08/02/2011 01:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εντυπωσιακή εμφάνιση UFO στην Ιερουσαλήμ



Την 01:00 της 28 Ιανουαρίου, υπήρξαν αρκετοί οι οποίοι με τις κάμερες στα χέρια, μπόρεσαν και βιντεοσκόπησαν μια εκπληκτική εμφάνιση UFO στην Ιερουσαλήμ, με αποτέλεσμα οι συζητήσεις να έχουν ανάψει, και να συνεχίζονται μέχρι και σήμερα.

Τρία ξεχωριστά βίντεο έχουν ήδη αναρτηθεί στο διαδίκτυο, που απεικονίζουν τις κινήσεις ενός UFO, επάνω ακριβώς από το ισλαμικό ιερό μνημείο του Θόλου του Βράχου!

Τα δυο πρώτα βίντεο δείχνουν ένα λαμπερό κόκκινο φως να κατεβαίνει από τον ουρανό και να αιωρείται επάνω από το μνημείο για μερικά λεπτά, πριν μεσολαβήσει μια έντονη λάμψη φωτός, και το «σκάφος» εκτοξευτεί αστραπιαία και κάθετα στον ουρανό! Στην συνέχεια, μια τρίτη κάμερα έπιασε έναν τριγωνικό σχηματισμό κόκκινων φώτων, να κινείται κυκλικά στον σκοτεινό ουρανό επάνω από το μνημείο.

Συνήθως, οι σκεπτικιστές, που θεωρούν όλες σχεδόν τις φωτογραφίες και τα βίντεο των UFO ως πλαστά ή χαλκευμένα, ή έστω εύκολα εξηγήσιμα, επιμένουν πως για να πειστούν για την αυθεντικότητα τους θα πρέπει να υπάρχουν πολλαπλές πηγές λήψης, και διασταυρωμένα στοιχεία, έτσι ώστε να μπορεί να γίνει μια εμπεριστατωμένη ανάλυση.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση της Ιερουσαλήμ, υπήρξαν όχι ένα, αλλά τρία διαφορετικά βίντεο της περίεργης εμφάνισης. Μάλιστα το τρίτο είναι τραβηγμένο από πιο κοντινή απόσταση σε σχέση με τα άλλα δυο. Πάντως, πολλοί από όσους τα παρακολούθησαν,  υποψιάζονται πως το τρίτο βίντεο είναι μάλλον φάρσα, αφού υπάρχουν κάποιες ασυνέπειες τόσο στο οπτικό όσο και στο ηχητικό μέρος του. Για αυτό και η εφημερίδα Jerusalem Post, χαρακτήρισε τη περίπτωση «Στενές επαφές κατασκευασμένου τύπου».

Σήμερα όμως, εμφανίστηκε και ένα τέταρτο βίντεο, με αποτέλεσμα την αναζωπύρωση της διαμάχης σχετικά με την αυθεντικότητα της «εξωγήινης» επίσκεψης. Το τελευταίο αυτό βίντεο, τραβηγμένο από τελείως διαφορετική γωνία, συμπεριλαμβάνει ακόμη και τη κυκλοφορία των αυτοκινήτων, κάτι που έλειπε από τα υπόλοιπα. Πρόκειται όντως για πολύ εντυπωσιακό στοιχείο. Πάντως, ακόμη και σε αυτό το βίντεο, οι σκεπτικιστές αμφιβάλλουν για τη γνησιότητα του ηχητικού του μέρους, που όπως λένε πειράχθηκε έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνει τα δήθεν έκπληκτα  επιφωνήματα των  μαρτύρων της απότομης και απόκοσμης ανάληψης του σκάφους στον ουρανό.

S.A.-AOL News

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/02/2011 02:02:03

    Πήγε ο ΓΑΠ στο Ισραήλ;

    • TED avatar
      TED @ Στέργιος 08/02/2011 12:07:18

      Κι εγώ νόμιζα πως αναφέρεται στο Γερουλάνο (είναι/ήταν Ισραήλ αυτές τις μέρες).

  2. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2011 02:05:23

    Πάνω από το τέμενος. Χμ.....
    Και οι λάμψεις πριν το σκάσει τί να είναι?

    • The Saint avatar
      The Saint @ Orestios 08/02/2011 02:42:13

      Yπομονή Ορέστιε....
      Το 2012 είναι κοντά...
      Τι έχουν να δούν τα μάτια μας...

  3. Ταλας avatar
    Ταλας 08/02/2011 03:00:26

    http://www.ufo-blogger.com/2011/01/jerusalem-ufo-ufo-over-temple-mount.html

    εδω λεει οτι ο δημιουργος του βιντεο παραδεχθηκε οτι ειναι φαρσα ( Hoax)

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/02/2011 03:39:45

    πέφτει δούλεμα χοντρό...

    • The Saint avatar
      The Saint @ archaeopteryx 08/02/2011 03:51:34

      O λόγος? Αποπροσανατολισμός της πλέμπας? Στο Ισραήλ απο τί?

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 08/02/2011 07:48:43

      Θεόχοντρο όμως, αρχαίε.

  5. kalimera avatar
    kalimera 08/02/2011 07:36:20

    To antinews φιλοξενεί στις σελίδες του Πολιτικές αναλύσεις και μεταφυσικά-παραφυσικά φαινόμενα. Τυχαίο; δεν νομίζω.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ kalimera 08/02/2011 08:16:25

      Δεν νομίζω να είναι μετα-/παραφυσικό το φαινόμενο... κάνα μυστικό όπλο θα δοκιμάζουν οι Ισραηλινοί και θα θέλησαν να τρομοκρατήσουν τους Παλαιστίνιους, ως συνήθως.

  6. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 08/02/2011 09:53:17

    το 2012 δεν είναι μουφα. Να ετοιμαζόμαστε.

  7. αντιμπούλης avatar
    αντιμπούλης 08/02/2011 10:42:41

    Βασικά όταν βλέπω πόσο κουτοί πολιτικοί υπάρχουν, που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι οι επόμενες εκλογές, ή πόσο κουτοί ψηφοφόροι υπάρχουν, που ακόμη και σήμερα ελπίζουν ότι θα τους σώσει ο γιωργάκης ή ο αντωνάκης ή το κόμμα, είμαι πεπεισμένος ότι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν όντα με ανώτερη νοημοσύνη...
    Τα οποία βεβαίως και θα σπάνε πλάκα με τις κουταμάρες των ανθρώπων που μπορεί και να είναι απλώς τα playmobil τους

  8. Σαος avatar
    Σαος 08/02/2011 11:33:28

    Φτιαχτά είναι. Ένα εκ των τριών βίντεο που υπάρχουν βασίζεται σε μια φωτογραφία που υπάρχει στην Wikipedia. Μάλιστα κάποιοι μιλούν για viral διαφήμιση της ταινίας Battle Of Los Angeles που θα βγει στους κινηματογράφους την άνοιξη. Μην βιαστεί κανείς να πει τι σχέση έχει το Los Angeles με την Ιερουσαλήμ. Στην ταινία απλά αναφέρεται η μάχη με τους εξωγήινους στο LA αλλά εννοείται πως γίνεται σε όλο το κόσμο.

    • empedocle avatar
      empedocle @ Σαος 08/02/2011 15:15:14

      Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις πάντως.
      Από μία φωτογραφία που βρήκαν στο διαδίκτυο,οι τύποι έφτιαξαν αυτό το βίντεο ?
      Πως το κατάφεραν αυτό δηλαδή ?
      Νοίκιασαν κάποιο "ιπτάμενο φωτεινό αντικείμενο" και το βιντεοσκόπησαν από απόσταση ?

      Την ταχύτητα με την οποία εξαφανίζεται την πρόσεξες ?
      Δεν έχω γνώσεις photoshop ούτε τεχνικής επεξεργασίας βίντεο,αλλά αυτό είναι από τα καλύτερα που έχω δει - τώρα,αν είναι ψεύτικο,ομολογώ πως είμαι ευκολόπιστος.

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 08/02/2011 11:42:31

    εκει δεν ειναι και ο ναος του Σολομωντα που θελουν να ξαναχτισουν οι εβραιοι?

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ φωτεινη 08/02/2011 18:24:40

      Ο Θόλος του Βράχου έχει στιστεί πάνω στα ερειπια του ναού του Σολομώντα και από εκεί υποτίθεται ότι, αναλήφθηκε στους ουρανούς ο προφήτης Μωάμεθ με την βοήθεια του αρχάγγελου Γαβριήλ.

      Οπότε δεν αποκλείεται να ξαναπέρασε καμιά βόλτα προς τα εκεί ο αρχάγγελος Γαβριήλ με το διαστημόπλοιο του, για να πάρει και κανέναν άλλο πελάτη για επάνω.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 08/02/2011 18:25:24

        διορθ: ...χτιστεί...