#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυγά- χοληστερόλη: Καμία σχέση



Τι σου είναι αυτοί επιστήμονες; Πάνω που εμπεδώσαμε κάποια «επιστημονικά» πράγματα, και μάλιστα αυτά που έχουν να κάνουν με την υγεία μας, έρχονται πάλι οι επιστήμονες και τα αναθεωρούν.

Η αμερικανική υπηρεσία φαρμάκων USDA, ανακοίνωσε χθες πως «σε γενικές γραμμές, τα αυγά δεν βλάπτουν».

Όπως προκύπτει με βάση τα νέα δεδομένα, τα αυγά περιέχουν χαμηλές ποσότητες χοληστερόλης και μεγάλες ποσότητες βιταμίνης D, σε αντίθεση με την επικρατούσα μέχρι σήμερα επιστημονική άποψη.

Πιο συγκεκριμένα, ένα αυγό περιέχει 14% λιγότερο χοληστερόλη και 64% περισσότερη βιταμίνη D, από ότι νομίζαμε. Ένα μέσο αυγό περιέχει 185 mg χοληστερόλης, κάτι που σημαίνει ότι μπορούμε κάλλιστα να τρώμε ένα - δυο την ημέρα χωρίς να ξεπερνάμε την ημερήσια συνιστώμενη δόση των 300 mg.

Οι ερευνητές αποδίδουν αυτή τη μείωση της χοληστερόλης των αυγών στη βελτίωση των ζωοτροφών με τις οποίες τρέφονται οι κότες. Όπως λένε, «είμαστε ότι τρώμε, και το ίδιο ισχύει στις κότες, και άρα και στα αυγά τους».

Έτσι, σύμφωνα και με κάποιες άλλες μελέτες, τα αυγά δεν ανεβάζουν τη χοληστερόλη, ενώ όπως αναφέρει ο ερευνητής Dr. David Katz «μελέτες που έγιναν στα εργαστήρια, αποδεικνύουν τελεσίδικα ότι ακόμη και ενήλικες που πάσχουν από υψηλά ποσοστά χοληστερίνης, δεν επηρεάζονται καθόλου από τη καθημερινή κατανάλωση δυο μεγάλων αυγών».

Προσωπικά, περιμένω τους επιστήμονες ερευνητές να αναδιπλωθούν και στο ζήτημα του καπνίσματος, ποιος ξέρει;

S.A.-Huffington Post

ΣΧΟΛΙΑ

  1. irida avatar
    irida 10/02/2011 09:14:41

    Εμένα τη χοληστερίνη μου την ανεβάζουν όχι τα αυγά αλλά οι πολιτικοί που βλέπω κάθε μέρα στα κανάλια να προσπαθούν να με δουλέψουν!! Γ αυτό μείωσα την ποσότητα της θέασης των πολιτκών και των δημοσιογράφων κι όλα καλά. Βέβαια με πρόλαβε η γρίπη αλλά αυτή παλεύεται.Ακόμα.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/02/2011 10:05:27

    Αυτα να τα βλεπουν οι εχθροι της προοδου και αντιτεχνολογικες μοιρολογηστρες .Τα αυγα βελτιωθηκαν λογω των καλυτερων ζωοοτροφων λεει η ειδηση.

  3. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 10/02/2011 10:11:36

    Των καλύτερων ζωοτροφών η' των μεταλλαγμένων?
    Κάποτε θα το μάθουμε αλλά ίσως είναι αργά...

  4. maria avatar
    maria 10/02/2011 12:36:05

    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΑ !!!

  5. Superfrog avatar
    Superfrog 10/02/2011 16:29:43

    Και που να ανακαλύψετε την πραγματική σχέση γάλακτος-οστεοπόρωσης... Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος...

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ Superfrog 10/02/2011 20:54:20

      Δωσε μας μια ιδεα,στο περιπου....

      • Superfrog avatar
        Superfrog @ γκαβουλιακας 10/02/2011 23:24:06

        κάνε αναζήτηση στο google "γάλα και οστεοπόρωση" να δεις τι θα βγάλει, και μην αρκεστείς στα πρώτα αποτελέσματα. Ο καθένας φυσικά φτιάχνει την άποψή του μόνος του.

  6. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 10/02/2011 17:28:46

    Misha που είσαι! Απορώ πως δεν σας πέρασε από το μυαλό ήδη... η έρευνα είναι πληρωμένη από τους κοτοπουλάδες και κατά προέκταση από τις φαρμακευτικές (τα αφεντικά τους) που βλέπουν ξαφνικά το τζίρο από τα εμβόλια του H1N1 (που αναπτύσονται σε αυγά) να πέφτει, οπότε βρήκαν ένα όμορφο τρόπο να αυξήσουν τα κέρδη τους! :P :P :P

  7. popi avatar
    popi 13/02/2011 02:21:34

    δηλαδη εμεις που τρωμε αυγα απο αλανιαρες κοτες θα εχουμε χοληστερινη?δεν μας συγκινει πλεον καμμια ερευνα,ολες κρυβουν συμφεροντα,μπορουμε μονοι μας να ψαχνουμε τι μας βλαπτει και τι οχι,αν προσεχαμε λιγο δεν θα χρειαζοταν να πεφτουμε στις υπηρεσιες τους,δεν θα μας τρελλανουν αυτοι.