMEDIA

Αριστερά της Β’ Ομάδας έχουμε τα ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Στο κέντρο έχουμε την ΚΛΕΙΔΑΡΟΤΡΥΠΑ με παραπολιτικά, κουτσομπολιά κλπ

Στην ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΛΗ έχουμε τα συνηθισμένα (σχόλια, τελευταίες αναρτήσεις, ροή ειδήσεων επικαιρότητας, φακέλους με ειδικά θέματα κλπ).

Φυσικά θα γίνουν πολλές ακόμα βελτιώσεις και ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΑΣ.

Ελπίζουμε να σας αρέσει και ζητάμε την κατανόησή σας για τα αναπόφευχτα τεχνικά προβλήματα που θα υπάρξουν στην αρχή


Antinews

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ακροβάτες avatar
    Ακροβάτες 02/02/2014 19:41:12

    Καλοτάξιδο το καινούργιο σχήμα λοιπόν, και ας ευχηθούμε να παραμείνει ο χώρος όαση ελεύθερης επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων, με ακόμη μεγαλύτερη ανοχή στον αντίλογο. Καλή επιτυχία. (η ώρα πλαϊ στα σχόλια λείπει, αλλά μάλλον είναι περιστασιακό και τεχνικό το θέμα)

  2. partyman avatar
    partyman 02/02/2014 19:43:28

    με το καλό... Καλή δύναμη & ευχαριστούμε για το φιλόξενο βήμα που μας δίνετε..

  3. Μ.Ο. avatar
    Μ.Ο. 02/02/2014 20:05:57

    Είναι πολύ ωραίο. Καλή αρχή. Καλότυχο να είναι το νέο lay out.

  4. κώστας κ avatar
    κώστας κ 02/02/2014 20:58:43

    καλή αρχή.
    αν γίνεται να φτιαχτεί το rss feed!

  5. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 02/02/2014 21:05:55

    Κατά την γνώμη μου είναι πολύ "χύμα" η οργάνωση των θεματολογιών και δεν μπορεί κάποιος να διακρίνει τα παλαιά με τα καινούργια άρθρα ώστε να έχει μία χρονική ροή στη θεματολογία. Κι ακόμα είναι πάρα πολύ μεγάλη η συμβολοσειρά που χρησιμοποιείτε και κουράζει.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Skeptikisths 02/02/2014 22:00:58

      Την στήλη δεξιά "Τελευταία άρθρα" δεν την βλέπεις πρώτη - πρώτη;

      • Skeptikisths avatar
        Skeptikisths @ Factorx 02/02/2014 22:10:50

        Ναι τώρα την είδα. Πρέπει να κάνεις δύο scroll-down στο ποντίκι για να την δεις και δεν αναγράφονται ημερομηνίες κι ώρες. Οπότε μπερδεύετε ο αναγνώστης. Για beta έκδοση μια χαρά είναι αλλά τις παρατηρήσεις να τις λάβετε υπόψιν ώστε να σενιαριστεί το site και να γίνει κουκλί! :P

        • Factorx avatar
          Factorx @ Skeptikisths 02/02/2014 22:19:06

          Αγαπητέ δεν μπορουμε να τα έχουμε όλα. Η λίστα των θεμάτων είναι χρονική κι αν μπεις στο θέμα θα δεις και χρόνο και όλα.

  6. Nick63 avatar
    Nick63 02/02/2014 21:07:41

    Καλό ξεκίνημα!

  7. Nick63 avatar
    Nick63 02/02/2014 21:09:20

    A, η γραμματοσειρά επίσης είναι νομίζω ασυνήθιστα μεγάλη...

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 02/02/2014 21:13:10

    Μεγειά.

  9. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 02/02/2014 22:54:43

    Καλή αρχή! Μία πολύ μικρή ένσταση για την "λίγο ψυχρή" γραμματοσειρά των άρθρων...

  10. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/02/2014 22:57:06

    Aντε , αφού είναι για καλύτερα , καλή αρχή ! Θα μου πάρει λίγο να το συνηθίσω ...!

  11. Lichnee avatar
    Lichnee 02/02/2014 23:02:58

    Καλή (νέα) αρχή. Καλορίζικο το νέο layout!

  12. Διογένης avatar
    Διογένης 02/02/2014 23:23:11

    Καλή αρχή. Το layout είναι ευφυές, δίνει τη δυνατότητα να αναδεικνύονται πολλά θέματα ταυτόχρονα. Η γραμματοσειρά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, δεν ειναι μόνο που είναι κάπως μεγάλη - όπως επεσήμαναν και άλλοι σχολιαστες - είναι η αισθητική της κάπως που δεν μου πολυαρέσει. Ως προς τη λειτουργικότητα, θα δούμε στην πορεία. Η κατάργηση της ομάδας "Επισημαινουμε" αλλάζει συνολικά τη φιλοσοφία της σελίδας και θα φανούν στην πορεία τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα αυτής της απόφασης. Πάντως η ουσία είναι ότι η ιστοσελίδα φαίνεται όντως πιο "μεγάλη" έτσι, δηλαδή ο στόχος της επέκτασης επετευχθη. Τώρα, για τον σχολιασμό αν κατάλαβα καλά καταργείται το moderation; Ίσως αυτό να μην είναι και τόσο καλή απόφαση, αν δεν υπάρχει τρόπος ελέγχου των σχολίων. Θα φανεί στην πορεία. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, παντως, που είναι εμφανώς μεγάλη, και ας ελπίσουμε το αποτέλεσμα σε επίπεδο απήχησης να δικαιώσει το φιλοδοξο εγεχείρημα. Επίσης, μόλις παρατήρησα ότι το tab δεν αλλάζει πεδίο για να πας παρακάτω, αλλά μετατοπίζει συνολικά το indent της τρέχουσας παραγράφου.

  13. Factorx avatar
    Factorx 02/02/2014 23:41:42

    Πως σας φαίνεται τώρα η γραμματοσειρά;

    • m.s avatar
      m.s @ Factorx 02/02/2014 23:54:51

      και το site μου αρέσει και η Calibri μια χαρά είναι. υγεία να έχετε

    • epivitoras avatar
      epivitoras @ Factorx 03/02/2014 19:00:45

      προτιμώ-καθαρά προσωπική γνώμη- μια arial η κάτι πιο στρογγυλό

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Factorx 04/02/2014 19:08:08

      Στην ίδια σελίδα εμφανίζονται διάφορες γραμματοσειρές, όπως Tahoma, Roboto Slab, Arial, Jura… Αυτό κάνει δύσκολη την ανάγνωση. Κατά την άποψή μου ένας «διαβαστερός» συνδυασμός είναι Open Sans για το κείμενο και Roboto Condensed για τους τίτλους. Μια δοκιμή θα σας πείσει.

  14. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 03/02/2014 00:35:44

    Μέ γειά, ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ. ῾Η πρωτοπορεία συνεχίζεται, Φάκτορα.

  15. δημης avatar
    δημης 03/02/2014 00:44:35

    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

  16. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 03/02/2014 01:24:29

    Θερμές ευχές για καλή επιτυχία στη νέα σας προσπάθεια.

  17. blue nile avatar
    blue nile 03/02/2014 02:02:10

    Καλή αρχή !

  18. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 03/02/2014 02:35:25

    εντυπωσιακό, καλή συνέχεια!

  19. AlexL avatar
    AlexL 03/02/2014 06:51:18

    Καλορίζικο!

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/02/2014 07:59:41

    Καλή αρχή! Καλή συνέχεια!

  21. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/02/2014 08:14:28

    Καλή νέα αρχή παιδιά. Πάντα επιτυχίες.

  22. Geros avatar
    Geros 03/02/2014 08:33:56

    Δεν ξέρω αν πραγματικά δεν μου αρέσει η καινούργια εμφάνιση η είναι το resistance to change που δουλεύει μέσα μου. Η προηγούμενη μορφή σου έδινε περισσότερες κατευθύνσεις για το what's hot what's not του site κατά την γνώμη μου. Μου μοιάζει λίγο χαοτική η καινούργια εμφάνιση. Μπορεί πάλι σε δυο τρεις μέρες να το συνηθίσω και να μου αρέσει καλύτερα ... δεν ξέρω. Αν κατάλαβα καλά το όπλο κατά προσβλητικών σχολίων θα είναι μόνιμο μπαναρισμα της I.P. , για να γίνει αυτό όμως πρέπει να δοθεί η δυνατότητα στους σχολιαστές καταγγελίας προσβλητικού σχολίου. Τέλος για εμάς που το personalisation σημαίνει κάτι , η δυνατότητα να έχουμε avatar είναι must!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Geros 03/02/2014 15:15:36

      Agree, avatar is a must.

      • Zizel avatar
        Zizel @ Φωτεινή 03/02/2014 15:18:41

        Συμφωνώ απόλυτα. Θέλουμε ''ταυτότητα''. Γίνεται;

  23. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/02/2014 08:54:12

    Αγαπητέ Φάκτορα, φίλοι, καλή αρχή στην καινούργια εποχή. Θα ήθελα επίσης να διατηρηθεί ο "Ηρακλής μαχόμενος". ΝΑ

  24. Megaliora avatar
    Megaliora 03/02/2014 09:54:58

    Καλημέρα, καλή αρχή, καλή επιτυχία και απόλυτη .... ελευθερογραφία! :-)

  25. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 03/02/2014 10:18:59

    Εύχομαι να συνεχίσετε και με το φρέσκο "πρόσωπο" την ειδησιογραφική ενημέρωση και τη δημοσίευση των πολύ ωραίων άρθρων από τους αξιόλογους συντάκτες τους. Θα συμφωνήσω με τους άλλους σχολιαστές, η πλατφόρμα χρήζει συνήθειας, αλλά θα τη βγάλουμε την άκρη! :)

  26. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 03/02/2014 10:24:51

    Καλή νέα αρχή και επιτυχίες εύχομαι. Ερωτήσεις -Απορίες : 1.Η σε πρώτο χρόνο δημοσίευση των σχολίων καθώς και η άμεση επικοινωνία μεταξύ των σχολιαστών, θα διασωθεί; Σημαντική δυνατότητα γα μένα. 2. avatars πως θα μπορούμε να βάζουμε στο νέο περιβάλλον;

  27. alakran avatar
    alakran 03/02/2014 10:47:51

    Καλορίζικο!

  28. Μισέλ avatar
    Μισέλ 03/02/2014 11:17:44

    Μακάρι να εξελιχθεί σε καλύτερο και ακόμη πιο ελεύθερο στη διατύπωση των απόψεών μας από το προηγούμενο σχήμα. ''Κάθε σχόλιο όμως θα καθυστερεί 30'' Τριάντα τι; δευτερόλεπτα ή λεπτά; Γιατί αν είναι λεπτά, είναι πολλά και όταν συνομιλούμε θα έχουμε ...κενό μισής ώρας στην απάντηση; Θα εγκαταλείπουμε...... :-(

    • Factorx avatar
      Factorx @ Μισέλ 03/02/2014 11:40:33

      30 ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΟΛΎ - ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ - ο μόνος λόγος είναι σε περιόδους μεγάλου τράφικ ήγ επιθέσεων να μην πέφτει. Λυμπάμαι αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Προηγουμένως πληρώναμε υπέρογκα ποσά για να το έχουμε αυτό

      • Μισέλ avatar
        Μισέλ @ Factorx 03/02/2014 11:48:06

        Μακάρι να είναι μόνο 30΄΄- μισό λεπτό...Για το υψηλό κόστος πάντως, τι να πω; Δίκιο έχετε.

        • Factorx avatar
          Factorx @ Μισέλ 03/02/2014 12:10:47

          Μέτρα, τι άλλο να σου πω

      • Giatros avatar
        Giatros @ Factorx 03/02/2014 12:09:16

        Ωραίο δείχνει το νέο πρόσωπο. Εμένα με ικανοποιούσε και το προηγούμενο πάντως και αν μπορούσαμε κάτι να κρατήσουμε από εκείνο, θα ήθελα αυτό να ήταν τα avatars και οι ζωντανοί διάλογοι που έδιναν την αίσθηση της άμεσης επικοινωνίας. 'Ολα να πάνε καλά.

  29. Factorx avatar
    Factorx 03/02/2014 11:43:35

    Θα το έχετε καταλάβει, αλλά κάποια μακακία έγινε πάλι πρωϊ πρωϊ και λειτουργείο το ...μισό σαϊτ. Η δεξιά στήλη δεν λειτουργεί. Συγνώμην και θα το φτιάξουμε

  30. Anti-νεος avatar
    Anti-νεος 03/02/2014 11:56:26

    Ε ψιτ φίλε, μ' αρέσει το νεο Antinews. Καλή αρχή λοιπόν...

  31. Αφγανογερμανός avatar
    Αφγανογερμανός 03/02/2014 12:37:13

    αντε! καλή επιτυχία.

  32. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 03/02/2014 12:48:09

    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !!!

  33. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 03/02/2014 12:52:04

    Καλοτάξιδο ! Καλή η προσπάθεια ανανέωσης, απαραίτητης σε κάθε "ζωντανό" οργανισμό ! Θα πρότεινα στους σχεδιαστές να το κάνουν πιό μινιμαλιστικό, μην γίνουμε σαν χρωματιστό γιαλάκι για τους ιθαγενείς...

    • Karenin avatar
      Karenin @ ΝΑΥΤΗΣ 03/02/2014 14:26:44

      Καλή επιτυχία, ελπιζω σε καλυτερη διάταξη της υλης.

  34. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 03/02/2014 13:12:59

    Η γραμματοσειρά στο "Αντιθέσεις" μου θυμίζει άλλες εποχές. Εχω ακόμα τα λίγα τεύχη που εκδόθηκαν...

  35. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 03/02/2014 13:18:29

    Καλοτάξιδο,περιμένουμε πλέον GoodNews..........

  36. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 03/02/2014 13:32:01

    Ειναι η πρώτη μέρα που το περιδιαβάζω... Θα πρότεινα η ροή των άρθρων όλων των κατηγοριών να τρέχουν σε μία σελίδα (3/4 π.χ ή όσο άλλο χρειάζεται) και να διαφοροποιείται ο χρωματισμός ανάλογα με την κατηγορία, (πολιτική, κοινωνία, οικονομία κλπ), με ενιαία γραμματοσειρα και φόντο σταθερής απόχρωσης. Αυτή ο τριπλός χρωματισμός μου φαίνεται "πολύς", και λίγο κακόγουστος. Θα τα δούμε στην πορεία, όμως νομίζω ότι υπάρχει ένα άλλο ύφος στην ιστοσελίδα , που μου φέρνει λίγο προς πιό "κοσμοπολίτικα" sites... Ολα αυτά φιλικά...

  37. IOANNIS avatar
    IOANNIS 03/02/2014 14:36:20

    Kαλή αρχή

  38. Είσαι απίστευτος! avatar
    Είσαι απίστευτος! 03/02/2014 15:00:38

    Ενδιαφέρουσα η προσπάθεια, αλλά η ταχύτητα εμφάνισης των αποστελλόμενων σχολίων, θα βελτιωθεί συν τω χρόνω αγαπητοί φίλοι;

  39. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/02/2014 15:05:52

    Φάκτορ Καλορίζικοι και τυχεροί. Εντυπωσιακή η εμφάνιση, από τα καλύτερα που έχω δει.

  40. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/02/2014 15:16:07

    Συγχαρητήρια. Καλή συνέχεια, και πάντα πρώτοι!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Strange Attractor 03/02/2014 16:16:36

      Καλοριζικο και επιτυχημενες αναρτησεις.

  41. ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΝΩΣΣΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΝΩΣΣΟΥ 03/02/2014 15:37:39

    ιά , μπράβο σας .
    Καλή συνέχεια με δύναμη , αληθινές ειδήσεις , αντικειμενικές κριτικές κια άρθρα που να "τσακίζουν κόκκαλα" .

  42. Λευκό Κοτσίφι avatar
    Λευκό Κοτσίφι 03/02/2014 15:39:28

    Η προηγούμενη μορφή του Antinews πάντως, είχε ταχύτερη ροή σχολίων. Εύχομαι η αργή ταχύτητα να είναι μόνο παιδική ασθένεια και η νέα φόρμα να καταφέρει να αντιγράψει αυτό αλλά και κάθε άλλο θετικό της παλιάς, σιγά-σιγά. Κάθε επιτυχία

  43. Nancy kalafati avatar
    Nancy kalafati 03/02/2014 15:59:02

    Mε το καλό και μια προχωρημένη τηλεοπτική συχνότητα!!!Δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί το Ελληνικό CNN!!!

  44. Άργος Κατσικουλάκης avatar
    Άργος Κατσικουλάκης 03/02/2014 16:06:58

    Εύχομαι με την σειρά μου καλή αρχή! Θα δούμε την αντίστοιχη αλλαγή και στην εφαρμογή για smart phone; Ευχαριστώ.

  45. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 03/02/2014 16:16:35

    Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία. Εμείς ευχαριστούμε για το φόρουμ διαλόγου που μας προσφέρετε. Η διαφωνία πηγή γνώσης.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Μανιάτης 03/02/2014 16:31:22

      Καλοριζικο και καλες αναρτησεις. Cookies?

  46. θηραία avatar
    θηραία 03/02/2014 16:22:06

    Πέρα από το τελευταία άρθρα, παλαιότερα άρθρα υπάρχει δυνατότητα να βρίσκουμε, όπως γινόταν πριν; Ισως μικρότερη γραμματοσειρά, να έδινε τη δυνατότητα στο άνοιγμα να εμφανίζονται περισσότερα θέματα και όταν υπάρχουν μεγαλύτερα κείμενα, να μην είναι ζαλιστική η οθόνη!!! Καλή συνέχεια ...

  47. Free Democrat avatar
    Free Democrat 03/02/2014 16:22:47

    Καλή αρχή και καλή δύναμη στην καθόλου βαρετή περίοδο που ακολουθεί! Ελπίζω το moderation να είναι λιγότερο εμπαθές τη νέα αυτή περίοδο για antinews...

    • Πανέξυπνη avatar
      Πανέξυπνη @ Free Democrat 03/02/2014 23:05:47

      Εξαρτάται...

      • Monica Bellucci avatar
        Monica Bellucci @ Πανέξυπνη 03/02/2014 23:21:34

        Από τι ακριβώς δηλαδή θα ...εξαρτάται; Πείτε μας για να ξέρουμε

  48. Factorx avatar
    Factorx 03/02/2014 16:34:31

    Ορισμένοι αναγνώστες διαμαρτύρονται ότι δεν βλέπουν τα ανανεωμένα άρθρα. Παρακαλώ κάντε refresh στο router και το πρόβλημα θα λυθεί.

    • dim avatar
      dim @ Factorx 03/02/2014 16:46:05

      και λιγοτερο λιβανισμα στον πινοκιο,εχει καταντησει κουραστικο.

  49. Ανάστροφη πορεία avatar
    Ανάστροφη πορεία 03/02/2014 17:35:17

    Αν το θέλετε εσείς, είναι σίγουρο οτι το νέο μας ''στέκι'' θα γίνει καλύτερο από το προηγούμενο, πιο ελεύθερο, πιο ζωντανό, με γόνιμες αντιπαραθέσεις, με χιούμορ στην έκφραση των αντιθέσεων, πλουραλισμό και φρεσκάδα. Εγώ εύχομαι να παραμείνει το Αntinews χώρος υγιούς ιδεολογικής αντιπαράθεσης και πανελεύθερης διακίνησης συγκρουόμενων απόψεων. Καλή μας συνέχεια λοιπόν....

  50. Νατάλης avatar
    Νατάλης 03/02/2014 17:45:01

    Είθε η νέα πλατφόρμα να φέρει περισσότερους αναγνώστες και σχολιαστές

  51. roadrunner avatar
    roadrunner 03/02/2014 17:59:56

    Καλή επιτυχία και πάλι αγαπητό Antinews ! Μου αρέσει εξ όψεως, παρόλο που στην αρχή θα μου λείψει και η παλιά έκδοση ... αλλά και η ανανέωση είναι για καλό .... Φάκτορα, νομίζω, χρειάζεται έκδοση του site για κινητό, γιατί η νέα ιστοσελίδα είναι αρκετά βαρύτερη πριν λίγο που το δοκίμασα...

  52. kotstak avatar
    kotstak 03/02/2014 18:03:08

    Καλή επιτυχία! 1. Η νέα εμφάνιση είναι πολύ καλή. 2. Είναι πολύ πιο γρήγορο τώρα. Πρόταση: Εάν είναι εφικτό,καλό θα ήταν να μπορεί ο αναγνώστης να διαβάσει όλα τα παλιά σχόλια κάποιου αρθρογράφου, αλλά και σχολιαστή. Να δημιουργήσετε δηλαδή αρχείο αρθρογράφων και σχολιαστών. Όποιος κλικάρει πάνω στο άνομα ενός αρθρογράφου, να ανοίγει ένα παράθυρο με όλα τα άρθρα του, το ίδιο και με τους σχολιαστές.

  53. Factorx avatar
    Factorx 03/02/2014 18:14:24

    Το πρόβλημα με τα νέα άρθρα λύθηκε και ανανεώνονται κανονικά. Ευχαριστώ για την κατανόηση.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Factorx 03/02/2014 18:32:41

      refresh στο rooter κάναμε, αλλά τα σχόλια δεν εισέρχονται εδώ και πάνω από μισάωρο...

      • Factorx avatar
        Factorx @ roadrunner 03/02/2014 18:49:59

        συγνώμη, αλλά είχες ...ξεμείνει.όλα θα στρώσουν σιγα - σιγά

  54. Factorx avatar
    Factorx 03/02/2014 19:01:31

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε για τις μέχρι τώρα παρατηρήσεις: 1. Τα avatar θα μπουν το συντομότερο δυνατό (και πολλές άλλες λεπτομέρεις) 2. Τι είναι τελικά το "μινιμαλιστικό"; Κι εγώ πήρα έναν καναπέ capellini κάποτε κι ακόμα να ξεπιαστεί ο σβέρκος μου. Πριν ηπήρχαν δύο στήλες χύμα μια στο κέντρο μετα "πολιτικά" και μια δεξιά με όλα τα άλλα. Χαμός. Αν "διαβάσετε" έτσι και το νέο σάϊτ πάλι το ίδιο έχουμε , μόνο που διαχωρίζουμε το κατεβατό με κατηγορίες 3. Για τα χρώματα θα συμφωνήσω με .... όλους. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι καυγάδες έγιναν, Ας το αφήσουμε λίγες ημέρες και το ξαναβλέπουμε 4. Είναι άδικες οι επικρίσεις για τα σχόλια. Υπάρχουν τα σχόλια που ανεβαίνουν αυτόματα, όπως και πριν και τα σχόλια που περιμένουν να τα εγκρίνω. Ο χρόνος για τα δεύτερα έχει μειωθεί πολύ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ - πάει το wordpress. Ευχαριστώ για την κατανοηση και την υπομονή σας και να είστε σίγουροι ότι θα είμαστε και πάλι στην πρωτοπορία. Των sites, όχι της TV

    • Megaliora avatar
      Megaliora @ Factorx 03/02/2014 20:18:09

      ''Υπάρχουν τα σχόλια που ανεβαίνουν αυτόματα, όπως και πριν και τα σχόλια που περιμένουν να τα εγκρίνω. Ο χρόνος για τα δεύτερα έχει μειωθεί πολύ'' Δυστυχώς δεν έχει μειωθεί ο χρόνος και πολλά σχόλια χάνονται (- κόβονται;) Άνευ λόγου. Το ζήτημα είναι να είμαστε πιο ελεύθεροι. Όχι να αλυσοδεθούμε κι άλλο.

  55. Τσιριγώτης avatar
    Τσιριγώτης 03/02/2014 19:09:06

    Καλό ξεκίνημα και από μένα. Μακάρι η νέα προσπάθεια εδώ στο Antinews να συμπέσει και με την αγωνιστική ανάταση της παράταξής μας.

  56. my way avatar
    my way 03/02/2014 19:17:17

    Καλή αρχή, καλή συνέχεια.

  57. Factorx avatar
    Factorx 03/02/2014 19:40:12

    Και κάτι που δεν το πρόσεξε κανένας .... χα χα χααααα Η κάθε κατηγορία είναι σαν ξεχωριστό σάϊτ, μιλάμε για πολύ μπροστά ...και οι εκπλήξεις τώρα άρχισαν

    • Τσιριγώτης avatar
      Τσιριγώτης @ Factorx 03/02/2014 19:51:06

      Φάκτορα,το ...μήλο δεξιά θα είναι μόνιμο;

      • Factorx avatar
        Factorx @ Τσιριγώτης 03/02/2014 20:04:18

        υπάρχουν και άλλα φρουτα!!!!

        • Τσιριγώτης avatar
          Τσιριγώτης @ Factorx 03/02/2014 22:46:36

          Χαίρομαι για την ποικιλία..

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Factorx 03/02/2014 19:59:41

      Εντολές εισαγωγής, κοπής, μετατόπισης παραγράφων, κειμένων, συμβόλων κλπ, δεν φαίνεται να είναι εφικτές. Τα κείμενα Word γενικά, δεν γίνονται αποδεκτά.

      • Factorx avatar
        Factorx @ η Dimi 03/02/2014 20:06:03

        Τι εννοεις dimi; και πριν δεν μπορούσες να παρεμβεις στο κειμενο της αναρτησησ

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Factorx 03/02/2014 20:34:45

          Εννοώ στο νέο πρόχειρο κείμενο και πριν την αποστολή του, βεβαίως. Ευχαριστώ.

      • MCA avatar
        MCA @ η Dimi 05/02/2014 18:02:52

        Όντως τα κείμενα word δεν γίνονται αποδεκτά.

  58. Antifon avatar
    Antifon 03/02/2014 19:47:44

    Kαλή αρχή.

  59. akenaton avatar
    akenaton 03/02/2014 19:50:28

    Εντυπωσιακό το νέο αντινιούζ. Η ανανέωση είμαι βέβαιος πως θα είναι αφετηρία για καινούριες επιτυχίες.

  60. ΜΙΣΕΛ ΦΙΛΙΜΑΤΟΣ avatar
    ΜΙΣΕΛ ΦΙΛΙΜΑΤΟΣ 03/02/2014 20:17:29

    καλορίζικα...έπεσε χρήμα βλέπω στο σαιτ!!!

  61. Petronius avatar
    Petronius 03/02/2014 20:35:28

    Καλή συνέχεια!

  62. Πανέξυπνη avatar
    Πανέξυπνη 03/02/2014 20:37:27

    Ανανέωση και Απογείωση! Και φυσικά AAAntinews!!!

  63. Καθαρός ουρανός avatar
    Καθαρός ουρανός 03/02/2014 20:48:34

    Πιο ψηλά, πιο δυνατά, πιο αντικειμενικά, ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑΑΑΑΑΑ!!!! Καλή αρχή

  64. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 03/02/2014 20:50:31

    Με τον χαρακτηρισμό "Μινιμαλιστικά" , εγώ εννοώ λιγοτερα χρώματα, λιγότερες γραμματοσειρές, λιγότερα σχέδια πχ δεξιά αριστερα θα έβαζα ενιάιο φόντο χωρίς γραμμές, δλδ απλούστερη μορφολογία. Μια ιδέα απλής μορφολογίας μας δίνει το antinews για τα κινητά. Σιγά σιγα θα διορθωθούν όλα αρκεί να επικρατήσει η αισθητική γραμμή του "επαίοντος" , όποιος κι αν είναι !

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΝΑΥΤΗΣ 03/02/2014 21:02:22

      Μα αυτό ακριβώς θέλαμε να αποφύγουμε Ναύτα μου. Παρακαλώ φύγε από το θωρηκτό και πήγαινε σε μια Φρεμ

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ Factorx 03/02/2014 21:10:01

        Οπως διατάζετε Ναύαρχε' μου ! Καλή συνέχεια !

      • παραμεθόριος avatar
        παραμεθόριος @ Factorx 03/02/2014 21:11:17

        λιγότερα θέματα να τα προλαβαίνουμε, πιο ενσωματωμενα χρώματα, και καλοτάξιδο.

  65. NewMask22 avatar
    NewMask22 03/02/2014 21:11:19

    Καλή επιτυχία και προσπαθήστε να διατηρηθεί η πολυγνωμία και η γρήγορη εμφάνιση των σχολίων και των απαντήσεων στους διαλόγους. Μόνο τα προσβλητικά σχόλια να αποκλείονται. Ευχαριστώ

  66. someone avatar
    someone 03/02/2014 21:24:05

    κεσατια & σημερα FACTORY OUTLET

  67. Νίκος avatar
    Νίκος 03/02/2014 21:28:53

    Στα παλια άρθρα κοβονται οι τελευταίες λεξεις της καθε σειράς και επίσης δεν εμφανίζονται οι ημερομηνίες.Το λεω για να το διορθώσετε. Κατα τα αλλα,καλη αρχη!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Νίκος 03/02/2014 21:33:54

      πες μου σε παρακαλώ ένα από τα άρθρα που εννοείς

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Factorx 03/02/2014 23:46:50

        "τρίζει η Τουρκια" πχ

  68. Υ. avatar
    Υ. 03/02/2014 21:45:35

    Αν και τα “παίρνω” σε θέματα ηθικής τάξης (..όπως υποκειμενικά την αντιλαμβάνομαι), τις καλύτερες ευχές μου στην οπτικογραφιστική ανανέωσή σας

  69. χορευτης avatar
    χορευτης 03/02/2014 21:56:01

    Καλη αρχη, το RSS feed αν μπορουσατε να φτιαξετε

    • Factorx avatar
      Factorx @ χορευτης 04/02/2014 00:07:13

      θα γίνει

  70. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/02/2014 22:36:09

    Καλη αρχη & καλοταξειδο.Μου αρεσουν τα χρωματα.

  71. τάσος avatar
    τάσος 03/02/2014 22:56:20

    καλή τύχη στο νέο αντινιουζ.

  72. Monica Bellucci avatar
    Monica Bellucci 03/02/2014 22:59:16

    Ο νέος είναι ωραίος μα ο παλιός είναι αλλιώς..... Μακάρι το καινούργιο να ξεπεράσει το προηγούμενο σε φιλελεύθερη αντιμετώπιση των σχολιαστών και σε ποιότητα.

  73. M.V avatar
    M.V 03/02/2014 23:05:48

    Κάθε μέρα και περισσότεροι, κάθε μέρα και καλύτεροι.

  74. Mεγάλες στιγμές avatar
    Mεγάλες στιγμές 03/02/2014 23:09:29

    Καλή αρχή και πάντα επιτυχίες. Θα μας πάρει λιγο χρόνο να το συνηθίσουμε

  75. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 04/02/2014 00:10:42

    Καλή συνέχεια στις αξιόλογες αναρτήσεις

  76. kkourk avatar
    kkourk 04/02/2014 00:49:24

    Καλή αρχή!

  77. Μίλτος avatar
    Μίλτος 04/02/2014 00:57:43

    Πολύ ωραίο παιδιά!!! Εύγε στο antinews

  78. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 04/02/2014 02:12:33

    Τώρα το είδα και... με γειά! Θα έλεγα, να βάλετε και κουμπί σχολιασμού στο τέλος των σχολίων, όπως παλιά, για να μην απαιτείται επιστροφή στην κορυφή των σχολίων, για σχολιασμό. Επίσης, όταν εμφανισθεί το πλαίσιο σχολιασμού, εμποδίζει την ανάγνωση της σελίδας πίσω του, αν και επιτρέπει το σκρολάρισμα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΠΗΛΕΑΣ 04/02/2014 02:24:56

      Αυτό τι είναι αδελφέ;

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Factorx 04/02/2014 16:07:22

        Σαν "κουμπί σχολιασμού" εννοώ το κουμπί "δημιουργία σχολίου", που έχετε αμέσως μετά την ανάρτηση. Επίσης, όταν πατήσεις "απάντηση", το πλαίσιο που δημιουργείται για τον σχολιασμό, με ταυτόχρονο γαλάζιο χρωματισμό της υποκείμενης σελίδας της αναρτήσεως και των σχολίων της εμποδίζει την ανάγνωσή της, πλην του αριστερού τμήματος, αν και τα 'ανω-κάτω" βέλη επιτρέπουν κύλιση (σκρολ). Πολλές φορές, μια απάντηση απαιτεί αναδρομή σε προηγούμενα, ή/και επόμενα σχόλια και, γι'αυτό θα ήταν χρήσιμη η δυνατότητα να εναλάσσεται στο προσκήνιο η σελίδα (για ανάγνωση) και το πλαίσιο (για σχολιασμό.

  79. Δεκανέας avatar
    Δεκανέας 04/02/2014 03:11:09

    Πολύ καλύτερη η εικόνα και οι διαμορφώσεις στα σχόλια. Ενα βασικό θέμα στα σχόλια που θα πρέπει να δείτε (ο έλεγχος επιβάλλεται σε κάθε περίπτωση) είναι να υπάρχει η δυνατότητα διόρθωσης σχολίων από τον σχολιαστή και έχουν αναρτηθεί και κάποιος τρόπος να παρακολουθούνται οι απαντήσεις. Η μοναδική πλατφόρμα (πέραν του facebook) που είδα και είναι βολική είναι το Disqus (το χρησιμοποιεί το skai). Δεν γνωρίζω αν έχει άλλες δυσκολίες (πχ κόστος) αλλά αξίζει.

  80. The undertaker avatar
    The undertaker 04/02/2014 08:02:30

    Ωραίο είναι factora, καλή επιτυχία

  81. Φελίζα avatar
    Φελίζα 04/02/2014 09:00:17

    Καλή αρχή στην νέα μορφή, με συνέχεια και συνέπεια στην ενημέρωση.

  82. cielo avatar
    cielo 04/02/2014 10:39:42

    Καλοριζικο το νεο layout. Μια λεπτομερεια μονο, το περιεχομενο της στηλης "Τελευταια σχολια" δεν ειναι πολυ ευκρινες. Μηπως θα μπορουσε η γραμματοσειρα να γινει και εκει bold; Ευχαριστω, να ειστε καλα, καλη συνεχεια.

  83. ak avatar
    ak 04/02/2014 11:27:20

    Ωραίο το layout για υπολογιστή, σε κινητό τηλέφωνο όμως δε βολεύει καθόλου.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ak 04/02/2014 12:53:18

      Και για τηλέφωνα θα φτιάξουμε

      • NewMask22 avatar
        NewMask22 @ Factorx 04/02/2014 13:07:23

        Μεγαλύτερη ταχύτητα στη ροή των σχολίων Φάκτορα, θα έχουμε; Δεν είναι μόνο μισό λεπτό :-(

      • valeriana avatar
        valeriana @ Factorx 13/03/2014 09:52:22

        Υπάρχει αυτό στο πρόγραμμα; Γιατί το site είναι πολύ βαρύ για κινητά και δυσανάγνωστο, σε αντίθεση με την προηγούμενη έκδοση.

  84. Βικυ avatar
    Βικυ 04/02/2014 12:15:13

    Μου αρεσει περισσοτερο απο το προηγουμενο.Καλη αρχη και με γεια!

  85. Λευκό Κοτσίφι avatar
    Λευκό Κοτσίφι 04/02/2014 13:41:28

    Όλα ωραία βρε παιδιά, αλλά αρχίζουν και μου λείπουνε εκείνοι οι διασκεδαστικοί διάλογοι πινγκ πονγκ σε πραγματικό χρόνο, μεταξύ διαφωνούντων σχολιαστών! Παρακαλώ, κάντε κάτι.... Λίγη ζωντάνια. Όχι αποστειρωμένη πληροφόρηση και απολύτως προβλεπόμενα σχόλια. Μακάρι να είναι θέμα χρόνου η επιστροφή στη χαλαρή ζεστασιά του παλιού Antinews.

  86. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 04/02/2014 17:14:25

    Ωοο, ωραίο! Με 'γεια, παιδιά και καλορίζικο. Τα μικροπροβλήματα της αρχής, οι "παιδικές ασθένειες" θα ξεπεραστούν σε λίγο καιρό, πιστεύω. Καλή δύναμη σε όλους μας!

  87. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 05/02/2014 02:55:52

    Ομολογώ ότι είχα καιρό να μπω και εξεπλάγην! Εξαιρετική δουλειά! Καλή νέα αρχή!

  88. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 05/02/2014 10:01:55

    Καλορίζικο! Πάντα τέτοια.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Σιωπηλός 05/02/2014 11:53:26

      Χαθηκε η αμεσοτητα της επικοινωνιας με την αργοπορια του ανεβασματος των σχολιων. Τωρα αν το θεμα ειναι οικονομικο τι να πω; πασο.... Μια βελτιωση ισως...να την περιμενουμε;

      • Τσιριγώτης avatar
        Τσιριγώτης @ Ρηνα 05/02/2014 13:37:16

        O Factorx αγαπητή Ρήνα υποσχέθηκε 30 δευτ. περίπου για το ανέβασμα των σχολίων,ακόμη είναι στο στάδιο της προσαρμογής,πιστεύω θα ομαλοποιηθούν τα πράγματα.

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Ρηνα 05/02/2014 13:47:26

        Κι εμένα αυτό είναι το παράπονό μου αγαπητή Ρήνα. Η απουσία του παιχνιδιού στη συνομιλία, που έκανε ζωντανή την επικοινωνία μας. Μακάρι να είναι τελικά όταν όλα στρώσουν, μόνο 30'' η καθυστέρηση εμφάνισης των σχολίων μας.

  89. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 05/02/2014 16:47:43

    Καλορίζικο! Ἀπὸ... ἀλλοῦ τὴν περιμέναμε τὴν ἀνανέωση καὶ ἀπ' ἀλλοῦ μᾶς ἦρθε.

  90. helios avatar
    helios 05/02/2014 21:24:05

    Κάποια θέματα που είχα αποθηκεύσει από το παλιό antinews δεν μου ανοίγουν πλέον,υποθέτω πρέπει να έχει να κάνει με την αλλαγή της πλατφόρμας.
    Δεν πρέπει να έχουν ανέβει όλα τα κείμενα (π.χ. Ο ελληνικός Ρουβίκωνας 10 Αυγ 2013) όπως και άλλα που έχουν ανέβει (π.χ. Τα κάλαντα στον Πρωθυπουργό 30 Δεκ 2013) υπάρχει μόνο ο τίτλος τόσο το κείμενο όσο και οι σχολιασμοί έχουν εξαφανιστεί.
    Επίσης πρέπει να είναι εφικτό όταν τοποθετείς στην αναζήτηση το όνομα ενός σχολιαστή να σου βγαίνουν όλα τα κείμενα που έχει σχολιάσει, όπως επίσης όταν τοποθετείς στην αναζήτηση μια λέξη-κλειδί από έναν σχολιασμό ενός σχολιαστή να σου βγαίνει το κείμενο που σχολίασε (όπως γίνεται στο google).

  91. Factorx avatar
    Factorx 06/02/2014 10:08:56

    Μετά τις παρατηρήσεις σας 1) Τα σχόλια των σχολιαστών βγαίνουν στον αέρα απ' ευθείας χωρίς αναμονή των 30 sec. (ενημερώνεται με σχετικό μήνυμα και ο σχολιαστής) 2) Μπορεί κάποιος να βάλει avatar 3) Ακόμα, τα στοιχεία του χρήστη όταν στέλνει μήνυμα αποθηκεύονται και την επόμενη φορά δε χρειάζεται να τα ξαναεισάγει

    • ΑΝνα avatar
      ΑΝνα @ Factorx 06/02/2014 11:24:16

      Σ΄εμένα δεν λειτούργησε.... :-(

      • Factorx avatar
        Factorx @ ΑΝνα 06/02/2014 23:23:06

        Το περίμενα. Στους συριζαίους δεν λειττοθργεί ποτέ

  92. ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΗΡΗΣ 06/02/2014 10:27:35

    καλή επιτυχία

  93. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 06/02/2014 11:28:13

    Περίμενα λίγες μέρες για να εκφέρω γνώμη. Στα ΘΕΤΙΚΑ: δείχνει πιο μοντέρνο Στα ΑΡΝΗΤΙΚΑ: (1) δείχνει πιο σκοτεινό και μουντό, ίσως λόγω των χρωμάτων στα banners των τίτλων των ενοτήτων. Έχω την άισθηση ότι "μπαίνω σε κλειστό δωμάτιο το σούρουπο" (2) μου άρεσε στο παλιό που οι σημαντικές/πρόσφατες έγγραφές ήταν πιο εύκολο να τις βρεις (ενώ, τώρα, οι "ενότητες" παίζουν κυρίαρχο ρόλο) ΟΜΩΣ, το βασικό στοιχείο του site παραμένει το περιεχόμενο: ξεχωριστό, διεισδυτικό και ποιοτικό, όπως πάντα

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κόνδωρας 06/02/2014 20:15:04

      Μα οι επιλογές παραμένουν πάντα 4 στην κορυφη. μια κεντρική και τρεις απο κατω. Το μόνο που άλλαξε σε αυτό είναι το ξεπερασμένο κυλιόμενο μενού

  94. Silvestro avatar
    Silvestro 06/02/2014 13:54:27

    Κι εγώ Avatar!

  95. Factorx avatar
    Factorx 06/02/2014 20:15:54

    Λειτουργεί και το RSS

  96. Roger Rabbit avatar
    Roger Rabbit 06/02/2014 22:44:38

    ...Δοκιμαστικό

  97. sxolioblog avatar
    sxolioblog 10/02/2014 22:23:49

    Καλοριζικο

  98. lornion avatar
    lornion 06/03/2014 15:11:54

    υπερασπιστείτε με ολη την δύναμη την χώρα,για να εξαφανιστεί η αβουλία που διακατέχει τον κόσμο. Ολοι οι καλοθρεμμένοι του πασοκ και της νεφελώδους αριστεράς στέκονται εμπόδιο στην πρόοδο της χώρας.

  99. Fiscal avatar
    Fiscal 30/03/2014 11:55:02

    Πώς μπορώ να ανατρέξω στο αρχείο του antinews; Πρέπει να "κλικάρω" κάπου, σε κάποιο υπερσύνδεσμο;Θα εκτιμούσα πολύ μία απάντηση. Ευχαριστώ.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Fiscal 30/03/2014 12:21:47

      Προς το παρόν η μηχανή αναζήτησης ψάχνει μονο τον τίτλο. Σε λίγες ημέρες θα έχουμε την καλύτερη που υπάρχει....λίγη υπομονή παρακαλώ