#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2012 21:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από το Μεταξουργείο στο Κολωνάκι κι από εκεί στον ... Κορυδαλλό



«Με ένα ταγάρι ήρθα από το χωριό, με ένα ταγάρι θα γυρίσω. Ευτυχώς που έχω κάτι γίδια. Ελπίζω όταν πεθάνω να έχω κάτι για τα παιδιά έτσι ώστε να μην βρίζουν τον πατέρα τους».

Τάδε έφη Αργύρης Παπαργυρόπουλος, ο επιχειρηματίας που έχει σημαδέψει την αθηναϊκή νύχτα και συνελήφθη για οφειλές ΦΠΑ ύψους 85.393 ευρώ, ένας άνθρωπος που ξεκίνησε από ένα χωριό του Παρνασσού και άλλαξε την νυχτερινή διασκέδαση της πρωτεύουσας για πάντα.
Από το Μεταξουργείο στο Κολωνάκι
Ξένοι και εγχώριοι σταρ, πολιτικοί, επιχειρηματίες και εφοπλιστές συγκαταλέγονται στο πάλαι ποτέ υψηλό πελατολόγιο του επιχειρηματία με την μυθιστορηματική ζωή.

Πως αλλιώς να την χαρακτηρίσει κανείς; Από τα παιδικά χρόνια με τη γιαγιά, το νυχτερινό σχολείο, την τεχνική σχολή και το μπάρκο στα καράβια μέχρι την νύχτα που ο Ανδρέας Παπανδρέου μπήκε σε μια «Αθηναία» κατάμεστη από Νεοδημοκράτες λόγω του χορού που είχαν, τα κεφάλαια είναι αμέτρητα.

Όπως έχει πει ο ίδιος, «όταν έφυγα στα καράβια, γύρισα όλο τον κόσμο σε μια εποχή που στην Ελλάδα ταξίδι θεωρούνταν η διαδρομή μέχρι τη Λαμία».

Επιστρέφοντας και υπηρετώντας την θητεία του στο Πολεμικό Ναυτικό, ένας συνάδελφός του ήταν η αφορμή να ασχοληθεί με τα νυχτερινά μαγαζιά, αφού αναζητούσε κάποιον να τον αντικαταστήσει στο μαγαζί που διατηρούσε στο Μεταξουργείο.

Ο Αργύρης δέχεται και θα ερωτευτεί για πάντα τη νύχτα.

Μετά από το Μεταξουργείο μαζί με ένα φίλο του ανοίγει ένα μπαρ στα Εξάρχεια, την εποχή που ο Αμερικάνικος στόλος επιστρέφει από το Βιετνάμ. και τα δολάρια από τα τρελαμένα αμερικανάκια, ρέουν άφθονα.

Αφήνοντας πίσω τον φίλο του, ο Παπαργυρόπουλος ξενιτεύεται στην Αμερική δύο χρόνια, δουλεύοντας ως σερβιτόρος σε ένα μαγαζί με την ονομασία Egyptian Garden, το οποίο ανήκε σε ένα φίλο του Αριστοτέλη Ωνάση.

Μέσα από τη δουλειά του-αργότερα δούλεψε σαν ατζέντης καλλιτεχνών-θα γνωρίσει τον Γιώργο Ζαμπέτα και τον Στράτο Διονυσίου πριν επιστρέψει στη Ελλάδα, όπου θα μπει στην φυλακή, εξαιτίας μιας οικονομικής ατυχίας.

Λίγους μήνες μετά την αποφυλάκισή του, ανοίγει το πρώτο του μεγάλο μαγαζί με μπουζούκια στην Εθνική Οδό, βάζοντας πρώτα ονόματα της εποχής, όπως τον Πάνο Γαβαλά με την Ρία Κούρτη και την Ρένα Ντάλμα.

Το «Πρόσωπο»-έτσι το είχε ονομάσει-έγινε αμέσως γνωστό, επειδή σύχναζε πολύ συχνά ο Στέλιος Καζαντζίδης, λόγω του αδερφού του ο οποίος τραγουδούσε εκεί.

Το μεγάλο μπαμ θα έρθει όταν αγοράζει την περίφημη «Αθηναία» στο Κολωνάκι
το 1975, το πιο σικ νυχτερινό μαγαζί της πρωτεύουσας.

Όπως έχει πει ο ίδιος, η νύχτα άλλαξε από το 1980 και μετά, όταν το αυστηρό στυλιστικό dress code του κουστουμιού κα της τουαλέτας καταργήθηκε ουσιαστικά από το σπορ ντύσιμο....

http://www.protothema.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 20/04/2012 22:05:51

    "Όπως έχει πει ο ίδιος, η νύχτα άλλαξε από το 1980 και μετά, όταν το αυστηρό στυλιστικό dress code του κουστουμιού κα της τουαλέτας καταργήθηκε ουσιαστικά από το σπορ ντύσιμο"--->Mα τι βαρυσήμαντη διαπίστωση!

    • chrisss avatar
      chrisss @ Νικόλας 20/04/2012 22:14:31

      Ο κοινωνικός μετασχηματισμός της πασοκαρας

      • Μάνια avatar
        Μάνια @ chrisss 20/04/2012 22:51:50

        Ακριβως!
        ,,,οχι μονο η νύχτα και η μερα αλλαξε απο τοτε που η πασοκαρα κατσικώθηκε στην εξουσια
        και χοι μονο το ντυσιμο
        αλλα και τα ηθη
        και η (απουσια )κουλτουρας
        κ,τ,λ

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2012 22:53:53

    Ἡ Σάρον Στόουν στή φωτογραφία εἶναι πρό ''Βασικοῦ Ἐνστίκτου'',ἐξαιτίας τοῦ Παπαργυρόπουλου πῆρε τό ρόλο κι ἒγινε γνωστή...,ἡ σκηνή δέ,χωρίς τό ἐσώρουχο στήν ἀνάκριση,ἒγινε ἀνταπόδοση εὐχαριστίας...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/04/2012 23:37:10

      Κυθήριε...η Σαρακοστή μπορεί να τέλειωσε, αλλά έρχεται η Πεντηκοστή!!!!!!!!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 20/04/2012 23:55:33

        Ὃπου ὃλα ἐπιτρέπονται;!;!;

  3. S.P. avatar
    S.P. 20/04/2012 23:33:00

    Χαίρομαι ιδιαιτέρως για τις συλλήψεις αυτές. Πρέπει να προσθέσω κάτι που παραγνωρίζεται μέσα στην γενική θολούρα, η οποία επικρατεί στην Ελλάδα: Από την φτωχολογιά δεν βγαίνουν πάντοτε λεβέντες. Συχνά βγαίνουν μή λεβέντες...

  4. marios avatar
    marios 21/04/2012 08:44:58

    Τέτοιου είδους ημί αγράμματοι ρεμπεσκέδες (βλ. Στιβ Κακέτσης, Κωστόπουλος, και λοιποί) ήταν οι διαμορφωτές της κοινής γνώμης μέσα από τα κανάλια τόσα χρόνια. Ίσως η κρίση να φέρει την κάθαρση τελικά.

    • S.P. avatar
      S.P. @ marios 21/04/2012 09:10:43

      !!!!
      Μόνο που δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ότι δεν ακολουθήσουν άλλοι του ιδίου φυράματος, οι οποίοι θα τον εμπαίζουν πάλι.
      Πρέπει να παραδεχτούμε, ότι ο λαός μας έχει βαρύ πολιτισμικό πρόβλημα και η ανάκαμψη θα αργήσει, αν δεν αλλάξει μυαλά. Και βρε παιδί μου να πάψει κάποτε να είναι ορκισμένος εχθρός του βιβλίου, με το οποίο δεν θέλει να έχει ούτε καλημέρα (γνώμη όμως έχει, περί παντός επιστητού).

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ marios 21/04/2012 18:22:44

      +10000000

  5. dimitris avatar
    dimitris 21/04/2012 10:17:39

    χεστηκαμε ,για τον Παπαργυροπουλο,,,,, εδώ δεν έχει να φάει ο κόσμος ,και κάποιοι λιβανίζουν , ανθρώπους ,της νύκτας....λες και δεν ξέρουμε , ότι οι περισσότεροι από αυτούς , ήταν βρώμα και δυσωδία,που για το χρήμα , μπορούσαν να σκοτώσουν και την μάνα τους ... το ότι βέβαια όλοι αυτοί οι τύποι έκλεβαν ασυστολα την εφορία ,και αρκετοί από αυτούς ,δεν έχουν πληρώσει ποτέ τους δραχμή , ενώ έβγαζαν τα λεφτά με το τσουβάλι αυτό είναι γεγονός ,,,κυριε factorax......

    • factorx avatar
      factorx @ dimitris 21/04/2012 12:05:04

      Μπορείς να ξκαταλάβεις ότι αυτό είναι το ¨"συστημα ΠΑΣΟΚ" και όχι ο Βενιζέλος; Αν δεν μπορείς σου συνιστώ να συχνάζεις σε άλλα μπλογκς

  6. Zame avatar
    Zame 22/04/2012 13:29:54

    ....που αυτο το "συστημα" ηρθε η ωρα να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ απο τον Πολιτικο χαρτη αυτου του τοπου..και ειναι προς οφελος ΟΛΩΝ μας..δεν συνιστα καμια "τιμη" η υπαρξη του...τουναντιον ΜΟΝΟΝ ΝΤΡΟΠΗ.