#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2014 09:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί «Ο Αγών μου» του Χίτλερ πουλά ακόμα;

Το μανιφέστο του Αδόλφου Χίτλερ βρίσκεται στην κορυφή των πωλήσεων σε πολλές διαδικτυακές λίστες, ακολουθώντας «μια παρόμοια τάση» με αυτή του μυθιστορήματος «50 αποχρώσεις του γκρι» και άλλων ρομάντζων. Σύμφωνα με τον πολιτικό συγγραφέα και δημοσιογράφο Chris Faraone, ενώ οι πωλήσεις του τυπωμένου αμφιλεγόμενου βιβλίου έχουν παραμείνει μικρές για πολλά χρόνια, οι διάφορες εκδόσεις του σε eBook εμφανίζονται σταθερά στο Top 20 στις κατηγορίες της  πολιτικής, της ιστορίας και της φιλοσοφίας, σε πωλητές όπως το Amazon ή το iTunes.

Μόνο μία από αυτές τις ψηφιακές εκδόσεις στο χώρο της Amazon UK κατατάσσεται στο νούμερο τέσσερα στην Ιστορία, στο νούμερο έξι της Γερμανικής Ιστορίας και στο νούμερο 20 για τις Βιογραφίες του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου και τα απομνημονεύματα. Ο
Faraone, ο οποίος γράφει για τη Phoenix της Βοστώνης και έχει δημοσιεύσει μια σειρά από βιβλία για το κίνημα Occupy, είπε σε μια έκθεση σχετικά με το θέμα ότι το «Mein Kampf πιθανόν να ακολουθεί μια παρόμοια τάση με αυτή των κόμικς και των ρομάντζων». «Πολλοί πιθανόν να μην ήθελαν να τους στείλουν το βιβλίο στο σπίτι ή να εμφανίζεται στην βιβλιοθήκη του σαλονιού τους, πόσο μάλλον να τους δουν να το διαβάζουν στο μετρό» εξηγεί. «Αν όμως κρίνουμε από εκατοντάδες online σχόλια πελατών, στους αναγνώστες αρέσουν αυτά τα ψηφιακά αντίγραφα που μπορούν να μελετήσουν ήσυχα και στη συνέχεια να τα πετάξουν σε έναν φάκελο του υπολογιστή ή να τα διαγράψουν». Τα ίδια χαρακτηριστικά και σχόλια των αναγνωστών υπάρχουν και στις «50 αποχρώσεις του γκρι» και σε άλλα ρομάντζα, σχολιάζει ο  Faraone.

Σύμφωνα με έρευνα της Ένωσης Συγγραφέων Ρομάντζων της Αμερικής, «οι αναγνώστες ρομάντζων αγοράζουν τέτοια βιβλία σε μορφή e -books περισσότερο απ’ ότι άλλα είδη μυθιστορήματος». Ο Faraone έγραψε ότι η πρόσφατη αναζωπύρωση του Mein Kampf προέκυψε μετά την κυκλοφορία μιας ψηφιακής εκδοχής των 99 σεντ, πέρυσι. Όπως φέρεται να είπε ο πρόεδρος του εκδοτικού οίκου Elite Minds, Michael Ford: «Οι πωλήσεις είναι μεγάλες». Ένας αγοραστής μιας έκδοσης για την Amazon δήλωσε: «Οι άνθρωποι πρέπει να καταλάβουν ότι αν δεν μάθουμε από ανθρώπους σαν κι αυτόν, τότε θα πέσουμε στις παγίδες τους και πάλι». Ωστόσο, ο Ford είπε ότι αντιμετωπίζει «ένα ηθικό δίλημμα όσον αφορά την προώθηση «σχετικά με φόβους ότι θα μπορούσε να γίνει κακή χρήση του βιβλίου». Και πρόσθεσε: «Δεν έχω προωθήσει σημαντικά το βιβλίο και αποφάσισα, ως επί το πλείστον, να το αφήσω να διαδοθεί μεταξύ εκείνων που έχουν ένα πραγματικό ιστορικό και ακαδημαϊκό ενδιαφέρον».

http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/news/mein-kampf-topping-amazon-ebook-charts-because-it-follows-same-trend-as-50-shades-of-grey-9046494.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/01/2014 10:19:36

    Και οι τσόντες πουλάνε. Τί σημαίνει αυτό;

  2. Jimakos avatar
    Jimakos 10/01/2014 10:20:30

    Γιατί κάτι σε Λένιν ή Μαρξ πουλάει ακόμα;

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2014 10:30:17

    Απο ιστορική πλευρά η σημασία του είναι τεράστια. Επι της ουσίας , θέλει πολύ προσπάθεια για να το διαβάσεις όλόκληρο. (το έχω πάθει!)

  4. parsifal avatar
    parsifal 10/01/2014 11:35:57

    Γιατί είναι πάντα επίκαιρο κύριοι... Δεν εξέλλειπαν τα ερεθίσματα που ωθησαν τον συγγραφέα του, κάθε αλλο. Το παγκόσμιο "σύστημα" καταδυναστεύεται απο την ιδια φυλή σε στρατηγική συμμαχία με τον αγγλοσαξωνικό υπόκοσμο.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ parsifal 10/01/2014 16:58:01

      Απο έναν σχολιαστή,που αναπτύσσει με επάρκεια σύνθετες θέσεις,
      περιμένει κάποιος,κάτι καλύτερο απο το να θεωρεί τα σύγχρονα
      δεινά απόρροια της συμμαχίας της "φυλής" με τον"αγγλοσαξωνικό
      υπόκοσμο"....αναβιώνουν οι παλιοί δαίμονες;
      'Οσο για το "βιβλίο",γραμμένο πρίν να ξετυλίξει τη "μεγαλοφυή"
      δράση του,χρειάζεται κάποια υπομονή για να το τελειώσεις...
      κλασσικό σκουπίδι,αντιπροσωπευτικό της "μέσης" γερμανικής
      οργής της εποχής,σκουπίδι πάντως!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ βαγόνι 11/01/2014 16:35:37

        Τώρα τον πήρες χαμπάρι εσύ; Εγώ περιμένω ακόμα να ρίξει ο Καντάφι εκείνους τους Σκουντ στην Παλαιόχωρα Χανίων...

  5. Άλλα λόγια... avatar
    Άλλα λόγια... 10/01/2014 17:03:57

    Γιατί πάντα θα υπάρχουνε ψυχασθενείς με ....πολιτικές ανησυχίες;

  6. parsifal avatar
    parsifal 10/01/2014 18:02:47

    Δεν είναι "παλιοί δαίμονες που αναβιώνουν". Δεν πέθαναν ποτέ. Ρωτήστε και τους "περιούσιους λαούς" να σας πούν, εμείς οι υπόλοιποι απλώς γρηγορούμε.

  7. βαγόνι avatar
    βαγόνι 10/01/2014 19:14:56

    ...μόνο που οι "παλιοί δαίμονες" δεν περιορίζονται στους δύο
    προαναφερόμενους...και η αντιμετώπιση τους έχει να κάνει
    με την χειραφέτηση των ανθρώπων,στο διάβα του χρόνου.....
    διαφορετικά,θα αναθέτουμε,σε οργισμένους "ταλαντούχους"
    και ανερχόμενους, βάρη που δεν μπορούν να σηκώσουν, με
    πολύ οδυνηρά αποτελέσματα....!

  8. Λίναρης Σταμάτιος avatar
    Λίναρης Σταμάτιος 10/01/2014 21:33:23

    Εδώ κάποιοι, διαβάζουν ακόμη το κεφάλαιο του Μάρξ.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Λίναρης Σταμάτιος 10/01/2014 22:07:25

      Το Κεφαλαιο του Μαρξ, η Θεωρια Τοκου και Χρηματος του Κεϋνς και ο Πλουτος των Εθνων του Σμιθ ειναι βιβλια που δεν υπαρχει αξιοπρεπης φοιτητης οικονομικων να μην τα εχει διαβασει. Θαρρω το ιδιο και με τον Αγων του Χιτλερ για σπουδαστες σχολων κοινωνιολογιας, ψυχολογιας, ιστοριας, κτλ.

  9. Dragon avatar
    Dragon 11/01/2014 01:41:19

    Καλή η μπούρδα της θεωρίας των 2 άκρων αλλά να βάουν κάποιοι στην ίδια ζυγαριά το Χίτλερ με το Μάρξ φανερώνει πέρα από την εμπάθεια, την ασχετοσύνη να μην πω την ανοησία τους.
    Μάθετε, λοιπόν, ότι με βάση έρευνα αμερικανικού πανεπιστημίου που δημοσιεύθηκε πρόσφατα ο Μαρξ είναι ο επιστήμονας με τη μεγαλύτερη επιρροή στην επιστημονική κοινότητα διαχρονικά.
    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63915206
    Αν ούτε αυτό σας βάζει σε σκέψεις για να αναθεωρείσετε την άποψη σας για το Μαρξ,επιστρέψετε στο γαύρο και στον πρωταθλητή να δείτε την 11αδα του θρύλου

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Dragon 11/01/2014 16:33:37

      Μεγάλη επιρροή δεν σημαίνει απαραιτήτως θετική επιρροή.

  10. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 11/01/2014 08:05:03

    Νομίζω πως ο 'φοιτητής' έδωσε την καλύτερη απάντηση.