#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2012 11:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου - εκτός απροόπτου βεβαίως



Πάνω από 4,6 εκατ. επισκέψεις έχει δεχθεί η ιστοσελίδα της NASA (http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html), η οποία μέσα από συνεντεύξεις επιστημόνων και επιστημονικά άρθρα αναλύει γιατί δεν θα έρθει η συντέλεια του κόσμου την 21η Δεκεμβρίου.  Η διαστημική υπηρεσία των ΗΠΑ δέχεται εκατομμύρια τηλεφωνήματα και emails από τότε που άρχισαν να κυκλοφορούν οι φήμες περί τέλος του κόσμου, εξαιτίας της προφητείας των Μάγια.

Γιατί όμως δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο; Η ιστοσελίδα ασχολείται με διάφορα σενάρια - τη δυνατότητα πλανητικών ευθυγραμμίσεων, το σύνολο των διακοπών ρεύματος, τις  πολικές μετατοπίσεις, ακόμα και με έναν πλανήτη ονόματι Nibiru ή Πλανήτης Χ ή Έρις που πλησιάζει τη Γη «και απειλεί τον πλανήτη μας με εκτεταμένες καταστροφές» - αλλά καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα: ότι δηλαδή δεν θα υπάρξει τέλος τόσο σύντομα. Μεταξύ άλλων γράφει ότι τα περί πλανήτη Nibiru που ανακάλυψαν οι Σουμέριοι δεν ισχύουν, καθώς η αρχική ημερομηνία καταστροφής ήταν το 2003, ενώ οι προβλέψεις για ολικό μπλακ άουτ επί Γης από 23 έως 25 Δεκέμβρη είναι ένας μύθος.

«Ο πλανήτης μας είναι μια χαρά για περισσότερα από 4 δισεκατομμύρια χρόνια, και όσοι αξιόπιστοι επιστήμονες γνωρίζουμε σε όλο τον κόσμο δεν ξέρουν καμιά απειλή που να σχετίζεται με το 2012», γράφει η ιστοσελίδα. Ανάλογες προσπάθειες για να σταματήσει η φρενίτιδα περί τέλους κάνει και το αστεροσκοπείο Griffith. Την Παρασκευή το βράδυ μάλιστα θα παραμείνει ανοιχτό ως και λίγα λεπτά μετά τα μεσάνυχτα, για να «αποδείξει ότι οι ισχυρισμοί σχετικά με το ημερολόγιο των Μάγια, τις πλανητικές ευθυγραμμίσεις, τους επικίνδυνους πλανήτες και άλλα συναφή φαινόμενα δεν έχουν καμία βάση στην πραγματικότητα».

Εκτός ίσως από μία: οι επιτήδειοι βρίσκουν εύκολα θύματα για να πουλήσουν  τουριστικά πακέτα και άλλα συναφή. Φέτος αναμένεται αριθμός ρεκόρ επισκεπτών στις πυραμίδες των Μάγιας στο Γιουκατάν, αφού για πολλούς «ήταν η τελευταία ευκαιρία να τις δουν», ενώ στο γαλλικό χωριό Μπουγκαράς, «το μόνο μέρος επί Γης που θα σωθεί» υπάρχει κοσμοσυρροή. Όσο για τα πολυτελή καταφύγια που χτίζονται ανά τον κόσμο, με τιμές που φτάνουν και τα 50.000 ευρώ ανά άτομο, αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι παρέχουν αυτονομία ενός έτους. Μετά, το χάος…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 20/12/2012 12:07:52

    H τελευταία παράγραφος μας θυμίζει πολύ καλά, πως τη "φιλάνθρωπη" δράση των κερδοσκόπων δεν τη σταματάει απολύτως τίποτα, παρά μόνο όταν εκείνοι οι ίδιοι αναχωρήσουν για τόπους χλοερούς.
    Οπότε γιατί να μην εκμεταλλευτούν οι «άνθρωποι» και αυτήν την επίκαιρη εσχατολογία, αφού το επιχειρηματικό τους δαιμόνιο τους το επιτρέπει;

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/12/2012 12:08:49

    Να φανταστείτε ότι οι κακόμοιροι οι Μάγιας δεν είπαν τίποτα για καταστροφή του κόσμου και τα τοιαύτα.

  3. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 20/12/2012 12:21:06

    Ακόμα και να ερχόταν .
    Είναι ειλικρινά απορίας άξιον πόση εγωπάθεια , εγωισμό , εγωκεντρισμό και όλα οι σύνθετες λέξεις με πρώτο συνθετικό το εγώ έχουν οι άνθρωποι που θα θέλαν να ζουν σε έναν έρημο απο ανθρώπους πλανήτη.

    Τελικά :
    Γνώρισα τον άνθρωπο κι αγάπησα τα ζώα
    Διαχρονική ρήση.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Χριστίνα 20/12/2012 12:39:16

      Συγγνώμη, αλλά αυτός που το είπε αυτό σίγουρα δεν είχε αγαπήσει ποτέ του...

      • Χριστίνα avatar
        Χριστίνα @ ΒΙΣ 21/12/2012 16:24:53

        Δλδ θεωρείτε πως οι άνθρωποι που έτρεχαν να αγοράσουν καταφύγια για να γλιτώσουν την ζωή τους ,ακόμα και αν εξαφανιζόταν όλος ο πλανήτης μπορούσαν να αγαπήσουν κανέναν άλλον πλην του εαυτού τους ;

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Χριστίνα 20/12/2012 18:35:41

      Μήπως ἄμα καταπολεμήσουμε ἀκριβῶς αὐτό τό ἐγῶ,ἀγαπήσουμε καί τόν ἄνθρωπο;

  4. Yannis K. avatar
    Yannis K. 20/12/2012 16:32:16

    Μπραβο ΒΙΣ! Ετσι ακριβως! Να μη τα ισοπεδωνουμε ολα!

  5. viva avatar
    viva 20/12/2012 18:10:25

    1. πρεπει να πληρωθει πρωτα το χαρατσι
    2.πρεπει να παρουμε το τελευταιο δωρο χριστουγεννων
    3.πρεπει να πιασουμε τους δημοσιονομικους στοχους
    4.πρεπει να συμπληρωσει ενσημα ο Μητσοτακης για την εκτη συνταξη του.

    • Irini avatar
      Irini @ viva 20/12/2012 18:21:25

      ΣΩΣΤΗ Η VIVA!!!!!! ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΑΡΗ!!!!!!!!!!!!!!! (ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΛΗ ΤΑΙΝΙΑ)

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ viva 20/12/2012 20:10:52

      5.πρίν τό τέλος τοῦ κόσμου,πρέπει νά ἔρθει τό τέλος ἀκινήτων.

  6. papasmurf avatar
    papasmurf 20/12/2012 20:18:15

    Και να δείς που κάτι λαμόγια σήμερα στο κέντρο πουλούσαν ημερολόγια του 2013 !!!!!

  7. BLACKQUEEN IN STORM avatar
    BLACKQUEEN IN STORM 20/12/2012 22:37:19

    '' Στις 21 Δεκεμβρίου ο Ήλιος βρίσκεται στο νοτιότερο σημείο του, και φαίνεται να στέκεται πάνω στην εκλειπτική σαν να είναι έτοιμος να σταματήσει. Μένει σταθερός από τις 21 έως τις 24 Δεκεμβρίου, όπου είναι και οι μικρότερες μέρες του χρόνου. Αυτές τις τρεις ημέρες φαίνεται σαν να πεθαίνει.''
    H νύχτα της 21ης Δεκεμβρίου 2012, θα είναι η μεγαλύτερη νύχτα του χρόνου. Αξιοποιήστε την λοιπόν, με τον ιδανικότερο τρόπο !!!!

  8. DebbyTant avatar
    DebbyTant 21/12/2012 13:40:46

    Γιατι δεν εγινε ακομα πλανηταρχης ο ακλονητος. Το διεθνες τζετ σετ τωρα δικαιωνεται. Μαεροπλανα και βαπορια

  9. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 21/12/2012 15:49:39

    Aπλά, ΤΕΛΕΙΟ !!!!!

    http://www.facebook.com/photo.php?fbid=187055658105151&set=a.156215047855879.48846.100004021531462&type=1&theater