#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2012 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευχάριστα νέα για τους φαλακρούς



Χαράς ευαγγέλια για τους φαλακρούς του κόσμου.

Επιτέλους υπάρχει μια επιστημονικά βάσιμη ελπίδα να ανακτήσουν την χαμένη τους κώμη.

Ιάπωνες επιστήμονες κατάφεραν να προκαλέσουν τριχοφυΐα σε άτριχα ποντίκια.

Το πέτυχαν εισάγοντας τα θυλακοκύτταρα τριχωτών ποντικών σε αυτά κάποιων άτριχων, με αποτέλεσμα μέσα σε τρεις μόλις εβδομάδες, το 74% από τα μεταφερόμενα θυλακοκύτταρα να βγάλουν τρίχες. Επίσης, οι επιστήμονες εμφύτευσαν και ανθρώπινα θυλακοκύτταρα, με παρόμοια αποτελέσματα.

Τέλος, οι ερευνητές κατάφεραν να προσαρμόσουν την πυκνότητα και το χρώμα των τριχών, χρησιμοποιώντας διάφορα είδη κυττάρων.

Όπως λένε, η νέα αυτή τεχνική θα μπορεί να δοκιμαστεί σε ανθρώπους μετά από δέκα τουλάχιστον χρόνια, και αν πετύχει, θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά σε περιπτώσεις δερματικών βλαβών, ασθενειών, τραυματισμού, εγκαυμάτων κλπ και όχι ως μέθοδος θεραπείας της φαλάκρας. Ο λόγος είναι ότι η ποσότητα των τριχών που μπορεί να καλλιεργηθεί είναι ελάχιστη.

Στο παρελθόν, είχαν υπάρξει παρόμοια αποτελέσματα με ποντίκια σε πειράματα που έγιναν σε πανεπιστήμια της Αμερικής.

Η διαφορά με τα πρόσφατα πειράματα των Ιαπώνων είναι ότι τα προηγούμενα εστίαζαν κυρίως στον καθορισμό των γενεσιουργών αιτίων της φαλάκρας, καθώς και στον ρόλο που παίζει το στρες και οι ορμόνες του στρες, σε αυτήν.

blogs.wsj.com

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 20/04/2012 16:11:24

    Το μάθε ο Δένδιας και ο Δήμας; lol

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/04/2012 17:11:19

    Ροδινέ και Δαναέ, μην ακούσω ότι αρχίσατε να εκτρέφετε ποντίκια!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Strange Attractor 20/04/2012 18:12:45

      Ἐδῶ νεαρώτεροι καὶ πᾶμε γιὰ γλόμπο, ποιοί πρεσβῦτες...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 20/04/2012 18:45:25

      Ρε Strange για το Ροδινό εντάξει, έχει φαρδιά χωρίστρα. Αλλά εμένα γιατί στη συνομοσπονδία;Μια χαρά καρφάκια έχω!!!

      • juliet avatar
        juliet @ Δαναός 20/04/2012 18:49:49

        Δαναέ ,αν είναι για καλό σκοπό να σου στείλω ποντικάκια.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Δαναός 20/04/2012 19:08:46

        Δαναέ, τα ''καρφάκια'' είναι...μετρήσιμα;;;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 20/04/2012 19:22:56

        Τα μαλλιά του Δαναού είναι όρθια σαν τα αιωνόβια κωνοφόρα της Βόρειας Αμερικής.
        Κατοικούν σκιουράκια στο κεφάλι του.
        Τον Εμίλ Ζάτοπεκ - Ροδινό τον έχει πειράξει το πολύ τρέξιμο αλλά είναι αλλεργικός στα...τρωκτικά (ιδίως κυανού χρώματος!)

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/04/2012 19:30:55

          Πεσ'τα ρε Γιάννη.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/04/2012 23:12:37

          Οφείλω κι εγώ με τη σειρά μου, όχι απλά να αποκαταστήσω, αλλά να διατυμπανίσω την τρομερή αλήθεια..μετά από φωτογραφικά ντοκουμέντα που λήφθησαν προ ολίγων λεπτών,(ανφάς και προφίλ) επιβεβαιώνω το πλήθος των τριχών της κεφαλής τού Δαναού...μόνο με το δάσος του Αμαζονίου θα μπορούσε να συγκριθεί...!!!!!!!!!

          • Sardam avatar
            Sardam @ ΕΥΑ 20/04/2012 23:17:12

            Χρώμα μήκος χτένισμα look δηλαδή να μάθουμε κι εμείς!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Sardam 20/04/2012 23:22:37

            Ένα μόνο θα δηλώσω: κάνει το μανεκέν στον ''Αμάραντο''!

          • flou avatar
            flou @ ΕΥΑ 20/04/2012 23:31:26

            Τα μάτια του σε καίνε γιατί είναι μανεκένε!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ flou 20/04/2012 23:35:17

            αχαχαχαχα..κι άμα είναι και ''διπλά''...

          • flou avatar
            flou @ flou 20/04/2012 23:39:23

            Τετράκις εις θάνατον τότε

          • airman avatar
            airman @ flou 20/04/2012 23:40:44

            Η ''Γιαννιώτικη'' διάλεκτος διαδόθηκε ή μου φαίνεται;

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ flou 20/04/2012 23:44:16

            airman...τα εεεεεεεε στο τέλος μάς τα κόλλησε το Κατερινάκι...

          • juliet avatar
            juliet @ flou 20/04/2012 23:49:42

            Και εγώ ,Δαναέ ,με σένα είμαι .Τα σέβη μου.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ flou 20/04/2012 23:52:41

            Βρε καλώς τις ενισχύσεις!Γεια σου ρε juliet!!!!!!!!!!!

          • juliet avatar
            juliet @ flou 20/04/2012 23:54:47

            Είπα να δώσω ένα χεράκι γιατί σε ξεμαλιάσανε όλοι τούτοι,τρίχα δεν θα σου μείνει.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/04/2012 23:21:24

          Αφιερωμένο στο Ροδινό:www.youtube.com/watch?v=0zty6sa4Y0o

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Δαναός 20/04/2012 23:26:33

            Δαναέ, κι αν έχεις και λίγη φαλάκρα δεν πειράζει, γιατί καλύτερα φαλακρός, παρά ασπρομάλλης, διότι άσπρα μαλλιά στην κεφαλή, κακά μαντάτα στη.....
            Πάντως όπως και να έχει, εγώ θα σε στηρίξω :)

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ dikefalosaitos 20/04/2012 23:29:42

            Ευχαριστώ ρε φίλε δικέφαλε, αυτό το δικέφαλος μου τα χαλάει λίγο, αλλά ούτε άσπρα ούτε κακά μαντάτα! Υδραυλικό σύστημα σε άριστη κατάσταση!!!

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Δαναός 20/04/2012 23:31:51

            NASA ο Δαναός. :)
            Όσο για το Δικέφαλος, πες ότι είναι του Πατριαρχείου ;)

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ dikefalosaitos 20/04/2012 23:34:26

            Συνήλθα!!!!!!

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 20/04/2012 23:52:51

            Είδες ο Δικέφαλος διάγνωση εξ αποστάσεως και σε έβγαλε τούρμο!ΝΑΣΑ συγκεκριμένα!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ dikefalosaitos 20/04/2012 23:55:11

            Μα είναι τσάκαλος! Του Πατριαρχείου όχι παίξε γέλασε!

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ dikefalosaitos 20/04/2012 23:56:38

            @juliet,
            "διάγνωση εξ αποστάσεως"

            Διάγνωση κατά δήλωση του ασθενούς, δίνω και τυφλότητος.

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 21/04/2012 00:10:20

            Δαναέ ,νομίζω ότι μας λέει λεφτά υπάρχουν, συντάξεις μοιράζει...
            Δικέφαλε,αύριο στο Λοβ με τον κηδεμόνα σου ....να δικαιολογήσεις το χρήμα.

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/04/2012 18:16:54

    Φάκτορα, σε βλέπω με μπούκλες...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/04/2012 18:49:24

      Εσύ μη χάσεις ευκαιρία πάλι.Δεύτερος Strange. Ρε μπας και είσαι ο Strange

      • romeo avatar
        romeo @ Δαναός 20/04/2012 19:02:29

        Κύριε Δαναέ, απ' ότι μου λένε, έχετε μαλλιά σαν του Ιατρόπουλου... Ψέμματα είναι;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 20/04/2012 19:39:43

        Εσύ Δαναέ, μπας και είσαι ο Βαρσάμης Γιοβανούδας;

  4. juliet avatar
    juliet 20/04/2012 18:53:18

    Αυτός στη φωτό είναι ο Αντρίκος;

  5. κάποιος avatar
    κάποιος 20/04/2012 20:51:18

    Ποιος τους είπε ότι οι καραφλοί λυπούμαστε που έχουμε φαλάκρα ώστε να είναι "ευχάριστα νέα" το ότι σε δέκα χρόνια μπορεί να υπάρχει μια θεραπεία;

  6. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 20/04/2012 22:41:47

    Κρίμας που ο ΓΑΠ δεν είναι πλέον Πρωθυπουργός.
    Πώς θα πληρώσει τη θεραπεία ο πάμφτωχος?
    Για να μαζεύουμε χρήματα, γιατί εμείς ο απλός λαός τα φάγαμε!

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 20/04/2012 23:46:41

    airman μην τους ακούς εσύ με μένα να είσαι.

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 21/04/2012 00:03:04

    Καλύτερα μιά ἒντιμη πτώση,παρά μιά λευκή ἀτίμωση...

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 21/04/2012 00:27:21

    Σιγά να μην τα πιστέψουμε τώρα αυτά...
    Προπαγάνδα είναι όλες αυτές οι δήθεν έρευνες...
    τις χρηματοδοτούν κομπλεξικοί μακρυμάλληδες που αδυνατούν να ξεπεράσουν τους φαλακρούς στα λοιπά προσόντα που πλουσιοπάροχα τους προίκισε η φύση.....

  10. gf-dmp avatar
    gf-dmp 21/04/2012 01:42:16

    Όσο υπάρχουν φαλακροί δερματολόγοι,
    μην πιστεύετε ότι βρέθηκε φάρμακο για την φαλάκρα.

  11. blue nile avatar
    blue nile 21/04/2012 02:22:46

    Πριν από είκοσιτρία χρόνια φωνάζαμε χοροπηδώντας όλα τα Παόκια: Είναι παρθένα του Ελληνιάδη η χτένα... Ρετρό εποχές...

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/04/2012 20:40:07

    Εμένα μου αρέσει το κλασσικό "Τούμπα, Ιράν, Καμπότζη, Βιετνάμ"!