#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2012 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ενεργό όσο ποτέ το ηφαίστειο της Σαντορίνης»



Η καλντέρα της Σαντορίνης είναι ξανά ενεργή και παραμορφώνονεται σε επίπεδα που δεν έχουν προηγουμένως παρατηρηθεί, υποστηρίζει ο ο καθηγητής του πανεπιστημίου Georgia Tech, Andrew Newman o οποίος μελετά τη σεισμική δραστηριότητα στο νησί από το 2006 έχοντας εγκαταστήσει πάνω από 20 σταθμούς παρατήρησης.

Υστερα από δεκαετίες μικρής δραστηριότητας, στην καλντέρα της Σαντορίνης έχει ξεκινήσει μία σειρά σεισμών και παραμορφώσεων», σημειώνει ο Νιούμαν σε έρευνά του που δημοσιεύεται στο Geophysical Research Letters.

«Εκτοτε τα εργαλεία παρατήρησής μας στο βόρειο τμήμα του νησιού έχουν μετακινηθεί πλευρικά κατά 5 έως 9 εκατοστά. Η λεκάνη του ηφαιστειακού μάγματος γεμίζει και παρατηρούμε προσεκτικά τη δραστηριότητά του.

Ο Νιούμαν, δεν μπορεί να είναι βέβαιος εάν επίκειται κάποια έκρηξη. Στην πραγματικότητα πολλές καλντέρες παντού στον κόσμο παρουσιάζουν ανάλογη δραστηριότητα χωρίς να οδηγούνται σε έκρηξη, λέει.

Υποστηρίζει ωστόσο ότι ο μαγματικός θάλαμος έχει επεκταθεί κατά 14 κυβικά μέτρα από τον περασμένο Ιανουάριο και εκτιμά ότι η ποσότητα που έχει σωρευθεί σε αυτόν μπορεί να γεμίσει μία σφαίρα με διάμετρο μήκους ίση με τρία γήπεδα ποδοσφαίρου.

Εάν η Σαντορίνη «εκραγεί» τότε η έκρηξη θα είναι συγκρίσιμη εκείνης πριν από 450 χρόνια, εκτιμά.

«Κι αυτό θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο. Εάν εκραγεί η καλντέρα θα μπορούσε να προκαλέσει τοπικά τσουνάμι, ζημιές στα σπίτια και κατολισθήσεις».

http://www.ethnos.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 14/03/2012 21:04:34

    Γι αυτό ο Γιώργος διόρισε χωρίς περικοπές μισθού την επιτροπή πρόβλεψης τσουνάμι...Οπως και τις άλλες ΜΚΟ όταν η Τρόικα απαγόρεψε τους διορισμούς...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ franc 14/03/2012 22:10:53

      Προσωπικά δεν περίμενα κάτι λιγότερο αισχρό από μέρους του..
      ΥΓ: Όταν θ' αρχίσουν να βγαίνουν οι πρώτοι καπνοί του Ηφαιστείου, να τους φτιάξουμε ένα γραφειάκι κοντά στην καλντέρα...

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ ΕΥΑ 15/03/2012 01:03:30

        Μέσα που είναι και πιο cozy!
        Αχ θυμωμένο Ελληνικό μου υφαιστιάκι πόσο μας νοιώθεις!

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/03/2012 21:05:40

    Λέτε να δούμε πολλές πισίνες που έχουν ξεφυτρώσει στην καλντέρα να αδειάζουν τα χλωριωμένα νερά τους στη θάλασσα με κανένα σεισμό;
    Εδώ που τα λέμε, ένα ξεκαθάρισμα στη Σαντορίνη (τέτοια τερατουργήματα που έχουν χτιστεί), μιας και δεν το κάνει η πολεοδομία, καλό θα ήταν....

  3. Αθηναίος avatar
    Αθηναίος 14/03/2012 22:10:35

    Δεν έχω σε καμμία εκτίμηση τους νησιώτες, το αντίθετο μάλιστα. Ας μην ξεχνάμε ότι η συντριπτική τους πλειοψηφία φοροδιαφεύγει ασύστολα, προσφέρει υπηρεσίες σε απαράδεκτες τιμές, περιφρονούν τους έλληνες τουρίστες και τους χρεώνουν πολλαπλάσιες τιμές από τους ξένους, αλλά όταν θα γίνει το μεγάλο μπουμ με την Τουρκία θα περιμένουν τους κατοίκους της ηπειρωτικής χώρας να πάνε να σκοτωθούν για να υπερασπιστούν τις ταβέρνες τους και τις πανσιόν τους. Δεν θα με χάλαγε καθόλου ένα γερό κούνημα στην Σαντορίνη. Το όνειρό μου βέβαια παραμένει επανάληψη της ηφαιστιακής έκρηξης της αρχαιότητας και τεράστιο τσουνάμι προς Nότο προκειμένου να ξαναξεπλυθεί το υπέροχο νησί της Κρήτης από τους κατοίκους του.

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ Αθηναίος 14/03/2012 22:47:35

      Ο κομπλεξισμός σου είναι απίστευτος. Είσαι για λύπηση.

    • bladerunner avatar
      bladerunner @ Αθηναίος 14/03/2012 23:01:04

      ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΟΣ ΑΘΗΝΑΙΕ...ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΜΕΛΟΥΚΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ

      • Alex avatar
        Alex @ bladerunner 15/03/2012 00:39:08

        Μάλιστα. Πολυ θα ήθελα να με διαφωτισεις με τις ιστορικές σου γνώσεις οι οποίες προφανώς είναι πέραν αμφισβήτησης, σε ποιους ακριβώς ¨μαμελουκους του νότου" αναφέρεσαι. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

        • Σικελιανος avatar
          Σικελιανος @ Alex 15/03/2012 00:49:02

          Αλεξ τι ασχολεισαι με τελειωμενους προβοκατορες?
          ο συγκεκριμενος εχει πολλακις εκφραστει με τετοια σιχαμενα διχαστικα σχολια... αμφιβαλλω και αν ειναι Ελληνας ακομα...

          • Alex avatar
            Alex @ Σικελιανος 15/03/2012 01:12:32

            Έχεις δίκιο αγαπητε... Ξέρεις τώρα, εμείς οι ... μαμελουκοι, είμαστε λιγάκι ευεξαπτοι!

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Αθηναίος 14/03/2012 23:11:47

      κούνα πρώτα το κεφάλι σου Αθηναίε και άσε την Σαντορίνη.Εσύ πού πήγες διακοπές,στο Μπάνσκο;

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Ιωάννης33 15/03/2012 02:13:32

        Μάλλον στην Μύκονο που είναι παχιές οι μύγες τον Αύγουστο.

        Μπουμπουλίνα

    • ΜΑΡΙΑ avatar
      ΜΑΡΙΑ @ Αθηναίος 15/03/2012 09:59:52

      ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ.

    • ΜΑΡΙΑ avatar
      ΜΑΡΙΑ @ Αθηναίος 15/03/2012 10:04:28

      AΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΚΗΝΑΙΟΙ -ΤΟΤΕ- ΒΡΗΚΑΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΔΡΟΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΡΔΟΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΑΣ.ΕΝΑΣ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΜΑΡΙΑ 15/03/2012 10:49:00

        Εντάξει τους ψιλοκατέστρεψε και η ενδογαμία. Εμένα με ενοχλεί που θέλουν να πεθαίνουν οι Κοζανίτες και οι Μεγαλοπολίτες από καρκίνο για να έχουν αυτοί ρεύμα αλλά αυτοί δεν βάζουν ανεμογεννήτριες στις βουνοκορφές γιατί τους χαλάν την ...αισθητική :-) :-) :-) Και δεν τους χαλάει την αισθητική η βίλλα-τερατούργημα του Κόκκαλη ή του Γαβαλά...

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Αθηναίος 16/03/2012 01:26:20

      Οι πιθανότητες να είσαι πραγματικός Αθηναίος, είναι μηδέν.

  4. νεφέλη avatar
    νεφέλη 14/03/2012 23:26:51

    Το ηφαίστειο προειδοποιεί κι ο Σκάρος αιώνες τώρα εκεί, αγέρωχος, βιγλάει το πέλαγος...
    Τύχη οι πειρατές σε τούτο το νησί, τούτη τη θάλασσα,
    δεν βρήκαν για πολύ ...
    Το άσπρο και το μαύρο ξέρει μόνο το νησί μου..
    Τα γκρίζα ταφησε για τους προσκυνημένους,
    που σκιάζονται στη θέα της καλντέρας,
    στο πούσι το ξαφνικό,
    στην αντοχή της ελαφρόπετρας!

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 15/03/2012 01:36:02

    Οποιοσδήποτε έχει διαβάσει λίγο ιστορία γνωρίζει ότι η Κρήτη βρίσκονταν υπό την κατοχή των Σαρακηνών για 150 χρόνια και αργότερα υπό τους Τούρκους για άλλα 500 (άλλη μια απορία που έχω είναι πως και αφού οι κρητικοί ήταν τόσο λεβέντες και "ευέξαπτοι" , που διαβάζω παραπάνω, είχαν τους Τούρκους μέχρι το 1912 και τους Γερμανούς έως και 2 μήνες μετά την αυτοκτονία του Χίτλερ - η τελευταία στην κυριολεξία φρουρά της Ευρώπης που παραδόθηκε, σχεδόν 9 μήνες μετά την απελευθέρωση της υπόλοιπης Ελλάδας). Τα αποτελέσματα της κατοχής από τους Σαρακηνούς και τους Τούρκους τα βλέπουμε και σήμερα στο μελαμψό του δέρματος και στα υπόλοιπα φυσιογνωμικά (ας μείνουμε εκεί) χαρακτηριστικά των κρητικών που παραπέμπουν έντονα σε μεσανατολικές ¨επιρροές" για να το θέσουμε κομψά. Φυσικά δεν είμαστε ρατσιστές και αγαπάμε όλους τους λαούς και όλα τα χρώματα. Ακαδημαϊκή / ιστορική συζήτηση κάνουμε.

    • Σικελιανος avatar
      Σικελιανος @ Κώστας 15/03/2012 02:09:10

      Κωστα αν δεν μας εδινες δειγμα της αμορφωσιας σου θα εσκαγες...
      Οι Κρητες ειναι απο τους πιο ηρωικους και πιο θαρραλεους και πιο δημιουργικους συμπατριωτες μας.. το αιμα τους βραζει απο Ελλαδα.. και ο πολιτισμος τους (ποιηση, μουσικη, θεατρο, λογοτεχνια) αλλα και ο περηφανος τροπος ζωης τους μονο Ελληνικοτητα σηματοδοτουν...
      Μετα την εκρηξη της Σαντορινης και την ολοκληρωτικη καταστροφη του μεγαλειωδους Μινωικου Πολιτισμου κατοικηθηκε απο Μυκηναιους και εκτοτε αποτελει το πιο ζωντανο δειγμα ελληνικοτητας (μαζι με την Κυπρο)... και στην πραξη εχει βγαλει ανθρωπους σπουδαιους απο τον Κορναρο μεχρι το Βενιζελο και απο τον Καζαντζακη μεχρι τον Μικη Θεοδωρακη... απο τον Μαρκοπουλο μεχρο τον Ξυλουρη και απο τον Κουνδουρο μεχρι τον Ελυτη (αν και η καταγωγη του ηταν απο την Λεσβο..ομως πνευματικα και σωματικα η Κρητη τον εβυζαξε)... για να μην πω για σπουδαιους επιστημονες, ή για το Ιδρυμα τεχνολογικων Ερευνων του Ηρακλειου που κατεχει περιοπτη θεση στα σπουδαιοτερα ερευνητικα κεντρα του κοσμου για το ερευνητικο επιστημονικο εργο που παραγει.. εζησα 2 χρονια στο Ηρακλειο ως ειδικευομενος ιατρος.. την ελληνικοτητα, και το παθος τους για την Ελλαδα δεν το βρισκω πουθενα.. μια πρωτολεια αρχεγονη αγαπη για την μητερα-πατριδα... ανθρωποι περηφανοι για την καταγωγη τους (και την τοπικη και την εθνικη)..
      δεν καταλαβαινω τι εξυπηρετουν αυτα τα σχολια και δεν πιστευω και κατα ποσο ειναι αθωα... συγγνωμη αλλα τετοιες αποψεις επρεπε να φιλτραρονται απο τον εγκεφαλο σου (αν υπαρχει).. εκτος και αν... λειτουργεις προς οφελος καποιων υπερεθνικων συμφεροντων.. δηλαδη να το πω και στην αγοραια γλωσσα σου..ειτε εισαι ανοητος ειτε εισαι πρακτορισκος... ευελπιστω να ισχυει το πρωτο...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Σικελιανος 15/03/2012 17:11:54

        Επι πλέον ,όταν ο Νικηφόρος Φωκάς απελευθέρωσε την Κρήτη απο τους Σαρακηνούς ,έ κανε μιά ...πολιτιστική παρέμβαση, και πέρασε λεπίδι όσους απο τους παλιούς κατοίκους είχαν εξισλαμισθεί.

        Στη συνέχεια ,επίκοισε την Κρήτη με καθαρόαιμους Ελληνες απο τον Πόντο.

        Εξού και η ομοιότητα σε ενδυμασίες ,χορούς ,κλπ.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κώστας 15/03/2012 23:16:20

      Την μάχη της Κρήτης την ξέχασες όμως. Εξεγέρσεις γίνονταν διαρκώς στην Κρήτη και σε όλο τον Ελλαδικό χώρο προ της επαναστάσεως. Τέτοια διχαστικά είναι σπατάλη.

  6. Alex avatar
    Alex 15/03/2012 03:04:00

    Θέλεις και ακαδημαϊκή κουβέντα.... Είσαι ανιστόρητος με πλήρη άγνοια των γεγονότων, αλλα δε θα σου μάθω εγω ιστορία...1ον είναι πολυ αργά, 2ον προφανώς δε σε ενδιαφέρει η αλήθεια.
    Σικελιανε, με καλυπτεις πλήρως, καλο ξημέρωμα!

  7. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 15/03/2012 10:27:39

    Οι Έλληνες είτε είναι βόρειοι, νότιοι είτε νησιώτες, είναι μια φυλή με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, όπως η αγάπη τους για ελευθερία και ανεξαρτησία και οι αγώνες τους γι αυτές τις δύο έννοιες και σημασίες.Όσο για τους Κρήτες:
    Τα Χανιά όπως και όλη η Κρήτη, είναι ένας ζωντανός θρύλος, μια πόλη που γνώρισε άνθηση, ανέπτυξε πολιτισμό, σημαδεύτηκε από επιδρομές, Ρωμαίοι, Βυζαντινοί, Ενετοί, Οθωμανοί,Σαρακηνοί, Αιγύπτιοι, Ιταλοί, Γερμανοί και Άγγλοι την κατέκτησαν, αλλά περισσότερο κατέκτησε παρά κατακτήθηκε, γιατί η μεγάλη αγάπη των κατοίκων της για την ελευθερία της πατρίδα τους, ανέξειξε ήρωες με αδούλωτη ψυχή και πνεύμα.
    Οι Κρήτες είναι ανεξάρτητοι άνθρωποι, ελεύθερες και ωραίες ψυχές, είναι άνθρωποι - σύμβολα, με μιά λέξη γενναίοι, η προέλευση καταγωγής τους είναι ο Δίας και o Μίνωας, ο ιδρυτής του Μινωϊκού πολιτισμού, ο πρώτος αξιόλογος πολιτισμός του κόσμου με γραφή.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 18/03/2012 17:45:49

    Με τη “ΛΑΒA” η Αλκηστις, τα λέει όλα
    http://bit.ly/zjDnuc