#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 23:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογικό quiz



Eίναι μελαψός, χωρίς χαρτιά και ψηφίζει στις εκλογές; Τι είναι;

Η απάντηση σε λίγο…

Βοήθημα: Παπανδρέλληνες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 08/11/2010 23:23:42

    Ζαβολιά! Έδωσες βοήθημα-απάντηση.

    Να βοηθήσω λίγο;

    http://3.bp.blogspot.com/_X4lfqpxxOCQ/TNcUIwmWTkI/AAAAAAAADDU/RF81x91JRHY/s1600/--2010.jpg

    Μια φώτο είναι απλά. Μετά κλαίγονται κάποιοι που βγήκε ο Μιχαλιολάκος. Όταν ούτε ο «Δεξιός» Κακλαμάνης δε κάνει τίποτε, που ν΄απευθυνθώ;

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΛίγκαΤουΒορρά 08/11/2010 23:32:27

      Στον ...Ψιψινάκη;

      • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
        ΛίγκαΤουΒορρά @ Factorx 08/11/2010 23:39:12

        ΧαΧαΧα!

        Ρε τι έπαθα... Με τα χάλια μας γελώ... Πρώτος σε σταυρούς βγήκε!

        Γιατί ρε Σαμαρά δεν του έδωσες ένα κλωτσίδι να βάλεις έναν σοβαρό Δεξιό υποψήφιο;

  2. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 08/11/2010 23:31:41

    Θέλω να καταγγείλω ότι μέχρι τώρα οι Προστάτες του πολίτη και η ¨Singular” , σχεδόν 27 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ δεν έχει καταφέρει να ¨ενσωματώσει¨ το 100% των αποτελεσμάτων για τον Δήμο της Αθήνας ! Σε μια υπέρ-ηλεκτρονική εποχή με πολλά εκατομμύρια αμοιβών για δικαστικούς αντιπροσώπους και ¨καταμετρητών¨.

    Υπολείπεται ( ώρα 10.58 μ.μ. 8/11/ 2010 ) το αποτέλεσμα για το 4,5 % των εκλογικών κέντρων !

    Δεν ξέρω πως εξηγείται αυτό το γεγονός και εάν κάτι ¨μαγειρεύεται¨ , όπως μαγειρεύεται πάντα σε ¨δημοκρατικές εκλογικές διαδικασίες¨.

    Βέβαια δεν κρίνεται ¨κυβέρνηση¨ από τα αποτελέσματα αυτά. Μπορεί όμως να κρίνονται και άλλα πράγματα που εμείς δεν φανταζόμαστε. Πάντως η καθυστέρηση είναι αδικαιολόγητη

    Εξάλλου ο Κ. Σημίτης με λίγες χιλιάδες ψήφους του Υπουργείων Εσωτερικών το 2000 , των ¨Ομογενών Ποντίων¨, όπως τότε καταγγέλθηκε , και κάποιων ¨αερομεταφορών¨ διασφάλισε την ¨νίκη του¨ ,αλλά δεν θέλησε να το συνεχίσει τότε ο Κ. Καραμανλής , για να ολοκληρώσει μέσα στα επόμενα χρόνια 4 χρόνια ο ¨ Γερμανός εκσυγχρονιστής¨ την ταφόπλακα στον Ελληνικό λαό ( ΟΝΕ, Χρηματιστήριο , Ολυμπιάδα και άλλα πολλά ).

    Μπορεί το αστικό κοινοβουλευτικό καθεστώς να θεωρεί τις εκλογές σαν το ¨Α+Ω¨ της ¨δημοκρατίας¨ και να θεωρεί ¨σίγουρα¨ τα οποιαδήποτε αποτελέσματα , ΑΛΛΑ οι εκλογές δεν το ενδιαφέρουν σαν δικαίωμα ελεύθερης έκφρασης των πολιτών , ούτε σαν κατοχύρωση της έννοιας της ¨λαϊκής κυριαρχίας¨. ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΡΟΛΟ – ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ¨ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ¨ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ…¨

    Συνεπώς με τα διάφορα τερτίπια των ¨εκλογικών νόμων¨ ( ενισχυμένη αναλογική, απλή αναλογική και άλλα ενδιάμεσα -μεικτά εκλογικά συστήματα ) ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ Ε Λ Ε Ν Χ Ο Μ Ε Ν Η λαϊκή θέληση !

    Με αυτή την έννοια με το επιχείρημα της ¨λειτουργικότητας¨ στην διαχείριση είχαμε πάντα μειοψηφικές κυβερνήσεις , καταστρατηγώντας και χλευάζοντας την ¨αρχή της πλειοψηφίας¨ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΟΘΕΙΑΣ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ….

    Αυτό που τους ενδιέφερε πάντοτε ήταν Η ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ και όχι βέβαια η ουσιαστική.

    Τα Γιουσουφάκια του ΠΑΣΟΚ χθες το βράδυ δήλωσαν ότι η επόμενη ¨μεταρρύθμιση¨ μετά από τον Κακοκράτη ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ !

    Και κάτι άλλο : , διότι θα επανέλθω στο θέμα των ¨επαναστατικών μηνυμάτων των τελευταίων εκλογών¨, Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΧΗ , εκτός των που συζητάμε σχετικά με την απόρριψη ή όχι της κυβερνητικής πολιτικής , ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΦΤΥΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ¨ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ¨ΚΑΛΛΙ-ΦΑΣΙΣΤΟ-ΚΡΑΤΗ¨ !

    Τόσο πολύ χάρηκαν οι πολίτες για την υποτιθέμενη ¨μεταφορά αρμοδιοτήτων στις τοπικές κοινωνίες¨ ΠΟΥ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ¨ΣΥΝΗΘΗ¨ ΑΠΟΧΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΗΛΘΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ 10 – 20 % ΤΟΥ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ για την ¨μεταφορά εξουσιών στον απλό πολίτη¨ στα πλαίσια της ¨συμμετοχικής κοροϊδίας¨ !

    Και δεν αυτοκτονούν διότι δεν τους επιτρέπει το ταξικό τους συμφέρον και επειδή κανείς διατεταγμένος μεσίτης -πράκτορας ντόπιων και ξένων συμφερόντων δεν έχει το ήθος για αυτοκτονία – που στην πολιτική σημαίνει ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ – ¨ΠΕΡΑΙΩΣΗ¨ – ΑΠΟΣΥΡΣΗ .

  3. thespieys avatar
    thespieys 08/11/2010 23:40:49

    Σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ (πρώην ΕΣΥΕ), ο πληθυσμός της χώρας στο μέσο του 2009 ήταν 11.282.751. (λινκ) Δηλαδή τριακόσιες κάτι χιλιάδες παραπάνω από το 2001, παρά την υπογεννητικότητα - αλλά ας το αφήσουμε αυτό.

    Σύμφωνα με το ΥΠΕΣ (λινκ) η δύναμη του το εκλογικού σώματος ήταν 9,933,385 στις τελευταίες εκλογές.

    Σύμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ (λινκ) το 2001 ο αριθμός των μονίμων κατοίκων που ήταν μέχρι 18 χρονών, και επομένως δεν περιλαμβανόντουσαν στο εκλογικό σώμα, ήταν περί τα 2.130.000. Σήμερα, που ο πληθυσμός αυξήθηκε κατά θαυματουργό τρόπο κατά 300.000, πρέπει να είναι παραπάνω - αλλά ας δεχτούμε οτί είναι ακόμη τόσοι.

    Σύμφωνα με την αριθμητική που έμαθα στο σχολείο, 11.282.751 - 2.130.000 = 9.152.751. Τόσο θα έπρεπε να είναι το εκλογικό σώμα.

    Σύμφωνα με την αριθμητική που έμαθα στο σχολείο, 9.933.385 - 9.152.751 = 780.634. Αυτός είναι ο αριθμός των εγγεγραμένων ψηφοφόρων - με τους συντηρητικότερους υπολογισμούς - που περίσσευε πριν ένα χρόνο. Μετά από ένα χρόνο διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ, κανείς δεν ξέρει πόσοι είναι.

    Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΥΠΕΣ, η αύξηση της δύναμης του εκλογικού σώματος γίνεται ραγδαία στις περιόδους διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ.

    Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΥΠΕΣ πάλι, οι "φασματικοί" ψηφοφόροι δεν είναι αποτέλεσμα μη εκκαθάρισης των εκλογικών καταλόγων, αλλά ενεργοί ψηφοφόροι που ασκούν το εκλογικό τους δικαίωμα (η αύξηση των ψηφισάντων συμβαδίζει με την αύξηση του εκλογικού σώματος, παρά την αυξανόμενη απαξίωση του πολιτικού συστήματος).

    Σύμφωνα με την λογική του 1964, θα λέγαμε οτι οι 780 χιλιάδες φασματικοί αλλά ενεργοί ψηφοφόροι είναι "Δέντρα, ζώα και νεκροί". Σήμερα μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε οτι πολλοί από αυτούς είναι λαθροεγγεγραμένοι λαθρομετανάστες. Πιθανά ένα σημαντικό ποσοστό να είναι και οι πολυεγγεγραμένοι πασόκοι. Σημειωτέον οτι ο αριθμώς αυτός των φασματικών ψηφοφόρων με τις πραγματικές όμως ψήφους, είναι κατά πολύ μεγαλύτερος αυτού που χρειάζεται για να κριθεί το αποτέλεσμα μιας αναμέτρησης.

    Από τα παραπάνω βγαίνει αβίαστα - νομίζω - το συμπέρασμα οτι τόσο οι εκλογές που γίνονται, όσο και η δημοκρατία μας είναι μαϊμού - εξίσου φασματικές με τους ψηφοφόρους που εκλέγουν Γιωργάκηδες.

    "Παραδόξως", κανένα κόμμα δεν έχει ανακινήσει το ζήτημα αυτό.
    Τυχαίο; Δε νομίζω!

    • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
      ΛίγκαΤουΒορρά @ thespieys 08/11/2010 23:51:08

      Μιλάμε τώρα για ένα απ΄τα σοβαρότερα θέματα των εκλογών και του τόπου γενικότερα!

      Κι εμείς ασχολούμαστε ακόμη με τον Δημαρά!

      Τι γίνεται; Βάζει ύπουλες φωτιές το ΠΑ.ΣΟ.Κ. που ούτε ολόκληρη η πυροσβεστική δύναμη δεν θα μπορεί να την σβήσει... Κι απ΄την άλλη οι Τούρκοι ούτε ζώνες αναγνωρίζουν πλέον... Ξεθάρρεψαν παντελώς με το gap στα πράματα... Πω..Πω! Το κεφάλι μου πόνεσε...

  4. Factorx avatar
    Factorx 08/11/2010 23:48:21

    Γιατι μου μαμάτε τ0 κουίζ;

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ Factorx 09/11/2010 00:12:46

      Το βρήκα :

      " Orient-Express - Elections " / ATHENS/ KABUL/ BAGDAT /ISLAMABAD - BY THE GREEK -PAPANDREOU- DEMOCRACY " IN THE "NEW-AGE /Universal Government " .

  5. blue nile avatar
    blue nile 08/11/2010 23:54:26

    ...oμολόγησε το...

  6. Factorx avatar
    Factorx 09/11/2010 00:10:11

    Πασοκιστανός

    • blue nile avatar
      blue nile @ Factorx 09/11/2010 02:04:57

      χχαχαχααχααχχαχαχαχαχα

      • blue nile avatar
        blue nile @ blue nile 09/11/2010 02:06:41

        πολύ καλό !

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/11/2010 01:11:34

    Οι Πασοκιστανοί ίσως κρίνουν όμως τον 2ο γύρο στην Αττική. Ανάγκη οπωσδήποτε να πείσετε τους γνωστούς σας, οσους διαθέτουν στοιχειώδη πατριωτισμό, να πάνε να ψηφίσουν.
    Εννοείται ότι ο καθώς πρέπει Πάκης και ο ξάδελφός του Μπαγκλαντέζος (αμπρέλλα-αμπρέλλα), με διδακτορικό στο υποχρεωτικό "πλύσιμο" υαλοπινάκων αυτοκινήτων, θα ψηφίσουν δαγκωτό ΠΑΣΟΚ.

  8. Greco avatar
    Greco 09/11/2010 04:29:16

    καπου διαβασα οτι το πρασινο χρωμα παραδοσιακα ειναι γρουσουζικο και ανεκαθεν οι ελληνες (απτα αρχαια χρονια) το απεχθανονταν...

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 09/11/2010 08:58:53

    ΠαράγοντεςΧ, Kαλημέρα,
    Για το ¨Πασοκιστανοί". You have to give credit where credit is due.

  10. Σαος avatar
    Σαος 09/11/2010 09:42:58

    «Κουράγιο Παπανδρέλληνες!!!» ακούστηκε να φωνάζει ο Μωάμεθ ο Γ' (aka Geoffrey Mineiko Papandreou) «Που θα πάει; Θα πέσει και η Δανεία (όχι ... Δανία) του Νότου!!!!»

  11. Dorian avatar
    Dorian 09/11/2010 09:57:20

    Zoume sto Pasokistan tou Jeffrey.

  12. JOHN avatar
    JOHN 09/11/2010 10:35:02

    Το εκλογικο σωμα αλοιωνεται με ταχεις ρυθμους,ωστε να εξυπηρετει τις αναγκες της πελατειακης μας "δημοκρατιας".Συντομα αλλοι θ αποφασιζουν για τη τυχη μας και μαλλιστα με δημοκρατικο μανδυα.Αυτο ακριβως επιτασει η παγκοσμιοποιηση και οι εντολοδοχοι που μας κυβερνουν συνεπικουρουμενοι και απο καποιοιους κουλτουριαριδες της τρβεστι αριστερας.Η πολυπολυτισμικοτητα αποπροσανατολιζει τις λαικες μαζες τις ευνουχιζει απο μαζικες διεκδηκησεις και τις χειραγωγει οπως το συστημα θελει χωρις αντιδρασεις!Σατανικο σχεδιο της παγκοσμιας διακυβερνησης σ εξεληξη.

  13. headbangers balls avatar
    headbangers balls 09/11/2010 11:10:54

    ρε γμτ, καλά τους ειχε διώξει η ΝΔ. μας τους ξανακουβάλησαν ο γιωργάκης και ο τσίπρας