#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2012 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ειδικά γυαλιά κρατούν μακριά τον πειρασμό



Ο θρησκευτικός φανατισμός δεν έχει όρια. Και πολλές φορές πάει κόντρα στην φύση του ανθρώπου.

Και δεν είναι μόνο οι Μουσουλμάνοι με τους Ταλιμπάν τους, ή οι διάφορες φονταμενταλιστικές χριστιανικές σέχτες και αιρέσεις που το παρακάνουν. Τα ίδια κάνουν και οι Εβραίοι.

Έτσι, η τελευταία «μόδα» των υπερσυντηρητικών ορθόδοξων Εβραίων, που αποφεύγουν τις επαφές (ακόμη και οπτικές) με το αδύναμο φύλο είναι κάτι ειδικά γυαλιά που θολώνουν την όραση.

Φορώντας τα, οι «ευσεβείς» άνδρες δεν μπορούν να δουν τις απρεπώς ντυμένες γυναίκες.

Στην προσπάθεια που κάνουν να ζουν ενάρετα, οι συγκεκριμένοι Εβραίοι εφαρμόζουν τον πλήρη διαχωρισμό των δυο φύλων στα ΜΜΜ, στα πεζοδρόμια και σε όλους τους δημόσιους χώρους στις γειτονιές όπου ζουν. Η ερμηνεία τους αναφορικά με τον ιουδαϊκό νόμο τους απαγορεύει την επαφή με γυναίκες που δεν είναι παντρεμένες. Έτσι, για να μην πέσουν σε οποιονδήποτε πειρασμό, αποφεύγουν ακόμη και να τις κοιτάξουν.

Οι συντηρητικοί Εβραίοι έχουν οργανώσει και ανεπίσημες ομάδες περιπολίας, που ελέγχουν την ηθική, και που τώρα πουλάνε ειδικά γυαλιά όρασης, τα οποία όμως αντί να την διευκολύνουν την δυσκολεύουν, θολώνοντας την θέα.

Τα εν λόγω γυαλιά προσφέρουν ορατότητα για μερικά μέτρα, για να μην εμποδίζεται η κίνηση, αλλά οτιδήποτε πιο πέρα φαίνεται θαμπό (ειδικά οι γυναίκες).

Για όσους εξ αυτών τολμούν να απομακρυνθούν από τις γειτονιές τους, εκτός από τα γυαλιά, επίσης πωλούνται και ειδικές κουκούλες, που εμποδίζουν την περιμετρική όραση.

Δεν είναι γνωστό πόσα ζευγάρια γυαλιά έχουν πουληθεί μέχρι σήμερα, πάντως η τιμή τους είναι μόλις $6.

S.A. (A.P)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sotosw avatar
    sotosw 11/08/2012 16:41:01

    Και μετα μιλαμε για ταλιμπαν !
    Ιδια φαρα σημιτες και ισλαμιστες, ετσι και αλλιως οι πρωτοι και ευγενεις κατοικοι των χωρων τους ητανε ελληνες, για αυτο τους εχει μεινη το μισος ακομα και σημερα.....

  2. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 11/08/2012 16:49:49

    χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!!! Πείτε μου οτι κάνετε πλάκα..... Ο μόνος λόγος που θα μπορούσαν να μου είναι χρήσιμα κάποιου τέτοιου είδους γυαλιά, θα ήταν αν μπορούσαν να μου εξασφαλίσουν....επιλεκτική όραση!!!! Δηλαδή να εμποδίζουν το οπτικό μου νεύρο να διακρίνει π.χ στην παραλία τους παχύσαρκους και τους έχοντες εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια να αρέσουν στον εαυτό τους. Για κάποιο προϊόν του είδους, ίσως πλήρωνα κάτι... Αλλά για να μην βλέπω την ομορφιά, γιατί να πληρώσω;;; Πωλείται και η απόλυτη δυστυχία αντί 6 € ;;;; Μόνο σαν αστείο στέκει :-))

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ BLACKQUEEN 11/08/2012 17:21:23

      Ήδη ο Δαναός έκανε μια μεγάλη παραγγελία, και θα τα πουλάει στις συζύγους των παντρεμένων στις παραλίες της Χαλκιδικής.
      Τώρα ψάχνει για μαύρους, για να τα σπρώχνουν στις αμμουδιές.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Strange Attractor 11/08/2012 17:40:41

        Δε σου είπα να μην τα βγάζεις στη φόρα και μας πιάσει ο ΣΔΟΕ;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Δαναός 11/08/2012 17:42:49

          Αμα δηλώσεις Πακιστανός, δεν σε ακουμπάει κανείς!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Strange Attractor 11/08/2012 17:46:49

            Αν είναι έτσι να κάνουμε μια αλλαγή ταυτότητας βρε αδερφέ!

          • Εύα avatar
            Εύα @ Δαναός 11/08/2012 17:54:23

            Δαναέ, εσύ τα δοκίμασες; είναι αποτελεσματικά;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Εύα 11/08/2012 18:01:41

            Εγώ τα πουλάω κυρία μου! Έχω και αντίθετα.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Δαναός 11/08/2012 19:09:40

            Τα... αντίθετα θα είναι και πιο ακριβά να υποθέσω;;; :-)) Δεν μπορεί... Η απόλαυση πουλάει πάντα πιό ακριβά... Ακόμα και η υπόσχεσή της !!!

          • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
            ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ Δαναός 13/08/2012 20:55:09

            Εδώ & τώρα στην ...ουρά για να παραγγείλουμε τα ... αντίθετα !

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Strange Attractor 11/08/2012 19:20:21

            Βασικά, αν δηλώσεις Πακιστανός στον ακουμπάνε πολλοί, αλλά σίγουρα όχι το ΣΔΟΕ, η Επιθεώρηση Εργασίας, η Αστυνομία και λοιπές κρατικές υπηρεσίες.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Strange Attractor 11/08/2012 18:22:18

        Οἱ παντρεμένοι δέν τά χρειάζονται Strange,τά φοροῦν συνήθως πρίν παντρευθοῦν.
        Υ.Γ.:Καί χτυπᾶνε τό κεφάλι τους μετά...

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κυθήριος 11/08/2012 19:21:20

          Τα φοράνε μια οι ίδιοι ακριβώς πριν τον γάμο και μετά τους κυνηγάει να τους τα φορέσει μονίμως η συμβία για την υπόλοιπη ζωή τους...

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Strange Attractor 11/08/2012 19:23:14

        χα χα χα... Γιατί ως γνωστόν, οι θρησκείες μη μπορώντας να καταργήσουν τον έρωτα, τον αποστείρωσαν εφευρίσκοντας τον γάμο !!! Τώρα τα επαναστατικά γυαλιά ενάντια στην κόλαση (σας), και σε RayBan, Βvlgari, Gucci, D & G, Versage κ.λ.π. όλα μαϊμού, όλα κοντά σας σε κάθε πόλη της χώρας, σε κάθε καφετέρια, εστιατόριο και πλαζ !!!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Strange Attractor 11/08/2012 19:32:31

        χα χα χα !! Γιατί ως γνωστόν, οι θρησκείες μη μπορώντας να καταργήσουν τον έρωτα, φρόντισαν να τον ...αποστειρώσουν εφευρίσκοντας τον γάμο. Τώρα τα θαυματουργά γυαλιά ενάντια στην κόλασή σας ΚΑΙ σε Ray Ban, Gucci, Prada D & G, DKNY, Salvatore Ferragamo κ.λ.π., όλα μαϊμού, σε καταπληκτικές μνημονιακές τιμές!!!! Κοντά σας σε κάθε πόλη της χώρας, σε κάθε χωριό, σε κάθε εστιατόριο, καφετέρια, πλαζ.

  3. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 11/08/2012 17:16:35

    Και έτσι δουλεύει η φαντασία στο χώρο της οποίας , παίρνει υπερβολικές διαστάσεις το απαγορευμένο και ακολούθως και ....άλλες λειτουργίες.... Γιατί τη φύση , δεν την ελέγχει κανένας . Αυτές οι τακτικές, αντιθέτως , τη διαστρέφουν, με αποτέλεσμα το φαύλο κύκλο, ενοχές - σκληρότητα - φανατισμός - έλεγχος του πνεύματος και της σκέψης και στο τέλος, πλήρης ψυχική ανισορροπία και δυστυχία. Ετσι οι άνθρωποι καθίστανται υποχείρια.....

    • Εύα avatar
      Εύα @ Diamond Angel 11/08/2012 17:52:40

      Σωστά D.A..

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Diamond Angel 11/08/2012 18:15:50

      Καί ὅλα αὐτά Diamond Angel,πηγάζουν ἀπό τήν ἀπόκοσμη αὐστηρότητα τῆς θρησκείας τους,μή τό ξεχνᾶμε,ἡ ὁποία θρησκεία,δέν ἀφήνει τό μυαλό,τή βούληση,ἐλεύθερα νά πράξουν ἀπλά τό σωστό,ἀλλά πρέπει σέ ὅλα νά καθοδηγεῖται...Φαντάσου κάτι τέτοιο νά συνέβαινε στή θρησκεία τῆς πραγματικπης ἐλευθερίας,τί θά εἶχε νά ἀκούσει ὁ ἰδρυτής της πάλι...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Κυθήριος 11/08/2012 18:54:11

        Eλα ντε....

  4. Εύα avatar
    Εύα 11/08/2012 18:04:48

    Τι;;; που μεγεθύνουν τον πειρασμό;;; θα τηλεφωνήσω στην κ. Δαναού...

  5. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 11/08/2012 19:07:27

    Με τις συσκευές αυτές το ρηθέν "η πολλή ...θρησκεία τυφλώνει" καθίσταται πλέον αυταπόδεικτο.

    Οι διαφημιστές των εν λόγω συσκευών θα μπορούσαν να τις προωθούν με το σύνθημα "μοναχισμός α λα καρτ". Ή "τώρα με βλέπεις, τώρα όχι".

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Αντίθεσις 11/08/2012 19:35:38

      Η παρέα γύρω μου προτείνει μερικά ακόμη διαφημιστικά συνθήματα: "τυφλόμυγα για ορθόδοξους εβραίους", "αγοράζοντας δώδεκα προϊόντα, δώρο μία βακτηρία αλουμινίου με ανατομική χειρολαβή και ενσωματωμένο σύστημα αναπαραγωγής MP3 για να ακούτε τους αγαπημένους σας ύμνους", "Δεν θα πιστεύετε στα μάτια σας...".

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Αντίθεσις 11/08/2012 20:21:39

        Εντάξει, προσλαμβάνεστε για την προώθηση! Με γλυκά απ' την Ορμύλια που σας αρέσουν η πληρωμή!

        • Αντίθεσις avatar
          Αντίθεσις @ Δαναός 11/08/2012 20:46:09

          Σας ευχαριστώ θερμώς κύριε για την προσφορά εργασίας με πληρωμή σε είδος που μου κάνατε. Να υποθέσω ότι οι ασφαλιστικές και λοιπές κρατήσεις θα είναι σε καραμέλες και τσίχλες;

          Χαιρετισμούς στην νεφοσκεπή Ορμύλια και στις εντός και πέριξ χάρες της.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Αντίθεσις 11/08/2012 23:35:09

            Σας περιμένουμε.Θα μας βρείτε εύκολα.

          • Αντίθεσις avatar
            Αντίθεσις @ Δαναός 12/08/2012 00:48:49

            Σας ευχαριστώ για την πρόσκλησή σας, αλλά ευρίσκομαι ήδη μακριά. Ίσως προσεχώς...

  6. TopGunZ avatar
    TopGunZ 11/08/2012 19:15:43

    Ορθόδοξοι Εβραίοι, κάτι μεταξύ Amish και Creationists σε αναλογία με τα δικά μας ζουρλάδια.

  7. Κρης avatar
    Κρης 11/08/2012 20:02:03

    Eyez, γυαλιά με δυνατότητα εγγραφής 720p βίντεο
    h**p://www.madfortech.com/2011/06/eyez-gialia-me-diantotita-eggrafis-720-p-binteo/

    h**p://www.zioneyez.com/#/home/

    ΑΛΛΑ αποτυχανε
    h**p://gr.news.yahoo.com/%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-kickstarter-project-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%8D%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-074956842.html

    Που θα παει θα βρεθει κανεις αλλος

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 11/08/2012 20:57:13

    Τζάμια Θαμπά, Ορατότης Μηδέν.
    http://bit.ly/18Fzwq

  9. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 11/08/2012 20:57:31

    Η έκφραση "τον/την είδα και θόλωσε το βλέμμα μου" παίρνει πλέον ένα εντελώς διαφορετικό νόημα.

  10. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 11/08/2012 23:07:48

    To επόμενο βήμα για να αποδείξουν την πίστη τους θα είναι η στείρωση;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar