#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2011 08:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για το...ηλεκτρονικό τσιγάρο.



Πριν από μερικές ημέρες, το υπουργείο Υγείας, καθ' υπόδειξη του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων, απαγόρευσε την πώληση του ηλεκτρονικού τσιγάρου από κάθε σημείο εντός της χώρας. Είπε μάλιστα ότι απαγορεύεται και η χρήση του σε δημόσιους χώρους, όπως ισχύει και με το πραγματικό τσιγάρο.

Οι υπεύθυνοι, κάτι ψέλλισαν περί έρευνας που δείχνει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο (αυτό με τη νικοτίνη) κάνει μεγαλύτερο κακό από το κανονικό. Αυτό δεν έχει και τόσο σημασία, άλλωστε, κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος των πράξεών του. Και για να πούμε του στραβού το δίκιο, όλη αυτή η εκστρατεία κατά του καπνίσματος έχει αποδώσει, αν όχι τα αναμενόμενα, σίγουρα αρκετά.

Στην περίπτωση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, όμως, έχουμε να πούμε το εξής: Ήρθε στην Ελλάδα πριν από δύο χρόνια και οι πρώτοι που το χρησιμοποίησαν έμοιαζαν με κάτι σαν ούφο. Όλοι τους κορόιδευαν και κανείς δεν έδινε σημασία. Ούτε και το υπουργείο Υγείας αφού ήταν λίγοι οι χρήστες του. Αν και δεν είχε επίσημη άδεια από τον ΕΟΦ, εντούτοις κυκλοφορούσε ελεύθερα κι όποιος ήθελε το αγόραζε, απ' όπου ήθελε.

Τους τελευταίους μήνες, λοιπόν, το ηλεκτρονικό τσιγάρο έγινε μόδα. Κάθε καπνιστής που σέβεται τον εαυτό του έχει κι από ένα στο χέρι, είτε γιατί πράγματι τον βοηθά να κόψει το κάπνισμα (και να αρχίσει το... άτμισμα), είτε γιατί έτσι είναι πολύ... trendy.

Πώς γίνεται όμως, να ξύπνησε ξαφνικά η ελληνική πολιτεία τώρα και τόσο καθυστερημένα;

Μήπως υπήρξε καμιά «κρυφή» διαμαρτυρία των ξένων καπνοβιομηχανιών που έβλεπαν τα έσοδά τους να κατρακυλούν; Μήπως τα εκατομμύρια τσιγάρα που έσβησαν για να ανάψουν τα ηλεκτρονικά, «έβαλαν φωτιά» στους ξένους κολοσσούς;

Διότι δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η κίνηση. Και στο κάτω – κάτω ας μας πουν ποια είναι αυτή η έρευνα που δείχνει ότι το... άτμισμα είναι πιο βλαβερό από το κάπνισμα. Έτσι, για να μη μας μείνει η απορία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Pikis avatar
    Pikis 12/12/2011 10:04:05

    Θα καταθέσω την προσωπική εμπειρία μου. Ήμουν καπνιστής 20 χρόνια (1,5-2 πακέτα την ημέρα). Έφτασα 40 χρονών και έσκασα. Σιχάθηκα τον εαυτό μου και τα έξοδα που συνοδεύουν το τσιγάρο (240 ευρώ περίπου τον μήνα!). Είχα δοκιμάσει κάτι ακριβές φαρμακευτικές αλχημείες αλλά κανένα αποτέλεσμα. Από την ημέρα που πήρα το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΔΕΝ κάπνισα ξανά (1 μήνας χωρίς τσιγάρο). Νιώθω άλλος άνθρωπος σε όλα. Δεν έχω τη μόνιμη αίσθηση κόπωσης, δεν βρωμάω τσιγαρίλα, καθάρισε το άρωμα του σπιτιού και του αυτοκινήτου, δεν έχω στομαχικές ενοχλήσεις και δεν νιώθω το στόμα μου σαν παπούτσι. Δεν έχω πατήσει στο περίπτερο 1 μήνα. Η τσέπη μου είδε επιτέλους μερικά ευρώ!!! Είναι σαν να πήρα μηνιαία αύξηση 200 ευρώ! Αν αγοράζεις από το διαδίκτυο σου έρχεται πολύ φθηνό το άτμισμα (ανταλλακτικά, υγρά αναπλήρωσης).

    Δεν με ενδιαφέρει τι λέει το επίσημο κράτος για την επικινδυνότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Το πραγματικό τσιγάρο είναι ΘΑΝΑΤΟΣ και πωλείται ελεύθερα. Τα κινητά τηλέφωνα είναι επίσης επικίνδυνα αλλά δεν το ακουμπούν το θέμα. Μέχρι χθες μας έλεγαν για πιθανή αποποινικοποίηση του χασίς και τώρα τους ενοχλεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Τα αλκοολούχα ποτά δηλαδή είναι ακίνδυνα; Γιατί πωλούνται ελεύθερα;

    Το θέμα είναι ξεκάθαρο. Έχασε το κράτος το χαράτσι από τους καπνιστές και οι καπνοβιομηχανίες βλέπουν τους τζίρους τους να κάνουν βουτιά. Παράλληλα, οι φαρμακοποιοί έχουν μυριστεί ψητό και θέλουν την αποκλειστικότητα στην πώληση των συσκευών και των υγρών αναπλήρωσης. Θα κάνουν το παν να το "βαφτίσουν" φαρμακευτικό προϊόν" ώστε να καρπωθούν από την απόγνωση του πολίτη να κόψει το κανονικό τσιγάρο. Δεν θα τους κάτσει όμως. Ας είναι καλά τα e-shops!!!

  2. sam avatar
    sam 12/12/2011 10:38:18

    ..ετσι ετσι ο φαρμακοποιος κονομαει απο τις αρρωστιες του κοσμου πουλωντας γιατρικα!!!
    Συμφωνω με τα του τσιγαρου-Για την τελευταια παραγραφο θα σου απαντησω οταν θα ζητας απο το e-shop και το carrefour να σου μετρησει τη πιεση, να βρει τι επαθε το εγγονακι σου, να σπουδαζει για να σου παρεχει τζαμπα περιθαλψη, να σου δανειζει οταν δεν εχεις να πληρωσεις τον ιατρο η απλα εχασες το ραντεβου σου και να πιστωνει απο την τσεπη του το υπολοιπο της συμμετοχης σου.. Ωρες ωρες πιστευω οτι σας αξιζουν τα μελλουμενα

    • Pikis avatar
      Pikis @ sam 12/12/2011 13:11:09

      Sam δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Μπορείς να εξηγήσεις;
      Γιατί το ηλεκτρονικό τσιγάρο να πωλείται στα φαρμακεία; Αντίστοιχα, θα έπρεπε να πωλείται και το κανονικό, οι ναργιλέδες, τα πούρα κ.ο.κ. Πρόκειται για αναψυχή και όχι μέθοδο διακοπής καπνίσματος. Υπάρχει διαφορά. Κάνεις κάτι λιγότερο κακό από το τσιγάρο. Αυτό είναι όλο.
      Για τα e-shops δεν αντιλαμβάνομαι τι λες. Είναι παγκόσμια μορφή εμπορίου και μόνο οι amis στις ΗΠΑ δεν συμμετέχουν...
      Τα φαρμακεία είναι για να πωλούν ΦΑΡΜΑΚΑ. Θα έπρεπε να αντιδράς που πωλούν και καλλυντικά, κολώνιες, παπούτσια κ.λ.π.

      Όσο οι τιμές στην Ελλάδα είναι στα ύψη και το κράτος κάνει το παν για να βάλει το χέρι στην τσέπη μας με δήθεν "καλό σκοπό" εμείς θα στρεφόμαστε στο ηλεκτρονικό εμπόριο. Ξυπνήσαμε...

      Προφανώς είσαι φαρμακοποιός και αντιδράς έτσι.

      • sam avatar
        sam @ Pikis 12/12/2011 14:20:16

        Συμφωνω για το ηλεκτρονικο τσιγαρο, αλλωστε και εγω καπνιστης ειμαι. Προφανως η βιομηχανια καπνου θιχτηκε απο τις πωλησεις του και παιρνει μετρα...
        Η διαφωνια μου ειναι η εξης:
        -''οι φαρμακοποιοι εχουν μυριστει ψητο''
        Ο φαρμακοποιος δεν ειναι υπευθυνος για το τι θα μπει στο φαρμακειο και τι θα βγει. Το κρατος βαφτιζει τι ειναι φαρμακο και τι οχι (και εκτος αυτου, ο,τι υπαρχει στο φαρμακειο ειναι διατιμημενο-δεν πουλαει ο καθενας οσο θελει).
        Ειναι καθαρα θεμα σεβασμου σε εναν επιστημονα που βρισκεται παντα διπλα στο σπιτι σας, τρεχει να βρει ο,τι κουφο του γραψουν η του ζητησουν, αγχωνεται οταν τον κρεμανε οι εταιριες και μενει ο ασθενης χωρις τη θεραπεια του, δεν πληρωνεται για τη συμβουλη, το χρονο και τις υπερωριες του, το κρατος επισης δεν τον πληρωνει (γιατι καταχραζεται τις εισφορες σας) και απο την αλλη του λετε οτι κανει μπιζνες και μυριζεται ψητο (λες και ειναι κανενας κομπιναδορος).
        Το θεμα δεν ειναι εαν ειμαι εγω φαρμακοποιος (φυσικα και ειμαι και πιεζομαι σωματικα, ψυχικα και οικονομικα καθε μερα για να συνεχισω να ειμαι), αλλα το οτι πρεπει να δειχνουμε σεβασμο σε καποιον που βρισκεται διπλα μας και μας βοηθαει.
        Και μη μου πει κανεις ''ναι, αλλα υπαρχουν και αυτοι που που που....'' (σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι κακοι συναδελφοι, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να θιγονται μαζι τους και οι εντιμοι).
        Για το θεμα των e-shops, κανενα απολυτως προβλημα. Προσωπικα θα ευχομουν να ειχα μεσα στο φαρμακειο μονο φαρμακα-αυτα σπουδασα, αυτα γνωριζω. Το προβλημα αγαπητε μου ειναι οτι συμβαινει ακριβως το αντιθετο. Η προθεση του κεφαλαιου ειναι να φυγουνε σιγα σιγα τα παραφαρμακα (και αργοτερα τα φαρμακα) απο το φαρμακειο και να καταληξουν στα super markets και τα e-shop. Για το αν ειναι σωστο και θεμιτο αυτο, εμπιστευομαι τη κριση σας..

  3. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 12/12/2011 11:08:33

    Πάντως ο κ. ¨Μπεχράκης" που ηγείται της ¨Ελληνικής¨ - Βόρειο-Αμερικάνικης και Γερμανικής Αντικαπνιστικής - Υστερίας - Εκστρατείας ( ¨Γιατρέ έχω δυσκοίλια ..., Μήπως καπνίζεις παιδί μου ...¨ ; ) πριν μερικά χρόνια είχε βγει να δηλώσει επίσημα , πως το Καρκινογόνο Νέφος ( και πολλά άλλα ) που μας επισκέπτεται 3-4 φορές τον χρόνο ( παλαιότερα 1 φορά ανά δύο - τρία χρόνια) από την Αφρική και συσκοτίζονται από την μαυρίλα οι πόλεις , ενώ παράλληλα , σύμφωνα με επιδημιολογικές μελέτες που τς κρύβουν η τις ¨υποβαθμίζουν¨ , αυξάνονται -ραγδαία- τις ημέρες αυτές οι ¨αιφνίδιοι¨ θάνατοι από καρδιολογικά και πνευμονολογικά προβλήματα ... , ΠΩΣ ΤΟ ΝΕΦΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ = ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΔΕΚΑ ΤΣΙΓΑΡΑ ! , και εννοούσε , όπως όλοι οι ¨αντίστοιχοι επιστήμονες¨ , πως αφού καπνίζουμε περισσότερα , τι φωνάζουμε και ανησυχούμε για το νέφος ;

    Και αυτό το είπε για να μας ¨καθησυχάσει¨ . Προφανώς για να μην παρθούν μέτρα τς ημέρες αυτές με το κλείσιμο σχολείων , απαγόρευση κυκλοφορίας αυτοκινήτων ( των οποίων τα καυσαέρια - προφανώς σύμφωνα με όλους τους διατεταγμένους ¨αντικαπνιστές ¨ , είναι ¨λιγότερο¨ επιβλαβή για την υγεία ) και το σταμάτημα βιομηχανικών - βιοτεχνικών δραστηριοτήτων μέσα στην πόλη και τς βιομηχανικές ζώνες που την περιβάλλουν . Όλα είναι θα λέγαμε στην υπηρεσία της ¨αδιάλειπτης παραγωγικότητας¨. Και όπως όλοι γνωρίζουμε η ¨παραγωγικότητα¨ , όπως και το ¨κέρδος¨ , είναι μια αυθύπαρκτη έννοια , ανεξάρτητη από τον άνθρωπο και την υγεία του.

    Μικροσωματίδια ; Τι είναι αυτά ; Η Αυτοκρατορία της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν τα έχει απαγορεύσει ακόμα ( ¨όλα είναι εντός των ορίων ¨ ) ! ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΡΕ ¨π¨ ;

    Προσωπικά έχω αμφιβολίες και για το ¨ ηλεκτρονικό τσιγάρο ¨ ( κανείς δεν γνωρίζει την χημεία των διαφόρων ¨αρωμάτων¨ και την ποιότητα της νικοτίνης που σου δίνουν να καπνίζεις σαν ¨υποκατάστατο ¨ , μια μορφή ¨μεθαδόνης ¨ ) και το νέο επάγγελμα που ανακάλυψαν οι πολυμήχανοι Έλληνες για να ¨συμπληρώνουν το εισόδημα τους ¨ ( πενία τέχνες κατεργάζεται , οι μισοί Έλληνες έχουν γίνει σχεδόν dealers των άλλων μισών , προωθούν το ¨ηλεκτρονικό τσιγάρο¨ γι΄΄ αυτό και η ραγδαία διάδοση του ) .

    ΟΜΩΣ το να βγαίνουν οι διάφοροι Μπεχράκηδες και οι ¨Εθνικές¨ - Επιτροπές και να κάνουν καμπάνια κατά του καπνίσματος , τώρα και κατά του ¨ηλεκτρονικού τσιγάρου ¨ , αυτό μου τη δίνει στα νεύρα ( ! ) .

    Λόγο , σύμφωνα με την εκτίμηση μου , της διατεταγμένης υπηρεσίας και της υποκρισίας τους η οποία επικαλύπτεται με την ¨επιστημονική τους αυθεντία ¨ και η οποία παίρνει την μορφή ολοκληρωτισμού - και νέο- ρατσισμού ( κατά των ¨αντικοινωνικών και ανυπάκουων καπνιστών ¨ ) σε όσους δεν δέχονται το νταβατζιλίκι των ¨προστατών ¨ της υγείας και της ζωής τους.

    Και επειδή είναι αστοί και οπαδοί της ¨ατομικής ελευθερίας ¨ ( πέρα από την ¨ελεύθερη επιχειρηματικότητα¨ , ανεξάρτητα από τις κοινωνικές συνέπειες , δέχονται ακόμα το δικαίωμα στην αυτοκτονία και την ευθανασία ... ) έχουν βρει το παραμύθι ¨μα δεν βλάπτεις μόνο τον εαυτό σου , αλλά και τον ¨διπλανό σου και το ¨γάλα του παιδιού ... ¨ συνεπώς ...

    Προσωπικά , πρωτίστως με ενοχλούν τα μολυβδαίνια και αμόλυβδα αρωματικά καυσαέρια από τις βενζίνες των αυτοκινήτων ( ¨αυτό¨-κινητό , στοιχείο της ¨προσωπικής ελευθερίας ¨ , συνήθως όσοι είναι ¨κατά του τσιγάρου ¨ είναι και κατά του ¨περιορισμού της αυτοκίνησης ¨ και των ¨μονών - ζυγών ¨ στις πόλεις ) του κάθε κ. Μπεχράκη , της κάθε κ. Διαμαντοπούλου . Μόνο ο Γ ,Παπανδρέου με το ποδήλατο του και την υγιεινή διατροφή δεν παράγει ¨καυσαέρια ¨ ή παράγει;

  4. Agni avatar
    Agni 12/12/2011 11:42:49

    Υπάρχει κάτι που να επιτρέπεται πια στο "σύγχρονο" κράτος του "στοχαστή?"

    • Ρομαντικος avatar
      Ρομαντικος @ Agni 12/12/2011 12:22:32

      Και βεβαια...οι δονητες. Απο ολα τα υποκαταστατα που κυκλοφορουν, ειναι το πιο χρησιμο εργαλειο για να προετοιμαστουμε για οσα ερχονται.

      • Ignoramus avatar
        Ignoramus @ Ρομαντικος 12/12/2011 12:23:51

        εχεις και εσυ με βεντουζες;

        • Ρομαντικος avatar
          Ρομαντικος @ Ignoramus 12/12/2011 12:41:28

          δεν ξερω αν υπαρχουν ηλεκτρικοι με βεντουζες, προς το παρον δεν εχω λεφτα για μπαταριες...χρησιμοποιω το λογαριασμο της ΔΕΗ και την εκτακτη...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Agni 12/12/2011 12:25:55

      Ναι υπάρχει.
      Να λες την άποψη σου.
      Όπως εσύ θέλεις,κι όπως θέλεις.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 12:27:05

        Στην Agni απευθύνθηκα.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 12:28:36

          Αντί για όπως,όταν.

      • Agni avatar
        Agni @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 12:41:31

        Εχμμμ..Μαλλον έχεις χάσει επεισόδια,για το πόσοι μπλόγκερς έχουν δικαστήρια,η έχουν συλληφθεί επειδή άσκησαν κριτική σε κάποιον Πασόκο..

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Agni 12/12/2011 13:18:52

          Αυτό δε λέει τίποτα.
          Συνήθως οι δικαστικές αποφάσεις είναι αθωωτικές.
          Απ'όσο γνωρίζω,εσύ δεν έχεις κάποιο μπλογκ,ή έχασα κι άλλα επεισόδια;

          • Agni avatar
            Agni @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 13:26:47

            Τι δε λέει ΤΙΠΟΤΑ??Λέει, και πάρα πολλά μάλιστα,το οτι το δικαστικό σώμα μας έχει δημοκρατικά αντανακλαστικά,και εφόσον υπάρχει ένας υποτυπώδης διαχωρισμός των εξουσιών που το επιτρέπει,αναιρεί οτι οι Πασόκοι(νομοθετική εξουσία)είναι τελειωμένοι φασιστες?Το δικαστικό σώμα έσωσε τα προσχήματα και έβαλε και κάποιους υποτυπώδεις περιορίσμους στην αυθαιρεσία της ΧΟΥΝΤΑΡΑΣ..

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Agni 12/12/2011 14:25:03

            Συμφωνείς μαζί μου δηλαδή,όσον αφορά το πρώτο σκέλος του σχολίου σου.
            Μη φανατίζεσαι,δε σε ψέγω.
            Αγωνίζομαι κι εγώ όπως κι εσύ.
            Και μου αρέσει και ο τρόπος που προσεγγίζεις τα περισσότερα θέματα.
            Α,και καλό απόγευμα.

    • Pikis avatar
      Pikis @ Agni 12/12/2011 13:22:22

      Διάβασε το "1984" του Όργουελ και θα δεις τι επιτρέπεται στο "σύγχρονο" κράτος.
      Αν κάτι σε σκοτώνει καθημερινά αλλά το κράτος και τα καρτέλ κονομάνε τότε επιτρέπεται (βλ. τσιγάρα, αλκοολούχα ποτά και σύντομα χασισάκι και κοκίτσα).
      Αν κάτι σε "απενεργοποιεί" πνευματικά τότε επιτρέπεται (βλ. "ελαφρά ναρκωτικά", "ελαφρά θεάματα", "ελαφρά παιδεία", "ελαφρά αναγνώσματα" κλπ).
      Αν κάτι σου δημιουργεί προβληματισμό ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ (έχεις κοιτάξει τα τελευταία χρόνια τις τιμές των βιβλίων;)
      Αν η γειτονιά σου έχει γίνει γκέτο και σκουπιδούπολη ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να διαμαρτυρηθείς.
      Αν το αφεντικό σου σου λέει να αλλάξεις το ΙΚΑ με ΤΕΒΕ τότε ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να διαμαρτυρηθείς γιατί ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΤΕ ΑΧΑΡΙΣΤΕ.

      Είναι πλέον πολλά αυτά που δεν επιτρέπονται αγαπητή Agni.
      Α, ξέχασα, φυσικά σου επιτρέπεται να γίνεις βουλευτής, δήμαρχος, υπουργός και ότι άλλο θέλεις (και καλά)!

      • Agni avatar
        Agni @ Pikis 12/12/2011 13:28:52

        +100000,Αχ,πόσο πιο ωραία ήταν όταν ζούσαμε στο Θαυμαστό καινούριο κόσμο του Χάξλευ..

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 12/12/2011 13:15:17

    @Pikis: ακριβώς έτσι! Το έχω και το έχω βαφτίσει ως τον προσωπικό μου φορητό ναργιλέ, η γεύση του μήλου είναι υπέροχη!!!

  6. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 12/12/2011 13:45:20

    Είμαι "χρήστης" ηλεκτρονικού τσιγάρου κοντά ένα μήνα (την Πέμπτη που μας έρχεται κλείνω 1 μήνα) και δεν έχω ξανακαπνίσει. Τώρα με ενοχλεί και η καπνίλα! Το σπίτι μου μυρίζει όμορφα, το στόμα μου επίσης. Δεν έχω βήχα, νιώθω καλά. Το υγρό που χρησιμοποιώ εγώ έχει πιστοποιητικά από δημόσια αρχή της χώρας ότι δεν περιέχει καρκινογόνες ουσίες. Η νικοτίνη δεν προκαλεί καρκίνο.

    Τώρα κάνω "υγρό" με γεύση πούρου (!) με 11mg νικοτίνης. Σε 2 μήνες θα το πάω στα 8, μετά στο 6, 4, 2 και μετά 0. Και τέρμα! Πάει το κωλοτσίγαρο!

    Και τα μηνιαία μου έξοδα; 7€ ο ατμοποιητής και 15€ ένα μπουκαλάκι με 20ml υγρό! Δηλαδή 22€. Πρώτα ήθελα για τσιγάρα (με 3,30 το πακέτο) 160€ μηνιαίως. Τον τελευταίο μήνα το είχα γυρίσει σε καπνό και ήθελα 70€! Τώρα 22€! Μεγάλη διαφορά και στην τσέπη. Τώρα καταλαβαίνετε γιατί ...φωνάζει το Υπουργείο ότι είναι "ανθυγιεινό". Είναι... για την τσέπη τους αλλά υγιεινό για μένα! ;)

  7. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 12/12/2011 13:48:34

    λοιπον για να τελειωνουμε ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΚΩΤΩΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΤΩΡΑ

  8. φωνη avatar
    φωνη 12/12/2011 13:58:18

    Οταν τελειώσει το τσιγάρο έχουν τερματίσει πίστα; Και όταν τελειώνει το πακέτο φτάνουν στον αρχηγό;

  9. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 12/12/2011 14:08:12

    Παίδες, καταρχάς δεν είμαι ,ούτε υπήρξα ποτέ καπνιστής.
    Εμένα το ηλεκτονικό τσιγάρο μου φέρνει κάπως σε "ηλεκτρονικό σέξ" , δηλαδή άστα να πάνε!

    ΄Η καπνίζεις πραγματικά ή δεν καπνίζεις!

    Συμβουλή μου, κόψτε το εντελώς!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 12/12/2011 14:39:22

      Συμφωνώ μαζί σου φίλε Αιτωλέ.
      Εγώ ήμουν 28 ολόκληρα χρόνια καπνιστής( 30-40 τσιγάρα ημερησίως),
      και το έκοψα.Από τον Ιούνιο δεν έχω καπνίσει.
      Το παράξενο της υπόθεσης είναι ότι ήταν πολύ πιο εύκολο να το κόψω
      απ' ότι νόμιζα.

      • Agni avatar
        Agni @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 12/12/2011 15:10:42

        Δεν φανατίζομαι!!λιγη νεανική ορμή είναι!έλεος πια!Απλά δεν κατάλαβα οτι είχες υπόψην σου,το διαχωρισμό αυτόν,οι περισσότεροι δικαστές μας σέβονται το σύνταγμα,και οτιδήποτε αντισυνταγματικό νομοθετεί το ΠΑσόκ,στην πράξη τις περισσότερες φορές καταρρέει.Αυτό όμως δεν αναιρεί τις προθέσεις του Πασόκ να καταλύσει με κάθε μεσο το σύνταγμα και το πολίτευμα.

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Agni 12/12/2011 17:13:27

          Agni
          Συνέχισε να διατηρείς τη νεανική σου ορμή,θα σου χρειαστεί.
          Αρκεί να μη σε φανατίζει.
          Ήμουν κι εγώ κάποτε νεαρός,και γνωρίζω από αυτά τα πράματα.

        • Πεπόνης avatar
          Πεπόνης @ Agni 12/12/2011 17:47:58

          "δεν αναιρεί τις προθέσεις του Πασόκ να καταλύσει με κάθε μεσο το σύνταγμα και το πολίτευμα"

          Οι ΠαΣΟΚοι είναι τραγικοί διεθνιστές και γελοίοι αρνητές της πραγματικότητας. Βασικά, αποτελούν τα σημαντικότερα κορόιδα των ισχυρών. Προκειμένου να τους χρησιμοποιούν ως ανάχωμα για τα απανταχού ΚΚ, τους έχουν πουλήσει και έχουν καταπιεί αμάσητο το παραμύθι της κακώς εννοούμενης "αλλαγής", όπως πχ οικολογία για όλους εκτός από τους ανθρώπους, υποχρεωτική ισότητα μεταξύ άνισων αλλά και όσων δεν θέλουν να είναι ίσοι, η ζωή αποτελείται μόνο από δικαιώματα και ποτέ από υποχρεώσεις, ανυπαρξία ιεραρχιάς, αντιεξουσιαστές στην εξουσία και πασατέμπος στη Σκάλα του Μιλάνου, λεφτά υπάρχουν και φυτρώνουν στα δέντρα, ο Σάκης Ρουβάς είναι καλλιτέχνης, και διάφορα άλλα φαιδρά και ανεφάρμοστα και αστεία και άκρως επικίνδυνα.

          Οι "μια ζωή με την φάπα και την ήττα σφιχταγκαλιασμένοι" ΠαΣΟΚοι (και οι ανά την υφήλιο συν-ανόητοι) τα πιστεύουν όλα αυτά και νομίζουν (συνεχώς) ότι επιτέλους έφτασε η ώρα που, δακρυσμένοι μα ευτυχισμένοι, θα καταφέρουν (κι αυτοί) να ζουν όπως οι ζάπλουτοι: Κάνοντας τρελά πάρτυ με ψιλόλιγνες θεές σε γυαλιστερά κότερα, τα οποία όμως δεν θα έχουν αποκτήσει μέσω της υφαρπαγής του πλούτου κάποιου λιγότερο γρήγορου, πονηρού και αδίστακτου, αλλά μέσω της μαγικής ακτινοβολίας ενός καταπράσινου ήλιου.

          Το σύνταγμα και το πολίτευμα στις περισσότερες περιπτώσεις ΠαΣΟΚων έχει περίπου την εξής θολή έννοια, κάτω από τα περήφανα, χαζοχαρούμενα κεφάλια: Κάτι περίεργα χαρτιά με αλλόκοτα γράμματα επάνω, που έχουν την ιδιότητα να αλλάζουν κατά το δοκούν, αρκεί αυτή η αλλαγή να εξυπηρετεί την ολότελη άρνηση της πραγματικότητας.

  10. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 12/12/2011 17:55:31

    Σέβομαι, βέβαια, τις επιστημονικές απόψεις και έρευνες. Απλά, αναρωτιέμαι, πότε επιτέλους θα απαγορεύσουν την μισθωτή σκλαβιά, με την σημερινή της μορφή, το ασταμάτητο τρέξιμο πίσω από χιλιάδες υποχρεώσεις που ποτέ δεν τελειώνουν και σε οδηγούν στο τέλος της ημέρας να ανακαλύψεις πλημμυρισμένος από αηδία ότι "Ξόδεψα μια ζωή σκάβοντας... τον λάκκο μου..." - Η εργασία όπως είναι σήμερα.

  11. Π.Κ.Μπεχρακης avatar
    Π.Κ.Μπεχρακης 12/12/2011 18:20:15

    Ειλικρινά λυπουμαι για την παραπληροφόρηση των Ελλήνων σημερα.
    Παραπεμπω σε δηλώσεις μου στις 9-12-11 στο ΣΚΑΙ,σύμφωνα με τις οποίες ούτε προσωπικά ούτε θεσμικά έχω ποτέ εισηγηθεί το παραμικρό για το ηλεκτρονικό κάπνισμα.Στη συνέντευξη αυτη θα δείτε και τη θετική μου άποψη για την θέση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ως πιθανού "εργαλείου"οριστικής διακοπής του καπνίσματος.
    Συμπερασματικα, πι στεύω ότι η νικοτίνη είναι το τρίτο σκληρό ναρκωτικο μετα την ηρωινη και την κοκκαϊνη και ότι η σύγχρονη κοινωνία έχει χάσει τον έλεγχο τους έτσι ώστε αλλα κυκλοφορούν με επίσημη άδεια και αλλα με ανοχή του κοινωνικού συνόλου,που όσον αφορά στο κάπνισμα, χωρίς ντροπή,επιτρέπει σε κάποια τεράστια οικονομικά συμφέροντα να σκoτωνουν 4-5 εκατομμύρια ανθρώπους το χρόνο,να γονατιζουν τα ασφαλιστικά ταμεία(3,3 δις ευρώ το χρόνο στην Ελλάδα)και να οδηγούν στην εξάρτηση απο τη χρήση των προϊόντων τους 50.000 Ελληνόπουλα κάθε χρόνο.
    Αυτη η"σφαγή των αμνών"έχει αρχίσει να τελειώνει και στη χώρα μας όπου για πρώτη φορά έχουμε μείωση των καπνιστων ηλικίας 18-24 ετών κατα 30% και αυτο φυσικά ενοχλεί και προκαλεί αντιδράσεις,μια απο τις οποίες είναι και η παραπληροφόρηση.
    Αυτά για την αποκαταστση της αλήθειας ,που έγινε και αυτη είδος εν αναπαρκεια στη χώρα μας.

  12. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 12/12/2011 22:26:54

    Κάποιος άσχετος αρμόδιος σήμερα το πρωϊ δήλωνε ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα απαγορεύτηκαν σε κλειστούς χώρους γιατί παράγουν... καπνό! Και αυτό βέβαια, δεν είναι παραπληροφόρηση, είναι ασχετοσύνη... Δεν ξέρουν τι να πουν για τα φορομπηχτικά τους μέτρα και αμολάνε ότι τους έρθει στο λιγοστό μυαλό που έχουν. Όταν βλέπουν ότι τα έσοδα από τα τσιγάρα πέφτουν λαμβάνουν μέτρα μόνον φορολογικά, όπως προ μηνών όταν αποφάσισαν να επιτρέψουν μεν το κάπνισμα στα μαγαζιά, αλλά τα μαγαζιά θα πληρώνουν φόρο καπνίσμαος.
    Η καραμέλλα της υγείας πάει περίπατο....
    Με τα ηλεκτρονικά ελέχθη ότι έμπεριέχουν χημικές ουσίες και δεν έχουν άδεια του εοφ. Τα τσιγάρα που έχουν, ιδίως τα σημερινά, μερικές δεκάδες χημικές ουσίες αποδεδειγμένα, έχουν άδεια του εοφ??
    Δεν με νοιάζουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, ήδη έχω δυο διαφορετικά (και ακριβά) αλλά μετα από 55 χρόνια συνεχούς καπνιστικής ζωής με 4-5 πακέττα την ημέρα, και σήμερα ακόμη 2-3 πακέττα, τα δοκίμασα με μεγάλη επιμέλεια 3-4 ημερών και τα διαολόστειλα σε κάποια συτάρια...
    Αλλά αφού πολλοί καπνιστές βρίσκουν ότι τους βοηθάει να κόψουν το κάπνισμα για λόγους υγείας σωματικής και... οικονομικής δεν μου πέφτει λόγος.
    Αλλά για το δούλεμα που προσπαθούν οι κρατούντες να πείσουν τον λαό ότι ενδιαφέρονται για την υγεία του με διαολίζει πάρα πολύ. Την οικονόμα έχουν στο μυαλό τους αλλά και γιατί όχι και την διαπλοκή... Όλες αυτές οι διατάξεις, νόμοι κλπ, προέρχονται απο ανθρώπους και είναι εύκολο εγώ π.χ. που είμαι βιομήχανος τσιγάρων να πλησιάσω τον υπουργό η τον βολευτή η τον γ.γραμματέα καποιου σχετικού υπουργείου και να "διαπλοκιστώ" μαζί του...
    Τα σκ...ά βρωμάνε λιγώτερο από τέτοιες διατάξεις...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Χαρίλαος 14/12/2011 10:03:04

      Συμφωνώ απόλυτα!

      Αν κι εμένα μετά από 16 χρόνια με 2 πακέτα την ημέρα, ένας μήνας χωρίς τσιγάρο είναι άθλος! Κι αυτό λόγω και του ηλεκτρονικού τσιγάρου αλλά και λόγω της θέλησής μου να το κόψω (αυτό είναι το σημαντικότερο).

  13. ΜΑΡΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΙΟΣ 24/12/2011 09:16:43

    εγώ απλά αναρωτιέμαι πως γίνετε αυτό που ονομάζετε πραγματικό τσιγάρο και χίλιο διαπιστωμένα επί δεκαετίες να αποδεικνύετε ότι προκαλεί σοβαρές ασθένειες να επιτρέπετε βάζοντας ταμπελάκια ασθενειών στα πακέτα αλλά παράλληλα να σου δίνετε η επιλογή να διαλέξεις για την χρήση του, να επιτρέπετε δεκαετίες, και το ηλεκτρονικό τσιγάρο να γίνετε προσπάθεια να απαγορευτεί, σε μια μέρα?
    Τα τσιγάρα πουλιούνται νόμιμα γράφοντας επάνω στα πακέτα αν θες να αρρωστήσεις ή να πεθάνεις πιο νωρίς πέθανε….
    Και ενώ άφησαν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα στην αγορά εξαρχης, σου λέει ξαφνικά σ’αγαπώ τόσο που σε προφυλάσσω με την απαγόρευση ……με αυτή την λογική θα έπρεπε να απαγορευτούν η να επιτραπούν και τα δυο.
    Σίγουρα τα υγρά αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη είναι το καλύτερο αλλά ένας καπνιστής για να φτάσει στην χρήση του μηδενικού θα τον βοηθήσει να το κάνει σταδιακά.
    Αφού αγαπιόμαστε λοιπόν γιατί δεν βοηθιόμαστε?
    Για το καλό μου……για το καλό μου…………. ώσπου στο τέλος……… δεν άντεξε ….τ……….??