#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2012 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η καλύτερη φωτογραφία του πλανήτη μας…



Αιωρούμενος στο διάστημα ο πανέμορφος πλανήτης μας, ποτέ δεν αποτυπώθηκε τόσο καθαρά σε μια φωτογραφία.

Η Γη έχει γίνει αντικείμενο φωτογράφησης επί δεκαετίες ξεκινώντας από τον δορυφόρο Explorer 6 το 1959 ενώ αργότερα είχαμε την ευκαιρία να δούμε τον πλανήτη μας από το διάστημα σε εκπληκτικές φωτογραφίες όπως η «Blue Marble» που λήφθηκε από την αποστολή της NASA Απόλλων 17. Αλλά καμία φωτογραφία δεν συνέλαβε τον πλανήτη μας σε μια μοναδική λήψη υψηλής ευκρίνειας όπως αυτή η εκπληκτική φωτογραφία από το Ρωσικό δορυφόρο Elektro-L  ο οποίος βρίσκεται σε γεωστατική τροχιά 36000 χιλιομέτρων γύρω από τη Γη. Σε αντίθεση με άλλες φωτογραφίες του πλανήτη μας που τραβήχτηκαν στο παρελθόν και στην ουσία αποτελούσαν σύνθεση πολλών λήψεων, αυτή η φωτογραφία υψηλής ευκρίνειας 121 megapixel προήλθε από μια μοναδική λήψη. Ο λόγος για τον μάλλον παράξενο χρωματισμό είναι το φάσμα λειτουργίας του δορυφόρου είναι κοντά στο υπέρυθρο ενώ επίσης συλλέγει φως και από το ορατό μέρος του φάσματος. Γι’ αυτό και οι περιοχές με βλάστηση απεικονίζονται με πορτοκαλί απόχρωση αντί για πράσινη.

Η πιο καλή πρόσφατη φωτογραφία της Γης από τη NASA,  έχει ληφθεί από τον δορυφόρο Suomi-NPP και είναι μια σύνθεση φωτογραφιών του πλανήτη από τη φωτογραφική μηχανή του δορυφόρου.

Κοιτάζοντας το υπέροχο κοινό μας σπίτι απ’ έξω μήπως να αναλογιστούμε λίγο καλύτερα για τη ματαιότητα κάποιων πραγμάτων που μας «απασχολούν»;

Γιάννης Φαίλτωρ

[caption id="attachment_174192" align="alignnone" width="600" caption="Η φωτογραφία της NASA"][/caption]

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρυς avatar
    Δρυς 09/08/2012 11:25:31

    Όντως σε κάνει να σκέφτεσαι την ουσία, αρκεί αυτά που σε απασχολούνε να μην είναι η δουλειά σου, τα βασικά έξοδα (φαγητό-ρουχισμός) του παιδιού σου, τα φάρμακα των γονιών σου και τα νοσήλεια των παππούδων σου.

    • Εύα avatar
      Εύα @ Δρυς 09/08/2012 12:30:57

      Βλέπεις όμως το μεγαλείο της Δημιουργίας..αντλείς δύναμη για να αγωνιστείς για ό,τι αγαπάς...

      • romeo avatar
        romeo @ Εύα 09/08/2012 19:40:59

        Αυτό είναι! Να αντλείς δύναμη από τη δημιουργία του Δημιουργού και να αγωνίζεσαι για ότι αγαπάς!

  2. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 09/08/2012 11:57:45

    Ναι, αγαπητέ Γιάννη Φαίλτωρα και εύγε για την αλίευση της εκπληκτικής φωτογραφίας, που προκαλεί δέος!
    Το ερώτημά σου στο τέλος είναι το πλέον εύλογο και θα έπρεπε να απασχολεί πρωτίστως σοβαρά εκείνους που καταδυναστεύουν τους συγκατοίκους τους και καταστρέφουν τον πλανήτη, που πράγματι είναι το κοινό μας σπίτι. Δεν το βλέπουν όμως έτσι, οπότε και δεν τους απασχολούν τέτοια ερωτήματα που θα έλεγχαν τη συνείδησή τους! Κι αυτό γιατί την έχουν χάσει, είτε από γεννησιμιού τους είτε στο διάβα της ζωής τους και έχουν μεταλλαχθεί σε ανθρωπόμορφα τέρατα.
    Ο άνθρωπος θα καταστρέψει αυτήν την υπέροχη γαλάζια σφαίρα και τα πρώτα δείγματα της καταστροφής τα ζούμε και φέτος, που πνιγόμαστε από καύσωνες αντί να απολαμβάνουμε τα Αυγουστιάτικα μελτέμια.

  3. Takis avatar
    Takis 09/08/2012 12:15:40

    Καλη φωτογραφια,αλλα γιατι ειναι "η καλλιτερη"?? Επειδη την τραβηξε "σοβιετικος δορυφορος"??

    Εγω προσωπικα εχω δει παμπολλες τετοιες .

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Takis 09/08/2012 12:37:25

      Τεχνικά είναι η καλύτερη λόγω της υψηλής ανάλυσης και επειδή έχει γίνει με μια λήψη μόμο. Αμερικανικά περιοδικά τη δημοσιεύσανε με το σχόλιο "η καλύτερη".

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Takis 09/08/2012 16:16:21

      Αν την φωτογραφία την τράβαγε αμερικάνικος δορυφόρος θα έγραφες το ίδιο σχόλιο; Απόλαυσε την ομορφιά της φωτογραφίας και άσε το ποιος είναι ή όχι καλύτερος και γιατί.

  4. Εύα avatar
    Εύα 09/08/2012 12:29:18

    Πανέμορφη είναι η γη μας..και η Ελλαδίτσα μας, που διακρίνεται στη φωτό, πορτοκαλί φαίνεται...

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Εύα 09/08/2012 12:48:39

      Φαίνεται πως γι’ αυτό την κατακαίνε Εύα, για να πάψει να είναι πορτοκαλί! Βλέπεις όπου έρημοι και στέπες "οργιάζει" το πράσινο.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/08/2012 13:16:07

    !!!

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/08/2012 13:19:23

    Συγχαρητήρια Γιάννη γιά τό ἄρθρο καί γιά τίς πανέμορφες φωτογραφίες.
    Θά περιμένω καί ἕνα ξεχωριστό ἄρθρο σου πού θά ἀπαντᾶ στό τελευταῖο ἐρώτημά σου...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κυθήριος 09/08/2012 13:57:44

      Θα πικραθούμε Κυθήριε... Προσπαθώ να αντλήσω μια νότα αισιοδοξίας αλλά... Γύρω μας κυριαρχεί η ασχήμια

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/08/2012 14:19:00

        Ἴσα ἴσα Γιάννη,τό ἀντίθετο πιστεύω ἐγῶ,γιατί ἔτσι ἐλπίζω ὅτι ἴσως συνειδητοποιήσουμε ὅτι πρέπει νά ἀγωνιοῦμε καί νά ἀγχωνόμαστε γιά λιγότερα πράγματα ἀπό ὅ,τι μέχρι τῶρα...
        Υ.Γ.:Ἐννοεῖται ὅτι θά ἔπρεπε τήν πρότασή μου νά τήν διάνθιζες μέ περισσότερες ὄμορφες φωτογραφίες...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/08/2012 17:33:30

        H ασχήμια και η ψευτιά πάντα θα υπάρχει..... Αλλά υπάρχει και η ομορφιά και η αλήθεια ..... Εγώ επιλέγω να κοιτάζω μόνο αυτές...... Ξέρεις , δεν μπορούν όλοι να καταλαβαίνουν την ουσία , ούτε και ανέχονται την ομορφιά. Η ματαιότητα κρύβεται σε πολλά , αλλά ασ' τους να την κυνηγούν..... Δίνει αξία στην ασημαντότητα... Και όπως λέει και ο Κυθήριος, περισσότερες όμορφες φωτογραφίες...!

  7. sawas avatar
    sawas 09/08/2012 13:48:15

    Για να συνεισφέρω και εγώ στον διαλογισμό παραθέτω ένα βιντεακι, συρραφή πολλών φωτογραφιών από τον διαστημικό σταθμό ISS.

    Καλή απόλαυση
    http://vimeo.com/45878034

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ sawas 09/08/2012 14:25:20

      Ὑπέροχο!
      Ἴσως μέ πεῖ κάποιος πεζό,μελαγχόλησα ὅμως γιά ἕνα πράγμα,βλέποντας ὅλα ταὐτά τά ἀναμμένα φώτα,σκέφτηκα πόση ἐνέργεια χρειάζεται ἡ γῆ μας...

  8. Takis avatar
    Takis 09/08/2012 13:50:36

    Ω! Ναι! Καταλαβα .
    Εχει υψηλη αναλυση,ειναι μιας μονο ληψης..
    Ω! ναι ειναι η "best".

    Αλλα εχω ..ξαναδει τετοιες.πληζ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Takis 09/08/2012 13:59:02

      Στείλε μας κανένα σύνδεσμο...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Takis 09/08/2012 14:14:05

      Πάρε αυτή που θεωρείς καλύτερη και τη συγκεκριμένη και κάνε ζουμ όσο πάει. Τότε θα καταλάβεις γιατί είναι η καλύτερη. Θέμα ανάλυσης είναι.

      • Takis avatar
        Takis @ TopGunZ 09/08/2012 14:27:01

        www.google.earth.com

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Takis 10/08/2012 02:41:49

          Το Γκουγκλ Ερθ είναι η ηλεκτρονική συρραφή φωτογραφιών. Αντιθέτως, η εικόνα στην οποία αναφέρεται το άρθρο προήλθε από μία και μόνη λήψη φωτογραφίας.

  9. Δαναός avatar
    Δαναός 09/08/2012 14:06:35

    Την περίμενα από χθες! Η καλύτερη!!!

  10. Φελίζα avatar
    Φελίζα 09/08/2012 14:43:58

    Εύα , με κάλυψες απολύτως!

  11. romeo avatar
    romeo 09/08/2012 19:16:11

    Να βγεις στο κενό Δαναέ και να την ερωτευθείς! Να την αγαπήσεις και να τη λατρέψεις! Και ύστερα να γυρίζεις γύρω της, δορυφόρος της και θαυμαστής της!

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 09/08/2012 20:03:19

    Σαν μέλισσα στο λουλούδι. Το κακό είναι ότι οι μέλισσες πετούν από λουλούδι σε λουλούδι...

  13. Takis avatar
    Takis 10/08/2012 11:44:58

    Σταματηστε τη γη να κατεβω... Ας ειναι και αυτη της "best" φωτογραφιας ..

    Μουρθε το εκκαθαριστικο της ληστειας ,2224 ευρω παρακαλω.
    Σε ποιον (π)ουστη χρωσταω τοσα και γιατι???????

    Μου κοψαν δωρα αδειες και τετοια ( μνημοσυνο στη μνημη του Ι.Μεταξα που τα θεσπισε) ,μου κοψαν 230 απο το μισθο (και τωρα θελουν αλλα 15%) ,μου πηγαν την βενζινη 1.80 ευρω το λιτρο,μου πηγαν το ΦΠΑ 23% και 13% , μου ζητανε .."αλληλεγγυη", ρε δεν πανε να απαυτωθουνε οι .ουστηδες??

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ σεντς . Θα με βαλουν φυλακη?? Ε??
    Μα αν γινουμε ενα δυο εκατομμυρια που θα μας χωρεσουν??
    Και επειτα. Υπαρχει και ο.."ασταθμητος παραγοντας":
    Να επαναστατησουν και οι .."ενστολοι"!!
    Τοτε? Που θα πανε να κρυφτουνε οι .."τετοιοι"??

    Υ.Γ
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση .."πρεμουρα" οι "πολιτικοι μας".
    Βλεπουν(?) ξερουν(?) οτι η Ελλαδα ειναι χρεωκοπημενη,(την εχουν χρεωκοπησει αυτοι ,το συναφι τους δηλαδη) το λοιπον δεν καταλαβαινω γιατι ολοι πεφτουν με τα μουτρα να γινουν βουλευτες ,υπουργοι και λοιπα??????
    Γιατι ρε παιδια δεν καταλαβαινω.

    Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι κανεις δεν θελει να αναλαβει μια φαλιρισμενη επιχειρηση!! Ετουτοι εδω τι γινεται ?? Χαζοι ειναι ?
    (πιθανολογω οτι η απαντηση ειναι :ΟΧΙ,εμας θεωρουν χαζους οι ..ουστηδες).

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/08/2012 16:12:30

    Θερμά σας ευχαριστούμε, συντηρητή της ομορφιάς, καλλιεργητή του υψιπετούς, θεράποντα της ουράνιας γαλήνης!