#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/12/2010 23:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αριστερός ή δεξιός; Είναι θέμα εγκεφάλου



Ιδού μια επιστημονική εργασία που θα προκαλέσει σάλο. Βρετανοί ερευνητές ανακάλυψαν πως οι πολιτικές προτιμήσεις έχουν να κάνουν με το μέγεθος ορισμένων περιοχών του ανθρώπινου εγκεφάλου.

Οι προοδευτικοί και οι φιλελεύθεροι διαθέτουν πυκνότερη φαιά ουσία στον μετωπιαίο λωβό, ενώ οι συντηρητικοί διαθέτουν μεγαλύτερη σε μέγεθος εγκεφαλική αμυγδαλή.

Ακόμη δεν έχει διευκρινιστεί πως η παραπάνω διαφοροποίηση συντελεί και στη λήψη πολιτικών αποφάσεων, όμως οι επιστήμονες έχουν πειστεί πως το όλο ζήτημα αξίζει να διερευνηθεί.

«Πρόκειται για μια σημαντική ανακάλυψη, αφού υπονοεί ότι οι πολιτικές μας συμπεριφορές είτε χαράσσονται  στην εγκεφαλική μας δομή μέσα από τις εμπειρίες μας, είτε η δομή αυτή προσδιορίζει κατά κάποιο τρόπο ή οδηγεί τις πολιτικές μας συμπεριφορές», λέει ένας από τους νευρολόγους που έκαναν τη μελέτη.

Όλως περιέργως, η συγκεκριμένη εργασία ξεκίνησε ως αστείο που πρότεινε στη τηλεόραση του BBC ο ηθοποιός Colin Firth. «Είχα αποφασίσει να μάθω τι βιολογικό σφάλμα υπάρχει σε όλους όσους διαφωνούν μαζί μου» λέει, «και οι επιστήμονες το έψαξαν».

S.A.-Sydney Morning Herald

http://www.smh.com.au/technology/sci-tech/brain-thickness-determines-political-leaning-study-20101229-199hk.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 31/12/2010 23:29:30

    α. με τους αριστεροδέξιους τί ακριβώς συμβαίνει;
    β. με τους "ντιντήδες";
    .....δεν πιστεύω ούτε λέξη απ'αυτούς τους επιστημονισμούς,
    η στάση ζωής είναι τόσο περίπλοκο θέμα....!
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

  2. than avatar
    than 01/01/2011 00:34:31

    Νομίζω ότι παντού στην Φύση αναπαράγεται το πρότυπο του δυισμού. Στον Ταοισμό λόγου χάριν το γιν και το γιάνκ, στον Μαρξισμό η σύνθεση αντιθέτων και πάει λέγοντας ως προς τις ιδέες. Τώρα για τις ανθρώπινες κοινωνίες, υπάρχουν οι δυνάμεις της συντήρησης και της προόδου όπου και μέσα σε αυτές υπάρχει ο δυισμός. Δηλαδή δεν σημαίνει ότι προοδευτικό και καλό αλλά μπορεί να σημαίνει και καταστροφικό.

  3. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 01/01/2011 10:54:59

    εδω ο κοσμος καιγεται και ο αλλος καθεται και μας αναλυει ποιες χημικες ενωσεις γινονταν μεσα στα μυαλα των πολιτικων της μεταεπαναστατικης γαλλιας και καθονταν αλλοι στα δεξια εδρανα και αλλοι στα αριστερα. αυτος ο διαχωρισμος πιστευω εχει πεθανει με το τελος της εσσδ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/01/2011 13:38:38

    οι αριστεροι τι εχουν να μας πουν για τον Αβραάμ Μπεναρόγια και τον επίσης Εβραίο Κουν Βεντούρα ????

    να γραψω αρθρο?? χαχααα

    ΠΠ

  5. kiki avatar
    kiki 01/01/2011 13:48:40

    Εγω ηξερα οτι αριστερος η δεξιος , ρωταγαν οι ραφτες.

  6. ΓΑΛΑΖΙΟΣ avatar
    ΓΑΛΑΖΙΟΣ 02/01/2011 14:01:27

    Δεν υπήρχε καμία αμφιβολία ότι όντως κάτι συμβαίνει με τον ανθρώπινο εγκέφαλο. Αυτό το "κάτι" είναι που καθορίζει και το είδος ιδεολογίας που έχουμε. Ε

  7. ΓΑΛΑΖΙΟΣ avatar
    ΓΑΛΑΖΙΟΣ 02/01/2011 14:09:44

    Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι κάτι συμβαίνει με τον ανθρώπινο εγκέφαλο που καθορίζει μέχρι και την πολιτική ιδεολογία. Εγώ βέβαια, θα βάλω ακόμη περισσότερες παραμέτρους που πολλοί από εσάς θα το έχετε παρατηρήσει ή ακόμα και να σας παραξένεψε παρόλο που πέρασε απαρατήρητο!

    1) Γιατί οι ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ διαπρέπουν σε επαγγέλματα ηψηλού βαθμού δυσκολίας (Μηχανικοί, Ιατροί, Μαθηματικοί κτλ) Θυμάστε στο σχολείο τους συμμαθητές σας που ήταν αριστερών πεποιθήσεων και δεν τα "πηγαιναν" καθόλου καλά στα Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία κτλ;;

    2)Γιατί οι ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ έχουν κλίση στις Τέχνες και τα Γράμματα αλλά και σε επαγγέλματα που δεν απαιτούν ευστροφία (βλέπε Νομικοί);

    ΥΓ1: Μήπως, οι ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ είναι τελικά λιγότερης ευστροφίας άνθρωποι ή ελαττωματικές κατασκευές εκ φύσεως;

    ΥΓ2: Οι Νεφελίμ.... δεν έχουν αυξημένο μετωπιαίο λοβό;; Μήπως είναι απόγονοί τους;

    • Dragon avatar
      Dragon @ ΓΑΛΑΖΙΟΣ 02/01/2011 23:23:11

      Συνήθως οι Εθνικιστές διαπρέπουν τόσο πολύ στα μαθήματα που γίνονται ή αστυνομικοί ή ΟΥΚαδες ή ΕΠΟΠ. Γελάει ο κόσμος