#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2012 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κρίση ευνοεί την πορνεία



Μπορεί η οικονομία της Ισπανίας να είναι στο χείλος του γκρεμού, υπάρχει όμως ένας τομέας της που ανθίζει. Η πορνεία.

Ειδικά στις περιοχές που συνορεύουν με την Γαλλία, όπου χιλιάδες κυριολεκτικά γυναίκες, μαζεύονται στους εθνικούς και επαρχιακούς δρόμους, προσφέροντας το κορμί τους για περίπου €50.

Από τις 400.000 περίπου ιερόδουλες που εργάζονται στην Ισπανία, το 90% προέρχεται από άλλες χώρες, με το 30% να είναι από χώρες της Βαλκανικής, της Αφρικής, ακόμη και από τη Κίνα!

Όπως λέει μια Ισπανίδα επίτροπος για ζητήματα ισότητας, «παλιά οι νέοι σύχναζαν στις ντίσκο. Τώρα συχνάζουν σε πορνεία. Είναι μια μορφή διασκέδασης για αυτούς».

Η αλματώδης άνθηση της πορνείας στην Ευρώπη οφείλεται κυρίως  στα ανοιχτά σύνορα της ΕΕ, στις φτηνές μετακινήσεις, και  στο γεγονός ότι η πορνεία είναι μεν νόμιμη, αλλά ελάχιστα ελέγχεται από το κράτος.

Πρόσφατα, σε μια μικρή μεθοριακή κωμόπολη της Ισπανίας άνοιξε ένα πορνείο με 101 δωμάτια!

Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα πορνεία σε ολόκληρη την Ευρώπη.

nytimes.com

S.A.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. foofootos avatar
    foofootos 08/04/2012 10:29:19

    Και μετά λένε ότι δεν επιτεύχθηκε ανάπτυξη... ιδού η Ισπανία, ιδού και το πήδημα!

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/04/2012 11:04:30

    101 δωμάτια; αυτού του είδους οι ''επιχειρήσεις'' εντάσσονται στο ΕΣΠΑ;

  3. airman avatar
    airman 08/04/2012 11:33:34

    Η πορνεία ως φαινόμενο κρίνεται και ανάλογα με την κουλτούρα και τα ήθη κάθε λαού. Και η διαχείρισή του είναι ανάλογη.
    Πριν 15 χρόνια στην Ιταλία διαπίστωσα ότι σε συγκεκριμένες περιοχές, κοντά μεν αλλά εκτός πόλεων, έβλεπες αυτό που βλέπουμε στο κέντρο της Αθήνας (για μη ευρωπαϊκής προέλευσης ''πληθυσμό''). Και δεν μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις ούτε για το νότιο καμμάτι της χώρας, όπως κάποιοι μορεί να φανταστούν
    Όσο για τον ευρωπαϊκής προέλευσης ''πληθυσμό'' (κυρίως από την πρώην Σοβιετική Ένωση και τις χώρες του Ανατολικού μπλόκ) απλά ξεχώριζε, λόγω σωματομετρικών χαρακτηριστικών, στους χώρους διασκέδασης (αρκεί να ήξερες να τον ''διακρίνεις'').
    Εμείς εδώ και σε αυτόν τον τομέα τα έχουμε κάνει ......

  4. occultist avatar
    occultist 08/04/2012 11:34:48

    ""Πρόσφατα, σε μια μικρή μεθοριακή κωμόπολη της Ισπανίας άνοιξε ένα πορνείο με 101 δωμάτια!
    Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα πορνεία σε ολόκληρη την Ευρώπη."""

    Διαφημιστικές Υπερβολές!!!!! Το μεγαλύτερο πορνείο ειναι η Ελλάδα. Δέκα εκατομ΄΄υρια΅Ελληνες εκπορνεύτηκαν από το Πασόκ του Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου.

  5. Εγώ avatar
    Εγώ 08/04/2012 11:39:08

    Επίσης, οφείλεται στη γενικότερη έκπτωση των ηθικών αξιών στις ευρωπαϊκές χώρες.

    Το σώμα δεν είναι πια ιερό, είναι "κορμί", ένας κορμός, ένα κούτσουρο για το πελεκάει όποιος θέλει.

    Η πορνεία δεν είναι μόνο αυτή που παρατηρείται στους ισπανικούς αυτοκινητοδρόμους, αλλά και η τάση πολλών Ελληνίδων μανάδων να βγάζουν τις κόρες τους στο κλαρί (π.χ. σε κάτι δεξιώσεις γάμων) προσδοκώντας τον πλούσιο γαμπρό.

    Η πορνεία δεν είναι μόνο η κονσομασιόν στα κωλόμπαρα, αλλά και οι "πουτανιές" που κάνουμε όλοι μας ώστε να μας συμπαθήσει το αφεντικό περισσότερο από τους ανταγωνιστές μας, το γλύψιμο και η κολακεία.

    Η πορνεία δεν είναι μόνο τα 50 ευρώ για μισή ώρα σεξουαλικής συνεύρεσης, αλλά και τα 3.000 και 5.000 και 15.000 ευρώ που κερδίζουν οι παίκτες στα ριάλιτι, συχνά δεχόμενοι να υποβληθούν σε ταπεινώσεις και εξευτελισμούς που απάδουν προς την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

    Σε τελική ανάλυση, οι πόρνες των αυτοκινητοδρόμων είναι απλώς πιο έντιμες, από τις πόρνες των νυφοπάζαρων, των γραφείων και των ριάλιτι.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Εγώ 08/04/2012 12:08:40

      !!! να συμπληρώσω μόνο και την κατηγορία εκείνων των γυναικών (ή και αντρών ) που, χωρίς να υπάρχει καμία ανάγκη επιβίωσης, προσφέρουν ''υπηρεσίες'' για το χαρτζιλίκι τους..

      • airman avatar
        airman @ ΕΥΑ 08/04/2012 12:48:05

        Τέτοιου είδους ''υπηρεσίες'' για το χαρτζιλίκι μάλλον είτε προσφέρονται ''φτηνά'' είτε αφορούν ''ακριβά γούστα''. Και στις δύο περιπτώσεις δυστυχώς αντανακλούν ''χαλαρά'' ήθη, φωτογραφίζοντας ''σύγχρονες'' μεθόδους διαπαιδαγώγησης σε όλα τα επίπεδα.
        Παιδεία, οικογένεια, θρησκεία στο απόσπασμα και νάτα μας!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ airman 08/04/2012 12:52:57

          Ακριβώς airman...!

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ Εγώ 08/04/2012 18:04:26

      Θα συμφωνήσω ότι, όπως τελικά φαίνεται, οι πιο τίμιες, ειλικρινείς και αξιοπρεπείς πουτ@νες (και πουτ@νοι...) είναι αυτές που συνεχίζουν μεν να φέρουν το όνομα εξ ελοκλήρου, αλλά την χάρη της εξαπάτησης (της πουτ@νιάς ντε...) όσον αφορά την υποκρισία στην διαφήμιση, το ξεπούλημα της ψυχής για πράγματα πολύ πιο ασήμαντα από την επιβίωση, αλλά και στην υπερβολή στην τιμή σε σχέση με το "τελικό προϊόν", την έχουν παραδώσει ευχαρίστως και προ πολλού στο "καθώς πρέπει" κομματι της "άτιμης ετούτης κενωνίας, που άλλους τους ανεβάζει στα ουράνια και άλλους τους κατεβάζει στα τάρταρα"...

  6. juliet avatar
    juliet 08/04/2012 18:21:26

    Ιαπετός είπε:
    www.antinews .gr /2012/04/04/154657/#cc

    • The Saint avatar
      The Saint @ juliet 08/04/2012 20:44:30

      Jουλιέτα, δεν λειτουργεί το link....

  7. TSOMPANOS avatar
    TSOMPANOS 09/04/2012 09:29:10

    ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΙ ΘΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΣΤΗΡΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΡΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΠΛΗΜ/ΜΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΤΑΙΣΜΑ ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ.....ΤΑ ΗΞΕΡΑΝ ΟΛΑ.
    ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ..........