22/02/2013 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γίναμε και τραγούδι...



Τώρα γίναμε και τραγούδι από τον παγκοσμίου φήμης τραγουδιστή, Νικ Κέϊβ. Το νέο του κομμάτι, με τίτλο «Lightning Bolts», αναμένεται να κάνει πάταγο στην Ελλάδα καθώς έχει αναφορές στις διαδηλώσεις, τα δακρυγόνα και την κοινωνική έκρηξη στη χώρα μας. Με διάθεση φιλελληνική, καθώς ο Κέιβ είναι γνωστό ότι αγαπάει την Ελλάδα, οι στίχοι του αναφέρουν: «Δύο κεραυνοί ήρθαν στο δωμάτιο μου, δώρο από τον Δία, […] Στην Αθήνα η νεολαία κλαίει από τα δακρυγόνα, αλλά εγώ μαυρίζω στην πισίνα του ξενοδοχείου μου […] Οι κεραυνοί μου είναι χαρά που μου έδωσε ο Δίας, και στο λίκνο της Δημοκρατίας ακόμα και τα περιστέρια φοράνε αντιασφυξιογόνες μάσκες […] Οι άνθρωποι δεν επιστρέφουν, τους βλέπω τα βράδια να κοιμούνται και κλαίνε ακατάπαυστα, όχι από τα δακρυγόνα... αλλά γιατί είμαστε χαμένοι πια...».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δήμος avatar
    Δήμος 22/02/2013 18:42:41

    Καλύτερα να ξανακάνει ντουέτο με την Kylie Minogue γιατί θα πάει άπατο

  2. Zame avatar
    Zame 22/02/2013 18:53:35

    ...ακόμα και τα περιστέρια φοράνε αντιασφυξιογόνες μάσκες!!!

  3. xerah avatar
    xerah 22/02/2013 19:51:33

    υπεροχο τραγουδι πικρο αγερωχο
    μια πραγματικη φιλλεληνικη συνεισφορα που αναδεικνυει τα
    δυσκολα χρονια που περναμε μερικοι στο εσωτερικο
    (οχι ολοι βεβαιως βεβαιως ...με τις ανισοτητες να διευρύνονται απο τον ελλκηνικο συντηρητισμο και την ατολμια )

  4. Z avatar
    Z 22/02/2013 21:08:01

    Θα έπρεπε να απαγορευτεί διότι βλάπτει τον τουρισμό και τις ελπιδοφορες ξένες επενδύσεις ,(να μην ξεχάσει να το καταγγείλει και ο μπάρμπα Φώτης.Επισης με συγκλονίζει η αγάπη του σχολιαστη δήμου για τον λαό της χώρας του.)

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 23/02/2013 00:17:03

    Μακάρι το τραγούδι να ήταν ωραιότερο.

  6. Svart Drottning avatar
    Svart Drottning 23/02/2013 08:28:02

    Συμπαθητικό το τραγούδι. Τώρα η ζωντανή Τραγωδία που εξελίσσεται γύρω μας και της οποίας είμαστε όλοι πρωταγωνιστές, απέκτησε και μουσική υπόκρουση!
    Τι μένει; Να επέμβει ο από.....μηχανής Θεός λυτρωτικά κι αν δεν υπάρχει, να τον εφεύρουμε.

  7. Saligaros avatar
    Saligaros 23/02/2013 12:22:11

    Παιδιά σε όσους δεν αρέσει το πολύ καλό τραγούδι στο Κειβ υπάρχει και η Παολα ή Δεσποινα Βανδή !!

  8. Κάλλη Ἐλευθεριάδου avatar
    Κάλλη Ἐλευθεριάδου 23/02/2013 14:35:54

    Δέν ξέρω ἄν εἶναι φιλελληνικό ἤ ἄν μᾶς κηδεύει.Καί ὁ Διάς εἶναι ὁ παλιός μικρός μας θεός,δέν τό ἔμαθε πώς εἶναι ὁ Χριστός ὁ ἀληθινός Θεός ἡμῶν;
    Καλή ἡ προσπάθεια,καλῶν προθέσεων,ἀλλά δέν ξέρω τί σημαίνει γιά τόν Κέϊβ Ἑλλάδα!Καλλιόπη

    • Saligaros avatar
      Saligaros @ Κάλλη Ἐλευθεριάδου 23/02/2013 15:25:45

      Kυρία Καλιόπη μου καλη νύχτα και καλή τύχη !!!

      Εάν για σας ελλάδα σημαίνει ο Χριστός ο Αληθινός ημών ....οι αρχαίοι προγονοί μας θα πρέπει να νοιώθουν δυστυχείς που δεν τον γνωρισαν(Χριστανισμό) και παρόλα αυτά μεγαλούργησαν!!

      • Κάλλη Ἐλευθεριάδου avatar
        Κάλλη Ἐλευθεριάδου @ Saligaros 23/02/2013 16:43:21

        Ἡ Ἑλλάς,πάντα μεγαλουργεῖ,στούς αἰῶνες.Ἑλλάς, ὁ δάσκαλος καί ὁ ὀφθαλμός τοῦ κόσμου,ὅπως λέγει καί ὁ ἅγ.Νεκτάριος.Ἔχετε κ.Σαλίγκαρε,καμμία ἀντίρηση ἐπ'αὐτοῦ;

        • Saligaros avatar
          Saligaros @ Κάλλη Ἐλευθεριάδου 23/02/2013 16:59:54

          κυρια Καλλιόπη (ή καλλη) απο το 1453 η ΕΛΛΑΔΑ δεν μεγαλουργεί ...αλλά ενα σκοτος απλώνεται ..

          • Κάλλη Ἐλευθεριάδου avatar
            Κάλλη Ἐλευθεριάδου @ Saligaros 23/02/2013 23:57:45

            Tό 1453 ὐπῆρχε ἤδη πρό 1453 χρόνων,Χριστός(ἄρα πρός τί ἡ πρώτη σας ἔνστασις;)Ἀπό τότε θά ἔλεγα κι ἐγώ ἔχουμε νά σηκώσουμε κεφάλι,ἀλλά τό στῖγμα μας τό δίναμε καί μέσα στήν σκλαβιά.Ἠ Ἐλλάς καί στό σκοτάδι,βρίσκει παράθυρα καί ἀνοίγει.Τώρα πού μοιάζουν ὅλα σκοτεινά,νά δῆτε κ.Σαλίγκαρε,πόσα παράθυρα μά καί πόρτες θά ἀνοίξουν!

  9. TALOS avatar
    TALOS 24/02/2013 07:19:01

    γαπητη Καλλιοπη,
    Τον Ναζωραιο να τον εχετε κ να τον προσκυνατε οσο θελετε....να πιαστει η μεσουλα σας απο το πολυ προσκυνημα....Ελληνιδα ομως δεν θα γινετε ποτε!!!
    Αντε υγεια!!

    • Κάλλη Ἐλευθεριάδου avatar
      Κάλλη Ἐλευθεριάδου @ TALOS 24/02/2013 16:43:13

      Ἀγαπητέ Τάλο,εἶμαι Ρωμιά ἐκ Πόντου,Ἑλληνίδα τό πάλαι.Ἐσεῖς ποιός εἶστε;Τό ὄνομα τῆς μοῦσας καί τῆς ἁγίας μου εἶναι κληρονομιά ἀπό τήν γιαγιά μου.Τό δικό σας ὄνομα,ποιό εἶναι-ἐκτός ἀπό τό παραπλανητικό Τάλος;;
      Ἔχετε ὑπ'ὁψιν,πώς ἡ ἐπίθεση τῶν δήθεν Ἑλλήνων ἀρχαιολατρῶν τῶν στοῶν,δέν μέ ἐντυπωσιάζει.Ἠ Ἑλλάδα εἶναι χιλιάδων μυριάδων ἐτῶν καί πάντα ἀλλάζει καί πάντα μένει ἡ ἴδια.Ἔλληνες ἀεί παῖδες.Παιδός ἡ βασιλείη.
      Καλλιόπη