#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2011 07:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν τη ξέρει ούτε η μάνα της αλλά είναι ζάπλουτη!!!






Μπορεί να μη τη γνωρίζει ο πολύς κόσμος, ή σχεδόν κανένας, όμως πολύ σύντομα η Gina Rinehart θα είναι ο πιο πλούσιος άνθρωπος στο πλανήτη.

Πρόκειται για την Αυστραλίδα κληρονόμο μιας μεγάλης επιχείρησης ορυχείων, η οποία πολύ σύντομα θα έχει ατομική περιουσία αξίας $100 δισ.

Συγκριτικά, να αναφερθεί ότι ο Μεξικανός Carlos Slim αξίζει $74 δισ, ο Bill Gates $56 δισ. και ο Mark Zuckerberg μόλις $13.5 δισ.

Προς το παρόν, η προσωπική περιουσία της Rinehart αγγίζει τα $9 δισ. καθιστώντας την απλά τον πλουσιότερο άνθρωπο της Αυστραλίας. Η αξία της περιουσίας της όμως ανεβαίνει καθημερινά με ραγδαίους ρυθμούς, εξαιτίας της αύξησης της τιμής του σιδήρου, και των πολλών εξαγωγών προς τη Κίνα. Η εταιρία την οποία κληρονόμησε (Hancock Prospecting) αναμένεται σύντομα να εκτοξευτεί στα ύψη της παγκόσμιας κερδοφορίας.

Η Citigroup χαρακτηρίζει την Hancock Prospecting ως τη 5η μεγαλύτερη εταιρία παγκοσμίως, στον τομέα των εξορύξεων. Λέγεται, πως όταν η Rinehart κληρονόμησε την επιχείρηση από τον πατέρα της, αυτή ήταν στα πρόθυρα χρεοκοπίας, αλλά μέσα σε 20 χρόνια μπόρεσε και την επανέφερε στη κορυφή.

Αν οι τιμές των ορυκτών συνεχίσουν να ανεβαίνουν, τα ετήσια κέρδη της θα είναι περίπου $10 δισεκατομμύρια!

S.A.-Forbes

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αστροκρητης avatar
    αστροκρητης 01/07/2011 07:52:34

    Την ερωτευθηκα !! Την θελω !!! Φευγω για Αυστραλια , για να ζητησω το χερι της !! Και , τα λεφτα θα τα φερω στην Ελλαδα , φυσικα ! Εγω , θα σας σωσω !! χαχαχαχαχαχ !!!

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/07/2011 07:53:46

    Α, ώστε ανεβαίνουν οι τιμές των ορυκτών και θα ανεβούν τόσο πολύ; Γι' αυτό λοιπόν βάλθηκαν να ξεπουλήσουν (και) τη Λάρκο;

  3. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 01/07/2011 08:38:21

    Τι να μας κάνουν αγαπητέ 100 δισ $! Εδώ χρωστάμε τα μαλλιοκέφαλά μας (σε ευρώ παρακαλώ). Επομένως, ευχαριστούμε για την προσφορά σου αλλά τα λεφτά αυτής της κυρίας δεν φτάνουν στον GAP ούτε για τσόφλια από σπόρια! :)

  4. αστροκρητης avatar
    αστροκρητης 01/07/2011 10:13:27

    ΟΚ , αφου δεν τα θελετε - θα τα φαω, μονος μου !! Ουτε καν τον Παγκαλο, δεν θα καλεσω !! χαχαχαχ ! χαχαχαχ !

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/07/2011 11:20:28

    ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΔΕ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΣΑ;;;

    • αστροκρητης avatar
      αστροκρητης @ ΕΥΑ 01/07/2011 13:06:26

      δεν με νοιαζει, Ελσα ! Εγω , την θελω !!!! χαχαχαχαχ !!!

      • αστροκρητης avatar
        αστροκρητης @ αστροκρητης 01/07/2011 14:15:16

        με συνχωρεις , Ευα ηθελα να πω , αλλα με εχει τυφλωσει ο ερωτας , βλεπεις !!! χαχαχαχ ! χαχαχαχ ! χαχαχαχαχ !!!

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 01/07/2011 11:33:27

    Αλήθεια...
    Γνωρίζει κάποιος το μέγεθος του ορυκτού μας πλούτου;
    Από τι ορυκτά απαρτίζεται και σε τι ποσότητες υπολογίζεται το κάθε ορυκτό;
    Πως και πόσο αποτιμάται;
    Υπάρχει επίσημη καταγραφή;
    Και με τους υδρογονάνθρακες τι παίζεται;
    Γιατί και για ποιο λόγο, ύστερα από παντελή απουσία οποιουδήποτε ερευνητικού ενδιαφέροντος, αποφάσισε η παρούσα κυβέρνηση, αυτή που θα "αξιοποιήσει" τη δημόσια περιουσία, να αρχίσει έρευνες για υδρογονάνθρακες; Μπορεί να υπάρχει κάτι πονηρό πίσω από αυτή τη σπουδή;

    Θα δούμε προσεχώς στο τι θα "αξιοποιηθεί" - ξεπουληθεί - παραχωρηθεί για 99 χρόνια - εγχωρηθεί - χαριστεί κλπ.

  7. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 01/07/2011 11:47:04

    Τι ομορφια Θεε μου,κουκλα,μαζι σου αστροκρητη,να μαζευτουμε καμμια 10ρια,ολο και καπου θα κατσει και μετα τα βρισκουμε.

    • αστροκρητης avatar
      αστροκρητης @ NIK THE GR 01/07/2011 13:05:31

      χαχαχα ! Παει κι ετσι , Νικ !!! Φυγαμε για Αστραλια ( που ελεγε κι η συνχωρεμενη , η Βασιλειαδου ) , λοιπον !! Και , σ' οποιον μας κατσει !!!

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/07/2011 12:09:53

    Οι πλουσιότεροι στο κόσμο παραμένουν οι Ροκφέλερ και οι Ρότσιλντ, που δεν μπαίνουν σε καμία λίστα γιατί δεν θέλουν. 100 δις δίνουν στα παιδιά τους για χαρτζιλίκι...

  9. Αστος avatar
    Αστος 01/07/2011 13:10:50

    Μπα ,ψεματα λεει...

    Τοσα μυρια και ενα γενικο μπογιατισμα-σουλουπωμα δεν εριξε μεχρι τωρα απανω της ?

    Εκτος και αν μου πεις οτι αυτη η φωτο ειναι η "πριν".......

  10. occultist avatar
    occultist 01/07/2011 13:51:44

    NIK THE GR, αστροκρητης
    Θα ερχόμουν κι΄εγώ μαζί σας, αλλά ο γιατρός μου έχει απαγορεύσει τα ..λιπαρά. :)

    • αστροκρητης avatar
      αστροκρητης @ occultist 01/07/2011 14:16:56

      μολις δει την αναρτηση ο γιατρος σου , θα ερθει κι αυτος , μαζι μας !! Θα το καψει το διπλωμα , μην ανησυχεις !!! χαχαχαχ ! χαχαχαχα ! χαχαχαχαχ !!

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/07/2011 14:54:19

    ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΚΥΡΙΟΥΣ:
    ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΜΑΝΑΤΖΑΡΩ; ( ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΥΝΑΜΑ...ΓΙΑ ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ)

  12. pampouka georgia avatar
    pampouka georgia 01/07/2011 17:32:29

    γιατι πλουτο μηλατε εμεις εχουμε τον ποιο εξυπνο αυτον που τα καταφερνη στα παντα ακομα και τα στραβα αγγουρια να ισιονη .να δητε σε τι υψη θα πας πεταξη αυτην τι την θελουμε αχαριστοι

  13. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/07/2011 18:03:48

    Εγώ θα την γηροκομήσω.