#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2011 19:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μεγάλη απάτη της παγκόσμιας υπερθέρμανσης



Για πόσο καιρό ακόμη θα μας κοροϊδεύουν κάποιοι ότι δήθεν οδηγούμαστε σε μη αναστρέψιμη υπερθέρμανση του πλανήτη;

Μας λένε πως η γη θερμαίνεται, και πως θα συνεχίσει να θερμαίνεται. Την ίδια ώρα που η Ευρώπη κυριολεκτικά παγώνει.

Με βάση κάποιες υπολογιστικές προβολές, που δείχνουν ότι σε 50-60 χρόνια από σήμερα, ίσως η μέση παγκόσμια θερμοκρασία θα ανέβει περίπου 4ο Κελσίου, κάποιοι επιτήδειοι επιστήμονες προσπαθούν  να μας πείσουν ότι θα πρέπει να μειώσουμε τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα. Υποτίθεται πως αυτό βασίζεται σε επιστημονικά στοιχεία, αλλά στη πραγματικότητα πρόκειται για σαχλαμάρα.

Κατ`αρχάς, οι κινδυνολόγοι δεν έχουν ιδέα από διοξείδιο του άνθρακα. Το θεωρούν ως μολυντικό παράγοντα, ενώ χωρίς τη παρουσία του δεν θα μπορούσε να υπάρξει ζωή στο πλανήτη μας. Πρόκειται για κάτι το διάφανο, το άοσμο, το άχρωμο, και όμως κάποιοι το παρουσιάζουν σαν κατάμαυρο πυκνό καπνό που βγαίνει από κάποια βρώμική καμινάδα. Ντροπή σε όσους υποστηρίζουν τέτοια ψέματα.

Όλοι μας εκπνέουμε διοξείδιο του άνθρακα, όπως εισπνέουμε οξυγόνο. Αυτό είναι μια βασική παράμετρος της ζωής. Όλα τα έμβια όντα, τα φυτά, τα έντομα, ακόμη και τα βακτηρίδια, εισπνέουν οξυγόνο και εκπνέουν διοξείδιο του άνθρακα. Γιατί όμως μας το κρύβουν;

Γιατί αφήνουμε στις κυβερνήσεις να μας πιπιλίζουν το μυαλό ότι το CO2 είναι βλαβερό, όταν ο κάθε κηπουρός γνωρίζει το αντίθετο; Γιατί οργανώνονται μεγαλειώδη συνέδρια στη Κοπεγχάγη και στο Κανκούν, έτσι ώστε οι πολιτικάντηδες και οι δήθεν πράσινοι ακτιβιστές να διασπείρουν ωμά ψέματα και γελοίες διαπιστώσεις;

Το όλο ζήτημα είναι τόσο παράλογο, που είναι να απορεί κανείς. Μήπως τρελάθηκε ο κόσμος; Γιατί ασχολούμαστε με την έννοια της μέσης θερμοκρασίας. Ακόμη και αν τα στοιχεία δεν ήταν διαβλητά, τι νόημα έχει η έννοια της μέσης θερμοκρασίας; Αν έχουμε καύσωνα στην Αφρική, αυτό θα ισοσταθμίσει μήπως μια χιονοθύελλα στη Σκοτία; Και αν κάποιος τρελαμένος στατιστικολόγος, χρησιμοποιήσει κάποιες αφηρημένες εξισώσεις για να καταλήξει στο ότι ο πλανήτης είναι κατά το 1/10 θερμότερος φέτος από ότι κάποια άλλη χρονιά στα τελευταία εκατό χρόνια, ποιον αλήθεια ενδιαφέρει;

Ενδιαφέρει αυτούς που παγώνουν την ίδια ώρα που αναγκάζονται να πληρώνουν κάποιους για ανεμογεννήτριες που δεν φέρνουν κανένα αποτέλεσμα. Ενδιαφέρει τους διεφθαρμένους πολιτικούς που παίρνουν μίζες από κάποιους, οι οποίοι επενδύουν σε δήθεν «καθαρές» μορφές ενέργειας, αποσκοπώντας μόνο σε οικονομικά κέρδη.

Πόσοι άραγε βουλευτές της Βρετανίας δεν έχουν ήδη επενδύσει σε ανεμογεννήτριες; Πόσοι δεν θα βγάλουν τρελά λεφτά, την ίδια ώρα που αυτά τα τέρατα καταστρέφουν το περιβάλλον, ρυπαίνουν τις βουνοκορφές, χαλάνε τις ακτογραμμές, και λεηλατούν τις εξοχές; Και όλα αυτά προκειμένου να μη παράγουν το ηλεκτρικό ρεύμα που χρειάζονται οι κατοικίες και οι βιομηχανίες μας; Αν αυτά τα άσχημα τέρατα απέδιδαν, τότε εντάξει, όμως δεν αποδίδουν. Χρησιμοποιούν τεράστιες ποσότητες τσιμέντου, χιλιόμετρα επί χιλιομέτρων από καλώδια, καταλαμβάνουν περισσότερα στρέμματα γης από οποιοδήποτε εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας, και στο φινάλε δεν λειτουργούν. Λειτουργούν μόνο όταν φυσάει δυνατός άνεμος, αλλά όχι πολύ δυνατός!

Πέραν των παραπάνω, προσπαθούν να μας πείσουν να στραφούμε στην αγορά ηλεκτρικών αυτοκινήτων, που όμως είναι εξίσου άχρηστα. Ποιος θέλει να έχει ένα αυτοκίνητο που χρειάζεται να μπει στη πρίζα όλο το βράδυ, μετά από μόλις 100-120 χιλιόμετρα διαδρομής; Υπάρχει υποκρισία. Κάπου αλλού, κάποιος θα πρέπει να παράξει αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα. Φαντάζεστε να περιμέναμε να φυσήξει ο άνεμος; Η αλήθεια είναι ότι χρειαζόμαστε εύκολο και άμεσο ρεύμα. Το ίδιο χρειάζονται τόσο οι πράσινοι, όσο και οι σύγχρονοι Λουδιστές. Τους φαντάζεστε να μένουν χωρίς ρεύμα, και άρα χωρίς φορητά κομπιούτερ, χωρίς twitter, χωρίς δηλαδή τη δυνατότητα να συνωμοσιολογούν εναντίον του κακού καπιταλισμού, ο οποίος όμως τους προσφέρει συνθήκες ζωής χωρίς προηγούμένο στην ιστορία της ανθρωπότητας;

Ανακεφαλαιώνοντας:

-Δεν είναι σίγουρο ότι ο πλανήτης θερμαίνεται.

-Δεν είναι σίγουρο ότι το διοξείδιο του άνθρακα επηρεάζει τη παγκόσμια θερμοκρασία (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα)

-Είναι σίγουρο πως το διοξείδιο του άνθρακα αποτελεί ένα φυσικό αέριο της ατμόσφαιρας.

-Είναι σίγουρο πως η θερμότητα εκπέμπεται από το ζεστό προς το κρύο, και ποτέ αντίστροφα.

-Είναι σίγουρο πως έχουμε πέσει θύμα απάτης.

Και όσοι πιστεύουν πως τέτοια πολύπλοκα ζητήματα θα πρέπει να αφήνονται στους ειδικούς, κάνουν λάθος. Είναι σαν να αφήνεις τη περιουσία σου στον πρώτο απατεώνα που σε πλησιάζει για να σε βοηθήσει. Όμως στη περίπτωση της πλανητικής υπερθέρμανσης, αυτός ο απατεώνας μας έχει ήδη επισκεφτεί, και μας κατακλέβει.

Ο κόσμος όλος θα πρέπει να ξυπνήσει και να αντιδράσει, πριν τα τέρατα της πλεονεξίας μας καταπιούν ολόκληρους.

S.A.-World Mysteries

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2011 19:15:16

    Ειναι ο νεος τροπος να βγαλουν $$ οι εξυπνοι ειδικα μεσω των Carbon Funds αλλα και πολλων επενδυτικων προιοντων απο τις Τραπεζες ( Green Bonds πχ το iPath/Barclays ).
    Χρεωνουν και πιστωνουν Πιστιοιητικα CO2 στον αερα!! Πληρωνουμε ολοι αυτο τον αερα.. αμεσα και εμεσα μεσω λογαριασμων ΔΕΗ. Πουλαμε νεας τεχνολογιας αυτοκινητα, φτιαχνουμε πρασινα σπιτια και σε λιγο θα φτιαχνουμε και πρασινες αγελαδες. Εχουν βγαλει μελετες για τα κοπρανα των αγελαδων!! ακομηε και μεχρι τον ελεγχο των γεννησεων διοτι το καθε παιδι δυνητικα θα παραξει εμεσα και αμεσα CO2 !! Μιλαμε για το φιασκο και το νταβατζιλικι του Αιωνα. Λενε οτι για καθε κιλοβατωρα που καταναλωνουμε απελευθερωνονται
    0,68kg CO2 , 5,8gr SO2, 2,5gr NOx... ΚΑΙ ???

    Οπως μας φορτωνουν το κοστος ΑΠΕ στους λογαριασμους γιθα να βγαινει ο ΔΕΣΜΗΕ και να πληρωνει τους παραγωγους με υπερηψηλες τιμες ( οπως πολυ σβωστα και αναλυτικα περιγραφει ο Αρχαιος ), ετσι θα μας φορτωσουν και τα προστιμα CO2 στη ΔΕΗ.. απο την παραγωγη ρευματος. Ειδη το 2009 η ΔΕΗ πληρωσε 50 εκ ευρω. Λιγα...

    ΠΠ

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/01/2011 19:27:34

    h**p://www.youtube.com/watch?v=EJRw5A37zBA&feature=player_embedded#!

    βίντεο όπου περιγράφεται το ανθρωποκτόνο μέλλον που επιφυλάσσει στην υπογεννητική Δύση η Νέα Τάξη, με σκοπό δήθεν τη προστασία του περιβάλλοντος και με πραγματικό σκοπό την αποκόμιση ιλιγγιωδών κερδών από:
    α. παγκόσμιους φόρους για κάθε παιδί πέραν του ενός που θα γεννιέται στις Δυτικές χώρες, εφόσον είναι η Δύση που έχει υψηλό κόστος για την εταιρειοκρατία [και στο βάθος ποινές και φυλακίσεις αλλά μαοκινέζικα]
    β. εκατοντάδες φόρους για κάθε λάμπα που θα καίμε, για κάθε γραμμάριο αέρα που θα αναπνέουμε, για κάθε γλάστρα βασιλικό και για κάθε ντοματιά στον κήπο ή στη βεράντα που θα καλλιεργούμε, για κάθε γίδα στο χωράφι, για κάθε αδέσποτο που θα φροντίζουμε.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 19/01/2011 19:46:05

      να σου δωσω ενα καλο στατιστικο?
      με 1.3% αυξηση πληθυσμου το χρονο, σε 780 χρονια θα εχουμε 1 ανθρωπο σε καθε 59μ2 Γης.
      με 1.3% αυξηση πληθυσμου το χρονο, σε 2.400 χρονια η μαζα των ανρθωπων θα ειναι ιση με αυτη της Γης.!!.

      κατι τετοια επιχειρηματα ερχονται να δωσουν λαβη στους υπευθυνους αρχοντες για να ελεγξουν την αυξηση του πληθυσμου.

      ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2011 19:30:49

    Ακριβώς όπως τα λές, αλληλούϊα!

    Οι δορυφορικές μετρήσεις δείχνουν ότι δεν θερμαίνεται ο Πλανήτης και η απλοϊκή εξήγηση είναι ότι εάν ανέβει, που ανεβαίνει, η πλανητική θερμοκρασία, η θερμότητα που θα εκπέμπεται προς το σύμπαν ισούται χοντρικά με Θ = [κάτι] * Τ^4 (εις την τετάρτη)

    Όσο ξεφουσκώνει η πίεση των μήντια (και αυτών που πιέζουν τα μήντια) βγαίνει προς τα έξω ότι το 99 ή 99,9999% του κλίματος επηρεάζεται από τον ήλιο, την τροχιά και τρόπο περιστροφής της γής, και την τροχιά της σελήνης (που ενοχλεί την θάλασσα, τα γεωτεκτονικά κλπ)

    Συγγνώμη που παραθέτω λινκ, αλλά στο http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/12/blog-post_24.html έχει μιά πρόσφατη ανασκόπηση (με βίντεο που μου έστειλε ο σοχλιαστής του ανινιουζ savvas)

    Για τον ήλιο στο http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/12/21-2338-utc-2.html

    Για το (ηλιογενές) λυώσιμο των πάγων στον ..Αρη(!) στο http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/12/blog-post_01.html

    Η πρώτη μου εισαγωγή στην Κλιματολογία στο http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/05/blog-post_07.html

    Η κλασσική πλέον επιστολή παραίτησης του Φυσικού Hal Lewis h++p://my.telegraph.co.uk/reasonmclucus/reasonmclucus/15835660/professor-emiritus-hal-lewis-resigns-from-american-physical-society/

    Η επίσης κλασσική (και συγκινητική κτά την γνώμη μου) συνένετυξη του James Lovelock στο BBC: h++p://news.bbc.co.uk/today/hi/today/newsid_8594000/8594561.stm

    Σε αντίθεση με την άποψη ότι οι αλλαγές στο κλίμα είναι δεν ανθρωπογενείς, ο Lovelock λέει ότι είναι (και) ανθρωπογενείς, με το CO2, αλλά 1) δεν "φταίμε" με την έννοια ότι όταν κρυώνεις ανάβεις κάτι για να ζεσταθείς, 2) είναι nonsense ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι με ΑΠΕ και τέτοια να αλλάξουμε οτιδήποτε, 3) ο Πλανήτης θα διορθώσει μόνος την την δικιά μας παρέμβαση και 4) enjoy life while you can.

    Τα στοιχεια ωστόσο (που μου βρήκε ο savvas) λένε ότι δορυφορικές μετρήσεις λένε ότι ο πλανήτης δεν θερμαίνεται (ή δεν θερμαίνεται σημαντικά)

    Συγγνώμη και πάλι για το μακρυνάρι.

  4. man8os avatar
    man8os 19/01/2011 19:36:59

    Εμενα μου αρεσουν τα ηλεκτρικα αυτοκινητα. Θα πρεπει να ειναι ωραιο παιχνιδακι. Σοβαρα τωρα, οταν τελειωνει το πετρελειο αυτα θα ειναι η λυση στις μεταφορες...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ man8os 19/01/2011 19:55:32

      Για την ώρα, στην Αμερική κάνουν περί το 10.000-15.000 παραπάνω. Οι μπαταρίες λιθίου είναι πανάκριβες (άντε πάρε ένα επανφορτιζόμενο τρυπάνι, 350 το τρυπάνι και 350 η μπαταρία)

      Το προβλημα είναι το λίθιο, αλλά έχει και για σένα ο αρχαιοπτέρυξ http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/01/blog-post_03.html

      Βασικά, υπάρχουν σκοτεινές σκέψεις να μας σπρωξουν σε ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ωστε να φορτίζουμε την νύχτα με νυχτερινό (και τους βοηθάμε στην διαχείριση δικτύου) . Ακριβό, πανάκριβο. Αν κάποτε υπάρχει πολλή και φτηνη πυρηνική από πχ τήξη, τότε θα μιλάμε για ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα. Γαι την ώρα σε ύφεση, αντε να σε πιέσουν να παίρνεις το τρόλλευ (που ρυπαίνει στην Πτολεμαϊδα). Τρόλλεϋ με αιολικά δεν παίζει... Δεν φυσάει συνέχεια.

      Μικρά ηλεκτρικά για πόλεις θα εμφανιστούν για αυτόυς που έχουν λεφτά (με αυτά που ξέρω σήμερα).Βέβαια, η GM, ανακοινώνει ηλεκτρικά.

  5. Nasos avatar
    Nasos 19/01/2011 19:43:47

    μπουουουουο το CO2 ανεβάζει την θερμοκρασία του πλανήτη μπουουουουουου
    τράβα να χρεωθείς στις τράπεζες για να αλλάξεις το 5 ετών αυτοκίνητό σου με ένα άλλο που εκπέμπει λιγότερο CO2 μπουουουουουουου
    αυτά βέβαια για τους κάτοικους των πλουσίων χωρών
    για τους φτωχές χώρες πάει κάπως έτσι: μπουουουουου μην φτιάχνεις βιομηχανία μπουουουουου ακολούθα το μοντέλο ανάπτυξης που σου προτείνουμε εμείς(τουρισμός και άγιος ο Θεός) μπουουουουου είναι πιο πράσινο και δεν σκοτώνει τους πιγκουίνους στον Βόρειο Πόλο

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/01/2011 20:01:42

    Εν τω μεταξύ το NSF (Εθνικό Ίδρυμα Επιστημών) στις ΗΠΑ ξεκίνησε ένα πρόγραμμα το οποίο ονονομάζεται Συνεργασία για Την Εκπαίδευση περί της Κλιματικής Αλλαγής, το οποίο μεταξύ άλλων θα "ενημερώνει" τους μετεωρολόγους για την κλιματική αλλαγή (δηλαδή την υπερθέρμανση).
    h--p://www.climatechangedispatch.com/home/8499-taxpayers-funding-nsf-program-to-teach-meteorologists-about-climate-change
    Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από τους αμερικανούς φορολογουμένους και όχι από τον Αλ Γκορ.

    (Η αλήθεια είναι ότι από τότε που η Πετρούλα σταμάτησε να λέει τον καιρό, η θερμοκρασία έχει πέσει λίγο)

  7. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 19/01/2011 20:20:04

    Το ότι είναι στημένες όλες αυτές οι ιστορίες δεν συζητείται... μου θυμίζει και λιγο το αντιγριπικό εμβόλιο και διάφορες άλλες επιδημίες, που είναι αποτελέσματα πειραμάτων σε LSE (large scale experiments). Οι τοξίνες που μας σερβίρονται συνήθως γίνονται πίπα και βγάζουν μία στις 100 των περιπτώσεων. Και ο κοινός παρανομαστής σε όλα αυτά είναι ένας: Το αθέμιτο κέρδος...
    Και οι πληρωμένοι κονδυλοφόροι δεν λείπουν για να μας ενημερώνουν (κοιμήζουν)... Ούτε και τα κυβερνητικά τσιράκια φυσικά... σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης... Τώρα μούρθε στό νού και το τσιγάρο, πόσο βλαβερό είναι...
    Ναί είναι 10% βλαβερό... το υπόλοιπο 90% είναι όλα τα σκατά πού μας ταϊζουνε. Και φυσικά το φρούτο μας ήρθε από το αμέρικα που τρώνε τα χειρότερα σκατά που υπάρχουν στον πλανήτη...
    Και επειδή... έχω κάποια ηλικία και (λέω...) δεν τα έχω χάσει τελείως, θυμάμαι τι έτρωγα στα χρόνια της φτώχιας 50-60 και τι τρώγω σήμερα... Καμία σχέση. Και η γιαγιά μου (από την πόλη) κάπνιζε μια κούτα των 88 την ημέρα και έπινε και μισή οκά ούζο, αλλά έτρωγε (και όλοι στο σπίτι) τα φυσικά προιόντα της περιοχής, που ήτανε πλούτος, (μιλάω για Θεσσαλονίκη), πέθανε 88 χρόνων... από γηρατειά.
    Σήμερα το CO2 μας μάρανε... business...

    Χαρίλαος

  8. Decodex avatar
    Decodex 19/01/2011 20:24:46

    Ο πλανήτης αλλού θα θερμαίνεται και αλλού θα παγώνει.
    Διανύουμε την άνοιξη και πάμε προς το καλοκαίρι των παγετωνικών περιόδων. (εποχές μέσα στις εποχές που διαρκούν χιλιάδες χρόνια).
    Τα υπόλοιπα είναι μπούρδες.
    Βάζουν και τα παιδιά το χεράκι τους με το HAARP αλλά ακόμη φοβούνται.. εδώ κάψανε τη Μόσχα αλλά δεν ξέρανε που θα σκάσει ο αντίκτυπος...Tελικά έσκασε στο Πακιστάν (βάλε και κάτι σεισμούς πρόσφατους). Παιχνίδια...
    Κάποια στιγμή θα αρχίσει να ξεπαγώνει η Ανταρκτική και εκεί είναι που θα πάθουμε την πλάκα της χιλιετηρίδας.

    • Decodex avatar
      Decodex @ Decodex 19/01/2011 20:30:55

      Πλάκα, όχι από το επιπλέον νεράκι που θα γίνει ο πάγος αλλά από το τι θα δούμε να υπάρχει κάτω από τους "αιώνιους" πάγους.

  9. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 19/01/2011 22:18:40

    Ισως οι φίλοι σχολιαστές βρουν ενδιαφέρον το βιβλιο του Jean de Kervasdoue καθηγητή οικονομικών της υγείας στο CNAM ” ΚΙ ΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?” (εκδ ΠΟΛΙΣ) που ασχολείται με διάφορους μύθους και ηθελημένες και αθέλητες παρεξηγήσεις σχετικά με θέματα οικολογίας,υγείας κλπ

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 19/01/2011 23:48:40

    κι αν συμβαίνουν και τα δύο; δηλαδή και θερμαινόμαστε και μας προτείνουν λάθος λύσεις για να τα οικονομήσουν;

  11. ierofantis avatar
    ierofantis 19/01/2011 23:58:54

    Για όσους ανησυχούν για το πετρέλαιο, την παγκόσμια υπερθέρμανση και την τύχη των ορυκτών καυσίμων να υπενθυμίσω ότι οι πρώτοι κινητήρες εσωτερικής καύσης έκαιγαν είτε νερό είτε φωταέριο...

    Και αυτά πίσω στο 1800, απαρχές της βιομηχανικής επανάστασης στην Ευρώπη.

    Φανταστείτε τώρα αντί της εξέλιξης των ντιζελομηχανών ή των βενζινοκινητήρων, να είχαν επενδυθεί 200 χρόνια και αμέτρητα κεφάλαια, στην εξέλιξη ατμομηχανών ή μηχανών που καίνε αέριο.

    Πήραμε λάθος δρόμο στη εξέλιξη της μηχανικής αλλά όχι τυχαία...

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ ierofantis 20/01/2011 00:09:23

      Τι πάει να πει "έκαιγαν νερό";;;; Το φωταέριο είναι παρόμοιας χημικής σύνθεσης με το "φυσικό αέριο" μόνο που παραγόταν από απόσταξη άνθρακα. Η τεχνολογία υπάρχει και σήμερα. Μπορούν οι κινητήρες εσωτερικής καύσης να λειτουργήσουν με υγραέριο. Κυκλοφορούν πολλά τέτοια οχήματα.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Professor Moriarty 20/01/2011 00:18:27

        Έκαιγαν νερό σημαίνει ότι το 180ο που πρωτοφτιάχτηκε ο κινητήρας εσωτερικής καύσης δεν είχε απλώς ανακαλυφθεί το πετρέλαιο και η τεχνολογία καύσης του σε κινητήρα. Οι ατμομηχανές εσωτερικής καύσης ήταν οι πρώτες που έκαιγαν καύσιμο εντός θαλάμου μέσα στη μηχανή και όχι εκτός αυτής, εξ ου και ο όρος μηχανή εσωτερικής καύσης.

        Αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν είναι το νόημα της ανάρτησής μου αυτό και ίσως να οφείλεται και σε μένα που δεν το έδωσα πιο παραστατικά, και ζητώ συγνώμη.

        Το νόημα είναι ότι αν επί 200 χρόνια και επενδύοντας τεράστια κεφάλαια είχαμε αποφασίσει σαν ανθρωπότητα να εξελίξουμε τους κινητήρες εσωτερικής καύσης με καύσιμα άλλα, πλην των ορυκτών, είμαι βέβαιος ότι τώρα δεν θα μιλάγαμε για υπερθέρμανση και άλλα τινά...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ierofantis 20/01/2011 00:33:18

          εεε... εν τάξει... Οι ατμομηχανές είχαν νερό για τον θερμοδυναμικό κύκλο, αλλά η καύση ήταν εξωτερική (τα ξύλα έκαιγαν έξω από το καζάνι), σε αντίθεση με την βενζίνη που καίγεται μέα στο καζάνι (εσωτερικής καύσεως). Βρε μην άγχεστε. Μια χαρα είναι είναι οι κινητήρες. Λεφτά δεν θα έχουμε να τους κινούμε.

          Ούτε για το κλίμα μην άγχεστε. Το άγχος δημιουργεί υπογεννητικότητα (Να ορίστε βρήκα γιατί μας αγχώνουν, για να μην κλπ)

          • sawas avatar
            sawas @ archaeopteryx 20/01/2011 01:49:12

            και εγώ αυτό πίστευα αλλά μάλλον πρέπει να το αναθεωρήσω

            h**p://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/graph.do?tab=graph&plugin=0&pcode=tsdde220&language=de&toolbox=type

            Αν δεις η χρονιά που ξεκίνησε η υπογεννητικότητα (χωρίς στατιστική τεκμηρίωση) ήταν το 1993.

            Η χαμηλότερη τιμή της το 1999-2001 και μετά άνοδος……

            Η μεγαλύτερη τιμη τις τελευταίες χρονιές…2008-2009

            Το ερώτημα είναι: Γιατί συμβαίνει αυτό την πιο δύσκολη οικονομική χρόνια? Το ανχος δεν παίζει ρόλο?

            Ποιοι παράγοντες συμβάλουν στην αύξηση του αριθμού των γεννήσεων? Μετανάστες?

            Θέλει ψάξιμο

            Ευχαριστώ Αρχαίε

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ ierofantis 20/01/2011 00:43:28

          Ιεροφάντη, δεν μας τα λες καλά. Οι ατμομηχανές είναι μηχανές εξωτερικής καύσης. Για να λειτουργήσουν έκαιγαν αρχικά λιθάνθρακα. Μπορείς να κάνεις ατμομηχανή και με ντήζελ. Τα πυρηνοκίνητα ατμονηχανές έχουν, ατμοστροβίλους.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Professor Moriarty 20/01/2011 00:47:31

            Μηχανικός δεν είμαι.

            Σας ερωτώ όμως εσάς που μάλλον κατέχετε περισσότερα επί του θέματος.

            Μπορεί το νερό να αποτελέσει καύσιμο μηχανής εσωτερικής καύσης και αν όχι γιατί.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ ierofantis 20/01/2011 00:49:34

            Αστειεύεσαι μάλλον. Έχεις δοκιμάσει ποτέ να "κάψεις" νερό;

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Professor Moriarty 20/01/2011 00:52:45

            Τί εννοείς; Να βράσω νερό ή κάτι άλλο;

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Professor Moriarty 20/01/2011 00:57:31

            !!! Άλλο "βράζω", άλλο "καίω". "Καίω" σημαίνει από χημική άποψη ότι ενώνω κάποια χημική ουσία με οξυγόνο. Το νερό είναι ένωση υδρογόνου με οξυγόνο. Άρα είναι από μιά άποψη "καμένο" υδρογόνο. Μπορείς βέβαια να κάψεις υδρογόνο. Θα πάρεις μπόλικη ενέργεια και νερό.

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ Professor Moriarty 20/01/2011 01:02:42

            Τα ρωτάω, γιατί πέρυσι - πρόπερσι διάβασα μια μελέτη για μια κατασκευή κινητήρα ο οποίος μέσω χημικής αντίδρασης μετατρέπει το νερό σε υδρογόνο και οξυγόνο, παράγοντας ηλεκτρική ενέργεια που με τη σειρά της τροφοδοτεί ηλεκτροκινητήρα αυτοκινήτου.

            Αυτό αυτό αληθεύει, και αυτή η καινοτομία έγινε μόλις προ διετίας, σε περιραματικό στάδιο - και εδώ έρχομαι ξανά στο αρχικό κύριο νόημα της αρχικής μου τοποθέτησης - αν είχαμε 200 χρόνια εξέλιξης αυτών των τεχνολογιών πίσω μας, απλώς δεν θα νοιαζόμασταν για ορυκτά καύσιμα.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Professor Moriarty 20/01/2011 01:34:43

            Ιεροφάντη, ομολογώ ότι δεν βγάζω νόημα από αυτά που γράφεις. Μάλλον αναφέρεσαι σε fuel cells. Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια η προσπάθεια να εισαχθεί ως καύσιμο το Η2. Αλλά υπάρχουν δύο μεγάλα προβλήματα. 1) Η παραγωγή Η2, 2) Η αποθήκευση. Μπορείς με διάφορους τρόπους να παράγεις Η2. Μπορείς να το πάρεις και από το νερό με ηλεκτρόλυση, αλλά χρειάζεσαι πολλή ενέργεια, όπως γράφει και ο Αρχαίος μας.

            Υπάρχει πολλή έρευνα σε αυτό το θέμα. Ένας μάλιστα Έλληνας ερευνητής, καθηγητής τώρα, έχει εφεύρει μία συσκευή που παράγει Η2 από νερό με καταλυτική διαδικασία, χρησιμοποιώντας ηλιακή ενέργεια. Πήρε μάλιστα πριν μερικά χρόνια και το βραβείο Ντεκάρτ. Όλα αυτά είναι ακόμη σε πειραματικό στάδιο.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ ierofantis 20/01/2011 01:06:13

            Μην παιδεύεσαι, το νερό δεν μπορεί να είναι "καύσιμο". Δεν καίγεται, δεν μπορεί να παράξει έργο. Εκτός εάν ο Θεούλης το εξατμίσει, το κάνει βροχη και μαζευτεί σε κανένα ποτάμι και του φορέσουμε Υδροηλεκτρικό φράγμα.

            Αλλά σε αυτή την περίπτωση ο Θεούλης κάνει τό έργο. (Ο ήλιος, τα σύννεφα, ο αερας, η βροχή, η λεκάνη απορροής, το υψόμετρο) ΟΧΙ το νερό.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ archaeopteryx 20/01/2011 01:09:13

            και για να φτιάξεις υδρογόνο, θες ενέργεια. Πολλή ενέργεια. Η λεγομένη οικονομία υδρογόνου προϋποθέτει πολλή φτηνή πυρηνική ενέργεια (ούτε εκεί είμαστε ακόμα)

            Για να μην σκας. Ο πλανήτης έχει άφθονα ορυκτά. Κούτσου κούτσου θα βάλει και συμβατικά πυρηνικά. Με κάνένα μιράκολο θα κάνει κάτι και με το ιερό τέρας της τήξης. Η τήξη είναι σαν τον Ήλιο.

  12. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 20/01/2011 00:47:25

    πιο παλιά οι άνθρωποι πίστευαν στη θρησκεία: να προσέχουμε γιατί θα πάμε στην κόλαση και θα καούμε.
    σήμερα οι άνθρωποι πιστεύουν στην επιστήμη: να προσέχουμε γιατί θα υπερθερμανθεί ο πλανήτης και θα καούμε.
    θρησκεία και επιστήμη είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.
    κοινός παρονομαστής είναι το άγχος.
    υπήρξε το μεταβατικό στάδιο μετά το σοκ της βιομηχανικής επανάστασης, όπου έπρεπε οι ισχυροί να είναι καλοί γιατί θα γινόταν πυρηνικό ολοκάυτωμα και θα καιγόμασταν, αλλά αυτό ήταν πολύ βάρβαρο ακόμη και για μανιπιουλάρισμα και αποσύρθηκε.

  13. ierofantis avatar
    ierofantis 20/01/2011 01:06:30

    Καλή συνέχεια από τον ierofantis...

    Υ.Σ. Professor Moriarty, thanks for the tips.

  14. rage avatar
    rage 20/01/2011 08:39:12

    Μα τι είναι αυτα τα πράγματα;
    Δηλαδή τα αυτοκίνητα, οι βιομηχανίες δεν ρυπαίνουν;
    Μπορεί η θερμοκρασία του πλανήτη να μην αυξάνεται, μπορεί να μην υπάρχει τρύπα του όζοντος, αλλα ποιός μπορεί να αμφισβητήσει τη ρύπανση; Το νησί από πλαστικά στον ειρηνικό ωκεανό;
    Τα μεταλλαγμένα, τη μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα, τα μικροσωματίδια στις πόλεις, τα σκουπίδια που έχουν γεμίσει τις φτωχές χώρες, τις χωματερές, την ανακύκλωση εις βάρος αφρικανικών χωρών που γίνοται περιοχές διάλυσης, τη ρύπανση των ποταμών, των θαλασσών, την εξαφάνιση των ειδών, την ολική καταστροφή τεράστιων εκτάσεων για ξυλεία ή από τις πυρκαγιές, ένα σωρό ακόμα γεγονότα, ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΠΟΥΛΗΜΕΝΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ.

    Μπορεί να μην υπάρχει φαινόμενο θερμοκηπίου, ναι. Αλλά η ανθρωπότητα, για χάρη του κέρδους των λίγων, υπόκειται σε μια ανευ προηγουμένου επιβάρυνση του επιπέδου διαβίωσής της μέσα από την καταστροφή του περιβάλλοντος.

    Όποιοι διατείνονται για την απάτη του θερμοκηπίου, ας κοιτάξουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη κι ας αναλογιστούν πόσο συμβάλλουν στη μόλυνση.
    Το διοξείδιο του άνθρακα τους μάρανε...

  15. bar avatar
    bar 20/01/2011 09:42:19

    Παλικαρια, εγω προσωπικα είμαι επιφυλακτικός και με τις δύο απόψεις.
    Για μένα η αληθεια είναι στο μέσο.
    Ναι με το CO2 ειναι μέρος της ζωης και του κυκλου και εφοσον υπάρχει δεσμευμενο σε μορφη κάρβουνου και πετρελαίου θα πει οτι υπήρχε ελεύθερο καποτε στην ατμόσφαιρα πολύ πολυ παλία, αλλα ότι προκαλεί και θέρμανση ειναι αδιαμφισβητητο.
    Το κλίμα της γης έχει ξαναπεράσει μεγάλες συγκεντρώσεις CO2 και στα προιστορικά χρόνια με αποτέλεσμα να ύπήρξε θερμότερο, καθώς και στην σχετική πρόσφατη εποχη των παγετωνων έχει υπάρξει ψυχρότερο.

    Με λίγα ΄λόγια θέλω να πω ότι όλα φυσικά ειναι. Και η θέρμανση και η ψήξη του κόσμου. Τώρα, άμα συμβάλουμε και εμείς αυτό είναι μαλλόν σίγουρο και αναπόφευκτο. Είναι επίσης (για μένα) αληθές ότι τα μεγαλολαμόγια ενστερνιζομενα "πρασινες ιδέες" σκοπεύουνε να και ήση θησαυρίσουνε.

    Πάντα έτσι γίνετε. Τόρα, εάν ένα 0,5 βαθμός συνολικής θέρμανσης μπορεί να δημιουργήσει ανώμαλίες αυτό είναι δεδομένο. Το ατμοσφερικό σύστημα είναι σε δυναμική ισορροπία. Άμα το ζεστανεις κατα τι, δεν θα πει ότι ζεσταθηκαμε λιγουλι, αλλα αλλάζει άρδην η συμπεριφορα υποσυστηματων και για τους κατα τόπους μπορουν να υπάρξουν "πρωτογνορα" φαινόμενα.

    Τελος, πέραν του διοδιδίου του άνθρακος, για μενα παλι, εκείνο που επηρεάζει το κλίμα κατακόρυφα είναι η φανερή και κρυφή ηλιακή δραστηριότητα, που όλοι μας τη θεωρούμε δεδομένη και σταθερή.

  16. Αλέξανδρος Δελάρζ avatar
    Αλέξανδρος Δελάρζ 20/01/2011 15:12:22

    Μάλλον θα συμφωνήσω με τον bar, ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Το ζήτημα της υπερθέρμανσης του πλανήτη είναι μάλλον τραβηγμένο και σίγουρα οι πολυεθνικές που θέλουν να κάνουν νέες μπίζνες, να επενδύσουν -μαρξιστικά μιλώντας- το υπερσυσσωρευμένο κεφάλαιό τους που θέλει απεγνωσμένα διέξοδο, επενδύουν στην πράσινη τεχνολογία, ηλεκτρικά αυτοκίνητα, φωτοβολταϊκά κ.α. κι έχουν μάλιστα σαν πολιτικό τους εργαλείο την σοσιαλδημοκρατία που είναι στα πάνω της (ο δικός μας Γιωργάκης είναι και πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς) και έχουν στα προγράμματά τους την πράσινη ανάπτυξη.
    Όχι πώς δεν είναι καλές οι καινούριες τεχνολογίες. Μια εξέλιξη είναι, αλλά μια και την προωθούν οι πολυεθνικές, αυτές και μόνο αυτές θα ξαναβγάλουν τρελά κέρδη από τα επανενδεδυμένα κέρδη τους των προηγούμενων δεκαετιών.
    Το πιο ζόρικο πρόβλημα βασικά είναι η βαθμιαία εξάντληση των πρώτων υλών κι όχι κατ' ανάγκη των καύσιμων πρώτων υλών. Πετρέλαιο μπορεί και να χει ακόμα μπόλικο. Γι' αυτό κι ένας άλλος επικερδής τομέας για την επιχειρηματικότητα είναι πια η ανακύκλωση.
    Όσο για τη μόλυνση, μάλλον ισχύει αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω ότι η γη θα προσαρμοστεί, αλλά μπορεί να αργήσει λίγο αυτό καθώς η "κλιματική αλλαγή" συμβαίνει γρηγορότερα απ' ότι τα φυσικά συστήματα και οι οργανισμοί προσαρμόζονται στη νέα κατάσταση. Αυτό ούτε καλό είναι όυτε κακό. Είναι αυτό που είναι. Ποιος ωφελείται απ την κατάσταση, ποιος επενδύει σ' αυτά και κάνει μπίζνες, εκεί είναι το πρόβλημα.

  17. diavgasi avatar
    diavgasi 20/01/2011 16:29:43

    "ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ"................

  18. lampros avatar
    lampros 20/01/2011 16:33:59

    Απίστευτη μπαλαφάρα το άρθρο, και αφορμή για τον κάθε καφενειακό «ειδικό» να πεί τα δικά του που δήθεν καταρρίπτουν την επιστημονική κοινότητα...

    Έλεος... Δηλαδή αυτά δεν θα τα έγραφε ούτε μαθητής πρώτης δημοτικού ―μόνο τελειωμένο Αμερικανάκι...

    «Μας λένε πως η γη θερμαίνεται, και πως θα συνεχίσει να θερμαίνεται. Την ίδια ώρα που η Ευρώπη κυριολεκτικά παγώνει.»

    Η Ευρώπη που είχε ρεκόρ επί ρεκόρ καύσωνα; Το θερμότερο καλοκαίρι του αιώνα στην Αγγλία; Που 20 Ιανουαρίου και έξω (στην Αθήνα) κυκλοφορείς και με μπλουζάκι;

    Και εν πάσει περιπτώση, τι αηδίες «μας λένε» και «μας λένε»; Ό,τι διαβάζει στα ΜΜΕ σχολιάζει και ξέρει μόνο; Να διαβάσει και τις μελέτες τις ίδιες, να διαβάσει και τα στατιστικά στοιχεία. Και να μάθει ότι παγκόσμια θέρμανση δεν σημαίνει αύξηση της θερμοκρασίας σε όλο τον πλανήτη. Μεταφράζεται σε διαταραχή των καιρικών και οικολογικών ισσοροπιών, που μπορεί να οδηγήσει σε απίστευτη κακοκαιρία σε άλλες περιοχές έως ήλιο και ξηρασία αλλού.

    Με βάση κάποιες υπολογιστικές προβολές, που δείχνουν ότι σε 50-60 χρόνια από σήμερα, ίσως η μέση παγκόσμια θερμοκρασία θα ανέβει περίπου 4ο Κελσίου, κάποιοι επιτήδειοι επιστήμονες προσπαθούν να μας πείσουν ότι θα πρέπει να μειώσουμε τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα. Υποτίθεται πως αυτό βασίζεται σε επιστημονικά στοιχεία, αλλά στη πραγματικότητα πρόκειται για σαχλαμάρα.

    Η αύξηση κατά 4 βαθμούς ίσως μάλλον υπερβολική, αλλά ότι θα έχουμε τεράστια αύξηση δεν το αμφισβητεί κανείς ―ούτε ότι πρέπει να μειώσουμε τους ρύπους. Και «πρόκειται για σαχλαμάρα» η επιστημονική θέση επειδή το λέει ένας τυχαίος γραφιάς, που μετά πετάει απίστευτα μαργαριτάρια όπως:

    «Κατ`αρχάς, οι κινδυνολόγοι δεν έχουν ιδέα από διοξείδιο του άνθρακα.»

    Ναι, περίμεναν το άρθρο σου για να το μάθουν οι χημικοί, βιολόγοι, φυσικοί, κλιματικοί επιστήμονες και λοιποί...

    Το θεωρούν ως μολυντικό παράγοντα, ενώ χωρίς τη παρουσία του δεν θα μπορούσε να υπάρξει ζωή στο πλανήτη μας.

    Τι να σχολιάσεις από αυτή τη σαχλαμάρα ολκής; Ότι το ίδιο ισχύει και για το φώσφορο π.χ. είναι απαραίτητο για τη ζωή, αλλά τρομερό δηλητήριο; Ότι αν το οξυγόνο που είναι επίσης απαραίτητο για τη ζωή, αυξηθεί, θα πεθάνουμε όλοι; (όπως έχει συμβεί στην αρχή της ιστορίας της Γης, σκοτώνοντας το 90% των οργανισμών που υπήρχαν τότε).

    Πρόκειται για κάτι το διάφανο, το άοσμο, το άχρωμο, και όμως κάποιοι το παρουσιάζουν σαν κατάμαυρο πυκνό καπνό που βγαίνει από κάποια βρώμική καμινάδα.

    Εδώ μπερδεύει τι βλέπει στις αφίσες περιβαλλοντολογικών οργανώσεων ας πούμε, που βέβαια αναφέρονται σε όλων των ειδών τους εργοστασιακούς ρύπους, και το μπερδεύει με το τι θεωρούν όσοι μιλάνε για την κλιματική αλλαγή ότι είναι CO2;