«Εσείς φταίτε για τον βιασμό σας»
25/11/2014 14:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Εσείς φταίτε για τον βιασμό σας»

Οργή έχει προκαλέσει σε ομάδες γυναικών και οργανώσεις πολιτικών δικαιωμάτων στην Ουγγαρία ένα βίντεο της αστυνομίας, το οποίο λίγο-πολύ λέει ότι οι γυναίκες ευθύνονται για τις σεξουαλικές επιθέσεις εναντίον τους. Το βίντεο δείχνει τρεις φίλες που έχουν βγει έξω ένα βράδυ, πίνουν, χορεύουν και φλερτάρουν, μέχρι που κάποιος επιτίθεται σε μία έξω από ένα κλαμπ. Κλείνει με τον πυροβολισμό μιας γυναίκας και την ατάκα: «Είστε υπεύθυνες, μπορείτε να κάνετε κάτι γι 'αυτό».

Την ταινία, στην οποία πρωταγωνιστούν δημοφιλείς στην χώρα ηθοποιοί, δημιούργησε η αστυνομία της Μπαράνια και παρουσιάστηκε σε σινεμά της χώρας. Αντίτυπα έχουν δοθεί και σε εκπροσώπους τοπικών σχολείων, για να προβληθούν σε μαθητές σε σχετικές ενημερώσεις. Η Ένωση Γυναικών της χώρας λάνσαρε μια online διαμαρτυρία, για το γεγονός ότι «προσβάλλει τον θύτη και όχι το θύμα».

Η ταινία υποστηρίζει ότι «οι γυναίκες δεν πρέπει να πίνουν ή να διασκεδάζουν με έναν τρόπο που δεν είναι πλήρως αποδεκτός από τους άνδρες, επειδή αυτό το είδος της συμπεριφοράς είναι πρόκληση» σχολίασε η Εύα Τσεράτι, της οργάνωσης Γυναίκες Ενωμένες κατά της Βίας. Όπως επισήμανε επίσης, η απεικόνιση του δράστη είναι εξίσου προβληματική. «Ένας ξένος που επιτίθεται σε μια γυναίκα σε ένα σκοτεινό δρόμο είναι κάτι πολύ σπάνιο. Οι περισσότερες σεξουαλικές επιθέσεις διαπράττονται από κάποιον γνωστό του θύματος, συχνά από το στενό κύκλο των φίλων και της οικογένειας».

http://www.theguardian.com/world/2014/nov/24/hungary-police-victim-blaming-safety-video

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 16:05:23

    Μήπως είναι λιγάκι υπερβολικές οι γυνακείες οργανώσεις της Ουγγαρίας; Γιατί αν δεν είσαι αρνητικά προκατειλημμένος, μπορείς και να διαβάσεις διαφορετικά το εν λόγω φιλμάκι. Π.χ : '' Δικαίωμά σας καλές μου κυρίες και να ντυθείτε με τον τρόπο που θέλετε, δικαίωμά σας και να πιείτε και να προκαλέσετε και να φλερτάρετε, δικαίωμά σας και ν΄αποφασίσετε πως το παιχνίδι, τελειώνει κάπου εκεί. Όταν όμως κυκλοφορείς αργά τη νύχτα σε μπαρ ανάμεσα σε μεθυσμένους, ας έχεις και λίγο το νού σου.... Τριγύρω μας υπάρχουνε κι εγκληματίες και πρεζάκια και ψυχασθενείς, γι αυτό ένα spray πιπεριού, δεν έβλαψε ποτέ κανέναν..... ''
    Η ....κοκκινουσκουφίτσα πια για τη δική της την ασφάλεια, δεν τριγυρνά ...αμέριμνη στο δάσος με τους λύκους χωρίς ''όπλο'', μιάς και δεν επιτρέπεται να παραβλέπει ούτε στιγμή, την πιθανή κατάληξη του κλασσικού, και σε όλους μας γνωστού παραμυθιού...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 16:17:22

      Δεν είναι όλα τα σπρέυ νόμιμα .. με το λάθος σπρέι κινδυνεύεις να πας για παράνομη οπλοκατοχή..

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ roadrunner 25/11/2014 17:21:09

        Aγαπητή roadrunner, νόμιμο spray, παράνομο spray, αρκεί να μας δώσει την ευκαιρία να εξαφανιστούμε χωρίς συνέπειες. Δεν θα καθίσουμε να το...συζητήσουμε, ούτε και θα πάμε για ...χημική ανάλυση το προϊόν που μας έσωσε! Στην άδικη επίθεση που βάζει σε κίνδυνο τη σωματική και ψυχική μας ακεραιότητα, αμυνόμαστε ακραία, όπως κάθε έμβιον ον που κινδυνεύει.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 17:25:58

          Καλά, καταλαβαίνω αυτό που γράφεις. Και πάλι όμως, αν το σπρέυ που κρατάει το θύμα, προλάβει να το αρπάξει ο θύτης, θα γίνει όπλο εναντίον του θύματος (μπούμεραγκ). Οπότε, καλύτερα κάποιος να γνωρίζει πώς να ξεγλυστράει και οπωσδήποτε να το βάζει γρήγορα στα πόδια. Αυτό είναι το ασφαλέστερο κατά τη γνώμη μου.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ roadrunner 25/11/2014 17:34:29

            Πολύ σωστά, αλλά στην περίπτωση που δεν λειτουργήσει η αποφυγή, επιλέγει κανείς αν αντέχει να ''ζήσει'' βιασμένος, δαρμένος, διαλυμένος (αν θα ''ζήσει'') και ρισκάρει αναλόγως. Αυτά όλα δε, τα ''τακτοποιεί'' στον εγκέφαλό του ψύχραιμα από πολύ πριν, γιατί η ακαριαία αντίδραση μονάχα μπορεί να μας σώσει.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 18:03:20

            Δεν θα διαφωνήσω αγαπητή @Εξίωση, αλλά αυτά δεν γίνονται τυχαία. Θέλουν προετοιμασία, δηλαδή εκπαίδευση και δουλειά. Πώς θα το βάλει το υποψήφιο θύμα στα πόδια γρήγορα, αν ποτέ στη ζωή του δεν έτρεξε ; Πώς θα αποφύγει την επίθεση, αν δεν το έχει δουλέψει το θέμα ; Πώς θα αντιδράσει ακαριαία με το σπρέυ αν δεν έχει τις ικανότητες ; Αλλά ακόμη και να έχει προετοιμαστεί σε όλα αυτά κάποιος, ακυρώνει όλες τις πιθανότητες να γλιτώσει από μια επίθεση, με ή χωρίς σπρέυ, αν έχει παραπιεί και κυρίως αν δεν ξέρει τι ακριβώς, ήπιε.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ roadrunner 25/11/2014 18:40:53

            Σωστά τα λέτε. Είναι πολύπλοκο και δύσκολο να αντιδράσεις με τον αποτελεσματικότερο τρόπο υπό πίεση. Αλλά αν το ''δουλέψεις'' εγκεφαλικά και προετοιμαστείς ψυχολογικά διά παν ενδεχόμενο, μεγαλώνουν οι πιθανότητές σου να το αντιμετωπίσεις. Δεν χρειάζεται και φοβερή σωματική δύναμη πια για να ...ψεκάσεις! Αν τώρα έχεις πιεί όλο το Βόσπορο, πιθανότατα δε θα θυμάσαι ούτε καν αν συναίνεσες.... 'Οχι να βρείς τη δύναμη και την ψυχραιμία ν΄αντισταθείς!

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 21:57:15

            Αν στην εγκεφαλική-πνευματική προετοιμασία προσθέσουμε και την τεχνική, τότε συμφωνούμε...

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ roadrunner 26/11/2014 00:53:02

            Φυσικά και συμφωνούμε απολύτως, όμως υπάρχουν άνθρωποι που ποτέ δε θα μπουν στη διαδικασία της ειδικής ''εκπαίδευσης''. Εκεί το πιπέρι, είναι μονόδρομος....

    • KM avatar
      KM @ Άλυτη Εξίσωση 25/11/2014 18:07:59

      Εγώ νομίζω ότι προειδοποιεί για τους πιθανούς κινδύνους, άν έχεις πιεί τα κέρατά σου σε αλκοόλ και σε μπόμπες και είσαι τύφλα. Δεν μπορείς να αντιληφθείς πλήρως τον περίγυρό σου και να αντιδράσεις όπως άν ήσουν λιγότερο πιωμένος. Κι όχι μόνο οι γυναίκες, εννοείται. Και άντρας να είσαι πχ, μπορεί να μπλέξεις σε καυγά, χωρίς καν να πάρεις χαμπάρι.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ KM 25/11/2014 18:46:25

        Κι εγώ έτσι το εισέπραξα. Σαν υπενθύμιση κινδύνου. Φυσικά άμα έχεις πιεί πάρα πολύ και δεν ξέρεις που βρίσκεσαι, δεν έχεις κι επίγνωση τι σου συμβαίνει. Σωστά το λέτε. Τι άνδρας, τι γυναίκα; Ο καθένας μας μπορεί να υποστεί τη βία. Και ούτε πρόκειται και να σε λάβει ύστερα κανείς στα σοβαρά, γιατί αν δεν έχεις τραύματα (εφόσον ήσουν ντίρλα και αφημένος), άντε να πείσεις οτι ....δεν συναίνεσες.

      • ΌΛΓΑ avatar
        ΌΛΓΑ @ KM 25/11/2014 20:13:02

        Aκριβώς έτσι. Προειδοποίηση είναι.

  2. Naruto avatar
    Naruto 25/11/2014 18:54:40

    Οι γυναίκες έχουν δικαίωμα να διασκεδάζουν όσο θέλουν και όπως θέλουν και κανένας δεν μπορεί να τους το απαγορέυσει , δεν είμαστε ισλαμικό κράτος . Αλλά για λόγους ασφαλείας καλό ειναι να αποφεύγονται οι κακοτοπιές ακόμη και απο τους άντρες .

    • Απονενοημένος Διάβημας avatar
      Απονενοημένος Διάβημας @ Naruto 25/11/2014 20:56:12

      Το βίντεο είναι απόλυτα σωστό. Αυτό που λέει είναι ,"αν θέλετε να συμπεριφέρεστε δημόσια σαν τσ... , δικαίωμά σας βέβαια , αλλά να έχετε υπ'οψιν ότι εκπέμπετε λάθος μηνύματα..." Και στο τέλος είναι απόλυτα λογικό επίσης , "Βρέ κοπέλα μου ,αν τυχόν και δεν είσαι καθηγήτρια του Καράτε , πρόσεχε κι'εσύ λίγο που κυκλοφορείς μόνη τα βράδυα!"

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Απονενοημένος Διάβημας 25/11/2014 21:05:49

        Καλά κρασιά καημένε, κολλημένη μπιέλα.....

        • Απονενοημένος Διάβημας avatar
          Απονενοημένος Διάβημας @ Γιάννης 26/11/2014 13:01:18

          Ευγενέστατος ,και προπαντώς σαφέστατος και αναλυτικός στα επιχειρήματά σου ,με αποστόμοσες!

          • Απονενοημένος Διάβημας avatar
            Απονενοημένος Διάβημας @ Απονενοημένος Διάβημας 26/11/2014 13:03:15

            με το μπαρδόν, αποστόμωσες ,όχι αποστόμοσες

          • Γιάννης avatar
            Γιάννης @ Απονενοημένος Διάβημας 26/11/2014 14:46:33

            Σε έναν άνθρωπο που αναφέρεται βλέποντας νεαρές γυναίκες ντυμένες ΟΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ με τη φράση : '' θέλετε να συμπεριφέρεστε δημόσια σαν τσ... , δικαίωμά σας βέβαια, αλλά....''. Με αυτό λες οτι φταίνε οι γυναίκες που ...προκαλούν τους βιαστές. Άρα, και λίγα σου είπα.

          • Απονενοημένος Διάβημας avatar
            Απονενοημένος Διάβημας @ Γιάννης 26/11/2014 15:24:19

            Η σκηνή που αυτές σπρώχνουν με αγένεια τους διπλανους τους στο μπάρ ,γιατί μπήκε ,τι θελει να δείξει? Αν βέβαια εσύ το θεωρείς αυτό φυσιολογική συμπεριφορά ,δε μου κάνει έκπληξη, με δεδομένη την ...ευγένεια σου σε μιά απλή συζήτηση που κάνουμε!

          • Gianni avatar
            Gianni @ Απονενοημένος Διάβημας 26/11/2014 16:06:13

            Θέλει να δείξει υποκριτή....Ευγένιε, οτι δεν πήγαν εκεί τα κορίτσια για να προκαλέσουν κα να υποκύψουν σε όποιον δεν γουστάρουν. Η αυτοδιάθεση είναι δικαίωμα, με όποια και όσα ρούχα κι αν επιλέγεις να ντύνεσαι.

          • Απονενοημένος Διάβημας avatar
            Απονενοημένος Διάβημας @ Gianni 26/11/2014 20:24:57

            whatever...

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 25/11/2014 22:08:39

    Εγώ δεν κατάλαβα γιατί αυτά τα κορίτσια προκαλούσαν.Δεν είδα πουθενά να ''πήγαιναν γυρεύοντας'' Ντύνεσαι,πίνεις τα σφηνάκια σου,φλερτάρεις,διαλέγεις έστω ταίρι για μια νύχτα.Γιατί ο κάθε παλαβός και στερημένος να σου μαυρίζει ψυχή και σώμα; Πολεμικές τέχνες,λαβές αυτοάμυνας είναι χρήσιμα για τις γυναίκες και για τα ζώα που συλλαμβάνονται χημικός ευνουχισμός

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Μεγάλες στιγμές 25/11/2014 22:24:05

      Έτσι.

  4. NAB avatar
    NAB 26/11/2014 15:36:39

    Δεν ξερω ποσοι εχετε κορες, αλλα αν ενα κοριτσι βγει ελαφρα προκλητικα ντυμενο, οπως ενα αγορι μπορει να επιδειξει το τζιπ του μπαμπα στο αιωνιο κυνηγι των φυλων για αναζητηση συντροφου αυτο σημαινει οτι αξιζει να βιαστει; βαλτε λιγο τα παιδια σας στη θεση μια κοπελας που εχει υποστει κατι τετοιο. Ποιος ειναι αξιος να κρινει αν καποια αξιζει να βιαστει η οχι ακομη κ αν η συμπεριφορα της ειναι η προκλητικοτερη;

    • Απονενοημένος Διάβημας avatar
      Απονενοημένος Διάβημας @ NAB 26/11/2014 15:52:04

      Δεν είπε κανείς τέτοιο πράγμα! Αλλα και το αγόρι που λές , αν παρακάνει φιγούρα με το ακριβό τζίπ του μπαμπά του ,καί αύριο τον απαγάγουν και ζητάνε λύτρα απο τους γονείς του ,δε θα το'χει προκαλέσει σε ένα βαθμό μόνος του? Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως δικαιολογεί κανείς τους απαγωγείς!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Απονενοημένος Διάβημας 26/11/2014 16:22:14

        Δεν οδηγεί πουθενά το σκεπτικό σου συνάδελφε. Γιατί άμα το επεκτείνουμε για κάθε γυναίκα/άντρα, όποια επιλογή κι αν κάνει για το στυλ/περιβολή/τρόπους του, θα υπάρχει ένα σύνολο ανθρώπων που θα την κρίνουν ως προκλητική με τα δικά τους μέτρα και σταθμά. Οπότε θα δικαιολογούνται κατ' εσέ να του επιτίθενται.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ roadrunner 26/11/2014 17:19:51

          Kανείς δε δικαιούται να επιτίθεται σε μια κοπέλα όσο προκλητικά κι αν είναι το ντύσιμότης,το στύλ και το φέρσιμό της. Ούτε βέβαια και να δικαιολογεί τέτοιες καταστάσεις! Από την άλλη όμως,ο καθένας έχει δικαίωμα βάσει των δικών του αξιακών προτύπων να κρίνει και να συγκρίνει συμπεριφορές και κατ' επέκταση ντύσιμο και στύλ και να υιοθετεί,να ανέχεται ή να απορρίπτει.

        • Απονενοημένος Διάβημας avatar
          Απονενοημένος Διάβημας @ roadrunner 26/11/2014 20:24:07

          Κανείς δεν δικαιολογεί κανέναν. Ολοι συμφωνούμε ,πως θα έπρεπε να ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο , όπου μια κοπέλα θα μπορούσε αν ήθελε, όχι απλά προκλητικά ντυμένη ,αλλα...ολόγυμνη, να διασχίσει στις δύο τα ξημερώματα το πάρκο στο Πεδίο του Αρεως χωρίς τον παραμικρό κίνδυνο. Ισχύει αυτό? Δυστυχώς ,όχι. Πολύ φασαρία για το τίποτε τελικά. Η Ουγγρική Αστυνομία έβγαλε ένα βιντεάκι που λέει ,απλά, "προσέχετε και εσείς λίγο, δεν ξέρετε τι κυκλοφορεί εκεί έξω" . Για κακή τους τύχη, αντι να κάνουν ένα ξύλινο βίντεο "Η Αστυνομία σας ενημερώνει" ,πήγαν να το κάνουν καλλιτεχνικό. Και βρήκαν πάλι οι απόστολοι της πολιτικής ορθότητας θέμα να ασχοληθούνε , λές και δεν έχει ο πλανήτης σοβαρότερα!

  5. NAB avatar
    NAB 27/11/2014 15:56:04

    «Το γυναικείο σώμα έχει γίνει πραγματικό πεδίο μάχης», δήλωσε ο γιατρός από το Κονγκό, Denis Mukwege, που τιμήθηκε σήμερα από το ΕΚ με το Βραβείο Ζαχάρωφ για την Ελευθερία της Σκέψης για τις υπηρεσίες του στα χιλιάδες θύματα βιασμού και σεξουαλικής κακοποίησης στους αμέτρητους πολέμους της χώρας του. Ο πρόεδρος του ΕΚ Μάρτιν Σουλτς, εξέφρασε τον θαυμασμό και τον βαθύτατο σεβασμό του στο έργο του Denis Mukwege, ως γιατρού και ως ανθρώπου που αγωνίζεται για την αξιοπρέπεια των γυναικών, για τη δικαιοσύνη και την ειρήνη στη χώρα του. «Πρέπει να τελειώσει η ατιμωρησία για τους βιασμούς σε εμπόλεμες περιοχές (...) πρέπει να τιμωρείται όπως και κάθε άλλο έγκλημα πολέμου», δήλωσε ο πρόεδρος του ΕΚ. «Τιμώντας με, με το βραβείο Ζαχάρωφ, έχετε στρέψει την προσοχή του κόσμου στην ανάγκη για την προστασία των γυναικών κατά τη διάρκεια συγκρούσεων και αρνηθήκατε να αδιαφορήσετε μπροστά σε μια από τις μεγαλύτερες ανθρωπιστικές καταστροφές της σύγχρονης εποχής», δήλωσε ο Denis Mukwege. Αλλά προειδοποίησε ότι «αυτό το βραβείο δεν θα έχει καμία σημασία για τα θύματα σεξουαλικής κακοποίησης αν δεν βρεθείτε στο πλευρό μας στις προσπάθειές μας για ειρήνη, δικαιοσύνη και δημοκρατία. Έχουμε ξοδέψει τόσο χρόνο και ενέργεια για να διορθώσουμε τις συνέπειες της βίας. Είναι ώρα να φροντίσουμε και για τις αιτίες", είπε ο Mukwege και κάλεσε την ΕΕ και τα κράτη μέλη της να χρησιμοποιήσουν όσα μέσα διαθέτουν για να στηρίξουν την επίλυση των συγκρούσεων στην περιοχή. Η δικαιοσύνη πρέπει να βρίσκεται στο επίκεντρο της ειρηνευτικής διαδικασίας και της καταπολέμησης της ατιμωρησίας. Εγώ ταυτίζω κάθε γυναίκα που βιάζεται με τη σύζυγο μου, κάθε μητέρα που βιάζεται με την μητέρα μου και κάθε παιδί που βιάζεται με το παιδί μου», δήλωσε. Ο κ. Mukwege, είναι διεθνώς αναγνωρισμένος επιστήμονας με τεράστια προσφορά στην αντιμετώπιση των βιολογικών, ψυχολογικών και κοινωνικών επιπτώσεων της σεξουαλικής βίας στη χώρα του. Ο 59χρονος γυναικολόγος ίδρυσε το νοσοκομείο Πάνζι στο Μπουκάβου το 1988, όταν τελείωσε ο πόλεμος στο Κονγκό, όπου ακόμα και σήμερα θεραπεύει θύματα σεξουαλικής βίας που έχουν υποστεί σοβαρούς τραυματισμούς. Στην τελετή, ο κ. Σουλτς, καλωσόρισε και παρουσίασε επίσης τους εκπροσώπους των άλλων τελικών υποψηφίων για το Βραβείο Ζαχάρωφ 2014, την Ielyzaveta Shchepetylnykova από το κίνημα Euromaidan και την Dinara Yunus, κόρη της Leyla Yunus, που ίδρυσε το Ινστιτούτο για την Ειρήνη και τη Δημοκρατία στο Αζερμπαϊτζάν και η οποία εξακολουθεί να βρίσκεται φυλακισμένη. Το Βραβείο Ζαχάρωφ για την Ελευθερία της Σκέψης πήρε το όνομά του από τον Σοβιετικό επιστήμονα και αντιφρονούντα Αντρέι Ζαχάρωφ. Ξεκίνησε να απονέμεται από το ΕΚ το Δεκέμβριο του 1988 σε άτομα ή οργανώσεις που αφιερώνουν τη ζωή τους στην υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ελευθεριών. http://www.diorismos.gr/sumvainoun/20451/ston-denis-mukwege-to-vraveio-zaxarwf-gia-thn-eleutheria-ths-skepshs