#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2011 12:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δύσκολοι καιροί για θεριακλήδες



Λέμε πως το κάπνισμα έχει καταντήσει ποινικά κολάσιμη πράξη, και πως οι καπνιστές διώκονται σαν παράνομοι ντεσπεράντος στην Ελλάδα, και διαμαρτυρόμαστε εντόνως, αλλά μάλλον υπερβάλλουμε. Υπάρχουν και χειρότερα. Πάρα πολύ χειρότερα. Και δεν μιλάμε για κάποια συντεταγμένα Δυτικά κράτη, όπου η έννοια της πολιτικής ορθότητας κυριαρχεί εδώ και χρόνια, και όπου το πέταγμα τσίχλας στο δρόμο μπορεί να σου στοιχίσει μια περιουσία σε πρόστιμα. Δεν μιλάμε δηλαδή για την Αυστραλία, ή την Ελβετία, κλπ. Μιλάμε για το Μπουτάν.

Όπως όλα δείχνουν, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να είσαι θεριακλής, και να ζεις στο Μπουτάν. Στη προσπάθεια που κάνει για να γίνει το πρώτο «ελεύθερο καπνού» κράτος του κόσμου, η βουδιστική αυτή χώρα επιτρέπει πλέον ακόμη και τις αστυνομικές εφόδους στις κατοικίες των πολιτών της, προκειμένου να συλλαμβάνονται οι αμετανόητοι «εγκληματίες» καπνιστές, οι οποίοι αν κριθούν ένοχοι, κινδυνεύουν με ποινή φυλάκισης μέχρι και 5 χρόνων!

Το Μπουτάν απαγόρευσε τη πώληση καπνού, τσιγάρων, κλπ.  από το 2005, όμως υπάρχει ένα ισχυρό δίκτυο λαθρεμπορίου που εισάγει τσιγάρα από την Ινδία, τα οποία στη συνέχεια πωλούνται κρυφά σε διάφορα μικρομάγαζα και πάγκους. Όλα αυτά όμως θα σταματήσουν για τα καλά, αφού  η κυβέρνηση έχει αγριέψει. Πέραν των ενισχυμένων  αρμοδιοτήτων τους, εξόπλισε τις διωκτικές αρχές ακόμη και με ειδικά σκυλιά sniffers, εκπαιδευμένα για να εντοπίζουν το ταμπάκο.

Το κάπνισμα σε ιδιωτικούς χώρους παραμένει νόμιμο, όμως οι δηλωμένοι καπνιστές δικαιούνται μόλις 200 τσιγάρα το μήνα, τα οποία πρέπει να εισάγουν μέσω επίσημων διαδικασιών. Στο εξής, η αστυνομία θα μπορεί να εισβάλει σε σπίτια υπόπτων, και αν εντοπίσει κάποιον να καπνίζει ή να έχει στη κατοχή του προϊόντα καπνού,  αυτός θα πρέπει να παρουσιάζει επίσημο αποδεικτικό έγγραφο του τελωνείου, που να αποδεικνύει τη νόμιμη εισαγωγή τους.

Οι έφοδοι της αστυνομίας έχουν ήδη σημειώσει μεγάλη επιτυχία, με αποτέλεσμα να μειωθεί σημαντικά η παράνομη διακίνηση τσιγάρων. Και όπως λέγεται, η διακίνηση αυτή μπορεί και να διακοπεί οριστικά, μόλις ριχτούν στη μάχη και τα ειδικά σκυλιά, που ακόμη βρίσκονται στο στάδιο της εκπαίδευσης.

S.A.- Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/01/2011 12:36:46

    Στη Σιγκαπουρη να δεις προστιμα !!!

    ΠΠ

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 13/01/2011 12:41:07

    Ευτυχώς που καπνίζουμε κα'να τσιγαράκι και ΞΕΧΝΑΜΕ τα παραπάνω !!!!!




    *Μιά άποψη (μεταξύ σοβαρού κι αστείου).-

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/01/2011 12:51:00

    "οι καπνιστές διώκονται σαν παράνομοι ντεσπεράντος στην Ελλάδα"

    Ποιον δουλεύεις;
    Πες μου ΠΟΥ απαγορεύεται το κάπνισμα στην Ελλάδα; Σε ποιο καφέ και σε ποιο εστιατόριο;
    Χθες ήμουν στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται συγγενής μου και μπήκα στο γραφείο των ειδικευομένων για να μιλήσω με τον εφημερεύοντα γιατρό. Το γραφείο γρωμούσε τσιγαρίλα και καπνό, σαν να ήταν μπαρμπουτάδικο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Στέργιος 13/01/2011 16:00:34

      Το τσιγάρο σε ξανανιώνει. Δες και την 30ρα κοπελιά της φωτό, είδες νεανικότητα στο στυλ της;

      • empedocle avatar
        empedocle @ Strange Attractor 13/01/2011 17:24:05

        Ωχ λάθος,στο Στέργιο πήγαινε βέβαια η απάντηση !

    • empedocle avatar
      empedocle @ Στέργιος 13/01/2011 17:23:26

      Καλά είσαι,αυτοί στα ιατρεία είναι οι χειρότεροι.
      Στο ΙΚΑ περπατάνε γιατροί στο διάδρομο με το τσιγάρο στο χέρι,χαλαρά,δεν τρέχει μία.

  4. empedocle avatar
    empedocle 13/01/2011 14:40:04

    Το Μπουτάν !!
    Το μέρος που θέλω πιο πολύ να επισκεφτώ στον κόσμο.
    Μία έρευνα είχε δείξει ότι οι κάτοικοι του Μπουτάν είναι οι πιο ευτυχισμένοι στον κόσμο (σύμφωνα με κάποια κριτήρια αξιολόγησης που είχε θέσει η έρευνα με τα ερωτήματά της).
    Δεν έχουν σύνδεση ίντερνετ (ακόμη) και δεν πωλούνται στη χώρα προιόντα καπνού,ο παράδεισος του μη καπνιστή !
    Φιλοξενεί ένα ικανοποιητικό αριθμό τίγρεων και ένας από τους λόγους που κάποιος επισκέπτεται αυτό το Βασίλειο (διότι περί Βασιλείου πρόκειται) είναι για να δει τίγρεις από κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον.
    Ένας αποτρεπτικός -ίσως- παράγοντας είναι το ακριβό κόστος του ταξιδιού συνολικά καθώς και η αναμονή για χορήγηση βίζας (δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει ακόμη η βίζα).
    Πρωτεύουσα είναι το Θιμπού.
    Βασίλειο του Μπουτάν,ένας παράδεισος που θέλω να επισκεφτώ !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ empedocle 13/01/2011 15:58:26

      Πάρε και τον Στέργιο μαζί σου να αναπνεύσει καθαρό αέρα, χωρίς καπνό. Μόνο μη τον φάει καμιά τίγρη.

  5. kiki avatar
    kiki 13/01/2011 17:54:43

    Θα μπορουσε ναταν και η μανα μου, η φωτο θεριακλου στα 88 , δεν πειθουν κανεναν τα αμερικανακια.
    Σας εχω ξαναπει, δεν ειμαστε ΓΑΠ, Μπιρμπιλω, Δρουτσας, και λοιποι , ειμαστε ετσι και σε οποιον αρεσουμε.
    Θα καπνιζουμε , εδω μας κοβουν τις συνταξεις και μας οδηγουν στην πεινα, το τσιγαρο θα μας στειλει μια ωρα αρχητερα και θα γλυτωσει ο Βασιλακης Καιλας, ο παπουδολοφονος , συνταξεις ετσι μπας και γλυτωσουν τα ταμεια.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/01/2011 20:33:59

    Θα ζητήσω πολιτικό άσυλο, μπας και καταφέρω εκεί να το κόψω το ρημάδι. Θα γίνω Μπουτάνος.

  7. empedocle avatar
    empedocle 14/01/2011 14:02:37

    Το τσιγάρο κόβεται από το πρωί.
    Αύριο που θα ξυπνήσετε εσείς οι φίλοι του καπνίσματος (αν και είναι μονόπλευρη αυτή η φιλία-το τσιγάρο είναι εχθρός σας),πείτε στον εαυτό σας "από σήμερα δεν πρόκειται να το ξαναβάλω στο στόμα μου".
    Κάθε φορά δε που θα σας έρχεται η όρεξη για κάπνισμα (δηλαδή,ανά πέντε λεπτά,εδώ στο Ελλάντα),επιμείνετε στην απόφασή σας και μην υποκύπτετε.
    Εναλλακτικά,κοιτάξτε γύρω σας και δείτε τους καπνιστές : θα σας φανεί απίστευτο το πόσο αντιαισθητικό είναι να βλέπετε π.χ. μία πολύ όμορφη κοπέλα να βγάζει καπνό από το λαιμό της, σαν φουγάρο.
    Το τσιγάρο κόβεται μαχαίρι και είναι μία καλή άσκηση επάνω στο χαρακτήρα και τις αντοχές του.
    Δεν είναι ανάγκη να πάτε στο Μπουτάν ! Εκτός κι αν θέλετε να δείτε από κοντά το υπέροχο θηρίο που λέγεται τίγρης !!