#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2011 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το κινητό καταγράφει τα ίχνη σας όπου κινείστε;

Ορμητικότατα επέστρεψε στο προσκήνιο η προστασία του προσωπικού απορρήτου μετά το μπαράζ αποκαλύψεων για τις «κρυφές» δραστηριότητες των iPhone της Apple και των κινητών τηλεφώνων με το Android της Google.




Κάτι κρύβουν και μάλλον δεν μας το λένε οι κατασκευαστές των υπερβολικά «έξυπνων» κινητώνΗ αρχή έγινε με την αποκάλυψη ότι στα iPhone βρίσκεται ένα αρχείο με τις γεωγραφικές συντεταγμένες των σημείων όπου έχει κατά καιρούς βρεθεί η συσκευή. Το πιο ανησυχητικό ήταν η διαπίστωση πως το αρχείο αυτό είναι μη κρυπτογραφημένο, ενδεχομένως να μεταφέρεται στην Apple και είναι εύκολο να εντοπιστεί από κάποιον που θα έχει βέβαια πρώτα αποκτήσει το ίδιο το iPhone.

«Ε, απενεργοποιήστε το»

Στελέχη της Apple επιχείρησαν να κατευνάσουν τις ανησυχίες, το «στρατόπεδο» των φανατικών της εταιρείας μίλησε για «μύθους που δεν επιβεβαιώνονται» και κάποιοι έδειξαν προς την πλευρά της Google λέγοντας κάτι σαν «κοίτα και αυτοί τα ίδια κάνουν».

Το «στρατόπεδο» της Google απάντησε αμυνόμενο πως δεν κάνει τίποτε κακό και πως, τέλος πάντων, αν κάποιος με Android κινητό τηλέφωνο έχει ανησυχίες για το τι γίνεται με το προσωπικό του απόρρητο δεν έχει παρά να απενεργοποιήσει τη ρύθμιση με την οποία γίνεται η καταγραφή των συντεταγμένων.

Μέσα στο χαμό που άρχισε να δημιουργείται προέκυψε ένα παρόμοιο θέμα με τα Windows Mobile και έπεσε η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.

Επιτροπή του αμερικανικού Κογκρέσου ζητά από όλες τις εταιρείες κατασκευής κινητών τηλεφώνων να περάσουν μια βόλτα και να απαντήσουν σε μερικές ερωτήσεις για το τι ακριβώς κάνουν τα μοντέλα τους και προς τι αυτή η διάθεση να μαζεύουν γεωγραφικές συντεταγμένες από εκατομμύρια συσκευές σε όλο τον κόσμο.

Δύο κάτοχοι τηλεφώνων στις ΗΠΑ προσέφυγαν στη Δικαιοσύνη εναντίον της Apple, ο θόρυβος δεν καταλαγιάζει με τίποτα και η υπόθεση παίρνει διαστάσεις.

Φαίνεται πως κάτι πήρε το αυτί της Ε.Ε. που και αυτή ετοιμάζεται να καλέσει σε απολογία τους κατασκευαστές, ενώ στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και ορισμένες ασιατικές χώρες, με τη ρυθμιστική Αρχή της Ν. Κορέας να καλεί τις εταιρείες να δώσουν τις δέουσες εξηγήσεις.

Ολα δείχνουν πως οδεύουμε προς ένα σκάνδαλο πρώτου μεγέθους και θα έχει ενδιαφέρον η υπερασπιστική γραμμή των εταιρειών, αλλά και η συμπεριφορά των καταναλωτών, που όταν προμηθεύονταν «έξυπνα» κινητά τηλέφωνα δεν περίμεναν πως αυτά θα έκαναν του κεφαλιού τους (ή του κεφαλιού των εταιρειών τέλος πάντων). *

Νίκος Μουμούρης, στην Ελευθεροτυπία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/04/2011 12:55:45

    Ναι τωρα το μαθανε !! γιατι το GPS στο αυτοκινητο τι κανει?? μας δουλευουν??
    το google τι κανει?? δεν ξερει που μπαινεις και ποτε?
    Εχω δει λογισμικο Σουηδιας, το οποιο, βασιζομενο στις κλασικες κυψελες!!! σου δειχνει "συννεφο" συνρδομητων σου στην Ερμου !!!!.. χαχααα
    το συννεφο εφερε βροχη και σε βλεπω χωρις GPS τι ωρα γυρνουσες στα κολομπαρα.. μεγαλε συνδρομητη !!!!

    Αυτα εχουν γινει πριν χρονια.. τωρα με το GPS και τα CRM / Profiling σας εχουν στη μπουκα... θες να ξερεις που εισαι που εχει φαρμακειο ανοιχτο κοντα σου??? εεεεε το ξερει και ο Αδερφος !!

    ΠΠ

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 30/04/2011 13:05:01

    Και?

  3. parsifal avatar
    parsifal 30/04/2011 14:23:29

    Ακριβώς, ε καί ? Μήν φθάνωμε στο αλλο ακρο της συνωμοσιολογίας. Λογικό να "αγανακτούν" και να εξανίστανται οι δημοσιογράφοι, είναι ημιεγγράματοι και τεχνολογικώς αστοιχείωτοι...

  4. ern avatar
    ern 30/04/2011 14:35:00

    Scary world....

  5. A.M. avatar
    A.M. 30/04/2011 16:17:55

    Τι φοβία κι αυτή;!
    Ωραία, μας παρακολουθούν, και τι έγινε;;;
    Μήπως όπου βρίσκομαι την κάθε φορά δεν με βλέπει ο κόσμος;
    Με βλέπει, δεν έχω καταφέρει ακόμα να κυκλοφορώ .. αόρατος.
    (Στην επόμενη έκδοση "A.M. invisible" ίσως :lol: )

    Καταγράφουν τις καταναλωτικές μας συνήθειες; και;;;
    Εγώ δίνω το κινητό μου όπου μου το ζητήσουν χωρίς πρόβλημα.
    Και στα σούπερ μάρκετ, και σε πολυκαταστήματα, και σε δαιφημιστές, παντού.
    Και τι έπαθα δηλαδή;
    Απλώς μου στέλνουν καμμιά φορά sms με διάφορες προσφερές και διαφημίσεις.
    Και δυό - τρία σούπερ μάρκετ μου στέλνουν καταλόγους με προσφορές.
    Δεν με ενόχλησε κανένας.

    Θέματα νάχουμε να ασχολούμαστε δηλαδή τώρα.
    Λές και από πάντα δεν μας παρακολουθούσαν ή δεν κατέγραφαν τις συνήθειές μας.
    Ακόμα και ο μπακάλης της γειτονιάς κάααποτε αν και δεν κράταγε αρχεία ήξερε τι αγοράζουν οι πελάτες του και με βάση αυτή την εμπειρία του έκανε τις ανάλογες προμήθειές του.
    Και ο ίδιος ο μπακάλης όταν ένας πελάτης του έψαχνε κάποιον άλλον επαγγελματία τον .. προωθούσε εκεί που ο ίδιος γνώριζε ή είχε άμεσο ή έμμεσο συμφέρον.

    Ε σήμερα το ίδιο γίνεται σε ένα ευρύτερο πεδίο.
    Που το μεμπτό;

    Τώρα αν κάποιος θέλει να ενεργεί παράνομα .. ε τότε θα έχει πρόβλημα!
    Πάντα είχε προβλήματα ο παράνομος, δεν είναι καινούριο αυτό.

    • zbigniew breszinski avatar
      zbigniew breszinski @ A.M. 30/04/2011 17:18:11

      Θα ήλπιζε κανείς ότι με τα όσα έχουν συμβεί τον τελευταίο 1.5 χρόνο στην έρμη τη χώρα, από τα τσιράκια των "παγκοσμοιητών", που ξεπουλώντας και γή και ύδωρ, ετοιμάζονται επι πλεόν να μας φορέσουν και κουστουμάκι απόλυτης παρακολούθησης με "ηλεκτρονική ταυτότητα", "φοροκάρτα" και "ηλεκτρονική διακυβέρνηση" (όπως την εννούν αυτοί, διότι η τεχνολογία μπορεί βεβαίως να χρησιμοποιηθεί και υπέρ της ευημερίας των λαών), και απαγόρευση οικιακών καλλιεργειών και χρήσης φαρμακευτικών βοτάνων, ότι το ....πραγματικά ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΟ επιχείρημά σας αγαπητέ, θα παύαμε επί τέλους να το ακούμε.

    • zbigniew breszinski avatar
      zbigniew breszinski @ A.M. 30/04/2011 17:28:02

      Αντί απαντήσεως, σας προσκαλώ να δείτε το εξής "σκετσάκι" του Τζίμη Πανούση, με τίτλο "παραγγελία πίτσας στο μέλλον".

      http://www.youtube.com/watch?v=Z7tUp4xRymQ

      Δεν πρόκειται για "χιούμορ", αλλά ακριβή περιγραφή -μέρους- της πραγματικότητας που μας επιφυλλάσσουν οι "άρχοντές" μας. Προεκτείνετε τα περί πίτσας σε άλλα, πολύ πιο σοβαρά θέματα, και εάν εξακολουθείτε να έχετε την ίδια άποψη, ειλικρινά ελπίζω οι απόψεις σας να βρίσκουν σύμφωνη μόνο μια ισχνότατη μειοψηφία του ελληνικού λαού...

    • Misha avatar
      Misha @ A.M. 30/04/2011 18:11:59

      Α.Μ.

      Επειδή θεολογείς κατά καιρούς και λίαν επιτυχημένα θα έλεγα, σου υπενθυμίζω πως ο Χριστός ήλθε με παραλλαγή και προκάλυψη , λειτουργώντας ως δόλωμα ώστε να υπερνικηθεί μια και διαπαντός ο θάνατος.

      Το ζήτημα δεν είναι σε επίπεδο μπακάλη της γειτονιάς πλέον. Είναι σε υπερεθνικό και παγκόσμιο επίπεδο, τιθενται ζητήματα βασικών ατομικών ελευθεριών..Φαντάζομαι πως ακόμη και με την υπεραπλουστευτική επιχειρηματολογία σου, δε θα ήσουν ιδιαιτερα ευχαριστημένος αν ένα πρωί άκουγες από το youtube την βραδινή ερωτική στιχομυθία με τη συζυγο σου , την οποία κατέγραψε εν αγνοία σου το αϊπόδι που είχες αφήσει κλειστό πάνω στο κομοδίνο σου...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2011 19:24:00

    δεν δίνουν ακριβείς συντεταγμένες (εκτός εάν εχουν GPS) αλλά "ξέρει" το σύστημα σε ποια κυψέλη είσαι (εξ ού και πράγματι εδώ και 10 χρόνια περίπου όταν περνας έξω από μαγαζί με προσφορές, σου στέλνει εσεμες ότι έχει προσφορές)

    ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΑ, ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ θα γλυτώσετε και ένα σκασμό λεφτά. Ή συνηθισαμε και δεν κάνουμε χωρίς;

  7. parsifal avatar
    parsifal 30/04/2011 20:42:48

    Ορθότατον, εντός πόλεως (πυκνό δίκτυο μικροκυψελών) υπάρχει σχετική ακρίβεια. Εκτός πόλεως , με το τσιγγούνικο σύστημα των εταιρειών στην Ελλάδα να χρησιμοποιούν "omni" κεραίες σε ανοικτές περιοχές (το σύστημα παύει να είναι τυπικά κυψελικό) η ακρίβεια είναι της τάξεως του...χιλιομέτρου. Βεβαίως γνωρίζει κάποιος οτι πέρασες απο την τάδε πόλη η το τάδε νησί τότε. Το θέμα είναι οτι απαιτείται πληθώρα αλλων πληροφοριών για να γίνει "διασταύρωση" και αξιοποίηση της γεωγραφικής ενδείξεως και τούτο εάν υπάρχει εννομο συμφέρον απο πλευράς διωκτικών αρχών. Τώρα εάν παρανομείτε, τότε ανησυχήστε !

  8. nikos1969 avatar
    nikos1969 30/04/2011 21:12:34

    Το προβλημα με την υψηλη τεχνολογια ειναι οτι ο καθενας που γνωριζει απ αυτη μπορει να εχει προσβαση στο ΣΠΙΤΙι σου στο ΑΜΑΞΙ σου στη ΖΩΗ σου...ξερει αν εισαι σπιτι ποτε ΛΕΙΠΕΙΣ!!! τι λεσ τις προθεσεις σου....κ επομενως ειναι ενα βημα μπροστα στις αντιδρασεις του!!!