07/04/2011 14:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από την «Μαρίτα» στην Μέρκελ



Η 70ή επέτειος της Μάχης των Οχυρών εορτάζεται την Κυριακή 10 Απριλίου 2011. Στο «Οχυρό Ρούπελ» θα μεταβεί την Κυριακή ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας.

Η γερμανική εισβολή στην Ελλάδα - γνωστή και με την κωδική ονομασία «Επιχείρηση Μαρίτα»  εκδηλώθηκε στις 05.15 της 6ης Απριλίου 1942

Ο Στρατηγός Paul Hasse σε άρθρο του υ̟πό τον τίτλο «Οι ανδρείοι Έλληνες», έγραφε μεταξύ άλλων: «Την 6ην Α̟πριλίου τα Γερμανικά στρατεύματα ε̟πιτέθησαν κατά της  γραμμής Μεταξά, κειμένης ανατολικώς του Αξιού. Οι Έλληνες όμως φρουροί των οχυρών, ημύνθησαν ̟παρά τα φλογοβόλα και τας χειροβοβίμδας, μετά σκληρού φανατισνού, ανάλογον του ο̟ποίου δεν είχον συναντήσει οι Γερανοί στρατιώται  εις ουδεμίαν των ̟προηγουένων εκστρατειών των. Εφ’ όσον και εις  ακόμη στρατιώτης ηδύνατο να ̟παραείνη εις το Οχυρόν του ε̟πυροβόλει».



Γερμανός Αξιωματικός της Αερο̟πορίας εδήλωσεν εις Αντιστράτηγον Δέδεν διοικητήν της Ομάδος Μεραρχιών ότι  « ο Ελληνικός Στρατός είναι ο ̟πρώτος στρατός εις τον ο̟ποίον τα αερο̟πλάνα καθέτου εφορμήσεως (Στούκας) δεν ενέσ̟ειραν ̟πανικόν. Οι στρατιώται σας αντί να φεύγουν αλλόφρονες, ό̟πως  εγένετο εις την Πολωνίαν και την Γαλλίαν, μας ε̟πυροβόλουν α̟πό τας θέσεις των»

http://www.geetha.mil.gr/media/1oxyra/oxyra.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 15:13:22

    Και αυτές τις μέρες θυμόμαστε: Τη γενοκτονία του Θρακικού Ελληνισμού από τους Νεότουρκους, το ΌΧΙ του Τάσου Παπαδόπουλου στο σχέδιο Ανάν πρίν λίγα μόλις χρόνια και το ξεκίνημα του ένοπλου αγώνα της ΕΟΚΑ το 1955.

    Μπράβο ξανά στο antinews που τολμά να θυμίζει..

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 07/04/2011 15:16:48

    Και όπως θα έλεγαν και οι "ρεαλιστές" μας σήμερα "ναι, αλλά, αν ενδιδαμε δεν θα θρηνούσαμε τόσες καταστροφές και νεκρούς, οι Γερμανοί είναι φίλοι μας". Όπως πάντα κρίνουν με βάση την ασφάλεια του τομαριού τους. Π.χ ο Καρατζαφύρερ, που ενώ πρίν το "με το μνημόνιο αποφύγαμε την πτώχευση" τωρα "ειναι αδιέξοδο". Διαλέγετε και παίρνετε απο τον κήπο του θεσμικού ραγιαδισμού.

    Καλή σας μέρα απο την Νέα Υόρκη.

    • Αστος avatar
      Αστος @ Νίκος 07/04/2011 17:46:46

      Να με συγχωρεις που κανω τον δικηγορο του διαβολου αλλα αντικειμενικα στην ευρυτερη περιοχη των βαλκανιων ποια χωρα εχασε περισσοτερα σε βαθος χρονου απο την αποφαση της τοτε?
      Η Τουρκια με την "ουδετεροτητα" της ?
      Οι κατοικοι της σημερινης ΠΓΔΜ (τοτε μερος της Γιουκοσλαβιας ακομα) με την ανευ ορων παραδοση τους?
      Η Αλβανια που συμμαχησε εξ αρχης με τον αξονα?
      Η' μηπως η Ελλαδα που(πλην Γιουκοσλαβιας αν θυμαμαι καλα) ηταν η μοναδικη χωρα στην περιοχη που ταχθηκε με το μερος των "Συμμαχων"?

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αστος 07/04/2011 21:00:16

        Έθνος χωρίς αξιοπρέπεια λίγο κρατάει

        • Αστος avatar
          Αστος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 23:28:15

          Το "λιγο" που αναφερεις ειναι ενας πολυ υποκειμενικος ορος οταν αναφερεται σε χρονο.....παρα πολυ υποκειμενικος ορος.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αστος 07/04/2011 23:31:00

            Δε διαφωνώ. Παιξτον σε σύγκριση με άλλα έθνη.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/04/2011 15:35:38

    Στο χθεσινό φύλλο της εφημερίδας του Βερολίνου "Die Welt":
    Ο τίτλος:"Τόσο θαραλλέα πολεμούσαν οι Έλληνες εναντίον της Wehrmacht",
    και στη συνέχεια, "σε ιδιαίτερα σφοδρή αντίσταση σκόνταψαν οι Γερμανοί στο οχυρό Ρούπελ".
    h**p://www.welt.de/kultur/history/article13081495/So-mutig-kaempften-die-Griechen-gegen-die-Wehrmacht.html
    Είναι ένα άρθρο-ύμνος στην γενναιότητα των μαχητών μας του 1940 εναντίον του Χίτλερ, του Sven Felix Kellerhoff.
    Δεν είναι όλα τα Γερμανικά ΜΜΕ σαν το ακροδεξιό τσοντο-βουλεβάρτο της Build.
    Κατά τα άλλα, άς αρχίσουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα ότι θα χάσουμε τη Μέρκελ και θ' ασχολούμαστε σύντομα με τον/την επόμενο καγκελλάριο: Σύντομα θα "δείξει" άν θα ονομάζεται Jürgen Trittin, Renate Künast, Frank-Walter Steinmeier ή Sigmar Gabriel κι άν θα είναι κόκκινος ή πράσινος.
    Αυτοί είναι οι πιθανοί πάντως. O Winfried Kretschmann θα μείνει πρωθυπουργός στη Βάδη Βυρτεμβέργη, έχει πολλή δουλειά εκεί.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ο Θείος 07/04/2011 15:38:53

      Έλα βρε Θείε, θυμούνται τα γερμανικά έντυπα την ανδραγαθεία των αντιπάλων και την ξεχνούν τα ημέτερα.. τυχαίο;
      Πολύ καλό που κάνεις την ανάρτηση, θα τη χρησιμοποιήσω..

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/04/2011 15:40:51

        Καθόλου τυχαίο, η ιστορική μνήμη δυστυχώς είναι λειψή στα εδώ ΜΜΕ.

    • TIMAIOS avatar
      TIMAIOS @ Ο Θείος 07/04/2011 21:05:02

      Ποια Bild ρε παιδια!!! Ποιος σοβαρος πολιτικος θα δινε συνεντευξη στην εσπρεσσο???

    • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
      Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Ο Θείος 07/04/2011 21:49:37

      Η πρώτη φράση του άρθρου της WELT:
      "Ο αγώνας και η καρτερία μέχρι τον τελευταίον είναι γιά τον Ελληνικό Στρατό θέμα τιμής - άλλωστε ανήκει στους μεγαλύτερους ήρωές του ο Βασιλέας των Σπαρτιατών Λεωνίδας".
      Ποιός στρατός έχει να επιδείξει μεγαλύτερους τίτλους τιμής;

      • ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΕΡΑ avatar
        ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΕΡΑ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/04/2011 22:37:19

        Κανένας άλλος στρατός βέβαια!!!!!!!!!!!!
        Μόνο οι Ελληνες θα μπορούσαν να πολεμήσουν έτσι, γιαυτό προσπαθούν να μας διαλύσουν.
        Μην ξεχνάμε ότι η λέξη !! φιλότιμο!! δεν υπάρχει σε καμμία άλλη γλώσσα>

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/04/2011 15:53:59

    Σαν να μην έφταναν όλες οι άλλες "συμφορές", να τος και ο "Φιλιππικός" εναντίον της Μέρκελ από τον διάσημο γηραιό φιλόσοφο Γιούργκεν Χάμπερμας:
    h**p://www.spiegel.de/politik/deutschland/0,1518,755641,00.html
    "Χωρίς στόχους, με μόνο στόχο την εξουσία, οππορτουνίστρια".
    Την "ξεμοντάρουν" από την καγκελλαρία.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 07/04/2011 16:53:47

      Νάτος, ολόφρεσκος, ο "γέρος της Φραγκφούρτης" ξιφουλκεί :
      h**p://www.sueddeutsche.de/politik/europapolitik-merkels-von-demoskopie-geleiteter-opportunismus-1.1082536

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 07/04/2011 17:10:40

      Θείε, αυτός ο Βιετναμέζος τι μέρος του λόγου είναι?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 19:37:13

        Φίλε Γιάννη,
        O Philipp Rösler, προοριζόμενος για νέος αρχηγός του FDP και αντικαγκελλάριος στην παρούσα κυβέρνηση, είναι σήμερα Ομοσπονδιακός Υπουργός Υγείας.
        Είναι γιατρός, 40 χρονών. Γεννήθηκε στο Βιετνάμ, είναι παιδί ορφανό Βιετναμέζων φυσικών γονέων, που σκοτώθηκαν και οι 2 στον πόλεμο από βομβαρδισμό. Υιοθετήθηκε από Γερμανική οικογένεια που είχε και άλλα 3 φυσικά παιδιά, πολιτογραφήθηκε φυσικά Γερμανός, μεγάλωσε και σπούδασε στη Γερμανία. Ως φοιτητής, γράφτηκε στη νεολαία των Ελεύθερων Δημοκρατών.
        Ο Philipp Rösler, αντίθετα από τον Westerwelle, ανήκει στη φράξια του FDP με σχετική κοινωνική ευαισθησία και δεν καταλογίζει στους εσωκομματικούς αντιπάλους του ότι είναι "σκληρόκαρδοι και εγωιστές δούλοι των αγορών". Ο μέντοράς του είναι ο παλαίμαχος Ελεύθερος Δημοκράτης πολιτικός Gerhart Baum.
        Ο Rösler έχει πολλή και δύσκολη δουλειά, η μέχρι τώρα στην κομματική εξουσία "φράξια Westerwelle-Brüderle" (κατά το Baader - Meinhoff), αφήνει πίσω της συντρίμμια.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 07/04/2011 19:38:35

          Kαταλογίζει στους εσωκομματικούς αντιπάλους του ότι είναι “σκληρόκαρδοι και εγωιστές δούλοι των αγορών”.
          Συγγνώμη.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 20:20:56

        Σήμερα σε συνέντευξη, ο συμπρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας των Πράσινων Jürgen Trittin, υπονοεί ότι αυτός θα είναι ο υποψήφιος για την καγκελλαρία.
        Η συμπρόεδρός του Renate Künast πάει εν τω μεταξύ για Κυβερνήτης - δήμαρχος του Βερολίνου (αυτός είναι ο επίσημος τίτλος του πρωθυπουργού της πόλης-κράτους του Βερολίνου - χα χα πόλη - ομόσπονδο κράτος σε αρχαιοελληνικό στύλ).

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 17:15:43

    Μερικά περιστατικά εις μνήμην των πεσόντων:

    -Κατά την παράδοση του οχυρού Παληουρώνες παρατάχθηκε μπροστά από την είσοδό του ένα γερμανικό τάγμα. Ο Γερμανός συνταγματάρχης ο οποίος ήταν επιφορτισμένος με την παραλαβή του οχυρού, προσφώνησε τον Έλληνα διοικητή του και συνεχάρη την απερχόμενη φρουρά. Μετά, οδήγησε τον διοικητή να επιθεωρήσει το παρατεταγμένο τάγμα και στο τέλος διέταξε να υψωθεί η γερμανική σημαία επί του οχυρού μετά την πλήρη αναχώρηση της ελληνικής φρουράς.

    -Ένας Γερμανός συνταγματάρχης που μάχονταν στο οχυρό Καρατάς, έδειξε στο φρούραρχο αυτού του οχυρού κάποιο λιβάδι, όπου το ελληνικό πυροβολικό είχε θερίσει το σύνταγμά του κατά μια νυχτερινή επίθεση, και ζήτησε να γνωρίσει τον αξιωματικό που διεύθυνε με τόση ευθυβολία τα πυρά. Ο φρούραρχος έφερε τότε και του παρουσίασε ένα αμούστακο λοχαγό του πυροβολικού που στάθηκε σε προσοχή. Ο Γερμανός τον διέταξε:
    «Ελάτε μαζί μου».
    Και ξεκίνησε για το λιβάδι, εμπρός αυτός, πίσω το ανθυπολοχαγάκι που απορούσε τι θ’ απογινόταν. Όταν κατέβηκαν στο πεδίο της μάχης, είδαν άταφους Γερμανούς ακόμα στη στάση που τους είχε βρει ο θάνατος, φριχτά ακρωτηριασμένους: πόδια κομμένα, κεφάλια ανοιγμένα στα δυο, πτώματα εδώ πολτοποιημένα από ολόσωμη οβίδα που τα παραμόρφωσε, κι εκεί στρατιώτες που κάποιο θραύσμα κοφτερό σα λεπίδι τους είχε θανατώσει χωρίς να τους βλάψει. Νεαρά παιδιά με τα πρόσωπά τους ακόμα ροδοκόκκινα και γαλήνια. Ούτε πιθαμή στο γύρω χώμα δεν ήταν άβαφη από αίματα. Καμιά ανθρώπινη ψυχή δε θα έμενε ασυγκίνητη βλέποντας τέτοιο απαίσιο θέαμα.
    «Ανθυπολοχαγέ», είπε στον πυροβολητή ο Γερμανός συνταγματάρχης δείχνοντας τους νεκρούς, «αυτό το μακελειό είναι έργο δικό σας. Σε μισή ώρα μέσα μου θανατώσατε τετρακόσιους άντρες. Σας συγχαίρω!» και του έσφιξε το χέρι, ενώ ο έλληνας αξιωματικός ανατρίχιασε από το πρωτάκουστο παράδειγμα σκληρής καρδιάς, αλλά και στρατιωτικής αρετής.

    - Στο συγκρότημα “Μολών λαβέ” του Ρούπελ, οι Γερμανοί βρίσκουν γραμμένη με κιμωλία σε κάποιον τοίχο του οχυρού την εξής φράση: ” Στις Θερμοπύλες έπεσαν οι τριακόσιοι. Εδώ θα πέσουν οι ογδόντα”.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/04/2011 19:15:04

      Να προσθέσω στο πρώτο περιστατικό που αναφέρεις Γιάννη, ότι η φρουρά απεχώρησε με τη Σημαία της και ένοπλη, δεν παρέδωσε οπλισμό...

  6. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 07/04/2011 20:20:06

    Το μόνο κέρδος (και καθόλου αμελητέο βέβαια) από τον Β Παγκόσμιο ήταν η προσάρτηση-απελευθέρωση των Δωδεκανήσων. Το τελευταίο ελληνικό έδαφος που προσαρτήθηκε στο ελληνικό κράτος. Ούτε η Β. Ήπειρος δώθηκε στην Ελλάδα παρά τις υποσχέσεις των συμμάχων ούτε η Κύπρος ούτε φυσικά οι γερμανικές αποζημιώσεις.
    Τα τελευταία χρόνια βέβαια επειδή έχουμε πολλά νησιά και μας περισσεύουνε όλο και κάτι δίνουμε στους φίλους μας τους Τούρκους (Κύπρος, Ίμια, Καστελλόριζο, γκρίζες ζώνες κτλ). Οι παλιοί Έλληνες εκτός από θρησκόληπτοι εθνικιστές και πολεμοκάπηλοι ήταν και πλεονέκτες.” Ευτυχώς” οι Σύγχρονοι απόγονοί τους διορθώνουν δίνοντας κυριολεκτικά γη και ύδωρ σε γείτονες και μη.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 07/04/2011 20:40:44

      Τα Δωδεκάνησα ανήκαν σε ηττημένη χώρα του αντίπαλου συνασπισμού (Μουσολινική Ιταλία), μας δόθηκαν λοιπόν ως "έπαθλο" επειδή εμείς ήμασταν με τους νικητές.
      Η Κύπρος ήταν ακόμα αποικία συμμάχου (Βρετανία), νικητή και μάλιστα από τους μεγάλους, έτσι συνέχισε.
      Η Β. Ήπειρος είχε καταληφηθεί μεν από τον Μουσολίνι, ανήκε όμως πρίν στην Αλβανία, η οποία δεν ήταν σύμμαχος του Άξονα.
      Συνήθως σε πολέμους, οι νικητές μοιράζονται ως "έπαθλα" όσα χάνουν οι ηττημένοι.

      • TIMAIOS avatar
        TIMAIOS @ Ο Θείος 07/04/2011 21:07:25

        Γιατι ο βασιλιας και η ολογιστη κυβερνηση του Καιρου δεν πηγαν στην κυπρο αλλα στην αιγυπτο????

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ TIMAIOS 07/04/2011 23:42:03

          Σωστά απαντά ο Στέφανος παρακάτω. Και για να συνεχίσω τα λεγόμενα του Θείου, τα Δωδεκάνησα μας δόθηκαν επειδή το προτιμούσαν και οι Ιταλοί και έμμεσα οι Αμερικάνοι, σε αντίθεση με τη βούληση των Άγγλων που προτιμούσαν διαπραγματεύσεις με τους Τούρκους για την τύχη τους! Φανταστείτε τώρα τί θα είχε γίνει αν είμασταν με τους ηττημένους. Όχι τα Δωδεκάνησσα δε θα είχαμε, αλλά ούτε τη Θράκη, ένας Θεός ξέρει αν θα μας έμενε η θεσπρωτία και τα άλλα μέρη που εποφθαλμιούσαν οι Αλβανοί, κι ποιος ξέρει τί με άλλες περιοχές.
          Η Ελλάδα έπραξε και το σωστό και το συμφέρον συντασόμενη με τις αντιφασιστικές δυνάμεις - όπως αποδείχτηκε!

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 08/04/2011 03:35:58

            Νικόλα, οι "αντιφασιστικές δυνάμεις" που αναφέρεις, κατά την αποχώρηση το '41, έδιναν τα νησιά του Αιγαίου στην Τουρκία με πρόσχημα την μη κατοχή τους από τους "φασίστες".
            Ο Πρεσβευτής των Γερμανών όμως στην Τουρκία, ο φον Πάπεν, γνωρίζοντας Ιστορία, έκανε την "πάπια" στις αλλεπάλληλες Τουρκικές κρούσεις μέχρι που καταλήφθηκαν από τους Γερμανούς και στο τέλος με την αποχώρηση τα πήραμε πίσω.
            Αν είχε γίνει σύμφωνα με τις επιλογές των "αντιφασιστικών δυνάμεων" -Αγγλία-, τα νησιά Τουρκικά θα ήταν μέχρι σήμερα.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Σταύρος 08/04/2011 13:26:24

            Το ίδιο λέμε, παίζουμε λίγο με τις λεπτομέρειες μόνο. Οι Άγγλοι ήθελαν να καταλάβουν τα 12νησα διώχνοντας τους Γερμανούς οι ίδιοι και γρήγορα για να τα διαχειριστούν όπως ήθελαν (=απόδοση στην Τουρκία και έτσι να αποτραπεί η γειτνίαση της ελλαδικής επικράτειας με την Κύπρο). Αν θυμάμαι καλά τί εξιστορεί και ο Μ.Γλέζος, δυστυχώς για αυτούς δεν είχαν την υποστήριξη σε μέσα από τους Αμερικανούς, οι οποίοι ενδιαφέρονταν για χρήση των βομβαρδιστικών τους και των πλοίων τους αλλού. Έτσι η απελευθέρωση των Δωδεκανήσων έγινε και με τη συμμετοχή ελληνικών δυνάμεων και χωρίς τους όρους των Βρετανών. Σε αυτό το κομμάτι δεν τους βγήκε των Βρετανών, γιατί και η Αμερική δεν το επιθυμούσε (ή αδιαφορούσε)...Και μετά η Ιταλία, ως κατά συνθήκη κατέχουσα τα νησιά, δεν συζήτησε με την Τουρκία (όπως τυπικά θα είχε το δικαίωμα) από τα οποία τα απέσπασε στρατιωτικά, αλλά συμφώνησε επίσημα και με συνθήκη με την Ελλάδα. Εδώ πια πραγματικά τρελαίνεται κανείς με τις καραμπόλες ενός πολέμου. Φαντάσου όμως να ήμασταν με το μέρος της Γερμανίας, θεωρείς ότι θα είχε καλύτερη τύχη η Ελλάδα; Δε νομίζω και ήδη το ανέφερα παραπάνω. Με αν βέβαια δύσκολα γράφεται ιστορία, πάντως εμμένω ότι η Ελλάδα από στρατιωτικής, πολιτικής και ηθικής πλευράς ήταν με τη σωστή πλευρά και τουλάχιστον δεν περιορίστηκε μετά τον πόλεμο ως προς την επικράτεια της.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 08/04/2011 16:14:21

            Ναι Νικόλα μου το ίδιο λέμε αλλά αναφερόμαστε σε άλλη "γειτονιά"!
            Μιλάω για το τηλεγράφημα της Βρετανικής Κυβέρνησης προς τον Πρεσβευτή Μαικλ Πάλαιρετ για να πείσει την Ελληνική Κυβέρνηση "...Πείσατε την Ελληνικήν Κυβέρνησιν να ζητήσει ... των Τούρκων να καταλάβουν προσωρινώς τας νήσους Λήμνο, Μυτιλήνη και Χίο ...προς το συμφέρων των Άγγλων και των Ελλήνων...".

            Καλά κάναμε και πολεμήσαμε για την Ελευθερία μας αλλά οι "φίλοι μας οι αντιφασίστες" είχαν άλλα σχέδια και επιδιώξεις.
            Ο εξαφανισμένος χρυσός της Ελλάδος, οι λίρες στους αντάρτες για να σκοτωθούμε σίγουρα αν όχι από ιδεολογία, τουλάχιστον στην μοιρασιά.
            Ο διαμελισμός της ΕΥΡΩΠΗΣ στην Γιάλτα με τον Στάλιν να γρυλίζει και να δέχεται το 10% επιρροή στην Ελλάδα.
            Γι αυτά τα κακιόλια πολεμήσαμε ρε συνέλληνα;
            Δυστυχώς ναι!

  7. Stefanos avatar
    Stefanos 07/04/2011 22:17:56

    @ Timaios,

    Ο Γεώργιος και η κυβέρνηση Τσουδερού μετά την κατάληψη της Κρήτης ζήτησαν πράγματι να εγκατασταθεί η εξόριστη κυβέρνηση της Ελλάδος στην Κύπρο, όμως οι Εγγλέζοι δεν αποδέχτηκαν την πρόταση αυτή.

  8. melpo polygyrou avatar
    melpo polygyrou 08/04/2011 09:05:02

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Γιάννη Φαίλτωρ(α) για όσα μας θύμισες με τις περιγραφές των γεγονότων των Οχυρών.
    Ποιός επιτέλους θα φτιάξει μια αναλυτική - ενημερωμένη - πλούσια Εγκυκλοπαίδεια Ιστορίας του Ελληνισμού για να την έχουν σαν ευαγγέλιο όλοι οι απανταχού Έλληνες;
    Ως πότε τα παιδιά μας θα μαθαίνουν μια ιστορία "συνωστισμού" από "Εφιάλτες";
    Δεν ονειρεύομαι μέρες εθνικής δόξας και τέτοια: Απλά μια καταγραφή των θυσιών στην πορεία αυτού του τόπου για να μη μας πουλάνε μούρη όσοι έχουν τα λεφτά (και την καρδιά τους) έξω...
    Γιατί δεν φτάνει που δεν πονάνε τον τόπο, αλλά μας βγαίνουν και σαν έξυπνοι από πάνω...
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ melpo polygyrou 08/04/2011 13:35:02

      Όταν η έρευνα και η εξιστόρηση θα βασίζονται πρώτα από όλα στο φιλότιμο του ερευνητή και δεν θα υπάρχουν κονδύλια για "πρότζεκτς" και ομαδούλες της Ρεπούση, του Βερέμη και της Δραγώνα. Παλαιότερα ήταν οι ιδεολογικοπολιτικές αγκυλώσεις που "τύφλωναν" αρκετούς ερευνητές/ιστορικούς/τυχάρπαστους... Τώρα είναι το χρήμα. Αν εκλείψουν αυτά, θα είναι ευκολότερος ο διάλογος και πιο σθεναρή η φωνή των πραγματικών επιστημόνων, ανεξαρτήτως προέλευσης. Και εν τέλει μπορεί να μην οδηγήσει αυτό σε "μια κοινώς αποδεκτή εξιστόρηση" - πως θα μπορούσε άλλωστε - σίγουρα όμως θα σεβόταν την ιστορία και τον Ελληνισμό και θα τον εμπλούτιζε. Τώρα που υπάρχουν χρήματα για πρότζεκτς και ομαδούλες που χαλιναγωγούν τον κόσμο, είμαστε πιο φτωχοί εμείς οι ίδιοι - πνευματικά αλλά και κυριολεκτικά!

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 08/04/2011 16:57:24

    Σταύρο, συμφωνώ, κάτι έμεινε στη μέση... και μας πονάει από τότε

  10. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar