#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2010 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί το γκρέμισαν;



Γιατί ο Δήμος της Αθήνας  γκρέμισε το γνωστό περίπτερο στην οδό  Βαλαωρίτου; Να ξαναγυρίσουμε στο πάγκο δηλαδή για  το χατίρι του ενός..που του κόβει τη θέα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/02/2010 11:37:59

    Και μετά σου λέει ότι οι δημόσιες αρχές έχουν συνέχεια. Προφανώς για την εγκατάσταση του περιπτέρου, δόθηκε κάποια άδεια σε προηγούμενο χρόνο από το δήμο. Και για την κατασκευή του ο ιδιοκτήτης του δαπάνησε κάποια χρήματα, μη προβλέποντας φυσικά τις παλινωδίες του δήμου. Αλλά, θα μου πείτε, εδώ ο Ομέρ Πριόνης έκοβε τα δέντρα στο οικόπεδο της Πατησίων. Θα ορρωδήσει ενώπιον ενός περιπτέρου;

    Αλήθεια, αυτός που "του κόβει τη θέα", ποιος είναι; Κάποιος από τους γνωστούς κοσμηματοπώλες της οδού ή κάποια επίση πασίγνωστη καφετέρια στην οποία συναγελάζονται ουκ ολίγοι πολιτικοί και μεγαλοδημοσιογράφοι;

    • prasinofrouros avatar
      prasinofrouros @ Αυριανιστής 18/02/2010 12:58:43

      Ούτε δικό σου να ήταν. Ακόμα και ο περιπτερούχος συμφώνησε να απομακρυνθεί... χαχα

  2. anonyma avatar
    anonyma 18/02/2010 11:49:51

    Οι αφρικανικες κουρελουδες των λαθραιων μικροπωλητων ειναι πιο ελκυστικες για το δημαρχο. Κατι θα γνωριζει παραπανω απο μας φαινεται.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonyma 18/02/2010 11:59:55

      Θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου...

  3. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 18/02/2010 11:58:33

    Γιατί μόλις έμαθε ότι...ψήφισε Σαμαρά ο ιδιοκτήτης του.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Καθρέφτης 18/02/2010 12:51:25

      καλο

  4. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 18/02/2010 12:06:51

    ΛΊΓΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..
    Με τον Ομέρ Πριόνι!!!!

  5. salmonellas avatar
    salmonellas 18/02/2010 12:14:25

    Metaxy mas, einai kai ligo sti mesi tou pezodromou. Isws to metakinhsoun pros kapoio allo kontino simeio.

  6. Wolf avatar
    Wolf 18/02/2010 12:20:24

    Γκρεμιστηκε ηδη!!!
    Χθες το μεσημερι το πηρε γερανος του Δήμου.
    Κρίμα.

  7. tpt avatar
    tpt 18/02/2010 12:30:20

    Ο πειχειρηματίας που το έχει τι λέει; Από τον Δήμο πάντως βγήκε αυτό το δελτίο τύπου:

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Στην αποξήλωση περιπτέρου, στη συμβολή των οδών Βουκουρεστίου και Βαλαωρίτου, προχώρησαν σήμερα τα ειδικά συνεργεία του Δήμου Αθηναίων, ακολουθώντας τις προβλεπόμενες νόμιμες διαδικασίες.

    Η απομάκρυνση της κατασκευής πραγματοποιήθηκε και με τη σύμφωνη γνώμη του περιπτερούχου, προκειμένου στο ίδιο σημείο να τοποθετηθεί νέα κατασκευή, η οποία θα πληροί τις νόμιμες προϋποθέσεις (νόμιμες διαστάσεις).

  8. Ανανεωτικός avatar
    Ανανεωτικός 18/02/2010 13:10:24

    Τζάμπα η φασαρία. Όπως βλέπετε, άλλη άδεια υπήρχε και άλλη κατασκευή έγινε. Υπήρξε άραγε πρόστιμο;
    Καιρός πάντως να απαλλαγούμε από τα περίπτερα γενικώς. Οι ανάπηροι συγχωρεθήκανε πιά και πόλεμοι δεν γίνονται. Τα περίπτερα γίναν σούπερ μάρκετ. Κλείνουν τα πεζοδρόμια. Καταλαμβάνουν θρασύτατα δημόσιο χώρο. Ας κρατήσουν τις άδειες κι ας στεγαστούνε σε καταστήματα, που είναι όλο και περισσότερα άδεια αυτόν τον καιρό.

  9. niko avatar
    niko 18/02/2010 13:37:20

    Ναι. Μπράβο στο Δήμο Αθηναίων. Αυτό ήταν ακριβώς το πρόβλημα της πόλης μας. Τώρα πια ούτε σκουπίδια, ούτε αδέσποτα, ούτε φρεάτια βουλωμένα, ούτε καταλήψεις πεζοδρομίων από καφετέρειες, εστιατόρια και μπαρ!! Ακούς εκεί, το περίπτερο να μας καταστρέφει ολόκληρη την πόλη.... (και στην κορφή κανέλλα)

    • taso avatar
      taso @ niko 18/02/2010 15:17:19

      Για σένα τα αδέσποτα είναι το πρόβλημά σου; αν τα μαζέψουν θα λυθεί το πρόβλημά του τόπου;

    • niko avatar
      niko @ niko 19/02/2010 07:55:51

      Μπράβο! Από όσα έγραψα αυτό κατάλαβες?

    • taso avatar
      taso @ niko 19/02/2010 14:21:14

      Εσύ από την απομάκρυνση του περιπτέρου αυτά κατάλαβες;

  10. δδ avatar
    δδ 18/02/2010 15:02:02

    Σχετικό:
    Ο Άη Νικήτας της κουρελούς
    http://athensville.blogspot.com/2010/02/blog-post_16.html

  11. thespieys avatar
    thespieys 18/02/2010 15:07:07

    Έχουν κάνει τη πρωτεύουσα σαν τις σκατόφατσές τους.

  12. Marios avatar
    Marios 19/02/2010 17:06:53

    Proxtes diavaza sto Troktiko http://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_689.html oti to periptero xilothike me ti simfoni gnomi tou idioktiti kai oti tha ginei nea kataskevi sto idio simeio! Gia diavaste kai ligo parapano prin arxisete na vgazete etymigories!